Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kulinaria

[POLECAMY KSIĄŻKĘ]
 
 

Dziś dla fanów dobrej kuchni:

AIR FRYER  Przepisy na prawie wszystko

 
 
 
 
„Air fryer. Przepisy na prawie wszystko” - Clare Andrews 
 
BESTSELLER The Sunday Times już w Polsce!
 
Air Fryer: szybszy, tańszy i zdrowszy sposób gotowania
 
Szybszy i tańszy w działaniu od piekarnika. 
Przyrządzisz w nim prawie wszystko.
 
Poznaj tajniki pieczenia ciepłym powietrzem!

Aby dobrze zacząć dzień, przygotuj puszyste wytrawne omlety lub własnoręcznie skomponowaną chrupiącą granolę z orzechami i owocami.

Na obiad przyrządź zupę z pasternaku z miodem, sycące steki z kalafiora lub cudownie soczyste kotlety jagnięce.

Masz ochotę na deser?

W air fryerze zrobisz też przełamane nutą słonego karmelu bananowe babeczki, kukurydziane batoniki, a nawet orzeźwiające ciasto cytrynowe!
 
ODKRYJ PEŁNY POTENCJAŁ SWOJEGO AIR FRYERA
bowiem AIR FRYER to URZĄDZENIE DO ZADAŃ SPECJALNYCH!
 
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w smażeniu ciepłym powietrzem – ta książka pomoże ci wybrać odpowiedni model urządzenia, zdradzi, co zrobić, żeby twoje dania były doskonałe za każdym razem, i otworzy przed tobą drzwi do prawdziwego mistrzostwa!
 
 
 

 

Przygotuj się do Sylwestra i baw się dobrze,

czyli Karnawał z firmą GREEN PACK

 
W czasie sylwestrowego przyjęcia oraz innych karnawałowych imprez używaj niepowtarzalnych, jednorazowych eko opakowań firmy Green Pack i zawsze baw się dobrze!
 

 

Zapomnij o zmywaniu i zmienianiu talerzy i sztućców!
Zadbaj, aby Twoje przekąski były podane z klasą i długo się przechowały.
Na każdym przyjęciu wśród najbliższych nie powinno zabraknąć także jednorazowych ręczników, serwetek, toreb papierowych,  czy papierów.
Opakowania z Green Pack  nadadzą  niebanalnego uroku Twojemu przyjęciu wśród najbliższych.
 Są one funkcjonalne, nowoczesne, o najnowocześniejszym wzornictwie, więc spełnią Twoje największe wymagania.
 
 
 
 
"GREEN PACK" Szymanek Opakowania
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA 
Wierzchowisko ul. Długa 14, 42-233 Mykanów k. Częstochowy,
Filia: ul. Krakowska 2 , 42-200 Częstochowa
 
 

Ciasta na świąteczno-sylwestrowy stół

 

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto, za to z kategorii „wow”, którego smak długo się pamięta. Poznajcie nasze pewniaki, które idealnie sprawdzą się na święta i Sylwestra.

Istnieją smaki, które jednoznacznie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Aromat przypraw korzennych, słodycz miodu i chrupkość orzechów łącząca się z czekoladą. Do tego aromatyczna kawa, królowa beza i nic więcej nie potrzeba. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

Czekoladowy sernik na pierniczkowo-orzechowym spodzie
 
 

 

Przepisów na idealny sernik jest wiele, można nawet zaryzykować tezę, że w każdym domu króluje inna receptura. My proponujemy połączenie klasyki ze świątecznymi przyprawami i otulającą czekoladą. Sernik w wersji premium podbije niejedno podniebienie.

Przygotuj:
 

  • Spód

250 g pierniczków
100 g orzechów nerkowca
50 g orzechów laskowych
150 g masła

  • Masa czekoladowo-serowa

100 g gorzkiej czekolady
50 g masła
1,25 kg twarogu tłustego (minimum 25% tłuszczu)
2 jajka w rozmiarze XL
4 żółtka
1 szklanka cukru trzcinowego lub kokosowego
40 g czekoladowego proszku budyniowego
2 łyżki kakao
2 łyżki skrobi ziemniaczanej
150 ml śmietanki 30%
 

  • Polewa czekoladowa

50 g masła,  110 g czekolady gorzkiej

Przygotowanie:


Spód: rozpuść masło, a pierniczki i orzechy zmiksuj na drobny proszek. Możesz użyć blendera. Połącz składniki, by uzyskać zwarte ciasto. Wyłóż większą tortownicę papierem do pieczenia, a następnie wylep dno masą pierniczkową. Schłodź w lodówce przez 30 minut.
Masa serowa: w rondelku rozpuść czekoladę z masłem. W osobnym naczyniu zmiksuj twaróg, jajka, żółtka, cukier, proszek budyniowy, kakao, skrobię oraz śmietankę. Dodaj roztopioną czekoladę i krótko zmiksuj, uważając, by nie napowietrzyć masy. Wylej masę na schłodzony spód.
Pieczenie: piecz w temperaturze 165°C (góra-dół) przez 1 godzinę i 45 minut. Po upieczeniu uchyl drzwi piekarnika i pozostaw sernik na 20 minut, aby stopniowo ostygł.
Polewa: rozpuść masło z czekoladą, wymieszaj i polej wystudzony sernik. Udekoruj wedle uznania, np. pierniczkami czy orzechami.

Przedświąteczne wypieki to nie tylko kulinarna tradycja, ale przede wszystkim magiczny czas spędzany z rodziną i bliskimi. W okresie przygotowań szczególnie doceniamy praktyczne rozwiązania, takie jak papier do pieczenia. Produkt banalny, ale jakże potrzebny w kuchni – nie tylko zapobiega przywieraniu ciast, pierniczków czy makowców do formy, ale także ułatwia ich porcjowanie i późniejsze przechowywanie. To mały detal, który robi dużą różnicę w świątecznym szale pieczenia – podpowiada Marta Krokowicz z marki Paclan.

Beza dacquoise w kształcie gwiazdy
 

Beza dacquoise to delikatny deser wywodzący się z Francji. Połączenie lekkich, chrupiących bezowych blatów z kremem kawowym tworzy wyśmienitą kompozycję smaków. Tę wersję przygotowaliśmy w formie gwiazdy, co sprawia, że będzie się pięknie prezentowała na uroczystym stole.

Przygotuj:

  • Beza

6 białek
300 g cukru
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka mąki ziemniaczanej
szczypta soli

· opcjonalnie: posiekane orzechy

  •  
  • Krem

250 g mascarpone
250 ml śmietanki słodkiej 36%
1 łyżka kawy rozpuszczalnej + 2 łyżki wrzątku
1 łyżka cukru
opcjonalnie: 1 łyżka śmietan-fix

· garść posiekanych daktyli i dowolnych orzechów

  • Dekoracja

1 łyżka orzechów
1 łyżka daktyli
1 łyżka kakao

Przygotowanie:

 
Beza: ubij białka z dodatkiem szczypty soli, aż powstanie sztywna piana. Stopniowo, po jednej łyżce, dodawaj cukier, kontynuując ubijanie przez około 15 minut, aż masa stanie się lśniąca i jednolita. Dodaj sok z cytryny oraz mąkę ziemniaczaną, delikatnie wymieszaj. Jeśli chcesz, dodaj posiekane orzechy i wymieszaj szpatułką. Uformuj bezę na papierze do pieczenia w kształt gwiazdy.
Pieczenie: włóż bezę do nagrzanego piekarnika (termoobieg) na 160°C i piecz przez 5 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 120°C i piecz przez kolejne 2 godziny. Po upieczeniu studź bezę w uchylonym piekarniku.
Krem: zaparz mocną kawę i odstaw do ostygnięcia. W tym czasie ubij serek mascarpone, schłodzoną śmietankę oraz cukier na lekką i puszystą masę. Dodaj wystudzoną kawę, a opcjonalnie także śmietan-fix, miksując krótko, by zachować kremową konsystencję. Na koniec wmieszaj posiekane daktyle i orzechy, używając łyżki.
Składanie: przełóż wypieczone blaty bezowe kremem. Na wierzchu udekoruj deser posiekanymi orzechami, daktylami i posyp kakao.
Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na gwiezdną bezę dacquoise, czy na aromatyczny sernik czekoladowy, każde ciasto będzie prawdziwą ozdobą świąteczno-sylwestrowego stołu. 
Życzmy, aby deser stał się słodkim zwieńczeniem tych magicznych chwil spędzonych z bliskimi.

Buena Vista PR
 


 

Przygotuj się na Boże Narodzenie. Proste patenty na święta last minute

 

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, ale wciąż jest czas na to, by w pełni i spokojnie się do nich przygotować. Kluczem do udanych świąt last minute (i nie tylko!) jest przemyślany plan oraz dobry nastrój. Mamy dla Was proste wskazówki, które pomogą w obu tych kwestiach!

 

Wielu osobom przygotowania do świąt kojarzą się z ogromem pracy, zmęczeniem i dużymi nakładami finansowymi. A Boże Narodzenie powinno być przede wszystkim spokojnym i radosnym czasem spędzonym w gronie najbliższych. Jeśli w tym roku nie chcesz po raz kolejny przeżywać przedświątecznej gorączki, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami na to, jak przygotować się do świąt last minute.

Zadbaj o dobry nastrój

Zamiast zamartwiać się tym, ile jest do zrobienia, zacznij przygotowania do świąt od czegoś przyjemnego. Idealne będzie rodzinne pieczenie pierniczków, które cię zrelaksuje i wprowadzi do domu świąteczną atmosferę i błogi zapach. A same domowe pierniczki mogą później przydać się jako upominki dla bliskich albo ozdoby na choinkę czy stół. 

Jeśli nie masz swojego ulubionego przepisu, koniecznie wypróbuj ten:

Składniki na 10-12 sztuk:

  • 80 g miękkiego masła
  • 50 g cukru trzcinowego
  • 230 g mąki tortowej
  • 1 jajko o temperaturze pokojowej
  • 50 g miodu (może być sztuczny)
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 łyżeczki mielonych goździków
  • 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • Szczypta soli

Przygotowanie: Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki w misce - zacznij od mokrych, mąkę dodaj na końcu. Powstałe w ten sposób ciasto rozwałkuj na około pół cm grubości i za pomocą foremek o świątecznych kształtach (gwiazdki, serca, choinki) wytnij pierniczki. Piecz je w nagrzanym do 165 stopni C piekarniku przez około 12 minut. Jeśli chcesz, możesz je wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi ozdobić kolorowym lukrem lub jadalnymi ozdobami.

Przygotuj rozsądny plan

Co musi być zrobione w ramach przygotowania do świąt w kategorii „sprzątanie”, „gotowanie”, „zakupy”, „prezenty”, „dekoracje” i „odświętny strój”? Wypisz wszystko, a później przyjrzyj się krytycznie tej liście i skreśl to, co nie jest konieczne. Dopisz też, jak możesz sobie ułatwić konkretne zadania. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, czytaj dalej.

1. Nie przesadzaj ze sprzątaniem.

Jeśli z braku czasu lub energii musisz odpuścić coś z listy „do zrobienia”, w pierwszej kolejności skreśl takie pozycje jak „mycie okien” czy „pranie zasłon”. - Oczywiście miło jest spędzać czas w wysprzątanym domu, nie tylko w święta, ale to wcale nie oznacza konieczności robienia generalnych porządków. Szybkie odkurzenie i wytarcie kurzy z parapetów sprawi, że dom będzie wyglądał czysto i wręcz tą czystością pachniał. Uporządkuj stół, na którym będą serwowane potrawy świąteczne, połóż na nim obrus i dekoracje - mówi dekoratorka wnętrz związana z marką KiK.
 

2. Nie odpuszczaj dekorowania domu na święta.

- Są osoby, które uwielbiają to robić i już na początku grudnia zaczynają „procedurę” ozdabiania swoich czterech kątów na Boże Narodzenie. Tych, którzy do nich nie należą, mimo wszystko zachęcam do poświęcenia chwili na udekorowanie domu, by wprowadzić do niego tę magiczną atmosferę. Można to zrobić bardzo szybko i prosto - zachęca ekspertka i dodaje: - Przydadzą się do tego światełka na baterie, którymi można np. opleść ramę łóżka albo ułożyć za oparciem kanapy czy między doniczkami na parapecie albo na półkach z książkami. Inne rozwiązanie to choinkowe gałązki - te sztuczne są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze i nie robią takiego bałaganu - które można rozłożyć na stole, dodać do nich kilka świątecznych figurek oraz świec i mamy gotowe przybranie.

3. Nie zamartwiaj się prezentami. 

Zwykle problemy są dwa - „nie wiem, co kupić teściowej/dziadkowi/nastoletniemu siostrzeńcowi” oraz „nie mogę lub nie chcę wydać aż tyle pieniędzy na prezenty”. - Rozwiązaniem tego pierwszego może być karta upominkowa - podpowiada dekoratorka związana z marką KiK. - Wiele osób wręcz woli dostawać takie karty i wybrać samemu coś, co podoba mu się najbardziej - zauważa. Ważne, by w tym przypadku zadbać o dwie sprawy. Po pierwsze niech to będzie karta do sklepu, w którym wiesz, że obdarowana osoba znajdzie coś dla siebie. Druga kwestia to odpowiednie opakowanie. - Niech to będzie coś więcej niż tylko smutna koperta. Możesz ją na przykład włożyć do świątecznej puszki ze słodkościami lub domowymi pierniczkami. To pokaże, że twój prezent jest przemyślany - podpowiada ekspertka i dodaje: Rozwiązaniem finansowego problemu może się natomiast okazać umowa z bliskimi, że prezenty mają być drobne, do określonej kwoty, albo że każdy losuje jedną osobę z rodziny i obdarowuje tylko ją. W ten sposób każdy coś dostanie i zarazem nikt nie będzie musiał się wykosztowywać na górę prezentów.

4. Nie rób za dużo jedzenia.

Polacy maja tendencję do przygotowywania mnóstwa potraw na Boże Narodzenie i to w potężnych ilościach. Później, po długich i wyczerpujących godzinach spędzonych na zakupach oraz w kuchni, albo opychamy się nimi do bólu brzucha, albo ostatecznie część jedzenia się marnuje. - W efekcie tracimy czas, energię i pieniądze. Zamiast tego zapytajmy każdego członka rodziny o jedno danie, bez którego nie wyobraża sobie świąt, i skupmy się na ich przygotowaniu. Jeśli wystarczy nam czasu i energii na przyrządzenie czegoś więcej, zajmijmy się tym w drugiej kolejności. Jeśli nie, to trudno - radzi ekspertka - A jeżeli w Wigilii czy bożonarodzeniowym uroczystym obiedzie ma uczestniczyć też dalsza rodzina, umówmy się z jej dorosłymi członkami, że każdy jest odpowiedzialny za jedno danie - od mandarynek, przez ciasta i pierogi, po zupę grzybową lub barszcz.
 

 

Nie musisz poświęcać godzin na przygotowania do świąt! 

Te proste triki pozwolą Ci szybko stworzyć magiczną atmosferę w Twoim domu. 
Zamiast skupiać się tylko na sprzątaniu, gotowaniu i ubieraniu choinki, zadbaj o to, aby ten czas był przede wszystkim okazją do wspólnego i radosnego przygotowywania się do świąt. 
Pamiętaj, że najważniejsza jest radość i spędzanie chwil z najbliższymi! Wesołych Świąt!

Buena Vista PR

 


 

PIEROGI – SMAK TRADYCJI,

KTÓRY ŁĄCZY POKOLENIA I KULTURY

Pierogi to symbol nie tylko polskiej kuchni, ale również świątecznej magii i wspólnego spędzania czasu. W Polsce szczególne miejsce zajmują na wigilijnym stole, gdzie królują w swojej najbardziej klasycznej odsłonie – z kapustą i grzybami. To danie łączy pokolenia, przypominając o rodzinnych tradycjach i radości płynącej z dzielenia się posiłkiem z najbliższymi. Pierogi to jednak nie tylko polska specjalność – ich międzynarodowe odpowiedniki, takie jak włoskie ravioli, gruzińskie chinkali czy chińskie jiaozi, pokazują, że idea zamykania smaku w delikatnym cieście fascynuje ludzi na całym świecie. A jak widzi to danie jeden z najbardziej cenionych szef kuchni w Polsce? W warszawskiej Nucie, nagrodzonej dwukrotnie gwiazdką przez inspektorów Michelin, chef Andrea Camastra serwuje interpretację pieroga ruskiego – ciasto dim sum wypełnia suflet ziemniaczany z porem i Pecorino Romano.  

 

 

 

 

- Kocham polskie pierogi, ale nie byłbym sobą, gdybym nie zmienił typowego przepisu na swoją modłę. Do farszu pierogów ruskich dodałbym ser pecorino, konfitowanego pora i wędzoną śmietanę. Te z mięsem będą smakować zupełnie inaczej, jeżeli farsz przyprawimy imbirem, kolendrą, miętą i odrobiną chilli. A jeżeli chcielibyśmy zrobić oryginalne pierogi z rybą, aby zaskoczyć gości w święta, to proponuję przygotować wypełnienie z sandacza, śmietany, masła, świeżego tymianku i nduji. Taki przepis wpisuje się w polską tradycję, a jednocześnie pozwala na odrobinę szaleństwa i przełamanie tradycji – proponuje szef restauracji NUTA, Andrea Camastra.

 

Pierogi mają też w sobie coś magicznego – od zawsze były symbolem jedności i wspólnego działania. Tradycja lepienia pierogów w gronie rodziny, sąsiadów czy przyjaciół to rytuał, który łączy ludzi. W Polsce pierogi to obowiązkowy element Wigilii, ale w innych częściach świata pełnią różne role. Na przykład w Chinach przynoszą szczęście na Nowy Rok, a w niektórych krajach wschodniej Europy są symbolem urodzaju i dostatku. Każda kuchnia dodała do nich coś swojego, tworząc niezliczone wariacje, ponieważ jest to danie uniwersalne, które w swojej prostocie pozwala na niemal nieskończoną kreatywność dostosowując się do lokalnych smaków i składników. Są zarówno przysmakiem codziennym, jak i daniem odświętnym, obecnym na stołach podczas najważniejszych uroczystości.

 

Pierogi: od chińskiej tradycji do polskiego dziedzictwa

 

Dzisiaj uznawane za symbol polskiej kuchni, mają fascynującą i wielowarstwową historię, sięgającą odległych kultur i czasów. Ich najstarsze korzenie można znaleźć w Chinach, gdzie już w starożytności przygotowywano jiaozi – pierożki z nadzieniem z kapusty pekińskiej i mięsa, serwowane tradycyjnie podczas Chińskiego Nowego Roku. Zgodnie z legendą, to Marco Polo przywiózł pomysł na pierogi z Dalekiego Wschodu do Europy, jednak podobne potrawy, jak rzymskie ravioli, były znane już wcześniej, co sugeruje, że pierogi mogły niezależnie powstawać w różnych kulturach.

 

W Polsce historia pierogów zaczęła się około XIII wieku za sprawą biskupa Jacka Odrowąża, który miał sprowadzić je z Rusi. Początkowo były one związane z obrzędami religijnymi i różniły się w zależności od okazji: weselne „kurniki” z mięsem, żałobne „knysze” czy noworoczne „kolatki”. Samo słowo „pierogi” wywodzi się z prasłowiańskiego terminu „pir”, oznaczającego biesiadę. W kolejnych wiekach pierogi stały się nieodłączną częścią polskiej kuchni, znaną z regionalnych różnorodności, takich jak hreczuszki z mąki gryczanej czy słodkie socznie.

 

Czemu pierogi zawdzięczają światową karierę?

 Na całym świecie pierogi, mimo swojej różnorodności, mają wspólny mianownik – są zamkniętymi w cieście kulinarnymi paczuszkami, które można wypełniać najrozmaitszymi składnikami. W Polsce tradycyjne pierogi to danie o wielu wariantach, od klasycznych z kapustą i grzybami, po bardziej wyszukane wersje, np. z gęsiną. We Włoszech mamy ravioli, a w Azji pierogi w postaci dim sum, które są nieodłącznym elementem tamtejszej tradycji kulinarnej. - Powszechnie stosowaną metodą jest zamykanie jedzenia w cieście – to jest praktykowane w każdej części świata, niezależnie od regionu. Na tym polega genialna prostota tego dania - zauważa Chef Andrea Camastra​.

 Co sprawia, że pierogi są tak popularne na całym świecie? Zdaniem chefa Camastry na karierę tego dania wpływa fakt, że można je przygotować mając zaledwie kilka składników: - To sposób na szybkie i skuteczne napełnienie żołądków i nie są przy tym potrzebne drogie produkty, aby były bardzo smaczne. Dodatkowo, pierogi mogą przyjąć niemal nieskończoną liczbę form i smaków, co czyni je daniem wyjątkowo uniwersalnym i adaptowalnym do różnych kultur​. Ich siła tkwi w prostocie, która pozwala na elastyczność i dostosowanie do współczesnych trendów, takich jak diety roślinne, potrzeba lokalnych składników czy rosnące zainteresowanie zdrową żywnością. Restauracje na całym świecie serwują je w swoich menu, dostosowując ich smak do lokalnych upodobań. Dzięki temu, zamiast tracić swój regionalny charakter, mogą zyskać nowe oblicza, stając się jednocześnie daniem globalnym i lokalnym. W ten sposób, przyszłość pierogów może być równie bogata, jak ich historia – pełna różnorodności i inspiracji.

 

Face It


Ciasto zza oceanu na świąteczny stół

– przepis na sernik nowojorski

 

Podobno nowojorczycy wierzą, że ich sernik (zwany tam cheesecake) był pierwszy na świecie i nikt wcześniej takiego ciasta nie robił. Jakkolwiek było, warto go spróbować, bo jest wyjątkowo kremowy i dosłownie rozpływa się w ustach. Może też być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego polskiego sernika na bożonarodzeniowym stole.

Sernik jest tak głęboko zakorzeniony w naszej tradycji, że często traktujemy go jak typowo polskie ciasto. Nie wyobrażamy też sobie, żeby mogło go zabraknąć w naszych domach w czasie świąt. Tymczasem historia tego przysmaku sięga już czasów starożytnych, a jego liczne odmiany znane są na całym świecie. Jednym z cieszących się największą sławą jest sernik nowojorski.

Sekret wyjątkowej konsystencji

Sernik nowojorski charakteryzuje się cienkim spodem z kruszonych ciastek i grubą, jednolitą warstwą masy serowej o wyjątkowo kremowej konsystencji. Jego stworzenie przypisywane jest słynnemu nowojorskiemu restauratorowi Arnoldowi Reubenowi, który ponad 100 lat temu postanowił wykorzystać do przyrządzenia tego deseru serek śmietankowy. Aby nadać sernikowi nowojorskiemu odpowiednią wilgotność piecze się go w tzw. kąpieli wodnej lub łaźni wodnej.

- Istotne znaczenie dla gęstej, aksamitnej konsystencji sernika nowojorskiego ma również zastosowanie dużej liczby jaj – mówi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Najlepiej sprawdzi się tu połączenie całych jaj i żółtek.

 
Przepis na sernik nowojorski
 

 

Składniki

Spód

  • 300 g klasycznych kruchych herbatników typu petit beurre
  • 60 g masła (plus1 łyżka masła do smarowania blachy)

Masa serowa

  • 6 jaj (Fermy Drobiu Jokiel rozmiar M lub L)
  • 5 żółtek jaj (Fermy Drobiu Jokiel rozmiar M lub L)
  • 1,25 kg kremowego sera twarogowego typu cream cheese
  • 250 g cukru pudru
  • 40 g mąki pszennej
  • nasionka z jednej laski wanilii
  • 1 łyżeczka sproszkowanego cynamonu
  • 1 łyżeczka drobno startej skórki pomarańczowej
  • sok z ½ cytryny

Polewa

  • 500 ml kwaśnej śmietany 18%
  • 50 g cukru
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 100 g drobno pokruszonej czekolady do dekoracji
 

Sposób przygotowania

Spód

Na dno formy tortowej (26 cm z odpinaną obręczą), kładziemy arkusz papieru do pieczenia i zapinamy obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Boki obręczy smarujemy odrobiną masła. Herbatniki dokładnie kruszymy w malakserze na ostrym ostrzu i wysokich obrotach, a potem dokładamy masło. Dokładnie mieszamy. Przygotowaną masą wykładamy dno tortownicy i mocno dociskamy ciasto do spodu blachy. Wstawiamy do lodówki.

Masa serowa

Do misy robota planetarnego wkładamy ser, dodajemy 6 jajek, 5 żółtek, cukier puder, ziarenka wanilii, sok z cytryny, cynamon i skórkę pomarańczy. Miksujemy na gładką masę przez około 2-3 minuty. Na wcześniej przygotowaną tortownicę ze spodem wylewamy delikatnie masę serową.

Pieczenie

Na spodzie piekarnika ustawiamy naczynie żaroodporne zawierające 1,5 litra ciepłej wody. Masę serową pieczemy w 180 stopniach bez termoobiegu na grzałkach góra i dół przez 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę na 120 stopni i pieczemy sernik przez kolejne 70 minut. Po tym czasie piekarnik lekko uchylamy i zostawiamy sernik do ostygnięcia na około 1 godzinę. Następnie ciasto wyciągamy, ostudzamy i wkładamy na noc do lodówki.

Polewa

W mikserze łączymy na gładką masę śmietanę, cukier puder i sok z cytryny. Z lodówki wyciągamy blachę z sernikiem. Zdejmujemy delikatnie obręcz. Smarujemy ciasto przygotowaną polewą i dekorujemy pokruszoną czekoladą. Odstawiamy do lodówki, by polewa stężała.

Orchidea Creative Group