Promed Optyk. CZAS NA WZROK 40 +
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 12 min. temu

Bp A. Przybylski: Piekło jest tam, gdzie nie ma miłości

2 godziny 37 min. temu

W Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce (w miejscowości Siedlec, gmina Mstów) rozpoczęły się uroczystości z okazji 50. rocznicy śmierci Św. Ojca Pio, 100. rocznicy otrzymania przez niego stygmatów oraz 50. lat istnienia Instytutu Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek 21 września, potrwają do 29 września. W sobotę 22 września bp Andrzej Przybylski przewodniczył uroczystej Mszy św. W homilii bp Przybylski podkreślał znaczenie miłości wobec Boga i wobec innych ludzi.

Dzisiaj św. Ojciec Pio wzywa nas wszystkich, byśmy zwarli szeregi, dalej tworzyli grupy modlitwy, grupy ratowania duszy. Ratowania najpierw przez miłość, że będziemy walczyć miłością o każdego grzesznika, o każdego kto nawet chodząc po ziemi ma piekło w sobie. Bo piekło jest tam, gdzie nie ma miłości. To miłość zwyciężyła na krzyżu, a nie cierpienie. Praktykujcie miłość – mówił bp Andrzej Przybylski.

Uroczystości w Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce zakończą się w sobotę 29 września: o godzinie 16.00 rozpocznie się Nabożeństwo do Św. Michała Archanioła, a o 17.00 – uroczysta Msza św. ku czci Św. Archaniołów.

ALM, PKUwaga! Silny wiatr w Częstochowie i regionie

3 godziny 23 min. temu

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie:

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości 30-45 km/h , w porywach do 75 km/h, z północnego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek 24 września w godz. 10.00-18.00. Prawdopodobieństwo sprawdzenia się prognozy wynosi 80%.

Ostrzeżenie wydano dla m.in. dla Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i zawierciańskiego.Trwa XII Przegląd Przedstawień Istotnych „Przez dotyk” Rodzina +/-

23 wrzesień, 2018 - 20:57

Wrzesień w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie upływa pod znakiem Przeglądu Przedstawień Istotnych. W ramach tegorocznej edycji wystawiono już pięć spektakli.

Wydarzenie zainaugurowano w piątek. Teatr Polski z Bielska-Białej wystawił groteskowy dramat Maliny Prześlugi „Pustostan”. Dzień później monodram „I będą święta” zagrała Agnieszka Przepiórska, a gospodarz XII PPI „Przez dotyk” zaprezentował trzy jednoaktówki i monolog, składające się na spektakl „Czechow: Żarty z życia”.

W niedzielę widzowie mieli okazję obejrzeć kolejny monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej – „Tato nie wraca” oraz spektakl „Tata ma kota” w wykonaniu Arkadiusza Cyrana, Dariusza Jeża, Przemysława Sadowskiego, Jarosława Tomicy i Karola Wróblewskiego.

Najbliższym wydarzeniem w ramach XII PPI „Przez dotyk” Rodzina +/- będzie koncert Katarzyny Groniec „Ach!”.

Każdy ma swoją Ziemię Obiecaną. Coś, za czym tęskni, czego mu brak, co chciałby, a nie może albo miał i utracił. Ziemia Utracona. Dobry tytuł na tomik poezji gdyby nie był parafrazą T.S.Eliota. „Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień“ – pisał poeta w „Ziemi Jałowej“. To prawda. Niezłe też bywają te poprzedzające kwiecień… ale co z tego? W końcu i tak nadchodzi wiosna.

„Ach!“, bo taki jest tytuł nowego albumu, opowie o ziemi jałowej, ziemi utraconej i, wreszcie, ziemi obiecanej, do której docieramy, rozmieniamy ją na drobne i znów tracimy. I od początku, bo wszystko jest cyklem co jakiś czas kończącym się dobrze! W końcu wracamy do życia, ale pod jednym warunkiem. Że wciąż mamy kogo kochać. Czy jestem szczęśliwa? Tak. Właściwie mogłabym powiedzieć: jak nigdy dotąd. Spokojna, jasna, świadoma. Dlaczego więc moje piosenki są smutne? Nie wiem. Najłatwiej byłoby powiedzieć (często to mówię na odczepnego) – bo lubię smutek. I nie mówić nic więcej. Ale to jest coś więcej. Coś, co wypływa gdzieś z głębi, z trzewi, kiedy zdarza mi się układać melodię i dopasowywać do niej słowa. Jak gdybym zapadała się w jakiś inny świat pełny echa i błękitu, który swoim pięknem onieśmiela tę drugą, starającą się twardo stąpać po ziemi, mnie. Z kolei ta druga ja, którą zawstydza miękkość tej pierwszej, potrafi ten melancholijno-lazurowy świat bezlitośnie wykpić. Wyciągam zatem samą siebie z błękitnego jeziora za włosy, jak baron Munchhausen wyciągnął siebie z bagien, a potem znów w to jezioro nurkuję.

Czy zatem kłamię tak jak on? Bardzo możliwe…

Producent: Marcin Bors.
Teksty na płytę w większości napisała Katarzyna Groniec, oprócz trzech, których autorką jest Barbara Wrońska (NA PÓŁ, NIE KOCHAM, SIĘ ROZPŁACZ). Muzykę skomponowali – Marcin Macuk (Hey), Barbara Wrońska i Katarzyna Groniec.

Opiekę artystyczną projektu objął Cezary Studniak – dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Zapraszamy 28 września 2018 r. (piątek), godz. 19.00

źródło: www.teatr-mickiewicza.plNa ludową nutę – II dzień Festiwalu im. B. Hubermana

23 wrzesień, 2018 - 20:13

Za nami drugi dzień XII Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. W niedzielę 23 września w Filharmonii Częstochowskiej królowała muzyka ludowa i góralska, a to za sprawą koncertu „Folk nie z tej ziemi”.

Orkiestrze Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. Adama Klocka towarzyszyła grupa etno-jazzowa „LAUTARI”. Jej twórczość osadzona jest w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu. Grupa „LAUTARI” wystąpiła w składzie: Maciej Filipczuk – skrzypce, Jacek Hałas – fortepian i akordeon, Michał Żak – klarnet, flet, szałamaja, Marcin Pospieszalski (gościnnie) – kontrabas.

Podczas koncertu „Folk nie z tej ziemi” zagrała również Kapela Maliszów, która czerpie inspiracje z tradycyjnej muzyki Beskidu Niskiego, ale również z tańców i przyśpiewek z różnych regionów Polski. Kapelę tworzą: Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew, Zuzanna Malisz – basy, bęben, śpiew i Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa.

Koncert poprowadziła Regina Gowarzewska.

W poniedziałek 24 września w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej w koncercie „Pieśń o Ziemi” wystąpi Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce) i Cezary Sanecki (fortepian). Rozpoczęcie o godz. 19.00.

Maciej Orman

wykorzystano fragmenty programu XII Festiwalu Wiolinistycznego

opracowanego przez Impresariat Filharmonii CzęstochowskiejTo Boża miłość umacnia nas w rodzinie

23 wrzesień, 2018 - 17:57

W dniach 22-23 września na Jasnej Górze odbywała się 34. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W modlitewnym spotkaniu brały udział małżeństwa, rodziny, doradcy życia rodzinnego, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin i wszyscy, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia są bliskie – w sumie ponad 5 tys. osób.

Centralnej Mszy św. w niedzielę, 23 września, na jasnogórskim Szczycie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Wraz z ks. arcybiskupem Mszę św. koncelebrowali: bp Wiesław Śmigiel z Torunia, nowy przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski oraz przebywający na Jasnej Górze abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z Watykanu. Organizatorem pielgrzymki był Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna mocą swojego narodu”.

Wszystkich zebranych w imieniu Jasnej Góry witał o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru. – Serdecznie wam życzę, by spojrzenie Matki z jasnogórskiego wizerunku udzieliło każdemu potrzebnych łask i duchowych mocy, aby każda Polska rodzina, biorąc wzór ze św. Rodziny, Bogiem silna, napełniona Duchem Świętym, dawała świadectwo wiary i budowała naszą Ojczyznę bardziej braterską i ewangeliczną – mówił paulin.

Spróbujemy wniknąć w to, co dzieje się w życiu małżeńskim i rodzinnym, kiedy małżonkowie zaczynają zapominać, brać w nawias lub niestety wręcz lekceważyć dzieło zbawcze Jezusa Chrystusa, jeżeli nie ma tego najbardziej istotnego związania z Chrystusem, związania, które zaistniało w życiu każdej i każdego z nas od momentu chrztu świętego? To zaczyna się nieodwracalny, wydawałoby się nieraz, proces zamykania się w kręgu własnego ja, koncentrowaniu się na sobie samym, na własnych sprawach, na, jak to się dzisiaj często mówi, samorealizacji. A to nieuchronnie prowadzi do nieporozumień, kłótni i niezgody. (…) Rwą się więzy międzyludzkie, nawet te najbardziej święte – sakramentalne, małżeńskie i rodzinne. Ulegają przerwaniu także więzy człowieka z Bogiem – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. – Stąd tak bardzo ważne, drodzy siostry i bracia, jest ciągłe odnawiane przez nas spojrzenie chrześcijańskie na to, czym jest małżeństwo i rodzina – mówił dalej kaznodzieja.

Nie ma wspólnoty z jednej strony bardziej bliskiej, a z drugiej strony będącej przestrzenią dla ogromnej ofiarności i zatroskania o sobie nawzajem, jak wspólnota małżeńska. I dlatego nigdy nie dość wchodzić w tajemnicę chrześcijańskiego małżeństwa i jedności małżeńskiej, nigdy nie dość, zwłaszcza dzisiaj, wobec plagi prawdziwej, która dotyka także naszej polskiej społeczności i polskiego narodu, niestety – plagi rozwodów, ale także związków partnerskich, i bardzo często ze strony ludzi, którzy są ochrzczeni i którzy z punktu widzenia prawa kanonicznego nie mają żadnych przeszkód, by związek małżeński zawrzeć. Ale nie chcą się zobowiązywać, bo to kosztuje – zobowiązywać się do miłości i wierności aż do końca życia, i uczciwości małżeńskiej. I lekceważą sobie tak konieczne otwarcie się na Boże błogosławieństwo – mówił metropolita krakowski.

W czasie Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego. Tradycyjnie małżeństwa i rodziny złożyły Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski.

źródło: BPJG/dr

o. Stanisław TomońKs. dr Włodzimierz Kowalik nowym proboszczem parafii Świętej Rodziny w Częstochowie

23 wrzesień, 2018 - 16:29

W niedzielę 23 września abp metropolita częstochowski Wacław Depo dokonał kanonicznego wprowadzenia ks. prał. dr. Włodzimierza Kowalika na urząd proboszcza parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Na początku uroczystości kapłani wraz z asystą przeszli procesyjnie do drzwi głównych Bazyliki Archikatedralnej, gdzie abp Wacław Depo podał do ucałowania ks. proboszczowi W. Kowalikowi pacyfikał – ozdobny krzyż. Następnie dotychczasowy gospodarz parafii archikatedralnej, ks. prał. Stanisław Gębka, przekazał swojemu następcy klucze do świątyni parafialnej.

Po obrzędzie przekazania kluczy kapłani z asystą przeszli procesyjnie do ołtarza. Po jego okadzeniu i pozdrowieniu wiernych przez głównego celebransa, abp. Wacława Depo, przedstawiciele parafii Świętej Rodziny powitali nowego proboszcza i złożyli mu życzenia. Następnie abp Wacław Depo oficjalnie przedstawił nowo mianowanego proboszcza częstochowskiej parafii archikatedralnej.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił ważną rolę, jaką dla Częstochowy i Polski pełni Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny. Cytując kilkukrotnie św. Jana Pawła II, abp Wacław Depo przestrzegał przed odrzucaniem Boga i wyśmiewaniem w literaturze, filmie i sztuce tego, co najświętsze. Na koniec hierarcha zwrócił się osobiście do ks. proboszcza Włodzimierza Kowalika.

Po homilii nowy proboszcz parafii archikatedralnej, trzymając rękę na księdze Ewangelii, złożył uroczyste wyznanie wiary. Później abp Wacław Depo i ks. prał. dr Włodzimierz Kowalik podpisali poświadczenie kanonicznego wprowadzenia w urząd proboszcza parafii archikatedralnej.

Podczas uroczystej Mszy św. śpiewał Chór „Basilica Cantans” pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego. O komentarze liturgiczne zadbał wikariusz parafii Świętej Rodziny, ks. lic. Łukasz Połacik.

Nowy proboszcz parafii archikatedralnej, ks. prał. dr Włodzimierz Kowalik, przyjął święcenia kapłańskie w 1986 r. Jest Wikariuszem Biskupim ds. Ekonomiczno-Administracyjnych, Ekonomem Archidiecezji Częstochowskiej, Dyrektorem Wydziału Ekonomicznego, Budownictwa i Ochrony Zabytków Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości i Prezpozytem Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej.

OBSZERNA RELACJA DŹWIĘKOWA Z UROCZYSTOŚCI NA STRONIE RADIA FIAT

Maciej OrmanZ wysokiego C – rozpoczął się XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana

23 wrzesień, 2018 - 00:09

Filharmonia Częstochowska obchodzi święto swojego patrona. W sobotę 22 września Nadzwyczajnym Koncertem Inauguracyjnym rozpoczęła XII Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana.

Podczas koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. Adama Klocka wykonała: „Fantazję góralską op. 17” Zygmunta Noskowskiego, „II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22” Henryka Wieniawskiego i „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Gwiazdą wieczoru był uważany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec Shlomo Mintz.

Koncert poprowadził Andrzej Sułek.

Dzisiaj (w niedzielę 23 września) podczas koncertu „Folk nie z tej ziemi” Orkiestrze Filharmonii Częstochowskiej towarzyszyć będzie grupa LAUTARI oraz Kapela Maliszów.

RELACJA NA STRONIE RADIA FIAT

Maciej OrmanDzień dla Życia i Rodziny

22 wrzesień, 2018 - 22:47

Było kolorowo, głośno i radośnie. Wszystko za sprawą Dnia dla Życia i Rodziny, który odbył się w sobotę 22 września na placu Biegańskiego w Częstochowie.

O wydarzeniu opowiada Marta Głąb z częstochowskiej Fundacji dla Życia i Rodziny im. św. Jana Pawła II. – Jest to happening związany z projektem „Bezpieczeństwo zaczyna się od rodziny”, finansowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W jego ramach w naszej fundacji prowadzimy warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat z zakresu pedagogiki, prawa i psychologii po to, żeby młodzi nauczyli się odpowiednio budować relacje, żeby wiedzieli, jak wybrnąć z trudnej sytuacji, np. jeżeli ktoś proponuje im alkohol czy narkotyki. Poprzez dzisiejszą akcję chcemy zachęcić częstochowian do współpracy z Fundacją dla Życia i Rodziny. Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, gry planszowe i zabawy.

Zgodnie z zapowiedzią Marty Głąb, Dzień dla Życia i Rodziny uświetnił występ zespołu dudziarzy Częstochowa Pipes & Drums.

Po szczegóły wspomnianego projektu „Bezpieczeństwo zaczyna się od rodziny”, do którego cały czas można dołączyć, odsyłamy na stronę Fundacji dla Życia i Rodziny im. św. Jana Pawła II www.zyciacud.pl.

Maciej OrmanBp A. Przybylski: Seniorzy są skarbami Boga, Kościoła i Polski

22 wrzesień, 2018 - 21:26

Na Jasną Górę po raz pierwszy w historii przybyła Narodowa Pielgrzymka Seniorów. W sobotę 22 września uczestniczyło w niej ok. 700 osób z całej Polski.

Bp Andrzej Przybylski zwrócił uwagę, że starość wiąże się z wielkim doświadczeniem i mądrością życiową, z której młodsi mogą wiele się nauczyć. – Ewangelia i przesłanie chrześcijaństwa przypominają nam, że starość jest skarbem. Niedawno papież Franciszek powiedział, że może młodzi ludzie robią coś szybciej, ale to starsi znają drogę. Oni już wiele przeszli i mogą nas nauczyć, jak nie iść na próżno, dlatego modlimy się dzisiaj z nimi na Jasnej Górze.

Mszy św. w intencji seniorów przewodniczył w Bazylice jasnogórskiej abp Edward Nowak z Watykanu, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w latach 1990-2007. Homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski. Odwołując się do fragmentu Ewangelii opisującego wesele w Kanie Galilejskiej, bp Przybylski powiedział, że Kana to miejsce dla wszystkich, nie tylko dla młodych. Hierarcha zachęcił seniorów, aby nie zamykali się w samotności, lecz aby tak jak goście weselni w Kanie wzięli udział w uczcie, czyli w radosnym spotkaniu, które nie może odbyć się w pojedynkę. Bp Przybylski powiedział, że „seniorzy są skarbami Boga, Kościoła i Polski”.

POSŁUCHAJ HOMILII BP. ANDRZEJA PRZYBYLSKIEGO

Podczas Eucharystii śpiewał chór seniorów „Niezastąpieni” z Włoszczowy.

Głównym organizatorem Pierwszej Narodowej Pielgrzymki Seniorów na Jasną Górę był dr Artur Dąbrowski, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. – Pomysł organizacji pielgrzymki wynika z pracy naszej organizacji właśnie z seniorami. Prowadzimy klub seniora, odwiedzamy zakłady opieki leczniczej jako wolontariusze. Jest to forma spłacenia długu względem pokolenia, które nas uczyło, kształtowało, wpoiło nam pewne wartości i zasady, którym musimy pozostać wierni. Wspaniale, że dzisiaj na Jasnej Górze jest tak wielu seniorów.

Dla seniorów pielgrzymka była dużym przeżyciem. – To bardzo ważne wydarzenie, bo kiedy jesteśmy we wspólnocie, możemy podzielić się zarówno naszymi radościami, jak i smutkami. Zawsze jest ktoś, kto pomoże i doradzi, a przez to człowiek staje się bardziej radosny – twierdzi pani Maryla z Częstochowy. – Jestem zbudowana i dowartościowana. Mam nadzieję, że ta pielgrzymka będzie organizowana co roku – przyznaje częstochowianka, pani Marianna. – Jasna Góra to dom, do którego się nie idzie, ale wręcz biegnie – dodaje z uśmiechem. Pan Sławomir przyjechał do Częstochowy z Wiewca: – Bardzo cieszę się, że mogę tu być. Msza św., taka ładna oprawa, wszystko jest bardzo piękne.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki spotkali się w Sali o. Kordeckiego na panelu senioralnym. Poruszano m.in. takie tematy jak: życie duchowe seniorów, ich szeroko pojęte bezpieczeństwo czy zdrowie. Omawiano także programy rządowe, skierowane do seniorów.

Słowo do uczestników pielgrzymki skierowała Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Stosowny list w jej imieniu odczytał senator Ryszard Majer.

Przemówienie wygłosiła również dr Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wymieniała, jakie inicjatywy podejmuje rząd polski w obszarze polityki senioralnej. – Rozpoczęliśmy budowę domów dziennego pobytu i klubów „Senior+”. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel rekordową kwotę 80 mln zł. Skierowaliśmy te pieniądze do samorządów, zarówno na adaptację budynków, jak i na ich późniejsze utrzymanie. To bardzo ważne, aby takie placówki powstały w każdej, nawet najmniejszej gminie.

Panel dyskusyjny poprowadził aktor Dariusz Kowalski.

 

Maciej OrmanPrzygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – 23 września 2018

22 wrzesień, 2018 - 14:42

23 września to niedziela XXV tygodnia okresu zwykłego. Na ten dzień Kościół przygotował czytania:

Z Księgi Mądrości (Mdr 2, 12. 17-20), z Listu św. Jakuba Apostoła (Jk 3, 16 – 4, 3), i z Ewangelii św. Marka (Mk 9, 30-37). Teksty biblijne rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaWiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w Częstochowie

22 wrzesień, 2018 - 14:35

W sobotę 22 września Częstochowę odwiedziła dr Elżbieta Bojanowska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, socjolog, polityk społeczny, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, autorka publikacji naukowych z zakresu socjologii i polityki społecznej, a przede wszystkim różnych aspektów starości i starzenia się polskiego społeczeństwa.

O godz. 9.30, wraz z senatorami Arturem Warzochą i Ryszardem Majerem, dr Elżbieta Bojanowska uczestniczyła w konferencji prasowej, która odbyła się przy Domu Pomocy Społecznej św. Antoniego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Częstochowie.

Jak powiedział senator Ryszard Majer, los osób starszych jest bardzo ważny dla rządu Zjednoczonej Prawicy:

– Ta wizyta jest bezpośrednio związana z troską naszego rządu o to, aby warunki i jakość życia seniorów zdecydowanie się poprawiały. Rokrocznie liczba osób starszych zwiększa się o 200 tys., co stanowi dla nas wyzwanie. Pani Minister Elżbieta Bojanowska jest osobą, która nieustannie szuka pomysłów dotyczących aktywizacji seniorów i opieki nad nimi.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dr Elżbieta Bojanowska, wymieniła działania, jakie resort prowadzi w celu poprawy jakości życia i aktywizacji seniorów:

– W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął dokument wyznaczający kierunek polityki wobec osób starszych do 2030 r., oparty na trzech filarach: bezpieczeństwie, uczestnictwie i solidarności. Realizujemy wiele programów, również poprzez samorządy, m.in. dofinansowujemy budowę domów dziennego pobytu dla osób starszych. W tym roku przeznaczymy rekordowe 80 mln zł na budowę klubów Senior+. W całej Polsce powstanie ich ok. 330, w tym ok. 30 w woj. śląskim. To niezwykle ważne, ponieważ osobom starszym często bardzo doskwiera samotność, a jeśli senior przyjdzie do takiej placówki dziennego pobytu, będzie mógł spotkać się z innymi osobami, zjeść ciepły posiłek i poddać się rehabilitacji. Realizujemy również program „Opieka 75+” i program „Za życiem”, w ramach którego dofinansowujemy w połowie tworzenie mieszkań chronionych.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska dodała, że osoby w wieku pow. 65 lat stanowią 23% polskiego społeczeństwa. Według prognoz w 2050 r. ten wskaźnik wyniesie ponad 40%. Elżbieta Bojanowska powiedziała, że w Polsce ostatni wyż demograficzny odnotowano w 1983 r. Od tamtego czasu „nie mamy prostej zastępowalności pokoleń”.

Senator Artur Warzocha wskazał na konieczność zdecydowanej reakcji na fakt wyludniania się i starzenia się Częstochowy:

– Niestety, jesteśmy miastem najszybciej wyludniającym się, spośród ośrodków o podobnej wielkości, a ten proces migracyjny dotyczy głównie ludzi młodych. Jeżeli uda nam się wygrać wybory, postaramy się zwiększyć zakres pomocy społecznej. Częstochowa musi stać się bardziej przyjazna dla ludzi starszych i ich opiekunów. Chcemy zaproponować nowe rozwiązanie, tzw. usługi wytchnieniowe, czyli pomoc w zakresie opieki nad osobami z niepełnosprawnością. Rodzina będzie mogła na kilka czy kilkanaście dni oddać pod opiekę wyspecjalizowanych pracowników osobę chorą. W tym czasie jej opiekunowie odpoczną, by następnie ponownie móc efektywnie opiekować się nią.

Artur Warzocha zaznaczył, że w 1997 r. w Częstochowie mieszkało 268 tys. osób. Dzisiaj miasto ma zaledwie 218 tys. mieszkańców.

Maciej OrmanPiknik Pieczonego Ziemniaka

21 wrzesień, 2018 - 16:57

Występy artystyczne, konkursy z nagrodami i poczęstunek – to atrakcje przygotowane w ramach Pikniku Pieczonego Ziemniaka, który odbył się w piątek 21 września w Częstochowskim Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Staszica 10.

Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów jest prowadzone przez Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki. Zadaniem CCAS jest koordynacja działań na rzecz seniorów podejmowanych przez różne instytucje społeczne oraz wszechstronna aktywizacja ludzi starszych. Mianem seniorów określa się osoby, które ukończyły 60 lat.

PKRekord na Placu Biegańskiego

21 wrzesień, 2018 - 16:01

„Największa liczba osób malująca farbami jednocześnie” – taki rekord próbowali w piątek 21 września pobić częstochowscy uczniowie zgromadzeni na Placu Biegańskiego. Z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 32 im. Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie odbyła się akcja malowania godła Polski, w której uczestniczyło kilka szkół podstawowych z naszego miasta.

Okazją do organizacji próby bicia rekordu była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy uczestnik akcji otrzymał czerwony karton formatu A3 i białe farby. W wyznaczonym czasie (pomiędzy 14.00 a 14.30) należało namalować starannie godło Polski, czyli białego Orła. Celem bicia Rekordu Polski było kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów oraz promocja miasta i szkoły, a także realizacja polityki oświatowej państwa. Do pobicia rekordu potrzeba było minimum 100 osób – w akcji uczestniczyło około 200 uczniów.

Całą akcję nagrywał i fotografował dron, z którego materiały zostaną wysłane do polskiego przedstawiciela Księgi Rekordów Guinnessa.

PKPrzyjemne z pożytecznym – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

21 wrzesień, 2018 - 15:58

Dobiega końca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który miał swoją odsłonę również w Częstochowie. Dzisiaj na placu Biegańskiego odbywały się animacje dla najmłodszych, pokazy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, pokazy ratownictwa medycznego i liczne konkursy z nagrodami.

Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć częstochowskich ratowników. Mówi Piotr Jakubowski, prezes Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie:

– Prezentujemy zasady udzielania pierwszej pomocy. Wykonujemy też pomiary ciśnienia i cukru. Wszędzie, gdzie się pojawiamy, staramy się zaszczepić ludziom ten nawyk udzielania pierwszej pomocy. Dysponujemy fantomami osoby dorosłej, dziecka i noworodka do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mamy też urządzenie szkoleniowe AED, które według nowych wytycznych jest priorytetem przy prowadzeniu resuscytacji, ponieważ daje duże szanse na przeżycie osobom z zatrzymaniem krążenia.

Na placu Biegańskiego odbyły się również zawody „Kierowca na medal”, które były okazją do tego, aby przekonać się, jak trudną i wymagającą pracę wykonują motorniczowie i kierowcy autobusu miejskiego. Chętni kierowcy rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych i konkursach wiedzy. Jednym z uczestników był Marek, kierowca częstochowskiego MPK:

– Musieliśmy przejechać między tyczkami na czas i odpowiednio zaparkować tyłem tak, żeby nie strącić pachołka. Wykonywaliśmy też slalom i parkowaliśmy autobusem możliwie najbliżej słupka przystankowego.

Dzisiejszy dzień był również okazją do zaapelowania do pozostałych użytkowników dróg o ułatwienie pracy kierowcom częstochowskiego MPK:

– Bardzo prosimy nie podjeżdżać blisko autobusu. Krótki autobus ma 12 m długości, przegubowy – ponad 18 m. Musimy mocno „wyciągnąć się” na sąsiedni pas przy skręcie. Prosimy też o to, aby ułatwić nam włączanie się do ruchu i niezajeżdżanie nam drogi, bo wiedziemy przecież pasażerów i odpowiadamy za ich bezpieczeństwo. Droga hamowania autobusu jadącego z prędkością 40 km/h jest podobna do drogi hamowania samochodu osobowego, poruszającego się z prędkością 80 – 100 km/h. Do tego dochodzi jeszcze duża masa autobusu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zwieńczy jutrzejszy Dzień bez Samochodu.

Maciej OrmanOblicza uzależnień 2018

21 wrzesień, 2018 - 12:30

Radio Fiat bierze udział w kampanii pt. „Oblicza uzależnień”. W ramach kampanii co tydzień emitowane są audycje dotyczące tematyki przeciwdziałania uzależnieniom od środków psychoaktywnych oraz przemocy w rodzinie, przygotowane przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów, działających w wymienionym obszarze. Cotygodniowe audycje poruszają temat walki z uzależnieniami, a także formy przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych. Cykliczne spotkania to także rozmowy o przemocy i o tym, jak jej zapobiegać i jak się jej przeciwstawiać. Audycji można posłuchać w każdy piątek o godz. 13:30 i 21:30.

 

Audycja z dnia 21 września 2018 r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/09/24_OBLICZA_UZALEZNIEN_21_09_2018.mp3]

Audycja z dnia 14 września 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/09/23_OBLICZA_UZALEZNIEN_14_09_2018.mp3]

Audycja z dnia 07 września 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/08/22_OBLICZA_UZALEZNIEN_07_09_2018.mp3]

Audycja z dnia 31 sierpnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/08/21_OBLICZA_UZALEZNIEN_31_08_2018.mp3]

Audycja z dnia 24 sierpnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/08/20_OBLICZA_UZALEZNIEN_24_08_2018.mp3]

Audycja z dnia 17 sierpnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/08/19_OBLICZA_UZALEZNIEN_17_08_2018.mp3]

Audycja z dnia 10 sierpnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/08/18_OBLICZA_UZALEZNIEN_10_08_2018.mp3]

Audycja z dnia 03 sierpnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/07/17_OBLICZA_UZALEZNIEN_03_08_2018.mp3]

Audycja z dnia 27 lipca 2018 r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/07/OBLICZA_UZALEZNIEN_27_07_2018.mp3]

Audycja z dnia 20 lipca 2018 r

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/07/15_OBLICZA_UZALEZNIEN_20_07_2018.mp3]

Audycja z dnia 13 lipca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/07/14_OBLICZA_UZALEZNIEN_13_07_2018.mp3]

Audycja z dnia 6 lipca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/13_OBLICZA_UZALEZNIEN_6_07_2018.mp3]

Audycja z dnia 29 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/12_OBLICZA_UZALEZNIEN_29_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 22 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/12_OBLICZA_UZALEZNIEN_22_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 15 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/oblicza-uzaleznien_15_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 08 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/9_OBLICZA-UZALEZNIEN_8_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 01 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/8_OBLICZA-UZALEZNIEN_1_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 25 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/7_OBLICZA_UZALEZNIEN_25_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 18 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/21_30_OBLICZA-UZALEZNIEN_18_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 11 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/5_OBLICZA_UZALEZNIEN_11_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 04 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/4_OBLICZA-UZALEZNIEN_04_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 27 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA-UZALEZNIEN_27_04_2018.mp3]

Audycja z dnia 20 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_20_04_2018.mp3]

Audycja z dnia 13 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_13_04_2018.mp3]


Jurajski Piknik Country już jutro

21 wrzesień, 2018 - 08:36

W sobotę 22 września na terenie Stajni Borek w Biskupicach odbędzie się Jurajski Piknik Country. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie dobrej muzyki: gwiazdą będzie legenda gatunku, zespół Gang Marcela. Wystąpi także częstochowski One Horse Band.

Imprezie towarzyszyć będą również liczne atrakcje, m.in. tutaj będzie zlokalizowana meta klasycznego Rajdu Jesiennego samochodów zabytkowych, pokaz jeździecki w stylu western, konkursy i zabawy edukacyjne związane z warzeniem piwa rzemieślniczego. Jak przekonuje Kuba Bociąga, współorganizator imprezy: – Jest okazja się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczenia i pobawić się przy wesołej, pozytywnej muzyce.

W razie niepomyślnej pogody koncerty i główne wydarzenia będą miały miejsce w krytej ujeżdżalni. Początek pikniku o godzinie 16. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.bialy-borek.pl oraz pod numerami tel. 603 403 555, 600 096 708 i 603 930 703. Jednym z patronów medialnych pikniku jest Radio Fiat.

Łukasz PiskorskiAbp W. Depo u Sióstr Obliczanek: Uwierzcie w moc modlitwy

20 wrzesień, 2018 - 18:49

Specjalny Ośrodek Wychowawczy Dom dla chłopców św. Stanisława Kostki w Częstochowie prowadzony przez siostry Obliczanki obchodził swoje święto patronalne.

W czwartek 20 września abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św. w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza. W Eucharystii uczestniczyło niemal 60 wychowanków ośrodka oraz kadra pedagogiczna.

Przed Mszą św. odsłonięto tablicę pamiątkową, którą poświęcił abp Depo. W trakcie Eucharystii przyznano 4 tytuły Honorowego Przyjaciela ośrodka – otrzymały go osoby lub instytucje wspierające na różne sposoby Dom dla chłopców: Fundacja SPE z Belgii, parafia św. Maksymiliana z Kolonii, ks. Paweł Maciaszek oraz Eugenia Czupryna. Po Mszy św. uczestniczy uroczystości przeszli do sali teatralnej, gdzie odbyło się przedstawienie o patronie ośrodka – św. Stanisławie Kostce.

PKAbp W. Depo: Św. Stanisław Kostka umierając wpatrywał się w krzyż

20 wrzesień, 2018 - 17:19

W czwartek 20 września w Zawierciu odprawiona została ostatnia z Eucharystii w ramach Dekanalnych i Regionalnych Pielgrzymek Chorych i Starszych Wiekiem archidiecezji częstochowskiej.

Mszy św. o godzinie 11.00 w parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii abp Wacław Depo nawiązywał do postaci św. Stanisława Kostki – jak mówił, św. Stanisław w chwili śmierci w jednej dłoni trzymał krzyż, w drugiej – obrazek z wizerunkiem Matki Bożej.

W tym roku pielgrzymkom w dniach 12-20 września przewodniczyli: abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, bp Andrzej Przybylski i bp senior Antoni Długosz. Początki Pielgrzymek Chorych w archidiecezji częstochowskiej sięgają roku 1993. Ich inicjatorem był abp Stanisław Nowak pierwszy metropolita częstochowski.

PKSprawą Mirosława S. może zająć się Prokuratura w Katowicach

20 wrzesień, 2018 - 15:44

Nie milkną echa sprawy zatrzymania byłego już wiceprezydenta Częstochowy Mirosława S. Obecnie zajmuje się nią częstochowska prokuratura, ale możliwe jest przejęcie tej sprawy przez Prokuraturę w Katowicach.

Wyjaśnia Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie:

– Prokurator okręgowy w Częstochowie wystąpił o przekazanie sprawy przeciwko Mirosławowi S. do prowadzenia prokuraturze spoza okręgu częstochowskiego. Prokurator motywuje swój wniosek tym, że prokuratorzy z Częstochowy stale współpracują z Urzędem Miasta Częstochowy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Chodzi tu głównie o uczestnictwo prokuratorów w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. W ocenie prokuratora okręgowego w niniejszej sprawie należy wyeliminować jakiekolwiek podejrzenia co do bezstronności organu prowadzącego postępowanie karne. Ta sprawa pozostaje w znacznym zainteresowaniu opinii publicznej i prowadzenie tego postępowania w częstochowskiej prokuraturze mogłoby wywoływać wątpliwości i podejrzenia co do obiektywizmu i neutralności częstochowskich prokuratorów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prokurator regionalny w Katowicach.

Prok. Tomasz Ozimek przypomina, o co oskarżony jest były wiceprezydent Częstochowy Mirosław S. i jakie mogą być konsekwencje popełnionego czynu:

– W toku postępowania Mirosławowi S. przedstawiono zarzut nieudzielenia pomocy w położeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. To przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.

W momencie zatrzymania Mirosław S. miał we krwi promil alkoholu. Nie wiadomo jednak, czy był w stanie wskazującym także podczas zdarzenia. Mirosław S. potwierdza, że brał udział w zdarzeniu drogowym, ale nie przyznaje się do winy. Po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 15 tys. zł został zwolniony z aresztu i będzie odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

Maciej Orman

Michał SicińskiPożar w Rędzinach

20 wrzesień, 2018 - 14:34

Wielki pożar w Rędzinach koło Częstochowy. Ponad 100 strażaków z całego regionu od kilku godzin walczy z ogniem, który pojawił się po godzinie 11:00 w budynku produkcyjnym obuwia przy ulicy Wolności 82.

Po przyjeździe zastępów straży pożarnej stwierdzono, że pali się obiekt o wymiarach 50x14x4 metry. Praktycznie jego połowa była objęta pożarem. Na chwilę obecną na miejscu działają 22 zastępy straży pożarnej, około 120 strażaków. Sytuacja nadal nie jest opanowana. Wewnątrz zakładu znajdowały się 24 osoby, które opuściły obiekt przed przybyciem straży pożarnej. Nikomu nic się nie stało – mówi kpt. Marcin Pudło z częstochowskiej straży pożarnej.

Jak mówią strażacy, na razie nie wiadomo, jak długo potrwa akcja gaśnicza.

PKRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta