Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Czy warto kupować ubezpieczenie upraw?

Decyzja o zakupie ubezpieczenia upraw nie zawsze należy do rolnika, ponieważ w niektórych sytuacjach obligują go do tego przepisy prawa. 

 
Jednak nawet wtedy, gdy zakupu polisy nie narzucają ustawowe nakazy, należy zadać sobie pytanie czy warto kupować ubezpieczenie upraw z własnej woli?

Ubezpieczenie upraw rolniczych

Ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe dla tych rolników, których gospodarstwa rolne korzystają z dopłat bezpośrednich. W takiej sytuacji gospodarze muszą ubezpieczyć co najmniej 50% swojej powierzchni rolnej. Obowiązek ten reguluje ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Rolnik ma obowiązek ubezpieczyć uprawy od co najmniej jednego z ryzyk, do których zaliczamy m. in.: grad, susze, ujemne skutki przezimowania czy przymrozki. Uprawami, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu są natomiast: 

  • zboża,
  • chmiel i tytoń, 
  • drzewa i krzewy owocowe, 
  • rośliny strączkowe, 
  • kukurydza, 
  • warzywa gruntowe, 
  • ziemniaki, 
  • truskawki, 
  • buraki cukrowe, 
  • rzepak i rzepik. 

Czy warto kupować ubezpieczenie upraw?

Nad ubezpieczeniem upraw powinni zastanowić się wszyscy rolnicy a nie tylko Ci, których obligują do tego przepisy prawa. Wszak uprawy są źródłem zarobku, który pozwala przeżyć – opłacić rachunki, żywność i utrzymać gospodarstwo rolne. Bez plonów, które można sprzedać, rolnik zostaje pozbawiony środków do życia a brak zarobku może poważnie nadszarpnąć jego oszczędności.

Ubezpieczenie upraw rolniczych jest ważne ze względu na zjawiska pogodowe, które na skutek ocieplenia klimatu stają się coraz mniej przewidywalne. Nawalne deszcze i powodzie czy też susze i pożary – to właśnie te kaprysy natury odbijają się na jakości plonów, nierzadko doprowadzając do ich całkowitego zniszczenia. Warto więc wykupić ubezpieczenie, które pomoże przetrwać niekorzystny czas. 


Ochrona przed suszą

Jednym z najbardziej dokuczliwych zjawisk w rolnictwie są susze. Biorąc pod uwagę coraz cieplejsze lata i zimy, możemy spodziewać się nasilenia tego zjawiska w przyszłości. A to oznacza, że plony albo w ogóle nie będą wschodzić albo będą szybko usychać. Wraz z suszami pojawi się także ryzyko pożarów, które mogą całkowicie zniszczyć uprawy.

W takiej sytuacji, prawie żaden rolnik nie będzie w stanie samodzielnie udźwignąć tak dużego obciążenia finansowego. Pomocną dłonią będzie tu oczywiście dobrej jakości ubezpieczenie. Pamiętajmy też, że oprócz suszy, nasz kraj boryka się z niską retencją wód (zamiast wsiąkać w glebę, spływa do morza). W takiej sytuacji ubezpieczenie upraw rolniczych to już nie tylko kwestia wyboru, ale zdrowego rozsądku.
 

Powodzie i gradobicia

Dla odmiany, kiedy w jednej części kraju panują susze, silne wiatry i problemy z dostępem do wody, to w drugiej szaleją ulewne deszcze i występują powodzie. Nadmiar wody prowadzi oczywiście do obumarcia i zgnicia wschodzących plonów. Starsze i bardziej wyrośnięte rośliny, mogą natomiast zostać połamane i finalnie obumrzeć.

Nie zapomnijmy tez o powodziach. Występujące z rzek wody szukają ujścia, którym mogą być pola uprawne. W takiej sytuacji rolnik jest całkowicie bezbronny. Jego jedyną nadzieją jest odszkodowanie z ubezpieczenia, dzięki któremu będzie w stanie przeżyć rok oraz odnowić uprawy w kolejnym sezonie. 


Inne wypadki

Każdy rolnik musi zdawać sobie sprawę, że oprócz większych katastrof, mogą pojawić się i mniej dotkliwe zdarzenia, ale o równie nieprzyjemnych konsekwencjach finansowych. Przykładem jest np. wtargnięcie na pole dzików, które niszczą uprawy i zmniejszają przychód gospodarza. Warto więc wykupić nie tylko ubezpieczenie od suszy czy pożarów, ale także ubezpieczyć uprawy od dzików.

Pamiętajmy, że im szerszy jest zakres ubezpieczenia, tym lepiej chronione są uprawy a rolnik nie jest pozostawiony sam sobie w kryzysowej sytuacji. Jeśli więc chodzi o to, czy warto kupować ubezpieczenie upraw, odpowiedź jest twierdząca – zwłaszcza, że polisę dofinansowuje państwo.