Sklep Adaś Marol Promocja
 

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Zdrowie

Hałas od drogi przyczyną… bólu głowy

 

Dźwięki, które nas otaczają na co dzień, mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Pod wpływem nadmiernego hałasu możemy stać się rozdrażnieni, mieć trudności w pracy, w nauce, a także problemy z koncentracją i nawracające bóle głowy. 

Potwierdzają to badania światowych organizacji. Jak możemy się przed tym uchronić?

Przyczyny hałasu

Z badań opublikowanych w kwietniu 2017 roku przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), wynika, że na obszarach zurbanizowanych dominującym źródłem hałasu jest ruch drogowy. W Europie (w 33 państwach należących do EEA) jest na niego narażonych ok. 100 mln osób, spośród których 32 miliony doświadczają hałasu przekraczającego 65 dB (dopuszczalne normy to 55 dB w porze dziennej i 50 dB w porze nocnej). Tuż za hałasem drogowym uplasował się ruch kolejowy – odczuwalne źródło hałasu dla 19 mln Europejczyków oraz ruch lotniczy, który dotyka ponad 4,1 mln ludzi.

Hałas jako czynnik stresujący

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza hałas do grupy najpoważniejszych stresorów. Nadmierna ilość dźwięków przyczynia się do problemów ze snem, bólów głowy oraz podwyższa ciśnienie krwi. Problem ten dotyka również uczniów – ocenia się, że ok. 13 tys. uczniów w Europie jest narażonych na niekorzystny wpływ wywoływany hałasem pochodzącym z lotnisk.

Jak poradzić sobie z hałasem środowiskowym?

Dane nie są optymistyczne, jednak, jak przekonują eksperci, nawet mieszkając w centrum miasta, możemy uwolnić się od hałasu lub zniwelować jego wpływ na nasze życie i zdrowie.

­-Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli mieszkamy w miejscu bezpośrednio sąsiadującym z główną drogą, stacją kolejową lub lotniskiem jest jakość wyrobów i materiałów budowlanych, które zostały lub będą wykorzystane do budowy ścian oraz dachu domu. Istotne są również okna. Specjalnie dobrane szyby zespolone są projektowane w taki sposób, aby osłabiać energię fal dźwiękowych, tworząc barierę dla zgiełku z zewnątrz. Dzięki takim produktom ochrona przed szkodliwymi dźwiękami wzrasta nawet o 30 % - wyjaśnia Paweł Polak, współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Zamiast tabletki rozwiązania akustyczne

Ciekawych danych dostarczają także badania firmy Ecophon w odniesieniu do leczenia w szpitalach. Wynika z nich, że po pierwsze – w głośnym otoczeniu (55-70 dB), efektywność pracy wymagającej koncentracji uwagi spada nawet o 50 %, a po drugie – w głośnym otoczeniu pacjenci potrzebują więcej leków przeciwbólowych. Słowem – związek między hałasem a naszym zdrowiem i samopoczuciem to rzecz pewna, podobnie jak fakt, że za pomocą odpowiednich rozwiązań akustycznych jesteśmy w stanie ograniczyć niekorzystny wpływ hałasu na nasz organizm. Dobrych rad i praktyk w tym zakresie warto szukać u organizacji, które pomagają użytkownikom w ograniczaniu hałasu w budynkach. Należy do nich Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, powołane w 2016 roku.

www.komfortciszy.pl

Royal Bran PR

 

Zimowy sen – jak o niego zadbać?

 
Późną jesienią oraz zimą czujemy się senni i tracimy energię do działania. Brakuje nam światła: budzimy się, gdy jest ciemno i przez cały dzień funkcjonujemy przy sztucznym oświetleniu. Zaburzony rytm dzień-noc sprawia, że mamy kłopoty ze snem. Jak sobie z nimi poradzić?
 
- Nasz sen w zależności od pory roku różni się od siebie.  Latem borykamy się z zupełnie innymi problemami niż zimą – gdy jest ciepło, mamy problem z zaśnięciem, z kolei w chłodne dni nasze ciało marzy o łóżku. Z tego powodu warto przestrzegać zasad higieny snu, które pomogą nam w walce m.in. z zimową nadmierną sennością.  – mówi Artur Wasążnik, ekspert z firmy Comforteo, producenta materacy i łóżek tapicerowanych.
 
Czy wiesz, że…
 
 
Cykl naszego snu regulowany jest przez słońce. Światło hamuje produkcję melatoniny 
w szyszynce – hormonu koordynującego pracę zegara biologicznego i regulującego rytmy dobowe, między innymi snu i czuwania. Rano, gdy pojawiają się pierwsze promienie słońca, nasz organizm przestaje produkować melatoninę, co pomaga nam 
w przebudzeniu. Natomiast, gdy robi się ciemno, szyszynka rozpoczyna produkcję hormonu snu. Właśnie dlatego jesienią i zimą czujemy senność, gdyż nasze ciało traci kontrolę nad rozróżnieniem dnia i nocy: budzimy się, gdy za oknem jest ciemno i pracujemy długo po zachodzie słońca. Nasz organizm rozpoczyna więc produkcję melatoniny już w godzinach popołudniowych.

 
Idzie zima zła!
 
- Spokojny, nieprzerywany sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Ma on dobroczynny wpływ na stan psychiczny oraz fizyczny, a także stymuluje ważne procesy zachodzące w organizmie. Sezonowe kłopoty ze snem są czymś naturalnym, jednak przy odrobienie chęci i wprowadzeniu „sennej rutyny” możliwe jest zwalczenie wszystkich problemów. Zimą warto wprowadzić stałe godziny snu – kładźmy się spać i budźmy o tych samych godzinach. Pozwoli to organizmowi na naturalne zaprogramowanie, które pomoże w rozróżnieniu dnia i nocy w ciemne, zimowe miesiące. Należy także pamiętać o aktywności fizycznej. Mimo że w okresie od listopada do marca mamy ochotę tylko na relaks pod kocem, warto pamiętać, że to spadek serotoniny i problemy z produkcją melatoniny sprawiają, że jesteśmy senni, zmęczeni i ospali. W zimowym okresie musimy radzić sobie ze zmęczeniem domowymi sposobami – krótki spacer, wizyta w saunie czy węglowodanowy posiłek z pewnością nam w tym pomogą. – dodaje ekspert Comforteo.
 
Jak spać, żeby się wyspać?
 
Wprowadzenie sennych rytuałów, odpowiednia dieta i aktywności fizyczna z pewnością wpłyną na efektywność naszego snu. Warto jednak pamiętać, że gwarantem udanego wypoczynku jest materac, który będzie wspomagał naszą regenerację każdej nocy. Wybór idealnego rozwiązania jest kwestią indywidualną. - By wybrać odpowiedni dla siebie model, należy odwiedzić salon snu i przetestować dostępne w nim rozwiązania. Wystarczy wygodnie ułożyć się w swojej ulubionej pozycji do snu i poczuć, jak powieki zaczynają się nam zamykać. – dodaje Artur Wasążnik. – Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże z sezonowymi kłopotami ze snem, są materace z systemem Lato-Zima. Są to modele dwustronne, które można z łatwością obrócić. Efekt? Latem poczujemy przyjemny chłód, natomiast zimą zostaniemy otuleni ciepłem. Nasz system znacznie różni się od znanych na rynku pokrowców lato-zima. Nie bazuje on na owczej wełnie, która może uczulać, lecz na odpowiednio dobranych piankach, które gwarantują właściwe dopasowanie do krzywizn ciała, a tym samym wygodę i efektywny sen. – dodaje ekspert Comforteo.
 
Sfera Pr
 
 

 Żeby chciało się więcej!

 

W każdej relacji są mniejsze i większe problemy. Z czasem nawet te drobne mogą być uciążliwe i rzutować na zdrowe relacje w związku. I choć o niektórych sprawach ciężko jest rozmawiać to specjaliści z serwis Mamaluch podpowiadają, jak to robić i jak można sobie pomóc.

 
Libido u mężczyzn jest dość szerokim terminem i jest trudne do określenia, ponieważ z założenia jest to sprawa dość indywidualna. Wszelkie zmiany mogą mieć więc charakter bardzo subiektywny, a nawet zostać niezauważone. Spadek libido u mężczyzn może być związany ze stresem, kryzysem w związku, zmianami hormonalnymi czy też problemami w pracy. Jak widać, jest efektem niekorzystnych dla nas okoliczności.

Jak sobie radzić?

Niskie libido u mężczyzn przestało być już tematem wstydliwym i coraz więcej panów zaczyna szukać pomocy w metodach naturalnych, psychoterapii lub też suplementach diety. W momencie gdy współistnieje również brak erekcji, specjaliści zazwyczaj wdrażają leczenie farmakologiczne. To szczególnie istotne, gdy para myśli o powiększeniu rodziny i sprawność partnera jest sprawą kluczową. Warto poczytać więcej o przygotowaniach do ciąży, by móc do sprawy podejść bez kolejnego zbędnego stresu, który nie ułatwia sytuacji. Często spadek libido oznacza mniejsze zainteresowanie seksem i nie jest to związane ze spadkiem poziomu testosteronu w organizmie. Patrząc szerzej, nie chodzi o niechęć do współżycia z partnerem lecz o brak zainteresowania sferą seksualną. Specjaliści uważają, że za obniżenie popędu odpowiadają zaburzenia neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, stan psychiczny mężczyzny i gospodarka hormonalna.

Warto pamiętać o tym, że lekarze podkreślają, że spadek libido może być efektem poważnej choroby takiej jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie czy też problemy endokrynologiczne. Dodatkowo niektóre leki mogą w efektach ubocznych również zawierać uwag o możliwych dysfunkcjach seksualnych.

Sposoby na zmiany

Jeśli spadek libido jest związany z chorobą towarzyszącą, trzeba oczywiście liczyć główny problem. Pozytywny efekt może dać również na przykład zmiana leków. Co najważniejsze, jak czytamy na http://mamaluch.pl/6-sposobow-na-zwiekszenie-libido-u-mezczyzn/ zwiększenie libido u mężczyzn powinno się jednak wiązać ze zmianą stylu życia. Już samo ograniczenie używek czyli alkoholu i papierosów w znaczący sposób może poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli Problemem są stany depresyjne, warto zwrócić się o pomoc do terapeuty. Poza tym istnieje cały szereg naturalnych metod zwiększających libido. Warto dietę uzupełnić o tak zwane afrodyzjaki. Są nimi na przykład owoce takie jak truskawki czy awokado, aromatyczne przyprawy cynamon, imbir czy kardamon. Najbardziej ulubionymi są czekolada, szparagi lub kawior. Na potencję świetnie działają również zioła - na przykład żeń-szeń, miłorząb, lubczyk.

 
 

Sposoby na zdrowy styl życia dla zabieganych

 
 
 

Chcesz uprawiać sport i zdrowo się odżywiać, ale zabieganie nie pozwala Ci na zdrowy styl życia? Zobacz, jak pogodzić zdrowy styl życia z obowiązkami.

Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że zdrowe odżywienie i sport pociągają za sobą coraz większą ilość ludzi. Niestety mimo chęci nie każdy ma czas na realizację swoich zamierzeń. Czy da się pogodzić codzienne obowiązki i zdrowy styl życia? Oczywiście! Poznaj proste sposoby na zdrowy styl życia dla zabieganych.

Proste sposoby na to jak znaleźć więcej czasu na zdrowy styl życia:

Określ swoje cele

Wiele osób chce żyć zdrowiej bez określenia jakichkolwiek celów. Jest to błąd bowiem w wielu przypadkach to ten właśnie cel pozwala nam nie zboczyć z obranego kursu. Jeśli jednak nie wiemy czego tak naprawdę chcemy, warto na początek określić to czego nie chcemy i co nam nie odpowiada. Po sporządzeniu listy niechcianych rzeczy cele niemalże wyklarują się same.

Zrób realny plan

Nawet najwięksi optymiści potrafią zrezygnować ze swoich postanowień, a często powodem okazuje się stworzenie nierealnego planu, który w wielu przypadkach po prostu nie ma racji bytu. Fitness 5 razy w tygodniu, podczas gdy w domu ma się dwójkę dzieci raczej nie jest prostym zadaniem. Realny plan polega na planowaniu z uwzględnieniem realiów panujących w naszym życiu. Dzięki trzeźwemu podejściu do realizacji naszych postanowień stajemy się mniej narażeni na rozczarowanie, a szanse na sukces znacznie wzrastają.

Poinformuj najbliższych o swoim postanowieniu

Nasze zmiany i nowe nawyki mogą spotkać się z dezaprobatą ze strony niektórych osób. Mimo wszystko warto poinformować najbliższych, że nasz styl życia ulega transformacji. Poproś o nieczęstowanie Cię niezdrowym jedzeniem, a także uprzedź, że nieco więcej czasu będzie zajmować Ci dbanie o swoje zdrowie.

Zastąp pokusy ich zdrowszymi odpowiednikami

Zdrowy styl życia może być fantastyczny, ale życie bez słodkości nie zawsze nam odpowiada. Zamiast sięgać po słodycze ze sklepowych półek warto samemu robić FIT przekąski. Niektóre pyszności można zrobić na zapas dzięki czemu oszczędzimy wiele czasu. Pamiętajmy także, że zdrowe słodkości warto mieć zawsze pod ręką.

Nie trać czasu na przygotowywanie jedzenia

Zdrowe jedzenie i aktywny styl życia w połączeniu z realiami dnia codziennego mogą okazać się frustrujące. Żyjemy w wiecznym niedoczasie, mamy coraz mniej czasu na relaks, brakuje nam tych kilkudziesięciu minut na samodzielnie przygotowany w domu zdrowy. W pracy nie mamy energii i bez zastanowienia sięgamy po niezdrowe przekąski. Jak temu zaradzić? Okazuje się, że XXI wiek niesie za sobą wiele wspaniałych możliwości. Jedną z nich jest fenomenalne odkrycie ostatnich lat – catering dietetyczny. To proste rozwiązanie w kilka chwil rozwiązuje problemy milionów ludzi na całym świecie. Zamiast tracić czas na stanie przy garach możemy sprawić, że zbilansowana dieta będzie nam podsuwana pod nos bez jakiegokolwiek wysiłku z naszej strony. Jeśli dieta pudełkowa nie jest Ci straszna i czujesz, że catering dietetyczny to fantastyczne rozwiązanie Twoich problemów, koniecznie zajrzyj na stronę http://apeteat.pl/dieta-pudelkowa-catering-dietetyczny/


Dieta na pamięć i koncentrację - hit czy kit?

Czy jedzenie naprawdę może poprawiać kondycję mózgu?

 
 
Nasz mózg pracuje bez wytchnienia. Nawet podczas snu pozostaje aktywny, segregując informacje i tworząc nowe powiązania między neuronami. W momentach dużej aktywności intelektualnej potrafi zużywać nawet do 20% wszystkich kalorii spalanych przez organizm. Jak wspomóc jego pracę, aby służył nam przez długie lata?
 
 
Mózg to bez wątpienia najważniejszy narząd w naszym ciele. Stanowi swoiste centrum dowodzenia, bez którego wszystkie inne funkcje życiowe ustają. Jest organem niezwykle skomplikowanym i delikatnym, ale na szczęście każdy z nas ma duży wpływ na to, w jakiej kondycji będzie nam służył. Niebagatelną rolę odgrywa w tym procesie dieta.
 
Zanim spojrzysz w jadłospis
 
Jeśli cierpimy na problemy z pamięcią i koncentracją, w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować prawdopodobieństwo chorób, które mogą upośledzać pracę mózgu. Są to m.in. problemy z wątrobą, niedoczyność tarczycy, lęki i depresje oraz zaburzenia odżywiania. Także zaawansowany wiek oraz niektóre lekarstwa mogą powodować wadliwe funkcjonowanie mózgu i osłabiać sprawność intelektualną. Jeśli jednak wyniki badań mamy w normie, ale z trudem przychodzi nam zapamiętywanie imion nowo poznanych osób i wciąż zapominamy, gdzie położylismy klucze, powinniśmy bliżej przyjrzeć się naszej diecie.
 
Nieoceniona moc witamin
 
Podstawowym paliwem naszego mózgu są glukoza, witaminy, minerały oraz tlen. O ile każdy z nas zdaje sobie sprawę z wagi regularnej aktywności fizycznej, o tyle odpowiednio zbilansowana dieta wspomagająca koncentrację stanowi dla wielu niemałe wyzwanie. Zacznijmy od glukozy. Jej źródłem są węglowodany, które najlepiej dostarczać w postaci złożonej, czyli takiej, która zaopatruje w energię przez długi czas. Dlatego na śniadanie, zamiast słodkiej drożdżówki pszennej, lepiej zdecydować się na pieczywo pełnoziarniste, a w ramach przekąski, zamiast kalorycznego batona, sięgnąć po garść orzechów lub nasion dyni.  
Kolejnymi elementami, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, są witaminy z grupy B. Znaleźć je możemy w wielu produktach spożywczych, m.in. mięsie i rybach morskich - które dodatkowo są bogate w kwasy omega-3, kolejny składnik wspierający pracę neuronów, a także w roślinach strączkowych.
Niestety, jednym z podstawowych problemów żywieniowych, z którymi zmaga się obecne pokolenie jest niedobór witamin, zwłaszcza tych z grupy B – zauważa Katarzyna Barwińska, General Manager firmy Rabenhorst. Z tego względu konieczna może okazać się ich suplementacja, jednak w tym wypadku warto zastanowić się nad jej formą – tabletki czy suplementacja bliska naturze. Warto mieć na uwadze, że niektóre preparaty mogą niepotrzebnie obciążać naszą wątrobę. Bliskim naturze sposobem na dostarczenie organizmowi witamin, których tak potrzebuje nasz mózg, są naturalne soki funkcjonalne wzbogacone koktajlem witamin, które aktywizują system nerwowy. Zawierają przede wszystkim tak cenione witaminy z grupy B, które są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania naszego mózgu, często też bazują na tym, co oferuje sama natura – na przykład wykorzystując nieocenione właściwości miłorzębu japońskiego. Miłorząb japoński, czyli inaczej ginkgo biloba, to jedna z najważniejszych roślin stosowanych od lat w zaburzeniach pamięci i trudnościach w koncentracji uwagi -  zaznacza Barwińska.
 
Minerały w akcji
 
Nie należy zapominać także o minerałach. Żelazo, cynk, magnez i potas dotleniają mózg, wzmacniają koncentrację i zapobiegają spadkom nastroju. Badania wskazują także, że składniki mineralne odgrywają ważną rolę w hamowaniu niektórych schorzeń, jak anemia czy choroba Alzheimera. Upewnijmy się więc, że nasze posiłki zawierają wystarczającą ilość warzyw i owoców – głównych źródeł składników mineralnych. Przestrzeganie powyższych wskazówek w połączeniu z odpowiednią dawką snu oraz co najmniej dwoma litrami wody mineralnej dziennie zapewni nam sprawną pamięć i moc sił witalnych.
O naszą pamięć i koncentrację warto dbać nie tylko przed egzaminem, czy ważną rozmową z szefem. Nasz mózg będzie nam wdzięczny, jeśli zawczasu zadbamy o to, by dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. On z pewnością odwdzięczy nam się długą i wydajną pracą.
 
 

 TokTok Pr
Rabenhorst.de
 
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta