Kiermasz Badura Częstochowa
 
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 28 min. temu

Abp Wacław Depo: Życie jest darem pochodzącym od Boga

25 marzec, 2019 - 23:40

Na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego samego dnia (25 marca) obchodzimy również Dzień Świętości Życia. Wierni gromadzą się w świątyniach, aby modlić się w intencji każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Świętej Rodziny w Częstochowie, w asyście licznych księży, przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo:
– Dzisiejszy dzień jest nie tylko dniem Zwiastowania Pańskiego, al;e jest również Dniem Świętości Życia. Uświadamiamy sobie po raz kolejny, że życie jest darem pochodzącym od Boga i tylko on jest Panem naszego życia. Skoro powołał nas, a tak jak uczy nas Sobór człowiek jest jedynym stworzeniem, którego Pan Bóg chciał dla niego samego, to właśnie dlatego człowiek nie może się odnaleźć inaczej, jak poprzez wspólnotę życia i miłości. Dlatego taką podstawową wspólnotą jest rodzina, ale taką wspólnotą jest również Kościół. Dlatego Kościół zdradziłby człowieka, mówiąc słowami św. Jana Pawła II, gdyby mu nie głosił orędzia o rodzinie, o małżeństwie, o owocowaniu poprzez dar dzieci. Dlatego podkreślam, umiejmy bronic dzisiaj życia, każdego życia, bo za to będziemy kiedyś osobiście i we wspólnotach odpowiadać przed Bogiem.
W trakcie Mszy św. złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli zobowiązania do dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Jedną z osób, które podjęły się tego zobowiązania była Anastazja Filipska:
– Składałam taką deklarację, robię to co roku na pewno ponad 20 lat. Uczestniczę w tej modlitwie bardzo czynnie. Osobiście dołączyłam też modlitwę za dzieci, które są zagrożone. Teraz młode pokolenie ma kłopoty. Kobiety bardzo chciałyby mieć dzieci i są z tym problemy. I wiem, że poczęte dziecko trzeba otoczyć duchową opieką.
Na zakończenie Eucharystii małżeństwa przygotowujące się do narodzin dziecka otrzymały z rąk abp. Wacława Depo specjalne błogosławieństwo.
Po Mszy św., w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret, odbyła się konferencja „Przygotowanie do narodzin dziecka i pierwszy etap po narodzinach”, wygłoszona przez Aleksandrę i Jerzego Nitkiewiczów.
Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium vitae” („Ewangelia życia”), ogłoszonej 25 marca 1995 r. Papież napisał w niej m.in., że „człowiek i jego życie jawią się nam jako jeden z najwspanialszych cudów stworzenia”.

Tekst: ZD

Foto: Aleksandra MieczyńskaModlili się o powołania kapłańskie

25 marzec, 2019 - 23:15

Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej był w poniedziałek 25 marca dwudziestą stacją wielkopostnej inicjatywy Kościołów Stacyjnych miasta Częstochowy. Inicjatorem akcji jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wieczorna Msza św. poprzedzona była godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której wierni mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Ryszard Umański.
– Cieszę się ogromnie, że abp Wacław Depo stawia ogromny nacisk na powołania kapłańskie, bo jest chyba zasadnicza rzecz, jaką powinniśmy czynić – powiedział ks. Ryszard Umański. – Oczywiście nie możemy zaniedbywać też innych rzeczy zewnętrznych mówiąc o powołaniach, ale modlitwa, to co ks. arcybiskup mówił, że na kolanach powinniśmy wypraszać te powołania, to jest właśnie to, co dzisiaj robimy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Kolejną stacją Wielkiego Postu będzie kościół św. Judy Tadeusza przy ul. Kaczorowskiej. Inicjatywa duszpasterska abp. Wacława Depo nawiązuje do tradycji Kościoła rzymskiego, zrodzonej w IV-V w. Zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni miasta, kultywowany jest dzisiaj nie tylko w Rzymie, ale również w wielu miastach Polski jak np. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Lublinie.

ZDXVI zbiórka żywności Caritas – Tak. Pomagam

25 marzec, 2019 - 18:40

Dwa razy do roku, przed Świętami Bożego Narodzenia oraz Świętami Wielkanocnymi, Caritas w całej Polsce organizuje dwudniową zbiórkę żywności dla najuboższych. Podobnie akcja przebiega w Częstochowskiej Caritas.

Już po szesnasty w to ogromne przedsięwzięcie zaangażowani są wolontariusze, pracownicy Caritas, sklepy oraz życzliwi darczyńcy.

– W tym roku 29 i 30 marca w sklepach m.in.: Biedronka, Lidl, Polomarket, Dino, sklepy Społem, będzie można spotkać wolontariuszy szkolnych kół Caritas oraz parafialnych zespołów Caritas, którzy będą prosić Państwa o żywność z długim terminem ważności. Ważne jest, by tę żywność można było przechować oraz, by potrzebujący mogli zostawić ją w domu na dłużej – zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Paweł Dzierzkowski.

Wśród osób najbardziej potrzebujących, największą część stanowią osoby starsze, które niejednokrotnie mają problemy zdrowotne i finansowe.

– Taka paczka to dla nich bardzo wiele. Kiedy muszą opłacić rachunki i wykupić leki to często ludziom tym nie wystarcza na jedzenie. Widzimy, że nie brakuje osób potrzebujących. Tego typu pomoc ma także ewangeliczne odzwierciedlenie. Jezus bowiem powiedział, że ubogich zawsze będziecie mieć u siebie – cytuje ks. Paweł Dzierzkowski.

Coroczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas przebiega pod hasłem Tak. Pomagam. Żywność trafi do potrzebujących w okolicy Świąt Wielkanocy, a Radio Fiat zachęca wszystkich darczyńców do pomocy najbardziej potrzebującym.

BNOWeekend pełen interwencji

25 marzec, 2019 - 17:50

Miniony weekend według statystyk służb interwencyjnych był pełny pracy. Tylko przez trzy dni funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odnotowali 41 kolizji oraz jeden wypadek śmiertelny, do którego doszło w piątkowy wieczór, 22 marca w miejscowości Lipicze.

– Kierowca Opla usiłując wyprzedzić poprzedzający pojazd, zderzył się czołowo z 42-letnią motorowerzystką, która zginęła na miejscu – wyjaśnia oficer prasowy Sabina Chyra-Giereś.

Policjanci z wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali w weekend łącznie 15 osób, które nie powinny wsiadać za kierownicę.

– Funkcjonariusze Ruchu Drogowego zatrzymali ośmiu nietrzeźwych kierujących, sześć osób bez uprawnień oraz jednego kierowcę, poruszającego się po drogach pomimo zakazu – dodaje oficer.

Straż Miejska natomiast odebrała od mieszkańców 182 zgłoszenia. 43 dotyczyły zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nie obyło się także bez poważniejszych sytuacji.

– Przy ulicy Jagiellońskiej jeden z mężczyzn zaatakował innego pałką teleskopową. Strażnicy Miejscy zatrzymali agresora, a do poszkodowanego wezwali pogotowie ratunkowe. Druga interwencja miała miejsce w niedzielę przy ulicy Słowackiego. Jeden z mężczyzn rozbił drzwi wejściowe bloku. Strażnicy Miejscy ustalili personalia sprawcy i przekazali je Policji. Ukaranie sprawcy jest kwestią czasu – tłumaczy rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Kucharski.

Skuteczny okazał się także miejski monitoring kontrolowany przez operatorów częstochowskiej Straży Miejskiej.

– W ten weekend dzięki miejskim kamerom ujawniliśmy 17 zdarzeń. 12 razy interweniowali Strażnicy Miejscy, a pozostałe pięć interwencji przekazaliśmy do realizacji innym służbom – dodaje Artur Kucharski.

Od 22 do 24 marca częstochowska Komenda Państwowej Straży Pożarnej zanotowała 82 zdarzenia, z czego 35 dotyczyło miasta, a 47 powiatu częstochowskiego.

– 57 z zanotowanych zdarzeń to pożary. 51 z nich to pożary suchych traw i nieużytków rolniczych. W większości za powstanie tych zdarzeń odpowiada człowiek – mówi rzecznik częstochowskiej straży pożarnej Kamil Dzwonnik.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mimo to Straż Pożarna ponownie apeluje i przypomina, że wypalanie traw jest niebezpieczne i prawnie zabronione.

BNOSkrócone linie tramwajowe

25 marzec, 2019 - 16:14

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że we wtorek, 26 marca linie tramwajowe zostaną skrócone do pętli przy Promenadzie Niemena.

Ze względu na  prace konserwacyjne i wyłączenie energii elektrycznej, jutro – od 9:00 do 13:00 – linie tramwajowe zostają skrócone do pętli przy Promenadzie Niemena.

W czasie prowadzonych prac od Promenady Niemena do ul. Fieldorfa-Nila pasażerowie będą w obu kierunkach obsługiwani przez autobusy uruchomionej komunikacji zastępczej.

Obsługa pasażerów będzie się odbywać na sąsiadujących z linią tramwajową przystankach linii autobusowych.

W ramach połączeń przesiadkowych na sąsiadujących kursach przy Promenadzie Niemena bilety z linii tramwajowych są ważne na w autobusach linii zastępczej (i odwrotnie).

źródło: czestochowa.plWalcz modlitwą o życie bezbronnych

25 marzec, 2019 - 14:55

Obchodzimy dzisiaj (25 marca) uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz Dzień Świętości Życia. Jest to znakomita okazja do tego, aby włączyć się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Celem tego zapoczątkowanego w Fatimie dzieła jest 9-miesięczna modlitwa w obronie dzieci zagrożonych aborcją.

– Każdego dnia poczynają się dzieci i każdego dnia możemy podejmować Duchową Adopcję Dziecka Poczętego – mówi Barbara Szyc z Centralnego Ośrodka Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na Jasnej Górze, przywołując słowa o. Stanisława Jarosza, krajowego moderatora tego dzieła. – Codziennie wielu pielgrzymów przychodzi do naszego ośrodka i podejmuje się tego dzieła, ale są takie szczególne dni, jak dzisiejsza uroczystość, kiedy Maryja poczyna Syna Bożego, w które wierni w wielu kościołach, nie tylko w Polsce, włączają się w Dzieło Duchowej Adopcji – dodaje Barbara Szyc.

Aby włączyć się w Duchową Adopcję, nie trzeba uczestniczyć w żadnych ceremoniach. Wystarczy pragnienie niesienia pomocy nienarodzonym. – To dzieło nie ma żadnej struktury ani ram. Jeżeli chcemy podjąć tę modlitwę, a nie mamy dostępu do oficjalnego tekstu przyrzeczenia, powiedzmy swoimi słowami: „Panie Boże, od dzisiaj pragnę ratować modlitwą zagrożone dziecko. Proszę, pomóż mi wytrwać w tej modlitwie przez 9 miesięcy”. Następnie odmawiamy jedną tajemnicę różańca świętego i tzw. modlitwę codzienną – tłumaczy Barbara Szyc.

Szczegółowe informacje dotyczące Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, w tym teksty przyrzeczenia i modlitwy, znajdziemy na stronie duchowaadopcja.info.

Maciej OrmanPoznaj ludzką duchowość

25 marzec, 2019 - 13:55

Piękno ciała wydobywa się z piękna duchowości, a jedno z drugim jest integralnie związane. By jeszcze lepiej zrozumieć duchowość człowieka, warto wybrać się na warsztaty ph. „CIAŁO – moja ziemia obiecana”, o których mówił na antenie Radia Fiat ks. dr Tomasz Knop z Fundacji Integralnego Rozwoju Człowieka.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.

Warsztaty CIAŁO – moja ziemia obiecanaWieczory maryjne ze św. Janem Pawłem II

25 marzec, 2019 - 09:48

O. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, zaprasza na Wieczory maryjne – cykl katechez z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/03/WIECZORY_MARYJNE_O_MARIUSZ_TABULSKI_22_03_2019.mp3]

Rozmawiał Maciej OrmanWłókniarz pokonał Betard Spartę Wrocław!

24 marzec, 2019 - 17:58

Żużlowy weekend dobiega ku końcowi. Dzisiaj (24 marca) odbył się mecz towarzyszki pomiędzy forBET Włókniarzem Częstochowa a Betard Spartą Wrocław. Włókniarz wygrał 49:41.

W sobotę 23 marca odbył się 47. Memoriał im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. Rano na cmentarzu św. Rocha spotkali się prezesi, zawodnicy oraz rodziny i znajomi zawodników związanych z klubem, którzy zapalili znicze poległym na torze żużlowcom. Po Memoriale rozegrały się zawody na SGP Arenie Częstochowa, które wygrał Leon Madsen. Wyniki 47. Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego są dostępne na stronie www.wlokniarz.com.

AK

źródło: www.facebook.com/wlokniarz.czestochowa/Niedzielny poranek z muzyką

24 marzec, 2019 - 13:41

W Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, 24 marca odbył się po raz kolejny Niedzielny Poranek z muzyką.

Kilka dni temu obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny, dlatego zorganizowane spotkanie odbyło się pt. „Idzie wiosna”. Organizatorka Niedzielnego Poranka Beata Młynarczyk opowiada o historii spotkań, które zaczęły się odbywać sześć lat temu:

Pomysł na niedzielne spotkania z muzyką miała Magda Rogowska. To był jej pomysł na umuzykalnianie i rozwijanie uczniów jej szkoły. Na początku spotykaliśmy się z myślą o tym, żeby te zajęcia miały charakter lekcji słuchania muzyki. Przez te kilka lat wypróbowaliśmy kilka metod, które trzeba dostosowywać za każdym razem do zmieniającej się publiczności. Staramy się, żeby grali młodzi wykonawcy i żeby formy tych spotkań miały charakter wspólnej zabawy – podkreśla Beata Młynarczyk.

Prezentowane utwory na niedzielnym spotkaniu były wykonane przez pianistów, absolwentkę Częstochowskiej Szkoły Suzuki i plejadę skrzypków. Mówi współorganizatorka spotkania Maria Magdalena Rogowska:

Postanowiłyśmy dzisiaj przygotować utwory, które będą się radośnie kojarzyć z wiosną. Będą tańce i dzieci już od ósmego roku życia, będą grały na skrzypcach – mówi Maria Magdalena Rogowska.

Utwory wykonały dzieci i młodzież w wieku od 8 do 17 lat.

AK

 VI edycja „Dar bycia kobietą”

23 marzec, 2019 - 20:42

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej 23 marca zorganizowała kolejną odsłonę „Daru bycia kobietą” pod hasłem „Sukces o kobiecym obliczu”.

Podczas sympozjum prelegentki dzieliły się ze słuchaczami swoimi historiami oraz pokazywały jak można połączyć wartości chrześcijańskie z życiem zawodowym.

Sympozjum jest inspirowane książką autorstwa Alice von Hildebrand pt. „Dar bycia kobietą”. W książce zawarte są bardzo inspirujące słowa „Upadek każdej cywilizacji zaczyna się od upadku kobiety”. Kobieta jest dzisiaj wielokrotnie częściej narażona na negatywne działanie w świecie niż mężczyzna. A rolą nas mężczyzn jest tę kobietę chronić – mówił prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski.

Spotkanie poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Homilię poświęcił wartościom kobiety, jej ogromnemu znaczeniu w życiu społecznym, rodzinnym i chrześcijańskim.

Dziś jest to niesłychanie ważne, żebyśmy nie zamknęli mądrych prawd o kobiecie tylko w przestrzeni kościoła. Bo ta troska o kobiecość toczy się w świecie społecznym, w naszych szkołach, na naszych ulicach. I potrzeba takiej Akcji Katolickiej, która będzie stawała w obronie tego zamysłu Boga wobec kobiety – podkreślał bp Andrzej Przybylski.

Wykłady zaczęła jedna z aktorek, dziennikarka i działaczka społeczna Dominika Figurska. Opowiedziała historię zrodzenia się w niej pasji aktorskiej, mówiła o małżeństwie i macierzyństwie. Dzieląc się historią swojego życia i swojej wiary dała niezłomny przykład zawierzeniu się Bogu.

Najważniejsze jest to, żeby sobie nie przypisywać tej chwały. Bo wszystko we mnie jest dziełem Boga. Wydaje mi się, że należy chwalić się swoim sukcesem, ale na chwałę Pana Boga. Wtedy jest ta siła i odwaga, i pokornie przyjmuję, to co Pan Bóg daje – mówiła Dominika Figurska.

Jedna z prelegentek Małgorzata Nawrocka, dziennikarka i autorka kilkudziesięciu książek, mówiła o tym jak łączy życie zawodowe z wyznawanymi wartościami religijnymi.

Muszę przez cały czas walczyć o to, żeby być świadectwem wiary. Bo bardzo łatwo jest napisać wzniosły tekst i napisać innym jak mają żyć, a samemu umknąć spod tej oceny. Daję świadectwo i cieszę się świadectwem wiary innych osób, robię to i Bóg jest dobry, bo wciąż pozwala mi działać – mówiła Małgorzata Nawrocka.

Prelekcji udzieliła również dr Katarzyna Kwarecka, specjalistka w dziedzinie medycyny estetycznej.

AK39. Pielgrzymka Obrońców Życia

23 marzec, 2019 - 20:27

23 marca już po raz 39. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Obrońców Życia. Była to pierwsza pielgrzymka po śmierci jej głównego organizatora, dr Antoniego Zięby.

Na Jasnej Górze zgromadzili się wszyscy, którzy walczą o ochronę życia.

Obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci należy do najważniejszych zadań wierzących. A nawet ci, którzy nie wierzą, powinni również tego życia bronić, jeśli uznają godność człowieka i prawa natury – mówił bp archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń.

Ideą pielgrzymki jest coroczne zawierzenie Jasnogórskiej Matce spraw obrony życia.

Prosimy Matkę Bożą, żeby chroniła cywilizację życia i miłości, bo to jest fundament chrześcijaństwa. My bronimy życia po chrześcijańsku, czyli to, co uczył nas Pan Jezus, że trzeba iść z miłością. Trzeba okazać serce, zauważyć ból drugiego człowieka. I czasami jeden gest może uratować życia – podkreślała Ewa Kowalewska z Human Life International.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, który w homilii za wzór stawiał Maryję jako znak łączności i przymierza pomiędzy Bogiem a ludźmi zawartego dzięki ofierze Jezusa Chrystusa.

Maryja jest darem z wysokości krzyża. Za jej pomocą możemy nawiązywać coraz głębszą więź z Jezusem. Przychodzimy tutaj na Jasną Górę, żeby potwierdzić tę szczególną więź i uznać w niej Matkę, która otacza macierzyńską miłością nasz naród. Trzeba nam dziękować za dar wiary i czynić to z radością. Bóg uwolnił nas za sprawą swojego Syna z władzy ciemności i śmierci. I w tym zwycięstwie Boga nas światem szczególne miejsce ma Maryja, która jest znakiem przymierza – mówił abp Wacław Depo.

Podczas Eucharystii złożono przyrzeczenia Duchownej Adopcji Dziecka Poczętego, a po Mszy św. nastąpiła seria wykładów poświęconych m.in. organizacjom pro-life, neonatologi i przeciwdziałaniu aborcji.

AK

 Modlitwa stacyjna w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła

23 marzec, 2019 - 19:59


Kościoły stacyjne nawiązują do tradycji kościoła rzymskiego i z inicjatywy abp. Wacława Depo, w tym roku podczas Wielkiego Postu częstochowianie mogą do takich kościołów pielgrzymować.

Świątynią stacyjną 23 marca był kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. Władysław Badura.

To jest okazja do modlitwy o powołania. Myślę, że jest to poważny problem, ponieważ brakuje księży i trzeba się o to modlić. A kościoły stacyjne mogą być mobilizacją dla wiernych, do modlitwy o nowe powołania – mówi ks. Władysław Badura.

Kościołem stacyjnym na III niedziele Wielkiego Postu jest kościół Najświętszego Imienia Maryi.

AKLektorzy walczyli o „Puchar Dziekana Regionu Częstochowskiego”

23 marzec, 2019 - 19:54

W hali sportowej III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Biegańskiego w sobotę rozegrano Halowy Turniej Piłki Nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza „O Puchar Dziekana Regionu Częstochowskiego”.

W turnieju brało udział sześć drużyn z Częstochowy i okolic. Nad grającymi czuwał ks. Paweł Wróbel.

Rozgrywamy ostatni turniej w etapie regionów, w kategorii „Najstarszy lektor”. Jest to turniej piłki halowej, który wpisuje się w Mistrzostwa Ogólnopolskie – mówi ks. Paweł Wróbel.

Walka była zacięta, a emocje na twarzach grających świadczyły o sporym zaangażowaniu. Opiekun grupy z parafii św. Walentego z Konopisk ocenia turniej bardzo dobrze:

Widać, że chłopaki dobrze się bawią, a poziom rozgrywek jest wysoki. Wspólna rywalizacja została rozpoczęta wspólną modlitwą więc z Panem Bogiem. To prowadzi do rozwoju nie tylko ciała, ale i do rozwoju ducha.

Rozgrywki w kategorii „Lektor starszy” zakończyły się wynikiem:

1 miejsce — lektorzy z parafii św. Walentego w Konopiskach.
2 miejsce – lektorzy z parafii św. Floriana w Częstochowie.
3 miejsce – lektorzy z parafii św. Maksymiliana w Częstochowie.
4 miejsce – lektorzy z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie.

Finał diecezjalny odbędzie się 6 kwietnia w Hali sportowej w Poczesnej.

AKPrzygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – III Niedziela Wielkiego Postu

23 marzec, 2019 - 16:35

Na III Niedzielę Wielkiego Postu Kościół przygotował czytania:

Z Księgi Wyjścia (Wj 3, 1-8a. 13-15), z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian (1 Kor 10, 1-6. 10-12), i  z Ewangelii św. Łukasza (Łk 13, 1-9). Teksty biblijne rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaUczcili pamięć byłych zawodników Włókniarza

23 marzec, 2019 - 15:36

Dzisiaj (23.03) zorganizowano 47. odsłonę Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego.

O godzinie 10.00 na cmentarzu św. Rocha spotkali się prezesi, zawodnicy klubu Włókniarz Częstochowa oraz rodzina i znajomi żużlowców związanych z klubem.

Memoriał jest imprezą otwierającą częstochowski żużel. Dlatego najpierw idziemy zapalić znicze i zostawić wiązanki na grobach Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. Piękne jest to, że żużel to nie tylko sam sport, ale również historia i atmosfera, którą potrafimy wszyscy tworzyć – podkreśla prezes Włókniarza Michał Świącik.

Memoriał jest więc okazją do spotkania się, uczczenia pamięci byłych zawodników oraz wkroczenia w nowy żużlowy sezon.

Dla mnie najważniejsze jest to, żeby chłopaki walczyli, żeby było dobre widowisko. Wynik przyjdzie sam. Jesteśmy przygotowani i zobaczymy, co z tego wyniknie – dodaje Michał Świącik.

W niedzielę, 24 marca o godzinie 15.00 rozpocznie się mecz towarzyszki forBET Włókniarza Częstochowa z Betard Spartą Wrocław.

AK

 Modlitwa stacyjna w kościele św. Jana Sarkandra

22 marzec, 2019 - 20:03

 

W okresie Wielkiego Postu częstochowianie pielgrzymują po kościołach stacyjnych miasta. Są one inicjatywą abp. Wacława Depo, który na ten czas ustanowił wybrane częstochowskie kościoły, kolejnymi „stacjami” Wielkiego Postu.

Inicjatywa nawiązuje do tradycji Kościoła rzymskiego. Kościołem stacyjnym 22 marca był kościół św. Jana Sarkandra. Mówi proboszcz parafii ks. Błażej Borówka:

Modlimy się, ofiarujemy Drogę Krzyżową, nabożeństwo połączone z adoracją w intencji nowych powołań kapłańskich. Klęcząc przed Panem, chcemy przeprosić za wszystkie grzechy, niewierności, za wszystkie okoliczności, które być może przyczyniły się do tego, że niejednokrotnie powołania zostały zgaszone. Zgaszone zarówno przez nas duchownych, jak i przez rodziny i osoby świeckie. A potem prośmy, aby Pan Bóg na nowo te powołania wzbudzał – podkreśla ks. Błażej Borówka.

Mszy św. przewodniczył ks. Marian Szymonik, który w homilii przybliżył znaczenie posługi kapłańskiej, niejednokrotnie powołując się na słowa i nauczania św. proboszcza z Ars, czyli Jana Maria Vianney:

Chrystus przyszedł na ziemię, zgromadził wokół siebie uczniów, na ich fundamencie zbudował Kościół, poprzez biskupów, kapłanów i diakonów. Uczynił z Kościoła sakrament zbawienia. Św. proboszcz mówi, że nie ma żadnego dobra, które otrzymujemy przez Pana Boga, którego byśmy nie otrzymali przez kapłanów. Bo Pan Bóg daje powołania, tylko trzeba je odczytać, wychować i zrozumieć – mówi ks. Marian Szymonik.

Kolejną „stacją” na 23 marca jest kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Lista kościołów stacyjnych jest dostępna na stronie internetowej archiczest.pl.

AK

 Praca wre czy nie?

22 marzec, 2019 - 18:02

Trwa budowa węzłów przesiadkowych w Częstochowie. Prace są prowadzone przy dworcu głównym od strony ul. Piłsudskiego, na Stradomiu i na Rakowie. W tym ostatnim miejscu jeszcze kilka dni temu można było ujrzeć plac budowy, tyle że… robotników było brak, co mogło dziwić mieszkańców tej dzielnicy.

Jak mówi rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, Maciej Hasik o żadnym wstrzymaniu prac czy większej przerwie nie może być mowy.

Mając na uwadze okolice dworca PKP Raków i tego placu budowy, to jest to bardzo specyficzny teren, który pod ziemią kryje także sporo sieci, sporo instalacji, których na przykład nie było w mapach, planach, które są w trakcie budowy odkrywane i trzeba na bieżąco bez szkody, jakiejkolwiek sieci, jakiegokolwiek podmiotu podejmować działania, które po pierwsze pozwolą na realizację dalszej części prac, ale jednocześnie pozwolą na przebudowę tychże sieci i zabezpieczenie ich, tak aby nikt na tym nie ucierpiał. A te tereny mają po kilkadziesiąt lat i pod ziemią różne się kryją czasami niespodzianki niespodziewane i plany tego nie obejmowały. Nie zostało wskazane na przykład jakieś łącze podziemne, a w trakcie prac się okazuje, że ono tam funkcjonuje. I trzeba na bieżąco podejmować stosowne działania i wykonawca podejmuje takie działania w porozumieniu z MZDIT. I nie raz wymaga to kilkudniowego przestoju, czy jakichś analiz, czy uzgodnień, by budując jedno, nie niszczyć czegoś innego co pod ziemią się znajduje. – tłumaczy rzecznik MZDIT, Maciej Hasik.

W związku ze sprzyjającą aurą, w najbliższych tygodniach i miesiącach prace powinny przebiegać zgodnie z harmonogramem, a przestojów powinno być jak najmniej. Będą za to kolejne utrudnienia.

Wkraczają prace w kolejny etap, etap przebudowy ciągów pieszo rowerowych, które to prace mogą generować dodatkowe utrudnienia dla ruchu pieszego, rowerowego i także samochodowego na zasadzie jakichś dodatkowych wygrodzeń, bądź lekkich modyfikacji organizacji ruchu. Bowiem przypomnijmy, że także właśnie sieć ciągów pieszo rowerowych jest przebudowywana a mało tego zostanie przebudowana bądź nowo wybudowana sieć rowerowych dróg, które połączą wspomniane trzy dworce. Dlatego też jesteśmy na kolejnym etapie realizacji tej inwestycji i jeśli chodzi o ważne informacje dla mieszkańców, to można się spodziewać dodatkowych utrudnień z tego tytułu, wygrodzeń czy ograniczenia w ruchu dla pieszych, rowerzystów. W mniejszym niż dotąd stopniu dla ruchu samochodowego, ale podkreślamy to jest plac budowy i tutaj na bieżąco informujemy o tym jak te prace przebiegają. Cały czas jednak zalecamy, by zachować ostrożność. – mówi Maciej Hasik.

Termin zakończenia całej inwestycji wyznaczono na połowę czerwca 2020 roku.

PGUniwersytet z widokiem na świat

22 marzec, 2019 - 17:30

Uniwersytet z widokiem na świat – takim hasłem zatytułowano występ inaugurujący dzień otwarty w Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie, który miał miejsce w piątek 22 marca. Tłumów wśród przybyłej młodzieży nie brakowało.

Wszyscy zainteresowani mieli okazję zapoznać się z tym, co oferują poszczególne instytuty oraz wydziały uczelni. Nie zabrakło różnego rodzaju pokazów, warsztatów, koncertów i przede wszystkim wykładów, przygotowanych specjalnie na tą okoliczność. Dzień otwarty uczelni jest dobrą promocją i okazją do wyjścia naprzeciw potencjalnym kandydatom.

– W promocji nie ma nic złego. Chodzi o to, aby wyjść z naszą ofertą na przeciw uczniom, którzy zastanawiają się nad wyborem studiów. W ciągu ostatnich lat wykonaliśmy ogromną ilość pracy, dzięki czemu jesteśmy dzisiaj Uniwersytetem – mówił Artur Żywiołek, profesor nadzwyczajny UJD z Instytutu Filologii Polskiej.

Zorganizowane grupy uczniów przybyły nie tylko z samej Częstochowy, ale także z innych sąsiadujących miast takich jak Piotrków Trybunalski, Radomsko czy Wieluń. Uczelnia co roku zaprasza wszystkich zainteresowanych do przybycia i zapoznania się z ofertą programową. Tegoroczne wydarzenie było jednak szczególne, ponieważ wydziały uczelni po raz pierwszy organizowały dzień otwarty pod szyldem Uniwersytetu.

– Przed wejściem ustawy o szkolnictwie wyższym (tzw. konstytucji dla nauki) Akademia im. Jana Długosza była ostatnią uczelnią, której nadano prawo bycia Uniwersytetem. Możemy zatem powiedzieć, że obecnie jesteśmy najmłodszym Uniwersytetem w Polsce, chociaż mamy bogatą tradycję – dodał profesor.

Centralnym miejscem obchodów był budynek Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy Alei Armii Krajowej. Warto także wspomnieć, że wydarzenia związane z dniem otwartym były rozległe i odbywały się na prawie całym kampusie uniwersyteckim, m.in. w budynkach przy ulicy Zbierskiego i Dąbrowskiego.

BNOJadwiga Wiśniewska: Mamy wpływ na zmiany w Europie!

22 marzec, 2019 - 16:32

– Nasze skuteczne działania skutkują pozytywnymi zmianami na arenie europejskiej – mówiła w rozmowie telefonicznej dla Radia Fiat europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska. Było też o niezwykle gorącym temacie jakim jest Brexit.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta