Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Zdrowie

 

Zwyrodnienie stawu biodrowego

– czy zawsze konieczna jest operacja?

 

Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) to schorzenie, które najczęściej dotyka osób po 50. roku życia. Pierwszym jej objawem jest stopniowo narastający ból w okolicy biodra i pachwiny, często promieniujący również do kolana. Nieleczona może doprowadzić do całkowitego ograniczenia ruchomości stawów i konieczności przeprowadzenia operacji wszczepienia endoprotezy, czyli sztucznego stawu. 

W jaki sposób możemy tego uniknąć? 
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty i jakie są skuteczne sposoby leczenia tego schorzenia? 
Odpowiada dr n. med. Krzysztof Radziszewski, ortopeda, przychodnia Radwan.

Czym jest koksartroza?


Koksartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych, polega na stopniowej degradacji chrząstki stawowej i okalających ją tkanek. Postępujące schorzenie sprawia, że chrząstka stawowa traci swoje możliwości amortyzujące, a chroniąca ją maź stawowa ulega zanikowi. Tym samym kości stają się „bezbronne”, a to doprowadza to wzajemnych tarć między nimi. Wyróżniamy dwa typy tego schorzenia:

· Koksartroza wtórna – diagnozowana wówczas, gdy źródłem jej pojawienia się są wady wrodzone lub nabyte. Wśród nich możemy wymienić m.in.: osteoporozę, zwichnięcie stawu biodrowego, zaburzony metabolizm chrząstki stawowej, a także wirusowe lub bakteryjne stany zapalne.

· Koksartroza pierwotna – mówimy o niej wówczas, gdy po przeprowadzeniu badań i konsultacji medycznych nie jesteśmy w stanie podać dokładniej przyczyny pojawienia się choroby. Istnieją jednak czynniki, które mogą dodatkowo sprzyjać jej powstawaniu. Należą do nich: niewłaściwy (siedzący) tryb życia, palenie papierosów czy czynniki genetyczne.

Objawy zwyrodnienia stawów

 - Pierwszym i podstawowym objawem jest pojawiający się ból, odczuwany w okolicy biodra i pachwiny (w niektórych przypadkach promieniujący do kolana lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Najczęściej, w początkowej fazie rozwoju schorzenia, ból pojawia się po jednej stronie biodra i ustępuje, kiedy siedzimy lub leżymy (ponieważ nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, bardzo wiele osób go bagatelizuje). Z czasem jednak ból systematycznie narasta i nie ustępuje, nawet wówczas, gdy znajdujemy się w stanie spoczynku. Innym objawem sugerującym możliwość wystąpienia koksartrozy może być drętwienie czy odczuwanie sztywności w okolicy stawu biodrowego, które ustępuje po „rozchodzeniu”. Wraz z postępem schorzenia (w jego zaawansowanej formie) nie tylko występują dolegliwości bólowe, ale również pojawiają się wyraźne problemy z poruszaniem się, które są związane z ograniczeniem ruchomości stawów.

Czy to na pewno zwyrodnienie stawu biodrowego?

Ból w okolicy bioder nie zawsze oznacza, że mamy do czynienia ze zwyrodnieniem stawu biodrowego. Aby mieć stuprocentową pewność nt. źródła dolegliwości, należy zgłosić się do specjalisty.

Chociaż zwyrodnienie stawu biodrowego to dolegliwość, która zazwyczaj dotyka osób starszych, nie oznacza to, że nie są na nią narażeni młodsi pacjenci. Dlatego, w momencie, kiedy odczuwamy ból w okolicy bioder, pachwiny czy kolan, który pojawia się często i utrzymuje długo należy, niezależnie od wieku, zgłosić się do specjalisty – komentuje dr n. med. Krzysztof Radziszewski, ortopeda, przychodnia Radwan. Pierwszym etapem konsultacji w gabinecie lekarskim jest wywiad z pacjentem, który pozwala m.in. na określenie okoliczności występowania dolegliwości bólowych. Następnie ortopeda sprawdzi ruchomość stawów biodrowych, a w razie potrzeby zleci również RTG kości. W niektórych przypadkach niezbędne jest również wykonanie morfologii i badania moczu. Pozwala to potwierdzić lub wykluczyć występowanie innych chorób stawów np. dny moczanowej, zespołu bolesnego biodra, uogólnionej wiotkości stawów czy zapalenia stawów – dodaje.

Jak wygląda leczenie?

 

Leczenie koksartrozy jest uzależnione od konkretnego przypadku i ściśle wiąże się zakresem i charakterem zmian zwyrodnieniowych w stawach biodrowych. Im szybsza diagnoza, tym większa szansa na skuteczne i „łagodniejsze” leczenie. Wśród sposobów leczenia koksartrozy możemy wyszczególnić m.in.:

· Kinezyterapia – czyli leczenie ruchem. Metoda stosowana w początkowej fazie rozwoju schorzenia. Jednym z zalecanych rodzajów aktywności fizycznych jest pływanie w basenie. Temperatura wody rozluźnia bowiem nasze mięśnie, a warunki odciążenia pozwalają uzyskać lepszy, bardziej prawidłowy, zakres ruchomości w obrębie stawów. Istotne jest również wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających poszczególne partie mięśniowe, jednak należy je wcześniej skonsultować ze specjalistą. W tym celu fizjoterapeuta, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego z pacjentem, przygotowuje spersonalizowany zestaw ćwiczeń, masaży czy innych technik terapii manualnej. Nieodpowiednie dobrane obciążenia mogą bowiem pogłębić dolegliwości bólowe i przyspieszyć rozwój schorzenia.

· Fizykoterapia – metoda pozwala na zwiększenie zakresu ruchu w stawach, rozluźnienie mięśni okołobiodrowych i minimalizowanie dolegliwości bólowych. Z zabiegów fizykoterapeutycznych najczęściej stosuje się termoterapię (okłady fango lub krioterapię miejscową), elektrostymulację o działaniu rozluźniającym i przeciwbólowym, laseroterapię, ultradźwięki, jonoforezy, jonoforezy oraz pole magnetyczne.

· Leczenie farmakologiczne – ten rodzaj terapii pozwala przede wszystkim zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dobór środków farmaceutycznych zawsze powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą.

· Terapia rezonansem magnetycznym MBST – promieniowanie emitowane przez rezonans magnetyczny w systemie MBST działa przeciwbólowo, eliminując największą przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu osób dotkniętych tym schorzeniem. Podczas zabiegów energia doprowadzona do otaczającej uszkodzonej tkanki stymuluje komórki. Dzięki tej energetycznej stymulacji tkanka chrzęstna może ulec znacznej regeneracji. Terapia rezonansem magnetycznym wspomaga również powrót do pełnej sprawności po operacji wszczepienia endoprotezy. Powoduje bowiem namnażanie komórek kostnych i szybsze „zalewanie” nimi miejsc, które otaczają mocowanie endoprotezy. Dzięki temu procesowi regeneracji, rehabilitacja stawu biodrowego znacznie się skraca. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy z jakiegoś powodu endoproteza ulegnie rozluźnieniu w organizmie pacjenta. Wówczas jej stabilność zostaje wzmocniona dzięki namnożeniu komórek kostnych, które wypełniają powstałe „luzy”). Dodatkowo pole magnetyczne wykazuje skuteczne działanie przeciwbólowe.

· Endoproteza – to metoda leczenia zaawansowanych stanów choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych. Stosowana jest wówczas, kiedy nie można powstrzymać już rozwoju schorzenia ze względu na rozległe uszkodzenie stawów. Polega na usunięciu naturalnego, lecz uszkodzonego stawu i zastąpieniu go sztucznym stawem. W niektórych przypadkach to jedyny sposób, aby pacjent powrócił do sprawności sprzed choroby.

38PR

 

 


 

Chroń #oczy przed promieniowaniem #UV

 

Lato, wakacje, urlopy to czas na #wypoczynek.
Czy wypoczywają także Twoje oczy?

Wycieczki, wyjazdy, letnie podróżowanie - obojętnie gdzie wybieracie się na wymarzony wypoczynek, pamiętajcie o ochronie oczu przed promieniowaniem #UV!

Przed  wyjazdem odwiedźcie salon Promed Optyk, gdzie specjaliści zadbają o komfort widzenia, odpoczynek oczu, a tym samym o  bezpieczne podróżowanie całej rodziny.


Tu dowiesz się:
  • jak sprawdzić, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem,
  • dowiesz się co mówią oznaczenia na okularach
  • które okulary przeciwsłoneczne naprawdę chronią?
  • jak wybrać odpowiednie oprawki i soczewki 
Zainwestuj w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.
Wybieraj spośród światowych marek:

CHRISTIAN DIOR, THIERRY LASRY, TOM FORD, L'WREN SCOTT, PRADA, VOGUE, VERSACE, EMPORIO ARMANI, DOLCE&GABBANA, RAY-BAN, OAKLEY, CONVERSE, JAGUAR, DAVIDOFF, DE STIJL, SUPERDRY, TOMMY HILFIGER, JOOP!, MORGAN, RED BULL, TOUS, HARLEY DAVIDSON

 
Zapraszamy: 
 
Promed-Optyk, Al. NMP 9, Częstochowa

 


Parkitka: kardiochirurdzy z Zabrza będą operować serca wcześniaków w Częstochowie

 

Już niebawem dzieci wymagające specjalistycznej opieki kardiologicznej z Częstochowy i okolic będą mogły być operowane bez konieczności transportowania do innych szpitali. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie podpisał umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pierwsze zabiegi planowane są już na wrzesień tego roku.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie przygotowuje się do wprowadzenia zabiegów ratujących życie wcześniaków. Dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Szpital wzbogaci się o wykwalifikowanych specjalistów z zakresu kardiochirurgii dziecięcej, którzy na miejscu operować będą dzieci wymagające chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego. Oddział Patologii Noworodka zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny, umożliwiający profesjonalną opiekę nad wcześniakami. Dzięki tym zmianom dzieci nie będą musiały być transportowane na zabiegi do okolicznych szpitali, co realnie wpłynie na jakość opieki neonatologicznej w częstochowskiej placówce.

To dobra wiadomość zarówno dla wcześniaków i ich rodziców, jak również dla nas – lekarzy – mówi dr Grzegorz Zieliński, Ordynator Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. – Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych kardiochirurgów z Zabrza będziemy mogli otoczyć opieką maluchy z masą urodzeniową nawet poniżej 1000 gram. Do tej pory noworodki, które wymagały chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego transportowane były do okolicznych ośrodków zapewniających specjalistyczną opiekę kardiochirurgiczną. Transport, nawet najlepiej zorganizowany, wiązał się jednak z realnym zagrożeniem dla małego pacjenta, dlatego cieszymy się, że wspólnymi siłami podnosimy jakość opieki medycznej w naszym Szpitalu – dodaje.

Jak podkreślają specjaliści z zakresu neonatologii i kardiochirurgii, ta operacja jest bardzo często priorytetowa u wcześniaków i nierzadko ratuje ich życie. Możliwość jej przeprowadzenia bez konieczności transportowania małego pacjenta do innego szpitala znacząco wpływa na wyrównanie szans na szczęśliwy rozwój przedwcześnie urodzonych dzieci.

W szpitalu trwają obecnie prace modernizacyjne związane z przystosowaniem oddziału do przeprowadzania tego typu zabiegów – informuje Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. – Szacujemy, że pierwsze operacje będą mogły odbyć się już we wrześniu tego roku, aczkolwiek pragniemy podkreślić, że już w tym momencie jesteśmy gotowi na to, aby objąć specjalistyczną opieką dzieci, które będą wymagały wykonania tego typu zabiegu.

Podjęcie współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jedno z wielu działań mających na celu podniesienie rangi Szpitala jako placówki zapewniającej najlepsze standardy świadczonych usług leczniczych w regionie. Remonty odbywają się także na oddziałach Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych oraz Ortopedii i Chirurgii Urazowej.

 


 

Gdy zachoruje nam rodzic

 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na chore dziecko, ale można z niego skorzystać także w sytuacji, gdy naszego wsparcia i pomocy w chorobie potrzebuje rodzic. W ciągu roku kalendarzowego przysługuje 14 dni zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad chorym rodzicem.

- Z zasiłku opiekuńczego mogą korzystać osoby opłacające obowiązkowe bądź dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek opiekuńczy na chorego rodzica przysługuje nawet wtedy, gdy z nim nie mieszkamy, ale przez ten czas faktycznie będziemy sprawować nad nim opiekę. Co więcej, możemy z niego skorzystać także wówczas, gdy rodzic mieszka z kimś innym, ale domownicy są również osobami chorymi, niezdolnymi fizycznie lub psychicznie, do zapewnienia mu w tym czasie opieki - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Aby móc zająć się chorym rodzicem lekarz musi wystawić zaświadczenie lekarskie, zawierające dane osoby chorej, osoby opiekującej się oraz okres w którym będziemy sprawować opiekę. Zaświadczenie lekarskie razem z drukiem Z-15 B, należy dostarczyć do pracodawcy. Warunkiem do uzyskania wypłaty zasiłku opiekuńczego jest wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego razem z chorą osobą w okresie na jaki zostało wystawione zwolnienie lekarskie. Miejsce sprawowania opieki może być w miejscu zamieszkania osoby chorej lub w miejscu zamieszkania pracownika. Świadczenie zostanie wypłacone, gdy poza pracownikiem w gospodarstwie domowym nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę choremu. Jeśli rodzice osoby ubezpieczonej mieszkają razem, ale jeden z nich jest schorowany lub wiek nie pozwala mu na opiekę nad potrzebującym współmałżonkiem, pracownik może otrzymać zasiłek opiekuńczy.

Okres na jaki przysługuje zasiłek opiekuńczy to 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, niezależnie od liczby osób uprawnionych do tego zasiłku i członków rodziny wymagających opieki. Ten okres jest wliczany do 60 dniowego limitu zasiłku opiekuńczego przysługującego na dziecko do ukończenia 14 lat. Zasiłek wypłacany jest w wysokości 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność sprawowania opieki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień na jaki wystawione jest zwolnienie lekarskie, nawet jeśli są to dni ustawowo wolne od pracy.

- Warto wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na chore dziecko do 14 roku życia czy na chorych rodziców, ale też na innych członków rodziny. Według przepisów o ubezpieczeniu chorobowym za członków rodziny uważa się oprócz małżonka, także teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki - tłumaczy rzeczniczka.

Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego


 GENialne badania na Alzheimera

 

Badania genetyczne na Alzheimera to nie science fiction, a wczesna diagnoza może zwiększyć skuteczność leczenia. Nie czekaj. Zrób badania przesiewowe.

Dla wielu osób choroba Alzheimera oznacza wyrok, z którym trudno się pogodzić. Zmaga się z nią obecnie około 45 mln osób na całym świecie. Rozwój medycyny sprawił, że za pomocą badania genetycznego możemy określić potencjalne ryzyko zachorowania. Dla wielu ludzi to bezcenna informacja.

Zbadaj gen

Szybkie tempo życia, pęd za karierą żyjąc w pośpiechu nie mamy czasu zadbać o własne zdrowie. Oprócz czynników zewnętrznych (złe nawyki żywieniowe, brak ruchu) potencjalne niebezpieczeństwo zachorowania na Alzheimera może znajdować się także w naszych genach. Gen ApoE w nieodpowiedniej kombinacji (e4/e4) powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania aż do dziesięciu razy!U grupy około dwóch procent chorych, Alzheimer zaczyna się przed 45 r.ż. Dla ludzi w sile wieku, ze względu na objawy (m.in. zaburzenia pamięci, problemy z mówieniem i pisaniem, zaburzenia orientacji w miejscu i czasie), oznacza to koniec normalnego życia. Tym bardziej, że w przypadku tej odmiany choroby, postępuje ona dużo szybciej.

Diagnostyka

Współczesna medycyna nie potrafi na obecnym etapie wiedzy wyleczyć pacjenta z choroby Alzheimera. Ale podjęcie procesu leczenia u niektórych osób może spowodować spowolnienie jej rozwoju, a to ważna informacja, gdyż chorzy na Alzheimera żyją przeciętnie od 8 do 20 lat. Poprzez wczesne rozpoczęcie terapii lekowej można odroczyć pewne objawy choroby.. W zakresie diagnostyki Alzheimera medycyna oferuje nam szereg rozwiązań m.in. badanie krwi, test fluencji słownej. Jedną z najefektywniejszych metod określenia ryzyka zachorowania jest test genetyczny. Jeżeli chcemy sprawdzić, jakie występuje u nas potencjalne ryzyko zachorowania, jest to bardzo skuteczne rozwiązanie.

Dla kogo badanie genetyczne?

Badania przesiewowe są wskazane dla wszystkich, a w szczególności powinni wykonać je chorzy m.in. na cukrzycę i niedoczynność tarczycy, a także osoby palące tytoń oraz dzieci chorych na choroby otępienne. Dla wielu ludzi Alzheimer jest jak wyrok śmierci, jednakże dzięki określeniu potencjalnego ryzyka zachorowania, możemy odpowiednio wcześniej starać się zapobiec wystąpieniu choroby. Kluczowe jest nieignorowanie swojego stanu zdrowia oraz możliwych zagrożeń. Należy pamiętać, że gdy objawy choroby stają się widoczne i uciążliwe, jest już za późno. Choroba stanowi główną przyczynę śmierci w ponad połowie przypadków. Niech te dane przypomną nam o istotności zrobienia odpowiednich badań zawczasu.

PR38, Medicover 


 Dbaj o oczy. Badaj je regularnie!

 
 
SALON OPTYCZNY, GABINET OKULISTYCZNY i OPTOMETRYCZNY 
PROMED-OPTYK zaprasza na:
 

Wada wzroku to nie choroba. Nie leczymy jej tylko kompensujemy okularami lub soczewkami kontaktowymi. Ważne jednak, aby było to zrobione w odpowiedni sposób.

W  gabinetach Promed-Optyk  spotkacie najwyższej klasy specjalistów zarówno z zakresu optometrii jak i okulistyki. Odpowiednie procedury badania, w tym przypadku optometrycznego, gwarantują, że będziecie cieszyć się prawdziwym komfortem widzenia.

 Najwyższej klasy sprzęt to dodatkowo gwarancja komfortowego przebiegu badania.
 
Umów wizytę specjalnie dla siebie:
Częstochowa, tel.: 34 361 57 67, Al. NMP 9
 

 
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta