Duże elektryczne śmieci...

Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Zdrowie/Uroda

 

   Powikłania kardiologiczne przy boreliozie

– jak rozpoznać i zapobiegać? 

 

Tłumaczy dr n.med. Iwona Banasiewicz-Szkróbka kardiolog z Grupy American Heart of Poland   

Wakacje to dla wielu z nas okazja do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Podczas letniej beztroski warto jednak pamiętać o zagrożeniach, które mogą na nas czyhać na łące lub w lesie. Mowa tu np. o kleszczach, których ukąszenie może się wiązać z zakażeniem boreliozą. Ta podstępna choroba potrafi się rozwijać w naszym organizmie latami, przynosząc wiele powikłań również pod kątem serca. A choć do powikłań kardiologicznych po zakażeniu boreliozą dochodzi stosunkowo rzadko, to jeśli już wystąpią, potrafią być bardzo groźne. O tym, czym mogą się objawiać powikłania sercowe przy boreliozie, które badania pomagają w rozpoznaniu choroby oraz jak się przed nią chronić opowiada dr n.med. Iwona Banasiewicz-Szkróbka, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Tychach, Grupa American Heart of Poland.

 

 

 

Jak zaznacza dr Banasiewicz-Szkróbka, powikłania sercowe przy zakażeniu boreliozą nie należą do szczególnie częstych i zazwyczaj dotyczą one sytuacji, w których choroba nie była odpowiednio wcześnie leczona. W Europie szacuje się, że występują one z częstotliwością od 0,3 do 4%. Warto jednak mieć się na baczności, bo w wielu wypadkach mogą się one okazać groźne dla zdrowia.

Najczęściej powikłania sercowe boreliozy występują w fazie przewlekłej choroby, a zatem po ok. roku od zakażenia. Mówimy wówczas o możliwości wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, zapalania wsierdzia, występowania różnego rodzaju arytmii, a także kardiomiopatii rozstrzeniowej. Zakażenie boreliozą może doprowadzić do chorób każdej struktury, która występuje w sercu – tłumaczy.

Kto jest szczególnie narażony na powikłania kardiologiczne przy boreliozie?

Na wystąpienie tego typu powikłań wystawione są przede wszystkim te osoby, które nie odkryły w odpowiednim czasie ugryzienia przez kleszcza (a tak często bywa) i nie rozpoczęły leczenia we wczesnym okresie rozwoju choroby, co spowodowało, że weszła ona w fazę przewlekłą. Szczególną ostrożnością powinny się wykazywać przy tym osoby starsze oraz dzieci.

Statystyki niestety pokazują, że zakażenie boreliozą rośnie u dzieci, pomimo wysiłków, które są wkładane na rzecz większej świadomości oraz zapobiegania tej chorobie. Jest to dosyć alarmująca sytuacja, gdyż powikłania sercowe u dzieci mogą występować tak samo jak u dorosłych, a częściej przy tym pojawiają się u nich inne objawy: ze strony skóry, układu stawowego oraz przede wszystkim układu nerwowego – mówi Iwona Banasiewicz-Szkróbka. – Musimy wiedzieć, że objawy u każdego dziecka mogą być zupełnie inne, a dzieci nie zawsze potrafią je sprecyzować. Mogą to być problemy żołądkowo-jelitowe, zespół nadpobudliwości ruchowej, czy też zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Zatem zapobieganie boreliozie u dzieci powinno być priorytetem dla dorosłych, gdyż leczenie tej choroby u młodych pacjentów jest ciężkim wyzwaniem – podkreśla.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Pacjent, u którego wystąpiło zaatakowanie serca przez krętki borrelia, prezentuje bardzo szeroki wachlarz objawów. Jak tłumaczy ekspertka z Grupy American Heart of Poland, może to być po prostu uczucie dużego zmęczenia i zła tolerancja wysiłku, ale również ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca czy duszności. Czasem mamy do czynienia z bólem zamostkowym o charakterze kłującym oraz obrzękami nóg i kostek. Przy kardiomiopatii rozstrzeniowej będzie to przede wszystkim zwiększenie liczby oddechów, a także zawroty głowy.

Jakie badania warto wykonać?

Przed postawieniem diagnozy powikłań kardiologicznych na skutek boreliozy niezbędne jest wykluczenie innych poważnych schorzeń, które mogą się manifestować podobnymi objawami. Na przykład ogólne zmęczenie może być oznaką choroby nowotworowej, a ból w klatce piersiowej – zawału mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu serca mogą z kolei oznaczać również problemy z tarczycą.

Zatem zanim postawimy rozpoznanie, że mamy do czynienia z kardiologicznymi powikłaniami boreliozy, musimy dokładnie przeskanować i zrobić badania całego organizmu. Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu powikłań sercowych boreliozy, to na pewno zwykłe EKG, a następnie przedłużony zapis EKG. Pamiętajmy, że powikłania po boreliozie w przypadku serca często są związane z procesem przewodzenia i mogą powodować różnego rodzaju bloki. A te wykryjemy monitorując pracę mięśnia sercowego przed dłuższy odcinek czasu. Wśród zalecanych badań znajdziemy też testy wysiłkowe oraz badanie echokardiograficzne. Pomocny będzie także rezonans magnetyczny serca, ale jest to badanie trudniej dostępne – mówi dr Banasiewicz-Szkróbka.

Jak zapobiegać powikłaniom sercowym boreliozy?

Aby zmniejszyć do absolutnego minimum ryzyko wystąpienia powikłań sercowych boreliozy powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by nie zostać ugryzionym przez kleszcza. Wybierając się na tereny zalesione zakładajmy długie spodnie i zakryte buty, tak aby faktura tego ubioru była śliska, wtedy kleszcze będą miały problem z poruszaniem się po nim. Poza tym po każdym spacerze powinniśmy dokładnie sprawdzić skórę i jak najszybciej usunąć kleszcze, które wbiły się w skórę, pamiętając przy tym, by robić to w sposób prawidłowy, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – wyjaśnia kardiolożka.

Przed wyjściem z domu warto też spryskać swoje ubranie i odsłonięte fragmenty skóry odpowiednim środkiem odstraszającym kleszcze. Pamiętajmy przy tym, by uważać przy wyborze takich repelentów, ponieważ nie wszystkie mogą być stosowane u noworodków i małych dzieci. Pamiętajmy też, by absolutnie nie bagatelizować objawów, które mogą wskazywać na boreliozę i jak najszybciej skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem, ponieważ im dłużej krętki borrelia działają nieleczone w naszym organizmie, tym większe mogą siać spustoszenie.

 

Grupa American Heart of Poland (Grupa AHoP) zapewnia pacjentom w ponad 20 ośrodkach medycznych w całym kraju kompleksową, ciągłą, wielospecjalistyczną i nowoczesną opiekę medyczną, integrującą edukację prozdrowotną, profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jest obecnie liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Centralnej Europie, zapewniając ponad 175 tysiącom pacjentów rocznie na terenie całego kraju dostęp do najwyższej klasy procedur medycznych, również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należące do nas podmioty realizują 50 tysięcy hospitalizacji rocznie, związanych z zabiegami wieńcowymi, co plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju.

 

ahop.pl

 

 


 

Latem uważaj na serce!

 

Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. Co należy wtedy zrobić?

 

 

Wysokie temperatury, zmiana warunków klimatycznych mogą być czynnikiem wywołującym zawał mięśnia sercowego. Kiedy podejrzewamy takie zagrożenie, szybkie działanie może uratować życie i serce osoby poszkodowanej.

Mariusz Hochuł, kardiolog Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe, Grupa American Heart of Poland zwraca uwagę, by w przypadku pojawienia się niepokojącego bólu w klatce piersiowej natychmiast dzwonić pod 112.

 - Większość zawałów serca występuje w ciągu kilku godzin od pierwszych objawów, takich jak np. ból w okolicy klatki piersiowej, który często promieniuje np. do lewej lub do prawej ręki, a czasami do żuchwy. Ból serca trwa nawet do pół godziny i jest przenikliwy. Natomiast przy lżejszym ataku ból może być mylony ze zgagą. Inne objawy to duszności, zawroty głowy, omdlenia lub nudności – wyjaśnił doktor Mariusz Hochuł.

 

„Złota godzina” – czas na wagę życia.

- Tzw. „złota godzina” to pierwsze 60 min od pojawienia się objawów ataku serca. Osoby, którzy w tym czasie dotrą do szpitala, mają szansę w ogóle uniknąć zawału serca. Niestety, im dłużej trwa niedokrwienie mięśnia sercowego, tym rozleglejszy jest obszar martwicy i gorsze rokowania dla pacjenta. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja – wyjaśnił doktor.

 Nie bagatelizujmy bólu i nie odwlekajmy wezwania karetki.

 - W czasie transportu do naszego oddziału pacjent ma wykonywane EKG, które przesyłane jest teletransmisją do nas. Już na tej podstawie weryfikujemy jego stan, a cały zespół jest już w gotowości i oczekuje na pacjenta – wyjaśnił doktor Mariusz Hochuł.

Przyczyn zwiększonego ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego w okresie letnim jest wiele.

 - Podróże do egzotycznych miejsc, zmiany warunków klimatycznych, nadużywanie alkoholu. Cieszmy się letnim czasem, ale bądźmy jednak świadomi czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zawału serca i jego objawów – dodał.

 Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Pacjenci zmagający się z nimi powinni latem bacznie obserwować swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące sygnały.

 - Organizm narażony na wysoką temperaturę zaczyna słabnąć, co może prowadzić do omdleń i przejściowego niedokrwienia mięśnia sercowego, a nawet niedokrwienia mózgu lub udaru mózgu. Powinniśmy częściej kontrolować ciśnienie krwi, ponieważ u niektórych dochodzi do jego spadku – mówił doktor.

 Latem należy pić też dużo płynów. Czas wolny najlepiej spędzać w półcieniu. Niewskazane jest przebywanie w miejscach zatłoczonych, a w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura powinna być niższa maks. o 5 stopni od tej na zewnątrz. W czasie upałów wzrasta ryzyko zakrzepów - osoby mające żylaki kończyn dolnych powinny dużo chodzić, odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej serca, nie wystawiać ich na słońce i nie uciskać ciasną odzieżą.

 

 

ahop.pl

 


Bezpieczna kąpiel latem z korzyścią dla naszego zdrowia.

 

Aktywność fizyczna w wakacje? Doktor nauk medycznych, Bartosz Skwarna - kardiolog, ordynator oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu - w ramach akcji Grupy American Heart of Poland Serce kocha sport przedstawia powody, dla których warto wejść do wody oraz mówi o bezpiecznej kąpieli latem.
 

 

Ta dyscyplina sportu kojarzy się przede wszystkim z czasem letnim, nie jest jednak jedynie przyjemnym sposobem na ochłodę w czasie lata.

- Jak wiemy mięśnie lubią ruch, a serce to mięsień, dlatego ta dyscyplina jest nieoceniona dla poprawy pracy mięśnia sercowego. Obniża ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, obniża ciśnienie krwi. Poziome ułożenie ciała w czasie pływania powoduje, że serce tłoczy krew bez oporów wynikających z działania grawitacji, dzięki temu rośnie rozciągliwość mięśnia sercowego, objętość krwi wypływającej z serca przy jednym skurczu zwiększa się o 20%, a tętno spoczynkowe spada. Warto podkreślić, iż osoby regularnie uczęszczające na basen mają aż o 60% większe szanse na uniknięcie chorób serca w porównaniu z osobami nieuprawiającymi regularnie żadnej aktywności fizycznej – mówi dr n. med. Bartosz Skwarna - Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.

Jest również jednym z niewielu sportów, do których nie ma przeciwskazań.

- Środowisko wodne jest wskazane dla wszystkich grup wiekowych. Poprzez odciążenie stawów - ćwiczenia są bezpieczniejsze, a przy jednoczesnym stawianym przez wodę oporze, treningi są efektywniejsze. Ta dyscyplina sportowa wskazana jest jako forma rehabilitacji kardiologicznej np. po zawałach – wyjaśnia Skwarna.

Regularne pływanie zwiększa nie tylko pojemność płuc.

- Standardowa pojemność płuc to 5 litrów, natomiast u pływaka płuca mogą zwiększyć swoją pojemność nawet do 11 litrów. Ponadto pływanie angażuje wszystkie duże grupy mięśni. Można dzięki temu jednocześnie zadbać o plecy, nogi czy ramiona. Aby ciało pokonało jakiś odcinek, pracuje ponad 40 mięśni. Kształtuje sylwetkę - spala tkankę tłuszczową - koryguje postawę ciała. W ciągu godzinnego treningu tracimy od 400-800 kcal. Warto podkreślić, iż pływanie oddziałuje pozytywnie nawet na układ nerwowy: wydzielają się endorfiny, poprawiają się funkcje poznawcze, a jednocześnie zmniejsza się ilość bodźców, co przynosi ulgę i daje poczucie spokoju – oznajmia doktor B. Skwarna.

Doktor apeluje przy tym o rozsądek podczas zażywania kąpieli.

-

Najlepiej korzystać wyłącznie z kąpielisk strzeżonych, dodatkowo o wejściu do wody powinniśmy kogoś poinformować. W lato należy stopniowo ochłodzić organizm przez ochlapanie wodą karku, klatki piersiowej, brzucha i nóg. Szok termiczny może wystąpić przy zanurzeniu nawet tylko jednej części ciała, na przykład nóg. Narażone są na to również osoby zdrowe, które mają bardzo dobrą kondycję fizyczną, oczywiście im powstaniom sprzyjają takie czynniki jak: zmęczenie, zmarznięcie, wpłynięcie w zimne prądy, kąpiel po obfitym posiłku, obecność alkoholu we krwi. W efekcie pływanie na krytych pływalniach jest nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne. Tym bardziej, że ilość chloru, z jaką mamy do czynienia na basenie, nie jest szkodliwa dla zdrowia – oznajmia.

Latem doskonałą alternatywą może być otwarty basen - jednocześnie nie tracisz słońca i możesz cieszyć się bliskością wody. 

 

ahop.pl


 

 

Serce kocha sport - cykl bezpłatnych porad

 

Choć wszyscy wiemy, że serce kocha sport, a ruch to zdrowie, wciąż wielu z nas unika sportu jak ognia. Duża część społeczności nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej.

 

 
Niechęć do ruchu często wynika z braku motywacji, czasami wiary, że można zmienić swoje życie. Dlatego American Heart of Poland S.A. którą tworzą m.in. Polsko Amerykańskie Kliniki Serca, rozpoczęła cykl bezpłatnych porad edukacyjnych Serce kocha sport. 
Porady mają na celu zwiększyć wiedzę w zakresie wpływu ruchu na jakość życia, zdrowie oraz samopoczucie.

Informować będziemy jak bezpiecznie dla serca zacząć uprawiać sport, o dyscyplinach sportowych, które są „zdrowe” dla serca, jaki sport jest wskazany dla osób np. z otyłością, z problemami sercowo-naczyniowymi, czy też dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem. 

Działania są skierowane do członków wszystkich grup wiekowych i mają aktywizować zarówno najmłodszych, jak i seniorów oraz co istotne osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi.

Brak aktywności fizycznej sprzyja rozwojowi chorób serca (zawałowi mięśnia sercowego, udarowi mózgu, miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca). Osoby, którym ruch nie jest obcy, charakteryzują się niższym poziomem cukru, trójglicerydów czy „złego” cholesterolu LDL. Niezwykle ważne jest, by od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach nawyki związane z ruchem. Ma to ogromny wpływ na ich rozwój fizyczny.

W ramach porad z cyklu Serce kocha sport będziemy publikować materiały, które mają inspirować i motywować do aktywności oraz uczyć, jak odpowiedzialnie ją uprawiać. Wśród zamieszczanych treści znajdą się m.in. bezpłatne filmy z poradami kardiologów, kardiochirurgów, dietetyków, rehabilitantów. Jesteśmy również otwarci na wszelkie pytania ze strony społeczności, które można zadawać w komentarzu pod postem dotyczącym akcji Serce kocha sport.

Projekt otworzył dr n.med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny, członek zarządu Grupy American Heart of Poland. Mówi o tym, jak aktywność fizyczna zmieniła jego życie i dlaczego warto uprawiać sport. Aktualnie biega regularnie od ponad 10 lat.

- Kiedyś prowadziłem bardzo niehigieniczny tryb życia, miałem nadwagę, paliłem papierosy. Pewnego dnia postanowiłem „zmienić” swoje życie. Zacząłem biegać, ponieważ to dyscyplina, którą można uprawiać wszędzie. Stopniowo traciłem kilogramy, mój wskaźnik BMI był coraz niższy, a moje samopoczucie coraz lepsze. Dlaczego o tym mówię, ponieważ z autopsji wiem, że można zmienić swoje nawyki i zacząć żyć zdrowo - co wcale nie było łatwe. Każda, nawet bardzo niewielka, ale regularna ilość aktywności fizycznej daje ogrom profitów – zarówno tych szybko widocznych, jak i odległych. Oczywiście, ruch powinien być dopasowany do możliwości organizmu, żeby go wzmocnić, a nie zaszkodzić – mówi dr n.med. Paweł Kaźmierczak.

Ponadto uprawianie sportu wpływa na życie zawodowe.

Wysoka motywacja, determinacja, umiejętność działania pod presją, skupienie na celu i praktyczne wdrażanie strategii – to aspekty na co dzień stosowane przeze mnie w pracy na stanowisku dyrektora medycznego Grupy American Heart of Poland, która jest liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Centralnej Europie.

Działania będą także prowadzone w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie oraz YouTubie Grupy American Heart of Poland, Polsko Amerykańskie Kliniki Serca. Projekt potrwa do końca wakacji, ale materiały będą dostępne bezpłatnie online bezterminowo.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekonuje, że aby zachować zdrowie i cieszyć się dobrym samopoczuciem, należy być aktywnym fizycznie każdego dnia. Godzina siedzenia w bezruchu ma skracać nasze życie o 21 minut, a ograniczenie wysiłku fizycznego generuje w krajach Unii Europejskiej koszty w wysokości 80 mld euro rocznie (uwzględniając leczenie takich przypadłości jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca).

 
ahop.pl

 

Wakacyjne Kursy Tańca od podstaw w Centrum Nauki Tańca Snake Dance

 

Szkoła Snake Dance Częstochowa zaprasza na: Wakacyjne Kursy Od Podstaw .

 

 

 

Nie wiesz jak, lub wstydzisz się tańczyć na imprezach? Potrzebujesz szybko i skutecznie nauczyć się tańczyć? Mamy na to rozwiązanie! Wakacje, to idealny moment, aby rozpocząć swoją przygodę z tańcem. 

Taniec jest aktywnością, dzięki której poprawiamy sobie samopoczucie i zdrowie. Przydaje się do nawiązywania nowych relacji z ludźmi podczas imprez i przyjęć.

W Snake Dance możesz wybierać spośród różnych styli, między innymi:

  • Taniec użytkowy 

Ogólnie określany jako taniec dyskotekowy w objęciu. Pozwala na odnalezienie się na parkiecie podczas wesela, balu, studniówki czy zwykłej dyskoteki.
Podczas kursu przekazywana jest nie tylko umiejętność stawiania odpowiednio kroków, ale również fantazyjne obroty czy widowiskowe figury. Jest łatwy do przyswojenia dla młodych osób, ale również i dla tych w starszym wieku.
Dzięki niemu każdy z nas może poczuć się pewnie w towarzystwie i błyszczeć na parkiecie za pomocą zaledwie kilku kroków
 

  • Bachata 

 To taniec, który wykorzystasz wszędzie - na parkietach latino , weselach i parkietach klubowych.
Tańcząc Bachatkę każdy z nas może poczuć się pewnie w towarzystwie i błyszczeć na parkiecie za pomocą zaledwie kilku kroków.
Bachata, wywodzi się z Dominikany. Tu kobieta uwodzi swojego partnera .
 

  • Kizomba Fusion 

Zajęcia zupełnie od podstaw. Spokojne tempo nauki, tak aby każdy miał czas na przyswojenie materiału. Nauczysz się  prowadzenia i podążania w tym zmysłowym tańcu, poprawnego stawiania= kroków, fantazyjnych obrotów i widowiskowych figur.

 

 
Przychodząc na zajęcia nie musisz mieć pary!
 CNT Snake Dance zadba o wszystko!
 
  • 792-001-003 - w godz.:  15:00 do 20:00
  •  biuro@snake-dance.pl
  •  na miejscu w biurze SNAKE DANCE, Al.NMP 21, w podwórku, 2 piętro, wejście obok Kawiarenki DANCE COFFEE.

Po relaksujących umysł i ciało zajęciach zapraszamy do tanecznej kawiarenki Dance Coffee na pyszne, lody, ciastka i kawkę!

 
 
 
Udanych wakacji!