Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Polacy pozytywnie o płatnościach bezgotówkowych!

100 porad, które pomogą odbudować firmę.

Fundacja Polska Bezgotówkowa przygotowała

e-book dla przedsiębiorców

 

 

 

Fundacja Polska Bezgotówkowa przygotowała specjalny, bezpłatny poradnik dla małych i mikroprzedsiębiorców. Publikacja jest zamieszczona do pobrania na podstronie Fundacji w formie e‑booka i zawiera 100 porad dotyczących działań, które pomogą przedsiębiorcom wprowadzić ich biznes na całkowicie nowe tory.
 Poradnik jest już kolejnym elementem kampanii #DziałamyNieZnikamy wspierającej przedsiębiorców w stopniowej odbudowie firm dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

 

Treść poradnika została podzielona na dziewięć kluczowych obszarów tematycznych, co pozwoli właścicielom małych i mikroprzedsiębiorstw skoncentrować się na najważniejszych dla nich zagadnieniach. Przedsiębiorcy mogą tam znaleźć informacje i sugestie na takie tematy jak np. skuteczne wykorzystanie okresu przestoju, planowanie budżetu, optymalizacja kosztów, organizacja na nowo łańcucha dostaw czy też prowadzenie marketingu i komunikacji lub wdrożenie nowych kanałów sprzedaży.

 Ponadto przedsiębiorcy mogą się dowiedzieć, jak samodzielnie realizować proste prace zamiast zlecać je na zewnątrz, poznają możliwości rozwoju osobistego – własnego i pracowników – oraz zapoznają się z metodami skutecznego wdrożenia pracy zdalnej. 

Porady są uniwersalne, mogą z nich skorzystać zarówno przedsiębiorcy działający w większych miastach, jak i małych miejscowościach.

 

 

 - Na skutek epidemii właściciele wielu małych i mikroprzedsiębiorstw praktycznie z dnia na dzień zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Teraz szukają metod obniżenia kosztów i znalezienia nowych klientów w celu uratowania swoich firm i miejsc pracy, które zapewniają. Dlatego przygotowaliśmy dla nich praktyczny poradnik, który może pomóc im odnaleźć się w trudnej sytuacji, w której znaleźli się nie z własnej winy, i na nowo zorganizować pracę swoich firm – powiedział dr Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

E-book jest jednym z narzędzi wspierających działania kampanii #DziałamyNieZnikamy.

 Kampania skierowana jest do właścicieli małych i mikroprzedsiębiorstw, którzy nie wykorzystywali dotychczas innowacyjnych narzędzi sprzedaży i marketingu lub czynili to w ograniczonym zakresie.

 - Mamy nadzieję, że to kompendium będzie wsparciem dla wszystkich przedsiębiorców, a w szczególności dla tych działających lokalnie. To oni w głównej mierze napędzają gospodarkę swoich regionów, a co za tym idzie zapewniają miejsca pracy dla mieszkańców oraz stanowią centrum lokalnej społeczności i aktywności – dodał dr Paweł Widawski.

Bezpłatną platformę edukacyjną dla przedsiębiorców oraz publikację można znaleźć na stronie internetowej: https://polskabezgotowkowa.pl/dzialamy.

***

Program Polska Bezgotówkowa

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.

Od 1 września 2018 roku Program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.
Szczegóły znajdą Państwo na stronie: www.polskabezgotowkowa.pl

 
***
***
Po terminal płatniczy w ramach programu 
POLSKA BEZGOTÓWKOWA zapraszamy:
 

"Jolanta"Kasy Fiskalne, Częstochowa, 
Al. Wolności 66, 
tel.: 601 093 323

 

 

 

 

 


6.06.2019
 
 
Ponad 80% Polaków uważa karty płatnicze za wygodne i szybkie, jednak „przy kasie” nadal często spotykamy  gotówkę – czy winny jest brak swobody wyboru?
 

 
Płatności bezgotówkowe mocno zakorzeniły się w świadomości konsumentów jako bezpieczne i praktyczne, cieszą się również coraz większym zaufaniem wśród Polaków. Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa przez POLASIK Research - ponad 80% Polaków uważa, że karty płatnicze są wygodne i szybkie. Pozytywnie oceniają je w szczególności osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy miast oraz osoby młode. Spośród badanych metod płatności gotówka została oceniona jako niewystarczająco szybka przez największą grupę konsumentów. Takie opinie nie dziwią, gdyż w przypadku gotówki sprzedający zwykle przeliczają kwotę, wydają resztę czy rozmieniają pieniądze, a to zdecydowanie opóźnia sprzedaż i obsługę.
 
Panel konsumencki realizowany na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa to badanie wyjątkowe, ponieważ respondenci pozostaną z nami przez 4 lata, czyli aż do 2021 roku. Pozwoli to nam na cykliczne pomiary dokonywanych przez Polaków transakcji i analizę zmian jakie będą zachodziły w preferencjach respondentów. Po raz pierwszy w Polsce zastosujemy tak kompleksowe podejście, dzięki czemu sprawdzimy wpływ Programu Polska Bezgotówkowa na zwyczaje płatnicze Polaków, a w szczególności przyjrzymy się zjawisku „pewności akceptacji bezgotówki”– powiedział prof. Michał Polasik, założyciel i prezes firmy POLASIK Research.
 
Obecnie aż 57% wszystkich transakcji detalicznych w punktach handlowo-usługowych jest realizowanych za pomocą gotówki, podczas gdy kartami dokonano 38% płatności tego typu. Z czego wynika to, że gotówka pozostaje najczęściej wykorzystywanym środkiem płatniczym? - Po pierwsze - z kart płatniczych korzysta w Polsce 63% osób w wieku 18-75, a więc spora grupa konsumentów nie ma możliwości wyboru innej, niż gotówka metody płatniczej. Po drugie, nawet osoby korzystające z kart 37% wszystkich swoich transakcji realizują za pomocą gotówki.
 
Sugeruje to negatywny wpływ ograniczeń w dostępie do sieci terminali płatniczych na możliwość swobodnego wyboru metody przez konsumenta. Rzeczywiście, w przypadku aż ośmiu (na 19 badanych) branż większość respondentów skarżyła się na niewielką dostępność sieci akceptacji płatności bezgotówkowych. Problem ten dotyczy w szczególności sektora usług oraz transportu – komentuje prof. Michał Polasik.
 
Polacy zaczynają również doceniać usługi dodatkowe, które można wykonywać na terminalu – jest nimi zainteresowana ponad połowa respondentów. Badani z dużych miast chętnie w ten sposób płaciliby rachunki, dawali napiwki oraz wypłacali gotówkę. Mieszkańcy mniejszych miejscowości ponieważ zwykle mieszkają w dużych odległościach od punktów odbioru i biur obsługi – najchętniej skorzystaliby natomiast z możliwości odbioru i opłacania paczek oraz doładowywania telefonów komórkowych.
 
Dla konsumentów liczy się przede wszystkim wygoda i szybkość transakcji, dlatego chętnie korzystają z usług tych punktów, które oferują płatność kartą. Zainteresowaniem wśród klientów cieszą się również dodatkowe usługi, które można wykonać za pomocą terminala. Dla przedsiębiorców posiadanie terminala do obsługi płatności bezgotówkowych to zatem szansa na zwiększenie liczby klientów, ich satysfakcji z zakupów i lojalności – powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
 
Badanie ankietowe zostało zrealizowane na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie kwotowo-losowej 1500 respondentów. Zastosowane ważenie próby do struktury populacji generalnej pozwala na wnioskowanie odnoszące się do całej populacji w Polsce. Powyższe wyniki są tzw. badaniem założycielskim, czyli pierwszą fazą 4-letniego panelu badawczego. Następne badania, na tej samej próbie badawczej, zostaną podjęte w kolejnych latach.
 
***
 
Program Polska Bezgotówkowa
 
Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro-, małe i średnie podmioty, które przyjmują zapłatę za swoje usługi lub produkty i chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Do udziału w Programie uprawnione są podmioty, które posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.
 
Program Polska Bezgotówkowa skierowany jest również do urzędów i innych instytucji sektora publicznego oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a przyjmujących płatności. Tym samym obejmuje on swoim działaniem urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.
 
 
Przedsiębiorstwo prywatne, urząd lub instytucja państwowa, które zdecydują się przyłączyć do Programu, otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych 
z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych.

 
Szczegóły znajdą Państwo na stronie: www.polskabezgotowkowa.pl
 
 
***
O Fundacji Polska Bezgotówkowa
Fundacja została powołana w lipcu 2017 roku w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visa oraz Mastercard w celu podejmowania działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także promocji innowacji technologicznych wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce.
 
***
 
Po terminal płatniczy w ramach programu 
POLSKA BEZGOTÓWKOWA zapraszamy:
 

"Jolanta"Kasy Fiskalne, Częstochowa, 
Al. Wolności 66, tel.: 601 093 323