Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Gazeta Częstochowa Tygodnik Regionalny Częstochowa CZESTOCHOWSKIE24.PL
Zaktualizowano: 2 godziny 4 min. temu

Człowiek w centrum

27 kwiecień, 2024 - 14:08
Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zorganizował 5. Międzynarodową Konferencję Media for Man. Tematem tegorocznej konferencji (23-24 kwietnia 2024) to: “Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” (“Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Tytuł konferencji niewiele może mówi przeciętnemu zjadaczowi chleba, ale jeśli zapytamy o bezpieczeństwo zamieszczania w sieci prywatnych zdjęć z dziećmi, z wnukami – temat dyskusji naukowców staje się zdecydowanie bliższy. O czym warto pamiętać myśląc o obecności w social mediach? Gdzie zaczyna się/kończy nasza prywatność? Z prof. Katarzyną Drąg, przewodniczącą komitetu organizacyjnego konferencji Media for Man 2024, rozmawia Aleksandra Mieczyńska.

Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Tytuł projektu: „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w krajach Trójmorza”.

Patronat medialny nad projektem przyjęło m.in. Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

Wykorzystane zdjęcie pochodzi z archiwum prywatnego prof. Katarzyny Drąg

 



10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

27 kwiecień, 2024 - 12:15

Mija 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. 27 kwietnia 2014 roku wraz z papieżem Polakiem kanonizowany został Jan XXIII. Na uroczystości do Watykanu zjechało 800 tysięcy wiernych z całego świata, prezydenci, premierzy oraz oficjalne delegacje z prawie stu krajów, w tym przedstawiciele innych wyznań i religii.

O tym, że Jan Paweł II powinien zostać świętym, mówiono tuż po jego śmierci. Nadzieje wiernych były widoczne podczas jego ceremonii pogrzebowej, kiedy na placu św. Piotra wznosili transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Na ich wołanie odpowiedział papież Benedykt XVI, ogłaszając 13 maja 2005 roku przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego. W styczniu 2011 roku został ogłoszony dekret papieski, a potem data beatyfikacji. Uroczystość odbyła się w tym samym roku, 1 maja. Udział w ceremonii wspomina abp Wacław Depo:

Kiedy uczestniczyłem na Placu św. Piotra w darze beatyfikacji Jana Pawła II, a następnie w jego kanonizacji z niepokojem oczekiwałem na odsłonięcie obrazu z jego wizerunkiem. Obawiałem się tego, aby twarz Ojca Świętego nie ukazywała jego ludzkiego bólu, choroby. Papież nauczył nas bowiem zrozumienia istoty cierpienia. Nauczył nas sztuki umierania. Kiedy nastąpiło odsłonięcie obrazu, odetchnąłem z ulgą. Ujrzałem twarz papieża ze wspaniałym ojcowskim spojrzeniem. Była to bardzo wzruszająca chwila. Całą tę sytuację odebrałem jako wielką Bożą łaskę. To spojrzenie papieża, przypomina jego trwanie przy nas. Wpatrujmy się więc w jego wizerunek i nie bójmy się prosić o wstawiennictwo.

Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ksiądz Roman Szpakowski, powiedział, że zawsze będzie pamiętał wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1991 roku, u progu odzyskanej wolności. Papież przypomniał rodakom prawdy Dekalogu:

Chcemy, żeby to, co Jana Paweł II przekazywał nam, pamiętamy to, co się działo, wielkie zgromadzenia, wielkie tłumy jego nauka. Ja sam osobiście zawsze wracam do tego, gdzie zrobił nam rachunek sumienia z tych 10-ciu Bożych Przekazań. Chciałbym, żebyśmy wrócili do jego nauki, do tego, co nam przekazywał, jak odczytywać właściwie Ewangelię, jak odczytywać właściwie ten kierunek naszego życia zgodny z nauką Jezusa Chrystusa.

Salezjanin przypomniał również o dziedzictwie wiary i nieprzemijających wartościach, którym hołdował święty Jan Paweł II:

Zawsze od samego poczęcia, aż do końca, do ostatniego tchnienia, bronił tego życia. Nigdy do końca nie wiemy, jakie dziecko się urodzi. Jan Paweł nigdy nie przyłożył paluszka, żeby powiedzieć, że to życie jest niewarte. Nam życie daje Pan Bóg i tylko On może nam je zabrać. Pan Bóg nie zabiera nam życia. Jan Paweł II sami widzieliśmy, jak odwiedzał miłością chorych, tych najstarszych. Pochylał się nad każdym, do końca walczył o życie każdego.

Pod koniec lat 80. XX wieku powstały trzy encykliki papieskie, a w latach 90. XX wieku kolejne sześć, w tym “Evangelium vitae”. Miały one wskazywać ludziom drogi postępowania w życiu.

O 10.00 w Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się rocznicowa Pielgrzymka Katolickich Stowarzyszeń Medycznych. Mszy świętej przewodniczy biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. O 12.00 zacznie się Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, a o godzinie 17.00 Msza święta z nabożeństwem o uzdrowienie pod przewodnictwem księdza Jana Reczka.

O 17.00 w Watykanie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re, będzie przewodniczył w bazylice świętego Piotra uroczystej Eucharystii z okazji 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

O 21:00 parafia św. Marcina w Kłobucku zaprasza do udziału w Apelu Maryjnym przy pomniku św. Jana Pawła II.

Źródło:iar.polskieradio.pl/KPL
Źródło fot.: episkopat.pl



KRONO-PLAST sponsorem tytularnym Włókniarza Częstochowa

27 kwiecień, 2024 - 11:19
KRONO-PLAST Włókniarz Częstochowa – pod taką nazwą w sezonie 2024 startować będziemy w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej właściciel firmy KRONO-PLAST Bartłomiej Januszka oraz prezes klubu Michał Świącik zgodnie podkreślili, że liczą na dobrą, długoletnią i owocną współpracę. Wartym przypomnienia jest fakt, że firma KRONO-PLAST jest również sponsorem tytularnym stadionu przy ulicy Olsztyńskiej.

Firma Krono-Plast powstała w 2010 r. w Kłobucku, w wyniku połączenia doświadczeń z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz sprzedaży i montażu pokryć dachowych. Od początku specjalizowała się w produkcji akcesoriów dachowych, takich jak: kominki wentylacyjne, wywietrzniki połaciowe, przejścia dachowe. Produkty Krono-Plast od początku powstawały z myślą o łatwości montażu, precyzyjnym dopasowaniu do pokrycia dachowego, szczelności i wysokiej jakości materiałów. Przez 12 lat działalności firma stawia na wysoki standard produktów oraz ich optymalne dopasowanie do wciąż intensywnie rozwijającego się sektora pokryć dachowych. Przemyślane inwestycje doprowadziły do tego, iż na chwilę obecną Krono-Plast to nie tylko 4000 m2 powierzchni produkcyjnej i magazynowej, uzbrojonej w nowoczesny park maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ale również ciśnieniowa odlewnia aluminium wraz z lakiernią proszkową oraz zakład narzędziowy „Zaborowski”, produkujący formy wtryskowe i odlewnicze.

fot. Włókniarz Częstochowa

Źródło: wlokniarz.com



Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Ożarowie

27 kwiecień, 2024 - 10:59

W piątek, 26 kwietnia kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przybyła do parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie. Po uroczystym powitaniu z procesją, zgromadzeni wierni modlili się podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza.

Bp senior Antoni Długosz, mówił o radości z wizyty w Ożarowie oraz podkreślał rolę Matki Bożej, jaką powinna odgrywać w sercach wiernych:

-Cieszę się niezmiernie, że jestem w Ożarowie, ponieważ tutaj uczestniczyłem w prymicjach ks. Pawła Kostrzewy i zawsze Ożarów kojarzę z dobrym wiejskim chlebem. Na pewno też Matka Boża będzie witana takim dobrym chlebem, bo ona Boga na świat nam przyniosła i on stał się naszym duchowym pokarmem. Wszyscy przeżywają to wydarzenie. Wędrujemy do Matki Bożej w pielgrzymkach na Jasną Górę, a dzisiaj Matka Boża, jako wędrowniczka do nas przybyła. Sądzę też, że wszyscy poprzez misje, jakie prowadził jeden z ojców paulinów, przeżyli tę właśnie prawdę, że wyrazem wierności Panu Bogu jest przestrzeganie 10 przykazań.

Ks. Sylwester Rasztar, proboszcz parafii w Ożarowie oraz Wierzbie, wyjaśniał szczegóły dotyczące przygotowań do odwiedzin Matki Bożej:

– Przybywa do naszej wspólnoty parafialnej obraz Matki Bożej Częstochowskiej z parafii w Komornikach. Od momentu kiedy została ogłoszona peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, powołaliśmy komitety organizacyjne zarówno w parafii Ożarowskiej jak i w parafii św. Leonarda. Celem tych komitetów była zarówno ta organizacja zewnętrzna, ale oczywiście przede wszystkim ten aspekt duchowy. Przygotowywanie poprzez cotygodniowe modlitwy, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz konferencje mające nas wszystkich przygotować do przeżycia tego bardzo ważnego wydarzenia.

O. Remigiusz Zmuda wspominał swoją pierwszą peregrynację, którą przeżywał w swojej rodzinnej parafii:

– Choć nie pochodzę z tej diecezji, to byłem na pierwszej peregrynacji jaka się tu odbywała. Bo to w Leśniowie, kiedy byłem przed ślubami, tam witałem Matkę Bożą jako Nowicjusz Pauliński. Ale peregrynacja w rodzinnej archidiecezji gnieźniańskiej, dwa miesiące przed maturą, był obraz Matki Bożej, ja go witałem w imieniu młodzieży parafii.

Kolejnym miejscem do jakiego w sobotę, 25 kwietnia zawita Matka Boża Jasnogórska, będzie kościół św. Leonarda w Wierzbie.

EG
Galeria: Radio Fiat

kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Ożarowie



Skra zagra w Puławach

27 kwiecień, 2024 - 07:33
W sobotnie popołudnie Skra rozegra kolejne spotkanie ligowe. Przeciwnikiem częstochowian będzie Wisłą Puławy.
Skra po ubiegłotygodniowej porażce z liderem 2. ligi – Pogonią Siedlce podejmie w spotkaniu wyjazdowym Wisłę. Spotkanie rundy jesiennej w Częstochowie zakończyło się okazałym zwycięstwem podopiecznych trenera Konrada Geregi 4:1. Bramki w spotkaniu z drużyną z Puław zdobywali: Piotr Nocoń, Olivier Wypart oraz dwa trafienia dołożył Przemysław Sajdak.
Po 29. kolejkach drugoligowych rozgrywek Skra zajmuje 12. miejsce w tabeli, natomiast najbliższy przeciwnik drużyny z Loretańskiej znajduje się tuż nad strefą spadkową.
Mecz z Wisłą jest niezwykle istotny w kwestii końcowego układy tabeli. W przypadku porażki Skry, drużyna znajdzie się tuż nad kreską. Pojedynek w Puławach rozpocznie się o godzinie 17:00.
NB


Delicje w nietypowych smakach…

26 kwiecień, 2024 - 19:30
Fot. Radio Fiat/BNO

Winylowe i muzyczne – właśnie takich „delicji” mogli skosztować w czwartkowy wieczór wszyscy, którzy przybyli do Ośrodka Promocji i Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Chociaż większości delicje kojarzą się ze słodkościami oblanymi mleczną czekoladą, tym razem mowa o kosztowaniu muzyki, którą swoim gościom zaserwował fotograf Zbigniew Burda.

„Winylowe Muzyczne Delicje” to comiesięczny cykl autorskich spotkań, który prezentuje konkretne fragmenty muzyczne, przybliżając zaproszonym wybranych autorów i ich epokę. Ostatnie ze spotkań miało miejsce 25 kwietnia i zostało poświęcone kompozycjom Ewy Demarczyk oraz Krzysztofa Komedy. Autor spotkania wyjaśnił, że zestawienie obojga artystów zostało podyktowane unikalnością prezentowanych nich dzieł.

– Oboje są nietuzinkowymi postaciami i zapisali się na stałe do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Ewa Demarczyk zasłynęła, jako pieśniarka poezji śpiewanej, natomiast Krzysztof Trzciński Komeda – jako światowej klasy muzyk jazzowy. Te dwie postacie, stojące po przeciwległych stronach muzycznego horyzontu, w pewnym miejscu się łączą – mówił autor cyklu spotkań.

„Winylowe Muzyczne Delicje” zainicjowali w styczniu 2012 roku Zbigniew Burda i Maciej Grabałowski, właściciel jednej z częstochowskich firm audio, który dostarcza sprzęt na potrzeby spotkań. Zbigniew Burda dodał, że celem zawiązania muzycznej inicjatywy jest promowanie muzyki różnych gatunków i epok.

– Wszyscy zgromadzeni mogą słuchać muzyki, którą prezentuję ze swoich prywatnych zbiorów. Staram się dostarczać muzycznych wrażeń wszystkim obecnym słuchaczom. Wychodzę z założenia, że w ten sposób można jednocześnie bawić i uczyć innych – dodał Zbigniew Burda.

Podczas wieczorów uczestnicy wydarzeń mogą poznać nie tylko ciekawą historię wielu ważnych utworów i zespołów muzycznych, ale również usłyszeć możliwości wysokiej klasy sprzętu audio, dobranego specjalnie do warunków odsłuchowych.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Delicje w nietypowych smakach



Przez pocisk stracił obie nogi, ale nie poddał się – historia Antoniego

26 kwiecień, 2024 - 16:20

,,Gdybym dostał pociskiem kilka centymetrów wyżej, to już bym nie żył…”. Antoni Wiącek to prosty człowiek urodzony w polskiej rodzinie na Ukrainie. Został zmobilizowany, by walczyć po stronie ukraińskiej przeciwko rosyjskiemu okupantowi. Podczas ostrzału został trafiony… W ciągu jednej chwili stracił możliwość chodzenia.

Dziś Antoni marzy o tym, żeby wrócić do domu, a na wózku inwalidzkim jest to niemożliwe. W rozmowie z Lindą Nocoń opowiedział swoją historię, która chwyta za serce:

https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2024/04/Linda-rozmowa-z-Antonim-Wiackiem-Polakiem-z-Ukrainy-ktory-stracil-nogi-przez-pocisk.mp3

W związku z prośbą Antoniego Wiącka została wydana zgoda na przeprowadzenie zbiórek charytatywnych w parafiach Archidiecezji Częstochowskiej w dniach 28 kwietnia i 12 maja po wcześniejszej aprobacie Księdza Proboszcza i wcześniej uzgodnionych warunkach. Zbiórkę można także wesprzeć indywidualnie, wpłacając środki na specjalnie utworzone konto CARITAS Archidiecezji Częstochowskiej.

Bank: PKO BP Oddział 2 w Częstochowie

Nr konta: 09 1020 1664 0000 3902 0026 7476

Tytuł: Protezy dla Antoniego Wiącka

LN/Fot. Karol Porwich



Będą nowe kanały sanitarne

26 kwiecień, 2024 - 11:44
Tym razem kanalizacja taka powstanie w rejonie ulic Ciasnej, Małopolskiej, Dekabrystów i Kosiarzy. Łączny koszt inwestycji to 257 tys. zł.

Prace w ul. Ciasnej (dzielnica Trzech Wieszczów) obejmą budowę sieci kanalizacji sanitarnej o długości ok. 56 m. Efektów można się spodziewać w lipcu. Wartość robót, których wykonawcą jest firma Instalatorstwo Sanitarne C.O. i Gaz „Instalwod” Michał Stobiecki, to ponad 31 tys. zł.

W ul. Małopolskiej (Częstochówka-Parkitka) powstanie kanalizacja sanitarna o długości ok. 100 m, z włączeniem do sieci istniejącej już kanalizacji w pasie ul. Zakopiańskiej. Planowany termin zakończenia prac o wartości 108 tys. zł to koniec września tego roku. Wykonawcą jest Zakład Budowlano Instalacyjny ,,Intexpol-Bis” Piotr Puszczyk.

Prace w rejonie ul. Dekabrystów na Tysiącleciu będą obejmowały budowę kanalizacji sanitarnej z rur kanalizacyjnych kamionkowych z przyłączami, łącznie o długości ok. 40 m. Wartość inwestycji to 47 tys. zł. Wykonawca – Instalatorstwo Sanitarne C.O. i Gaz „Instalwod” – ma 4 miesiące na sfinalizowanie prac.

W ul. Kosiarzy na Błesznie prace obejmą budowę kanalizacji sanitarnej z rur PCV o długości ponad 130 m. Na przeprowadzenie robót wykonawca – którym jest także ,,Instalwod” – ma czas do końca września. Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia to 71 tys. zł.

Źródło: UM Częstochowa



Biblioteka nieczynna 2 i 4 maja

26 kwiecień, 2024 - 10:21
W związku z organizacją Dnia Bibliotekarza w czwartek, 2 maja Biblioteka Główna i placówki filialne będą zamknięte dla czytelników.

Z kolei 4 maja nieczynne będą Biblioteka Główna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Filie nr 7 i 8.



Kiedy warto zmienić samochód? Poradnik motoryzacyjny

26 kwiecień, 2024 - 07:16

Zmiana samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu kwestii. Kiedy warto zdecydować się na nowy pojazd? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? Ten poradnik motoryzacyjny podpowie, na co zwrócić uwagę.

Kiedy warto rozważyć zmianę samochodu?

Istnieje kilka sytuacji, w których warto zastanowić się nad zmianą samochodu. Jedną z nich jest wysoki przebieg obecnego pojazdu. Jeśli auto ma już kilkaset tysięcy kilometrów na liczniku, może być bardziej awaryjne i wymagać częstszych napraw. W takiej sytuacji zakup nowszego samochodu może okazać się bardziej opłacalny niż ciągłe inwestowanie w stary.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za zmianą auta jest jego wiek. Nawet przy niewielkim przebiegu, samochody z czasem starzeją się i ich części eksploatacyjne ulegają zużyciu. Starsze pojazdy mogą mieć problemy z dostępnością części zamiennych, co utrudnia i zwiększa koszty ewentualnych napraw.

Wymieniasz samochód i zastanawiasz się, ile wyniesie cię obowiązkowe ubezpieczenie? Towarzystwo HDI udostępnia bezpłatny kalkulator OC. Dzięki niemu poznasz orientacyjne stawki i przygotujesz się na związane z tym wydatki.

Zmiany w stylu życia a wybór samochodu

Warto też zastanowić się nad kupieniem nowego samochodu, gdy zmienia się styl życia lub potrzeby użytkownika. Przykładowo, powiększenie rodziny może wymagać zakupu większego, bardziej przestronnego auta z dodatkowym miejscem na foteliki dziecięce i bagaże. Z kolei zmiana pracy na taką, która wymaga częstych podróży, może skłonić do wyboru samochodu o niższym spalaniu i większym komforcie jazdy.

Niekiedy zmiana samochodu podyktowana jest też względami ekonomicznymi. Starsze pojazdy często zużywają więcej paliwa i wymagają częstszych napraw, co generuje dodatkowe koszty. W takiej sytuacji zakup nowszego i bardziej oszczędnego auta może okazać się opłacalny w dłuższej perspektywie.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie samochodu?

Decydując się na zmianę samochodu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:
• pierwszym z nich jest budżet – określenie, ile możemy przeznaczyć na zakup nowego pojazdu, zawęzi krąg poszukiwań i pozwoli skupić się na autach w określonym przedziale cenowym;
• kolejną kwestią jest przeznaczenie samochodu. Inny pojazd sprawdzi się do codziennej jazdy po mieście, a inny w przypadku częstych długich tras;
• warto też zastanowić się, czy potrzebujemy auta z dużym bagażnikiem, czy raczej zależy nam na kompaktowych wymiarach ułatwiających jazdę po mieście oraz parkowanie.

Rodzaj paliwa i skrzyni biegów

Istotny jest też wybór rodzaju paliwa. Silniki benzynowe są zazwyczaj tańsze w zakupie, ale droższe w eksploatacji. Diesle z kolei są oszczędniejsze, ale droższe przy zakupie i wymagają częstszej wymiany oleju. Coraz popularniejsze stają się też samochody hybrydowe i elektryczne, które są przyjazne dla środowiska, ale wymagają dostępu do odpowiedniej infrastruktury ładowania.

Warto też zastanowić się nad wyborem skrzyni biegów. Manualna skrzynia jest tańsza w zakupie i naprawach, ale wymaga więcej zaangażowania kierowcy. Automatyczna skrzynia zapewnia większy komfort jazdy, szczególnie w korkach miejskich, ale jest droższa i może być bardziej awaryjna. Z pewnością warto zasięgnąć opinii ekspertów oraz użytkowników różnych modeli samochodów.

Nowy czy używany samochód?

Kolejnym dylematem przy zmianie auta jest wybór między samochodem nowym a używanym. Nowe pojazdy mają gwarancję producenta, nowoczesne systemy bezpieczeństwa i multimedialne, a także atrakcyjny wygląd. Jednak ich cena jest znacznie wyższa niż aut używanych. Warto też pamiętać, że zazwyczaj nie są dostępne od ręki – na dostawę czeka się 3-5 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet pół roku.

Samochody używane są tańsze, ale wymagają dokładnego sprawdzenia stanu technicznego przed zakupem. Warto skorzystać z pomocy zaufanego mechanika lub serwisu, który oceni stan pojazdu i wykryje ewentualne usterki. Przy zakupie auta używanego trzeba też liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacji i ewentualnych napraw.

Gdzie szukać nowego samochodu?

Nowy samochód można kupić w salonie dealerskim lub zamówić bezpośrednio u producenta. Warto porównać oferty różnych salonów i negocjować cenę, aby uzyskać jak najlepsze warunki. Niektórzy producenci oferują też atrakcyjne programy finansowania, takie jak leasing czy wynajem długoterminowy, które mogą być korzystną alternatywą dla zakupu za gotówkę.

Samochody używane można znaleźć na giełdach samochodowych, w komisach lub u prywatnych sprzedawców. Warto monitorować ogłoszenia w internecie i prasie motoryzacyjnej, aby znaleźć interesujące oferty. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy dokładnie sprawdzić historię pojazdu, jego przebieg i stan techniczny.

Zmiana samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu kwestii. Warto zastanowić się nad swoimi potrzebami, budżetem i preferencjami, aby wybrać auto, które będzie służyło nam przez długie lata. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na nowy, czy używany pojazd, kluczowe jest dokładne sprawdzenie jego stanu i porównanie dostępnych ofert, co pozwoli dokonać najlepszego wyboru.



Raków zagra z najlepszą drużyną rundy wiosennej PKO Ekstraklasy

25 kwiecień, 2024 - 20:30
W najbliższą sobotę, 27 kwietnia Raków rozegra kolejny mecz ligowy. Spotkanie zostanie rozegrane w Sercu Łodzi.

Piłkarze z Limanowskiego do meczu z Widzewem przystąpią po ubiegłotygodniowej przegranej z Górnikiem Zabrze. Jedyną bramkę w piątkowym spotkaniu zdobył Sebastian Musiolik, który jeszcze nie tak dawno reprezentował czerwono-niebieskie barwy. Raków ostatni mecz ligowy wygrał 13 marca. Był to pojedynek z Koroną w Kielcach. Trener Dawid Szwarga upatruje przerwania niekorzystnej passy:

-“Chcemy zagrać według naszych zasad, z pasją i z walką o każdą piłkę. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest ten mecz dla kibiców, ale także dla nas”.

Przed Rakowem nie lada wyzwanie, gdyż Widzew w rundzie wiosennej zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich zespołów w PKO Ekstraklasie. W poprzedni weekend piłkarze prowadzeni przez trenera Daniela Myśliwca odnieśli zwycięstwo z Ruchem Chorzów. Mecz przyjaźni na Stadionie Śląskim obejrzało ponad 50 tysięcy kibiców, którzy ustanowili rekord frekwencyjny meczu Ekstraklasy w XXI wieku. Szkoleniowiec Rakowa podczas przedmeczowej konferencji prasowej podkreślił, że do Łodzi, Raków jedzie po trzy punkty. Początek sobotniego meczu jest zaplanowany na godzinę 20:00.

NB



„Ona Boga na świat nam przyniosła…” – peregrynacja kopii Cudownego Obrazu w Komornikach

25 kwiecień, 2024 - 20:14

W czwartek, 25 kwietnia Matka Boża Jasnogórska przybyła do parafii św. Mikołaja w Komornikach. Po wspólnym oczekiwaniu na modlitwie, uroczystym powitaniu, zgromadzeni wierni uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Antoni Długosz.

Biskup senior przed rozpoczęciem uroczystości wyjaśnił, że trwająca peregrynacja to przygotowanie do odnowienia przyjaźni z Bogiem:

– Tak jak kiedyś świętą Elżbietę, tak dziś odwiedza nas, w naszych parafiach Matka Boża i przynosi nam Pana Jezusa. To Ona przyniosła Go nam na świat. Wierzę, że dzięki tej peregrynacji odnowimy naszą przyjaźń z Jezusem, bo to jest najważniesze.

To piękne uczucie i przeżycie dla całej wspólnoty… – mówił ks. Sławomir Sambor, proboszcz miejscowej parafii:

– Prawie wszyscy parafianie włączyli się w przygotowania. Jesteśmy przygotowani duchowo, odbyły się czterodniowe rekolekcje. Wczoraj mieliśmy spowiedź i frekwencja była bardzo, ale to bardzo duża, co mile mnie zaskoczyło.

Na twarzach wiernych uczestniczących w czwartkowej uroczystości zauważyć można było ogromną radość i wzruszenie. Parafianki z Komornik podkreśliły, jak wiele dało im przygotowanie duchowe poprzez misje:

– Jesteśmy pod wrażeniem, mieliśmy misje, które prowadził pełny zapału misjonarz. Wdzięczni jesteśmy Bogu, że udało nam się dożyć tego momentu.

– Jesteśmy bardzo wzruszeni i mocno przeżywamy, że to właśnie w naszej parafii będzie gościć Jasnogórska Matka.

Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pozostanie na terenie Dekanatu Mokrskiego do soboty 27 kwietnia. Następnie będzie wędrować po parafiach praszkowskich. W piątek, 26 kwietnia Obraz Łaskami Słynący zawędruje do parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie.

Galeria fot. Radio Fiat

„Ona Boga na świat nam przyniosła…” - peregrynacja kopii Cudownego Obrazu w Komornikach



Spotkanie z nowym rektorem UJD

25 kwiecień, 2024 - 12:47
Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. dr. hab. Janusza Kapuśniaka nowym rektorem Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie na kadencję 2024-2028. W czwartek, 25 kwietnia odbyło się spotkanie z władzami uczelni, JM Rektor prof. dr. hab. Anną Wypych-Gawrońską i rektorem-elektem prof. dr hab. Januszem Kapuśniakiem. Janusz Kapuśniak dotychczas pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. Spotkanie miało miejsce w budynku Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8 w Częstochowie, w Sali Senatu UJD.

Rektor prof. dr. hab. Anna Wypych-Gawrońska podsumowała swoją ośmioletnią kadencje podkreślając, że na uczelni zmieniło się przez ten czas bardzo dużo:
– Zmieniła się nazwa uczelni nawet dwukrotnie. Mamy teraz nazwę, która jest właściwie ostateczną nazwą, dlatego że osiągnęliśmy status Uniwersytetu Klasycznego. Bardzo wiele zmieniło się, jeśli chodzi o kierunki, to znaczy wzmocniły się, które zaczęliśmy wcześniej, ale na początku mojej pierwszej kadencji pojawiło się prawo, potem psychologia z takich dużych kierunków klasycznych, oczywiście kierunek lekarski, więc zmieniliśmy, wzmocniliśmy profil kształcenia w obszarach, które są bardzo cenne. Oczywiście dużo zmieniło się też w zakresie nauki, tzn. wiemy, że jesteśmy teraz uczelnią, która ma 13 dyscyplin ewaluowanych, ale już w kolejnej latach ewaluacji być może, że będzie aż 19. Czyli zbliżamy się do liczby, które mają duże uniwersytety. To jest bardzo duża zmiana. Mieliśmy jedno uprawnienie habilitacyjne, teraz mamy 13 tych uprawnień habilitacyjnych, ogromna, bardzo duże zmiany. Chcę podkreślić pracę pana prof. Janusza Kapuśniaka współpracy za granicą, szczególnie projekt COLORS, który ma przełożenie na przyszłość uczelni. Mnie bardzo cieszy, że zwiększa się liczba studentów. Przez te lata, które mijały, co roku było ich więcej. W bardzo wielu uczelniach narzeka się na zmniejszenie, a studentów u nas jest ich więcej. Zwiększyła się liczba profesorów, tytularnych doktorów, habilitowanych. To myślę, tak synergicznie ten rozwój następował. Zmienia się oczywiście też infrastruktura. Jest rozpoczęty w trakcie rozwoju, więc dla nowego rektora dużo zadań, ale plan przedstawiony przez Pana Rektora jest bardzo ambitny dla uczelni i cieszę się z tego, bo mamy potencjał i powinniśmy się ciągle świetnie rozwijać.

Rektor-elekt prof. dr hab. Janusz Kapuśniak zaznaczył, jakie kwestie będą najważniejsze w dalszym rozwoju uczelni:
– Mam kilka takich słów kluczy. Jeżeli chodzi o budowanie prestiżu, musimy właśnie wykorzystać to, co wypracowane zostało w ciągu ostatnich lat do budowania prestiżu. To jest ta pierwsza kwestia. Jeżeli chodzi o kwestię międzynarodową, musimy starać się pozyskać studentów z zagranicy, z różnych miejsc na świecie, zdywersyfikować tych studentów, jeżeli chodzi o ich pochodzenie krajów, z których pochodzą, jeżeli chodzi o tę kwestię geografii. Jeżeli chodzi o kwestie związaną z niżem demograficznym, zwiększyć liczbę studentów w naszej uczelni, ale jednocześnie być może przynieść także pewne korzyści finansowe w przypadku, jeżeli będą to studenci, którzy będą studiować na pełnym cyklu kształcenia w ramach studiów odpłatnych. Bardzo duży nacisk powinniśmy położyć na właśnie współpracę zarówno z przedsiębiorcami ze światem biznesu, kultury, sztuki, sportu, z samorządem lokalnym, samorządem regionalnym. Jest to też pewne wyzwanie, które jest zapisane w programie naszego sojuszu właśnie COLORS. I wreszcie mówiłem o pracownikach. Podkreślam na każdym kroku, że wszystkie te osiągnięcia naszego Uniwersytetu nie byłyby możliwe bez pracowników, dlatego będę bardzo zabiegał o to, aby każdemu pracownikowi na naszej uczelni, każdemu studentowi, doktorantowi dobrze się pracowało, dobrze studiowało.

Nowy rektor wspomniał także o infrastrukturze, która już teraz jest rozbudowywana na potrzeby Uniwersytetu:
– Na pewno wyzwaniem na najbliższą kadencję będzie zrealizowanie dwóch największych inwestycji, to jest budowy Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk Zdrowia przy ulicy Chłopickiego i budowy wieloprofilowego Centrum Medycznego, które powstanie przy ulicy Okólnej w dawnym budynku ZUS-u.

Prof. dr hab. Janusz Kapuśniak odniósł się także do sytuacji związanej z rozwojem kierunków na UJD:
– Obecnie prowadzimy dyskusje, prowadzimy rozmowy z dziekanami poszczególnych wydziałów, jeżeli chodzi o rozwój kierunków studiów. Nie jestem wielkim zwolennikiem mnożenia i pojawiania się kolejnych, zwiększania ogólnej liczby kierunków studiów. Uważam, że powinniśmy w sposób rozważny do tego zagadnienia podchodzić. Być może prowadzać nowe kierunki studiów kosztem wygaszania innych, mniej popularnych, takich, gdzie też ewentualnie jest mniejsze zapotrzebowanie na absolwentów.

Spotkanie miało na celu przedstawienie nowego rektora oraz tego, jak będzie wyglądać przyszłość Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Spotkanie z nowym rektorem UJD

PJU



Akcja krwiodawstwa “Majówka z Legionem”

25 kwiecień, 2024 - 11:00

Częstochowski Legion serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i gości Częstochowy do udziału w akcji krwiodawstwa, która odbędzie się 29 kwietnia na placu Biegańskiego. To wyjątkowa okazja, aby podzielić się najcenniejszym darem – krwią, która może uratować życie.

Zbiórka krwi odbędzie się w godzinach 9:00 – 13:00. na placu Biegańskiego w Częstochowie.

Oddawanie krwi to nie tylko akt solidarności, ale również konkretna pomoc dla tych, którzy jej potrzebują. W każdej chwili ktoś w szpitalu może oczekiwać na transfuzję, która dzięki mieszkańcom Częstochowy, może być przeprowadzona.

Za podzielenie się krwią, każdemu krwiodawcy przysługują 2 dni wolne od pracy. To doskonała okazja, aby połączyć dobry uczynek z możliwością przedłużenia weekendu majowego.
Organizator zapewnia, że każdy uczestnik akcji będzie mógł poczuć się jak bohater, a także skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję, jak np. słodki poczęstunek, kawa w pobliskiej kawiarni, vouchery czy gadżety.

Dołącz do nas i pokaż, że masz serce dla innych! – zachęca Piotr Gajda koordynator Częstochowskiego Legionu Honorowych Dawców Krwi.

Zostać krwiodawcą może osoba w wieku 18-60 lat, która jest zdrowa i waży nie mniej niż 50kg. Pamiętać należy aby w dniu poprzedzającym donację najlepiej odstawić wszelkie używki, ograniczyć tłuste potrawy oraz dobrze nawodnić organizm, czyli wypić dużą ilość wody zamiast kawy czy herbaty. W dniu donacji również nie można zapominać o nawodnieniu organizmu oraz koniecznie należy zjeść lekkie śniadanie. Nie należy oddawać krwi na czczo!

Wszyscy, którzy w tym dniu oddając krew w oddziale na ulicy Kopernika 38 podadzą hasło “LEGION” otrzymają zaświadczenie, które umożliwi odbiór gadżetów na Placu Biegańskiego od godz. 9:00 do godziny 13:00 w dniu akcji.

 

Źródło: Legion HDK



Uroczystość peregrynacji w Mokrsku

24 kwiecień, 2024 - 21:00
W środę, 24 kwietnia kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przybyła do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Mokrsku. Po uroczystym powitaniu zgromadzeni wierni modlili się podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Bp Andrzej Przybylski, mówił o ważnym aspekcie, jakim jest mobilizacja zewnętrzna oraz duchowa wiernych. Człowiek jest całością i Matka Boża bardzo się cieszy, kiedy człowiek w piękny sposób wita ją również przygotowaniem tego co poza duchowością:

– W ramach szlaku peregrynacyjnego jesteśmy w stolicy dekanatu, bo od tej parafii, czyli parafii w Mokrsku, bierze nazwę cały dekanat. Wszystkie parafie, które obecnie Matka Boża nawiedza. Oczywiście czuje się znowu pełną mobilizację wszystkich ludzi, i tą zewnętrzną, jak i tę duchową,. Myślę, że człowiek jest całością, i Matka Boża, która przychodzi do nas, cieszy się również tymi zewnętrznymi oznakami powitania, szacunku do jej godności, którą w ten sposób chcemy pokazać. Ci ludzie przygotowywali się wiele dni, przez spowiedź, misje oraz głębsze zrozumienie tego, co się tutaj dzieje. Wypada nam się po prostu zawierzyć Matce Bożej i prosić o trwałe owoce nawróceń i przemiany dla nas wszystkich.

Ks. Zbigniew Bigaj proboszcz parafii św. Stanisława Męczennika dzielił się swoją radością z licznej obecności parafian w uroczystości peregrynacji oraz ich pełnej aktywności podczas przygotowań:

– Podczas misji w świątyni była pełna obsada ludzi, pełen kościół. Ludzie przystępowali również do spowiedzi, wszystko działo się tak, jak trzeba. Miesiąc temu były rekolekcje, obawiałem się zatem, że może być mniej ludzi, a okazało się , że było dużo więcej. Oby takich uroczystości jak najwięcej, bo jest to głębokie przeżycie. Daj Boże, żeby tak się chciało to wszystko rozwijać.

Kolejnym miejscem do jakiego w piątek, 25 kwietnia zawita Matka Boża Jasnogórska, będzie kościół św. Mikołaja w Komornikach.

EG
Galeria: Radio Fiat

Uroczystość peregrynacji w Mokrsku



Najnowsze 69 wydanie magazynu “Galeria”

24 kwiecień, 2024 - 16:54
Wydany został kolejny numer Częstochowskiego Magazynu Literackiego “Galeria”. Z tej okazji towarzystwo związane z publikacją zorganizowało specjalne spotkanie.

Podczas wydarzenia obecna była między innymi sekretarz redakcji Barbara Strzelbicka, która opowiedziała o jego celu:

– Spotykamy się standardowo w środy o godzinie 16.30 w zacnym miejscu, bo w domu Haliny Poświatowskiej. Dziś mieliśmy do czynienia z wyjątkową niespodzianką. Delektowaliśmy się bowiem 69 numerem „Galerii”. Podczas spotkania wspominaliśmy między innymi poezję Tadeusza Różewicza, z uwagi na fakt, iż obchodziliśmy właśnie 10 rocznicę śmierci poety.

Strzelbicka przedstawiła również kilka tematów, którym poświęcony jest najnowszy, 69 numer magazynu „Galeria”:

– Najnowszy 69 numer magazynu jest dosyć standardowy. Mamy bowiem poezję, prozę, rozmaite reportaże, a także eseje. Przedstawiamy również wywiad z dr Barbarą Major, która pracuje w Miejskiej Galerii Sztuki. Pozostając przy teatrze, mamy drugą część reportażu teatralnego, który napisała dla nas aktorka, Sylwia Oksiuta-Warmus. W kwestii poezji to prezentujemy wiersze naszych stałych autorów, ale także jest debiut dojrzałego twórcy. Wiersze autorów, współdziałających z nami pochodzą z tomików dwojga autorów, Tadeusza Luterka i Joanny Szymańskiej. Mamy też teksty Janusza Mielczarka. Jest to opowiadanie, uzupełnione o wiersz i rodzaj posłowia. Poza tym pojawił się chociażby reportaż z podróży Elżbiety Jolanty Goli.

Egzemplarze magazynu literackiego „Galeria” można nabyć w częstochowskiej księgarni-antykwarni Zbigniewa Biernackiego, przy ul. Mikołaja Kopernika 4.

WS

Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat


CPK i Via Carpathia w transeuropejskiej sieci transportowej

24 kwiecień, 2024 - 15:46
Dobre wieści płyną z ostatniej sesji plenarnej w Strasburgu. Parlament Europejski zdecydował o wpisaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego do priorytetowych inwestycji UE w ramach tzw. transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-Ts). CPK zostanie wpisany do rozszerzonej sieci bazowej, a więc znajdzie się na liście strategicznych projektów UE i zgodnie z rozporządzeniem powinien zostać zbudowany do 2040 roku.

Warto przypomnieć, że wniosek w tej sprawie złożył rząd Zjednoczonej Prawicy. Procedura trwała 1,5 roku. Dzisiejsza decyzja PE jest więc zwieńczeniem tej długiej drogi.

Oznacza to, że budowa CPK będzie współfinansowana ze środków UE. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście przyszłości tego projektu. Decyzja ta będzie zapewne dla premiera Tuska dużym kłopotem wizerunkowym, bo jak wytłumaczy, że polski rząd ewidentnie gra na jego opóźnienie, a tymczasem UE uznaje go za jeden ze strategicznych projektów transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-Ts), będącej kluczowym instrumentem polityki transportowej Unii. Mało tego, zgodnie z rozporządzeniem, państwa członkowskie powinny zapewnić spójność swoich krajowych planów transportowych i inwestycyjnych z priorytetami UE, a także uwzględnić rozwój dziewięciu europejskich korytarzy transportowych.

Pikanterii dodaje fakt, że decyzję tę poparli także polscy europosłowie z Koalicji 13 grudnia. Czy to oznacza, że rząd zmienił zdanie? Mam nadzieję, że tak. CPK to nie tylko lotnisko, ale wielki projekt cywilizacyjny, który sprawi, że Polska będzie sercem Europy. To także wzmocnienie wschodniej flanki NATO i naszego bezpieczeństwa. Przyniesie także duże zyski dla budżetu państwa z opłat celnych.

Na liście najważniejszych projektów UE , dzięki negocjacjom rządu PiS, znalazł się również międzynarodowy szlak Via Carpathia, łączący Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Morzem Egejskim. Również tzw. „szprycha” nr 7, a konkretnie odcinek kolejowy Katowice-Rybnik-Ostrawa przez Jastrzębie Zdrój (obecnie największe miasto w Polsce bez dostępu do sieci kolejowej) stanie się elementem korytarza: Bałtyk – Adriatyk i został zaliczony przez UE do rozszerzonej sieci bazowej TEN-T.

Przyjęte dziś rozporządzenie określa terminy ukończenia trzypoziomowej sieci TEN-T: część bazowa sieci powinna być gotowa do 2030 r., nowo dodana rozszerzona sieć bazowa – do 2040 r., a cała sieć – do 2050 r. Dodano termin pośredni – 2040 r. – aby przyspieszyć ukończenie projektów o dużym zasięgu, głównie projektów transgranicznych, takich jak brakujące połączenia kolejowe, przed 2050 r., kiedy ma zostać ukończona sieć kompleksowa.

Jadwiga Wiśniewska

Poseł do Parlamentu Europejskiego



Marsz Nadziei po raz kolejny przeszedł przez Częstochowę

24 kwiecień, 2024 - 14:29
Orszak zaangażowanych w akcję osób mieni się w odcieniach żółci. Kolor żółty i kwiat, niesione przez uczestników, symbolizują nadzieję, która jest głównym przesłaniem marszu. W tym roku odbył się w środę, 24 kwietnia.

Aneta Długosz sekretarz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej wyjaśniła, jaki jest cel marszu ulicami miasta:

– Poprzez marsz przypominamy mieszkańcom wszystkim o istnieniu hospicjum, że istnieje taka placówka, w której pomagamy, dajemy nadzieję. Przede wszystkim niesiemy pomoc w walce z bólem i wszelkimi objawami. Uczymy, nawet zaszczepiamy tę ideę od najmłodszego pokolenia, pokazując jak ważne jest w Częstochowie, w całej Polsce, zajmowanie się pacjentem ciężko chorym.

W marszu brał udział ks. Grzegorz Borowik – duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej:

– Myślę, że taka idea jak ten marsz jest bardzo piękna i bardzo potrzebna, żeby uświadamiać ludzi o tym, że hospicjum to też życie, to też szansa dla ludzi chorych, cierpiących, podkreślanie godności i wartości życia ludzkiego, a przede wszystkim też wspaniała okazja do tego, żeby okazać wsparcie wszystkim chorym i cierpiącym pacjentom. Każdy z nas może pomóc, dlatego widzimy dużo dzieci, młodzieży ze szkół częstochowskich. Każdy, kto ma tylko serce otwarte na drugiego człowieka, może pomóc.

Podczas marszu nie zabrakło rzeszy uczniów z okolicznych szkół. Kilkoro z nich zdradziło, dlaczego pomaganie jest ważne:

– Bo warto pomagać ludziom. To też sprawia, że inni ludzie się czują dobrze. I my możemy się czuć dobrze przez pomaganie innym. Żółty kolor oznacza nadzieje. Już tu wcześniej byliśmy. Droga była dość długa, męcząca, aczkolwiek było miło. Czasem się dość ciekawe rzeczy działy.

Marsz Nadziei to element kampanii Pola Nadziei, mającej zwracać uwagę na hospicja, ich podopiecznych oraz wolontariat hospicyjny.



Zwieńczenie „Jurajskiej przyrody w obiektywie”

24 kwiecień, 2024 - 13:53
Piąta edycja konkursu fotografii przyrodniczej dobiegła końca. Wydarzenie pod nazwą „Jurajska przyroda w obiektywie” zakończyło się 24 kwietnia rozdaniem nagród i wyróżnień dla laureatów, a także wernisażem najwyżej ocenionych prac.

Zorganizowany przez Muzeum Częstochowskie konkurs co roku cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników. Więcej na ten temat powiedziała Katarzyna Ozimek, dyrektor placówki:

– Rozpoczynamy prezentację wystawy pokonkursowej. Event pod nazwą „Jurajska przyroda w obiektywie” był przeznaczony dla uczniów szkół Częstochowy i regionu. Widzimy jak poziom wykonywanych zdjęć wzrasta z roku na rok, z czego bardzo się cieszymy. Doceniamy również coraz większe zainteresowanie naszą ofertą. Nasza radość wynika również z faktu, że widać w tych pracach umiłowanie do przyrody, która nas dotacza. Sami bowiem realizujemy takie działania, gdyż posiadamy w swojej strukturze dział przyrody z mnóstwem obiektów. Staramy się co jakiś czas prezentować jego zasoby, gdyż nie mamy stałej wystawy. Liczę na to, że również ta wystawa pięknych zdjęć spotka się z dużym pozytywnym odbiorem.

Konkurs jest nie tylko możliwością podzielenia się pasją do fotografii przyrodniczej przez młodzież, ale również okazją do wspomnienia wybitnego częstochowianina, co podkreśliła Elżbieta Janik, kustosz w dziale przyrody Muzeum Częstochowskiego:

Była to już piąta edycja tego typu konkursu, poświęcona przede wszystkim pamięci Profesora Janusza Hereźniaka. Był on Częstochowianinem, później pracował jako pracownik naukowy na Uniwersytecie Łódzkim. Sama idea konkursu ponadto zrodziła się z potrzeby edukowania i spojrzenia na jurę krakowsko-częstochowską fotograficznym okiem.

Prace były oceniane przez jury, któremu przewodził Krzysztof Pierzgalski:

– Ocenianie nadesłanych prac zaczęliśmy od wyłonienia tych, które są zgodne z tytułem konkursu. Musieliśmy zatem odłożyć fotografie, które nie realizowały założeń wydarzenia, nawet jeśli były one dobre. Oprócz tego ocenialiśmy wszystko to, co składa się na udane zdjęcie. Mowa tu zarówno o kompozycji, zawartości merytorycznej, doborze środków jaki autor zastosował. Jjeżeli te wszystkie warunki zostały spełnione, to taka fotografia została wybrana do tych, z których wybraliśmy nagrody.

W wydarzeniu wzięło udział 80 uczestników z 24 placówek. Nadesłano 131 prac. Wręczanie nagród dla laureatów konkursu „Jurajska przyroda w obiektywie” odbyło się w Ratuszu.

WS

Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat Fot.: Radio Fiat


Prof. Janusz Kapuśniak nowym rektorem Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie

24 kwiecień, 2024 - 13:15

Prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, który obecnie pełni funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą został wybrany na rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie w kadencji 2024-2028. Wybory odbyły się 24 kwietnia 2024 roku.

Prof. Kapuśniak jest chemikiem i technologiem żywności i żywienia. W 1997 r. ukończył studia chemiczne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Po studiach rozpoczął pracę w macierzystej Uczelni. W 2000 r. obronił doktorat w dyscyplinie nauki chemiczne na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Następnie jako stypendysta programu Kolumb Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbył długoterminowy staż podoktorski w Department of Carbohydrate Chemistry w Iowa State University (USA). Po powrocie do kraju kontynuował zatrudnienie w Alma Mater. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia nadany uchwałą Rady Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W styczniu 2023 r. otrzymał nominację profesorską.

Od 2002 roku pełni na swojej Alma Mater funkcje kierownicze. Kierował Zakładem Chemii Ogólnej, Katedrą Biochemii i Technologii Bioproduktów, a także Katedrą Dietetyki i Badań Żywności (obecnie). Był dyrektorem Instytutu Chemii, Ochrony Środowiska i Biotechnologii, a także dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Od 2018 r. jest przewodniczącym rady Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia. Od 1 września 2016 r. piastuje stanowisko prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą.

W latach 2020-2022 pełnił funkcję wiceprezydenta European Polysaccharide Network of Excellence (EPNOE). Jest członkiem Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk, członkiem Zespołu Ekspertów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, członkiem Zarządu Sekcji Technologii Węglowodanów Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, członkiem Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Prof. Kapuśniak koordynuje działaniami UJD w ramach Sojuszu Uniwersytetu Europejskiego COLOURS. Grupa dziewięciu uczelni regionalnych z Niemiec, Włoch, Francji, Szwecji, Chorwacji, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Łotwy i Polski realizuje działania w zakresie innowacji w dydaktyce i badaniach naukowych w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Zainteresowania naukowe prof. Kapuśniaka związane są z badaniami nad fizyczną, chemiczną i enzymatyczną modyfikacją polisacharydów do celów spożywczych (błonnik pokarmowy, prebiotyki, żywność funkcjonalna, żywność pochodzenia roślinnego, żywność wegańska) i nieżywieniowych (materiały opakowanie, biomateriały nowej generacji, mikrokapsułki do kontrolowanego uwalniania). Jest autorem ponad 100 artykułów naukowych, 5 rozdziałów w monografiach, 7 patentów, 4 wdrożonych technologii. Kierował 6 i był członkiem 11 zespołów badawczych realizujących projekty finansowane przez MNiSW, NCBiR, NCN oraz FNP. Jest kilkukrotnym stypendystą FNP, ekspertem NCBiR i NAWA. W 2020 r. otrzymał Śląską Nagrodę Naukową.

źródło: UJD w Częstochowie