Zamówienia już od 35 zł.
#ASTORIA - Twoje smaczne jedzenie pod tel.: 504 255 295
Zawsze aktualne menu: https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria
Czarny Piątek to dzień, na który z niecierpliwością czekają wszyscy wielbiciele zakupów. Już od połowy listopada sklepy kuszą atrakcyjnymi obniżkami, a zachęceni nimi konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że to światowe święto niesie za sobą katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego.
W tym roku Czarny Piątek przypada 24 listopada i tym samym otwiera sezon zakupowy przed Świętami Bożego Narodzenia. Z analiz przeprowadzonych przez Boston Consulting Group, aż 78 proc. Polaków w tym czasie planuje skorzystać z ofert specjalnych. Ten odsetek jest nie tylko znacznie wyższy niż w Szwajcarii (57 proc.), Wielkiej Brytanii (64 proc.), czy u naszych zachodnich sąsiadów (67 proc.), ale też w kraju, w którym tradycja przedświątecznych zakupów jest najdłuższa, czyli w Stanach Zjednoczonych (77 proc.).
Jak kupować z głową?
W czasie rabatowego szaleństwa łatwo jest stracić głowę i podejmować decyzje pod wpływem impulsu. Istnieją jednak sposoby na rozsądne zakupy, które pozwolą uniknąć zbędnych wydatków i złapania się na pułapki nieuczciwych sprzedawców. Warto mieć na uwadze, że niektóre sklepy znacznie podnoszą ceny produktów na kilka tygodni przed planowanymi wyprzedażami tylko po to, by w Czarny Piątek móc ogłosić zdecydowanie większą obniżkę.
Kilka tygodni przed Black Friday dobrze jest przeanalizować, czego naprawdę potrzebujemy. Przydatne może okazać się stworzenie listy oraz zanotowanie aktualnych cen. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy oferta na wybrany produkt jest faktycznie korzystna. Wprowadzone w 2023 roku regulacje prawne znacznie zmniejszyły zjawisko fikcyjnych promocji. Przedsiębiorcy są zobowiązani do poinformowania klienta o najniższej cenie produktu, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed obniżką ceny.
W badaniu przeprowadzonym przez firmę PayPo podczas Black Friday w czołówce najczęściej kupowanych artykułów plasuje się odzież i obuwie, które wybiera 75 proc. ankietowanych. Wysoki popyt generuje ogromne ilości odpadów, związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i unieszkodliwianiem niepotrzebnych już artykułów. Niewłaściwe postępowanie z tymi produktami po zakończeniu ich użytkowania może przyczyniać się do zanieczyszczenia gleby i wód, a także utraty cennych surowców, które zostały wykorzystane do ich wytworzenia.
– Przy wymianie sprzętu elektronicznego warto działać z rozwagą i zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy nowego urządzenia. Ponadto, nie zapominajmy o odpowiedzialnym pozbywaniu się starego sprzętu. Pomagają w tym Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To miejsca specjalizujące się w zbieraniu problematycznych odpadów, które następnie poddawane się procesom odzysku i recyklingu. Dodatkowo stawiajmy na jakość, a nie ilość – wrzucajmy do naszego koszyka artykuły, które posłużą nam znacznie dłużej – mówi Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Wybieraj jakość, a nie ilość
Jak podaje portal Earth.org, spośród 100 mld sztuk odzieży wyprodukowanej każdego roku, aż 92 mln ton ląduje na składowiskach opadów. Oznacza to, że co sekundę trafia tam załadowana do pełna śmieciarka. Szacuje się, że do 2030 roku artykuły tworzone przez przedstawicieli branży fast fashion, będą generować do 134 mln ton odpadów rocznie. Dlatego podczas tegorocznych zakupów warto rozważyć alternatywy i skierować uwagę na marki oferujące wyższą jakość i trwałość. W ten sposób znacznie ograniczymy ilość odpadów tekstylnych. To zdecydowanie bardziej zrównoważone i ekologiczne podejście do mody, które niesie korzyści zarówno dla konsumentów, jak planety.
Ekologiczna alternatywa
Alternatywą dla Black Friday jest Green Friday, który odbywa równolegle z jego czarną wersją. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Kanadzie w 1992 roku i została nazywana „dniem niekupowania”. Jednak inicjatywa ta przede wszystkim zachęca do kupowania jakościowych produktów, sięgania po te z drugiego obiegu czy właśnie do naprawiania zamiast wyrzucania rzeczy. Z roku na rok do akcji dołącza coraz więcej marek.
Podczas Czarnego Piątku warto pamiętać, że wytworzenie wszelkich dóbr – zarówno spożywczych, chemicznych czy przemysłowych – jest związane z wykorzystaniem m.in. wody i energii elektrycznej oraz emisją gazów cieplarnianych. Każdy zakup ma znaczenie, a przez świadome wybory realnie przyczyniamy się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.
Od 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która dopiero startuje ze swoim biznesem musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.
- Warto pamiętać o tym, że profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Dlatego też płatnik składek, jako osoba fizyczna, może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL) – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
W przypadku płatnika składek – jako osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemająca osobowości prawnej, musi on działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.
Korzyści z PUE – wszystko co w ZUS od ręki, w komputerze
- Profil na PUE ZUS pozwala załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych – wylicza Kopczyńska. Jak dodaje dzięki profilowi PUE przedsiębiorcy mają też możliwość kontrolowania stanu swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, a także mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).
Dwa tygodnie na założenie profilu
Jeśli płatnik składek w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku opłacanie składek nie założy samodzielnie konta na PUE ZUS ani nikogo nie upoważni, ZUS - zgodnie z przepisami - zrobi to za niego. W takim przypadku trzeba dokończyć proces rejestracji.
- Aby móc się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło. Dlatego lepiej zrobić to samodzielnie, bo wówczas wszystkie dane niezbędne do korzystania z profilu mamy od razu - wyjaśnia rzeczniczka.
Jak założyć profil PUE?
Założenie konta na PUE ZUS jest proste, a system sam poprowadzi krok po kroku i wskaże kolejne czynności, które należy wykonać. Po wejściu na stronę www.zus.pl, należy kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE], który znajduje się na górze strony. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, trzeba wpisać NIP i wybrać sposób rejestracji, np. za pomocą portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czy bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS. Profil PUE można też założyć korzystając z formularza rejestracji.
Przy rejestracji za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS. Przy rejestracji za pomocą formularza rejestracji trzeba wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.
Można złożyć pełnomocnictwo do PUE
Płatnik składek może upoważnić inną osobę do swojego profilu płatnika na PUE ZUS, wówczas trzeba dla niej złożyć pełnomocnictwo w ZUS, można przekazać je w formie elektronicznej – przez PUE ZUS na odpowiednim formularzu (PEL) lub w formie papierowej do placówki ZUS (pocztą lub osobiście). Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej – musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi albo pracownikowi biura rachunkowego. Tutaj też ZUS zachęca do skorzystania z formularza PEL. Jeśli płatnikiem składek jest spółka, która ma wielu przedstawicieli, którzy zgodnie z KRS wspólnie muszą udzielać pełnomocnictwa, to do formularza PEL należy dołączyć załącznik PEL-Z. Załącznik musi być podpisany przez wszystkich przedstawicieli
Warto pamiętać o tym, że aby upoważnić inną osobę do profilu płatnika na PUE ZUS, powinna mieć ona założone swoje konto na PUE ZUS.
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.
Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). Do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek ma możliwość skorygować dokumenty, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Warto jak najszybciej przeanalizować dokumenty rozliczeniowe, aby móc je poprawić. – O takiej możliwości korekty, ale też nieprzekraczalnej dacie przypominamy naszym klientom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taką wiadomość umieszczamy na profilach płatników składek - informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Po 1 stycznia 2024 r. ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021, ponieważ nie będzie już możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Po upływie tego terminu korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Będą one wprowadzane tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. Natomiast w ich wyniku nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Składając wniosek o emeryturę zadbaj o komplet dokumentów, szczególnie tych potwierdzających zatrudnienie i wysokość zarobków przed 1999 rokiem. Brak zaświadczeń o zarobkach sprzed lat, to niższa emerytura niż wówczas, gdy ZUS ma pełen zakres danych.
Zacznij od swojej starej firmy
Pierwszym krokiem dla osób poszukujących swoich dokumentów jest sprawdzenie czy zakład pracy, w którym pracowaliśmy dawno temu, a zgubiły nam się świadectwa pracy, jeszcze istnieje. – Na podstawie pism, wpisów w starych książeczkowych dowodach osobistych czy legitymacjach ubezpieczeniowych warto ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby. To podstawa, żeby rozpocząć poszukiwania w archiwach i instytucjach komercyjnych przechowujących dokumentację osobową i płacową – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Gdzie szukać dokumentów?
Najłatwiej mają osoby, których pracodawca ciągle istnieje. Wtedy powinien on wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o osiąganych zarobkach. Jeśli jednak zakładu już nie ma i nie ma też następcy prawnego takiego przedsiębiorstwa, to informacji trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, którą ZUS prowadzi na stronie internetowej.
- Taki kłopot może ominąć osoby, które pracowały w małych zakładach zatrudniających do 20 osób. Taki pracodawca miał obowiązek zgłaszania pracowników w ZUS z imienia i nazwiska, czyli w imiennych deklaracjach rozliczeniowych. Wtedy wystarczy podać dokładny adres tego pracodawcy, imię i nazwisko właściciela firmy, numer konta płatnika składek (NKP). Wówczas, nawet jeśli zakład pracy nie istnieje, ZUS potwierdzi okres zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia – podpowiada rzeczniczka.
Inaczej było w dużych przedsiębiorstwach – tam składki były odprowadzane bezimiennie, za wszystkich pracowników łącznie, więc ZUS nie ma możliwości potwierdzenia wysokości wynagrodzenia i zatrudnienia. Dlatego z zakładów pracy zatrudniających powyżej 20 osób świadectwa pracy i dokumenty o wynagrodzeniu są konieczne.
Zlikwidowane lub przekształcone – szukaj w bazie nieistniejących firm
Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty. Mogą to być np. spółki prawa handlowego bądź cywilnego, powstałe po sprywatyzowaniu przedsiębiorstw. Niewykluczone, że będą to też organy założycielskie, czyli urzędy wojewódzkie albo organy nadrzędne, czyli konkretne ministerstwa.
Na podstawie informacji z urzędów centralnych, wojewódzkich i archiwów państwowych ZUS stworzył bazę zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Jest to alfabetyczny spis nieistniejących już przedsiębiorstw i miejsc przechowywania dokumentacji „kadrowej”. Są tam też dane organizacji związkowych, spółdzielni, PGR-ów, a katalog byłych pracodawców jest ciągle aktualizowany. Jest on dostępny dla klientów ZUS na stronie internetowej: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/baza-zlikwidowanych-lub-przeksz...
Archiwa państwowe i przechowawcy komercyjni
Instytucją, która przechowuje dowody dotyczące pracy i płac od pracodawców z całej Polski, których postawiono w stan likwidacji lub których upadłość ogłoszono, jest działające od 2004 r. Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą. Archiwum wydaje zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej. Tam też znajdziemy bazę instytucji przechowujących dokumentację. Dokumenty potwierdzające staż i płace ze zlikwidowanych spółdzielni oraz organizacji spółdzielczych mógł przejąć związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia lub Krajowa Rada Spółdzielcza z siedzibą w Warszawie.
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
DL Space to biura serwisowane w systemie gabinetowym, czyli bardzo popularna forma wynajmu biur, która daje możliwość dostosowania się do zmieniających się potrzeb i warunków rynkowych.
Od zaledwie kilku tygodni powierzchnie serwisowane z prawdziwego zdarzenia dostępne są również w obiekcie DL Jagiellońska 1 w Częstochowie.
DL Space oferuje swoim najemcom w pełni przygotowane do pracy biura w dobrej rynkowej cenie , z elastyczną umową dopasowaną do oczekiwań Klienta. Gabinety zostały zaprojektowane tak, by dać możliwość hybrydowego łączenia powierzchni na miarę rozwoju firmy i zatrudnienia kolejnych pracowników. Wskazane rozwiązanie oczywiście działa w obie strony, zarówno w kontekście powiększania powierzchni jak i jej optymalizacji
#GREENPACKSZYMANEKOPAKOWANIA oferuje także możliwość wykonania ilustracji i napisów zaprojektowanych przez klienta na różnych produktach, takich jak opakowania, pojemniki, kubki, tacki, torby papierowe, woreczki foliowe, a także gadżety i akcesoria (kubki, długopisy). Innowacyjne metody druku, dostosowane do Twoich potrzeb to sitodruk, druk cyfrowy, tampodruk.
Są one doskonałą alternatywą dla reklamówek i woreczków foliowych.
Torebki papierowe z uchem lub fałdowe, płaskie z nadrukowanym LOGO swojej firmy zamówisz w firmie:
Green Pack Opakowania Szymanek.
Biura serwisowane w systemie gabinetowym to bardzo popularna forma wynajmu biur, która daje możliwość dostosowania się do zmieniających się potrzeb i warunków rynkowych. Od zaledwie kilku tygodni powierzchnie serwisowane z prawdziwego zdarzenia dostępne są również w obiekcie DL Jagiellońska 1 w Częstochowie.
DL Space gdyż pod taką marką funkcjonuje projekt, zrewolucjonizował już lokalny rynek powierzchni biurowych w kilku Katowickich i Gliwickich lokalizacjach prowadząc swoją działalność na ponad 5 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni.
Obiektu DL Jagiellońska 1 nikomu przedstawiać nie trzeba. Wzniesiony przy głównej trasie DK1 pięknie wita wszystkich wjeżdżających do miasta stanowiąc jeden z nielicznych obiektów tej klasy w rejonie, stworzony w myśl idei mixed use, łączącej w sobie funkcje zarówno usługowo – handlowe jak i biurowe.
W celu uzupełnienia już szerokiej oferty obiektu, w ramach konceptu biur serwisowanych , jedno z pięter zostało wydzielone na gabinety biurowe w zróżnicowanym metrażu. To co wyróżnia projekt na tle lokalnej konkurencji to fakt, że przestrzeń wykończona została z najwyższą pieczołowitością , wszystkie lokale zostały w pełni umeblowane, przygotowane do podjęcia pracy „od zaraz” .
Dla najemców przygotowana została przestronna sala konferencyjna, wyposażony aneks kuchenny z kawą i herbatą uzupełnianą przez obsługę oraz bezpłatne Wi-Fi a w ramach szeroko pojętej usługi serwisowej nowi najemcy otrzymają pełne wsparcie techniczne, marketingowe jak również usługę sprzątania.
„DL Space w Częstochowie jest na pewno modelem który nie istniał jeszcze na lokalnym rynku. Dla nas, nie są to kolejne metry na wynajem a w pełni kompleksowa usługa w dbałości o każdy szczegół współpracy na linii Najemca – Wynajmujący, gdzie najważniejszy jest dialog na każdym etapie współpracy. – mówi Edyta Leszczyńska Dyrektor Zarządzająca Projektem DL Space”.
DL Space oferuje bardzo atrakcyjne warunki współpracy bez konieczności długoterminowych zobowiązań.
„Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, DL Space oferuje swoim najemcom w pełni przygotowane do pracy biura w dobrej rynkowej cenie , z elastyczną umową dopasowaną do oczekiwań Klienta. Gabinety zostały zaprojektowane tak, by dać możliwość hybrydowego łączenia powierzchni na miarę rozwoju firmy i zatrudnienia kolejnych pracowników. Wskazane rozwiązanie oczywiście działa w obie strony, zarówno w kontekście powiększania powierzchni jak i jej optymalizacji – dodaje.”
Więcej o projekcie DL Space znajdziecie na www.dlspace.com.pl
Szkolenie poprowadzi Teresa Krawczyk – wykładowca wyższych uczelni, wieloletni praktyk administracji skarbowej w tym naczelnik Urzędu Skarbowego, główny księgowy jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor wielu pozycji książkowych (w tym: „Bilansowe i podatkowe zamknięcie roku 2021 w instytucjach kultury” Wydawnictwo C.H. Beck ) oraz wielu publikacji o tematyce rachunkowej, podatkowej, finansów publicznych. Prowadząca jest znanym i cenionym szkoleniowcem z zakresu tematyki podatkowej, finansów publicznych i rachunkowości, szkoląca zarówno pracowników jednostek organizacyjnych sektora finansów państwowych i samorządowych, również pracowników RIO, NIK, Ministerstw i innych ważnych urzędów państwowych i samorządowych. Nawiązuje doskonały kontakt z uczestnikami - jest współpracownikiem wielu Agencji Szkoleniowych.
Cel szkolenia:
Program szkolenia:
I. ORGANIZACJA INSTYTUCJI KULTURY- wybrane zagadnienia:
1. Rola kierownika jednostki, głównego księgowego oraz pracowników instytucji kultury - odpowiedzialność dyscyplinarna.
2. Organizacja działalności istytucji kultury - dopuszczalna prawem ingerencja organizatora.
3. Działalność statutowa odpłatna i nieodpłatna oraz działalność gospodarcza w instytucjach kultury - wyjaśnienia.
4. Zatrudnianie i wynagradzanie oraz inne czynności z zakresu prawa pracy dotyczące dyrektora, z-cy dyrektora, głównego księgowego i pracowników instytucji kultury – aktualny stan prawny w tym zakresie - niebezpieczeństwa błędnych ustaleń - KONTROLE NIK i RIO - wybrane zagadnienia.
II. RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE – wybrane zagadnienia:
1. Zasady rachunkowości, gospodarka finansowa i zakładowy plan kont w Instytucji Kultury- w tym:
2. Prezentacja uproszczeń w rachunkowości a zasada istotności – KSR- nr 7,
3. Plany finansowe instytucji kultury.
4. Wprowadzenie do ksiąg rachunkowych wszystkich operacji gospodarczych
i finansowych – schematy księgowań z wyjaśnieniami:
a) przychody: własne, międzyokresowe - przykłady ewidencji,
b) przychody zewnętrzne (z uwzględnieniem podatku VAT):
c) pozostałe przychody operacyjne - sponsoring, darowizny, zdarzenia losowe - COVID-19;
5. Należności i zobowiązania oraz odsetki - wycena i windykacja:
a) naliczanie odsetek od należności, zobowiązań i transakcji (obowiązek ustawowy) (powiazanie ze stopą referencyjną i lombardową - zmiany);
b) aktualizacja należności i odsetek - zasady dokonywania odpisów aktualizujących należności i odsetki i ich ewidencja w księgach;
c) ustalanie rekompensat: 40,70 i 100 EURO od opóźnionych wpłat.
6. Środki trwałe wysoko i nisko cenne, wartości niematerialne i prawne, środki trwałe w budowie, materiały, wydawnictwa - źródła ich finansowania oraz ujęcie i ich ewidencja z uwzględnieniem: ustawy o rachunkowości, KSR nr 11, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - po zmianach- wybrane zagadnienia:
a) środki trwałe – obiekty pojedyncze i obiekty zbiorcze, ich przyporządkowanie do 10 tys. zł. i powyżej 10 tys. zł;
b) wartości niematerialne i prawne (przyporządkowanie) - kiedy system OEM a kiedy BOX;
c) środki trwałe w budowie (inwestycje) - wg. ceny nabycia i kosztów wytworzenia;
d) remont, konserwacja i ulepszenie – jakie źródło finansowania - problemy;
e) amortyzacja środka trwałego - (umorzenie) terminy, weryfikacja;
f)wybrane zagadnienia:
Koszt uczestnictwa 380,00 zł od osoby /obejmuje koszty dydaktyczne, materiały szkoleniowe, napoje, artykuły konsumpcyjne/. Wpłaty należy dokonać w terminie do 23 października 2023 r. na konto bankowe ING Bank Śląski O/Częstochowa nr 23 1050 1142 1000 0005 0162 3847.
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie karty zgłoszenia (do 23 października 2023 r.) wraz z potwierdzeniem przelewu. Uczestnicy szkolenia proszeni są o ewentualne wcześniejsze przekazanie na adres e-mail: kolodzian@rok.czestochowa.pl, rok@rok.czestochowa.pl, swoich pytań i wątpliwości, co pozwoli na przygotowanie materiałów. Po zakończeniu zajęć szkoleniowych uczestnicy mogą skorzystać z indywidualnych porad i konsultacji. Odwołanie uczestnictwa należy zgłosić do dnia 23 października br., w przypadku rezygnacji po tym terminie wpłat nie zwracamy.
Planujesz niepowtarzalne przyjęcie firmowe lub spotkanie w gronie przyjaciół?
Czeka Cię ważna uroczystość, odwiedzają cię przyjezdni goście?
***
Elegancki wystrój restauracji, niebo usłane gwiazdami i przedmioty z epoki zachęcają do spędzenia tu mnóstwa czasu.
W ASTORII można odpocząć w kameralnym, rodzinnym gronie lub podczas dużego przyjęcia, kosztując win z całego świata i korzystając z szerokiego wyboru dań wykwintnej i sprawdzonej kuchni.
O udany odpoczynek po spotkaniu, poczucie spokoju i komfortu zadba profesjonalny personel w hotelu SONEX
#ASTORIA - Twoje smaczne jedzenie pod tel.: 504 255 295
Zawsze aktualne menu: https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria
Sprawdź najnowsze #oferty w Salonach Aut Bezwypadkowych #RENTCAR #KarońPaweł.
Tu znajdziesz samochody z
#BEZPOŚREDNI #IMPORTER SAMOCHODÓW BEZWYPADKOWYCH Z UE
zaprasza:
Częstochowa, ul. Główna 56 i 24,
tel.: 601 517 788, 343 243 072
rent-car.auto.com.pl
Zapraszamy: https://czest.info/biznes