Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Black Friday - co to jest za zwyczaj?

 

 

Jeszcze niedawno na Black Friday czekali głównie Amerykanie. Dzisiaj szaleństwo listopadowych wyprzedaży rozprzestrzeniło się na cały świat. Mimo że nad Wisłą końcoworoczne promocje nie są aż tak popularne, Polacy coraz chętniej z nich korzystają. Badania pokazują, że nawet co drugi z naszych rodaków tego dnia dokonuje jakiegoś zakupu. Każdego roku rynek odnotowuje kilkudziesięcioprocentowy wzrost zainteresowanych. Okazuje się jednak, że pozorne promocje czasem oznaczają również wzrost cen. Jak nie dać się oszukać i korzystać z okazji Black Friday mądrze? Dowiedz się więcej.

1. Black Friday - skąd wzięła się tradycja?

2. Black Friday w Polsce

3. Black Friday - co warto kupić?

4. Jak nie dać się oszukać w Black Friday?

W akcję Black Friday włączyły się zarówno pojedyncze sklepy stacjonarne, galerie handlowe, jak i sklepy internetowe. To pozytywne szaleństwo rozszerza swój zasięg - Czarny Piątek uzupełnia Black Week, czyli tydzień wyprzedaży, oraz Cyber Monday, czyli kolejny poniedziałek, w którym w centrum zainteresowania stawia się zakupy online.

Black Friday - skąd wzięła się tradycja?

Historia Black Friday są ściśle związane z amerykańskim kalendarzem. W ostatni czwartek listopada mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obchodzą Święto Dziękczynienia. To czas uroczystych spotkań w gronie rodzinnym i dzień wolny od pracy. Wiele osób nazajutrz bierze urlop, aby przedłużyć odpoczynek. Sprzedawcy sprytnie wykorzystali ten czas, obniżając ceny swoich produktów, zachęcając do zakupów i jednocześnie otwierając sezon poszukiwań upominków na Boże Narodzenie.

Bardziej zagadkowa jest nazwa Black Friday. Jej etymologia nie została do końca wyjaśniona, choć prawdopodobnie "czarny piątek" stanowi nawiązanie do koloru tuszu, jakim w księgach handlowych odnotowywano dochody. Straty zaznaczano wówczas na czerwono.

Black Friday w Polsce

Z czasem listopadowe zakupowe szaleństwo dotarło również do Polski. Szczególny wzrost popularności można było zaobserwować w 2015 roku - wcześniej "czarny piątek" organizowały pojedyncze sieci handlowe, a obecnie akcja zatacza coraz szersze kręgi. Aktualne promocje zapowiadane są z reguły z odpowiednim wyprzedzeniem, dlatego jest czas, aby przygotować się organizacyjnie i finansowo.

Oczywiście, póki co polski Czarny Piątek nie jest tak atrakcyjny jak oryginalna wersja za oceanem. W Stanach Zjednoczonych obniżki nierzadko przekraczają nawet 70 - 80 procent wartości danego towaru. W Polsce liczyć można na rabat w wysokości podatku VAT. Wiele osób dodatkowo podkreśla, że trzeba uważać, aby nie dać się oszukać. Nadal można napotkać nieuczciwy proceder zawyżania cen na początku listopada, aby później je sztucznie obniżyć. Rosnąca świadomość konsumentów coraz bardziej ogranicza takie sytuacje.

Black Friday - co warto kupić?

Black Friday w sklepach stacjonarnych i internetowych to szeroka gama okazji. W zależności od swoich potrzeb kupić możesz odzież, elektronikę, sprzęt gospodarstwa domowego. Te trzy kategorie produktowe cieszą się największym wzięciem, ale na tym nie kończą się wyprzedażowe perspektywy. Wiele firm decyduje się na "czarny tydzień" trwający od poniedziałku do niedzieli bądź inne promocje takie jak Single Day 2021

Ostatni piątek listopada nie musi być końcem wydatków: pierwszy poniedziałek po jego zakończeniu to "cyber monday" - czas na internetowe wielkie promocje. W tym okresie wykorzystać można kody rabatowe, bonusy na większe zakupy i obniżki na wiele towarów: od ubrań, przez kosmetyki, aż po dziecięce zabawki.

Sprzedawcy przygotowują się do akcji wcześniej, zrzeszając w rozmaite programy lojalnościowe i promocyjne. Kupujący obserwują rynek i tworzą listę zakupów. Pamiętaj, że polecając produkty na BF (i nie tylko) możesz zdobywać nagrody, sprawdź https://allegro.pl/programy-lojalnosciowe/allegro-polecam.

Jak nie dać się oszukać w Black Friday?

Wyżej pojawiła się wzmianka, iż duże sieci handlowe i mniejsze sklepy nie zawsze grają uczciwie. Nadal jeszcze zdarzają się przykłady oszustw i obniżania cen dopiero po ich uprzednim sztucznym zawyżeniu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by nie dać się oszukać w Black Friday.

Specjaliści radzą, by konsumenci, którzy planują zakup konkretnego produktu, sprawdzili jego cenę odpowiednio wcześniej, a nie tylko w dzień zakupów. Pozwoli to uchwycić moment tzw. żonglerki cenowej. Jeśli jednak nie udało ci się zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem, w sam Black Friday sprawdź cenę ekspresu do kawy czy komputera w kilku miejscach - z pewnością jest to znacznie łatwiejsze w przypadku zakupów internetowych. Istnieją także platformy, na których zaobserwujesz, w jaki sposób zmieniała się cena w ciągu roku. Ewentualny gwałtowny skok będzie więc widoczny.

Jak pokazują statystyki, na realne promocje można liczyć przede wszystkim w małych sklepach i u niewielkich sprzedawców, oferujących swoje towary w sieci lub na platformach zakupowych i aukcyjnych. Znacznie łatwiej sprawdzić wówczas ich wiarygodność i opinie innych klientów. Internet ma jeszcze jeden atut: kupując na odległość, korzystasz z prawa do odstąpienia od umowy bez jakichkolwiek konsekwencji.

undefined