Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 9 min. temu

Natura, cisza i Pismo Święte – weekendy Lectio Divina w „Świętej Puszczy”

2 godziny 22 sek. temu

Wyloguj się z codzienności, wycisz, przestań mówić, otwórz się na Słowo Boże – to nowa propozycja Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza”, które zaprasza na Lectio Divina, czyli weekendy poświęcone Bogu. Raz w miesiącu, od września do czerwca przyszłego roku. O szczegółach opowiadali na antenie Radia Fiat ks. Paweł Dzierzkowski i ks. Rafał Grzesiak.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.
Fot. Radio Fiat / ZDWeekendy ze Słowem Bożym już od września

2 godziny 56 min. temu

W Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie od września ruszają „Weekendy Lectio Divina”. Spotkania mają na celu przybliżyć uczestnikom Słowo Boże i uczyć ich, jak tym Słowem żyć na co dzień. O nowej inicjatywie opowiada jeden z organizatorów ks. Rafał Grzesiak.

Lectio divina to boże czytanie, czyli odczytywanie siebie, świata, swoich problemów i tego, co nas otacza Bogiem, bożymi oczami, by potem wrócić innym do swojej codzienności. Będziemy się tego uczyć – zapowiedział ks. Rafał. – Tu nie chodzi o to, żeby zamknąć się przed światem, ale udać się w inne miejsce by być blisko Pana Boga, przyrody – dodał.

Ks. Paweł Dzierzkowski, współorganizator „Weekendów” podkreśla, że bardzo ważnym elementem spotkań będzie cisza, która ma pomóc w odcięciu się od bodźców zewnętrznych codziennie docierających do człowieka.

– Chcemy, aby te weekendy były przeżywane w całkowitej ciszy, stąd od wieczora w piątek będzie się rozpoczynać czas pełnego milczenia, który będzie trwał do niedzielnego poranka. Ma to pomóc w zostawieniu najpierw tego, co w nas krzyczy i zmierzeniu się ze Słowem – zapowiedział kapłan. – Jak śpiewa Alicja Majewska „uciec z domu na dwa dni”, to właśnie można uciec z domu właśnie na taki „weekend Lectio Divina” – stwierdził.

Każdy kolejny „Weekend” ma opierać się o inny fragment Pisma Świętego.

– Chodzi nam o to, żeby nauczyć naszych przyjaciół, znajomych, wiernych w Kościele lectio divina i pokazać że nie jest to tylko jakaś praktyka, ale styl życia – powiedział ks. Rafał. – Nie polega to na tym, że jest bodziec za bodziec, ale trzeba to Słowo poczytać, przemedytować, przyjąć, rozważyć i żyć tym, co się odkryło – dodał.

Pierwszy „Weekend Lectio Divina” już 13-15 września. Zgłaszać się można poprzez numer telefonu 579 987 147. Więcej informacji na fanpage’u „Weekendy Lectio Divina” na Facebook’u.

KG
fot.: www.facebook.com/weekendLectioDivina/Pijany Ukrainiec zasnął za kierownicą

3 godziny 17 min. temu

Na szczęście nic groźnego się nie stało, a nietrzeźwy sam zrezygnował z dalszej podróży zanim stała się komuś krzywda. Obywatela Ukrainy niedzielnego późnego wieczora w samym centrum Częstochowy ujęła Straż Miejska.

– Około 22.30 zadysponowano patrol w III al. NMP w związku ze zgłoszeniem dot. kierującego pojazdem, który przyjechał na parking, a jego zachowanie wskazywało, że mógł znajdować się pod wpływem alkoholu bądź innego środka odurzającego – tłumaczy Robert Kołodziej, kierownik Referatu Operacyjnego. – Po przybyciu patrolu okazało się, że pojazd jest zaparkowany, a na przednim siedzeniu śpi mężczyzna. Szyba pojazdu strony kierowcy była opuszczona. Sprawę przekazano policji.

Policja pracuje teraz nad potwierdzeniem, że mężczyzna prowadził wcześniej pojazd pod wpływem alkoholu.

Wspomniana interwencja była efektem jednego ze 163 telefonicznych zgłoszeń jakie strażnicy otrzymali od piątku do niedzieli. Nieco mniej pracy minionego weekendu mieli policjanci, którzy na drogach powiatu częstochowskiego odnotowali 31 kolizji i 4 nietrzeźwych kierujących. Straż Pożarna zaś interweniowała 56 razy – przy 9 pożarach i 39 miejscowych zagrożeniach. 8 wezwań okazało się alarmami fałszywymi.

MDRaków 0 Korona 1 [REAKCJE]

4 godziny 26 min. temu

To nie był wymarzony powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Częstochowski Raków nie sprostał zadaniu i na inaugurację sezonu 2019/20 przegrał w Bełchatowie z Koroną Kielce 0:1. Jedynego gola tego spotkania zdobył tuż po przerwie z rzutu karnego Adnan Kovačević.

Szkoleniowiec gości, Gino Lettieri na pomeczowej konferencji prasowej nie szczędził pochwał pod adresem swojej ekipy.

– Wydaje mi się, że pokazaliśmy dziś dobrą grę na boisku. Wyglądaliśmy bardzo dobrze pod względem taktycznym i można było zobaczyć, że nasz przeciwnik nie miał większego pola manewru – mówił. – Trzeba jednak zaznaczyć, że nasz zespół potrzebuje jeszcze trochę czasu, żeby pokazać swój potencjał, bo normalnie taka gra powinna zakończyć się wynikiem 3:0, 4:0. Dlatego nadal sporo pracy jest przed nami. Muszę pochwalić swój zespół, który grał praktycznie na najwyższym poziomie jakiego mógłbym dziś wymagać, a to nie było takie proste, bo graliśmy z zespołem ambitnym, który ledwo awansował do Ekstraklasy i chciał się pokazać z najlepszej strony. A kiedy nasz zespół pozwolił sobie na chwilę nieuwagi, to były szanse, żeby Raków nam się za to odpłacił.

W zdecydowanie gorszych nastrojach po sobotnim spotkaniu byli piłkarze i sztab szkoleniowy Rakowa.

– Nie tak sobie wyobrażaliśmy ten pierwszy mecz przede wszystkim od strony piłkarskiej, bo – nic nie umniejszając przeciwnikowi – po prostu nie zagraliśmy na swoim, jakimkolwiek poziomie i w żadnej fazie gry nie pokazaliśmy tego, co potrafimy. Lekki, a nawet duży paraliż nas ogarnął i z tego paraliżu tylko momentami potrafiliśmy się dźwignąć. Pocieszające jest to, że już tak słabego meczu nie zagramy – podsumowywał trener Marek Papszun.

Najbliższa okazja do rehabilitacji już w najbliższą sobotę, kiedy to częstochowianie zagrają w Białymstoku z tamtejszą Jagiellonią.

MD
fot. rakow.comCzęstochowa Triathlon 2019 za nami

21 lipiec, 2019 - 19:00

Częstochowski Triathlon już po raz drugi zawitał do parku Lisiniec. W niedzielę, 21 lipca w popularnym trójboju zawodnicy zmierzyli się z wszechstronną dyscypliną, będącą kombinacją pływania, kolarstwa oraz biegania.

Wszystko okraszone sportową rywalizacją o zwycięstwo i cenne nagrody. Zawody rozgrywano w dwóch kategoriach dystansowych.

– W tym roku zawodnicy rywalizowali na dwóch dystansach: 1/8 Ironmana (22,5 km jazdy na rowerze i 5,25 km biegu) oraz 1/4 Ironmana (45 km jazdy na rowerze i 10,5 km biegu). W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 500 osób, co z rokiem ubiegłym stanowi dwukrotnie większą liczbę. Mamy zawodników z całej Polski oraz z zagranicy – mówił Jakub Goliniewski, współorganizator zawodów Częstochowa Triathlon.

Uczestnicy Triathlonu swoje zmagania rozpoczęli od pływania w zbiorniku wodnym Pacyfik, czyli jednym z trzech zbiorników znajdujących się na terenie parku.

– Zawodnicy pływali dwie pętle dla dystansu dłuższego (950 m) i jedną pętlę dla dystansu krótszego (475 m). Jeśli chodzi o rower, przejeżdżaliśmy praktycznie przez całe centrum Częstochowy, przez wszystkie trzy aleje, następnie wjeżdżaliśmy na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Trasa była malownicza, ale też dość trudna. Następnie wróciliśmy do parku Lisiniec, gdzie odbył się bieg – dodał współorganizator.

Z racji rozległego charakteru rywalizacji nieuniknione były przewidywane utrudnienia na drogach miasta. W związku z imprezą w godz. 9:00-15:30 z ruchu wyłączono ulice: Kordeckiego, 7 Kamienic, ks. Popiełuszki, pasażu środkowego alei NMP (w tym placu Biegańskiego), ulic Faradaya, Legionów, Mirowskiej oraz drogi na Srocko, Małusy i ul. Częstochowskiej w Mstowie. Utrudnienia dotknęły też autobusy komunikacji miejskiej, które miały zmienione kursy na kilkunastu liniach. W przypadku czterech linii, kursy w tych godzinach całkowicie wstrzymano.

BNO43. Piesza Pielgrzymka Skałeczna na Jasną Górę

21 lipiec, 2019 - 18:00

„Napełnijcie się Duchem, a nie grzechem” – to wezwanie św. Pawła Apostoła skierowane do Efezjan stało się hasłem 43. Pieszej Pielgrzymki Skałecznej.

Po 6 dniach rekolekcji w drodze, pątnicy z prowadzonej przez paulinów krakowskiej parafii św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa, dotarli do Matki Bożej Jasnogórskiej.

– Poprzez Słowo Boże chcieliśmy zaprosić naszych pątników, aby napełniali się Łaską Ducha Świętego, żeby żyli cały czas w Łasce Uświęcającej, ponieważ kto jest napełniony Duchem Świętym, ma w sobie pokój i radość. Owoce i dary Ducha Świętego aktualizują się, dzięki czemu możemy żyć szczęśliwie tu, na ziemi. Bez Ducha Świętego rodzi chaos i grzech – mówił o. Grzegorz Zakrzewski, który już po raz czwarty prowadził Kompanię.

Pielgrzymów w Sanktuarium powitała delegacja paulinów na czele z o. Janem Poteralskim. Podprzeor Jasnej Góry nazwał skałecznych pątników bohaterami XXI wieku i podziękował za ich odwagę w głoszeniu Chrystusa.

– Dziękujemy za waszą postawę wiary i odważnego przyznawania się do Pana Jezusa. Idąc przez wioski, pola i miasta z różańcem w ręku za krzyżem, byliście świadkami żyjącego Jezusa w XXI wieku na Polskiej Ziemi – powiedział przeor.

Pierwsza piesza pielgrzymka ze Skałki na Jasną Górę odbyła się w 1976 roku. Wzięli w niej udział studenci i absolwenci krakowskich uczelni, skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego „Skałka”. Inicjatorem pielgrzymki był o. Rufin Abramek, wieloletni duszpasterz akademicki, a następnie przeor Jasnej Góry. Pielgrzymi Skałeczni tradycyjnie wyruszają w drogę 15 lipca w uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej.

BNO
Źródło: Radio Jasna GóraIII Jurajskie Zawody Balonowe zakończone

21 lipiec, 2019 - 17:00

W niedzielę, 21 lipca zakończyły się trwające od czwartku III Jurajskie Zawody balonowe. Międzynarodowe Mistrzostwa Pucharu Polski w Lotach Balonami na Ogrzane Powietrze odbyły się w Janowie i Olsztynie. W programie przewidziano pięć lotów głównych przeplatanych odprawami oraz nocnymi pokazami statków powietrznych.

Uroczyste zakończenie miało miejsce na olsztyńskim rynku.

– Pierwsze były dawno temu, natomiast dwie ostatnie edycje rozegrano tu dwa lata z rzędu. W tamtym roku zorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski, w tym – Puchar Polski. Rok temu było ponad 20 załóg, obecnie – prawie 20. Cieszymy się, że zawody te udało się zorganizować rok po roku ze względu na to, że to bardzo kapryśny sport, wymagający dobrej pogody. Dyscyplina przyciąga ogromne rzesze publiczności. Z racji, że były to zawody międzynarodowe, gościliśmy reprezentacje m.in. z Litwy i Ukrainy. Piękne krajobrazy i korzystny teren przyciągają zawodników do przyjazdu tutaj. Będziemy chcieli organizować zawody balonowe za rok, ponieważ jest to dla nas wspaniała promocja – nie krył zadowolenia wójt gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski, który wręczał nagrody zwycięzcom.

Obecny na rozdaniu nagród był również Edward Moskalik, wójt gminy Janów, który także podkreślał walory miejsc sprzyjających lotom balonów.

– W szczególności Złoty Potok i Błonia Złotopotockie są otoczone pięknym krajobrazem zieleni w dolinie, która jest doskonałym miejscem do startu tych maszyn. Nie ma tam linii wysokiego napięcia, które przeszkadzają w lotach – powiedział.

Zwycięzcą tegorocznego Balonowego Pucharu Polski został ze Skywalkers Balloon Club, ubiegłoroczny mistrz 34. Balonowych Mistrzostw Polski.

– Trenujemy przed każdymi zawodami, wykonujemy próbne loty, przygotowujemy się też mentalnie. Jeśli pogoda jest odpowiednia, jesteśmy w stanie zawalczyć o dobre miejsca. Licencję mam od 8 lat, ale z lataniem jestem związany od dziecka. Pasję do balonów przechwyciłem po ojcu. Pobliski teren jest bardzo dobry do latania, w zeszłym roku też udało mi się tu wygrać. Mamy nadzieję, że za rok zawody odbędą się tu ponownie. W tym roku czekają nas jeszcze Mistrzostwa Polski w Lesznie i Mistrzostwa Europu na Majorce – oznajmił zwycięzca.

Organizatorami zawodów balonowych są gminy Olsztyn i Janów oraz Aeroklub Śląski. Włodarze zapowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, aby przyszłoroczne zawody balonowe ponownie odbyły się na terenach ich gmin.

BNOSztuka i wino na Jurajskim Festiwalu w Olsztynie

21 lipiec, 2019 - 16:00

IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie to dwudniowe wydarzenie towarzyszące innej imprezie, a mianowicie III Jurajskim Zawodom Balonowym. W weekend, 20 i 21 lipca na olsztyńskim rynku zaprezentowali się wystawcy z regionalnymi winami oraz serami.

W sobotę na najczęściej zadawane pytania o winie odpowiadał Michał Bardel promujący książkę „Korek czy zakrętka”. Festiwal zakończył niedzielny koncert zespołu Czesław Śpiewa. Z roku na rok obchody cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

– W tamtym roku mięliśmy około 20 winnic, w tym roku jest ich 30 i nadal pojawiają się nowe. Winnice pochodzą z Małopolski, ze Śląska, z Podkarpacia i są to rodzinne, małe firmy. Oprócz tego znajduje się kilka stoisk dystrybutorów wina, nie mniej staramy się, aby były one jakościowe i dobre. W sobotę mieliśmy tu bardzo dużo osób, zarówno goście, jak i winnice są zadowoleni. Przy stoiskach można było dokonać degustacji oraz zakupów. W tym roku zdecydowanie nie zmieściliśmy się na terenie rynku i weszliśmy w jedną z uliczek prowadzących w kierunku zamku. Jest to dobry wyznacznik świadczący o tym, że impreza cieszy się coraz większą popularnością – przyznał Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn.

Wśród wystawców wina znajdowało się także stoisko Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Festiwal to doskonała okazja do promowania regionalnego folkloru.

– Zajmujemy się głównie wystawcami sztuki ludowej oraz rękodziełem. Ponadto zajmujemy się promocją folkloru jurajskiego i góralskiego. Zapraszamy zespoły z różnych zakątków Polski. Wszystko dzieje się wokół wina, serów i innych dobrych smaków. Potrawy są na wysokim poziomie i smakują doskonale. Dbamy o to, aby wystawcy mieli odpowiednie warunki i wszystko było świeże, schłodzone oraz podawane w odpowiedniej jakości – mówiła Monika Kosielak, specjalistka ds. marketingu i promocji.

ROK Częstochowa był także autorem licznych warsztatów oraz wystaw fotograficznych towarzyszących jurajskiemu festiwalowi.

– Całości towarzyszyły warsztaty malowania żywej rzeźby, stanowiące nowość w rej imprezie. Ponadto zawsze towarzyszy nam wystawa fotograficzna, która w tym roku była zatytułowana „W jurajskim obiektywie”. Zawsze organizowane są też warsztaty plastyczne dla dzieci – dodała Monika Kosielak.

W programie poza degustacją i kosztowaniem swojskich przysmaków znalazły się liczne występy zespołów folklorystycznych oraz koncertów. Zagrały i zaśpiewały takie zespoły jak: Forsal, Need For Strings oraz wspomniany już Czesław Śpiewa. Były także pokazy flamenco Studia Tańca Hola oraz popisy kulinarne Dominiki Friedrich, blogerki kulinarnej na co dzień mieszkającej na południu Włoch.

BNORowerzysta zginął w zderzeniu z ciężarówką na DK1

20 lipiec, 2019 - 16:00

Kryminalni z Częstochowy wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w czwartek na DK-1 w Częstochowie. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący rowerem prawdopodobnie podczas włączania się do ruchu wjechał w tył naczepy pojazdu, po czym stracił równowagę i dostał się pod jej tylną oś. W wyniku odniesionych obrażeń 55-latek zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego wyjaśniają okoliczności wypadku, w którym śmierć poniósł 55-letni rowerzysta. Do zdarzenia doszło w czwartek po godzinie 13.00 na drodze krajowej nr 1 w Częstochowie. Jak ustalili mundurowi, kierujący rowerem – mieszkaniec Częstochowy, zjechał z chodnika w zatoczkę autobusową, a następnie wjechał na jezdnię, uderzając w tył naczepy zespołu pojazdów. W wyniku zderzenia rowerzysta utracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się, wpadając pod tylną oś naczepy. Mężczyzna został niezwłocznie przetransportowany do szpitala, jednak z uwagi na odniesione obrażenia zmarł po kilku godzinach.

W pierwszym półroczu 2019 roku na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 34 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. W wyniku tych zdarzeń drogowych 8 kierujących jednośladami zostało rannych, a jedna rowerzystka zginęła. Rowerzyści byli sprawcami 12 wypadków, czyli zdarzeń, w których były osoby ranne lub zabite.

Źródło: KMP w Częstochowie„Z Bogiem i wśród ludzi” – pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasnej Górze

20 lipiec, 2019 - 15:00

Ponad 4 tys. osób wzięło udział w 26. Pielgrzymce Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasnej Górze. W dniach 19-20 lipca wraz z kapłanami przybyli również wierni III Zakonu Świętego Franciszka, który za dwa lata będzie obchodził jubileusz 800 lat istnienia.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki było „Z Bogiem i wśród ludzi”. W harmonogramie niedzielnego pobytu na Jasnej Górze była m.in. Msza św. koncelebrowana na jasnogórskim Szczycie pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca z diecezji świdnickiej.

– Chcemy się oddać na przyszłość w opiekę Matki Bożej, chcemy w Jej stylu wypełniać Wolę Bożą i nasze powołanie, które otrzymaliśmy. Myślę, że jako rodzina franciszkańska jesteśmy ważną cząstką Kościoła w Polsce. Angażujemy się w apostolstwo na terenie rodziny, parafii i Narodu – podkreślał istotę istnienia zakonu w polskim Kościele bp Ignacy Dec.

W odniesieniu do pielgrzymowania na Jasną Górę w homilii biskup Deca mówił o życiu człowieka jako nieustannej wędrówce do Boga.

– Nasza droga trwa zwykle kilkadziesiąt lat. Z każdym dniem przybywa nam dni, miesięcy i lat życie. Droga, jaką mamy przed sobą, ciągle się skraca, a droga przebyta za nami się wydłuża. Kiedyś droga ta zakończy się, ale nie pójdziemy w nicość. Z życia ziemskiego pójdziemy życia wiecznego. Zapewnienie to mamy od Pana Jezusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał.

Przewodnicy Mszy św. w słowach kazania wspomniał także o rozrastaniu się Kościoła mimo tych, którzy od niego odchodzą.

– Od czasów apostolskich Kościół się rozrósł w wielkie drzewo. Mimo że dzisiaj widzimy tych, którzy od Kościoła odchodzą, to jednak Kościół trwa. W Europie się on kurczy, Europejczycy zmęczyli się chrześcijaństwem, posądzając je za zacofanie i hamowanie postępu. Są jednak takie miejsca i kraje, w których Kościół rośnie i przybywa wierzących w Chrystusie. Dzisiaj Kościół jest zadomowiony na wszystkich kontynentach świata i przemawia w różnych językach. Jezus zdobył najwięcej ludzkich serc ze wszystkich przywódców, którzy byli na ziemi. Ci, którzy Go poznali i pokochali, potrafili zmienić życie, odejść od zła i przyjmować Ewangelię zarówno umysłem, jak i w praktyce.

Na zakończenie Mszy św. Rycerze św. Franciszka wypuścili siedem białych gołębi symbolizujących siedem Darów Ducha Świętego.

Mimo że kanoniczne uznanie III Zakonu franciszkańskiego nastąpiło dopiero w 1289 roku, to Memoriale stanowiące regułę zakonu napisano już w 1221 roku. W Polsce wspólnoty te zakładali franciszkanie w okolicach 1230 roku.

BNOPrzygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – XVI Niedziela zwykła

20 lipiec, 2019 - 13:36

Na XVI Niedzielę zwykłą Kościół przygotował czytania:

Z Księgi Rodzaju (Rdz 18,1-10a), z Listu św. Pawła Apostoła do Kolosan (Kol 1,24-28), i z Ewangelii św. Łukasza (Łk 10,38-42). Teksty biblijne rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaObchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

20 lipiec, 2019 - 09:00

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

Źródło: www.niedziela.plPielgrzymi z rodzinnego miasta św. Jana Pawła II

20 lipiec, 2019 - 08:00

Z rodzinnego miasta św. Jana Pawła II na Jasną Górę przybyła 34. Wadowicka Piesza Pielgrzymka. Swoją sześciodniową wędrówkę pątnicy zakończyli w piątek, 19 lipca. W tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyło ponad 250 wiernych, a także 3 kapłanów i 2 siostry zakonne.

– W tym roku idzie bardzo dużo młodych, jest parę rodzin z małymi dziećmi, najmłodszy uczestnik tegorocznej pielgrzymki to jest Emil, który ma 1 rok, najstarszy uczestnik ma 75 lat. Mamy też dwie osoby, które 32. raz idą w wadowickiej pielgrzymce – powiedział ks. Piotr Sałaciak, główny przewodnik pielgrzymki, wikariusz Wadowickiej Bazyliki.

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły słowa św. Jana Pawła II „Rodzina Bogiem silna”.

– Szczególnie akcentowaliśmy modlitwy za nasze rodziny, o miłość, zgodę i jedność – mówi ks. Sałaciak – Modliliśmy się również o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jan Pawła II.

– Każdy z nas wie doskonale, że Jan Paweł II bardzo kochał Częstochowę, ale nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Ta pielgrzymka wyruszyła już 34. raz. Pierwszy raz wyruszyła w 1986, a termin mamy zawsze stały od 14 do 19 lipca – wyjaśnia ks. Piotr Sałaciak i dodaje, że początkowo pielgrzymka szła z pielgrzymką archidiecezji krakowskiej, a samodzielnie w drogę na Jasną Górę wyrusza od 1991 r. – Idziemy każdego roku tą samą trasą. Zawsze 14 lipca rano o godz. 7.00 odprawiamy Mszę św. Wyruszmy w stronę Alwerni, później przez Olkusz, Zawiercie, Myszków, do Wrzosowej i dochodzimy do Jasnej Góry szóstego dnia.

W południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odprawiona została Msza św. w intencji pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył bp Damian Muskus, biskup pomocniczy arch. krakowskiej. We wspólnej modlitwie uczestniczył m.in. ks. inf. Jakub Gil, wieloletni proboszcz Wadowickiej Bazyliki, obecnie kapłan emeryt, który każdego 16. dnia miesiąca przybywa wraz z wiernymi z Wadowic na Jasną Górę, by modlić się podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Wasze pielgrzymowanie wypełnione wiarą, modlitwą, radością i trudem jest najpiękniejszym świadectwem waszego posłuszeństwa Jezusowi – mówił podczas homilii bp Damian Muskus – Modlę się dziś za was wszystkich, aby to posłuszeństwo prowadziło was wprost w ramiona Chrystusa, modlę się też, aby dobro, które się zrodziło w waszych sercach podczas tej pielgrzymki, przynosiło piękne owoce dobra. Na ręce ukochanej Matki Boga i Matki naszej składam waszą codzienność, prosząc, byście wytrwale i z radością wypełniali Maryjną receptę na świętość, wypełniali ją każdego dnia: ‘zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie’. Jeśli zrobicie wszystko, cokolwiek Jezus wam mówi, przyczynicie się do cudu przemiany świata na bardziej ewangeliczny, i na bardziej Boży.

Źródło: o. Stanisław Tomoń
BPJG/ esPonad pół tysiąca uczniów bez szkoły, Śląski Kurator Oświaty: zabrakło odważnej decyzji

19 lipiec, 2019 - 18:00

534 osoby nie zakwalifikowały się do żadnej ze szkół średnich – to wynik zakończonego kilka dni temu pierwszego etapu rekrutacji w Częstochowie, która nie poradziła sobie z odpowiednim dostosowaniem placówek. Władze miasta winią reformę i przeszacowane wybory kandydatów, kurator oświaty odpowiada – trzeba było podjąć decyzję i zwiększyć liczbę oddziałów.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony i… podsumowany. W wielu miastach zwieńczony wynikiem co najmniej dobrym.

– W województwie śląskim organy prowadzące odpowiedzialnie podeszły do tematu i przygotowały odpowiednią liczbę miejsc. Zawsze tak jest, że co roku pewna liczba uczniów nie kwalifikuje się do szkół w pierwszym etapie rekrutacji. W województwie śląskim w tym roku jest to ok. 3500 dzieci, ale czeka na nich ponad 8600 miejsc, więc z pewnością znajdą one miejsce w szkołach podczas drugiego etapu rekrutacji – mówiła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, która ubolewa, że z procesem nie poradziła sobie Częstochowa.

Dla ponad pięciuset niezakwalifikowanych kandydatów czeka jedynie 396 niewskazanych w pierwszym etapie.

– Wydawało mi się, że tutaj sprawa jest prosta. Analiza sytuacji i możliwości infrastrukturalnych wszystkich szkół średnich w Częstochowie, tj. liczba sal lekcyjnych, w których można prowadzić zajęcia, pokazała, że sal jest na tyle dużo, że można utworzyć jeszcze więcej oddziałów. W Częstochowie są szkoły, które dysponują wolnymi miejscami do otwarcia nowych – dodała kurator.

Tym bardziej że organy prowadzące, w tym także częstochowski magistrat, w poniedziałek otrzymały wstępną symulację, na podstawie której liczbę oddziałów można było modyfikować, poprawiającym tym samym wynik rekrutacji.

– Uruchomione zostały nowe oddziały w liceach ogólnokształcących, wynikających z zapotrzebowania na dane kierunki w poszczególnych szkołach, wykorzystując istniejące warunki lokalowe. To one były wyznacznikiem do otwarcia nowych oddziałów. Takie oddziały zostały uruchomione w trzech liceach. Dla absolwentów szkół podstawowych w V, VII i VIII LO łącznie trzy oddziały, a dla absolwentów szkół gimnazjalnych w V i VII LO łącznie dwa – powiedziała Magdalena Dębska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Jak się ostatecznie okazało, korekty były zbyt małe i nie do końca zbieżne z oczekiwaniami uczniów.

– Ilość uczniów nieprzydzielonych do żadnego oddziału nie wynika z działań Urzędu Miasta Częstochowy ani organu prowadzącego, jakim jesteśmy dla częstochowskich szkół. Wynika to z wyborów samych uczniów. Prawdopodobne wielu aplikujących kandydatów miało bardzo wysoką punktację, przez co sami podbijali jej próg. W wielu placówkach na kierunkach biol-chem lub mat-fiz najniższy wynosił 150 punktów. Możliwe też, że wybory te nie były dostosowane do odpowiedniej ilości punktów. Nie ma najlepszych i najgorszych szkół, ale te, które cieszyły się największą popularnością wśród uczniów były na tyle oblegane, że z tego tytułu bardzo dobrzy uczniowie mogli być nieprzydzieleni do żadnego oddziału – dodała naczelnik.

By sytuację poprawić albo naprawić, we wszystkich liceach ogólnokształcących, w których pozwolą na to warunki lokalowe, a organizacja procesu dydaktyczno-wychowawczego zapewni jego właściwą realizację, zostanie zwiększona liczba uczniów w poszczególnych oddziałach. Magistrat podjął też decyzję o utworzeniu dodatkowych oddziałów w VI i VII Liceum Ogólnokształcącym, dodatkowy oddział dla uczniów starających się o miejsce w technikum zostanie utworzony w Technicznych Zakładach Naukowych oraz w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy. Dodatkowe oddziały będą mogli też utworzyć dyrektorzy w techników i branżowych szkół I stopnia we wszystkich zespołach szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Ponadto w przypadku klas tworzonych w technikach dopuszcza się tworzenie klasy dwuzawodowej, a w przypadku klas tworzonych w branżowych szkołach I stopnia dopuszcza się tworzenie oddziałów maksymalnie trójzawodowych.

BNO/MDKolejne trzy nowe kierunki na UJD!

19 lipiec, 2019 - 15:40

Władze Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie podczas konferencji prasowej 19 lipca przedstawiły informacje dotyczące nowych kierunków kształcenia.

Dotychczasowi studenci będą mogli kontynuować naukę na studiach II stopnia w dziedzinie kosmetologii oraz turystyki i rekreacji, a osoby, które jeszcze się zastanawiają jaki kierunek I stopnia wybrać, mogą rozważyć nowo otwartą ekonomię. O kierunkach opowiada rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska:

Jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez naszych kandydatów jest kosmetologia pierwszego stopnia. Zatem oferta tych studiów drugiego stopnia będzie trafiała do dużej grupy osób. Sporo osób rekrutujemy na rachunkowość i podatki, a to nas ośmieliło do wystąpienia o otwarcie ekonomi.

Jednak to nie jedyne nowe kierunki kształcenia oferowane przez częstochowski uniwersytet, są nimi także pedagogika międzykulturowa z mediacją I stopnia oraz studia jednolite magisterskie w zakresie pedagogiki specjalnej, a także pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Liczba rekrutujących się w porównaniu do roku ubiegłego wyraźnie wzrosła: z 2170 do 2384 kandydatów:

– W tym roku w stosunku do roku ubiegłego wzrost zainteresowania kandydatów jest o 10% większy. Jednak te liczby mogą się zmienić, ponieważ jesteśmy dopiero na etapie, kiedy kandydaci przynoszą dokumenty.

Być może już niedługo prestiż uczelni zwiększy również kierunek lekarski, który jest wyczekiwany przez władze uniwersytetu, ale także przez studentów i kandydatów:

– W przypadku kierunku lekarskiego mamy uchwałę senatu potwierdzającą, że wniosek o ten kierunek jest już gotowy. Jesteśmy na etapie wysyłania go do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Żeby uzyskać uprawnienia do kierunku lekarskiego, musimy mieć również uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie o zdrowiu lub nauk medycznych. Wniosek o uzyskanie tych uprawnień wysłaliśmy w grudniu 2018 roku. Dlatego to wszystko jest w toku.

Jeśli prace legislacyjne zostaną sprawnie przeprowadzone — kierunek będzie mógł zostać otwarty nawet już w 2020 roku.
Dodatkowa rekrutacja na dotychczasowe oraz nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza będzie odbywała się w terminie od 22 lipca do 18 września.

AKRowerowa akcja dla małych rowerzystów

19 lipiec, 2019 - 15:02

Wydział Ruchu Drogowego z Częstochowy zorganizował dla najmłodszych akcję „Mały rowerzysta” w ramach „Bezpiecznych wakacji”.

Była ona skierowana do dzieci, które dopiero co zaczęły swoją przygodę z jednośladem, w celu oswojenia ich z zasadami ruchu rowerowego. Miały one okazję sprawdzić się na specjalnie przygotowanym rowerowym miasteczku pod nadzorem funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego. Mówi st. sierż. Mariola Kowalczyk-Trąbska:

Ma ona na celu przygotować dzieci do egzaminu na kartę rowerową. Goszczą dzisiaj u nas policjanci z patrolu rowerowego, policjanci z SPP z karetką medyczną, którzy pokazują jak udzielać pierwszej pomocy. Policjanci z patrolu rowerowego pokazywali dzieciom jak poruszać się po miasteczku rowerowym.

Najmłodsi mieli również okazję przyjrzeć się bliżej pracy służb, co urozmaiciło im przyswajanie drogowo-rowerowej wiedzy:

Mieli możliwość obejrzeć radiowóz, rowery przeznaczone do patroli policyjnych, ambulans i radiowóz policji ruchu drogowego.

Rodzice, którzy przyszli na miasteczko rowerowe ze swoimi pociechami jednogłośnie twierdzą, że to pomysł godny uwagi, który zapewni bezpieczeństwo ich dzieciom:

Jest to genialny pomysł. Dzieci oswajają się z zasadami ruchu drogowego. Wiedzą jak reagować, ponieważ uczyli się udzielać pierwszej pomocy i jakich numerów alarmowych używać. Bardzo pomocna akcja, myślę, że częściej powinny być organizowane tego typu zajęcia.

Akcja odbyła się dzisiaj w godzinach przedpołudniowych przy Szkole Podstawowej nr 50 w Częstochowie.

AK

źródło foto: Komenda Miejska Policji w CzęstochowieSusza dotkliwie doświadcza rolników

19 lipiec, 2019 - 14:21

Brak deszczu doprowadził do bardzo niskiego poziomu wód gruntowych i wilgotności gleby, co boleśnie odczuwają rolnicy, każdego dnia z nadzieją wpatrujący się w niebo i oczekujący na upragnione krople deszczu. O kryzysie wywołanym przez długotrwałą suszę, panującą w tegoroczne lato, dla Radia Fiat opowiada Marek Dziubek, dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

– Przyczyną kryzysu nie tylko jest pogoda, ale również lokalne warunki glebowe. Gleby wokół Częstochowy są glebami lekkimi, przede wszystkim piaszczystymi, stąd nawet jeśli pojawiają się opady, to przenikają one szybko w głąb i w warstwie wierzchniej nie ma prawie w ogóle wody – powiedział dyrektor. – To, co obserwujemy na polach, to wyschnięte zboża, które już w tej chwili nadają się do koszenia, czyli około 2-3 tygodni, a nawet miesiąca wcześniej, niż zazwyczaj to bywało. Obecnie susza i brak opadów dotykają najbardziej kukurydzę i ziemniaki. Sytuacja staje się dramatyczna – dodał.

Dopiero po zakończeniu żniw będzie możliwość dokładnego oszacowania strat rolników, ale już teraz przewiduje się, że będą one jeszcze większe niż w ubiegłym roku, który już był uznany za rok bardzo niekorzystny. Sytuacja pogarsza się również jeśli chodzi o tegoroczne warzywa, których cena przez suszę na gminnych rynkach rośnie.

– Schną też pastwiska i łąki, co skutkuje tym, że jest brak paszy dla zwierząt, a to powoduje, że zwierzęta nie przybierają na wadze, więc podaż żywca na rynku może również być znacznie mniejsza – alarmuje Marek Dziubek.

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego apeluje do powrotu do dawnych zabiegów agrotechnicznych, które mogą pomóc zachować większą ilość wody w glebie. W zatrzymaniu wody może pomóc nawożenie gleby obornikiem, który poprawia jej strukturę, dzięki czemu woda jest zatrzymywana w jej wyższych warstwach. Pomóc też może przywracanie terenów zalewowych w dolinach rzek na łąkach i pastwiskach. Dyrektor ośrodka twierdzi, że obecny system rynnowy bardzo szybko odprowadza wodę do morza.

Prognozy na najbliższe dni nie zapowiadają jednak diametralnej  zmiany sytuacji.

KGOblicza uzależnień

19 lipiec, 2019 - 13:43

Na antenę Radia Fiat wrócił cykl audycji „Oblicza uzależnień”. Poruszamy w nim tematy dotyczące przeciwdziałaniu uzależnieniom od środków psychoaktywnych (takich jak alkohol, narkotyki, dopalacze), hazardu czy innych zagrażających współczesnemu człowiekowi uzależnieniach, a także przemocy w rodzinie. Mówić o problemach osób dotkniętych uzależnieniami oraz żyjących wśród osób uzależnionych. Przedstawiamy najnowsze i najbardziej skuteczne metody pracy z osobami uzależnionymi. Naszymi gośćmi będą specjaliści z różnych dziedzin wiedzy: psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, a także osoby, które miały osobiste doświadczenia z uzależnieniami.
Gościem audycji, która zostanie wyemitowana 19 kwietnia, będzie psycholog Dominika Miedzińska-Golczyk, z którą będziemy rozmawiać o przemocy.
Audycje radiowe pod nazwą „Oblicza uzależnień”, sfinansowane przez Urząd Miasta Częstochowy, emitowane są raz w tygodniu, w piątki o godz. 14.15, powtórka tego samego dnia o 19.15.

Audycja z 19 lipca. Nasi goście, małżeństwo Marcin i Justyna, opowiadają o niełatwych chwilach w swoim życiu, które spowodowało uzależnienie jednego z nich.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/07/OBLICZA_UZALEZNIEN_19_07_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 12 lipca. Gościem programu jest Dominika Miedzińska-Golczyk, psycholog z Częstochowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/07/OBLICZA_UZALEZNIEN_12_07_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 5 lipca. O źródłach uzależnień oraz o pracy z osobami uzależnionymi rozmawiamy z psychoterapeutką Beatą Gizler.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_05_07_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 28 czerwca. Izabela Dochnal oraz Katarzyna Rozpondek opowiadają o trudnej pracy interwenta kryzysowego oraz psychologa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Częstochowie.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_28_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 21 czerwca. O pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej rozmawiamy z psychologiem i interwentem kryzysowym Katarzyną Rozpondek.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_21_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 14 czerwca. Rozmowa z Ewą Lichterowicz z Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_14_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 7 czerwca. O przemocy w rodzinie rozmawiamy z Małgorzatą Długosz z Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_07_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 31 maja. O nowych programach profilaktycznych prowadzonych w Częstochowie mówi naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Adrian Staroniek.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_31_05_2019.mp3]

Audycja z 24 maja. Zbigniew Jadczak, prezes Stowarzyszenia Abstynenckiego „Północ”, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, opowiada o działalności stowarzyszeń i kół abstynenckich.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_24_05_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 17 maja. O działalności Centrum Leczenia Uzależnień w Częstochowie z Mieczysławą Tkacz, specjalistą terapii uzależnień, rozmawia Maciej Orman.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_17_05_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 10 maja. O problemie alkoholizmu rozmawiamy ze Zbigniewem Jadczakiem, prezesem Stowarzyszenia Abstynenckiego „Północ”, członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_10_05_2019.mp3]

Audycja z 26 kwietnia. Gościem jest Maja Wyremblewska, psycholog i psychoterapeutka z Pracowni Psychoterapii i Pracy z Ciałem. Rozmawiamy z nią o specyficznym rodzaju przemocy – autoagresji.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_26_04_2019_na_strone.mp3]

W audycji z 19 kwietnia o przemocy rozmawiamy z psycholog Dominiką Miedzińską-Golczyk:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_19_04_2019_na_strone.mp3]

W audycji z 12 kwietnia rozmawiamy o różnych formach przemocy. Te kwestie wyjaśnia psycholog i psychoterapeutka Maja Wyremblewska.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_12_04_2019_na_strone.mp3]

Gościem audycji z 5 kwietnia jest Maja Wyremblewska, psycholog i psychoterapeutka, która opowiada o złości i jej pozytywnych i negatywnych aspektach.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_05_04_2019.mp3]

Gościem audycji z 29 marca jest psychoterapeutka Beata Gizler:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_29_03_2019.mp3]

Gościem audycji z 22 marca jest Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_22_03_2019_na_strone.mp3]


Coraz więcej chętnych do służby w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

19 lipiec, 2019 - 13:38

Kolejnych ponad 30 kandydatów na żołnierzy OT przyjechało do gliwickiego batalionu by zapoznać się z zasadami pełnienia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kolejnych ponad tysiąc kandydatów czeka na taką możliwość.

Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa podczas tak zwanego zapoznania dowiadują się jak wygląda 16. dniowe szkolenie podstawowe oraz szkolenia rotacyjne. W czasie wizyty w jednostce mogą także zobaczyć obiekty szkoleniowe jak i zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa”.

W tym dniu poznają też dowódcę batalionu, w którym będą służyć. Jak podkreśla ppłk. Sławomir Kożuch, dowódca 131 batalionu lekkiej piechoty w Gliwicach, każdy z tych kandydatów może być dla wojska wielką wartością.

– Ludzie Ci mają różnorakie doświadczenie cywilne i wiele z nich można wykorzystać także w wojsku. Mogą więc nie tylko się uczyć wojskowego rzemiosła, ale i sami nauczyć czegoś swoich kolegów – powiedział ppłk. Kożuch.

Jak dodał dowódca 131 blp trzeba pamiętać także o tym, że to czego nauczymy żołnierza on wykorzysta później na rzecz lokalnej społeczności.

Wśród kandydatów, którzy w tym tygodniu odwiedzili jednostkę znaleźli się między innymi nauczyciel, były policjant, ratownik WOPR, pielęgniarka i górnik. Na zapoznaniu pojawiło się także małżeństwo.

– Żona mnie nakręciła na WOT i bardzo się z tego cieszę. Nie sądziłem, że spotkam tu tak fantastycznych, otwartych żołnierzy. Już nie mogę się doczekać szkolenia – powiedział pan Daniel.

Jego żona, pani Anna przyznała, że wojsko to marzenie sprzed lat…

– Zawsze chciałam być żołnierzem. Kiedyś były jednak inne czasy – byłam za niska no i byłam kobietą. Później pojawiła się rodzina i praca a marzenie spadło na dalsze plany. Teraz w końcu mogę je zrealizować i to nie sama a z mężem.

Tak zwane zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień.

źródło: 13. Śląska BOTEwangelizacja w Przedborzu

19 lipiec, 2019 - 12:36

4 sierpnia piknik ewangelizacyjny ph. Spotkanie z Serdeczną, a dwa tygodnie później rekolekcje z o. Johnem Bashoborą – oba wydarzenia już wkrótce w Przedborzu, a na antenie Radia Fiat zapraszali na nie ks. Henryk Dziadczyk i dk. Piotr Sinkiewicz.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.
Fot. Radio Fiat / ZDRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta