Osiedle Neonowe zlokalizowane jest w obrębie Starego Miasta, przy ulicy Katedralnej, w sercu Częstochowy, które aktualnie jest w fazie rewitalizacji. Na naszych oczach przekształca się w niezwykle atrakcyjną część miasta, nabierając świeżości, energii oraz ducha nowoczesności. Osiedle Neonowe swoją nietuzinkową architekturą wpisuje się w ten trend i daje przykład, jak można nadać nowe oblicze Staremu Miastu.
 
Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Łożyska do wrzeciona tokarki – detal, od którego może zależeć wszystko

 

 

Przy zakupie gotowej maszyny, trzeba zaufać producentowi, ale przy budowie własnej tokarki, na co decyduje się coraz więcej amatorów, wszystkie decyzje o elementach konstrukcyjnych trzeba podjąć samodzielnie. Jedną z najważniejszych jest wybór właściwych łożysk do wrzeciona.

Wybór może utrudniać życie

Większość konstruktorów ma dokładnie te same dylematy: zdecydować się można albo na klasyczne łożyska maszynowe, ewentualnie z oporem, albo na łożyska stożkowe. Wybór między nimi nie jest prosty, ponieważ trzeba uwzględnić kilka ważnych czynników. Na podstawowym poziomie jednak:

  • precyzyjne łożyska maszynowe wykorzystuje się przy wrzecionach pracujących z dużymi prędkościami obrotowymi (powyżej 2000 obrotów). Są one stosunkowo ciche i wyróżniają się wysoką kulturą pracy, a jeśli są dobrze wykonane, to ich okres eksploatacyjny jest naprawdę bardzo długi;
  • łożyska stożkowe sprawdzają się lepiej w tych przypadkach, w których konstruktor tokarki che mieć możliwość regulacji naprężenia prostą nakrętką, co pozwala na wykonywanie precyzyjniejszych detali. Niestety te łożyska zwykle dobrze sprawują się tylko przy stosunkowo niskich prędkościach, a dodatkowym utrudnieniem jest wybór między konstrukcją z dwoma łożyskami, a taką z łożyskiem i panewką po drugiej stronie.

Jak ważny to wybór?

Problem pojawia się przy obróbce niektórych twardszych materiałów. Łożysko, które wówczas zostaje mocniej dociążone, odkształca się. Nawet dość dobre łożyska samonastawne mogą zostawić minimalny luz wrzeciona, na przykład rzędu 0,1 mm. Tak duża dokładność zwykle w pracach amatorskich nie jest nawet niezbędna, ale może powodować znaczący spadek estetyki wykonywanych detali.
Do wykonania elementów tylko o technicznym charakterze, może to wystarczyć, natomiast w celu estetycznego wykończenia obrabianych detali, trzeba zwrócić uwagę na maksymalnie precyzyjne wykonanie.

Łożysko łożysku nierówne

W ofercie każdego sklepu specjalistycznego – warto zajrzeć na przykład na technikcnc.pl – dostępne są bardzo różne łożyska. Wybór właściwego stanowi tu klucz do sukcesu. Nie można jednak ograniczać się do wyboru typu, ale zwrócić także uwagę na precyzję wykonania samego elementu – tu w zależności od producenta i klasy produktu można spotkać się z pozytywnie zaskakującymi i rozczarowującymi wyrobami. Stąd też warto – podjąwszy wstępną decyzję co do typu łożyska – poświęcić jeszcze sporo czasu na przejrzenie oferty tych elementów i odnalezienie takiego, którego jakość wykonania i cena będą satysfakcjonujące.