Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 45 min. 46 sek. temu

Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016 – wystawa na mstowskim rynku

58 min. 24 sek. temu

Mieszkańcy Mstowa oraz turyści przybywający do tej miejscowości mogą od pewnego czasu podziwiać plenerową wystawę fotografii „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016″.
W roku 1966 r. cała katolicka Polska wyjątkowo podniośle świętowała tysiąclecie swego Chrztu. Obejmujące cały kraj wielkie uroczystości religijne gromadziły niezliczone rzesze wiernych. Był to ogólnonarodowy powrót do ożywczych źródeł naszej wiary, której przyjęcie przez księcia Mieszka I włączyło nas do europejskiej rodziny ludów chrześcijańskich. Na długie wieki wytyczyło również nasz duchowy, cywilizacyjny kulturowy i państwowy kierunek rozwoju. Prezentacja tych fotografii jest przyczynkiem do przypomnienia najważniejszego wydarzenia w dziejach Polski – co nie jest bez znaczenia dla młodszych pokoleń i zadumą dla jeszcze żyjących uczestników tamtych dni, które nie były łatwe dla naszej ojczyzny. Po 50 latach tę odświętność i ważność tamtych chwil odnajdujemy w obrazach wybranych przez fotografika i filmowca, uczestnika milenijnych uroczystości – Zdzisława Sowińskiego – z jego własnych zbiorów oraz archiwum Jasnej Góry, zasobów Instytutu Pamięci Narodowej i innych archiwów. Niektóre ze zdjęć są pokazane tu światu po raz pierwszy. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Jan Szyma – przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie.

foto źródło: UG Mstów1000+ w gminie Lipie

1 godzina 34 min. temu

Sukces programu 500+ w całym kraju zainspirował również lokalne samorządy. Wiele z nich postanowiło rozwiązania ogólnopolskiego programu zaadaptować na swoje lokalne potrzeby. Jedną z takich inicjatyw jest propozycja gminy Lipie skierowana do osób zamieszkujących jej teren. O projekcie mówi Ilona Kubicka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lipiu:
– W ramach polityki prorodzinnej gmina Lipie inicjuje wiele działań mających na celu poprawę sytuacji rodzin zamieszkałych w gminie. Takim projektem jest m. in. wprowadzenie od 1 stycznia 2018 roku tzw. jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Na każde żywo urodzone dziecko jeden z rodziców lub opiekunów prawnych zamieszkały i zameldowany na terenie gminy Lipie otrzyma jednorazową zapomogę w wysokości 1000 złotych. W ramach projektu od września 2018 r. w Lipiu zostanie utworzony żłobek oraz całoroczne przedszkole.
Jak zapewnia Kubicka, w budżecie gminy zostały zabezpieczone środki na funkcjonowanie całego programu. Włodarze gminy liczą też na zainteresowanie mieszkańców takim pomysłem.

ZDŚcieżka rowerowa na Przeprośnej Górce

1 godzina 53 min. temu

W Mstowie na Przeprośnej Górce trwają intensywne prace nad wykonaniem ścieżki rowerowej łączącej Gminę Mstów z Częstochową. Jest to wynikiem współpracy jaką w dziedzinie turystyki prowadzą samorządy. W 2016 r. powstał częstochowski odcinek ścieżki – od przedłużenia ulicy Mstowskiej do granicy miasta z gminą Mstów. W ramach zawartego porozumienia gmina Mstów w 2016 r. opracowała dokumentację projektową ścieżki rowerowej, która będzie biegła po jej stronie. W tym roku przyszedł czas na realizację inwestycji. Powstająca ścieżka pieszo-rowerowa służyć będzie nie tylko turystom ale i pielgrzymom, którzy właśnie tędy, przez Przeprośną Górkę, zmierzają na Jasną Górę. Długość drogi rowerowej w Częstochowie to 675 metrów, a jej koszt wyniósł 270 tys. zł. W tym roku gotowy ma być odcinek ścieżki po stronie gminy Mstów. Będzie miał długość ok. 1,4 km. Część drogi rowerowej będzie nawiązywać do częstochowskiego odcinka (nawierzchnia z kruszywa kamiennego), a reszta zostanie wykonana w technologii asfaltobetonowej z uwagi na ukształtowanie terenu.

ZD

foto źródło: UG MstówSalon Poezji w Alternatywie 21

3 godziny 45 min. temu

Klubokawiarnia Alternatywa 21 w piątek 20 października od godziny 11.00 pękała w szwach. W niewielkim pomieszczeniu znalazło się wielu miłośników poezji. Tym razem poezji stworzonej przez osoby z niepełnosprawnością umysłową. O wydarzeniu mówi Bartosz Karczewski, organizator z Fundacji Oczami Brata:
– Promujemy twórczość niepełnosprawnych poprzez czytanie ich poezji przeplatane występami artystycznymi i muzycznymi. Za każdym razem zaproszenie na Salon Poezji wysyłamy do jak najszerszego grona odbiorców. Staramy się też aby w każdym roku autorzy byli inni. W tym roku mieliśmy zgłoszenia z Częstochowy i Lublińca. Do tej pory Salon Poezji co roku odbywał się w innym miejscu. Tym razem miał miejsce w Alternatywnie 21 i chcemy, żeby tu już został. Czujemy, że to nasze miejsce, przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Podczas „Salonu Poezji” miał okazję zaprezentować się Robert Mateuszuk. Jest to uzdolniony muzycznie młody mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną:
– Dla mnie jest to możliwość pokazania siebie i swojego głosu. Pokazuję także, że niepełnosprawny też może występować.
Mateuszuk zaśpiewał m. in. „Do kołyski” zespołu Dżem oraz „Zabiorę cię właśnie tam” zespołu Kancelaria.Rozpoczął się Kongres Europa Christi

3 godziny 49 min. temu

Powrót do świadomości, że Europa ma chrześcijańskie korzenie – to główna idea Międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi, który rozpoczął się w czwartek od Apelu Jasnogórskiego.

W piątek w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się obrady na temat duchowej kondycji Starego Kontynentu. W Kongresie uczestniczyli: kardynał Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Nowak, abp Wacław Depo, bp Antoni Długosz oraz bp Andrzej Przybylski.

Piątkowe wydarzenie rozpoczęło się od koncertu bp. Antoniego Długosza wraz ze znanym akordeonistą Marcinem Wyrostkiem.

Kongres „Europa Christi” zakończy się w poniedziałek 23 października sesją w Senacie RP.Częstochowska wersja afery reprywatyzacyjnej?

6 godzin 25 min. temu

Czy warszawska afera reprywatyzacyjna ma również swoją częstochowską wersję? Jednym z przykładów na potwierdzenie tych słów może być sprawa dotycząca kamienicy przy Alei Najświętszej Maryi Panny 6 w Częstochowie.

Do będących współwłaścicielami kamienicy Państwa Tkaczyńskich już w 1996 roku zgłosiła się osoba podająca się za mecenasa żydowskich spadkobierców budynku. Zdaniem współwłaścicieli kamienicy dokumenty potwierdzające jej pełnomocnictwo nie były prawdziwe. Sprawa trafiła do sądu, jednak postępowanie zawieszono.

20 lat po tym zdarzeniu do Tkaczyńskich zgłosiła się w tej samej sprawie inna osoba – w imieniu Kancelarii Havel-Tocker (podającej się jako kancelarię z Tel Avivu, również w kwestii dziedziczenia kamienicy przez żydowskich spadkobierców). Nazwisko Mariola Havel-Tocker kilkakrotnie padło w zeznaniach krakowskiego adwokata Artura Bobrowskiego przed Komisją Weryfikacyjną.

Chcieliśmy być dopuszczeni do sprawy. Sąd powiedział, że nie mamy żadnego prawnego interesu. Ta sprawa jakby ugrzęzła – mówi Michał Tkaczyński, współwłaściciel kamienicy i reżyser.

Dlaczego Państwo Tkaczyńscy nie są dopuszczani do sprawy?

Państwo Tkaczyńscy nie biorą udziału w tym postępowaniu, ponieważ nie są osobami, które mogą dziedziczyć po osobach nieznanych z miejsca pobytu. Nie są krewnymi ani nie legitymują się posiadaniem żadnego testamentu – mówi Adam Synakiewicz, Prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Zdjęcie: www.czestochowa.plRozpoczyna się V Forum Charyzmatyczne Odnowy w Duchu Świętym

8 godzin 48 min. temu


Już 28 października na Jasnej Górze, w sali o. Kordeckiego, rozpocznie się V Forum Charyzmatyczne Odnowy w Duchu Świętym. Na wydarzenie zaprasza Aleksandra Kowalska, która była gościem w Radiu Fiat:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/10/gosc_aleksandra-kowalska-forum-charyzmatyczne.mp3]


Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim w Częstochowie

9 godzin 49 min. temu

19 października, w czwartek miała miejsce w Częstochowie premiera książki pod tytułem „Ksiądz Historia zawierzenia silniejszego, niż nienawiść i śmierć”! oraz spotkanie z autorem Wojciechem Sumlińskim – publicystą, pisarzem i dziennikarzem śledczym.
Jest to jedne z pierwszych spotkań dotyczących premiery najnowszej książki Wojciecha Sumlińskiego, w której jest jest też wątek dotyczący odkłamania historii księdza Stanisława Małkowskiego – mówił Marcin Rola –  redaktor naczelny telewizji w realu 24 pl.
Pisarz wiele razy podkreślał, że sprawa mordu na jednym z najwspanialszych Polaków to historia, która wciąż trwa. Wiele wątków jest jednak nadal nieznanych ale warto walczyć o ich ujawnienie  – akcentował pisarz.
Ks. Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Ciało wyłowiono 30 października 1984 roku.
Kapelan „Solidarności” został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas mszy na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Duchowny w tym roku skończyłby 70 lat. Grób błogosławionego odwiedziło do tej pory ponad 20 milionów wiernych.
„Zło dobrem zwyciężaj” – to było najważniejsze zawołanie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, którym żył i którego uczył.

Piotr NicpońWiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki gościem poranka Radia FIAT

10 godzin 26 min. temu

Gościem dzisiejszego (20 października) porannego programu Radia FIAT „Siódma – Dziewiąta” wspólnego pasma tworzonego przez Radio Nadzieja, Radio Warszawa i Radio Głos był wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/10/Patryk-Jaki.mp3]


Oblicza Uzależnień na antenie Radia Fiat

10 godzin 30 min. temu

Na antenie Radia Fiat trwa kampania pt. „Oblicza uzależnień”.

W ramach kampanii co tydzień emitowane są audycje dotyczące tematyki przeciwdziałania uzależnieniom od środków psychoaktywnych oraz przemocy w rodzinie, przygotowane przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów, działających w wymienionym obszarze. Cotygodniowe audycje poruszają temat walki z uzależnieniami, a także formy przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych. Cykliczne spotkania to także rozmowy o przemocy i o tym, jak jej zapobiegać i jak się jej przeciwstawiać. Audycji można posłuchać w każdy piątek o godz. 12:10 i 19:10.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/10/30-oblicza-uzaleznien-20_10_2017.mp3]

Program został sfinansowany przez Urząd Miasta Częstochowy.Zagłosuj na zadanie 184 w IV edycji budżetu obywatelskiego!

11 godzin 10 sek. temu

Od sobotę 21 października można głosować na zadania zgłoszone do IV edycji budżetu obywatelskiego.
Jednym z projektów jest zadanie nr 184 w dzielnicy Trzech Wieszczów. Zadanie o nazwie „Centrum multimedialno-rozrywkowe przy bibliotece szkolnej w dzielnicy „Trzech Wieszczów” to inicjatywa mająca na celu utworzenie w Szkole Podstawowej nr 33 w Częstochowie punktu będącego miejscem integracji najmłodszych mieszkańców dzielnicy. O szczegółach na antenie Radia FIAT mówiła przewodnicząca Rady Rodziców SP 33 Marzena Cudak.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/10/gosc_Marzena-Cudak.mp3]


Częstochowianin aresztowany za stalking

16 godzin 22 min. temu

Polskie słowo „podchody” lub zwrot „skradanie się” brzmi niegroźnie. Po przetłumaczeniu na język angielski otrzymujemy jednak nazwę groźnego i karalnego zjawiska społecznego. Stalking, bo o nim mowa, to nękanie i nagabywanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu, które 6 lat temu zostało wpisane do polskiego kodeksu karnego jako przestępstwo.

W tym tygodniu częstochowska policja zatrzymała młodego stalkera. Z informacji od policji wynika, że 26-latek nie mogąc najprawdopodobniej pogodzić się z rozstaniem z dziewczyną, zaatakował ją na chodniku, przewracając i kopiąc, a na koniec zabierając torebkę z telefonem i innymi rzeczami osobistymi. Mężczyzna uciekł, jednak nie cieszył się długo wolnością. Jeszcze tego samego dnia trafił do policyjnej celi.

W toku wykonywanych czynności śledczy ustalili bowiem, że mężczyzna już od kilku miesięcy uporczywie nękał pokrzywdzoną, zastraszał, że zrobi sobie krzywdę i nadmiernie ją kontrolował. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ, wspólnie z policjantami z komisariatu V, wystąpił do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego. 26-latek najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

Jednym z przejawów popełnienia tego przestępstwa jest również to, że taka osoba istotnie narusza czy to prywatność osoby pokrzywdzonej czy też osoby najbliższej dla niej. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 3. W gorszych przypadkach, kiedy takie uporczywe nękanie przyczyni do targnięcia się ofiary na własne życie, wtedy sprawca musi się liczyć z karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności – mówi oficer prasowy częstochowskiej policji podkom. Marta Ladowska.

Zdjęcie: www.slaska.policja.gov.plRusza kolejny sezon Ligi 40-latków w piłce siatkowej

16 godzin 39 min. temu

Jeśli masz 40 lat i więcej – lub będziesz je miał w najbliższych miesiącach – oraz interesujesz się sportem, ta informacja jest dla Ciebie. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie ogłasza nabór do Ligi 40-latków w piłce siatkowej na sezon 2017/2018.

Zebranie organizacyjne drużyn odbędzie się w najbliższy poniedziałek 23 października o godzinie 18:00 w Sali Sportowej „Częstochowianka” przy ul. Rejtana 7c w Częstochowie.

Raczej zgłaszamy drużynę. Oczywiście na tych rozgrywkach jest taka atmosfera bardzo rodzinna i czasami niektóre zespoły poszukują jakichś zawodników, jednak trzeba by się skontaktować z takimi drużynami. Niekoniecznie na takim spotkaniu, można już później w trakcie rozgrywek. To są rozgrywki amatorskie, więc jeżeli ktoś w trakcie sezonu chce dołączyć do tych rozgrywek, my nie stawiamy jakichś regulaminowych zapisów, że nie wolno – mówi Marcin Mazik z częstochowskiego MOSiR-u.

Zgłoszenia są przyjmowane mailowo na adres zapisy@mosir.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu: 34 372-26-33.

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w CzęstochowieBezpieczny Maluch – warsztaty dla rodziców

19 październik, 2017 - 21:19

19 października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie odbyły się warsztaty dla przyszłych rodziców. Celem warsztatów było nauczenie rodziców jak udzielić pierwszej pomocy swojemu dziecku. Spotkanie zorganizowane zostało przez Kampanię Bezpieczny Maluch, która od lat zajmuje się szkoleniem przyszłych rodziców z bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Głównym punktem spotkania były ćwiczenia z pierwszej pomocy u niemowląt, prowadzone przez doświadczonego ratownika medycznego. Do dyspozycji rodziców Kampania przygotowała lalki, tak by rodzice mogli razem z ratownikiem przećwiczyć omawiane zagadnienia. Podczas spotkania mamy dowiedziały się również jak bezpiecznie podróżować samochodem będąc w ciąży, oraz jak prawidłowo wybrać, a później użytkować fotelik samochodowy, tak by ich dziecko podróżowało bezpiecznie.
Kampania Bezpieczny Maluch to największa akcja dla przyszłych rodziców dotycząca bezpiecznego macierzyństwa. W ramach Kampanii na terenie całego kraju odbywają się bezpłatne warsztaty dla ciężarnych. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż są przygotowane przez ekspertów, którzy od lat zajmują się tematyką bezpiecznego rodzicielstwa.

ZDMediacja szansą na porozumienie

19 październik, 2017 - 21:10

„Mediacja szansą na porozumienie” – pod takim tytułem w czwartek 19 października odbyła się konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „Dla rodziny”. Wydarzenie odbył o się w ramach projektu „Strefa empatii – mediacje rówieśnicze”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele szkół i ośrodków wychowawczych, a także sądów, policji i innych jednostek pracujących z młodzieżą. W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „Dla rodziny” wyszkolono między innymi 60 mediatorów rówieśniczych, którzy działają na terenie swoich szkół, propagując posługiwanie się językiem porozumienia bez przemocy i pomagając rozwiązywać konflikty. Dla mediatorów zorganizowano też superwizje, opracowywany jest specjalny podręcznik służący im pomocą w pierwszych krokach mediacyjnych.

ZDSiostry w Kościele Rektorackim

19 październik, 2017 - 16:13

W czwartek rano odbyło się spotkanie sióstr przełożonych z domów zakonnych archidiecezji częstochowskiej oraz rozpoczęcie nowego roku formacyjnego.

W ramach spotkania została odprawiona Msza św. w Kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, po której odbyło się spotkanie sióstr z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.

W tym roku ogólny program zakłada – tak jak w całym Kościele – Rok Ducha Świętego. Pragniemy spotykając się zobaczyć pełną jedność. Zakony mimo tego, że są różnorodne, że mają różne charyzmaty, różne posłania, wypływają z tego samego źródła i wypływają z tego samego natchnienia, czyli z Ducha Świętego – mówi dominikanin o. Andrzej Konopka, referent do spraw życia zakonnego i ojcem duchownym sióstr zakonnych w archidiecezji częstochowskiej.

W spotkaniu sióstr przełożonych z archidiecezji częstochowskiej wzięło udział około 40 sióstr zakonnych.Tak ma wyglądać nowy budynek na rogu Piłsudskiego i Alei NMP

19 październik, 2017 - 15:17

Osoby przechodzące ulicą Piłsudskiego i Alejami na wysokości popularnej Alei Frytkowej zauważyły, że budowa nowego obiektu na rogu tych dwóch ulic postępuje w szybkim tempie.

Budynek ma być przeznaczony na biura, choć – jak mówi współwłaściciel firmy prowadzącej budowę – jak na razie nie ma jeszcze żadnych najemców, a od nich zależy ostateczne przeznaczenie obiektu. Zostanie on oddany do użytku w ciągu najbliższych kilku miesięcy.Częstochowskie pogotowie w nowym systemie

19 październik, 2017 - 14:59

 

Częstochowska dyspozytornia Pogotowia Ratunkowego została od niedawna włączona do Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jest to system teleinformatyczny, który umożliwia: przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych, dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie zdarzeń medycznych a także lokalizację poszczególnych zdarzeń, miejsc pobytu Zespołów Ratownictwa Medycznego i ich statusów na mapie, która stanowi zintegrowany z systemem moduł. W przyszłości System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego ma umożliwiać miedzy innymi obsługę sytuacji wyjątkowych, a w przypadku wystąpienia awarii – zastępowalność poszczególnych dyspozytorni medycznych, integrację z systemem łączności telefoniczno-radiowej z wykorzystaniem dowolnej technologii oraz wykonanie teletransmisji bieżących parametrów fizjologicznych pacjenta (np. EKG) z Zespołu Ratownictwa Medycznego do szpitala docelowego dla danego chorego.

ZDZostań policjantem

19 październik, 2017 - 14:55

Praca w służbach mundurowych cieszy się coraz większym powodzeniem wśród młodych ludzi. Doceniają oni prestiż i uznanie jakie mundurowi mają w społeczeństwie. Dużo kandydatów zgłasza się miedzy innymi do pracy w policji, również w garnizonie częstochowskim:
– Decyzją Komendanta Głównego Policji, jeszcze w 2017 roku na Śląsku zwiększone zostały limity przyjęć do Policji – mówi Marta Ladowska, oficer prasowy KMP w Częstochowie. – Podczas naboru 2 listopada limit dla przyszłych mundurowych zwiększył się z 35 do 87 miejsc. Kandydaci do Policji muszą spełniać kilka warunków, m. in. posiadać polskie obywatelstwo, posiadać nieposzlakowaną opinię, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie czy posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej.
Dokumenty kandydatów przyjmowane są w każdej komendzie Policji. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły.
W codziennej służbie policjanta ważna jest chęć niesienia pomocy, empatia, ale też duża odporność psychiczna, ponieważ w swojej pracy spotykają się często z sytuacjami stresującymi, zagrażającymi życiu lub zdrowiu. Dlatego warto cenić służbę policjantów, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa.

ZDW sobotę Raków podejmuje GKS Tychy

19 październik, 2017 - 13:27

W najbliższej kolejce Nice I Ligi Raków po raz kolejny zagra przed własną publicznością. Tym razem rywalem będzie zespół GKS – u Tychy. W minioną środę Raków zremisował z drużyną Podbeskidzia Bielsko – Biała 1 – 1. – Gratuluję moim zawodnikom postawy w tym meczu, uważam, że rozegrali bardzo dobre spotkanie z bardzo dobrą drużyną, która włożyła dużo zdrowia i dużo serca oraz pracy w ten mecz, bo była głównie w defensywie – powiedział po spotkaniu z góralami trener Rakowa Marek Papszun.
Kilka razy zagroziliśmy bramce rywali, głównie strzałami z dystansu, a po jednym z nich padła bramka. Gola na 1 – 1 z Podbeskidziem zdobił na kilkanaście minut przed końcem ładnym strzałem z rzutu wolnego Krystian Wójcik. To będzie dla nas bodziec, że w przypadku utraty bramki nie należy tracić wiary i walczyć do końca o korzystny wynik – akcentował trener częstochowian.
W całym spotkaniu było sporo fauli po obu stronach, a sędzia Artur Aluszczyk ze Szczecina pokazał dla gospodarzy 4 żółte kartki. Z częstochowskiego zespołu upomniani zostali: Jakub Łabojko, Andrzej Niewulis, Jose Embalo oraz Daniel Boateng.
Najbliższy rywal Rakowa – GKS Tychy w ostatnim meczu 13. kolejki Nice 1 Ligi, także zremisował na własnym boisku z beniaminkiem Puszczą Niepołomice 1 – 1. W meczu tym na ławce trenerskiej GKS zadebiutował Ryszard Tarasiewicz. W roli głównej wystąpił Michał Czarny, który zdobył bramkę dla gości, ale też zaliczył samobójcze trafienie.
Po 13. spotkaniach tyski zespół zajmuje 15. lokatę z dorobkiem 15 punktów, wyprzedzając w tabeli Wigry Suwałki, Zagłębie Sosnowiec i Ruch Chorzów. Raków ma 3 punkty więcej i zajmuje aktualnie 8 pozycję. W tabeli jednak jest spory ścisk, a każde zwycięstwo może być na miarę „sześciu punktów”.
Mecz Raków – GKS Tychy już w najbliższą sobotę, 21 października o godz. 12. 30 na stadionie Rakowa.

Piotr NicpońKwiaty na każdy miesiąc

19 październik, 2017 - 13:10

Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki na rok 2018 wydało kalendarz. O tyle niezwykły, że one same są twarzami kolejnych miesięcy. Gościem Radia Fiat jest Elżbieta Markowska prezes Stowarzyszenia:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/10/Ela-Markowska.mp3]

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaNowe kamery na Północy

19 październik, 2017 - 08:44

Monitoring miejski obsługiwany przez Straż Miejską powiększył się o nowe urządzenia rejestrujące. Centrum Miejskiego Monitoringu, które nadzorowane jest przez częstochowską Straż Miejską wzbogaciło się o 8 nowych kamer. Zostały zainstalowane w rejonie przejścia podziemnego przy wyremontowanej al. Wyzwolenia. W 2017 roku przejście podziemne zostało całkowicie odnowione. Miejsce to codziennie jest uczęszczane przez dużą liczbę osób, głównie mieszkańców dzielnicy Północ.
Z uwagi na kompleksową przebudowę przejścia w tunelu oraz na schodach prowadzących na przystanki tramwajowe zainstalowano 4 kamery. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa przechodniom i podróżnym oraz przyszłym klientom lokali użytkowych zlokalizowanych w obrębie tunelu – podkreśla Artur Kucharski ze Straży Miejskiej.
Dodatkowe 4 kamery zainstalowane przez częstochowski samorząd rozszerzają zasięg miejskiego monitoringu na pobliskie przystanki MPK przy al. Wyzwolenia, a także na teren przyległy do przejścia podziemnego oraz najbliższe otoczenie.
Miejskie kamery działają na terenie miasta od roku 2009 roku. Na samym początku było ich zaledwie 18. Dzięki miejskiemu monitoringowi w samym 2016 roku ujawniono 3648 zdarzeń, w których aż 2952 razy interweniowali strażnicy miejscy.
Mimo zainstalowania nowych kamer w podziemnym przejściu, dzielnica północ będzie nadal patrolowana przez częstochowskich strażników miejskich.

Piotr Nicpoń

 Częstochowscy siatkarze zgubili punkty

19 październik, 2017 - 08:28

Wczoraj w ramach 4. kolejki I Ligi w dwóch częstochowskich halach rywalizowały AZS i NORWID. Niestety obydwie drużyny straciły punkty. AZS uległ 1:3 w meczu z AZS-em PWSZ Stal Nysa , natomiast NORWID przegrał takim samym rezultatem z AZS-em AGH Kraków.

Dla siatkarzy NORWID-a była to pierwsza porażka w tym sezonie, co sprawiało, że przed tym spotkaniem częstochowianie plasowali się na 2. pozycji w tabeli. NORWID dobrze wszedł w mecz wygrywając pierwszego seta do 21. Później jednak do głosu doszli goście, którzy mieli więcej szczęścia w końcówkach setów, dzięki czemu wygrali trzy kolejne partie. Strata punktów nie przeszkodziła NORWID-owi utrzymać się w czołówce tabeli, aktualnie znajdują się na 3. miejscu.

O 3 pkt. mniej w ligowej tabeli posiada na ten moment AZS Częstochowa. Akademicy również przegrali swoje spotkanie w 4. kolejce. Pierwszy set padł łupem Stali Nysa, która wyszła na parkiet mocno zmotywowana. W drugiej partii AZS poprawił swoją grę i zdołał wyrównać, dając nadzieję na 3. zwycięstwo w sezonie. Niestety goście wrócili do swojej dobrej dyspozycji z początku meczu i przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając dwa kolejne sety. Akademicy z 6. pkt. plasują się na 8. pozycji.

Częstochowscy siatkarze nie mają czasu na odpoczynek, kolejna kolejka już za 3 dni. AZS powalczy w Sanoku z tamtejszym TSV, natomiast NORWID zagra na wyjeździe z Krispolem Września.

KKoProgram Kongresu „Europa Christi” 19-23 października 2017

19 październik, 2017 - 08:07

KONGRES „EUROPA CHRISTI” „OTWÓRZCIE DRZWI CHRYSTUSOWI” (św. Jan Paweł II) 19 – 23 października 2017 r.
CZĘSTOCHOWA – ŁÓDŹ – WARSZAWA

19 października 2017 r. (czwartek)
Częstochowa, Jasna Góra
Godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej – abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski

20 października 2017 r. (piątek), Częstochowa
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ul. 3 Maja 12

I SESJA KONGRESU: „Totus Tuus”
Prowadzenie: Marian Florek

Godz. 11. 00 Przywitanie – Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Otwarcie Kongresu – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski,

Wprowadzenie – ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

Wykłady: Kard. Stanisław Dziwisz – „Św. Jan Paweł II patronem Europy”

Abp Wacław Depo – „Recepcja adhortacji «Ecclesia in Europa» w kontekście nowych wyzwań”

Ks. dr hab. Robert Nęcek (UPJII, Kraków) – „Wołanie o dowartościowanie rodziny w świetle nauczania świętego Jana Pawła II”

O. Mariusz Tabulski OSPPE – „Jestem, pamiętam, czuwam – program dla Europy”

Prof. Zbigniew Krysiak –„Zawierzenie Maryi u twórców Zjednoczonej Europy: Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana”

Antonio Gaspari, redaktor naczelny „Frammenti di Pace”, Włochy – „Media w służbie idei «Europa Christi»”

Zakończenie: ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

21 października 2017 r. (sobota), Łódź

Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania, ul. Narutowicza 86
II SESJA KONGRESU: „Chrześcijanin między ekonomią a kulturą. Źródła nadziei owocem harmonijnej troski o ogród europejskich wartości”
Prowadzenie: ks. dr Jarosław Krzewicki, rektor WSEiZ

Godz. 11.00 Otwarcie – bp Marek Marczak, Łódź

Wprowadzenie – ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

Wykłady: Dr Armando Tarullo (Włochy) – „Wartości chrześcijańskie w polityce i ekonomii współczesnej Europy”

Ks. dr Jarosław Krzewicki – „Wierność sumieniu w sferze publicznej wyrazem troski o dobro wspólne i przyszłość Europy

Dr Artur Kotowski – „Chrześcijańska aksjologia w pojęciu tożsamości systemu prawa”

Rafał Matusiak, prezes SKOK – „Spółdzielczość jako odbicie miłosierdzia Bożego i forma budowania więzi”

Ks. dr hab. Marek Łuczak – „Zglobalizowana gospodarka a słuszny interes gospodarki narodu”

Prof. Grażyna Ancyparowicz – „Prymat osoby nad kapitałem. Współczesne wyzwania”

Słowo prof. Michała Seweryńskiego, wicemarszałka Senatu RP

Zakończenie – ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

22 października 2017 r. (niedziela), Warszawa

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Dewajtis 5

III SESJA KONGRESU: „Pamięć i tożsamość. «Europa Christi» w chrześcijańskiej czy też już postchrześcijańskiej Europie”

Godz. 9.00 – Msza św. – kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny,Warszawa, ul. Dewajtis 3

Adoracja Najświętszego Sakramentu UKSW, Aula Jana Pawła II

Prowadzenie: red. Wojciech Reszczyński
Godz. 11.00 Otwarcie Kongresu
.
Przywitanie- ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW
Odczytanie listów i pozdrowień

Wprowadzenie – ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu
„Europa Christi”

Wykłady:

Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – „Bóg albo nic. Czy możliwe jest odwoływanie się do wartości chrześcijańskich bez Chrystusa?”

Ks. prof. Marek Chmielewski – „Europa jako «Rzeczywistość duchowa» według św. Jana Pawła II” Czesław Ryszka, senator RP – „Europa Christi jako rodzinny dom” Ks. prof. Waldemar Chrostowski – „Trzeba zaczynać od Chrystusa”

Zakończenie: ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

Przerwa obiadowa. Konferencja prasowa – Marcin Przeciszewski, prezes KAI

IV SESJA KONGRESU: „Przy europejskim stole wartości: Pamięć i tożsamość – źródła nadziei”

Prowadzenie: ks. dr Jarosław Krzewicki

Godz. 15.30
Dyskusja panelowa na temat:

Co dziś stanowi największe zagrożenie dla europejskiej
tożsamości?

Jak ożywić duszę Europy i wrócić do korzeni?

Czy Europa ma jeszcze szansę wrócić do Chrystusa?

Znaki czasu i odpowiedzialne ich podjęcie –jak budować
płaszczyznę spotkania i jak działać?

Uczestnicy: Prof. Elise Grini, Instytut Katolicki w Paryżu
Prof. Antonio Iodice, Instytut S. Pio V, polityk, Włochy
Davor Ivo Stier, polityk i dyplomata, Chorwacja
O. Michele Vassallo, wokacjonista, Ruch charyzmatyczny Słudzy Chrystusa Żywego, Włochy
Ks. prof. Ivan Tadić, Uniwersytet w Splicie, filozof, Chorwacja
Prof. Lluis Clavell Ortiz Repiso, filozof, prezes Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, pierwszy rektor Uniwersytetu Świętego w Rzymie, Hiszpania
Prof. Rémi Brague, profesor arabistyki, filozof, Francja
Waldemar Tomaszewski, Parlament Europejski, Litwa
Prof. Mirosław Piotrowski, Parlament Europejski, Polska
Prof. Krystyna Pawłowicz, poseł RP

Podsumowanie: ks. dr Zenon Hanas, prowincjał SAC
Zakończenie: ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

23 października 2017 r. (poniedziałek), Senat RP, Warszawa, ul. Wiejska 6

V SESJA KONGRESU: „Polonia antemurale christianitatis”
Prowadzenie: prof. Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu RP
Godz. 10.30 Powitanie – Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP

Wprowadzenie – ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

Wykłady: Kard. Robert Sarah – „Współczesne formy kolonializmu”

Ks. prof. Ivica Zizic – „Niedziela a problem chrześcijańskiej tożsamości w dzisiejszej Europie”-

Prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska – „Zrozumieć przyrodę”

Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – „Pakt dla wsi”
Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
– „Prawa rodziny u podstaw polityki państwa”

Ks. dr Kazimierz Kurek, b. Krajowy Duszpasterz Rodzin
– „Prawa rodziny fundamentem Europy. Nowe otwarcie dla przyszłości kontynentu”

Podsumowanie: prof. Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu RP

Zakończenie: ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

VI SESJA KONGRESU: „W trosce o tożsamość kulturową Europy”
Galeria Porczyńskich, Warszawa, pl. Bankowy 1

Prowadzenie: ks. dr Mariusz Boguszewski

Godz. 16.00 Adoracja Krzyża

Przywitanie – ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”

Wykłady: O. prof. Samir Khalil Samir – „Islam a hrześcijaństwo”

Abp Kyrillos Kamal William Samaan OFM z Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, biskup Asjut w Egipcie
– „Świadectwo: Dramat wojny na Bliskim Wschodzie. Czego Bliski Wschód potrzebuje od Europy?”

Ks. prof. Waldemar Cisło – „Solidarność z uchodźcami na przykładzie projektów realizowanych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie”

Podsumowanie: ks. prof. Waldemar Cisło
Zakończenie Kongresu: ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”,
Organizator Kongresu:Ruch „Europa Christi”
Współorganizatorzy: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Senat RP, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Patroni medialni: Tygodnik Katolicki „Niedziela” i inne media katolickie, Katolicka Agencja Informacyjna, Tygodnik „Sieci Prawdy”, Portal wPolityce, Radio Wnet, Polskie Radio, TVP Polonia.Fotograficznie w Częstochowie i na Jurze

18 październik, 2017 - 16:21

12. edycja konkursu „Klimaty Częstochowy” wchodzi w swoją końcową fazę. Już niedługo poznamy laureatów tego cenionego konkursu fotograficznego. Wraz z każdą kolejną edycją konkurs zmienia co nieco swoją formułę, dzięki czemu wszyscy miłośnicy fotografii mogą znaleźć w nim coś dla siebie. Tegoroczna edycja wzbudziła duże zainteresowanie miłośników sztuki fotograficznej.
– Na konkurs wpłynęło 86 zgłoszeń – mówi Adam Markowski z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta. – Po wstępnym podliczeniu wyszło, że mamy ponad 200 zdjęć pojedynczych w kategorii klimatycznej, ponad 80 fotografii w kategorii fotografii reporterskiej oraz 25 fotoreportaży. W ciągu najbliższych kilku dni ogłosimy listę nazwisk osób, które zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej, natomiast laureatów 12. edycji „Klimatów Częstochowy” poznamy podczas wernisażu otwarcia wystawy, 17 listopada.
Dla tych, którzy zapomnieli lub nie odważyli się zgłosić swojej fotografii do „Klimatów Częstochowy”, szansą na zaprezentowanie swojego talentu będzie „Fotosprint 2017”. O wydarzeniu mówi jego organizator, Marcin Szpądrowski:
– Zapraszam na I. Otwarte Mistrzostwa Jury w Fotografowaniu „Fotosprint 2017”. W tym roku uciekamy z Częstochowy, ale niedaleko, bo postanowiliśmy konkurs zrobić w pięknych okolicach jurajskich z naszymi dwoma partnerami – Gminą Olsztyn i Gminą Mstów. Start będzie w Olsztynie, a meta w Mstowie. Szczegółowe informacje odnośnie konkursu znajdują się na facebooku wydarzenia.
Jak mówią specjaliści, fotografia jest sztuką pokazania czegoś banalnego w sposób niebanalny. Należy mieć nadzieję, że wśród uczestników konkursów uda się jurorom odnaleźć talenty na miarę Ansela Adamsa czy Tomasza Tomaszewskiego.

ZD

foto źródło: www.goryiludzie.plRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta