Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 50 min. 22 sek. temu

Spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców

3 godziny 18 sek. temu

28 czerwca w częstochowskiej Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy odbyło się spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców subregionu północnego województwa śląskiego. Jego celem było poinformowanie o możliwościach wsparcia przedsiębiorstw ze środków unijnych. W czasie spotkania przedstawiono aktualną ofertę programów pomocowych. W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania działalności firmy ze środków unijnych. Szczegółowe informacje na temat wsparcia przedsiębiorców i przedsiębiorstw subregionu północnego w zakresie aktualnych propozycji programów pomocowych można uzyskać w częstochowskiej Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach przy Alei Niepodległości 20/22.

ZDMDK Radomsko pozyskał dotację na remont sali

5 godzin 11 min. temu

80 000 zł – to kwota dotacji, którą pozyskał Miejski Dom Kultury w Radomsku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont sali tanecznej. Remont będzie obejmował między innymi wykonanie wentylacji i klimatyzacji sali.

fot. MDKAgresywny recydywista zaatakował policjantów

6 godzin 57 min. temu

Policjanci z komisariatu III zatrzymali 29-latka, który podczas interwencji był agresywny, nie chciał podporządkować się wydawanym mu poleceniom, zaatakował mundurowych i znieważył ich wulgaryzmami. Badanie wykazało u niego przeszło 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że podejrzany działał w warunkach recydywy, spędził już bowiem we więzieniu kilka lat.
W niedzielę po południu oficer dyżurny z komisariatu III otrzymał zgłoszenie interwencji w jednym z mieszkań na terenie Częstochowy. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna miał wszcząć awanturę przed ich przyjazdem i być agresywny w stosunku do domowników. Z relacji stróżów prawa wynika, że 29-latek znieważył ich w trakcie interwencji wulgaryzmami, nie wykonywał wydawanych mu poleceń i naruszył ich nietykalność cielesną, chcąc w ten sposób udaremnić wykonywanie przez funkcjonariuszy czynności służbowych. Agresja 29-latka był coraz większa, dlatego też mundurowi obezwładnili go i zakuli w kajdanki. Przeprowadzone badanie wykazało, że zatrzymany miał w organizmie przeszło 2 promile alkoholu. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Z ustaleń śledczych z wydziału kryminalnego częstochowskiej komendy wynika, że podejrzany spędził już za kratkami kilka lat. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd.

Źródło: www.czestochowa.slaska.policja.gov.plOKF Iluzja zaprasza w lipcu

7 godzin 35 sek. temu

Kino Studyjne OKF Iluzja przedstawia repertuar na lipiec. Szczególnie poleca:
– filmowe poranki dla młodych widzów WAKACYJNY ILUZJONISTA
– w cyklu WIELKA SZTUKA NA EKRANIE : Michał Anioł  i Ja, Claude Monet
– w KINIE SENIORA : Jutro będziemy szczęśliwi
– letnie powtórki z METROPOLITAN OPERA : Makbet z Anną Netrebko
– premiery, m.in.: W starym, dobrym stylu, Lady M., Volta, Czym chata bogata, Paryż może poczekać, Alibi. com, Kedi. Sekretne życie kotów
Szczegółowe informacje na stronie: www.okf.czest.pl.Miejska Galeria Sztuki zaprasza w weekend na Plac Biegańskiego

8 godzin 39 min. temu

Wydarzenie plenerowe „Sztuka dla każdego” – czwarta edycja – adresowane jest do szerokiego grona odbiorców, od najmłodszych po dojrzałych. „Sztuka dla każdego” to działania będące z jednej strony formą targów sztuki, podczas których artyści na przygotowanych przez siebie stoiskach prezentują swoją twórczość z możliwością sprzedaży prac;  z drugiej  – oparte na dynamicznej interakcji z widzem, bezpośrednim kontakcie działania włączające widzów w poznawanie i współtworzenie sztuki, wychodzące poza formułę instytucjonalnych pokazów. Na program warsztatów artystycznych złożą się m.in. warsztaty ceramiczne (”Dwojaczki”) i graficzne („Graficzny aeroplan”), tworzenia obrazów z wykorzystaniem plasteliny („Barwne łąki”), tworzenia lalek z papieru. Program pokazów obejmuje m.in.:  pokaz druku grafik, pokaz tworzenia lalki artystycznej, pokaz tworzenia rzeźby figuralnej, action painting (malarstwo gestu), „Kuchenną litografię czyli nowe, ekologiczne przepisy na piękne odbitki” – pokaz druku płaskiego grafiki. Na placu pojawi się Cyklop – instalacja Dominika Cierpiała, a niedziela upłynie pod znakiem działającej na Placu „Czytelni szkicowników”, w której  grupa artystów podzieli się z widzami swoimi umiejętnościami patrzenia i zapisywania świata.
Przez dwa dni sztuka wkroczy w przestrzeń miejską, miasto otworzy się na sztukę, a  Plac Biegańskiego objawi się jako scena kultury.
Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.galeria.czest.pl.LSO zaprasza

27 czerwca, 2017 - 16:25

Liturgiczna Służba Ołtarza archidiecezji częstochowskiej organizuje w tym roku po raz czwarty pielgrzymkę rowerową – śladami IV pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaproszeni do udziału w pielgrzymce są nie tylko ministraci. Dla lektorów z kolei skierowany jest kurs cereminiarza. O szczegółach obu sierpniowych wydarzeń mówi ks. Paweł Wróbel, wiceduszpasterz LSO archidiecezji częstochowskiej:

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

Pielgrzymki rowerowe LSOTerminarz Nice 1 Ligi

27 czerwca, 2017 - 15:04

Poznaliśmy terminarz Nice 1 Ligi w sezonie 2017/2018. Na inaugurację rozgrywek Raków Częstochowa zmierzy się z Miedzią Legnica. Spotkanie odbędzie się na stadionie przy ulicy Limanowskiego.
W pierwszej części sezonu czerwono-niebiescy w Częstochowie rozegrają dziesięć spotkań ligowych. Rywalami Rakowa będą między innymi: GKS Katowice, GKS Tychy, Zagłębie Sosnowiec czy Podbeskidzie Bielsko-Biała. Z kolei w meczach wyjazdowych częstochowska drużyna zagra między innymi ze Stomilem Olsztyn, Ruchem Chorzów, Odrą Opole i Wigrami Suwałki.
W 2017 roku zostanie rozegranych 19. kolejek ligowych. Dwie serie spotkań zostaną rozegrane awansem z rundy wiosennej. Ostatnia kolejka odbędzie się w weekend 25-26 listopada.

Domowe mecze Rakowa w rundzie jesiennej Nice 1 Ligi:
Raków – Miedź Legnica (1. kolejka)
Raków – Chojniczanka Chojnice (3. kolejka)
Raków – GKS Katowice (4. kolejka)
Raków – Zagłębie Sosnowiec (6. kolejka)
Raków – Stal Mielec (8. kolejka)
Raków – Bytovia Bytów (10. kolejka)
Raków – Podbeskidzie Bielsko-Biała (12. kolejka)
Raków – GKS Tychy (14. kolejka)
Raków – Górnik Łęczna (16. kolejka)
Raków – Puszcza Niepołomice (19. kolejka)

źródło: Raków CzęstochowaUwaga na burze i upały

27 czerwca, 2017 - 14:41

Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie wydało ostrzeżenie o możliwości wystąpienia burz z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje do 27 czerwca do godz. 22.00. Dodatkowo wydano ostrzeżenie przed wystąpieniem upałów: temperatura maksymalna w dzień może osiągać od 30 do 33 st. Celsjusza, w nocy od 19 do 22 st. Celsjusza. Ostrzeżenie wydano na okres od godz. 12.00 dnia 28 czerwca 2017 r. do godz. 18.00 dnia 29 czerwca 2017 r.Życie z Bogiem

27 czerwca, 2017 - 14:33

Jest rzeczą normalną, pożądaną nawet, by przynajmniej raz w roku odpocząć podczas urlopu. Pytanie tylko czy ten odpoczynek oznaczać ma także izolację od Kościoła, zamknęcie się na Boga. Czy też raczej wakacyjny czas powinniśmy przeznaczyć na zacieśnienie relacji z Bogiem albo – jeśli jej nie ma – na jej zbudowanie.
Gościem Radia Fiat jest ks. Robert Nemś, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach i wykładowca egzegezy Nowego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaBezpieczne Gospodarstwo Rolne – ogólnokrajowy konkurs rolniczy

27 czerwca, 2017 - 14:12

„Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, to tytuł ogólnokrajowego konkursu rolniczego, którego finał wojewódzki odbył się 27 czerwca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowa Inspekcja Pracy. Patronat honorowy nad konkursem, którego jubileuszowa XV edycja odbywa się w tym roku, objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych.
– To jeden z największych i najważniejszych konkursów organizowanych przez KRUS – mówi dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, Piotr Dobosz. – Ma on zasięg ogólnopolski. Organizowany jest od 2003 roku. To co cieszy, to fakt, że takie działanie prewencyjne jakim jest konkurs, zaczyna przynosić wymierne efekty. I to nas niezwykle cieszy.
W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 38 rolników, z czego 34 przystąpiło do procesu audytu gospodarstwa przez komisję konkursową. Wybrano z nich sześciu finalistów.
Zwycięzca finału wojewódzkiego będzie reprezentował województwo śląskie w finale ogólnopolskim, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy.

ZDMiał marihuanę i nielegalną amunicję

27 czerwca, 2017 - 09:58

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu zatrzymali 30-latka podejrzanego o posiadanie 8 sztuk amunicji bez wymaganego zezwolenia i narkotyków. Śledczy znaleźli łącznie przeszło 30 gramów marihuany. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, dodatkowo prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.
W miniony piątek policjanci z częstochowskiego wydziału do zwalczania przestępczości przeciwko mieniu w jednej z miejscowości w gminie Kłomnice zatrzymali do kontroli pojazd, którego kierujący, na widok stróżów prawa, zaczął zachowywać się bardzo nerwowo, nie potrafił logicznie odpowiadać na zadane mu pytania. Policjanci postanowili sprawdzić, co jest tego przyczyną. Mundurowi znaleźli w samochodzie mężczyzny kilka woreczków strunowych z zielonym suszem. Podobne odnaleźli podczas przeszukania mieszkania 30-latka. Dodatkowo stróże prawa zabezpieczyli 8 sztuk amunicji, które zatrzymany posiadał bez zezwolenia. Wstępne testy wykazały, że przeszło 30 gramów zielonego suszu to marihuana. Na wniosek policji, prokurator zastosował wobec podejrzanego poręczenie majątkowe.

Źródło: www.czestochowa.slaska.policja.gov.plMuzyczne propozycje Filharmonii na wakacje

27 czerwca, 2017 - 09:41

Zakończył się 72. sezon artystyczny, za który Filharmonia im. Bronisława Hubermana serdecznie dziękuje melomanom, artystom i przyjaciołom.
Ale to nie znaczy, że miłośnicy muzyki przez wakacje będą pozbawieni dostępu do sztuki. W letnie miesiące Filharmonia zaprasza na niedzielne „Podwieczorki z klasyką” w ramach projektu Aleje – tu się dzieje! (9, 23, 30 lipca oraz 6 i 13 sierpnia).
Okazja do podziwiania Orkiestry podczas koncertu plenerowego na Placu Biegańskiego będzie również w niedzielę 27 sierpnia w ramach Dni Częstochowy.

Częstochowska Filharmonia przygotowała już pierwsze propozycje sezonu 2017/2018:

27.08.2017 KONCERT w ramach 25. DNI CZĘSTOCHOWY Plac Biegańskiego
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

02.09.2017 KONCERT w ramach DOŻYNEK JASNOGÓRSKICH Bazylika Jasnogórska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Adam Klocek – dyrygent
Soliści: Natasha Day – sopran, Mykhailo Malafi – tenor, Adam Kutny – baryton

09.09.2017 JUBILEUSZ 30-lecia COLLEGIUM CANTORUM Sala koncertowa
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Janusz Siadlak – dyrygent

15-17.09.2017 VII FESTIWAL MUZYCZNY RODZINY BACHÓW

29.09.2017 INAUGUARCJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018 Sala koncertowa
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek – dyrygent
Bomsori Kim (Korea Południowa)– skrzypce
Laureatka drugiej nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016)
W programie: P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, M. Musorgski – Obrazki z wystawyZmiany w kursowaniu autobusów linii nr 19 i 30

27 czerwca, 2017 - 09:29

Częstochowskie MPK informuje, że od soboty 1 lipca nastąpią zmiany w kursowaniu linii nr 19 i 30, polegające na zwiększeniu ilości kursów na linii na 19 w godzinach wieczornych, w czasie powrotów pracowników z II zmiany od strony Walcowni oraz korekcie godzin odjazdu, spowodowanych zmianą czasów międzyprzystankowych na linii nr 30.
Zmienione zostaną też trasy na liniach nocnych nr 80 i 84.
Trasa linii nr 80 zostaje wydłużona w następujący sposób:
– w dz. Północ do pętli KUKUCZKI z dodatkowym przejazdem przez ulice Fieldorfa-Nila, Sosabowskiego i Kukuczki.
– na odcinku południowym trasa zostanie wydłużona od przystanku STADION RAKÓW ulicami Limanowskiego i Łukasińskiego do pętli RAKÓW-DWORZEC PKP usytuowanej przy Skwerze Junaków.
W związku z wydłużeniem trasy linii nr 80 do pętli Raków-Dworzec PKP od 1.07.2017 roku korekcie ulegnie trasa linii nr 84, która z alei Pokoju będzie kursować przez aleję 11 Listopada, ulice Zesłańców Sybiru, Bohaterów Katynia, Rakowską i aleję Wojska Polskiego skąd wróci na stałą trasę w kierunku centrum przez aleję Pokoju do Gilowej i dalej bez zmian.Spotkanie dla przedsiębiorców subregionu północnego

27 czerwca, 2017 - 09:26

W środę, 28 czerwca Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach organizuje spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców subregionu północnego. Jego celem jest szerokie poinformowanie o możliwościach wsparcia tej grupy zawodowej ze środków unijnych. Chodzi o aktualną ofertę programów pomocowych.
Podstawowe zagadnienia, jakie zostaną poruszone, to propozycje działań wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL). To oferta szkoleniowa w zakresie usług rozwojowych i doradczych dla pracowników i przedsiębiorców sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Na spotkaniu obecni będą także przedstawiciele Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, którzy przedstawią możliwości wsparcia w zakresie dofinansowania firm na badania, rozwój i innowacje, na podniesienie konkurencyjności np. poprzez zakup sprzętu, narzędzi ICT, licencji czy oprogramowania. To także oferta RPO WSL.
W spotkaniu udział wezmą reprezentanci Lokalnej Grupy Działania z subregionu północnego. Zapoznają obecnych z o możliwością założenia działalności gospodarczej oraz wsparcia dla istniejących firm na zakupy środków trwałych w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pracownicy Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Częstochowie poinformują o ofercie innych programów operacyjnych.
Organizatorzy zapraszają do siedziby częstochowskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach przy Alei Niepodległości 20/229 (Sala Stowarzyszenia Księgowych). Początek spotkania o godz. 10:00.Piszesz wiersze? Weź udział w konkursie poetyckim im. Janusza Różewicza

26 czerwca, 2017 - 20:12

Przypominamy, że do 1 sierpnia można wysyłać wiersze na IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, którego organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Konkurs jest dwuetapowy i skierowany do autorów przed debiutem. Warunkiem uczestnictwa w pierwszym etapie jest nadesłanie 5 wierszy własnego autorstwa (w 4 egzemplarzach), które nie były dotychczas publikowane Utwory podpisane godłem (słownym pseudonimem) należy przesłać do 1 sierpnia 2017 r. na adres: Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5, 97-500 Radomsko, dopisek „Konkurs poetycki”. Utwory będą oceniane przez jury w składzie: Bohdan Zadura (poeta, prozaik, krytyk literacki, redaktor naczelny czasopisma „Twórczość”), Ireneusz Kaczmarczyk (poeta, krytyk, publicysta, wykładowca akademicki) i Dorota Koman (poetka, autorka radiowych i telewizyjnych audycji o książkach).
Nagrodę stanowi druk utworów w formie tomiku poetyckiego – nakład 1000 egzemplarzy.

Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Konkursu, który dostępny jest na stronie internetowej www.mdkradomsko.plRadomsko: dyrektorzy odebrali akty powierzenia

26 czerwca, 2017 - 19:55
Prezydent Jarosław Ferenc powierzył stanowiska dyrektorom przedszkoli, wyłonionym w konkursach, które zostały przeprowadzone 24 i 25 maja.

Konkursy wygrali dotychczasowi dyrektorzy czterech przedszkoli. Swoimi placówkami będą kierować do 31 sierpnia 2022 r. W poniedziałek, 26 czerwca, akty powierzenia z rąk prezydenta otrzymali: Katarzyna Chybalska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 6 przy ul. Rolnej, Małgorzata Dymus, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 10 przy ul. Armii Krajowej, Krzysztof Janik, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy przy ul. Miłej oraz Małgorzata Kalecińska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 5 przy ul. 11 Listopada. Gratulujemy.

Inf./fot. UM RadomskaDzień Otwarty w ZUS-ie

26 czerwca, 2017 - 16:10

26 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował dzień otwarty dla pracowników oświaty. Do dyspozycji nauczycieli oraz pracowników administracji szkolnej byli eksperci. O akcji opowiada Leonila Grzesiak, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Częstochowie:

– Wychodząc naprzeciw klientom, nauczycielom głównie, ostatnio organizowaliśmy szkolenia dla nauczycieli, mieliśmy duże zainteresowanie. ZUS wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zorganizował dzień otwarty. Wszyscy mogli się tutaj dowiedzieć różnych informacji na temat świadczeń kompensacyjnych nauczycieli, emerytur z karty nauczyciela i emerytur z wieku powszechnego.

Stanowiska eksperckie funkcjonowały w godzinach od 8 do 18. Jak twierdzi jedna z ekspertów ZUS-u, pytań było całkiem sporo:

– Najczęściej zadawane były pytania na temat świadczeń kompensacyjnych, które przysługują nauczycielom. Podobnie dużo pytań dotyczyło emerytur z karty nauczyciela. To pytania o to, czy mają wymagany czas stażu pracy, czy spełniają wymagania co do wieku. Ludzie pytali także o wysokość świadczeń. Także nauczyciele, którzy chcą zapytać o prawo do emerytury, mogą do nas przyjść.

Dla nauczycieli, którzy nie kontynuują swojej pracy w tym zawodzie, lecz zmienili branżę, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i emerytury także mogą być osiągalne:

– Na pewno nauczyciele, którzy spełnili warunki do grudnia 2008 roku, czyli mają wymagany staż pracy, mają wymagane lata pracy nauczycielskiej, pomimo tego, że nie pracują teraz, ale spełniają te warunki, mogą wystąpić o emeryturę.

Kolejny taki dzień otwarty dla nauczycieli i innych pracowników oświaty ZUS zaplanował na 14 października.

 Frytka Offjazd z rekordem frekwencji

26 czerwca, 2017 - 13:22

Festiwal Kultury Alternatywnej „Frytka Off” przeszedł w tym roku kilka zmian. Jedną z ważniejszych była zmiana miejsca. Impreza ze słynnej Alei Frytkowej przeniosła się do Parku Lisiniec. Festiwal zmienił też nazwę na „Frytka Offjazd”. Jak się okazało, ten organizacyjny „lifting” bardzo się Frytce przydał dodając jej świeżości klimatu typowego dla wielkich, plenerowych festiwali. Zadowoleni organizatorzy podkreślali, że pierwszego dnia padł rekord frekwencji – w dotychczasowej historii festiwalu odnotowano największą liczbę ludzi bawiących się w Parku Lisiniec. A publiczność dostała tego wieczoru kilka mocniejszych występów dzięki Organkowi, Kultowi i Jazzombie.

Dzień drugi festiwalu upływał pod znakiem animacji dla dzieci i teatrów alternatywnych. Wśród występujących był m.in. Teatr Barnaby i Teatr Kalejdoskop. W Parku Lisiniec pojawiło się także dwadzieścia food trucków z bardzo różną kuchnią, od tajskiej aż do wegetariańskiej, a także, zgodnie z tradycją, z frytkami.

Stowarzyszenie „Przybij piątkę” zorganizowało tzw. street dance, czyli bardzo luźne spotkanie taneczne na ulicy, gdzie każdy wraz z DJ-em i tancerzami mógł spróbować swoich sił na tanecznym parkiecie.

Organizatorzy stwierdzili, że częstochowianie zaakceptowali to miejsce przybywając bardzo licznie. Park Lisiniec to miejsce z dobrą energię, a władze miasta już planują organizować tam więcej imprez i wydarzeń.

 Aleja Dobrego Smaku w Częstochowie

26 czerwca, 2017 - 13:15

 

Miniony weekend był dla częstochowian okazją do poznania nowych smaków i zrelaksowania się przy konsumowaniu rozmaitych specjałów kuchni krajowej. Festiwal Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku” przyciągnął także miłośników gotowania i innowacji w kuchni. O festiwalu opowiedziała Ewa Kosińska z Częstochowskiej Organizacji Turystycznej:

– Festiwal był bardzo udany, dopisała nam pogoda. W programie był występ Magdaleny Nowaczewskiej, „Mastechef 2016” oraz Remigiusza Rączki. Bardzo sympatycznie było także w czasie Śniadania na Bieganie. Odbywało się od godziny 10 do 13, można było zjeść smaczne śniadanie, napić się pysznej kawy, świeżo wyciskanego soku i spędzić miło czas.

Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali kucharze znani z telewizji i popularnych restauracji. Moda na gotowanie, która zapanowała dzięki różnego rodzaju programom kulinarnym sprawia, że Polacy coraz chętniej poszerzają swoją wiedzę o kuchni i szlifują swoje zdolności:

– Świadomość kulinarna Polaków zwiększa się. Dziś każdy czuje się kucharzem, każdy próbuje coś gotować i tworzyć. Mam nadzieję, że takie pokazy dadzą ludziom delikatne sugestie ze strony profesjonalnych kucharzy.

Kolejna edycja festiwalu sztuki kulinarnej zaplanowana jest w przyszłym roku, wcześniej jednak, bo już we wrześniu, częstochowianie będą mogli delektować się smakami Śniadania na Bieganie.

SWUmorzono śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny w Kusiętach

26 czerwca, 2017 - 11:39

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny, którego zwłoki ujawniono w spalonym samochodzie w Kusiętach.
W toku śledztwa ustalono, że 11 grudnia 2016 roku około godz.15.00 osoba podróżująca pociągiem poinformowała Straż Pożarną o pożarze samochodu, zaparkowanego w lesie, w pobliżu miejscowości Kusięta k. Częstochowy. Podczas akcji gaśniczej w pojeździe ujawniono zwłoki nieustalonej osoby, które były przypięte do fotela kierowcy przy użyciu metalowego łańcucha i kłódki. W wyniku oględzin miejsca zdarzenia ujawniono klucz do kłódki, znajdujący się w odległości kilku metrów od samochodu.
Na podstawie zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok stwierdzono, że przyczyną zgonu mężczyzny było ostre zatrucie tlenkiem węgla lub działanie otwartego ognia. Na ciele pokrzywdzonego nie ujawniono żadnych obrażeń o charakterze mechanicznym.
Przeprowadzone badania genetyczne pozwoliły na potwierdzenie tożsamości pokrzywdzonego, którym okazał 45–letni mieszkaniec Częstochowy, będący właścicielem spalonego pojazdu.
Przesłuchany w śledztwie świadek, będący członkiem rodziny zmarłego, zeznał, że mężczyzna przed zdarzeniem kontaktował się nim telefonicznie. Z kontekstu rozmowy wynikało, że może on targnąć się na własne życie.
W wydanej opinii biegły ds. pożarnictwa uznał, że przyczyną pożaru samochodu było celowe rozlanie cieczy palnej wewnątrz pojazdu i jej podpalenie. Jednocześnie biegły wyeliminował przyczyny eksploatacyjne tj. awarię instalacji elektrycznej lub gazowej. Biegły nie stwierdził także jakichkolwiek śladów wskazujących na działanie osób trzecich.
Uwzględniając opisane ustalenia uznano, że śmierć pokrzywdzonego była skutkiem targnięcia się przez niego na własne życie. W śledztwie brak jest dowodów świadczących, że samobójstwo mężczyzny miało związek z namową lub udzieleniem pomocy w nim przez inną osobę.
Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest prawomocne. Osoby najbliższe zmarłego nie złożyły zażalenia na postanowienie prokuratora.

Źródło: http://www.czestochowa.po.gov.pl/Złapani na posiadaniu marihuany

26 czerwca, 2017 - 11:28

Kilkanaście patroli częstochowskiej Straży Miejskiej zabezpieczało w rejonie Parku Wypoczynkowego Lisiniec Festiwal Frytka Off. Podczas jednej z interwencji strażnicy miejscy ujęli dwóch mężczyzn, którzy posiadali przy sobie niedozwoloną polskim prawem marihuanę.
W sobotę około godz. 22:30 częstochowscy strażnicy miejscy patrolowali ul. Św. Jadwigi. W okolicach skate parku siedziała grupa młodych osób. Na widok strażników miejskich osoby nerwowo rozeszły się. Strażnicy miejscy podjęli interwencję wobec dwóch mężczyzn. Jeden z nich na widok strażników miejskich wyrzucił „coś” za ławkę. Podczas kontroli okazało się, że to „coś” to marihuana zawinięta w papierek. 26-latek i jego 19-letni kolega zostali ujęci i przekazani na I KP.

Źródło: http://sm.czestochowa.pl/Zderzenie busa i osobówki w Gruszewni

26 czerwca, 2017 - 11:24

Kłobuccy kryminalni wyjaśniają przyczyny i dokładne okoliczności groźnego wypadku, do którego doszło w sobotę na ul. Kłobuckiej w Gruszewni. Ze wstępnych ustaleń policjantów z drogówki wynika, że 24-letni kierujący dostawczego volkswagena z nieustalonych przyczyn przejechał przez oś jezdni, doprowadzając do czołowego zderzenia z renault thalia. W wypadku najpoważniejszych obrażeń ciała doznał 34-letni kierowca osobówki, który ze złamaną nogą został zabrany do częstochowskiego szpitala.
W sobotę, kilka minut przed godziną 10.00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie dotyczące zderzenia busa i osobówki, do którego doszło na ul. Kłobuckiej (DK-43) w Gruszewni. Na miejscu policjanci z drogówki ustalili, że 24-letni kierowca jadącego w kierunku Częstochowy dostawczego volkswagena, z nieustalonych przyczyn przejechał przez oś jezdni, doprowadzając do czołowego zderzenia z renault thalia. Pasażerką transportera była 23-letnia kobieta. Jadącą w kierunku Kłobucka osobówką kierował 34-letni mieszkaniec Częstochowy. Kierujący byli trzeźwi. Uczestnicy zdarzenia zostali zabrani do częstochowskich szpitali na szczegółowe badania. Kierowca i pasażerka busa nie doznali ciężkich obrażeń ciała i po badaniach zostali zwolnieni do domów. Poszkodowany kierowca renault pozostał w szpitalu z poważnym złamaniem nogi. Dokładny przebieg zdarzenia ustalają kłobuccy śledczy. Z uwagi na policyjne czynności DK-43 w Gruszewni była zablokowana, a ruch w obu kierunkach przywrócono o godzinie 12.00.

Źródło: klobuck.slaska.policja.gov.plEksperci ZUS będą czekać na pracowników oświaty

26 czerwca, 2017 - 10:50

W poniedziałek, 26 czerwca br. ZUS organizuje DZIEŃ OTWARTY DLA PRACOWNIKÓW OŚWIATY.
W tym dniu w godz.8.00-18.00 w siedzibie ZUS w Częstochowie do dyspozycji nauczycieli oraz szkolnej administracji obsługi będą eksperci ZUS. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z możliwości konsultacji.
Należy pamiętać o tym, że wchodzące w życie w październiku br. przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat będą miały istotne znaczenie również dla nauczycieli oraz pracowników oświaty.
Nauczyciele, którzy w tym dniu odwiedzą oddziały ZUS w województwie śląskim będą mogli zapytać się m.in. o zasady przyznawania emerytur bez względu na wiek na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, uprawnienia do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, uprawnienia do emerytury z tytułu pracy w szczególnym charakterze, zasady przyznawania rekompensaty z tytułu pracy w szczególnym charakterze.Tajemnica Eucharystii

25 czerwca, 2017 - 23:31

Czym jest dla ciebie, dla mnie przyjście do kościoła na Mszę św.? Czy ty wiesz, czy ja wiem w czym uczestniczymy? Do jakiej tajemnicy zostaliśmy dopuszczeni, jaka tajemnica jest dla nas zbawcza?
Rozmowa z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim:

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaBible-ing – świadectwo Słowa

25 czerwca, 2017 - 22:43

Czy można Słowo Boze rozważać w miejscu publiczym? Jeśli tak, to po co? Okazuje się, że są tacy, dla których czytanie Biblii jest rzeczą tak naturalną, że nie ma znaczenia miejsce i czas. Co więcej medytowanie Słowa Bożego w milczeniu w hałasie przestrzeni publicznej staje się znakiem. Organizatorzy Bible-ing mówią tak: „Rozważamy Słowo Boże w miejscach publicznych. W hałasie miasta medytujemy w milczeniu. Ciszą budzimy pytania w innych. Modlitwą świadczymy o Bogu obecnym w naszym życiu.(…) Bible-ing to piętnastominutowa medytacja Pisma Świętego w zupełnej ciszy. Bez żadnych transparentów, bez zaczepiania ludzi – chcemy trwać w ciszy modlitwy tam, gdzie miasto pulsuje, gdzie otacza nas hałas i pośpiech.” Czytanie Słowa Bożego w sercu Częstochowy, w okolicach placu Biegańskeigo, zorganizowane zostało po raz kolejny 25 czerwca wieczorem. Po spotkaniu przy kościele św. Jakuba, modlitwie przed ewangelizacją, uczestnicy Bible-ingu rozeszli się w kilkuosobowych grupach w różne miejsca placu Biegańskiego, by rozważać Ewangelię. Tym razem punktem wyjścia do rozważań był fragment z Ewangelii wg św. Mateusza (10, 26-33), czytany tego dnia podczas Mszy św. Każdy z uczestników miał ze sobą – oczywiście – Pismo Święte. Własne i najczęściej noszące ślady częstej lektury.

AMRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta