Znak

 

Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni - Piotr Ciemny

 

Poznaj proste i krótkie przepisy z dodanym elementem leśnym, które możesz przygotować na łonie natury!

 
 • Majówka w lesie?
 • Spacer z dziećmi? 
 • A może weekendowy citybreak? 
Jeśli nie wiesz, co możesz przygotować w swojej kuchni, żeby poczuć się jak na łonie natury lub pragniesz znaleźć przepis, który z powodzeniem wykonasz podczas dłuższego spaceru czy wyprawy, mamy rozwiązanie!
 

 
Dzikie zioła, chwasty, leśne pokarmy uzależniają!

Na pikniku siedzi się na ziemi, je rękami, brudzi usta zwęglonym ziemniakiem. Pobudza się wszystkie zmysły. Żywy ogień to magia, trudno oderwać od niego wzrok, a przygotowane w ten sposób potrawy są niepowtarzalne.

Skosztuj jak nieziemsko smakują:

 • chimichurri z gwiazdnicą pospolitą
 • grillowana sałata z kwiatami lipy
 • szarpane boczniaki bbq
 • miraliwki – oliwki z zielonych mirabelek

Dowiedz się także jak odróżnić od siebie najczęściej spotykane w polskich lasach rośliny. Jak wygadają ich liście, kora, igły, kwiatostany, szyszki. Wykorzystaj dary natury i odnajdź radość w piknikowaniu

Książka opatrzona jest rozdziałem omawiającym charakterystykę roślin, które możemy znaleźć zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Szczegółowe informacje na ich temat opatrzone są pięknymi rysunkami graficzki specjalizującej się w botanice.

 
***    

PIOTR CIEMNY – twórca inicjatywy oraz konta na Instagramie „Chwasty od Kuchni”, regularny gość programów telewizyjnych i radiowych o naturze, ekologii i zielarstwie, a także pracownik duńskich restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin: 108 i Alchemist. Sprawia, że hasło „Znane rośliny w nieznanej odsłoni” nabiera zupełnie nowego znaczenia.zikie zioła, chwasty, leśne pokarmy uzależniają!


 

Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień - Piotr Pawlukiewicz

Chcesz być wolny i szczęśliwy?
Skacz! – zachęca ks. Piotr Pawlukiewicz. 

Ale jak to?

Skacz w chrześcijaństwo – wyjaśnia uwielbiany duszpasterz.
Ludzie różnie reagują na to zaproszenie. Boży szaleńcy skaczą w ramiona Ojca, inni uparcie siedzą na swojej gałęzi, trzymając się kurczowo grzechu.
 • Zastanawiasz się, czym jest prawdziwa wolność?
 • Czy polega na robieniu wszystkiego, na co tylko masz ochotę? 

Ksiądz Piotr jest jak sprawdzony przewodnik, który pomaga w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania. Dotrzymuje kroku i dodaje otuchy w chwilach zwątpienia. Ze wskazówek duszpasterza możesz korzystać każdego dnia, idąc drogą do wolności.

Chrystus jest pierwszym człowiekiem, który osiągnął pełnię wolności. On wszedł na szczyt. Kiedy ustaniesz w drodze, popatrz na Niego. Stoi tam, w domu Ojca, ale zarazem tuż obok i krzyczy: „Chodź, stąd jest niesamowity widok! Stąd widać wieczność...”.

 

[fragment książki]

Polecamy: https://czest.info/Książki-religijne

 

 

 


 

 

DRABINA - Eugenia Kuzniecowa

 
Książka Roku 2023 w Ukrainie

Brawurowa opowieść o (nie)udanej ucieczce i (nie)spodziewanym powrocie

Eugenia Kuzniecowa to świeży, zaskakujący głos literatury ukraińskiej. 

Pisarka życie dzieli między ojczyznę, a Hiszpanię (gdzie pracuje na uniwersytecie i wraz z mężem wychowuje dzieci). 
Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy.

Introwertyczny Tolik zawsze marzył o własnym domu w Hiszpanii. Kiedy jego marzenie się spełniło i usiadł w wygodnym fotelu, w Ukrainie wybuchła wojna. 

U progu pojawiła się matka z jego siostrą i jej przyjaciółką, wujem, cioteczną babką, dwoma kotami i hałaśliwym psem. Wyśniona oaza spokoju do złudzenia zaczęła przypominać jego dom rodzinny nieopodal Winnicy. W fontannie, na tonie nawozu, cioteczna babka posadziła pomidory, wujek uzależnił się od flippera, matka nie przestaje dopytywać o narzeczoną. A Tolik, by nie oszaleć, wchodzi do swojego pokoju przez balkon, po drabinie. 
Taka sytuacja nie może trwać wiecznie.

Eugenia Kuzniecowa z pazurem opowiada o zagmatwanych relacjach rodzinnych, nieoczywistych emocjach i życiu w cieniu wojny. 

 
Drabina to napisana z humorem, urzekająca, wielowarstwowa opowieść o sile rodzinnych więzi, niespodziewanej miłości i o tym, że największe niespodzianki potrafimy sprawiać sami sobie.
 

Polecamy: https://czest.info/książki

 

 


 

„Rozruszaj swój mózg” na Europejski Dzień Mózgu

18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.

Warto przypomnieć, jak ważną funkcję pełni ten organ i jakie znaczenie dla zachowania jego pełnej sprawności ma prowadzony przez nas styl życia i aktywność fizyczna.

Według psychiatry Andersa Hansena oraz prof. Carla Johana Sundberga, autorów książki Rozruszaj swój mózg, już 30 minut spaceru dziennie może wydłużyć nasze życie
oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę czy chorobę Alzheimera.

W Rozruszaj swój mózg autorzy wyjaśniają, dlaczego należy się ruszać i jak to robić, by najdłużej zachować sprawność i młodość. Obalają wszystkie mity i stereotypy związane z relacją ciało–umysł.

Autorzy, opierając się na własnym doświadczeniu klinicznym i badaniach naukowych, pokazują, że ruch to najlepsze lekarstwo na świecie.

Pasjonująca opowieść o niezwykłych zależnościach między ruchem a naszym samopoczuciem sprawia, że nie sposób oprzeć się chęci zrobienia choćby kilku energicznych kroków.

Rozpocznij tę wiosnę najlepiej jak się da. Wstań z kanapy i każdego dnia poświęć jedynie 30 z 1440 minut, by poczuć się lepiej i zachować radość życia.

 

Twoje serce będzie kiedyś czerwone - Magdalena Pioruńska

 

Tylko Magdalena Pioruńska potrafi tak wiernie pisać o emocjach nastolatków

 

Self-publisherka, nauczycielka kreatywnego pisania i pisarka.Wykładowczyni literatury i nauczycielka języka angielskiego.Magdalenę Pioruńską można przedstawiać na naprawdę wiele sposobów. 

Przede wszystkim jest jednak osobą, która uwielbia przebywać z młodzieżą. 

Ona nie tylko z nimi pracuje – ona ich doskonale rozumie.

W swoich utworach nie boi się poruszać takich tematów jak uzależnienia, traumy rodzinne, toksyczny kanon piękna czy szkodliwość mediów społecznościowych.

Taka właśnie jest jej nowa książka – odważna, szczera i ukazująca prawdziwe życie młodych ludzi.

Opowieść o romantycznej relacji dwojga borykających się z różnymi problemami nastolatków po raz kolejny stała się dla niej okazją, aby poruszyć tematy ważne i dla młodzieży niezwykle potrzebne.

Dzięki doświadczeniu nauczycielki Magdalena Pioruńska wiernie odmalowuje w książkach emocje nastolatków. Jednocześnie nie zamyka się na ich doświadczenia oraz zainteresowania i aktywnie działa na książkowym Instagramie. Jest osobą, której można zadać trudne pytania i która chętnie na nie odpowie:

◾ Dlaczego nieprawdą jest stwierdzenie, że młodzież nie czyta?

◾ Jak social media zacierają granice przepaści międzypokoleniowej?

◾ Dlaczego literatura YA pociąga obecnie nie tylko młodzież?

**

Agat może mieć wszystko. Należy do najpopularniejszej grupy w szkole, a do tego jest znanym influencerem. Kiedyś był jednym z jej najlepszych przyjaciół, teraz Freya nie jest nawet pewna, czy ją zauważa. Ale nie musi, ona ma swoje sprawy i świat bookstagrama, w którym króluje.

Wydaje się, że między nimi wszystko skończone.

Ale kiedy koleżanki zdradzą Freyę, to właśnie Agat przyjdzie jej na ratunek.

A wkrótce ona będzie ratować jego.

Czy to co nadchodzi, to aby na pewno tylko przyjaźń?

**

KONKURS - WYGRAJ KSIĄŻKĘ 

Wyślij e-mail o treści Twoje serce będzie kiedyś czerwone - Magdalena Pioruńska na adres konkurs@czest.info . Na mail-e czekamy do 17 Marca 2024, do godz. 12.00. Zwycięzców o wygranej i sposobie odbioru książki powiadomimy zwrotnie mail-em.

Polecamy: https://czest.info/książki


 

 

ĆWICZENIA Z RADOSCI - ks. Grzegorz Strzelczyk

Czy da się nawrócić na… radość?

 • Skąd ją czerpać? 
 • Czy radość jest wyłącznie darem, czy można się jej nauczyć? 
 • Co robić, żeby nie stracić jej w trudach codzienności?

Bóg obiecuje nam w Biblii „pełnię radości”. Święty Paweł pisze: „Zawsze się radujcie!”. Ewangelia jest radosną nowiną o zmartwychwstaniu. A jednak… W codziennym życiu, pełnym napięcia, zachowanie radości nie jest proste. Czasem brakuje na nią siły. A kiedy patrzymy na zło, które się dzieje na świecie, radość może się wydać wręcz nie na miejscu.

Ks. Grzegorz Strzelczyk w kolejnych już „ćwiczeniach duchowych” zaprasza nas do tego, żeby radość trenować. Pozwolić sobie na nią. Odnaleźć jej prawdziwe, głębokie źródło. Zrozumieć, na czym naprawdę polega. Odrzucić błędne wyobrażenia na jej temat. Odkryć radość dla siebie, osobiście. I praktykować ją – tak, by stała się zaraźliwa.

 

 

 

Polecamy: https://czest.info/poradniki

 

 

 

 


 

 

 

DOBRA DZIEWCZYNA, ZŁA DZIEWCZYNA - Michael Robotham

Ona wie kiedy kłamiesz


DZIEWCZYNA BEZ PRZESZŁOŚCI
 
Zmarznięta, głodna i brudna. Nie wiadomo, kim jest, ani kto ją skrzywdził. Wiadomo, że nikt jej nie szukał.

Po sześciu latach od odnalezienia Evie jej tożsamość pozostaje tajemnicą. Nikomu nie udało się do dziewczyny zbliżyć na tyle, aby zrozumieć, co skrywa pod maską agresywnej i nieprzewidywalnej outsiderki. Jedyną pewną rzeczą jest to, że bezbłędnie rozpoznaje, gdy ktoś kłamie.

CHŁOPAK, KTÓRY PRZETRWAŁ

Dwadzieścia lat temu Cyrus Haven wrócił po szkole do domu. Od wejścia czuł, że wydarzyło się coś bardzo złego. Kiedy odkrył, że jego starszy brat zamordował oboje rodziców i dwie siostrzyczki, cały świat chłopaka legł w gruzach.

Dziś Haven pracuje jako policyjny psycholog. Gdy spotyka na swojej drodze intrygującą Evie Cormac, postanawia wspólnie z nią odkryć potworną prawdę kryjącą się za morderstwem młodej mistrzyni łyżwiarstwa.

 • Czy niezwykły dar Evie wystarczy, aby rozwiązać sprawę, w której wszyscy kłamią? 
 • I czy Cyrus uratuje Evie przed nią samą?

Zapiera dech w piersiach.

Takiego thrillera psychologicznego nie było od lat!
PREMIERA 28 Lutego 2024
 
 

 


DZIENNIK POCIESZENIA - Wojciech Bonowicz
 
Chodzi o to, by człowiek pozwolił sobie na radość
 

W czasach zamętu wielu z nas pyta, gdzie szukać ukojenia.
Wojciech Bonowicz, autor nominowany do Nagrody Literackiej Nike, inspiruje, zaprasza do refleksji i poszukiwania źródeł pocieszenia i radości. 
Przeprowadza nas przez trudy dzisiejszego świata – wieczny brak czasu, kryzysy i epidemię samotności. 
Z życzliwością i niepodrabialnym humorem pokazuje, jak odnajdować równowagę i pełnię. Radzi, by zaufać nadziei, z której wyrasta każda szansa na lepsze.

Wojciech Bonowicz pokazuje, jak odnaleźć głębszy sens w codzienności, lekturze, niespiesznej obserwacji świata, uważności na innego.

 
 W Dzienniku pocieszenia” trochę jest „krzątactwa”, trochę poezji, a trochę ducha Tao Te Ching. 
Ale przede wszystkim oryginalny głos, spojrzenie i mądrość. 
 
W czasach chaosu i niepewności jest to lektura niezbędna (w innych czasach zresztą też).
 
premiera 28 lutego 2024
 
 
 
 
 
 

 

KOBIETA, KTÓRA WIDZIAŁA ZOMBIE - prof. Guy Leschziner
 
Kiedy zmysły stają się Twoim wrogiem
 
Podróż do tajemniczego świata ludzkich zmysłów

Zapach porannej kawy, dźwięki ulubionej piosenki, miękki koc otulający ramiona… 

Rejestrujemy otaczający nas świat i nawet nie zwracamy na to uwagi.

A co jeśli nasze zmysły nas zwodzą?

Mogłoby się okazać, że kawa ma przykry zapach, piosenka to sekwencja kolorów, a dotyk materiału niemal pali skórę.

 • Do czego zdolne są dzieci, które nie czują bólu?
 • Jak nie oszaleć, kiedy słyszy się nawet ruch gałek ocznych?
 • Dlaczego bliskie osoby nagle widzimy jako zombie?

Z takimi problemami do doktora Guya Leschzinera zgłaszają się ludzie z całego świata.

 Przez pryzmat niecodziennych, nierzadko tajemniczych chorób swoich pacjentów uznany neurolog pokazuje, jak działają zmysły i co się dzieje, kiedy ich praca zostaje zaburzona. 

Udowadnia, jak bardzo nasze odbieranie rzeczywistości jest uzależnione od mózgu.

Polecamy: https://czest.info/poradniki

 


KOCHAJĄC WROGA - Gosia Nealon

TAJEMNICE ŁĄCZNICZKI
 
Jak odkryć prawdę, gdy na jaw wychodzą kolejne sekrety?

Ukochany!
Piszę, choć nie odpowiadasz. Tak bardzo pragnę wyjaśnić Ci, dlaczego zniknęłam! Obiecałeś, że po wojnie mnie odnajdziesz. Dlaczego milczysz? Czekam – nie tylko ja…
Twoja Wanda

Warszawa 1944.

Bracia bliźniacy.
Amerykański szpieg Finn i SS-man Stefan. 
Dobry i zły. 
Obaj stają na drodze łączniczki Wandy.
 Jeden zabija jej ojca, drugi ratuje jej życie.
 • Wanda zakochuje się – ale w którym z braci?

Zanim zdąży odpowiedzieć sobie na to pytanie, Warszawa staje w ogniu walki. Gorący romans zostaje brutalnie przerwany. 

 • Czy odnajdą się w powojennej zawierusze? 
 • I najważniejsze: czy wzajemnie sobie wybaczą?

Gosia Nealon urodziła się i dorastała w Polsce, mieszka w Nowym Jorku, gdzie robi karierę pisarki. Jest autorką bestsellerowego cyklu The Secret Resistance. Prywatnie jest mamą trzech synów.

Polecamy: https://czest.info/książki

 

 


 

 

ŻUAN DON. Biografia Jeremiego Przybory - Maria Wilczek-Krupa

Pełna, wnikliwa biografia Jeremiego Przybory

Twórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów.

Niekwestionowany geniusz słowa o wyrafinowanym poczuciu humoru, poeta (choć sam wolał określenie: lirycysta). 
Mistrz.

Wychował się w nietypowej rodzinie, w latach 30. był guwernerem rosyjskiego hrabiego, w czasie wojny prowadził sklep, a w czasie powstania warszawskiego był głosem Polskiego Radia. Choć jego radiowa kariera rozpoczęła się przez przypadek, całe życie był związany właśnie z nim.
Przedwojenny dżentelmen, przystojny i szarmancki, uroczy i kochliwy. Jego sercem rządziły kobiety, niekwestionowaną królową była Agnieszka Osiecka. Prawdziwą miłość i szczęście znalazł dopiero w trzecim małżeństwie, z Alicją Wirth.

Żuan Don to nakreślony z niespotykanym rozmachem barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski. Historia Jeremiego Przybory, rozpięta na tle trzech epok, to również opowieść o ludziach (Jerzym Wasowskim, Kalinie Jędrusik, Irenie Kwiatkowskiej, Edwardzie Dziewońskim, Magdzie Umer, Grzegorzu Turnale i wielu innych).

 
  Opowieść o ponadczasowej konstelacji gwiazd, która fascynuje do dziś.

**
Maria Wilczek-Krupa – teoretyk muzyki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, historyk, publicystka, autorka bardzo dobrze przyjętych i nagradzanych biografii: Kilar. Geniusz o dwóch twarzach oraz Górecki. Geniusz i upór.
Pisze powoli. Zostawia przestrzeń na domysły i nie boi się współczesnego języka. Bohaterów swoich książek nie odlewa z brązu.

Zafascynowana „życiem i jego przejawami”, jak mawiał Żuan Don, wytrwale (przez blisko pięć lat!) i nie licząc czasu, dokumentowała świat Starszego Pana B. Czytała, badała, rozmawiała, podawała w wątpliwość. I ujawniła: prawdziwą historię Jeremiego Przybory, przesyconą miłością, poezją i atmosferą dwudziestowiecznej Warszawy. Wielowymiarową i trudną. Owianą tajemnicami i zawierającą szczegóły, o których nie wiedział on sam.

 
 

 

GALICJA - Norman Davies


Historia zapomnianego królestwa, z którego zrodziły się narody.

Norman Davies w swoim najlepszym stylu przedstawia losy ziem dawnej Rzeczypospolitej, na których okrzepły narody współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej i przez stulecia współistniały wyznania religijne. 
 
Jest to historia o micie i legendzie Galicji opowiedziana nie tylko z perspektywy wielkich wydarzeń ale także oczami zwykłych mieszkańców tych ziem. 
 • To tam w czasach rozbiorów przetrwała polskość i zrodziła się idea narodu ukraińskiego.
 • To tam przeplatały się losy Habsburgów i Potockich.
 • To tam na jednej ulicy można było usłyszeć język polski, niemiecki, jidysz i ruski.

Davies nie snuje idyllicznej opowieści. 

Jego Galicja jest słodko-gorzka.
 
 
 

 

 

 

Opowieść błękitnego jeziora - Dorota Gąsiorowska

 
Upartego serca nie da się oszukać!
 
Legenda, która zmieniła życie wielu osób… 
Ty też jesteś częścią tej historii

Niedaleko malowniczego jeziora Marana w Bukowej Górze mieści się „Złote serce” – przytulna kawiarnia połączona z rodzinną manufakturą czekolady.

 Dziennikarka Sonia trafia tam, bo od dawna chce napisać artykuł o niezwykłej historii tego miejsca. Wśród różnokształtnych pralinek w kolorowych złotkach chłonąc obezwładniający zapach gorącej czekolady, dziewczyna poznaje legendę, która odmieni także jej życie…

Sonia zawsze musiała radzić sobie sama – wcześnie straciła matkę, a ojciec się od niej odwrócił. Teraz, pod wpływem szczególnej atmosfery zbliżającej się Gwiazdki, postanawia choć raz bezgranicznie uwierzyć w magię i daje się porwać tajemniczej opowieści, która szybko okazuje się czymś więcej niż tylko lokalną legendą. Nieoczekiwanie na swojej drodze Sonia spotyka mężczyznę, z którym zaczyna łączyć ją mocniejsza więź, niż mogłaby przypuszczać –wbrew niefortunnemu początkowi ich znajomości.

 • Czy w magicznym czasie Świąt Bożego Narodzenia nie ma rzeczy niemożliwych? 
 • Czy naprawdę to, w co wierzymy, i czego pragniemy całym sercem, może stać się naszą rzeczywistością?
Dorota Gąsiorowska po raz kolejny udowadnia, że dobra opowieść ma prawdziwie terapeutyczną moc.
 
 
 

 
 
 

OSTRA - Marek Krajewski

 
Wszechobecne zło, niesłabnące napięcie i brutalna prawda
 
Mistrz Marek Krajewski zaskakuje w brawurowej współczesnej odsłonie

Bliżej nie zidentyfikowane wielkie miasto nad rzeką Siecznicą nocami upaja się alkoholem i tonie w narkotykowej mgle. Króluje korupcja, a bezpieczny jest tylko ten, kto stoi ponad prawem.

Kiedy w pożarze na jednym z osiedli ginie podpalacz – bezrobotny alkoholik – to tylko na pierwszy rzut oka sprawa wygląda jak nieszczęśliwy wypadek. Niebawem okazuje się, że podpalenie to element skomplikowanej przestępczej gry. Co wydarzyło się naprawdę, wie tylko prostytutka Rakieta, która zniknęła bez śladu.

Poturbowana przez życie detektyw Ewa Skoczek i ukrywająca wstydliwy sekret adwokatka Gośka Drewnowska podejmują się odnalezienia Rakiety. A to oznacza wojnę. Z bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem.

Śledztwo wiedzie przez zapuszczone pokoiki dziewczyn do wynajęcia i eleganckie gabinety lokalnych biznesmenów i polityków. Ewa i Gośka mają przeciw sobie nawet własną przeszłość, która dopadnie je w najmniej spodziewanym momencie. Czy przeszkodzi im w dotarciu do prawdy? I czy uda się wyrwać miasto z niewidzialnej sieci mafijnych powiązań?

 • Kto tak naprawdę chce je powstrzymać?
Mroczny kryminalny roller-coaster
 


 

 

WSTAŃ Albo będziesz święty, albo będziesz nikim - ks. Piotr Pawlukiewicz
 


Myślisz, że bycie świętym nie jest trendy, bo świętość to przecież jedynie nuda i klepanie w kółko różańców?
 
 Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz.
 
 Świętość to szalona gorliwość w wybieraniu najlepszego życia! 
To bezczelne stawanie w ostrym świetle, zamiast ciągłego chowania się w półmroku. 
To odwaga, której Ci przecież nie brakuje.
 

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz mówi o radzeniu sobie z kryzysami, powstawaniu z upadków i słabości na Twojej drodze do świętości, która jest już naprawdę na wyciągnięcie ręki. 
 
Wstań i wyrusz razem z nim, bądź radykalny! 
Chciej być święty, by żyć na 100%!
 
 
 

 


NADZIEJA NIGDY NIE UMIERA - ks. Piotr Pawlukiewicz
 

Wydaje ci się, że nic już nie ma sensu?

 Zastanawiasz się skąd czerpać siłę, gdy codzienność nie szczędzi wyzwań? 
Ksiądz Piotr zainspiruje cię do znalezienia odpowiedzi na te pytania.

„Jesteś ważny. Jest dla ciebie nadzieja i droga” – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz.

Kapłan swoimi słowami kruszył lody i trafiał prosto w serca, także takie, w których zagościło zwątpienie.

 Nie bał się łamać schematów, a teologiczne zawiłości objaśniał z właściwym sobie humorem.

W zbiorze niepublikowanych wcześniej tekstów ks. Piotr pokazuje, jak odnaleźć nadzieję, uczy wiary i poszukiwania sensu – zawsze i mimo wszystko. 

A także zachęca do uwierzenia w to, że pokładanie nadziei w Bogu nigdy nie zawodzi .

Polecamy: https://czest.info/książki