Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

11.08.2011 w Częstochowie odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, w którym uczestniczyli dostojni goście jak: Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz fotograf papieski Arturo Mari.

Zbiory Muzeum to najprawdopodobniej największa na świecie kolekcja monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II – ponad 5,5 tysiąca. Wśród eksponatów znajdują się m.in. monety beatyfikacyjne oraz monety z czasów międzywojennych i powojennych, tzw. przebitki; złota moneta o nominale 200 tys. zł z 1987 roku, wydana zaledwie w 5 egzemplarzach z napisem "próba"; niezwykle rzadka moneta z Haiti; monety kilogramowe – wykonane we wszystkich kruszcach i najmniejsze złote monety ważące zaledwie pół grama. Jest to najprawdopodobniej największe tego typu Muzeum na świecie.

Muzeum powstało dzięki wielkiej pasji i niespożytej energii Prezesa firmy President Electronics Poland – Krzysztofa Witkowskiego, wspieranego w swoim działaniu przez współwłaścicieli firmy
z Francji.

- Dla mnie to wielki dzień, kiedy w siedzibie naszej firmy możemy otworzyć Muzeum – mówił Krzysztof Witkowski.Bardzo dziękuję za wsparcie i pomoc mojej rodzinie i bliskim.

- Niezwykle wymowny jest fakt, że Muzeum powstało w Częstochowie – duchowej stolicy Polski – powiedział Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. - To miasto zawsze znajdowało się na liście podróży Jana Pawła II. To tu odbył się Światowy Dzień Młodzieży w 1991 roku.

- W tym Muzeum są wspaniałe dzieła – mówił Arturo Mari, osobisty fotograf Papieża Polaka. - To, co najbardziej mnie uderzyło, to medale dotyczące podroży apostolskich Jana Pawła II.

 

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II jest hołdem złożonym najwybitniejszemu z Polaków – Karolowi Wojtyle, papieżowi, który z radością przybywał jako pielgrzym do Częstochowy. Utrwalenie wizerunku Jana Pawła II na monetach i medalach to sposób na uwiecznienie jego wielkiego dokonania w dziele pojednania ludzi na całym świecie oraz przekazania tej spuścizny przyszłym pokoleniom. Powstanie Muzeum w Częstochowie jest symboliczne i nawiązuje do wspaniałej tradycji pielgrzymowania, z jakiej Częstochowa słynie na całym świecie.

Znawcy tematu rozpoznają wśród prezentowanych monet i medali kolekcję Pana Wojciecha Grabowskiego, który jeszcze do niedawna był jej właścicielem. Pan Wojciech zaprezentował ją w Londynie podczas wizyty Jana Pawła II, a także w roku 2006 na Zamku Królewskim w Warszawie, w pierwszą rocznicę śmierci naszego Papieża.

Kolekcja Muzeum posiada ponad 5.500 eksponatów, które zostały zgromadzone w przeciągu 11 miesięcy. Kolekcja to ponad tysiąc pięćset monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Najmłodsza z nich pochodzi z II połowy 2011 r., a najstarsza z 1932 r. Do prawdziwych perełek kolekcji zaliczyć można monetę o nominale200 000 zł wykonaną ze złota próby Au 900 z roku 1987, wydaną zaledwie w 5 egzemplarzach oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.

W Muzeum ponadto można podziwiać medale rocznikowe, pielgrzymkowe oraz inne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II, m. in. replikę pierścienia, szat liturgicznych, stułę i nieodebraną piuskę papieską, a także replikę pastorału. Bardzo interesujący jest zbiór znaczków pocztowych, zdjęć oraz obrazów z Janem Pawłem II.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mieści się w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71
w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland. Usytuowane jest w bezpośredniej bliskości drogi krajowej nr 1, 5 km od Jasnej Góry.

Muzeum czynne będzie dla grup zorganizowanych od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 17.30. Rezerwacji będzie można dokonywać przez internet i telefonicznie.

Więcej informacji nt. muzeum na www.jp2muzeum.pl