Wypadek z pijanym kierowcą w Częstochowie. Co robić?

 

 

Statystyki policyjne nie pozostawiają wątpliwości: wciąż na polskich drogach jeżdżą pijani kierowcy, a część z nich powoduje wypadki. Niestety każdy z nas może zostać poszkodowany w wyniku działań nietrzeźwych zmotoryzowanych osób, co potwierdzają pojawiające się regularnie w częstochowskich mediach informacje o ofiarach pijanych kierowców. W poniższym artykule opisujemy konsekwencje zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych i wyjaśniamy, jak należy postępować w podobnych sytuacjach.

Pijany kierowca? Trzeba wezwać policję

Stłuczka, kolizja czy tym bardziej wypadek to stresujące wydarzenia, jednak w ich obliczu zdecydowanie warto zachować spokój. Jednym z kluczowych aspektów jest sprawdzenie stanu zdrowia uczestników zdarzenia. Weryfikując, czy wszyscy są cali, a także w trakcie ustaleń ze sprawcą może się zdarzyć, że wyczujesz od niego woń alkoholu. Choć prawo surowo zakazuje i karze jazdę pod jego wpływem, niestety wciąż takie zachowania są obecne na polskich drogach, również w Częstochowie i okolicach. Jakie powinno być zatem podejście osoby poszkodowanej do zdarzenia spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę?

Pierwszym, co należy zrobić, to powiadomienie policji o swoich spostrzeżeniach. Jeżeli sprawca byłby trzeźwy, a w zdarzeniu nikt by nie ucierpiał, wszystkie procedury można by załatwić bez udziału funkcjonariuszy, jednak stan nietrzeźwości wyklucza to rozwiązanie i zmusza do wezwania policji. W efekcie wobec sprawcy zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne – municypalni nie tylko nałożą mandat, ale też skierują sprawę do sądu albo zatrzymają kierowcę w areszcie. Co więcej, wszystkie szkody zostaną pokryte z jego kieszeni, a nie z OC, które w takim przypadku nie działa. Odebrane zostaną mu też zniżki ubezpieczeniowe – więcej informacji na temat skutków finansowych braku zniżek znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek/.

Konsekwencje dla pijanego kierowcy

Wszystkie powyższe konsekwencje, włącznie z tymi dotyczącymi ubezpieczenia, dotykają sprawcę niezależnie od tego, czy jechał swoim, czy czyimś autem. Z prawnego punktu widzenia liczy się bowiem sam fakt kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu. Zdarza się, że regres ubezpieczeniowy (czyli zwrot kosztów za szkody), który towarzystwo nakłada na nietrzeźwego sprawcę wypadku, jest na tyle wysoki, że pieniądze są ściągane z jego majątku przez wiele następnych lat. Tak może być np. w przypadku zniszczenia przez pijanego kierowcę drogiego samochodu o wartości kilkuset tysięcy złotych albo w razie spowodowania poważnych obrażeń fizycznych u poszkodowanych.

Na marginesie warto przypomnieć, że na podobnej zasadzie sprawca zdarzenia drogowego musi sfinansować wszystkie spowodowane przez siebie szkody, jeśli jechał bez ważnej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Miej to na uwadze i zawsze wykupuj oraz przedłużaj ją na czas. W Częstochowie możesz skorzystać z usług agentów ubezpieczeniowych lub użyć porównywarki internetowej – ubezpieczenie OC kupisz na kalkulator-oc-ac.auto.pl i w podobnych serwisach tego rodzaju.

Niezależnie od tego, czy sprawca znajduje się pod wpływem alkoholu, czy jest trzeźwy, z punktu widzenia osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym warto mieć wykupione także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa pozwala na uzyskanie odszkodowania za poważne obrażenia fizyczne i psychiczne wynikające z wypadku. Zdarza się, że NNW jest dodawane za darmo do obowiązkowego OC, jednak wówczas jego zakres pozostaje mocno ograniczony.