Green Pack. Producent torebek papierowych fałdowych oraz woreczków foliowych.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 7 min. 40 sek. temu

V Otwarte Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty w Szachach Szybkich

17 marzec, 2018 - 19:42

17 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie odbyły się V Otwarte Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty w Szachach Szybkich. O wydarzeniu mówi Grzegorz Sikora – prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie:
– Jesteśmy mile zaskoczeni, że zawodnicy przyjeżdżają z całej Polski. Parę osób dzwoniło, że się spóźni, ponieważ zaskoczyła ich pogoda, ale nie ma się co dziwić, gdyż aura nie rozpieszcza. Atmosfera jest sportowa, a nagrody bardzo wartościowe. Życzymy wszystkim tego, aby to była zdrowa rywalizacja i niech wygra najlepszy.”
Szczegóły organizacji mistrzostw przybliża Elżbieta Pyrkosz – prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „HETMAN”:
– Już po raz piąty w Częstochowie organizujemy Otwarte Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty w Szachach Szybkich. Udział biorą zarówno pracownicy czynni jak i emerytowani. Ta impreza cieszy się dużą popularnością, co widać po dzisiejszym turnieju. Mimo tak niesprzyjającej pogody, zjechało tu ponad 30 zawodników z całej Polski. Szachy szybkie gramy na sprzęcie Uczniowskiego Klubu Sportowego HETMAN Częstochowa.
Mistrzostwa są kierowane tylko do pracowników oświaty. Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych – Maciej Trzmiel uważa, że dobrym pomysłem było by również zaangażowanie młodzieży w tego typu rozrywkę:
– Inicjatorami tej imprezy są pracownicy Związku Nauczycielstwa Polskiego, natomiast my z ogromną radością gościmy organizatorów. Uczestniczymy w tym, może nie bezpośrednio, ale popieramy inicjatywę. Jest to pomysł na to, że w przyszłości szachy szybkie będą w podstawie programowej. Umiejętność gry daje możliwość myślenia, które w przedmiotach ekonomicznych czy matematycznych jest bardzo ważne. Liczę na to, że będzie to inicjowane poprzez szachowe koła zainteresowań. Mam nadzieję, że w przyszłości w takich mistrzostwach będą również uczestniczyć młodzi ludzie.
Dlaczego mówimy o odmianie jaką są szachy szybkie wyjaśnia Grzegorz Sikora:
-Jak to szachy mogą być szybkie? Dlatego, ponieważ jedna runda trwa 15 minut, a zawodników jest 30, więc musimy to tak ustalić, aby każdy mógł zagrać z każdym.
Pomimo niekorzystnej pogody frekwencja na mistrzostwach dopisała.Prezentacja Stołów Wielkanocnych w Poczesnej

17 marzec, 2018 - 19:37

17 marca w hali sportowej przy ul. Szkolnej 2 w Poczesnej odbyła się Prezentacja Stołów Wielkanocnych. O wydarzeniu, ale również o tym co tak naprawdę ważne jest w Świętach Wielkanocnych, opowiada biskup Antoni Długosz:
– Cieszę się bardzo, że Gmina Poczesna kolejny raz organizuje prezentację stołów nie tylko wigilijnych, ale przede wszystkim z okazji Świąt Wielkanocnych. Poszczególne miejscowości prezentują to, co powinno się znaleźć na stole z okazji Wielkanocy, gdy po Rezurekcji przychodzimy, aby podzielić się jajkiem święconym i przeżyć tę prawdę, że Jezus umiera i zmartwychwstaje dla naszego zbawienia. Święta Bożego Narodzenia są bardziej świętami rodzinnymi, podczas tych Świąt Pan Jezus udowadnia, że jest prawdziwym człowiekiem. Tymczasem Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem, gdzie Pan Jezus umiera na krzyżu, ale zmartwychwstaje jako Bóg dla naszego zbawienia.
Swoje stoły prezentowało wiele miejscowości z okolic Częstochowy. O szczegółach opowiada Tomasz Gęsiarz – Wójt Gminy Mstów:
– Prezentacje stołów wielkanocnych i bożonarodzeniowych to wieloletnia tradycja. Odbywają się w poszczególnych gminach regionu częstochowskiego. Bardzo dobrze, że jest to kontynuowane. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich mogą zaprezentować dania, które własnoręcznie przygotowują. Oczywiście Gmina Mstów od lat ma swój własny stół. My zawsze na tego typu wydarzeniach będziemy, ponieważ tradycja jest dla nas bardzo ważna.
Sekretarz Gminy Janów – Monika Gałązka, mówi o tym jak do wydarzenia przygotowała się jej gmina:
– Potrawy są bardzo różnorodne, możemy zobaczyć m.in. galaretki, ciasta, mięsa i przede wszystkim jajko. Kilka miesięcy temu organizowaliśmy prezentację stołów bożonarodzeniowych w naszej gminie w miejscowości Piasek.
O wielkanocnych tradycjach opowiada europoseł Jadwiga Wiśniewska:
– Te wielkanocne tradycje to stół, którym króluje baranek, jajka w różnej formie, baby wypiekane w domach. Te zwyczaje świąteczne są naszą kulturą i tradycją. Budują one atmosferę w domach. To spotkanie jest okazją do wymienienia się przepisami i doświadczeniami oraz dobrego przygotowania się kulinarnego do Świąt Wielkanocnych, choć uważam że najważniejszym jest duchowo przygotować się do przeżycia tych świąt.
Wydarzenie zawsze cieszy się dużą popularnością. W prezentacji udział wzięło wiele miejscowości z 4 powiatów.Jurajski Jarmark Staroci

17 marzec, 2018 - 19:32

Jak w każdą trzecią sobotę miesiąca, tak i dzisiaj można było udać się na Jurajski Jarmark Staroci na Rynku Wieluńskim. Więcej o wydarzeniu opowiada organizator Jurajskiego Jarmarku Staroci – Eugeniusz Chrzan:
– Pogoda nie dopisała, ale zwolennicy tej imprezy zawsze, niezależnie od warunków odwiedzają nasz Jarmark. Można tutaj nabyć np. porcelanę, stare zegary czy srebrne bibeloty. Mamy również stanowiska numizmatyczne. Zapraszam w trzecią sobotę kwietnia, myślę że wtedy dopisze pogoda oraz frekwencja, zarówno wśród wystawców jak i potencjalnych kupujących – mówi Eugeniusz Chrzan.
Jest to wydarzenie cykliczne, można więc liczyć na obecność stałych bywalców. Jedną z nich jest mieszkanka Częstochowy – Iwona Zasada:
– Od czasu do czasu lubię się przespacerować na Jurajski Jarmark Staroci w formie rozrywki. Wprawdzie dzisiaj pogoda temu nie sprzyja, niemniej jednak wybrałam się. Jestem posiadaczką dwóch przepięknych lamp, które kiedyś okazjonalnie kupiłam. Lubię się tu przejść, pooglądać. Eksponaty są bardzo różne, począwszy od takich standardowych chińskich po różne perełki, jednak aby coś trafić, trzeba chodzić.
Pomimo pogody, która dzisiaj nie dopisała, wystawcy prezentowali swój asortyment. Jarmark trwał w godzinach od 6 do 16.Dzień otwarty w Norwidzie

17 marzec, 2018 - 15:31

Powoli zbliża się czas kiedy uczniowie będą musieli wybrać do jakiej szkoły średniej będą uczęszczać. Z racji tego w wielu liceach i technikach organizowane są dni otwarte, dzięki którym uczniowie mają okazję z bliska zobaczyć mury, w których będą kontynuować naukę. Nie inaczej było 17 marca w IX LO im. Cypriana Kamila Norwida. Szkoła cieszy się wspaniałą renomą zarówno pod względem naukowym jak i sportowym. Każdy częstochowski fan sportu wie, że to właśnie ta „Norwid” szlifuje największe siatkarskie diamenty w naszym mieście. IX LO słynie również z profilu biologiczno-chemicznego i może się pochwalić najlepszymi wynikami z matur w ostatnim roku. Za takimi sukcesami idzie oczywiście spory próg punktowy, który jest wymagany do dostania się do tej szkoły. Jednak jeżeli już się to uda na młodych czeka wiele możliwości rozwoju pozalekcyjnego. W „Norwidzie” działa m.in. chór, orkiestra, koło dziennikarskie, klub europeistyki, fotoklub i wiele, wiele innych uczniowskich inicjatyw. Jeżeli tegoroczni przyszli absolwenci chcą brać w tym wszystkim udział to nie pozostaje nic innego jak przyłożyć się do końcowych ocen i egzaminów.Przygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – 18 marca

17 marzec, 2018 - 15:29

Niedziela 18 marca jest Piątą Wielkiego Postu. Na ten dzień Kościół przygotował czytania:

Z Księgi Proroka Jeremiasza (Jr 31, 31-34), z Listu do Hebrajczyków (Hbr 5, 7-9) i z Ewangelii św. Jana (J 12, 20-33). Teksty biblijne rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaDar bycia dojrzałą kobietą

17 marzec, 2018 - 15:15

17 marca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się sympozjum pt. „Dar bycia dojrzałą kobietą”. Sympozjum poprzedziła uroczysta Eucharystia o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w kościele seminaryjnym. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. minister Elżbieta Bojanowska, europoseł Jadwiga Wiśniewska czy publicystka Elżbieta Ruman.

Podczas poprzedzającej sympozjum Mszy św. abp Wacław Depo pobłogosławił wszystkim uczestnikom konferencji i zaapelował o modlitwę o nowe powołania kapłańskie.

– Każda grupa apostolska czy modlitewna ma swoją misję. To nie jest tylko krąg ludzi, którzy gromadzą się przy kawie, ale grupa, która poprzez swój osobisty kontakt z Bogiem zastanawia się nad odpowiedzialnością za innych. Kiedy mówimy o darze bycia kobietą w oczywisty sposób myślimy o zamyśle bożym. Musimy o tym pamiętać kiedy mówimy nie tylko płciach, ale też o wspólnocie rodzinnej – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na początku konferencji gości przywitał prezes DIAK Artur Dąbrowski. Całe spotkanie poprowadził znany aktor teatralny i filmowy Dariusz Kowalski.

– Dojrzałość, niezależnie od płci, przychodzi do każdego z nas w różnym czasie. To oczywiście wynika z naszych doświadczeń i naszego charakteru. W życiu każdego człowieka przychodzi moment kiedy uświadamia sobie, że jest odpowiedzialny za swojego partnera, rodzinę czy dzieci. Ważne aby w tym momencie się nie przestraszyć, ale wziąć to na swoje barki i zrozumieć, że prawdziwe szczęści płynie z uszczęśliwiania innych – mówił Dariusz Kowalski

Pierwszym z prelegentów była minister Elżbieta Bojanowska, a po niej na mównice wyszła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

– Bycie kobietą dojrzałą nie jest kwestią wieku, ale naszego podejścia. Znam wiele młodych kobiet, które łączą pracę, naukę, życie społeczne i świetnie sobie w tym radzą, nie zaniedbując rodzin. Ważne jest również to aby nabytą wiedzą się dzielić i po to jest też to sympozjum. Kobiety doświadczone i odpowiedzialne powinny przekazywać te wartości młodym osobom – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Wśród zaproszonych gości było wiele kobiet mocno angażujących się w życie społeczne i polityczne regionu i kraju m.in. poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska.

– Kobieta jest siłą pozytywną, dodatnią do funkcjonowania każdej społeczności. Dojrzałość dodaje kobiecie piękna, zarówno pod względem osobowości jak i aparycyjnym. Dzięki dojrzałości nabywa się doświadczenie i wiedzę, które można później przekazywać nie tylko swojemu najbliższemu otoczeniu, ale też szerszemu gronu. Dojrzałość daje więc kobiecie bardzo wiele walorów, które może później wykorzystywać dla dobra wszystkich – mówiła Lidia Burzyńska.

Sympozjum było okazją do dyskusji w duchu katolickim na temat zalet i cech kobiet dojrzałych. Organizatorem spotkania była Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.SOR na Parkitce coraz piękniejszy

16 marzec, 2018 - 15:01


W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym trwają intensywne prace z myślą o stworzeniu drugiego w województwie śląskim Centrum Urazowego. Bardziej komfortowo, sprawnie i efektywnie. To priorytety jeśli chodzi o opiekę nad Pacjentem po skomplikowanym urazie np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. W tym tygodniu zrobiono kolejny ważny krok w tym kierunku. W dziecięcej części SOR-u będzie dużo większa i przestronna poczekalnia dla Pacjentów, a warunki lokalowe dla personelu dużo korzystniejsze niż wcześniej. Poza tym nastąpi wyraźnie rozdzielenie części dziecięcej od obszaru dla dorosłych co ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo – tłumaczy dr Jolanta Majer.

Dziecięcy Oddział SOR – u zdobi kolorowy obraz przedstawiający kota, który w piątek otrzymał imię ParKitek. Całość przedsięwzięcia czyli kompleksowa modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pochłonie ok. 10 mln złotych, a ostateczne zakończenie prac zaplanowane zostało na koniec 2018 roku. W połowie roku gotowe ma być supernowoczesne lądowisko przed wejściem do SOR-u – bez konieczności przewożenia poszkodowanego korytarzami.

PNPZmiany w ordynacji wyborczej

16 marzec, 2018 - 14:38

Zmiany w ordynacji wyborczej, jakie zostały wprowadzone przez Sejm w grudniu 2017 roku, weszły w życie z końcem stycznia bieżącego roku. Znowelizowane przepisy obowiązywać będą już w najbliższych, jesiennych wyborach samorządowych.
– Duże zmiany weszły w kodeksie wyborczym 31 stycznia – wyjaśnia Tomasz Doruchowski, Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie. – Będziemy rzeczywiście odczuwać te zmiany. Takie podstawowe to przezroczysta urna, chociaż te urny tak naprawdę są już stosowane od połowy roku 2016, podwójne komisje wyborcze, no i oczywiście kamery, dzięki którym będzie możliwość transmisji z lokalu wyborczego.
Zmiany obejmują również kwestie bardziej istotne, na przykład ilość i skład komisji wyborczych prowadzących i nadzorujących przebieg głosowań. W ordynacji wyborczej pojawiła się także nowa funkcja, urzędnik wyborczy.
Jak zapewnia dyrektor Tomasz Doruchowski, mimo że zmiany jakie wprowadził ustawodawca wymagają dłuższych przygotowań, Państwowa Komisja Wyborcza będzie w pełni przygotowana do najbliższych wyborów.

ZD„Cuda dzieją się po cichu…”

16 marzec, 2018 - 14:36

W piątek 16 marca na Jasnej Górze odbyła się uroczysta premiera książki zatytułowanej „Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach”. Książka jest efektem wnikliwych badań nad nigdy nieopublikowanymi jasnogórskimi dokumentami oraz rozmów ze Strażnikiem Cudów – kustoszem Głównego Archiwum Zakonu na Jasnej Górze – Ojcem Melchiorem Królikiem. Od ponad 40 lat spisuje on świadectwa ludzi, którzy doznali cudów bądź doświadczyli łask za przyczyną Jasnogórskiej Matki Bożej. Autorką monografii jest Anita Czupryn, która opowiedziała o okolicznościach jej powstania. W książce opisane zostały wybrane cuda, jakie miały miejsce w ostatnich dwóch wiekach. Autorka akcentowała też, że książka zawiera opisy i życiorysy osób, którym przez wiele lat nie było po drodze z wiarą.

Anita Czupryn jest dziennikarką i publicystką dziennika „Polska The Times”, autorką wielu publikacji o tematyce społecznej, a także wywiadów z politykami oraz osobistościami ze świata nauki i kultury. W jubileuszowym roku 300 – lecia koronacji Cudownego Obrazu postanowiła odwiedzić Jasnogórskie Sanktuarium i sprawdzić, w czym tkwi sekret tego wyjątkowego dla Polaków miejsca.

PNPFestiwal Modelarski w Koszęcinie

16 marzec, 2018 - 14:27

W najbliższy weekend, 17 – 18 marca, do Koszęcina zjadą się sympatycy modelarstwa z całej Polski, a także z sąsiednich krajów. Okazją do takiego spotkania będzie Koszęciński Festiwal Modelarski, wydarzenie organizowane już po raz siódmy. W ramach festiwalu rozegrany zostanie również III Konkurs Modeli Redukcyjnych „Koszęciński Rak”.
Koszęciński Festiwal Modelarski będzie dostępny dla zwiedzających w sobotę w godz. od 9.00 do 13.00, oraz w niedzielę w godzinach od 9.00 do 13.30. Wydarzenie odbędzie się Hali Sportowej Zespołu Szkół w Koszęcinie.

ZDPrezentacja Stołów Wielkanocnych w Poczesnej

16 marzec, 2018 - 13:31

Gratka dla miłośników tradycji wielkanocnych. W najbliższą sobotę 17 marca w hali sportowej przy ul. Szkolnej 2 w Poczesnej odbędzie się Prezentacja Stołów Wielkanocnych. Początek o godzinie 15.00.

W programie przewidziano m.in. występy artystyczne w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”, poświęcenie stołów i życzenia świąteczne, degustacja potraw oraz wręczenie dyplomów. Organizatorem Prezentacji Stołów Wielkanocnych jest Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie oraz Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Patronat nad wydarzeniem objął bp Antoni Długosz.

W Prezentacji Stołów Wielkanocnych uczestniczą gminy z 4 powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, kłobuckiego i myszkowskiego.

PKOstrzeżenie przed opadami śniegu

16 marzec, 2018 - 13:12

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dla województwa śląskiego, w tym subregionu jurajskiego, o prognozowanym wystąpieniu opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 7 cm do 12 cm. Jednocześnie prognozuje się wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 60 km/h, z północnego wschodu, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie wydane zostało na okres od godz. 14.00 – 16 marca do godz. 04.00 – 17 marca.Droga Krzyżowa w Częstochowie

16 marzec, 2018 - 13:04

Tradycyjnie w piątek przed Niedzielą Palmową (23 marca) w Częstochowie Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo będzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, która przejdzie Alejami Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18.00 na placu Daszyńskiego (przed kościołem św. Zygmunta). Do udziału w nabożeństwie zapraszamy wszystkich wiernych z parafii miasta Częstochowy, a także wszystkich innych chętnych z archidiecezji.„Kuria krakowska na podsłuchu”

16 marzec, 2018 - 09:44

„Kuria krakowska pod obserwacją i na podsłuchu” – to tytuł spotkania jakie w czwartek 15 marca odbyło się w Częstochowie z przedstawicielką krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie zorganizował częstochowski oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Spotkanie podzielono na dwie części – w pierwszej dr Monika Komaniecka-Łyp, zaprezentowała metody i sposoby inwigilacji za pomocą środków technicznych, a w drugiej mechanizmy inwigilacji Kurii krakowskiej w czasach kard. Karola Wojtyły. Badaczka wyjaśniła także szczegółowo wątki, jakie uwzględniła w swojej prezentacji oraz wyjaśniła, dlaczego Kuria krakowska i Kościół krakowski były w szczególnym zainteresowaniu służb specjalnych.

Dr Monika Komaniecka-Łyp jest pracownikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół aparatu bezpieczeństwa PRL, historii dyplomacji oraz historii najnowszej Polski. Naukowo zajmuje się badaniami nad działalnością pionów techniczno-operacyjnych Służby Bezpieczeństwa, funkcjonowaniem ewidencji i archiwum SB, inwigilacją struktur „Solidarności” oraz historią placówek dyplomatycznych Francji w Polsce, szczególnie Konsulatu francuskiego w Krakowie. Jest autorką licznych publikacji związanej z tą tematyką.

PNPSukces młodej częstochowskiej artystki

15 marzec, 2018 - 21:10

Uczennica VI klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Michała Żebrowskiego w Częstochowie, Maria Belica, została laureatką 16. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini”. W konkursie, który odbywał się w dniach 7-9 marca w Legnicy, częstochowianka zdobyła I nagrodę w grupie starszej. Marię Belica do konkursu przygotowywała Aleksandra Szwejkowska-Belica. W piątek 23 marca laureatka konkursu wystąpi wraz z innymi tegorocznymi dyplomantami częstochowskiego POSM-u na koncercie w Filharmonii Częstochowskiej. Początek koncertu o godzinie 18.00.

ZD

foto źródło: ZSM w CzęstochowieSpoKREWnieni służbą – ogólnopolska akcja krwiodawstwa

15 marzec, 2018 - 21:06

15 marca na parkingu przed Komenda Miejską Policji w Częstochowie stanął ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pojawił się w ramach ogólnopolskiej akcji zbierania krwi. O akcji opowiedział starszy sierżant Kamil Sowiński, asystent Wydziału Prewencji, a jednocześnie Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie:
– Akcja nazywa się „Spokrewnieni służbą”. Trwa od 1 marca do 31 marca. Prowadzona jest na terenie całej Polski pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na koniec miesiąca będzie ta akcja podsumowana, będzie ogłoszona ilość zebranej krwi.
Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK KMP w Częstochowie prowadzi też dobrowolną zbiórkę czekolad dla potrzebujących dzieci. Słodycze będą przyjmowane w dniach 1 – 23 marca 2018 r., od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 w pokoju nr 6 w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie, ul. Popiełuszki 5.

ZDPisanka… czyli lekcja muzealna o jaju wielkanocnym

15 marzec, 2018 - 20:59

„Pisanka… czyli lekcja muzealna o jaju wielkanocnym” to tytuł warsztatów dla dzieci, jakie z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przygotowało Muzeum Częstochowskie. W trakcie zajęć pracownicy muzeum starają się przybliżyć dzieciom symbolikę jajka wielkanocnego, zwyczaje z nim związane oraz przedstawić różne techniki zdobień pisanek – kraszanki, malowanki czy oklejanki.
Warsztaty potrwają do 23 lutego. Informacji o możliwościach uczestnictwa w zajęciach udziela Dział Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego.
Jajko jest do dziś dnia jednym z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek należy przygotowywać kolorowe jajka, których nie może zabraknąć na świątecznym stole oraz w koszyczkach, które w Wielką Sobotę zanosimy do poświecenia w kościele.

ZDCiekawa inicjatywa częstochowskich Amazonek

15 marzec, 2018 - 20:54

Realizując swoje liczne działania polegająca na promocji i profilaktyce zdrowia i zdrowego stylu życia oraz wspieraniu kobiet cierpiących na choroby nowotworowe, Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki sięga po różnego rodzaju sposoby dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców. Jednym ze źródeł informacji przekazywanych przez stowarzyszenie jest cykl filmów zrealizowanych w ramach kampanii edukacyjnej pod hasłem „Jest jak Jest. Mam wybór”. Kampania skierowana jest przede wszystkim do kobiet zmagających się z zaawansowanym rakiem piersi. O takiej formie działań opowiedziała prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, Elżbieta Markowska:
– Myślę, że to jest bardzo ważne, i taki nasz pomysł powstał by pokazać co robimy, ale przede wszystkim, żeby zachęcać wszystkich, żeby zaczęli dbać bardziej świadomie o swoje zdrowie.
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki prowadzi liczne akcje i kampanie profilaktyczne, między innymi „Marsz Różowej Wstążki”, „Jestem Kobietą” czy „Razem wygrywamy z rakiem piersi”. Corocznie organizuje również Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę. W roku 2017 odbyła się ona już po raz dwudziesty.

ZDCzy z urzędowego projektu powinien korzystać zastępca prezydenta?

15 marzec, 2018 - 17:10

 

W czwartek 15 marca odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Częstochowa. Nie brakło tematów budzących emocje i bardzo ostrych sporów.

Jednym z nich była dyskusja wokół projektu pn. „Budowa infrastruktury służącej do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Miasto Częstochowa”. Projekt nosi potoczną nazwę „Słoneczna gmina” ponieważ będzie realizowany w formule o takiej nazwie. Co to znaczy? Częstochowa zamontuje na posesjach uczestników projektu instalacje odnawialnych źródeł energii, które będą własnością gminy i zostaną użyczone uczestnikom projektu, a po zakończeniu trwałości projektu gmina przeniesie na właściciela nieruchomości prawo własności do zamontowanej instalacji. Co ciekawe, na liście potencjalnych uczestników projektu znajduje się Jarosław Marszałek, Zastępca Prezydenta Częstochowy, czy też radni z Platformy Obywatelskiej i SLD: Jacek Krawczyk i Zbigniew Niesmaczny. Pojawia się również nazwisko Balt i Tyl. Czy to zgodne z prawem?

Zrobiliśmy nabór otwarty, gdzie każdy mieszkaniec bez względu na to, kim jest, jaką funkcję pełni, gdzie mieszka, ma prawo skorzystać. Dlaczego mamy mieszkańców dzielić na lepszych, gorszych, tych, którzy mogą oraz tych, którzy nie mogą. Uważam, że każdy mieszkaniec Częstochowy powinien mieć równe prawa i miał równe prawa do skorzystania z tego, żeby móc do tego projektu się zakwalifikować – mówi Andrzej Szczerba, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa częstochowskiego magistratu.

Podczas sesji przegłosowano również kilka zmian w budżecie miasta na 2018 rok. Wśród nich jest rozciągnięcie w czasie budowy węzłów przesiadkowych w Częstochowie – zostaną one zrealizowane nie w tym roku, ale w terminie do 2020 roku.

Sesja została przerwana na wniosek klubu radnych PO – zostanie ona wznowiona w poniedziałek 26 marca o godzinie 15:00. Powód? Przeciągające się dyskusje i nieobecność na sesji Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.

PKKoziegłowy: TIR-y zniszczyły kilometry dróg gminnych

15 marzec, 2018 - 16:35

W środę 14 marca o godzinie 3:50 nad ranem na Drodze Krajowej nr 1 w Koziegłowach doszło do potrącenia, w wyniku którego śmierć poniósł 72-letni mieszkaniec gminy. Myszkowscy policjanci zamknęli fragment DK-1 i wytyczyli objazd drogami o kategorii powiatowej przez Wojsławice, Cynków i Winowno. Kierowcy ciężarówek zamiast drogami powiatowymi korzystali jednak z dróg gminnych, m.in. z ulicy Poręba w Cynkowie i Folwarcznej w Markowicach. Efekt? Zniszczone przez TIR-y drogi.

Objazd, który był wytyczony drogami powiatowymi nie był w żaden sposób zabezpieczony przez służby. Gdy kierowcy włączali nawigację, która wskazywała im najkrótszą trasę, po prostu zjeżdżali z dróg powiatowych i zniszczyli odcinek kilku ładnych kilometrów. Wystosowaliśmy pismo do Wojewody o uruchomienie środków z zakresu zarządzania kryzysowego – mówi Piotr Kołodziejczyk, zastępca burmistrza miasta i gminy Koziegłowy.

Szacunkowa wycena zniszczeń nawierzchni dróg gminnych w Koziegłowach wynosi 4 mln złotych.

PKDlaczego warto czipować psa?

15 marzec, 2018 - 15:33

Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu oraz błyskawicznie powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym 15 cyfrowym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Nie wszyscy jednak wprowadzają informacje do ogólnych rejestracji.
Po zaczipowaniu zwierzaka warto umieścić na obroży odpowiednią „fiszkę” która poza numerem telefonu do właściciela poinformuje, że został on także oznakowany elektronicznie. Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, w większości gabinetów weterynaryjnych, komendach Policji oraz Straży Miejskiej w całym kraju.

PNPKonkurs recytatorski dla uczniów ze szkół specjalnych

15 marzec, 2018 - 15:30

W czwartek, 15 marca w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Częstochowie po raz kolejny odbył się konkurs recytatorski z udziałem uczniów Szkół i Placówek Specjalnych. Konkurs zorganizowano już po raz trzeci. W tym roku recytowano głównie wiersze Tuwima i Brzechwy.  Do tegorocznego konkursu zgłosiło się około 60 uczniów.

PNPSpotkanie z absolwentem Zbigniewem Pinderakiem

15 marzec, 2018 - 15:15

W czwartek Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie odwiedził jego były uczeń, a dzisiaj znany w całej Europie śpiewak, solista i Volksoper Zbigniew Aleksander Pinderak. Oprócz realizowania się artystycznie śpiewak prowadzi razem z żoną – Sandy Erdmann-Pinderak​ – herbaciarnię Teenorissimo. Nazwy herbat nawiązują do tytułów oper i ich bohaterów.

Artysta w roku 1987 r. ukończył Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie w klasie gitary. Karierę wokalną rozpoczynał w chórze chłopięco-męskim prof. Stuligrosza w Poznaniu. Studia wokalne ukończył z wyróżnieniem w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w Dreźnie uzyskując dyplom śpiewaka operowego i koncertowego. W latach 2005-2008 roku występował gościnnie w teatrach i salach koncertowych całej Europy.

PNPPoszukiwany przez sąd wpadł w ręce strażników miejskich

15 marzec, 2018 - 13:55

Częstochowscy strażnicy miejscy ujęli 46-letniego mężczyznę, który był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Częstochowie.

Podczas kontroli rejonu dworca PKP przy Piłsudskiego strażnicy miejscy zauważyli mężczyznę, który na widok patrolu zaczął się dziwnie zachowywać oraz próbował się szybko oddalić. Strażnicy miejscy podjęli interwencję i wylegitymowali mężczyznę. Po sprawdzeniu mężczyzny w rejestrze osób poszukiwanych okazało się, że zarządzono za nim poszukiwania. Mężczyzna został ujęty i przekazany na IV Komisariat Policji.Działania „Pasy”

15 marzec, 2018 - 13:50

W czwartek (15 marca) policjanci z radomszczańskiej drogówki prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Pasy”. W trakcie kontroli będą zwracać szczególną uwagę czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących.
Działania kontrolno-prewencyjne pn. „Pasy” prowadzone są w ramach współpracy policji europejskich zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego – TISPOL (Traffic Information System Police) i swoim zasięgiem obejmują drogi 27 krajów europejskich zrzeszonych w organizacji. Polegają one na egzekwowaniu stosowania się kierujących i pasażerów do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowaniu urządzeń do przewozu dzieci.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta