Kino/Muzyka/Rozrywka
Polskie akcenty w filmie „Lee. Na własne oczy”.
Zarówno reżyserka Ellen Kuras jak i autor zdjęć Paweł Edelman są Polakami.
Już od najbliższego piątku, 13 września w polskich kinach będzie można obejrzeć film „Lee. Na własne oczy”, który opowiada o życiu słynnej modelki, fotografki, a także korespondentki wojennej magazynu „Vogue”, Lee Miller. W filmie główną rolę zagrała wybitna aktorka Kate Winslet, a obok niej wystąpili m.in. Alexander Skarsgård, Marion Cotillard i Andy Samberg. Natomiast za reżyserię i zdjęcia odpowiedzialni są… Polacy! Paweł Edelman to wybitny polski operator filmowy, zaś amerykańska reżyserka Ellen Kuras ma polskie korzenie.
Jestem stuprocentową Polką
Reżyserka filmu „Lee. Na własne oczy” Ellen Kuras czuje się stuprocentową Polką. Jej nazwisko brzmiało kiedyś Kuraś. Ponieważ w domu rodzinnym Ellen tylko babcia i dziadek mówili po polsku, ona zna jedynie kilka słów, np. „idź spać”, „dzień dobry” czy „niedostatecznie”. Jej babcia ze strony ojca pochodziła z okolic Tarnowa, a dziadek urodził się pod Rzeszowem. „Nasza rodzina nigdy nie rozumiała, czemu to zrobili (wyjechali do Ameryki – przyp. red). Babcia mieszkała na wsi, przyszła pewnego dnia do matki i oznajmiła, że jedzie do Ameryki. Następnego dnia wsiadła do pociągu, sama i pojechała. Z dziadkiem było trochę podobnie – popłynął za ocean, żeby zarobić pieniądze. Stale powtarzał, że tęskni za ojczyzną, że chciałby wrócić do Polski. Brakowało mu łąk i lasów. Ale to była decyzja, od której nie było odwrotu. Komunistyczny reżim właśnie przejął władzę w Polsce”, powiedziała Ellen Kuras w wywiadzie dla „Polityki”.
Ellen chciała nawet studiować w łódzkiej filmówce, jednak ze względu na ówczesną, trudną sytuację polityczną w Polsce (był to rok 1981, czas stanu wojennego), nie mogła tu przyjechać. „Ogromna szkoda, bo w tamtym czasie była to najlepsza szkoła filmowa na świecie”, mówiła Ellen w wywiadzie dla „Dzień Dobry TVN”.
Rozumieli się bez słów
Z Pawłem Edelmanem, wybitnym polskim operatorem filmowym, Kuras spotkała się dopiero podczas pracy nad filmem „Lee. Na własne oczy”, choć wcześniej różni filmowcy sugerowali im w rozmowach kuluarowych, że bardzo do siebie pasują i że na pewno świetnie by sprawdzili się przy wspólnej pracy. Ellen bardzo chciała zrobić film z Pawłem, tym bardziej, że znała i podziwiała jego wcześniejsze realizacje z Andrzejem Wajdą przy „Katyniu” i z Romanem Polańskim w takich filmach jak: „Pianista” i „Rzeź”. Dlatego kiedy producentka i odtwórczyni głównej roli Kate Winslet zaproponowała Ellen reżyserowanie filmu „Lee. Na własne oczy”, ona natychmiast przypomniała sobie Edelmana. „Paweł jest nie tylko utalentowanym i pomysłowym operatorem, ale ma też wielką wrażliwość i wyczucie. A poza tym to wspaniała osoba. Dogadywaliśmy się świetnie. To mój polski brat”, mówi Kuras w wywiadzie dla Monolith Films. Paweł Edelman też nie szczędzi dobrych słów reżyserce: „Fakt, że Ellen jest także operatorką bardzo pomagał, często rozumieliśmy się̨ bez słów”.
Paweł Edelman był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Film ten przyniósł mu też Cezara, Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej i PNF (Polska Nagroda Filmowa) Orzeł. Edelman jest laureatem nagród filmowych za takie filmy jak „Pan Tadeusz”, „Kroniki domowe”, „Kroll” czy „Katyń”. Pracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Jerzym Stuhrem, Władysławem Pasikowskim, Taylorem Hackfordem, Stevem Zaillianem.
Ellen Kuras, reżyserka i operatorka filmowa za swój debiut reżyserski, dokument „Zdrada” otrzymała nagrodę Emmy oraz nominację do Oscara i Spirit Award. Jest autorką zdjęć do filmów m.in. Spike’a Lee, Jima Jarmuscha, Michaela Gondry’ego, Sama Mendesa, Rebekki Miller i Martina Scorsese. Pracowała jako reżyser przy popularnych serialach m.in. „Ozark”, „Inventing Anna”, „The Umbrella Academy”.
Więcej o filmie oraz konkurs poniżej.
[KINO] Już 13 września w kinach film „Lee. Na własne oczy”
z Kate Winslet w roli głównej.
Dziś wygraj bilet do kina!
Muza surrealistów, modelka i fotoreporterka, dzięki której świat dowiedział się o koszmarze II wojny światowej.
Jako korespondentka wojenna brytyjskiej edycji magazynu „Vogue” pokazała światu tragiczną prawdę o kulisach II wojny światowej.
Już 13 września w kinach: film Ellen Kuras
„Lee. Na własne oczy”.
Główną rolę zagrała w nim Kate Winslet.
Brytyjska aktorka nie tylko wcieliła się w Lee Miller, ale też wyprodukowała ten film. Stwierdziła, że fotografka jest idealną bohaterką na nasze czasy.
Jest rok 1938.
Reżyseria: Ellen Kuras
Zdjęcia: Paweł Edelman
Obsada: Kate Winslet, Marion Cotillard, Andy Samberg
Gatunek: dramat / biograficzny
Produkcja: USA 2023
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films
[KINO]
Mel Gibson po ośmiu latach reżyserskiego milczenia stanął za kamerą. „3000 metrów nad ziemią”b - w kinach 18 października.
Poznaj ciekawostki z życia wybitnego twórcy.
Mel Gibson po ośmiu latach reżyserskiego milczenia wraca z filmem „3000 metrów nad ziemią” (tyt. oryg. „Flight Risk”). Tym razem jest to trzymający w napięciu thriller, który złapie za gardło nie tylko widzów z lękiem wysokości. Warto przygotować się na coś, czego jeszcze nie widzieliśmy w wykonaniu Gibsona. Ten facet potrafi zaskoczyć! W „3000 metrów nad ziemią” postawił na inteligentne dialogi trójki doskonale zarysowanych postaci zamkniętych na pokładzie awionetki. Uczta dla tych, którzy kochają dobre kino akacji. W roli głównej Mark Wahlberg.
3 ciekawostki z życia Mela Gibsona
Mel Gibson w środowisku filmowym to postać legendarna i pełna sprzeczności. W latach 80 nazywano go najseksowniejszym mężczyzną na ziemi. Potem zbierał najważniejsze nagrody, wliczając w to Oscary za „Braveheart. Waleczne serce”. Po wyreżyserowaniu „Pasji” był w gronie najlepiej opłacanych aktorów na świecie. Jednocześnie nie stronił od skandali i kontrowersyjnych wypowiedzi. Dziś znów zaskakuje. Ale tym razem pozytywnie.
Facet od Mad Max, Braveheart i Pasji
Mel Gibson dzieciństwo i młodość spędził w Australii. Tam też ukończył najbardziej prestiżową szkołę aktorską, czyli National Institute of Dramatic Arts. Kiedy podjął decyzję o powrocie do USA, niemal natychmiast dostał pracę. W 1979 roku zagrał główną rolę w produkcji science-fiction „Mad Max” w reżyserii George’a Millera. Dzięki niej zyskał ogromną popularność. Następne filmy także okazały się strzałem w dziesiątkę. W 1981 roku powstał „Mad Max 2: Wojownik Szos”, a potem seria „Zabójczej broni”. Ostatnią „Zabójczą broń 4” zrealizowano w 1998 roku i wyreżyserował ją Richard Donner.
Rok 1996 też okazał się dla Gibsona szczęśliwy. Otrzymał wtedy dwa Oscary dla najlepszego reżysera i za najlepszy film za „Braveheart. Waleczne serce”. W drugiej połowie lat 90. aktor należał do ekskluzywnego grona gwiazd inkasujących za swoje role najwyższe stawki. Potrafił odnaleźć się niemal w każdym komercyjnym gatunku, zapewniając producentom ogromne zyski.
Status gwiazdy srebrnego ekranu nie mógł jednak zaspokoić jego ambicji. Mel publicznie ogłosił, że po 2002 roku zamierza skupić się na karierze reżyserskiej. W 2004 roku wyprodukował i wyreżyserował „Pasję", która zarobiła krocie i przyniosła mu ogromny rozgłos. Od tego momentu Mel był nazywany jednym z najbogatszych ludzi w branży. To właśnie wtedy „Forbes” przyznał mu tytuł najbardziej wpływowej gwiazdy show-biznesu. Kolejne wyreżyserowane przez niego tytuły spotkały się z dobrymi reakcjami przede wszystkim widzów „Apocalypto” (2006 r.) i „Przełęcz ocalonych” (2016 r.).
Jak stracić pół miliarda dolarów
Życie prywatne Mela nigdy nie było usłane różami. Choć powtarzał w wywiadach, że ma konserwatywne poglądy, to zaprzepaścił każdy swój związek. Powód? Nie jest tajemnicą, że Mel ma kłopoty z alkoholem i cierpi na depresję afektywną dwubiegunową, która sprawia, że nie radzi sobie z emocjami.
Małżeństwo z pierwszą żoną Robyn Moore, z którą ma siedmioro dzieci przetrwało 28 lat. Para się rozwiodła się w 2009 roku. Jak podał magazyn „People”, rozstanie kosztowało Gibsona rekordową sumę. Według kalifornijskiego prawa aktor musiał oddać byłej żonie połowę z wartego 950 mln dolarów majątku. Był to niewątpliwie jeden z najdroższych rozwodów w historii Hollywood.
Następnie Gibson związał się z rosyjską piosenkarką Oksaną Grigorjewą, z którą ma córkę Lucię. Rozstali się po trzech latach w atmosferze skandalu. Była partnerka Gibsona utrzymywała, że Mel ją pobił, groził śmiercią i podpaleniem. Z kolei aktor twierdził, że była partnerka próbuje wyłudzić od niego pieniądze. Zaproponował więc ugodę. Miał spełnić wszystkie warunki finansowe Oksany pod warunkiem, że ona nie będzie publicznie opowiadała o szczegółach z ich życia prywatnego.
Była partnerka Gibsona nie dotrzymała obietnicy. W 2013 roku gościła w popularnym show Howarda Sterna. Wówczas przyznała, że jej związek z aktorem i reżyserem był „bolesny i mroczny”. Dodała też, że „stara się wspominać radosne momenty, a nie tylko te złe”. To wystarczyło, by Mel oskarżył ją o złamanie obietnicy milczenia na jego temat. Rok później sąd uznał, że kobiecie nie należy się 375 tysięcy dolarów, które było warunkiem ugody.
Gibson nie raz udowodnił, że jest niepokorny i zawsze mówi, co chce. Biografowie twierdzą, że kontrowersyjne poglądy ukształtował w aktorze jego surowy ojciec, Hutton Gibson, należący do odłamu katolickich fundamentalistów, nieuznających Soboru Watykańskiego II. To właśnie Gibsonowi seniorowi przypisuje się wpajanie synowi antysemickich zapatrywań.
W 1991 roku Mel naraził się nie tylko branży filmowej. Wówczas udzielił wywiadu magazynowi „El Pais”, w którym negatywnie wypowiadał się na temat wielu osób. Po latach przyznał, że żałuje słów, które wypowiedział pod wpływem alkoholu. Niesmak jednak pozostał.
W 2004 roku, tuż po uroczystej premierze „Pasji”, kiedy w „The New York Times” ukazała się recenzja znanego krytyka filmowego Franka Richa. Na łamach pisma zarzucił on produkcji, że ma antysemicki wydźwięk. W komentarzu do artykułu Mel Gibson stwierdził bez ogródek, że „chciałby zabić Richa, a jego wnętrzności powiesić na patyku”.
Choć sam aktor przyznaje, że ma trudny charakter jednocześnie jego koledzy z planu mówią o nim jako o osobie, która nigdy nie gwiazdorzy podczas pracy, jest koleżeńska, profesjonalna i zaangażowana twórczo.
O FILMIE:
Na pokładzie małego samolotu agentka Harris eskortuje świadka na proces bossa mafii. Gdzieś nad górami Alaski okazuje się, że nie wszyscy obecni na pokładzie są tymi, za których się podają.
Agentka ma za zadanie dostarczyć bezcennego świadka na proces bossa mafii. Najszybszym i jak się wydaje najbezpieczniejszym sposobem jest podróż małym samolotem nad górami Alaski.
Na pokładzie awionetki są tylko trzy osoby: Harris (Michelle Dockery), skuty kajdankami świadek (Topher Grace) i pilot Daryl Booth (Mark Wahlberg). Gdy wszystko wskazuje na to, że będzie to misja łatwa, lekka i przyjemna, gdzieś nad skutym lodem pustkowiem, okazuje się, że nie wszyscy obecni na pokładzie są tymi, za których się podają.
Być może dało się przewidzieć, że macki szefa mafii sięgają daleko, ale teraz już za późno na rozważania. W samolocie wybucha walka o kontrolę nad sterami.
Co gorsza tylko jeden z obecnych wie, jak się z nimi obchodzić. Wysłane jako eskorta myśliwce gotowe są zestrzelić obiekt, jeśli agentce Harris nie uda się na czas nad nim zapanować. Tymczasem nad górami Alaski zanosi się na burzę.
Reżyseria: Mel Gibson („Braveheart. Waleczne serce” – OSCAR, „Apocalypto”, „Pasja”, „Przełęcz ocalonych”).
„3000 metrów nad ziemią” w kinach od 18 października 2024 roku.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.
Siła autentycznej miłości i moc nienawiści. „Kruk” w kinach od 23 sierpnia.
Twórcy nowego „Kruka” zapewniają, że film przemówi do młodej publiczności ich językiem oraz estetyką. Reżyser Rupert Sanders podkreśla, że mocno wierzy w siłę oryginalnego przekazu opowieści. Do swojej ekranizacji zatrudnił młodych popularnych artystów. W „Kruku” w rolach głównych zagrali: szwedzki aktor Bill Skarsgård i brytyjska wokalistka FKA twigs (Tahliah Debrett Barnett).
„Ta historia jest jak epicki poemat lub grecki mit, dotyczy pierwotnych emocji miłości, żalu i agresji. Bada pozytywną siłę miłości i negatywną moc złości i nienawiści i pyta, co byśmy zrobili i kim byśmy się stali, podążając za swoimi emocjami. Historia Kruka jest uniwersalną opowieścią o radzeniu sobie z bólem, który wiąże się z tragiczną stratą kogoś, kogo kochasz; emocjami, które każdy z nas napotkał lub napotka w pewnym momencie swojego życia. Film opowiada o mrokach żałoby, o tym, co byśmy zrobili, gdyby odebrano nam coś naprawdę znaczącego”, mówi reżyser Rupert Sanders.
Bill Skarsgård, który zagrał Erica Dravena, zdradza, że jako dzieciak był wielkim fanem oryginalnego filmu. Zaś do zagrania roli przyciągnął go pomysł reżysera, który postanowił dostosować dzieło do zapotrzebowania współczesnych odbiorców.
„Wiem, że Draven to postać, którą wielu fanów szanuje i ma z nią silny związek. Dlatego czułem się odpowiedzialny za tę historię i starałem się pozostać wierny duchowi materiału źródłowego. Nie mogę się doczekać, aż świat zobaczy film i mam nadzieję, że będzie on rezonował z widzami tak silnie, jak z nami zaangażowanymi w tę produkcję”, mówi Bill Skarsgård.
Z kolei FKA twigs, która w „Kruku” wcieliła się w rolę Shelly Webster mówi: „Miłość, którą dzielimy na ekranie, jest prosta i autentyczna. Mam nadzieję, że nierozerwalna jedność Erica i Shelley będzie wydawać się widzom tak głęboka i piękna, że wszyscy przynajmniej raz poczują się częścią tego doświadczenia".
O czym opowiada „Kruk”?
Zakochani Shelley i Eric próbują zacząć nowe życie z dala od przestępczego świata, który ich ukształtował. Jednak przeszłość nie pozwala przed sobą uciec. Gdy oboje padają ofiarami brutalnego morderstwa, Eric u progu zaświatów dostaje propozycję nie od odrzucenia. Aby ocalić duszę ukochanej przed piekłem, musi powrócić na ziemię, by wymierzyć karę odpowiedzialnym za jej śmierć. Tak zaczyna się jego krwawa odyseja przez świat żywych i umarłych.
Reżyseria:
Rupert Sanders („Królewna Śnieżka i Łowca”, „Ghost in the Shell”, “Fundacja” - serial)
Obsada:
Bill Skarsgård („John Wick 4”, „Barbarzyńcy”, „Deadpool 2”, „To”, „Atomic Blonde”);
FKA twigs („Słodziak”, „Brighton Beach”);
Danny Huston („Yellowstone” - serial, „Wierny ogrodnik”, „Aviator”, „21 gramów”, „X Men Geneza: Wolverine”, „Sukcesja” - serial);
Laura Birn („Oczyszczenie”, „Ostatni”, „W pułapce myśliwego”)
Gatunek: akcja / thriller
Produkcja: USA 2024
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films
w temacie, a weźmiesz udział w losowaniu nagród.
Na maile czekamy do 23.08.2024, do godz.12.00.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »
- Aktualności
- "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" - koncert w Filharmonii Częstochowskiej 28.10.2024
- ABBA i Inni symfonicznie - Filharmonia Częstochowska-15.10.2024
- Czy pamiętasz? – koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami -Filharmonia Częstochow
- Grupa MoCarta - ALE KINO! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta w Filharmonii Częstochowskiej -15 września 2024
- Koncert Dżem z wokalistą Sebastianem Riedlem ponownie w Częstochowie!
- Między Łóżkami- czyli komediowy kurs kochania w reżyserii Artura Barcisia w Filharmonii Częstochowskiej - 8 września 2024
- Międzynarodowa Wystawa i Giełda Wyrobów Jubilerskich, Skamieniałości i Minerałów - Klub "Politechnik" Częstochowa-14-15.09.2024
- Pod dachami Paryża - Filharmonia Częstochowska - 16 listopada 2024
- Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!
- „Inteligenci” w Filharmonii Częstochowskiej - 26.10.2024
- „Koncert Małe TGD” w Filharmonii Częstochowskiej -12.10.2024
- „Prywatna klinika” w Klubie Politechnik -12.10.2024
- Kultura
- 56 POPIS Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- Ciało człowieka - ruchem i rytmem rodzi taniec
- Konkurs Poetycki
- LUNCH O PÓŁNOCY
- Statuetka dla organizatorów inscenizacji bitwy pod Mełchowem
- Wręczyckie Jasełka 2016
- „ETNOSTRADA” SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE 2016 r.
- Muzeum Monet..
- "Między łóżkami" Artura Barcisia już 21 maja w Filharmonii Częstochowskiej
- 58 POPIS Uczniów Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- 62. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
- Andropauza 2
- BROADWAY KAMERALNIE
- Charakterystyka sztuki współczesnej
- Cztery pory roku opowiedziane tańcem
- Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
- Dziękujemy, że trzymasz bilet. Akcja, do której włączyły się gwiazdy
- Festiwal filmów dokumentalnych
- Finał III Wojewódzkiego Konkursu Filmowego Video ergo sum - Widzę więc jestem - relacja
- GAUDE MATER 2016 - program
- Gwiazdy dla dzieci z Hospicjum
- Hot Jazz Spring 2016
- II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „SILESIA”
- INAUGURACJA 73. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018 Filharmonii Częstochowskiej
- IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS TRADYCYJNEGO POWOŻENIA O TROFEUM „ŚLĄSKA”
- Indywidualna Wystawa Malarstwa Gabrieli Polaczek
- JURA ROK FESTIWAL Janów 24 - fotorelacja
- Jubileusz 15 lecia Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej "Grupa Romana"
- Jubileusz 40-lecia Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie
- Koncert: EDYTA GÓRNIAK akustycznie w Filharmonii Częstochowskiej
- Krakowski Teatr Komedia rusza z cyklem KTK-ON-LINE
- MUZYKA FILMOWA Krzesimira Dębskiego
- NA CZWORAKACH
- NOC MUZEÓW
- Po Portugalskim Tournée
- Potrójny wernisaż w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
- Premiera MEDIUM
- Przed nami Festiwal HOT JAZZ SPRING
- SERCA NA ODWYKU
- SIOSTRUNIE
- Startuje największa wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego
- Sztuka dla każdego
- TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ
- WIELKI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA” – KOSZĘCIN 28 – 30 CZERWCA 2024
- Walczmy razem dla kultury i trzymajmy bilet!
- Wernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki - grudzień 2018
- Wyjątkowy gość w I LO im. Słowackiego w Częstochowie - Profesor Anna Badora
- Wystawa Malarstwa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - maj 2019
- XX PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- XXI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- Zakończenie 78.Sezonu Artystycznego w Filharmonii Częstochowskiej 16 czerwca, gopdz.19.00
- Zespół 69 z Częstochowy zwycięzcą Festiwalu Bergera w Kaliszu!
- ŚWIĘTO ŚLĄSKA
- Śląski Ogród Sztuk
- Święto Śląska 2017
- Sport
- Bikefitting – dobierz odpowiednią postawę na rowerze!
- Deska fiszka to fantastyczny pomysł na świąteczny prezent
- Formuła Drive 2024– Poprowadź Bolid F1 za nami
- Fotele samochodowe nie tylko dla rajdowców
- Gdzie kupić najwyższej jakości deskorolkę?
- Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy
- Skutery śnieżne: nowy wymiar poruszania się po śniegu
- Spodnie motocyklowe – w co się ubrać na motor?
- Sprzęt sportowy dla klubów
- To, co masz na sobie podczas treningu ma znaczenie. Co warto wrzucić do koszyka odwiedzając sklep 4F?
- Turniej Piłki Nożnej Dzielnicy Trzech Wieszczów
- Uprawianie sportu i urządzenia elektroniczne
- Urządzamy domową siłownię - wszystko, co musisz wiedzieć
- Wybieramy obuwie sportowe do gry w koszykówkę
- Wybieramy sprzęt do domowej siłowni
- Światowy sukces częstochowskiego Zespołu Tanecznego SPLOT
- Praca
- Co musisz wiedzieć zaczynając pracę jako opiekun osoby starszej w Niemczech?
- Compliance a AML
- Czy praca jako opiekunka się opłaca?
- Czy szkolenia dla pracowników są konieczne?
- Czym cechują się profesjonalne kursy językowe dla dorosłych i młodzieży?
- Częstochowski rynek pracy — oto najbardziej deficytowe zawody w regionie!
- Efektywne sposoby zarządzania czasem
- Etyka w środowisku szkolnym i w środowisku ucznia. Jakie studia należy ukończyć aby prowadzić przedmiot etyki w szkole?
- Jak dorabiać na studiach dziennych? 3 proste sposoby
- Jak zmienia się sytuacja na rynku firm z Częstochowy? Sprawdzamy w bazie firm
- Less (techno) stres, czyli 5 dobrych praktyk jak przygotować pracowników do wideokonferencji
- Miej kontrolę nad tym, co się dzieje w Twojej firmie
- Myjnia samochodowa to dobry pomysł na własny biznes.
- Na które szkolenia dla managerów i właścicieli firm warto się zdecydować?
- Nowy sposób na pracę – biura serwisowane DL Space już w Częstochowie!
- Oszczędności w kadrach IT dla Twojej firmy
- Popularne kierunki badań w pedagogice
- Praca na słuchawce w call center Częstochowa – dla kogo?
- Rynek pracy w Bogatyni
- Toczenie elementów za pomocą zaawansowanych obrabiarek CNC
- Tłumacz książek - pasjonujący zawód dla kreatywnych
- Zarządzanie dostawcami w innowacyjnym biznesie
- Kraj
- BAT z nową strategią „lepszego jutra”. Nie tylko dla palaczy!
- Inwestycje mieszkaniowe, które łączą komfort miasta i bliskość natury. Znaleźliśmy prawdziwe "perełki"
- Kiedy warto skorzystać z wynajmu samochodu?
- Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu?
- Najważniejsze częstochowskie kontakty dla ukraińskich uchodźców / ЧЕНСТОХОВСЬКІ ПУНКТИ ДОПОМОГИ БІЖЕНЦЯМ
- Pielgrzymka Przedsiębiorców 2019 - relacja
- Pompy ciepła Częstochowa – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?
- Transport elementów wielkogabarytowych – najważniejsze informacje
- Świat
- Książki
- Znak
- Książki dla Dzieci
- 3 powody, dla których warto kupować książki przez internet
- Chcesz postawić na skup książek? Sprawdź ofertę Antykwariatu i Księgarni Tezeusz
- Dobry kryminał
- Jakie książki dla 4 latka kupić?
- Książka dla Dzieci na Święta – Magiczny Prezent Pod Choinkę
- Książki historyczne
- Książki religijne
- LITERATURA KOBIECA
- Must Have
- Poradniki
- Promocje dla moli książkowych - poluj na okazje w księgarniach internetowych!
- Twoja książka zawsze pod ręką. Polecamy AUDIOBOOKI
- Wydawnictwo Filia poleca
- [EBOOK] Wspólna Polityka Rolna
- Kino/Muzyka
- Kulinaria
- 10 powodów, dla których warto wybrać catering dietetyczny
- Catering Dietetyczny DietBox: Smaczne i Zdrowe Rozwiązanie dla Twojej Diety
- Catering dietetyczny - jedz smacznie i zdrowo
- Catering pudełkowy dla osób z ograniczonym czasem: Skuteczne planowanie posiłków
- Catering wegański od marki Proszę Zdrowie, czyli najwyższa jakość życia w zasięgu Twoich rąk
- Czy catering dietetyczny pomoże schudnąć?
- Czy catering pudełkowy będzie dobrym rozwiązaniem?
- Dieta pudełkowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.
- Dlaczego Zdrowy Catering to usługa, która cieszy się tak dużą popularnością?
- Dlaczego warto przejść na catering dietetyczny?
- Jak nowoczesne maszyny do smażenia w głębokim tłuszczu mogą usprawnić proces produkcji?
- Jak przygotować idealne ciasto francuskie na święta?
- Jak wybrać odpowiedni pokarm dla papug? Podpowiadamy 3 ważne zasady
- Jak wyposażyć domowy barek?
- Jak zostać cukiernikiem? Od słodkiej pasji do zawodowej profesji
- Kiedy udać się do poradni dietetycznej?
- Kiedy warto zdecydować się na catering dietetyczny?
- Płyty do zabudowy - jak wybrać właściwą?
- Smaczne i szybkie przepisy na dania jednogarnkowe
- Turniej MasterChef w Radosnym Domu
- Zdrowie/Uroda
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Częstochowie i regionie.
- Kalkulator BMI
- 1 Listopada - czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby
- 4 cechy pościeli, która zadba o zdrowy sen
- Co można założyć na ślub i wesele?
- Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL
- Czy koszulki do karmienia to dobry pomysł na prezent dla młodej mamy?
- Czy warto zdecydować się na wykupienie cateringu dietetycznego?
- Fizjoterapia kobiet w ciąży. Jak podejść do tematu i w czym mogą pomóc ćwiczenia?
- Innowacje na rynku nawozów – jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku
- Jak dbać o powietrze w warsztacie samochodowym?
- Jak dbać o skórę po 40-tce?
- Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników budowlanych?
- Jak dbać o środowisko oddając makulaturę?
- Jak pielęgnować brodę? [PORADNIK]
- Jak pielęgnować skórę twarzy?
- Jak pielęgnować włosy latem?
- Jak wybrać wygodne męskie majtki?
- Jakie artykuły dla zwierząt warto kupić?
- Jakie zajęcia w klubie fitness wybrać dla początkujących? 6 propozycji
- Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
- Kupujesz nowy fotel biurowy? Zwróć uwagę na jego wyposażenie!
- Kurs pierwszej pomocy - czy warto?
- Moda i funkcjonalność z marką Dainese: - Twoim partnerem w motocyklowej pasji
- Na oczyszczalni biologicznej zyskasz nie tylko pieniądze
- Nowa misja Rossmanna: Inspirujemy, wspieramy, pomagamy innym kochać siebie na co dzień
- Odkryj najmodniejsze krawaty, które podbijają sezon
- Odzież medyczna i kosmetyczna - cechy, na które należy zwracać uwagę
- Orły Stomatologii: Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne.
- Pielęgnacja ciała krok po kroku. Sprawdź!
- Pikniki z Czyściochami w Zakopanem
- Pomiar hałasu w pracy — dlaczego warto go przeprowadzić?
- Renta dożywotnia
- Rossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
- Rossmann na OFF Festivalu ze strefą Czujesz Klimat?
- Sposoby leczenia hemoroidów. Czy warto sięgnąć po czopki na hemoroidy?
- Weekend we dwoje? Wybierz SPA i odpocznij!
- Wielki powrót Pikników z Czyściochami
- Z czym nosić joggery damskie? Podpowiadamy!
- Zastanawiasz się nad alternatywą dla mleka? Spróbuj napoju owsianego!
- Ślub w kościele: najlepsze suknie ślubne
- Podróże
- Polecamy
- Jakie zmiany w emeryturach
- Kasy fiskalne a Internet
- Stare klucze dla "Budzika"
- 1% - nasze propozycje
- 4 zasady wyboru nagłośnienia do domu
- 5 najczęstszych mitów dotyczących olejów silnikowych
- 60-lecie działalności Społecznej Szkoły Baletowej w Częstochowie
- Agregaty chłodnicze – jak działają i kiedy warto z nich korzystać?
- Armatura wodna na miarę potrzeb
- Babcia – wsparcie dla dziecka na każdym kroku. Co podarować jej na prezent?
- Balustrady z uchwytami punktowymi: o czym pamiętać?
- Beata Dysiewicz – stylistka z Częstochowy wyznacza trendy podczas światowych pokazów fryzjersko-artystycznych
- Bezpieczna jazda zimą – jak zadbać o pojazd?
- Bezpłatny program dla młodzieży zainteresowanej projektami społecznymi.
- Bing w M1 Częstochowa
- Black Friday - co to jest za zwyczaj?
- Chcesz odmienić swoje wnętrze? Wybierz odpowiednią lampę sufitową!
- Chwilówki bez BIK – co trzeba o nich wiedzieć?
- Ciepłe parapety do każdego okna
- Co kupić dziewczynie na urodziny?
- Co robić gdy Twój pies nie akceptuje petsittera?
- Co warto wiedzieć o relokacji maszyn? Sprawdź!
- Czas Zegarków
- Czy warto kupować ubezpieczenie upraw?
- Czy wybór okna do pomieszczenia ma znaczenie?
- Czym charakteryzuje się udana aranżacja wnętrz?
- Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?
- Czym są farmy renderujące?
- Czym są materiały ścierne nasypowe?
- Czym są piekarniki parowe?
- Czym zajmuje się branża car-audio?
- Darmowe chwilówki przez internet - pierwsza chwilówka za darmo
- Deflektor do pieca – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
- Dlaczego powinieneś wybrać styropian? Oto najważniejsze powody
- Dlaczego warto korzystać z programu do edycji PDF? Sprawdź!
- Dlaczego warto postawić na domy z modułów?
- Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w Częstochowie?
- Do czego można wykorzystać butle LPG?
- Do czego wykorzystywana jest śrutownica wsadowo-nieckowa?
- Drzwi wejściowe do mieszkania - jak wybrać najlepsze?
- Ekogroszek – jak wybrać godny zaufania opał?
- Ekstremalna szybkość w trudnych warunkach - odkryj hulajnogę elektryczną Techlife X7
- Energooszczędne okna Stryków. Jak dobrać najlepsze?
- Filtry, oleje i smary do maszyn – czy naprawdę są prymitywne?
- Gdzie i dlaczego stosuje się zasuwy klinowe?
- Hydroponika - przyszłościowa dziedzina kultywacji roślin
- Instalacja C.O. Co musisz wiedzieć, aby działała prawidłowo?
- Internet skarbnicą wiedzy
- Internetowy antykwariat a współczesność
- Iphone i jego najczęstsze usterki - jak tanio naprawić?
- Jak Cię widzą, tak Cię piszą
- Jak dbać o drewnianą podłogę?
- Jak dbać o ubrania, aby się nie elektryzowały?
- Jak dobrać odpowiedni zegarek?
- Jak fotowoltaika i pompy ciepła zmieniają sposób, w jaki korzystamy z energii
- Jak kupować okna - praktyczne porady
- Jak ochronić taras przed słońcem i deszczem?
- Jak ożywić wnętrze?
- Jak promować usługi geodezyjne i skąd brać klientów?
- Jak przygotować ogród na przyjście wiosny?
- Jak rozsądnie podzielić majątek po rozwodzie?
- Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się zalegającego złomu?
- Jak tworzyć niezapomniane stylizacje?
- Jak usprawnić procesy produkcyjne?
- Jak utrzymać porządek w dokumentach - zdradzamy niezawodny sposób!
- Jak wybrać czujnik ruchu do oświetlenia? Orły Oświetlenia!
- Jak wybrać skuteczny tester sieci LAN?
- Jak zadbać o urządzenia elektroniczne typu iPhone, albo Mac?
- Jak założyć akwarium? – porady dla początkującego akwarysty
- Jakie etui na telefon wybrać?
- Jakie materiały ogniotrwałe wybrać, aby zabezpieczyć budynek przed pożarem?
- Jakie prawa przysługują poszkodowanym konsumentom
- Jakie szafy dla dzieci wybrać?
- KIERMASZ OBUWIA Wiosna/Lato 2019 marki BADURA
- Kiedy potrzebna jest pomoc tłumacza
- Kiedy wszystko zawiedzie, UPS musi dać radę
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Komu warto podarować powerbank z grawerem?
- Koszty związane z kampanią billboardową
- Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
- Kto pyta, nie błądzi - czyli najczęstsze pytania w kwestii stron internetowych
- Kupić dom, czy wybudować samodzielnie?
- Kwiaty to zdecydowanie idealny pomysł na prezent lub dekorację domu
- Lady Pank świętuje 40 lat na scenie!
- Lokalizator GPS do auta - czy warto kupić?
- M1sja Wygrywanie w Centrum Handlowym M1 Częstochowa
- Marketing wirusowy, czyli sposób na wzrost efektywności działania firmy
- Markowa odzież robocza i reklamowa
- Matura 2019 i co dalej? – porady dla przyszłych studentów
- Meble wypoczynkowe do salonu – to musisz wiedzieć!
- Mokre plamy na ścianach, grzyb i pleśń – jak wykryć wyciek wody w budynku?
- Naczepa wywrotka dla branży budowlanej - 4 najważniejsze parametry
- Najbardziej uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie nie tylko w domowych instalacjach
- Najlepsze miejsce do zakupu narzędzi do ogrodu
- Narożnik do salonu – jaki wybrać?
- Nieoczywiste zastosowanie hal stalowych
- Niewierność w związku – co może na nią wskazywać?
- Niwelatory laserowe – niezawodne na placu budowy
- Nowoczesna sypialnia na poddaszu
- Nowoczesne okucia okienne PCV – odkryj sekret efektywnej produkcji okien!
- O czym trzeba wiedzieć, decydując się na pozycjonowanie organiczne?
- OC dla młodego kierowcy – na co zwrócić uwagę?
- OC komisowe – co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?
- Osiągnij cel z szybką pożyczką
- Oświetlenie ogrodowe – styl i funkcjonalność
- Paczkomat blisko Ciebie w Częstochowie
- Paczkomaty blisko Ciebie w Częstochowie – odbieraj przesyłki szybko i wygodnie
- Panele fotowoltaiczne - budowa, zasada działania, moc. Wszystko o fotowoltaice!
- Perły - biżuteria kobiet eleganckich
- Pełna linia świetlna tylko z taśmami LED COB
- Planujemy biznes - otwieranie skupu złomu
- Planujesz budowę garażu z blach? Co musisz wiedzieć na ten temat?
- Podnośnik nożycowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?
- Podróż busem – to się opłaca
- Polacy pozytywnie o płatnościach bezgotówkowych!
- Powierzchnie biurowe: fakty o których nie możesz zapomnieć
- Poznaj pierwotne sposoby nabywania własności
- Poznaj rodzaje pozycjonowania stron internetowych
- Pralka do małego mieszkania - na co zwrócić uwagę?
- Precyzyjne cięcie blach maszynami CNC
- Prezent na święta dla dziewczynki – sprawdzone pomysły
- Profesjonalna obsługa BHP i przeciwpożarowa
- Profesjonalne nadruki
- Przeniesienie firmy- co trzeba rozważyć przed przeprowadzką biura?
- Przeprowadzka za granicę krok po kroku
- Przydomowa szklarnia
- Przygotuj swoją szafę na tegoroczny sezon wiosenny
- Płyta indukcyjna: jak ją wybrać?
- Rodzaje profesjonalnych rusztowań i ich zastosowanie
- Rodzaje rynien
- Rodzaje taśm klejących, które najczęściej wykorzystujemy
- Rolety czy firanki – co warto wybrać?
- Rozwiązania usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa
- Samodzielne malowanie elewacji domu krok po kroku
- Segmentacja baz danych – efektywne działania marketingowe
- Smart Fortwo I – Czy warto kupić używanego Smarta?
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 5 w Częstochowie ogłasza nabór na rok szkolny 2018/2019
- Sprzedaż platyny – sposób na dodatkowy zarobek
- Sprzęt w salonie fryzjerskim – funkcjonalny czy designerski?
- Sprzęt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania
- Stand-up Show 2019 – The best of w Częstochowie
- Straciłeś oszczędności na polisolokatach? Jeszcze możesz coś zrobić!
- Studia menedżerskie – poznaj 4 kierunki i wybierz najlepszy dla siebie
- Szafy na materiały niebezpieczne - dlaczego warto kupić?
- Szamba betonowe i ich zalety
- Szkoda całkowita. Co wtedy zrobić?
- Szkolenia dofinansowane — kto i jak może je zyskać?
- Szukasz dobrego kanału samochodowego? Wybieraj tylko sprawdzone i przetestowane produkty.
- Szukasz narożnika do salonu? Sprawdź na co zwracać uwagę
- Tania metamorfoza mieszkania!
- Tapicerowane czy drewniane - które łóżko lepiej sprawdzi się w kobiecej sypialni?
- Technologia QLED TV – czym się charakteryzuje?
- Top trendy modowe na zimę 2018
- Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest to możliwe?
- Ubezpieczenie bezskładkowe – na czym polega?
- Ubezpieczenie mieszkania w bloku – co powinno zawierać?
- Udogodnienia dla branży przemysłowej - co warto wiedzieć?
- Urządzanie pokoju dla dziecka
- Urządzenia ułatwiające sprzątanie
- Vostok – zegarki z klasą i tradycją
- Wady i zalety gotowych projektów domów
- Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2016 r.
- Wielkie majowe grillowanie w Parku Pałacu Nieznanice
- Wprowadzasz się do mieszkania? Zobacz na czym nie oszczędzać!
- Wycinanie laserowe: dlaczego jest lepsze od innych metod?
- Wymarzony prezent dla chłopaka - zaskocz go pozytywnie!
- Wypożyczalnia sprzętu ogrodowego - dlaczego warto z niej skorzystać?
- Wysyłanie paczek zagranicznych — czyli jak wysłać coś za granicę?
- Zakupy powinny być przemyślane
- Zestawy świąteczne dla wymagających
- Złom stali szybkotnącej – to warto wiedzieć
- [PORADNIK] Twoja emerytura
- Łożyska do wrzeciona tokarki – detal, od którego może zależeć wszystko
- Biznes
- Patronaty