Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 59 min. temu

Budowa sceny na jasnogórskich błoniach

22 sierpień, 2017 - 15:56

Na Jasnej Górze trwają przygotowania do głównych uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Jednym z wydarzeń jakie towarzyszą tym obchodom ma być widowisko multimedialne „JASNA GÓRA-POLSKA KANA”. W tym celu na jasnogórskich bloniach, po stronie ulicy Wieluńskiej, powstaje scena wraz z zapleczem scenicznym. Potężna konstrukcja z dnia na dzień robi coraz większe wrażenie na przyglądających się pracom mieszkańcach Częstochowy jak i pielgrzymach. O pracach opowiada Leszek Malinkiewicz, kierownik budowy scenografii:
– Nie mamy żadnych trudności z ustawianiem sceny, mamy tylko duże przerwy, są Msze św. i musimy wtedy przerwać prace ale to wszystko jest do ogarnięcia. Sama scena ma powierzchnię 400 m2, razem z zapleczem 600 m2. Najwyższym elementem będzie dekoracja, taki portal główny z podstawowym założeniem scenograficznym imitującym ramę obrazu w kolorach czarnym i złotym.
Jak twierdzi Malinkiewicz, scena musi być gotowa na piątek rano, ponieważ wtedy mają odbywać się na niej próby artystyczne i muzyczne. Widowisko zaplanowane jest na sobotę, 26 sierpnia. Jego rozpoczęcie wyznaczono na godz. 21.00.

ZDCaritas apeluje o pomoc

22 sierpień, 2017 - 15:46

Nawałnice, jakie przeszły ostatnio nad naszym krajem, wyrządziły olbrzymie szkody. Wielu ludzi utraciło swoje domy, majątek, dorobek życia. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom i odpowiadając na apel Kościoła, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zwróciła się do proboszczów naszych parafii o przeprowadzenie zbiórki na rzecz poszkodowanych. O szczegółach akcji opowiada Paulina Grad z częstochowskiej Caritas:
– W odpowiedzi na apel Episkopatu Polski i decyzją abpa Wacława Depo Caritas Archidiecezji Częstochowskiej włącza się w akcję poszkodowanym w wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Polską z 11 na 12 sierpnia. W tym celu poprosiliśmy księży proboszczów z parafii Archidiecezji Częstochowskiej aby przeprowadzili zbiórkę środków finansowych na tacę bądź do puszek. Zbiórka będzie przeprowadzona 27 sierpnia lub 3 września.
Caritas Polska wystosował również apel o przekazywanie na rzecz poszkodowanych odzieży, kocy, sprzętów gospodarstwa domowego czy też materiałów budowlanych, które pomogą w odbudowie zniszczonych gospodarstw i domów.

ZDBezpieczna droga do szkoły

22 sierpień, 2017 - 15:40

Zbliża się początek roku szkolnego. Od września w godzinach porannych na ulicach miasta pojawi się więcej dzieci zmierzających do szkoły. Jak co roku częstochowska Straż Miejska rozpoczyna akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W ramach akcji funkcjonariusze kontrolować będą rejony szkół i przedszkoli pod kątem bezpieczeństwa dzieci zmierzających do placówek edukacyjnych. O akcji mówi starszy inspektor Dariusz Skowron, dowódca Sekcji Koordynacji Straży Miejskiej w Częstochowie:
– Akcja ta polega na tym, że w sierpniu strażnicy kontrolują rejony szkół i przedszkoli pod względem infrastruktury, czyli czy chodniki nie są dziurawe, czy krzewy nie zasłaniają widoczności przy szkołach, czy oznaczenia na drogach są dobrze widoczne. Wszystkie uwagi zgłaszamy natychmiast do właściwych organów, czyli Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, Wydziału Ochrony Środowiska czy do właściwych spółdzielni mieszkaniowych.
Dodatkowo Strażnicy Miejscy, we współpracy ze szkołami, prowadzić będą prelekcje na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły oraz innego typu niebezpieczeństwach jakie mogą napotkać dzieci i jak sobie w takich sytuacjach radzić.

ZDPKP Intercity uruchamia kolejne połączenie do Zakopanego i Żywca

22 sierpień, 2017 - 10:47

Odkryj jesienne uroki Tatr i Beskidów! Jesień to atrakcyjny czas, by pospacerować Doliną Chochołowską czy udać się do Babiogórskiego Parku Narodowego. Już od soboty, 9 września br., PKP Intercity uruchomi nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Skład TLK Halny pojedzie m.in. przez Poznań, Wrocław, Opole i Żywiec.

Pasażerowie planujący wyjazd zarówno do turystycznej stolicy Tatr, jak i Beskidów, od 9 września br. zyskają weekendowe połączenie na trasie Bydgoszcz–Zakopane. Po drodze pociąg TLK Halny zatrzyma się m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu czy Bielsko-Białej. Skład wyruszy z Bydgoszczy przed godz. 6:00, a do Zakopanego dotrze na godz. 18:45. W relacji powrotnej pociąg odjedzie z południa Polski o godz. 10:44, aby dotrzeć do Bydgoszczy na godz. 22:45. Jednocześnie nowo uruchomiony skład PKP Intercity pojedzie trasą przez Żywiec i Suchą Beskidzką zapewniając turystom dojazd do miejscowości, z których można bezpośrednio wyruszyć na szlak w Beskidy Zachodnie.

Osoby, które zaplanują wyjazd w góry z wyprzedzeniem, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. Przy zakupie biletu warto skorzystać z internetowego systemu sprzedaży lub aplikacji mobilnej, które umożliwiają realizację transakcji szybko i bez wychodzenia z domu. Coraz więcej osób korzysta z tej formy zakupu. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku, aż 41% pasażerów nabyło bilety online.

Złota polska jesień to dobry czas na wyjazd w góry. Od września, podróżni dotrą do Zakopanego kilkoma pociągami PKP Intercity. Pasażerowie będą mieć do dyspozycji składy weekendowe m.in. z Krakowa (TLK Malinowski) i ze Szczecina (TLK Haller) oraz codzienne połączenie z Trójmiasta (TLK Karpaty). Dodatkowo, przez cały wrzesień, pociąg EIC Tatry, zamiast tylko w weekendy, będzie kursował codziennie na trasie z Warszawy do Zakopanego. Składami przewoźnika podróżni dojadą także w inne górskie regiony Polski, m.in. w Karkonosze do Jeleniej Góry, w Bieszczady do Zagórza czy w Beskidy do Żywca.Fatima.Ostatnia tajemnica

22 sierpień, 2017 - 09:38

Do 24 sierpnia w kinie studyjnym „Iluzja” będzie można oglądać film „Fatima. Ostatnia tajemnica”. Intrygujący obraz hiszpańskich twórców na styku fabuły i dokumentu, próbujący opowiedzieć o tym, czy objawienia fatimskie się spełniły i jak zmieniły świat. Film ujawnia nieznane fakty i przedstawia fascynujący przegląd zdarzeń. Dodatkową niespodzianką dla polskich odbiorców będzie odkrycie, jak wiele wątków tej opowieści dotyczy naszego kraju. Czy objawienia fatimskie naznaczyły historię świata? Dziwne „zbiegi okoliczności” wskazują, że tajemnicze objawienia z Fatimy wpłynęły na bieg historii ostatnich stu lat.
Monica, poszukująca pracy montażystka, dostaje propozycję zmontowania filmu o konsekwencjach objawień fatimskich. Jako agnostyczka przyjmuje zlecenie z niechęcią. Podczas pracy przed jej oczami przewinie się kronika nadzwyczajnych wydarzeń, które zmącą jej spokój, aby w końcu na zawsze odmienić jej życie. Film można obejrzeć dzisiaj (22 sierpnia) o godz. 14.00, jutro (23 sierpnia) o godz. 13.00 i 16.45, w czwartek (24 sierpnia) o godz. 13.00 i 16.45.Promocja książki Zuzanny Talar

22 sierpień, 2017 - 09:30

W najbliższą niedzielę (27 sierpnia) w Ratuszu o godz. 18.30 odbędzie się promocja książki Zuzanny Talar – Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie lata 1994-1997.

Opowieść Zuzanny Talar o trzech sezonach Henryka Talara w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza (1994-1997) spleciona została z trzech wątków. Pierwszy z nich to rozmowa córki Zuzanny z ojcem, gęsta od osobistych odniesień, wspomnień i artystycznych deklaracji. Drugi wątek to autentyczne zapiski Henryka Talara z okresu jego dyrekcji w Częstochowie. Trzeci – to historia tych trzech sezonów zmontowana z fragmentów recenzji, wywiadów, polemik i not prasowych. Inteligentnie zmiksowane nurty opowiadania dają w rezultacie żywy, pełen dynamiki obraz życia tej sceny […].”

Tomasz Miłkowski, recenzentBanknot na 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

22 sierpień, 2017 - 08:50

Od poniedziałku (21 sierpnia) Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolekcjonerski banknot o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Na zlecenie NBP banknoty wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
Sprzedaż monet i banknotów kolekcjonerskich emitowanych przez NBP jest prowadzona w oddziałach okręgowych NBP oraz przez sklep internetowy NBP.

300lecieSystem gospodarowania odpadami przy al. Wolności

22 sierpień, 2017 - 08:15

Urząd Miasta Częstochowy informuje, że wszelkie sprawy dotyczące systemu gospodarowania odpadami komunalnymi należy zgłaszać przy al. Wolności 30 (budynek Willi Generała).
– braku odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości, uszkodzenia pojemników na odpady, braku dostarczenia na nieruchomość zadeklarowanych pojemników prosimy zgłaszać osobiście lub telefonicznie: (34) 37 07 197 lub (34) 37 07 198
– przyjmowania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – pok. nr 18, tel: (34) 37 07 140 lub (34) 37 07 141
– prowadzenia postępowań w zakresie określenia wysokości zobowiązania z tyt. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – pok. nr 11, tel: (34) 37 07 144 lub (34) 37 07 143
– prowadzenia ewidencji księgowej dochodów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, sprawdzania terminowości dokonywanych wpłat, wydawanie zaświadczeń o zaleganiu lub niezaleganiu w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi – pok. nr 20, tel: (34) 37 07 329, (34) 37 07 331 lub (34) 37 07 347
– wystawiania upomnień dotyczących należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wystawianie tytułów wykonawczych – pok. nr 25, tel: (34) 37 07 147Poświęcenie kaplicy św. Piusa X

21 sierpień, 2017 - 15:57

W poniedziałek 21 sierpnia odbyło się na Jasnej Górze uroczyste poświęcenie gruntownie wyremontowanej kaplicy św. Piusa X. Dzień został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ właśnie 21 sierpnia przypada w Kościele Katolickim wspomnienie tego świętego. Kaplica znajduje się w jasnogórskim Wieczerniku i służyć ma głównie jako miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu na potrzeby przybywających na Jasną Górę pielgrzymów. Poświęcenia kaplicy dokonał generał zakonu o. Arnold Chrapkowski, a w uroczystości uczestniczył między innymi przeor jasnogórskiego klasztoru, o. Marian Waligóra:
– Bardzo pragnęliśmy tego, żeby Najświętsza Eucharystia, którą rozdajemy w czasie uroczystych Mszy świętych, szczególnie na błoniach jasnogórskich, była godnie przechowywana. Dlatego podjęliśmy te prace remontowe związane z przygotowaniem kaplicy św. Piusa do jeszcze godniejszego, odpowiedniego przechowywania Najświętszej Eucharystii.
Prace remontowe polegały m. in. na odnowieniu portalu nad wejściem do kaplicy, wymianie posadzki, zamontowaniu wentylacji i ogrzewania podłogowego. Nowe tabernakulum w kaplicy przygotowano specjalnie do przechowywania dużych ilości komunikantów. W poszczególnych jego elementach mieści się około 200 puszek do rozdawania Najświętszego Sakramentu. Remont kaplicy udało się wykonać dzięki ofiarności wiernych.

ZDOgólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze

21 sierpień, 2017 - 15:36

W poniedziałek 21 sierpnia na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. W Auli o. Augustyna Kordeckiego zgromadziło się kilkudziesięciu przedstawicieli szkół katolickich, którzy chcieli porozmawiać i wymienić się poglądami i uwagami na temat zbliżającego się nowego roku szkolnego w świetle nowej reformy edukacji. Spotkaniu przewodniczył ks. Zenon Latawiec, przewodniczący zarządu Rady Szkół Katolickich:
– Jak co roku, tradycyjnie przed rozpoczęciem roku szkolnego, przychodzimy tutaj na Jasną Górę po to, aby pokłonić się Matce Bożej i prosić ją o wsparcie w tym trudnym działaniu wychowawczym, pedagogicznym, ale też chcemy wymienić się informacjami i pozyskać nowe na temat reformy edukacji, która rusza od 1 września.
Ważnym punktem spotkania była konferencja wygłoszona do dyrektorów przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego, który swoją obecnością i słowem chciał wspierać szkoły katolickie w ich trudnej pracy:
– Do reformy edukacji dyrektorzy są na pewno dobrze przygotowani. Ważniejsze jest, żeby nie zatracić tego o czym mówi preambuła ustawy o oświacie. Zapomina się, że tam jest mowa, że szkoła powinna wychowywać młodych ludzi w duchu chrześcijańskiej tradycji w oparciu o te nieusuwalne zasady etyczne.
Konferencja zakończyła się Mszą św. w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył ks. Zenon Latawiec. A następnie dokonano Aktu Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski.

ZDRajd Konny Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii

21 sierpień, 2017 - 14:15

Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego w Opolu, Stowarzyszenie Jeździeckie Napoleońska Zagroda, Sekcja Kawalerii Radomsko w barwach 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza z Ciechanowa zapraszają na uroczyste rozpoczęcie rajdu Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii z Września 1939 roku. Rozpoczęcie rajdu odbędzie się 30 sierpnia br. o godz. 13.00 na Stacji Kolejowej PKP Radomsko  – parking przy ul. Reymonta.

W tym roku mija 78. rocznica wyruszenia na szlak bojowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów jako spadkobiercy i strażnicy pamięci walecznej brygady już od wielu lat organizują rajd jej szlakami bojowymi.  Jeden z  nich wiedzie przez Radomsko, ponieważ tu w połowie sierpnia 1939 roku, rozładowała się cała Brygada, która przyjechała z Wołynia. Jej zadaniem było umocnienie luki między Armią Łódź a Armią Kraków, w okolicach Dankowa, Mokrej. Bitwa pod Mokrą była jednym z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego podczas II wojny światowej.

Konni przejadą ulicami Radomska: Odległa – Krasickiego – Poprzeczna – Młodzowska – Św. Rozalii – Kolejowa – Reymonta (uroczysty apel) – Żeromskiego – Piłsudskiego – Reymonta – Aleja Jana Pawła II – Kościuszki– Krasickiego  – Odległa. Trasa rajdu biegnie od Radomska przez Zakrzówek Szlachecki, Ostrowy, Miedzno do Mokrej.

Rajd konny odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomska.Radomsko: porucznik Józef Stachura mianowany na stopień kapitana

21 sierpień, 2017 - 13:46

fot. UM Radomska

W poniedziałek, 21 sierpnia, w Urzędzie Miasta Radomska odbyła się uroczystość wręczenia aktu mianowania na wyższy stopień oficerski żołnierzowi Konspiracyjnego Wojska Polskiego Józefowi Stachurze.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 maja 2017 roku por. Józef Stachura został mianowany na stopień kapitana Wojska Polskiego. Akt mianowania wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim ppłk Piotr Stelmaszczyk. Gratulacje oraz wyrazy uznania kapitanowi  Stachurze złożyli prezydent Radomska Jarosław Ferenc, wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch i przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Łukasz Więcek. Podczas uroczystości obecny był także przewodniczący Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP pułkownik Mieczysław Orzełek.

Józef Stachura w wieku 16 lat wstąpił do Konspiracyjnego Wojska Polskiego.  Obecnie jako zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego Ogólnokrajowego Związku byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego  aktywnie działa wśród młodzieży szkolnej, przekazując historię powstania Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz historię walki żołnierzy o wyzwolenie Polski w II wojnie światowej, ale także te stoczone z NKWD, UB i MO. Ponadto organizuje wycieczki do miejsc, gdzie stoczono walki z hitlerowskim najeźdźcą. Zachęca także młodzież do sprawowania opieki nad miejscami pamięci, jak pomniki i groby pomordowanych żołnierzy. Józef Stachura jest także opiekunem zbiorowej mogiły na cmentarzu parafialnym w Radomsku.

Źródło: UM RadomskaRadni przyjęli rezolucję dot. 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

21 sierpień, 2017 - 10:34

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli rezolucję dotyczącą 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
8 września 2017 roku przypada 300 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski koronami Papieża Klemensa XVI.

1 kwietnia 1656 roku, po obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego, król Jan Kazimierz złożył śluby w katedrze lwowskiej. Zawierzył Rzeczpospolitą opiece Matki Bożej Częstochowskiej, którą obrał na Królową Polski. 8 września 1717 r. za zgodą stolicy apostolskiej abp Krzysztof Szembek dokonał obrzędu koronacji papieskimi diademami. Rzym pozwolił także na używanie tytułu Królowej Korony Polskiej.

„Sanktuarium Jasnogórskie pełni wyjątkową rolę, nie tylko jako miejsce kultu religijnego, ale też jako jeden z najważniejszych materialnych skarbów narodowych naszej Ojczyzny. To miejsce odwiedzane przez pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jasna Góra z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej to bardzo ważne miejsce na mapie województwa śląskiego, to ambasador polskości, skarbnica narodowej historii, tradycji i kultury” – czytamy w rezolucji.Oblicza Maryi – niezwykły album

21 sierpień, 2017 - 09:59

„Królowo nasza, częstochowska Maryjo. Oblicza Maryi w obrazach i figurach na terenie archidiecezji częstochowskiej” – taki tytuł nosi najnowsza publikacja, wydana przez CWA Regina Poloniae. Teksty do albumu przygotował jego pomysłodawca, ks. dr Andrzej Kuliberda:

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaI Ogólnopolski Kongres Różańcowy

21 sierpień, 2017 - 09:52

„Różaniec ratunkiem dla świata” pod tym hasłem w dniach 6 – 8 września na Jasnej Górze odbędzie się I Kongres Różańcowy. Celem inicjatywy jest ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce.

Kongres rozpocznie się w środę, 6 września. Pierwszym punktem programu będzie Msza św. sprawowana o godz. 17.30 w kaplicy jasnogórskiej przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego. Tego dnia o godz. 19.30 odbędzie się procesja różańcowa na placu jasnogórskim (przy kapliczkach różańcowych), którą poprowadzi Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra OSPPE. Pierwszy dzień Kongresu zakończy się Apelem Jasnogórskim.

W czwartek o godz. 8.30 w auli Kordeckiego planowana jest projekcja filmu „Teraz i w godzinę śmierci” w reżyserii Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka. Następnie o godz. 11.00 Eucharystię sprawować będzie abp. Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski. O godzinie 14.00 w auli Kordeckiego nastąpi otwarcie sympozjum. Jako pierwszy wykład o duchowej i historycznej mocy modlitwy różańcowej wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski. Kolejny wykład o sile modlitwy różańcowej w czasie próby wygłosi o. Jacek Salij OP. Następnie wykład nt. „W świetle Ducha Świętego” wygłosi abp Wacław Depo. O godz. 19.30 na placu jasnogórskim rozpocznie się procesja różańcowa prowadzona przez bp. Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. Biskup Wojciech poprowadzi także Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Modlitwa ta rozpocznie nocne czuwanie prowadzone według „Jasnogórskich Ślubów Narodu”.

Ostatni dzień kongresu rozpocznie się o godz. 9.30 modlitwą różańcową. Kolejnym punktem spotkania będzie konferencja o. Stanisława Przepierskiego OP nt. „Koronujmy Różańcem Niepokalane Serce Maryi”. Po konferencji uczestnicy kongresu będą mogli usłyszeć świadectwa osób doświadczających mocy modlitwy różańcowej. Kongres zakończy się o godz. 11.00 uroczystą Sumą sprawowaną na szczycie jasnogórskim przez abp. Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej. Na jej zakończenie zostanie odczytane przesłanie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Po zakończeniu Kongresu o godz. 17.00 na Jasnej Górze odbędzie się wieńczące to wydarzenie oratorium maryjne „Korona w cyklu świąt maryjnych” oraz procesja na wałach jagiellońskich pod przewodnictwem ojców paulinów. O godzinie 19.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko.

Organizatorami I Kongresu Różańcowego są Stowarzyszenie Żywy Różaniec oraz członkowie komitetu organizacyjnego, w skład którego wchodzą m.in.: Papieskie Dzieła Misyjne, Jasnogórska Rodzina Różańcowa oraz Podwórkowe Koła Różańcowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu wspólnoty różańcowe ze wszystkich diecezji.„Bezpieczna droga do szkoły”.

21 sierpień, 2017 - 09:22

Zbliża się 1 września czyli rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W ostatnich dniach sierpnia częstochowscy strażnicy miejscy i policjanci  będą prowadzić działania „Bezpieczna droga do szkoły”.
Policjanci i strażnicy miejscy będą kontrolować rejony szkół i przedszkoli czyli chodniki i drogi prowadzące do częstochowskich placówek oświatowych. O wszelkich ubytkach w infrastrukturze czy też uchybieniach związanych z roślinnością czy porządkiem będą informowane odpowiedzialne miejskie jednostki.
Częstochowskie służby zrobią wszystko, aby dzieci i młodzież bezpiecznie rozpoczęły nowy rok szkolny.Podsumowano Dzień Rozmaitości w Żarkach

21 sierpień, 2017 - 08:47

Dzień i Noc Rozmaitości w Żarkach zgromadził tłumy zainteresowanych atrakcjami na Szlaku Orlich Gniazd. Dwudniowa impreza odbyła się w długi weekend sierpniowy i była doskonała okazją do zaprezentowania żareckich produktów turystycznych. Dwudniowe wydarzenie współfinansowane było z budżetu Województwa Śląskiego i Gminy Żarki.
W niedzielę (13.08.) otwarto bezpłatnie dla osób zainteresowanych m.in. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, Manufakturę Słodyczy Hokus Pokuss, Kampus Eureka, Wioskę Żywej Historii. Wśród propozycji były również: wystawa militarna „Wielka Wojna Na Jurze”, podróże gazikami z Przystani Leśniów i warsztaty prowadzone przez Zagrodę „Maciejówka”.
Setki mieszkańców z całego regionu, a nawet kraju (co potwierdzają wykonane w obiektach ankiety) skorzystało z okazji, by za darmo zwiedzić obiekty, jakimi szczycą się Żarki, a które wpisały się nie tylko na mapę Szlaku Orlich Gniazd, ale i zabytków industrialnych województwa śląskiego.
– Zainteresowanie było bardzo duże. Wszystkie terminy zostały zarezerwowane. W Dniu Rozmaitości odwiedziło nasze produkty turystyczne blisko 1200 osób – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Natomiast wieczorem (14 sierpnia) w ramach Nocy Rozmaitości odbyły się: występ kabaretu Rewers i zespołów Romano oraz Rootzmans. Na najmłodszych czekał zakątek tradycji rycerskich, rycerski tor przeszkód, teatrzyk dla dzieci, strzelnica dla maluchów, pokazy szczudlarzy, mima, baniek mydlanych oraz interaktywne warsztaty dla rodzin z dziećmi. Szczególny zachwyt odwiedzających wzbudziły iluminacje oraz pokazy multimedialne w Żareckich Stodołach przygotowane przez Pracownię Działań Multimedialnych Katedry Multimediów ASP w Katowicach pod kierunkiem Krzysztofa Zygalskiego. Teren przy zabytkowym zespole stodół wypełnił się muzyką, tańcem i dobrą zabawą.Procesja maryjna w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

21 sierpień, 2017 - 08:40

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Jubileuszowym Roku 300-lecia koronacji Obrazu, z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę, z udziałem kapłanów i wiernych miasta Częstochowy i pielgrzymów z terenu Archidiecezji, w piątek (25 sierpnia) odbędzie się procesja maryjna. Procesję poprzedzą nieszpory o godz. 17.00.Łukasz Pieniążek kończy Rajd Niemiec

21 sierpień, 2017 - 08:32

Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur ukończyli arcytrudny Rajd Niemiec. Pomimo zmiennych warunków pogodowych załoga TRT Peugeot World Rally Team uniknęła większych błędów i zajęła miejsce tuż za pierwszą dziesiątką w WRC 2.

Czterodniowa rywalizacja w okolicach Bostalsee była prawdziwą próbą dla zawodników. Oprócz wymagających odcinków specjalnych szybką jazdę utrudniał także padający deszcz. Na śliskich trasach łatwo było o błąd, o czym przekonali się m.in. czołowi zawodnicy startujący w mistrzostwach świata. Łukasz Pieniążek i Przemek Mazur zmierzyli się w niezwykle mocno obsadzonej klasie WRC 2. O tym, jak trudny będzie to rajd jedyna polska załoga w Rajdzie Niemiec przekonała się już na shakedownie, na którym po drobnym błędzie musieli skorzystać z pomocy kibiców.

Na regularnych oesach ekipa TRT Peugeot World Rally Team unikała już większych pomyłek. Największym wyzwaniem okazał się niemiecki klasyk czyli Panzerplatte. Podczas pierwszego przejazdu konieczna była zmiana koła, co kosztowało załogę sporą stratę. Co gorsza, Łukasz z Przemkiem powrócili na trasę tuż za inną załogą, a ze względów bezpieczeństwa przez kolejne 40 kilometrów szybka jazda nie była możliwa. Drugi przejazd oesu przebiegającego przez poligon Baumholder znów okazał się pechowy, jednak pomimo straty czasu polska ekipa dotarła do mety odcinka specjalnego. Przez cztery dni rywalizacji Łukasz Pieniążek i Przemek Mazur walczyli o jak najwyższą lokatę w WRC 2. Debiutująca w Rajdzie Niemiec załoga utrzymywała tempo w okolicach pierwszej dziesiątki. Ostatecznie dziesiątą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata Polacy zakończyli na 12. miejscu w klasie.

Kolejnym występem TRT Peugeot World Rally Team będzie asfaltowy Rajd Katalonii zaplanowany na pierwszy weekend października. Starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata są możliwe dzięki wsparciu partnerów zespołu firmom Storkpharm oraz Surmat.Złudne korzyści outsourcingu

21 sierpień, 2017 - 08:17

Leasingowanie pracowników nie zawsze daje firmie oszczędności. Ta popularna forma optymalizowania kosztów pracowniczych niekiedy może wpędzić przedsiębiorcę w niezłe tarapaty. Dlatego zanim się na to zdecydujemy trzeba zwrócić szczególną uwagę na skutki, jakie niesie za sobą zawieranie tego rodzaju umów.

W wielu przypadkach na podstawie tych umów, nie dochodzi do faktycznego przejęcia pracowników w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy, a jedynie do obsługi kadrowo-płacowej polegającej na wypłacie pracownikom wynagrodzenia przez firmy oferujące usługi tzw. „outsourcingu pracowniczego”.

Poza zmianą numeru konta, z którego jest przelewana wypłata nic się więcej dla zatrudnionych pracowników nie zmienia. Pracują na tym samym stanowisku, w tym samym miejscu, w swoim „starym” zakładzie pracy i z tym samym szefem.

Oznacza to, że płatnikiem składek nadal pozostaje dotychczasowy pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi. Ponosi on zatem odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu składek, które będą dochodzone od niego przez ZUS wraz z odsetkami za zwłokę.
Wszystko jest dobrze do momentu, gdy „wynajmująca” przedsiębiorcy pracowników firma odprowadza za nich składki do ZUS. Problem, i to niemały pojawia się, gdy przestanie to robić gdyż wtedy to przedsiębiorca a nie firma, z której „bierze” pracowników będzie musiał zapłacić wszystkie zaległe składki wraz z odsetkami.

W przypadku ustalenia, że płatnikiem składek za zatrudnionych pracowników pozostaje nadal dotychczasowy pracodawca, ZUS – po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym lub kontroli – wyda decyzje ustalające rzeczywistego płatnika składek. Decyzje będą wydane dla podmiotu, który dokonał zgłoszenia „przejętych” pracowników do ubezpieczeń oraz dla rzeczywistego płatnika składek (dotychczasowego pracodawcy). Firma, która na skutek przeprowadzonego postępowania zobowiązana została do opłacenia należności z tytułu składek, może złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty. Dla przedsiębiorców mających problemy ze spłatą zobowiązań składkowych są dostępni doradcy, którzy pomogą w przygotowaniu wniosku oraz w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do jego rozpatrzenia. Doradcy przeprowadzą przedsiębiorców przez całość postępowania związanego z układem ratalnym.

Aldona Węgrzynowicz
Regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiegoKoncert Charytatywny dla Pawła Sitaka

21 sierpień, 2017 - 08:10

We wtorek (29 sierpnia) w klubie „Tori”, ul. Racławicka 2 w Częstochowie odbędzie się koncert charytatywny dla Pawła Sitaka „Pomóż mi urosnąć”. O godz. 18.00 wystąpi Wombat, o godz. 19.00 LastRoad o 20.15 Paweł Łowicki a o 21.00 zespół TRIP.

Paweł ma niecałe 12 lat, chodzi do 5 klasy. Mieszka z rodzicami i młodszym bratem w gminie Olsztyn, koło Częstochowy.
Różni się bardzo od swoich rówieśników, wzrostem, bo jest bardzo niskim chłopcem. Ma 130 cm wzrostu, a jego koledzy 140 cm a nawet 155 cm.
Przez długi czas Paweł nie rósł.  Pierwszy raz z tego powodu trafił do szpitala, kiedy miał ponad 4 lata.
Rok temu rodzice Pawła wspólnie z panią doktor podjęli decyzję o terapii hormonem wzrostu. Codzienne zastrzyki są bardzo bolesne. Miesięcznie na zastrzyki rodzice Pawła muszą wydać 2000 zł, ale Paweł niczego bardziej nie pragnie jak tego, żeby być jak inni chłopcy, bo teraz wygląda nie na V klasę, ale na II albo III.

Początek charytatywnego koncertu dla Pawła o godz. 18.00.Z Mstowa na Jasną Górę

20 sierpień, 2017 - 20:05

Piesza Pielgrzymka z Mstowa wyruszyła na szlak w niedzielny poranek 20 sierpnia i o 11.00 doszła już na Jasną Górę. Mimo niepogody naprawdę wielu parafian z Mstowa i Konina zdecydowała się oddać trud drogi Czarnej Madonna. O pielgrzymce mówi ks. Rafał Przestrzelski CRL, wikariusz parafii w Mstowie:
– Ta pielgrzymka z Mstowa i Konina nie jest długa, bo liczy tylko 19 km, ale dla nas roku duszpasterskim, który upływa pod hasłem „idźcie i głoście” jest to ważne wydarzenie. Chcemy włączyć się w tą drogę i głoszenie, którymi pielgrzymi z całej Polski łączyli się . Chcemy swoją postawą głosić, że Chrystus zmartwychwstał i żyje, chociaż pielgrzymka jest to dzieło pokutne.
Pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii na Jasnej Górze, a następnie odprawili Drogę Krzyżową na wałach. Dzięki odprawieniu jej w miejscu publicznym, otrzymali łaskę odpustu zupełnego.

KNZakończyły się IX Kasperiańskie Dni Młodych

20 sierpień, 2017 - 19:22

IX Kasperiańskie Dni Młodych, organizowane przez Misjonarzy Krwi Chrystusa w ich częstochowskim Sanktuarium, zakończyły się w niedzielę 20 sierpnia. Dni Młodych zgromadziły ludzi z całej Polski – od morza aż do gór. Podczas spotkania uczestnicy brali udział w konferencjach, warsztatach, koncercie Muodych Kotów, pracowali w grupach, słuchali świadectw i uczestniczyli w Mszach św. Plan był napięty, ale bardzo owocny. Ponadto grupa uczestników była szczególna mówi ks. Damian Siwicki, organizator:
– Tegoroczne Dni Kasperiańskie były bogate w otwartość ludzi. Wielu zaproszonych gości mówiło o ich niezwykłości. Rzeczywiście czuło się to na wczorajszym koncercie Muodych Kotów. Pod sceną był niesamowity entuzjazm. Fantastycznie się też modlili. Podczas spotkań w grupach tworzyli psalm swojego życia. Były to bardzo bogate i głębokie doświadczenia.
Wiele dały uczestnikom świadectwa żywych świadków Jezusa:
– Mimo, że nabożeństwo pokuty i pojednania było w piątek wieczorem, to kolejni zaproszeni goście i ich świadectwa pracowały w młodych i otwierały serca. Chcieli wracać do Boga. Ja sam skończyłem wczoraj spowiedź o 1 w nocy.
Jednym ze świadectw, które poruszyło serca uczestników, było świadectwo Dagmary Waszkiewicz, która opowiadała w sanktuarium Krwi Chrystusa o tym jak to Krew działa w życiu jej i jej męża. Polało sie wiele łez wzruszenia i pozostała nadzieja, że Bóg przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie i przez osobę, po której nigdy byśmy się tego nie spodziewali.
Kolejnym mocno oddziałującym świadectwem była opowieść Magdaleny Stasiak o jej praktykach w najbiedniejszej i najbardziej patologicznej dzielnicy w Chicago:
– Spotykała ludzi, którzy jednego dnia byli nie raz postrzeleni. Opowiadała o chłopaku, który był 15 razy postrzelony. Nie mamy takiej rzeczywistości u nas. Ale mówiła też, żę jeśli ci ludzie się cieszą, to ich radość też jest prawdziwsza. Poruszyło nas bardzo to świadectwo i myślę, że będzie w nas dalej pracować.
ks. Siwicki ma nadzieję, że treści, które były poruszane na Kasperiańskich Dniach Młodych nie zostaną zapomniane, ale młodzi będą z nich korzystać:
– To nie chodzi tylko o to, abyśmy tylko brali, przeżyli fajny czas, ale żeby po powrocie coś z tym zrobić. Zainspirować się do jakiegoś działania, a przede wszystkim dać się poprowadzić Bogu. Mam taką nadzieję, że będziemy wszyscy po tych dniach zainspirowani, by robić więcej i że poznaliśmy siebie bardziej. Mamy też narzędzia do tego, żeby dalej się poznawać i iść. Jak zaprasza nas papież Franciszek – założyć sandały na nogi.
W tym ostatnim zadaniu pomogło podjąć decyzję świadectwo Krzysztofa „Rambo” Zdanowicza, który w ostatnim dniu Kasperiańskich Dni mówił, że dla dziecka wszechmocnego Boga nie ma nic niemożliwego jeśli ma się wiarę. (zob. Uzdrawiajcie chorych i wskrzeszajcie umarłych)

KNUzdrawiajcie chorych i wskrzeszajcie umarłych

20 sierpień, 2017 - 19:21

Kasperiańskie Dni Młodych przyniosły wiele spotkań ze świadkami Chrystusa. Jednym z nich był Krzysztof „Rambo” Zdanowicz. Ostatniego dnia rekolekcji przyjechał by głosić, że Bóg jest wszechmogący i chce dawać ludziom łaskę uzdrawiania. Autentyczność jego świadectwa potwierdzał entuzjazm, który towarzyszył mu przez całe spotkanie. Krzysztof mówi, że głoszenie samo wylewa się z jego ust:
– Nie da się nie głosić. Jak para zakochanych może nie chwalić się tym, że ma piękną dziewczynę, czy przystojnego chłopaka. To wszystko emanuje, oni chcą to robić. Więc jak można nie głosić tak pięknej miłości! To się samo wylewa. Tego nie da się zatrzymać, można to jedynie przyjąć z entuzjazmem i wtedy rozlewa się jeszcze bardziej.
Głoszenie jeszcze umacnia wiarę „Rambo”:
– Wiele razy się na tym złapałem, że jak o czymś mówię na głos i słyszę te słowa, które wypowiadam, to odkrywam, że to rzeczywiście jest prawda. Wcześniej kiedy tylko o tym myślałem, o to tak nie wybrzmiało. Coś co wybrzmiewa, jest milion razy mocniejsze niż to, co mamy skryte w sercu.
Swoim słowem Krzysztof pomaga odnaleźć szczęście innym:
– Ludzie cały czas szukają szczęścia. Ja kiedyś też szukałem, ale okazało się, że szczęście jest obok, tylko ja tego wcześniej nie zauważałem. A tym szczęściem jest to, że jestem dzieckiem Bożym. Mam takiego wszechmogącego Ojca, to jest niesamowite! Za każdym razem, kiedy się budzisz i mówisz: „Ojcze nasz, któryś jest w niebie…” i taka perspektywa dnia Ci się otwiera. To idziemy w niemożliwe! Bo nic nie jest niemożliwe! Masz perspektywę, że nigdy nie umrzesz, że będziesz żył wiecznie i masz niesamowitą rodzinę.
Podczas spotkania świadek głosił, że dziecko Boga może robić rzeczy niemożliwe. Wystarczy tylko uwierzyć, że naprawdę dla niego nie ma nic niemożliwego. W imię Jezusa możemy, jak mówi sam Chrystus w Ewangelii św. Mateusza, uzdrawiać chorych i wskrzeszać umarłych (por. Mt 10,8).

KNNiedziela z teatrem

20 sierpień, 2017 - 19:19

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przeniósł się w niedzielne popołudnie 20 sierpnia na Plac Biegańskiego. O godzinie 14.00 zaproszono dzieci na spektakl pt. „Jaś i Małgosia”, którym rozpoczęła się impreza. Nie zabrakło atrakcji także dla dorosłych. Mówi dyrektor teatru, Robert Dorosławski:
– Takie niedzielne święto związane jest z jubileuszem 90-lecia stałego zespołu aktorskiego w Częstochowie. Rozpoczynamy od bajki dla dzieci: „Jaś i Małgosia”. Później wiele atrakcji w teatralnym miasteczku: animacje dla dzieci, konkursyz nagrodami, przymierzalnie kostiumów, można zrobić zdjęcia w rekwizyach i dekoracjach… Kończymy o godzinie 20 koncertem przygotowanym specjalnie na ten cel złożonym z fragmentów naszych spektakli. Mimo lekko niesprzyjającej aury, mam nadzieję, że publiczność dopisze i będziemy się fajnie bawić.
Na publiczność czeka wiele atrakcji z okazji jubileuszu. Między innymi bilety w promocyjnej cenie:
– W namiotach teatralnych rozdawane są specjalne kupony, które można wymienić na bilet na nasze wrześniowe propozycje teatralne tylko dziś i jutro połowę tańszy niż normalnie.
Uczestnicy mogli także spotkać się z aktorami z częstochowskiego teatru, przymierzyć stroje z teatralnej garderoby, poznać miejsca teatralne w Częstochowie z panią Agnieszką Pobratyn, dzieci mogły uczestniczyć w animacjach oraz malowaniu twarzy.

KNRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta