Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Smart Fortwo I – Czy warto kupić używanego Smarta?

Ceny małego dwuosobowego Smarta z roku na rok stają się coraz niższe.

Najtańsze egzemplarze możemy obecnie zakupić w przedziale cenowym pomiędzy 3000 - 5000 złotych. Tym samym samochód ten staje się realną alternatywą dla Fiata Seicento, Fiata Pandy czy Opla Corsy.

Czy używany Smart nadaje się jednak do roli drugiego samochodu w rodzinie? A może lepiej sprawdzi się w roli pierwszego auta dla młodocianego kierowcy?

 

Początki Smarta, czyli jak do tego doszło?

Za ojca i pomysłodawcę stworzenia marki Smart uznaje się szwajcarskiego przedsiębiorcę - Nicolasa Hayek, czyli założyciela i właściciela marki zegarków Swatch. To właśnie on, po długich poszukiwaniach odnalazł firmę, która zgodziłaby się wprowadzić w życie jego autorski projekt samochodu miejskiego. Mowa tu oczywiście o Daimler AG, z którym Hayek w 1994 roku rozpoczął współpracę zawiązując spółkę Mercedes-Swatch. Mało kto wie, że początkowo Hayek prowadził zaawansowane negocjacje na temat swojej idei mikro samochodu z Volkswagenem, ten jednak z czasem wyparł projekt szwajcara na rzecz modelu Lupo. Niestety, podobnie jak w przypadku Volkswagena, współpraca właściciela Swatcha z Daimlerem nie trwała długo, a głównym powodem jej przerwania były różnice zdań co do tego jak ma wyglądać końcowy efekt ich wspólnego działania. W roku 1998 po zaprezentowaniu pierwszego modelu Smarta, Hayek rezygnuje z kooperacji z Daimlerem, a ten wykupuje na własność jego udziały w przedsiębiorstwie.

 
Mało brakowało, a Smart zostałby wyprodukowany przez Volkswagena – fot. Pixabay.com 

Smart Fortwo – koncept tak szalony, że musiał się udać.

Od samego początku Smart miał być małym miejskim samochodem dla dwóch osób z bagażnikiem na nie więcej niż skrzynkę piwa. I rzeczywiście podstawowy model Fortwo, jak sama nazwa wskazuje (ang. „dla dwojga”), mieści jedynie dwie osoby, które mogą się nim poruszać w całkiem przyzwoitych warunkach. Jego jednobryłowa, niepowtarzalnych rozmiarów konstrukcja, pozwala na zgrabne poruszanie się w miejskiej dżungli, a także parkowanie na miejscach niedostępnych dla tradycyjnych „mieszczuchów”. Jednak wygląd to nie wszystko. Niepowtarzalność Fortwo polega przede wszystkim na zastosowaniu w jego konstrukcji sztywnej klatki, która nadaje najmniejszemu Smartu ogólnego kształtu, a elementy takie jak karoseria drzwi, maski czy klapy bagażnika wykonane zostały z plastiku osadzonego na aluminiowym stelażu. Plastiki te miały stanowić wymienne elementy ozdobne, aby każdy użytkownik zaopatrzony w kilka zestawów plastików, mógł spersonizować swoje auto w każdej chwili, według własnego uznania (dziś już wiemy, że koncept ten okazał się chybiony). Pomimo niewielkich rozmiarów Smart w razie wypadku do dziś stanowi jedno z bezpieczniejszych miejskich aut na rynku. To wszystko za sprawą wcześniej wspomnianej klatki, która wykonana została w taki sposób, aby zapewnić nadwoziu maksymalną sztywność i nie ulegała odkształceniu w razie wypadku. To właśnie to nowoczesne, nietuzinkowe nadwozie, z designerskim wnętrzem w połączeniu z niewielkimi silnikami o niezłych osiągach i niskim spalaniu, stało się hitem wielkich europejskich miast, głównie Europy zachodniej, gdyż jego wygórowana cena okazała się zaporowa dla odbiorców z Europy wschodniej. Smart stanowi  obecnie ciekawą alternatywę dla pozostałych samochodów używanych z tamtego okresu. 

 
Klatka Smarta zapewnia mu niesamowitą sztywność nadwozia – fot. Pixabay.com 
 

Trochę faktów – jaki jest Smart?

Smart Fortwo to mały miejski samochód dedykowany do przewożenia jedynie dwóch osób. Bagażnik znajduje się tuż za tylnymi siedzeniami, a jego pojemność wynosi 140 l. Silnik w najmniejszym Smarcie znajduje się pod podłogą bagażnika. Montowano tam jednostki:

  1. Benzynowe:
    • 0,6 (599cm3) o mocy 45 KM
    • 0,6 (599cm3) o mocy 50 KM
    • 0,7 (698cm3) o mocy 61 KM
    • 0,7 (698cm3) o mocy 75 KM (Brabus)
  2. Diesla:
    • 0,8 CDI (799cm3) o mocy 41 KM 

Wszystkie silniki cechuje niskie spalanie (ok. 4,5 l/100 km) oraz prędkość maksymalna do 135 km/h. Wnętrze Fortwo jest nadzwyczaj przestronne i zupełnie wystarczające dla wygodnego podróżowania dwóch osób po mieście. Niestety, wygoda zmniejsza się wraz z przebytymi kilometrami, dlatego też nie polecamy Smarta do dalekich podróży. Wnętrze cechuje wysoka ergonomia, a widoczność z miejsca kierowcy jest niemal doskonała.

Czy opłaca się dziś kupić Smarta? Usterki, eksploatacja

Fortwo według różnych źródeł uchodzi za auto umiarkowanie awaryjne lub awaryjne, jednak dużo zależy od stanu konkretnego egzemplarza. Pewnym jest natomiast to, że jego eksploatacja wymaga pewnych wyrzeczeń i przyzwyczajeń. Niewielki silnik potrzebuje przede wszystkim większej troski. Przykładów nie należy szukać daleko:

  • Rozrząd – serwisanci zalecają jego wymianę nawet co 50000 km, dlatego nie należy sugerować się zapewnieniami poprzedniego właściciela o jego niedawnym serwisowaniu. Nie, łańcuch rozrządu nie jest wieczny i niestety nie jest też tani, dlatego warto zaopatrzyć się w markowy rozrząd dobrej jakości w renomowanym sklepie motochemia.pl.
  • Sprzęgło – to bolączka przede wszystkim silników Diesla (koło dwumasowe), jednak zautomatyzowana skrzynia manualna nie sprzyja trwałości sprzęgła w żadnym silniku wykorzystywanym w Smarcie. Warto zaznaczyć również, że sprzęgło zespolone z „dwumasą” w Smarcie jest elementem całkowicie nierozbieralnym i wymaga wymiany całości podzespołu. Dlatego właśnie tutaj również warto przyglądnąć się ofercie sprzęgieł do Smart Fortwo w sklepie Motochemia.pl.
  • Silnik i osprzęt – to niestety także jeden ze słabych punktów małego miejskiego autka. Choć na co dzień nie sprawia on większych problemów, jego trwałość jest mocno ograniczona. Silniki benzynowe wymagają remontu po 100-120 tys. km. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku silników Diesla, które w większości wytrzymują do 200 tys. km bez remontu.
  • Płyny eksploatacyjne i oleje – specyficzna konstrukcja silnika w Smarcie nie pozwala nam na samodzielne dolewanie płynów eksploatacyjnych (poza płynem do spryskiwaczy). Z powodu braku odpowiedniego otworu, nie spuścimy też z silnika oleju. Przy wymianie należy go wypompować, dlatego przy okazji drobnych napraw warto zlecić mechanikowi również sprawdzenie:
◦ Płynu chłodniczego
◦ Płynu hamulcowego
◦ Płynu do wspomagania
◦ Oleju
 

Należy pamiętać o tym, że wszelkie naprawy najmniejszego smarta wymagają wyciągnięcia jego silnika, co samo w sobie naraża nas na koszty (ok 500 zł), dlatego też warto przy okazji napraw zlecać sprawdzenie innych podzespołów.

 
Najnowsza generacja Smarta, nie cieszy są taką popularnością jak poprzednicy – fot. Pixabay.com 
 

Tak jak wspomnieliśmy na początku Smart stanowi ciekawą alternatywę dla miejskich samochodów z  tamtego okresu produkcji. Ceny aut nie są wygórowane, jednak nie są one wolne od wad. Dużo zależy od konkretnego egzemplarza, który zakupimy. Poza wymienionymi bolączkami, Fortwo cechuje się raczej niską awaryjnością. Podwozie jak i nadwozie nie koroduje, nie ma większych problemów z hamulcami czy zawieszeniem. Elektryka także nie sprawia żadnych niespodzianek, dlatego jeśli znajdziemy egzemplarz ze zdrowym silnikiem, warto zastanowić się nad jego zakupem.
Jesteś właścicielem Smarta Fortwo lub innego modelu Smarta? Zobacz ofertę części do Smarta w sklepie Motochemia.