Promed-Optyk, Częstochowa, Al. NMP 9. Częstochowa. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 24 min. 58 sek. temu

Forum Emmanuel w Choroniu

20 lipiec, 2018 - 18:25

Dziś w ramach Międzynarodowego Forum Młodych Emmanuel żeńska część uczestników spotkania wybrała się do Choronia. Po południu w kaplicy Małych Sióstr Baranka odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Mariana Dudy.

Jezus mówi: chcę raczej Miłosierdzia, niż ofiary. Bóg Miłosierny stawia na pierwszym miejscu stawia człowieka, którego odkupił. Wszystkie procedury, normy, przepisy są na drugim planie, najpierw musi być widziany człowiek, a Chrystus na pierwszym miejscu. To jest Wspólnota Emmanuel, a więc nie tylko Bóg na pierwszy miejscu, ale Bóg bliski człowieka, Bóg żyjący w człowieku – mówił ks. prof. Marian Duda.

Forum Emmanuel potrwa do niedzieli 22 lipca.

PKKapłańskie pielgrzymowanie przez dekanat porajski

20 lipiec, 2018 - 17:02

W ramach 5 dnia „Modlitwy serc i stóp kapłańskich w intencji powołań” pielgrzymujący i poszczący księża przemierzali dekanat porajski.

W piątek pielgrzymka wyruszyła z parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, a wśród pielgrzymujących znalazł się m.in. proboszcz parafii, ks. prał. Jarosław Sroka, a także ks. Adam Polak, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji częstochowskiej oraz ks. Paweł Lesiakowski, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium św. Tomasza Apostoła w Osinach.

To duże doświadczenie, również w spojrzeniu na własne kapłaństwo. Jako ludzie czasem nie doceniamy tego, co otrzymaliśmy od Pana Boga. Na początku naszej drogi kapłańskiej docenialiśmy, ale przez całe cała lata kapłaństwa można było czasem o tym zapomnieć, teraz człowiek może na nowo musi odkrywać dary od Pana Boga – mówił ks. Paweł Lesiakowski.Msza św. w intencji powołań kapłańskich w Mzykach

20 lipiec, 2018 - 15:58

4 dzień „Modlitwy serc i stóp kapłańskich” zakończył się uroczystą Mszą św. w Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, dla którego czwartek 19 lipca był również całodniowym pielgrzymowaniem wraz z innymi kapłanami po parafiach w dekanacie koziegłowskim. Bp Przybylski w swojej homilii mówił o młodym człowieku zainteresowanym wstąpieniem do seminarium, który zgłosił się do kurii w poniedziałek.

Ten przykład młodego człowieka zakończył się jego decyzją o wstąpieniu do seminarium. Ale my tutaj nie uprawiamy matematyki, a nasza pielgrzymka nie jest szantażem wobec Pana Boga: my Ci tu dajemy wysiłek, kilometry, a Ty masz natychmiast reagować i dawać powołania. Człowiek zawsze zostanie wolno, Pan Bóg zawsze zostanie suwerenny wobec swoich decyzji. A my po prostu bardzo głęboko wierzymy, że te wszystkie kilometry przyniosą owoc, ale kiedy ten owoc dojrzeje pozostawiamy Panu Bogu do dyspozycji – mówił bp Andrzej Przybylski.

W piątek 20 lipca kapłani pielgrzymują w dekanacie porajskim, w sobotę – w blachowieńskim, a w niedzielę 22 lipca – w dekanacie św. Antoniego w Częstochowie.

Aleksandra Mieczyńska
Paweł Kmiecik

 Sport, wino i sztuka – takie atrakcje tylko w Olsztynie

20 lipiec, 2018 - 15:23

W Olsztynie k. Częstochowy dzieje się bardzo wiele, jednak najbliższy weekend będzie szczególnie bogaty w widowiskowe atrakcje. To m.in. za sprawą XXXIV Balonowych Mistrzostw Polski.

O tym wydarzeniu rozmawialiśmy z wójtem gminy Olsztyn Tomaszem Kucharskim:

– To niebywała atrakcja widokowa. Wczoraj widziałem start prawie 30 balonów. Polecam taki widok każdemu. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą, to dzisiaj (20 lipca) uczestnicy mistrzostw wystartują z Olsztyna. Organizujemy tę imprezę po raz pierwszy i dopiero poznajemy temat baloniarstwa, ale w przyszłym roku również chcielibyśmy aplikować o organizację mistrzostw. Nawiązaliśmy kontakty ze specjalistami i rozważamy nawet w przyszłości zorganizowanie mistrzostw świata.

Jednym z uczestników Balonowych Mistrzostw Polski jest Bartosz Nowakowski pilotujący balon Anwil. Z zawodnikiem rozmawialiśmy na półmetku drugiego dnia rywalizacji:

– Jesteśmy po dwóch z sześciu zaplanowanych lotów. Większość widzów uważa, że w baloniarstwie celem jest jak najwyższy lub jak najdalszy lot. Chciałem rozwiać te opinie. Tu chodzi o latanie precyzyjne. Szukamy takich kierunków wiatru na różnych wysokościach, żeby dotrzeć do wyznaczonego celu. Teren wokół Olsztyna sprzyja baloniarstwu. Wraz ze wzrostem wysokości kierunek wiatru znacznie skręca w prawo. To pozwala na precyzyjne planowanie trasy.

Imprezą towarzyszącą Balonowym Mistrzostwom Polski jest konkurs fotograficzny Balonowa Jura. W sobotę i niedzielę odbędzie się także III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina, który zapowiada się równie pasjonująco.

W najbliższy weekend w Olsztynie nie może więc zabraknąć sympatyków baloniarstwa, wielbicieli szeroko pojętej sztuki i koneserów wina.

MOCzęstochowa przyjazna seniorom

20 lipiec, 2018 - 14:53

Stowarzyszenie Pracy Socjalnej Auxilio Venire oraz Częstochowskie Biuro Interwencji Senioralnej podpisały w piątek 20 lipca porozumienie o współpracy przy realizacji 15 projektów senioralnych przez organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów w Częstochowie i regionie.  – Stowarzyszenia, które zgłosiły się do inicjatywy grupują osoby starsze powyżej 65 roku życia. Organizacje senioralne, które zgłaszają się do nas mają różnego rodzaju pomysły, które są ważne dla uczestników działań przez nich podejmowanych. Projekty dotyczą różnorodnej tematyki, na przykład: rocznicy odzyskania niepodległości, dotyczą też spotkań związanych z promocją patriotyzmu ale też osobistego życia: warsztatów czy szkoleń dotyczących bezpieczeństwa osobistego, spędzania wolnego czasu, warsztatów plenerowych  czy kulinarnych – wyjaśnia dr Mariola Mirowska – prezes Stowarzyszenia Auxilio Venire.

Stowarzyszenie uczestniczy w Kampanii Społecznej Polska Przyjazna Osobom Starszym zainicjowanej przez senatora Ryszarda Majera.  – W tym roku Stowarzyszenie poszło o wiele dalej i podjęło trud wspomagania organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób starszych. To bardzo ważna inicjatywa z uwagi na to, że nie wszystkie organizacje pozarządowe mają  taki status prawny oraz organizacyjne możliwości, aby samodzielnie aplikować środki. Dzięki mini grantom dajemy szansę środowisku zarówno na terenie miasta Częstochowy, jak w wielu środowiskach wiejskich. System ten jest po raz pierwszy realizowany i będziemy mu się przyglądać  – mówi senator Ryszard Majer.

Szacuje się, że na świecie żyje około 605 mln. Osób starszych. W Europie stanowią one już 20% ogółu mieszkańców. Aktualnie najwięcej ludzi starszych żyje we Włoszech i Grecji, ale prognozy wskazują, że do roku 2050 aż 25% społeczeństwa Unii Europejskiej przekroczy 65 lat. Polskie społeczeństwo także się starzeje. Osoby w wieku powyżej 65 roku życia stanowią już około 15% populacji. Wg szacunków GUS w roku 2035 będzie ich ponad 23%.

PNPDermobus pojawi się w Częstochowie

20 lipiec, 2018 - 14:14

Fundacja NEUCA dla Zdrowia wystartowała z programem bezpłatnych badań pieprzyków i znamion, realizowanym na terenie całej Polski. Organizatorzy akcji udostępnią pacjentom możliwość bezpłatnego skorzystania z badania profilaktycznego – dermatoskopii. W trakcie wizyty dermobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami. Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta – czerniaka złośliwego.

Badania w Częstochowie będą przeprowadzone już 24 lipca. Dermobus przyjedzie do Częstochowy 24 lipca i będzie stacjonował przy Alei Pokoju 10, w godzinach od 10.00 do 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Kępna.

Badania mogą wykonać wszyscy zainteresowani, a udział w nich jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

fot. Fundacja NEUCAPolSailing 2018 w Częstochowie

20 lipiec, 2018 - 14:11

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej – PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Na realizację Programu składają się cztery podstawowe elementy:  program edukacji żeglarskiej – zajęć sportowych dla najmłodszych; działania edukacyjno-promocyjne w szkołach oraz dystrybucja książek „ABC Optimista” i „ABC Windsurfingu”; szkolenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów);   dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych.
„PolSailing to projekt realizowany w ramach programu MSiT – Sport Wszystkich Dzieci, adresowany do polskich związków sportowych, mając na celu upowszechnianie aktywności ruchowej wśród dzieci. PolSailing, to nie tylko katalizator promocji i upowszechniania żeglarstwa, ale również stanowi narzędzie do realizacji celów i misji, do której powołany jest Polski Związek Żeglarski oraz jego stowarzyszeni członkowie. W tym roku otwieramy kolejne ośrodki bezpłatnej edukacji żeglarskiej, zbliżając się tym samym do założeń, które postawiliśmy sobie przed laty i bardzo konsekwentnie realizujemy” mówi Tomasz Chamera – Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Program edukacji żeglarskiej nie skupia się tylko na nauce podstaw żeglarstwa, ale również na przekazywaniu wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.
Bezpośrednimi odbiorcami tej części programu są uczniowie szkół podstawowych. Program jest realizowany w czternastu ośrodkach w klasie Optimist (Bolesławiec, Częstochowa, Gdańsk, Giżycko, Kalisz, Kielce, Lublin, Olsztyn, Pszczyna, Tarnobrzeg, Toruń, Ustka, Warszawa, Wrocław) oraz pięciu w windsurfingu (Sopot, Gdańsk, Poznań, Kalisz, Warszawa). W każdym z ośrodków w zajęciach bierze udział 100 dzieci w klasie Optimist (dziewczęta i chłopcy w wieku 7-10 lat) i 100 w windsurfingu (9-12 lat).
Tegoroczna edycja programu edukacji żeglarskiej jest jego kolejną (szóstą) odsłoną. Program został zaktualizowany do nowych wytycznych i zaleceń Głównego Partnera – MSiT, a zgodnie z założeniami długofalowej strategii, zasięg programu zwiększa się. Tylko w tym roku przybyło aż 10 nowych ośrodków, z czego 4 zastąpiły lokalizacje znane z edycji ubiegłych. W 2018 roku zajęcia żeglarskie trwają od 30 lipca do 30 października, a rozpoczęcie szkolenia w danym ośrodku wynika z harmonogramu.
„Program PolSailing 2018 to oferta skierowana do dzieci oraz pośrednio dla rodziców dostrzegających wartość edukacyjną i wychowawczą szkolenia żeglarskiego.
Program został zaplanowany na dotarcie do ok. 21000 uczestników na terenie 10 województw i 16 miast. W Częstochowie program realizowany będzie od 6 sierpnia w Parku Wypoczynkowym „Lisiniec” , a rekrutacja poprzez stronę PolSailing ruszyła już dziś. Program w naszym mieście doskonale wpisuje się w dotychczasowe działania Miasta Częstochowa, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Częstochowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz UKS „MORKA” Częstochowa. W ubiegłym roku z zajęć rekreacyjnych i szkoleniowych skorzystało 350 dzieci. Program PolSailing jest kolejnym etapem dla tych wszystkich którym się to spodobało i chcieliby żeglować bardziej sportowo.

źródło MOSiRW hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu

20 lipiec, 2018 - 12:34

 

Michał Rorat przygotował muzyczne wspomnienie jednego z najbardziej cenionych i lubianych muzyków. Niezwykły koncert w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu odbędzie się 20 lipca. Przypominamy rozmowę Aleksandry Mieczyńskiej z Michałem Roratem, który na antenie Radia Fiat opowiedział, jak narodził się pomysł na taki koncert, jakim człowiekiem był Zbigniew Wodecki, w jakich okolicznościach się poznali i gdzie mieli okazje razem zagrać.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 Oblicza uzależnień 2018

20 lipiec, 2018 - 08:30

Radio Fiat bierze udział w kampanii pt. „Oblicza uzależnień”. W ramach kampanii co tydzień emitowane są audycje dotyczące tematyki przeciwdziałania uzależnieniom od środków psychoaktywnych oraz przemocy w rodzinie, przygotowane przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów, działających w wymienionym obszarze. Cotygodniowe audycje poruszają temat walki z uzależnieniami, a także formy przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych. Cykliczne spotkania to także rozmowy o przemocy i o tym, jak jej zapobiegać i jak się jej przeciwstawiać. Audycji można posłuchać w każdy piątek o godz. 13:30 i 21:30.

Audycja z dnia 20 lipca 2018 r

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/07/15_OBLICZA_UZALEZNIEN_20_07_2018.mp3]

Audycja z dnia 13 lipca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/07/14_OBLICZA_UZALEZNIEN_13_07_2018.mp3]

Audycja z dnia 6 lipca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/13_OBLICZA_UZALEZNIEN_6_07_2018.mp3]

Audycja z dnia 29 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/12_OBLICZA_UZALEZNIEN_29_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 22 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/12_OBLICZA_UZALEZNIEN_22_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 15 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/oblicza-uzaleznien_15_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 08 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/9_OBLICZA-UZALEZNIEN_8_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 01 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/8_OBLICZA-UZALEZNIEN_1_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 25 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/7_OBLICZA_UZALEZNIEN_25_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 18 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/21_30_OBLICZA-UZALEZNIEN_18_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 11 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/5_OBLICZA_UZALEZNIEN_11_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 04 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/4_OBLICZA-UZALEZNIEN_04_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 27 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA-UZALEZNIEN_27_04_2018.mp3]

Audycja z dnia 20 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_20_04_2018.mp3]

Audycja z dnia 13 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_13_04_2018.mp3]


Plener z tradycją i obiecujący debiut w Miejskiej Galerii Sztuki

19 lipiec, 2018 - 21:08

Jako mieszkańcy Jury Krakowsko-Częstochowskiej wiemy o niej wiele – przynajmniej teoretycznie. Czy aby jednak na pewno? Podobno najciemniej jest pod latarnią, dlatego poplenerowa wystawa „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej”, której wernisaż odbył się 19 lipca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, jest dobrą okazją, aby poszerzyć znajomość tematu i dać się zachwycić nieograniczoną weną artystów.

Wystawa podsumowuje 43. Ogólnopolski Plener Malarski „Jurajska Jesień 2017”. Wydarzenie słusznie cieszy się uznaną renomą. Mówi dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Anna Paleczek-Szumlas:

– Myślę, że drugiego takiego pleneru już w Polsce nie ma. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej artyści czerpią inspirację z każdego detalu. Ta wystawa jest ciekawym wydarzeniem, tym bardziej że wszelkie obserwacje są przedstawione jako sztuka użytkowa, więc to nie tylko malarstwo, ale i fotografika, plakat, ceramika, film czy tkanina. Zachęcam wszystkich, aby popatrzyli na Jurę oczami artystów.

Komisarzem wystawy „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej” jest Urszula Łyko-Katus, której prace również możemy podziwiać:

– Bardzo często pojawiają się zarzuty, że Jura już „wyczerpała się”, jeśli chodzi o inspiracje artystyczne. Ja jednak myślę, że ona jest nieśmiertelna. Inspiracja jest w każdym kamieniu i okruszku piasku. Przez plener przewinęło się już ok. 3000 artystów. Zapraszamy kolejnych.

Jedną z autorek prac prezentowanych podczas wystawy jest prof. Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie Krystyna Szwajkowska:

– Na wystawie pokazywane są moje dwie prace wykonane w technice litografii i dwie w technice suchego pastelu. Są to ilustracje do wierszy Mileny Zagórowicz. Poezja jest dla mnie jednym ze źródeł inspiracji. Bardzo często ilustruję teksty poetyckie.

Chwilę po otwarciu wystawy „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej” zainaugurowano również ekspozycję „Wirowanie” autorstwa Aleksandry Szlachty. To debiut młodej artystki. Na szczególną uwagę zasługuje jej inspiracja. Mówi kurator wystawy Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie:

– „Wirowanie” ma bardzo ciekawą inspirację. Łączy ona wspomnienia z dzieciństwa z umiejętnością ich przetwarzania w wyobraźnię artystyczną. Tą inspiracją jest dziecięca fascynacja Oli pracującą pralką automatyczną i tym okienkiem, w którym wirowały właśnie elementy garderoby. To doświadczenie Ola przekształciła w fantastyczną grę kolorów, faktur i kształtów. Widzimy więc wykreowany w artystycznej wyobraźni młodej autorki piękny, baśniowy świat przyrody i kolorów z wyczuwalnym powiewem lata, swobody, wolności i radości.

Na cykl prac przygotowany przez Aleksandrę Szlachtę składają się akrylowe obrazy namalowane na płótnie oraz animacja multimedialna pokazująca jej obrazy uruchomione:

– To bezpośrednie nawiązanie do inspiracji, którą są piorące się w pralce ubrania. Chciałam pokazać świat oczami dziecka. Malowanie samo w sobie jest dla mnie radością, zabawą i wyzwala we mnie dziecięce uczucia. Moje prace zawierają elementy spontaniczne. Widzimy, że gdzieniegdzie farba jest rozlana czy rozpryskana.

Wystawy „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej” oraz „Wirowanie” będą prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie do 23 sierpnia.

MOLetnie studio Radia FIAT we Wręczycy Wielkiej

19 lipiec, 2018 - 17:32

Co ciekawego można zobaczyć na terenie gminy Wręczyca Wielka? Jak tutaj żyje się mieszkańcom? Co ich złości, a co cieszy? Tego i wielu innych rzeczy można było dowiedzieć się słuchając Radia Fiat w czwartek 19 lipca w godzinach od 11.00 do 13.00. Letnie studio Radia Fiat odwiedziło tego dnia gminę Wręczyca Wielka, spotykając się i rozmawiając z ludźmi, którzy pracują na rzecz lokalnej społeczności. Jednym z gości naszego studia była Marianna Liszewska, sekretarz gminy, która opowiedziała o ostatnich inwestycjach na terenie gminy:
– W ciągu ostatnich lat, przy dofinansowaniu środkami unijnymi, zrealizowano inwestycje na kwotę 53 mln złotych. Najwięcej inwestycji było w oświacie. Największą, obecnie na ukończeniu, była budowa przedszkola we Wręczycy. Poza tym dwa przedszkola były wyremontowane i rozbudowane.
Jak zapewniali nas radiowi goście, mieszkańcy gminy Wręczyca Wielka mają z czego być dumni. Takim powodem do dumy może być np. działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury Orkiestra Dęta, o której opowiedział dyrektor GOK-u, Andrzej Kała:
– Chcę się pochwalić naszą Orkiestrą Dętą, która niedawno obchodziła swoje dwudziestolecie. Doskonale wpisuje się ona w kulturę i klimat potrzeb, a również doskonale reklamuje i prezentuje nasze działania na zewnątrz.
O zaletach gminy Wręczyca Wielka przekonywali nas również Zenon Kudła – dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, Tomasz Osiński – radny Rady Gminy oraz Robert Mańczyk – komendant gminny OSP.

Kolejne spotkanie z gminami naszego regionu w środę 25 lipca. Z mikrofonem, Radia FIAT odwiedzimy wtedy Krzepice.

ZDBurza – bądź bezpieczny

19 lipiec, 2018 - 15:14

Chyba wszyscy oczekiwali nadejścia lata. Wraz z pojawieniem się wysokich temperatur pojawiają się też niestety burze lub silny wiatr. Straż Miejska w Częstochowie podpowiada, jak zachować się podczas burzy.

W trakcie burzy nie należy wychodzić na dwór jeśli to nie jest konieczne; należy zabezpieczyć okna oraz drzwi, a także przedmioty na parapecie i balkonie; należy odłączyć od prądu sprzęt elektryczny; jeżeli jedzie się autem powinno się jak najszybciej zjechać na parking bez drzew; w górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu; należy też unikać otwartych przestrzeni, nie należy stać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem; należy unikać dotykania metalowych przedmiotów; jeśli burza zastanie nas w morzu, rzece czy jeziorze należy jak najszybciej opuścić wodę.

Straż Miejska w Częstochowie zaleca stosowanie się do powyższych zasad.

źródło: www.sm.czestochowa.pl

foto: www.rcb.gov.plPościg za elektrykiem-amatorem zakończony sukcesem

19 lipiec, 2018 - 15:02

Częstochowscy strażnicy miejscy po pościgu ujęli 33-letniego mężczyznę, który częściowo uszkodził zasilanie trakcji tramwajowej.

W sobotę ok. godz. 4:50 pracownicy Straży Miejskiej z referatu miejskiego monitoringu zaobserwowali mężczyznę, który w rejonie al. NMP i ul. Kościuszki stał przy torowisku tramwajowym i jednym ze słupów elektrycznych. Mężczyzna próbował uszkodzić jedno z urządzeń elektrycznych i doprowadził do unieruchomienia tramwaju. Sprawca próbował zbiec z miejsca zdarzenia. Dzięki informacjom od operatorów miejskiego monitoringu strażnicy miejscy po pościgu ujęli sprawcę, który próbował się schować w jednej z bram przy al. NMP. Był nim 33-letni mężczyzna. Został umieszczony w OPOPA i pozostawiony do dyspozycji policjantów z I Komisariatu. Teraz musi liczyć się z odpowiedzialnością za swój czyn.

źródło: www.sm.czestochowa.plKapłańskie pielgrzymowanie przez dekanat koziegłowski

19 lipiec, 2018 - 14:51

W ramach czwartego dnia „Modlitwy serc i stóp kapłańskich w intencji powołań” księża pielgrzymowali o chlebie i wodzie po parafiach dekanatu koziegłowskiego. Czwartkowa pielgrzymka rozpoczęła się o godzinie 5.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Siedlcu Dużym. Zakończy się w Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach, gdzie o 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji powołań.

Jestem na tej pielgrzymce z jednego podstawowego powodu: jestem też księdzem i kiedyś mnie też Pan Bóg będzie pytał „co zrobiłeś, żeby zrodzić do kapłaństwa jakiegoś nowego młodego kapłana?”. Mamy taką świadomość, że nie pielgrzymujemy sami, wiele zakonów klauzurowych obiecało nam modlitwę, m.in. nasze siostry karmelitanki z Częstochowy. Jedna z sióstr bardzo konkretnie modli się z pielgrzymującymi kapłanami. Obiecujemy siostrom, że mamy taką modlitwę w intencji powołań zakonnych, żeby nie zabrakło powołań do zgromadzeń, klasztorów żeńskich – mówi bp Andrzej Przybylski.

Wśród pielgrzymujących w 4 dniu akcji byli również m.in. ks. prof. Marian Duda, ks. Tomasz Nowak, ks. Mariusz Frukacz, ks. Robert Nemś, ks. Wojciech Gaura i ks. Jan Berdys.

Na co dzień jestem świadkiem bardzo gorliwej modlitwy przebywających w sanktuarium w Mzykach pielgrzymów, którzy modlą się również w intencji kapłanów, o powołania. Bardzo się cieszę, że dziś będzie to modlitwa kapłanów zanoszona przez wstawiennictwo św. Jana Marii Vianneya – mówi ks. Tomasz Nowak.

W piątek „Modlitwa serc i stóp kapłańskich” rozpocznie się o godzinie 6.00 w parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje o inicjatywie można znaleźć na stronie internetowej: otojaposlijmnie.pl

PKCzęstochowska strażniczka znowu najlepsza!

19 lipiec, 2018 - 14:49

Reprezentantka częstochowskiej Straży Miejskiej Agnieszka Jeż cały czas prezentuje bardzo dobrą formę sportową. W miniony weekend wygrała w Olsztynie koło Częstochowy nocny bieg leśny na 10 kilometrów „Nocna wataha”.

Częstochowska strażniczka miejska okazała się najlepsza w kategorii open kobiet. Agnieszka Jeż prowadzi też w klasyfikacji generalnej cyklu po 3 rundach. Po edycji letniej uczestnicy „Nocnej watahy” startować będą także w edycji jesiennej. Po jej zakończeniu znani będą zwycięzcy całego cyklu.

źródło: www.sm.czestochowa.pl

foto: archiwum Agnieszki Jeż„Miłość na całe życie” – trwa Forum Emmanuel

19 lipiec, 2018 - 14:35

W Częstochowie trwa Międzynarodowe Forum Młodych Emmanuel. Tematem trzeciego dnia spotkania była miłość w małżeństwie. Uczestnicy forum zastanawiali się nad tym, czy małżeństwo może się udać, czy warto być z kimś „ na próbę” i jak się zakochać, by na serio pokochać.

Jak zawsze najważniejszym punktem dnia była Eucharystia. Dzisiaj przewodniczył jej ks. Andrzej Lalik, a homilię wygłosił ks. Mikołaj Dobosz. Nawiązał w niej do słów Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”:

– To jest zdumiewające, jak wiele czasu poświęcamy na jakieś bezsensowne łażenie, zmaganie się ze swoimi problemami, na pytania, na złość na samego siebie. To jest zdumiewające, jak wiele czasu możemy „kręcić się” wokół własnych problemów, wymyślając najczarniejsze scenariusze. To jest zdumiewające, jak łatwo wchodzimy w takie myślenie, w takie „zakręcenie” wokół własnego „nie uda mi się”. A co Jezus wyraźnie dzisiaj mówi? Nie wałęsaj się sam. Przyjdź do Mnie, chociaż jesteś utrudzony i obciążony”.

Temat tegorocznego Międzynarodowego Forum Młodych Emmanuel to: „Miłość na całe życie”. Spotkanie zakończy się w niedzielę 22 lipca.

MOCzęstochowska Policja ma nowego czworonoga

19 lipiec, 2018 - 14:15

Częstochowska policja ma od niedawna w swoich szeregach nowego wierzchowca. Koń rasy wielkopolskiej ma na imię Epikur i skończył niedawno 4 lata. Jest maści karej. Został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Aktualnie w garnizonie częstochowskim służy 6 koni. Najstarszy Hamisch ma 14 lat.- Konie  sprawdzają się szczególnie w terenie, w którym trudno poruszać się samochodem. Dzięki nim można szybko dotrzeć w miejsce zakłócanie porządku publicznego. Policjanci na wierzchowcach patrolują parki i lasy. Nie brakuje ich również w samym mieście, głównie tam, gdzie ruch pojazdów jest zabroniony. W sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas festynów i innych imprez plenerowych, gdzie wzbudzają duże zainteresowanie i szczególnie dla dzieci, stają się dodatkową atrakcją – mówi podkomisarz Marta Ladowska.

Konie to nie jedyne zwierzęta, którymi może pochwalić się częstochowska Policja. Niedawno w jej szeregi przyjęta została roczna suczka Abi – owczarek niemiecki. To już piąty pies w częstochowskiej komendzie.

Psy aspirujące do pracy w Policji muszą przejść pomyślnie szereg prób m.in. próbę aportowania, szukania przedmiotu, odporności na strzał, obrony przewodnika oraz czujności i popędu.

Do pracy w służbach policyjnych angażuje się wiele ras psów, niemniej do najbardziej preferowanych zalicza się owczarki niemieckie, sznaucery olbrzymie, Rottweilery czy Teriery rosyjskie. W formacjach ratowniczych dobrze sprawdzają się natomiast owczarki belgijskie, owczarki border collie oraz labradory kanadyjskie.

PNP

fot: Policja CzęstochowaNielegalne reklamy na przystankach

19 lipiec, 2018 - 14:09

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że w obliczu pojawienia się na części częstochowskich wiat przystankowych nielegalnych reklam, podjął działania zmierzające do ustalenia firmy/osoby, która mimo wyraźnego zakazu umieszcza ogłoszenia na terenie miasta w liczbie kilkudziesięciu sztuk. Sporawą zajęła się także częstochowska Policja –  mówi Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu. 

Na wiatach przystankowych mogą pojawiać się informacje: dotyczące organizacji komunikacji miejskiej oraz wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Miasto po wcześniejszym ustaleniu szczegółów z MZDiT. Informacje te niezwłocznie są zresztą przez organizatorów usuwane.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ten, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości do 1500 zł.

fot. MZDiTW sobotę Skra zagra z Radomiakiem

19 lipiec, 2018 - 13:55

Już w najbliższą sobotę częstochowska Skra rozpocznie zmagania na drugoligowym ogólnopolskim szczeblu rozgrywkowym. W wyjazdowym meczu częstochowianie zmierzą się z drużyną Radomiaka Radom. W poprzednim sezonie zespół z Radomia był jednym z kandydatów do awansu na zaplecze ekstraklasy. Ostatecznie jednak musiał uznać wyższość Garbarni Kraków. W rozpoczynającym się sezonie ekipa Radomiaka pozostaje nadal jednym z faworytów. Latem przeszła małą rewolucję. Dołączył przede wszystkim nowy trener, Dariusz Banasik, prowadzący wcześniej Pogoń Siedlce. Ponadto zespół wzmocnili Rafał Makowski, Łukasz Pietroń, Jakub Wawszczyk, Michał Kaput, Michał Suchanek, Mateusz Kochalski czy Kamil Bielikow. Z zespołem pożegnało się spore grono zawodników. Przy Narutowicza w nadchodzących rozgrywkach nie zagrają już między innymi Matthieu Bemba, Chinonso Agu, Dariusz Brągiel, Hubert Gostomski, Bartosz Skowron, Jakub Wróbel, Filip Adamczyk, Bartosz Zakrzewski czy Kacper Kowalczyk.

Przed inauguracyjnym meczem ze Skrą niemal wszyscy zawodnicy zgłaszają gotowość do gry. Na drobny uraz dłoni narzeka Mateusz Kochalski. Pozyskany z Legii Warszawa młody bramkarz powinien być jednak do soboty już w optymalnej dyspozycji.

Skra nie zrobiła tak znacznych przewartościowań w składzie jak jej najbliższy rywal. W trwającym oknie transferowym zespół z Loretańskiej wzmocnili Michał Kieca, który został wypożyczony z Zagłębia Sosnowiec, Sebastian Siwek, który ostatnie trzy lata spędził w II lidze w ROW-ie 1964 Rybnik oraz środkowy rozgrywający Kamil Zalewski, który w przeszłości był związany z Polonią Bytom, Rozwojem Katowice, Zagłębiem Sosnowiec i Stalą Brzeg.Nowym zawodnikiem Skry został też Damian Ziarko. To dwudziestoletni bramkarz, który ostatnio grał w Ślęzie Wrocław.

Szkoleniowiec Skry Paweł Ściebura liczy, że jego drużyna da z siebie wszystko w każdym meczu.  Znane marki, z którymi przyjdzie się nam mierzyć jeszcze bardziej nas mobilizują i w każdym spotkaniu będziemy chcieli się zaprezentować jak najlepiej – mówi trener Ściebura.

Początek spotkania Radomiak Radom – Skra Częstochowa w sobotę 21 lipca o godz. 18. 00.

Piotr Nicpoń

fot. Skra CzęstochowaKrzepickie Dni Jakubowe

19 lipiec, 2018 - 13:43

Parafia św. Jakuba w Krzepicach zaprasza na Dni Jakubowe, czyli świętowanie patronalnego dnia parafii – odpustu ku czci św. Jakuba. W ramach imprezy przygotowano szereg atrakcji.

Dni Jakubowe odbędą się w dniach 19-22 lipca (czwartek-niedziela). W niedzielę zostanie Msza św. odpustowa o godzinie 12.00. Celebransem i kaznodzieją będzie ks. kan. Marek Szumilas.

Wspomnienie św. Jakuba Apostoła przypada na 25 lipca.

Szczegółowe informacje o Dniach Jakubowych na plakacie.

PKRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta