Sklep Adaś Marol Promocja
 

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 45 min. temu

Nowi lektorzy archidiecezji częstochowskiej

1 godzina 58 min. temu

W sobotę 16 grudnia w parafii p.w. św. Wojciecha odbyła się uroczysta Msza św. podczas której abp Wacław Depo pobłogosławił 205 nowym lektorom Archidiecezji Częstochowskiej. III Niedziela Adwentu była również początkiem Świętych Rekolekcji Adwentowych w tej parafii. To ważne dla ministrantów wydarzenie poprzedzały rekolekcje w Świętej Puszczy.

– Wczoraj w Świętej Puszczy ministranci mieli Dzień Skupienia, w którym mogli wysłuchać rekolekcji i konferencji. Mogli też skorzystać z sakramentu Spowiedzi, aby lepiej przygotować się do dzisiejszej Uroczystości. Możliwość czytania Słowa Bożego to duża odpowiedzialność. Lektorzy o tym wiedzą i zawsze przygotowują się do tego odpowiednio. Dzięki temu czytają więcej Pisma Świętego i rozwijają swoją duchowość w Jezusie – mówił ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

Podczas Mszy św. ministranci otrzymali błogosławieństwo oraz egzemplarze Pisma Świętego. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, który poświęcił również krzyże lektorskie. Wraz z nim przy eucharystycznym stole stanęli dekanalni duszpasterze LSO, którzy podczas kursów lektorskich przygotowywali chłopców do tej pięknej, choć wymagającej służby.

– Ci młodzi ludzie nie tylko będą sami żyć w Słowie Bożym, ale też prowadzić do tego innych. Będą rozprowadzać tajemnicę Pisma Świętego wśród swoich bliskich i w swoich wspólnotach. Jest to dla mnie nowa nadzieja, która już się spełnia. Dzisiejsza jedność młodych ludzi, ich rodzin i księży świadczy o tym, że jesteśmy wspólnotą dążącą do Chrystusa. Gorąco również wierzę, że fakt iż z roku na rok lektorów jest coraz więcej będzie skutkować w przyszłości większą ilością powołań kapłańskich – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Metropolita częstochowski pobłogosławił również wspólnocie parafii św. Wojciecha na rozpoczynające się Święte Rekolekcje Adwentowe.Przygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – III niedziela Adwentu, 17 grudnia

7 godzin 29 min. temu

17 grudnia 2017 roku to III niedziela Adwentu, na którą Kościół przygotował czytania z Księgi Izajasza (Iz 61,1-2a.10-11), fragmentu Listu do Tesaloniczan (1 Tes 5,16-24) i Ewangelii św. Jana (J 1,6-8.19-28), po drodze zatrzymując nas przy psalmie (Łk 1,46-50.53-54). Zapraszamy do wysłuchania rozważań bp. Andrzeja Przybylskiego, przygotowujących do niedzielnej liturgii Słowa:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaRuszyła Gwiazdkowa Aleja

9 godzin 45 min. temu

W sobotę 16 grudnia rozpoczęła się XI edycja Częstochowskich Targów Bożonarodzeniowych. W ramach tej akcji w III alei NMP pojawiły się stoiska z produktami świątecznymi, regionalnymi i rękodzielniczymi. Organizatorem  wydarzenia jest Częstochowska Organizacja Turystyczna. Dodatkowe atrakcje przewidziano na niedzielę. Na Placu Biegańskiego odbędą się koncerty i animacje świąteczno-kulinarne. Rozpocznie grupa  „The White Tea” oraz  Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. Będzie można również zobaczyć m.in. Szymona Szlendaka ze swoim gwiazdkowym pokazem kulinarnym, wziąć udział w  aukcji bombek czy posłuchać dziecięco-młodzieżowego kolędowania. Targi potrwają do 21 grudnia.Jarmark Staroci

10 godzin 33 sek. temu

W sobotę 16 grudnia na Rynku Wieluńskim po raz kolejny odbył się Jarmark Staroci. Jak zawsze fani antyków i historycznych przedmiotów mogli znaleźć wyjątkowe przedmioty niedostępne w innych miejscach. Aura dopisała i poskutkowało to wysoką frekwencją zarówno wystawców jak i kupujących

Jarmark Staroci w Częstochowie ma bardzo bogatą historię. Co miesiąc na Rynku Wieluńskim zbierają się wystawcy, którzy w swojej ofercie mają najróżniejsze wiekowe przedmioty. Można tam znaleźć zarówno obrazy jak i przedmioty codziennego użytku. Zwłaszcza przed świętami jarmark zapełnia się osobami, które szukają oryginalnego pomysłu na prezent.

– Jestem tutaj pierwszy raz. Szczerze mówiąc to przyjechałem zakupić choinkę i zainteresowały mnie te wszystkie stoiska. Udało mi się kupić prezenty dla rodziców. Moja mama uwielbia obrazy, szczególnie martwą naturę i akurat znalazłem coś co idealnie trafi w jej gust – mówi jeden z spacerujących po jarmarku.

Na jarmarku znajdzie się też miejsce dla melomanów z  racji dużego wyboru płyt, zarówno CD jak i winylowych.Czytanie na Bieganie

10 godzin 15 min. temu

Mijają miesiące, zmieniają się pory roku, a częstochowianie wciąż na Placu Biegańskiego mogą zaopatrzyć się w książki, płyty i winyle. To wszystko z racji trwającej nieprzerwanie od ponad 2 lat akcji „ Czytanie na Bieganie”. Inicjatywa stała się już małą częstochowską tradycją i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

– Staramy się być tu zawsze jeżeli tylko pogoda pozwala. Oczywiście jeżeli np. pada deszcz to ze zrozumiałych przyczyn nie jesteśmy w stanie się wystawić. Przez tak długi okres zebraliśmy już wielu stałych klientów, ale cały czas pojawiają się nowi. Niektórzy zawiązali z nami współprace na zasadzie wymiany. Nie chodzi nam  o pieniądze, ale przede wszystkim o dobrą atmosferę i propagowanie kultury  – mówi Piotr Karoński, organizator inicjatywy.

Szczególnym rarytasem jest też seria zakładek do książek, która została wydana w ramach akcji. Docelowo wszystkich ma być 30, a w tym momencie powstało już ok. 10. W tworzenie motywów do zakładek włączyli się najbardziej znani częstochowscy twórcy m.in. Tomasz Sętowski. Zakładkę otrzymuje każdy kupujący.Parafialne spotkanie opłatkowe w Mstowie

15 grudzień, 2017 - 23:50

Tradycją parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie jest parafialne spotkanie opłatkowe. W tym roku odbyło się ono w piątek, 15 grudnia. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem parafii i pracujących w niej księży Kanoników Regularnych Laterańskich, Urzędu Gminy oraz Zespołu Szkół w Mstowie. W spotkaniu uczestniczyli księża pracujący w parafii, z proboszczem Pawłem Greniem na czele, przedstawiciele władz samorządowych, w tym wójt gminy Tomasz Gęsiarz oraz przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Choryłek, radni, grono pedagogiczne szkoły z dyrektor Beatą Miry, a przede wszystkim liczni parafianie. Honorowym gościem spotkania był metropolita częstochowski, abp Wacław Depo:
– Bardzo się cieszę, że ta inicjatywa rozwija się, dlatego że to jest jak w każdej rodzinie, że kiedy rodzą się dzieci to każde z nich jest obdarowane jakimś innym talentem. I tutaj wychowawcy i dyrekcja stara się o to, żeby każdego roku była inna inscenizacja i scenariusz, chociaż Prawda jest ta sama. I dlatego moim zadaniem tutaj jest tylko dziękować za tę inicjatywę, za olbrzymi trud tutaj włożony w tę pracę. A druga jeszcze sprawa, która nas łączy, to żeby przypominać, że łaska i prawda przyszły przez Chrystusa i dlatego nim się dzielmy, bo inaczej nie będzie tej jedności, o której świat tak dużo mówi, a jednocześnie ludzie dzielą się ze sobą tak zwaną „swoją prawdą”. Prawda jest jedna i dlatego cieszę się, że dom, szkoła i Kościół są razem. Słowo tradycja jest pisane z małej litery i z dużej. Tradycja z dużej litery to dla nas w Kościele ojcowie Kościoła, którzy nas pouczają i wszyscy świeci na czele ze św. Janem Pawłem II. Ale jeszcze powiem więcej, tradycja to nie jest grzebanie w popiołach tylko to jest docieranie do pewnego żaru, który w tej wielopokoleniowej linii jest obecny, i my się tym żarem poprzednich pokoleń musimy napełnić po to, żeby go mieć w sobie i przekazać innym.
Z licznej obecności parafian na spotkaniu cieszył się proboszcz miejscowej parafii, ks. Paweł Greń CRL:
– Z roku na rok jest co raz więcej naszych parafian ale także mieszkańców całej gminy ponieważ nasze spotkanie opłatkowe nie ogranicza się tylko do samej parafii ale staramy się zaprosić również mieszkańców gminy, ze względu na to, że jest organizowane we współpracy ze Szkołą Podstawową w Mstowie, Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Minione lata pokazały, że jest ogromne zaangażowanie szkoły w to nasze wigilijne spotkanie, z czego bardzo się cieszę. Po przedstawieniu wszyscy zaproszeni goście spotkają się na wieczerzy wigilijnej, aby również tam świętować to wydarzenie, do którego już się przygotowujemy. Myślę, że to jest też takie wprowadzenie dla naszych rodzin, rodzin naszej parafii do Świąt Bożego Narodzenia, do tej wielkiej tajemnicy, tej radości z narodzenia Chrystusa. Dlatego też chcemy tym najmłodszym, a także i wszystkim rodzinom naszej parafii jakby przybliżyć to, co wydarzyło się kiedyś, a co jest dla nas bardzo istotne jako ludzi wierzących.
Parafialne spotkanie opłatkowe rozpoczęło się przedstawieniem jasełkowym, przygotowanym przez dzieci, młodzież i nauczycieli mstowskiej szkoły. We wspaniałym przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie prawie wszystkich klas szkolnych recytując, tańcząc i śpiewając. Na szczególna uwagę zasługiwała oprawa muzyczna jasełek, zarówno wykonania solistów jak i chóru, których wykonania nagradzane były gromkimi brawami.
Z kolejnych spotkań parafian i mieszkańców gminy cieszy się również dyrektor szkoły w Mstowie, Beata Miry:
– Piąte już spotkanie, rodzinne spotkanie opłatkowe, na które zaprosiliśmy wielu gości z całej gminy. Staramy się, jak możemy, żeby te tradycje podtrzymywać, z roku na rok coraz lepiej i coraz piękniej.
Po spektaklu uczestnicy spotkania zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Wszyscy podkreślali, że „mstowski opłatek” to piękny przykład kultywowania naszych chrześcijańskich tradycji.

ZDNowy herb Częstochowy: koniec paulińskiego kruka

15 grudzień, 2017 - 17:38

Pod koniec listopada częstochowski magistrat ogłosił nowe logo Częstochowy oraz jednocześnie poinformował, że dotychczasowe hasło „Jasne, że Częstochowa” nie będzie już używane. Z kolei wczoraj (w czwartek 15 grudnia) poinformowano, że miasto będzie miało nowy herb. Największą zmianą w projekcie nowego herbu wobec herbu dotychczas używanego jest brak czarnego kruka utożsamianego z symbolem jasnogórskich paulinów.

W związku z tym, że za 2 lata Częstochowa świętować będzie 800-lecie dziejopisarstwa, postanowiliśmy przeprowadzić stosowne porządki heraldyczne. Herb ten został przyjęty uchwałą Rady Miasta Częstochowy w 1992 roku, natomiast odbiega on od tej pierwotnej pochodzącej aż z XIV wieku pierwszej wersji herbu miasta. Być może wygląda to trochę jak walka z Kościołem, ale absolutnie walką z Kościołem nie jest – mówi Magdalena Woch, Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu.

Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki poinformował, że klasztor paulinów nie zamierza komentować tematu.

Nową wersję herbu Częstochowy (po prawej stronie na grafice powyżej) przygotował prof. Marceli Antoniewicz i prof. Andrzej Desperak z AJD. Z 1220 roku pochodzi pierwszy zapis o naszym mieście w dokumencie krakowskiego bp. Iwo Odrowąża.

W chwili publikacji tego tekstu na stronie miasta www.czestochowa.pl nie ma opublikowanej wcześniej informacji o projekcie nowego herbu Częstochowy.

PKPodsumowali akcję pomocową Polakom na Wileńszczyźnie

15 grudzień, 2017 - 16:04

Od kilku lat przedstawiciele Towarzystwa Patriotyczne „Kresy” i Stowarzyszenie Rycerze Kolumba organizują akcję pomocową Polakom mieszkającym na Litwie. W piątek 15 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznych przedsięwzięć pomocowych, którym towarzyszyły występy artystyczne. Tegoroczna akcja przyniosła jeszcze większe rezultaty aniżeli inicjatywy podejmowane przed rokiem. Łącznie udało się zebrać około 10  – 12 ton artykułów, które trafią do Polaków na Wileńszczyźnie  – akcentuje  Kordian Nogal, wolontariusz ze Stowarzyszenia Rycerze Kolumba. 

Nad całością akcji pomocowej czuwał ks. Ryszard Umański oraz nauczyciele częstochowskich szkół.  Akcję wsparli także wójtowie gmin, między innymi Poczesnej Krzysztof Ujma, Kłomnic – Piotr Juszczyk.¸ Mstowa – Tomasz Gęsiarz, Rędzin – Paweł Militowski, Poraja – Łukasz Stachera.

W tym roku zebrano zdecydowanie więcej darów niż w poprzednim. Do akcji włączyły się organizacje pozarządowe, szkoły i przede wszystkim gminy. Łącznie pracowało około pięćdziesięciu osób, nie licząc zaangażowania samych dzieci i rodziców w szkołach.

PNBenefis Henryki Zasempy – Kozery

15 grudzień, 2017 - 15:54

W piątek, 15 grudnia w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego odbył się benefis znanej animatorki częstochowskiej kultury, pianistki i pedagog – Henryki Zasempy – Kozery. W trakcie spotkania Henryka Zasempa – Kozera podzieliła się swoimi refleksjami i wspomnieniami i nie ukrywała, że wiele radości sprawia jej praca z młodzieżą.Na spotkanie przybyło wielu uczniów znanej pedagog.

Henryka Zasempa -Kozera ukończyła Zespół Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie w roku 1960. Przez wiele lat pracowała jako akompaniatorka w Filharmonii Częstochowskiej, w chórze Pochodnia, w Miejskim Domu Kultury, w Ognisku Baletowym oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wieluniu.

Uczestniczyła w licznych konkursach, festiwalach i koncertach. Odnosiła wiele sukcesów grając w kwartetach „Amabile” oraz „Divertimento”. Przez swoich aktualnych i byłych podopiecznych jest postrzegana jako wymagający i ceniony przez uczniów nauczyciel i osoba o niezwykłym poczuciu humoru. W 2006 r. H. Zasempa – Kozera obchodziła jubileusz czterdziestolecia pracy artystycznej i pedagogicznej.

PNDzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Technicznych

15 grudzień, 2017 - 15:49

W piątek, 15 grudnia w Zespole Szkół Technicznych przy Alei Jana Pawła II odbył się Dzień Przedsiębiorczości. Imprezę zorganizowano w szkole po raz szósty i na stałe wpisała się ona w kalendarz uroczystości szkolnych.  – Podczas promocji kierunków kształcenia i rekrutacji przedstawiciele Zespołu Szkół technicznych chcieli przekonać młodzież, że warto wybrać szkołę, która umożliwia zdobycie konkretnego zawodu. – podkreśla  koordynator wydarzenia Magdalena Raganiewicz – nauczycielka języka angielskiego z Zespołu Szkół Technicznych.

Zespół Szkół Technicznych to szkoła specjalizująca się między innymi w kształceniu w zawodach budowlanych. To branża, która ciągle się rozwija, generuje miejsca pracy i sprawia, że również kierunki studiów z nią związane stają się coraz bardziej popularne.

Istotnym elementem kształcenia młodzieży jest więc włączanie w ich edukację środowisk przedsiębiorców. Zespół Szkół Technicznych może pochwalić się owocną współpracą z wieloma firmami i uczelniami wyższymi.

PNBogacze z Politechniki Częstochowskiej

15 grudzień, 2017 - 09:25

Ranking Szkół Wyższych 2017 mierzony majątkiem najbogatszych Polaków – to pełna nazwa zestawienia, w którego pierwszej dziesiątce – bo na 10. miejscu – znalazła się Politechnika Częstochowska.

Ranking został stworzony w oparciu o wszelkie dostępne informacje publiczne takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). Dane o wykształceniu absolwentów – multimilionerów były wyszukiwane zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób ceniąc swą prywatność nie udostępnia żadnych informacji na ten temat. Chcemy podkreślić, iż szanujemy prawo do prywatności tychże osób, dlatego celowo nie będziemy ujawniać informacji, które mogłyby zostać w jakikolwiek sposób z nimi powiązane. Zamierzeniem zestawienia jest przyznanie maksymalnie 15 miejsc rankingowych – czytamy w informacji o rankingu.

Ranking podzielony został na dwie części. Pierwsza część pokazuje, która uczelnia statystycznie ma największe szanse, aby wychować przyszłego miliardera. Druga część rankingu została przygotowana w oparciu o wartość zgromadzonego majątku najbogatszych absolwentów danych uczelni.

Bardzo nas cieszy fakt, że wśród tego znamienitego grona znalazły się osoby znane, ale i również dobrze zarabiające, dla których dyplom Politechniki Częstochowskiej był przepustką do sukcesu. Jest np. m.in. multimilioner Zbigniew Jakubas, są sportowcy jak Piotr Gruszka, a ostatnio do grona takich dobrze sytuowanych osób dołączył nasz kolega, informatyk Michał Sołtysik, który został finalistą teleturnieju „Jeden z dziesięciu” – mówi Izabela Walarowska, rzecznik uczelni.

Ranking został przygotowany przez przedsiębiorstwo KUWIK CIESIELSKI FAMILY OFFICE.

PKZakończenie konkursu „Alkohol Twój wróg”

14 grudzień, 2017 - 17:42

Dziś (czwartek 14 grudnia) w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień po zakończeniu konkursu plastycznego pod hasłem „Alkohol Twój wróg”.

Młodzi ludzie sięgają często po alkohol, sądząc, że pomoże im to w rozwiązywaniu problemów związanych ze stresem szkolnym, okresem dojrzewania, napięciami w środowisku rodzinnym. Słyszą niejednokrotnie, że pod wpływem alkoholu łatwiej nawiązuje się kontakty towarzyskie. Nawet niektórzy rodzice uważają, że „alkohol jest mniej groźny niż narkotyki”. Prawda jest taka, że bardzo często młodzież pijąca początkowo tylko niskoprocentowe napoje alkoholowe szybko popada w uzależnienie – czytamy w informacji o konkursie.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, oddziały gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne. W pierwszej z nich zwyciężyła Aleksandra Dudek z SP53 i Julia Kucia z SP52, drugie miejsce zajęła Wiktoria Kowalczyk z Prywatnej Lingwistycznej Szkoły Podstawowej, a trzecie – Antoni Hadryś z SP32. Wyróżnienie otrzymała Natalia Depta z SP21.

W kategorii oddziały gimnazjalne na pierwszym miejscu uplasowała się Emilia Idziak z SP53, na drugim miejsce – ex aequo – znalazły się Natalia Kochman z SP52 i Zofia Nowakowska z SP53, a na trzecim – Zofia Krzyczmonik z SP53.

Zwycięzcami w kategorii szkoły ponadgimnazjalne byli głównie uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie – czyli organizatora konkursu. Pierwsze miejsce zajęły Paulina Wójcik i Katarzyna Kuras, drugie – Radosław Wilk (z Technicznych Zakładów Naukowych) oraz Krystian Łapcik, a trzecie – Krystyna Moroz oraz Sandra Mofina. Wyróżnienie zostało przyznane Alicji Chojnackiej, Ewie Brondel, Julii Czołgosz i Natalii Bzorskiej.

W ramach konkursu przyznano również dwie nagrody specjalne – za kompozycję przestrzenną dla Nicoli Kamińskiej i Katarzyny Szczepańskiej, a także za pracę malarską dla Kamili Mołęckiej.

W trakcie uroczystości wręczenia nagród odbył się również występ artystyczny klasy mundurowej, a uczestnicy wydarzenia mogli poczęstować się wypiekami przygotowanymi przez szkolną pracownię gastronomiczną.

Paweł Kmiecik47. rocznica grudniowego protestu na Wybrzeżu

14 grudzień, 2017 - 15:59

Gdynia, 17.12.1970. Wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu (fot: wikipedia)

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża i przybrały charakter powstania robotniczego, krwawo stłumionego przez komunistyczne władze.

Ówczesne władze w trakcie tłumienia protestu na Wybrzeżu przeznaczyły spore ilości sprzętu militarnego oraz osobowego z wszystkich podmiotów aparatu represji, co poza stanem wojennym stanowiło ewenement w powojennej historii Polski. Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1 165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych. Według niektórych szacunków Instytutu Pamięci Narodowej ofiar śmiertelnych  było zdecydowanie więcej.

PNPodsumowali zapobieganie bezdomności

14 grudzień, 2017 - 15:55

„Działania środowiskowe w obszarze przeciwdziałania bezdomności”, to temat konferencji zorganizowanej w czwartek 14 grudnia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Podczas konferencji zaprezentowano też między innymi filmy, które powstały w ramach projektu, a które pokazują pracę osób zajmujących się problemem bezdomności, a także historie osób dotkniętych tym problemem. Okazję do wypowiedzi miały osoby, które dzięki projektowi usamodzielniły się, ustabilizowały sytuację życiową i są na drodze do kolejnych zmian.
Konferencja była też okazją do zaprezentowania prac plastycznych i literackich, których autorami są osoby zmagające się z problemem bezdomności. Projekt jest realizowany od października 2016 roku, a jego zakończenie nastąpi 31 grudnia 2017.

PNRadomsko: ponad 7 mln złotych na budowę nowego basenu

14 grudzień, 2017 - 14:01
Nowy kompleks basenów sportowo-rekreacyjnych stanie się rzeczywistością. Miasto Radomsko pozyskało ponad 7 milionów złotych dofinansowania na realizację tej kluczowej dla mieszkańców inwestycji.

Informację o przyznaniu środków na dofinansowanie budowy kompleksu przekazał we wtorek, 12 grudnia, podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Urząd Marszałkowski wesprze inwestycję kwotą 7 362 699,99 zł, natomiast całkowity koszt inwestycji wyniesie 26 110 700,03 zł. Pozostała część inwestycji zostanie sfinansowana z środków własnych Urzędu Miasta, które zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej. W trakcie realizacji inwestycji miasto będzie się starało o kolejne środki – z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi oraz programów Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ich  pozyskanie zmniejszy koszty własne budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego możliwa stanie się budowa długo wyczekiwanego kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicy św. Jadwigi Królowej, w którego skład wchodzić będą trzy baseny kryte (sportowy, rekreacyjny, brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią zewnętrzną o długości min. 50 m oraz trzy wanny do hydromasażu), basen zewnętrzny wraz z wodnym placem zabaw, saunarium (sauna parowa, sucha, solna i infrared), park edukacyjny oraz strefa gościnna (pięć pokoi 4-osobowych z łazienkami oraz pięć pokoi 2-osobowych z łazienkami).

Wniosek o dofinansowanie pod nazwą „Poprawa atrakcyjności turystycznej południowej części województwa łódzkiego poprzez budowę kompleksu obiektów sportowo rekreacyjnych w Radomsku” został złożony w ramach osi priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, VI Rozwój gospodarki turystycznej, poddziałanie VI.2.1 Rozwój gospodarki turystycznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Źródło: UM RadomskaAkademicy w Filharmonii

14 grudzień, 2017 - 12:20

 

15 grudnia w Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie będzie można wysłuchać koncertu muzyków Akademii im. Jana Długosza i Orkiestry Symfonicznej filharmonii pod batutą Jerzego Swobody. O repertuarze piątkowego koncertu i pięknej, kilkudziesięcioletniej już, historii współpracy częstochowskiej uczelni z częstochowską filharmonią, prof. Maciej Zagórski opowiadał Aleksandrze Mieczyńskiej:

Posłuchaj rozmowyUczcili pamięć ofiar stanu wojennego

13 grudzień, 2017 - 20:32

Częstochowskie obchody upamiętniające 36. rocznicę wprowadzenia  stanu wojennego w Polsce rozpoczęły  się w środę, 13 grudnia  Mszą św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w Kaplicy Cudownego Obrazu, na Jasnej Górze o godz. 15.30. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił biskup Andrzej Przybylski. W kazaniu biskup Przybylski  nawiązywał  do trudnych chwil i traumatycznych wydarzeń jakie miały miejsce 36 lat temu oraz do tego aby nauczyć się  z historii wyciągać odpowiednie wnioski w teraźniejszości  i przyszłości. To także szczególny moment, kiedy w modlitwie wspominamy tych, którzy w grudniowych wydarzeniach 1981 roku ponieśli cenę najwyższą. Biskup Przybylski akcentował też w swojej homilii rolę Kościoła, Jego hierarchów w latach 80. oraz Jasnej Góry w dziejowej roli Polski. Doświadczenia przeszłości uczą nas, w kim szukać oparcia oraz kto jest tym największym sprzymierzeńcem Kościoła i Narodu.

W jasnogórskim nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele częstochowskiej „Solidarności” , a także służb mundurowych.

Po Mszy św. uczestnicy przemieścili  się pod Park Jasnogórski, gdzie  zapalili  znicze ustawione w kształcie  krzyża w Al. Sienkiewicza.  Następnie w siedzibie Regionu Solidarności  przy ul. Łódzkiej 8/12 odbyło się tradycyjne spotkanie okolicznościowe. Punktem kulminacyjnym częstochowskich obchodów,  był  Apel Jasnogórski o godz. 21:00, który w tym dniu  poświęcony został  ofiarom stanu wojennego.

PN

 AJD dziękuje Radiu FIAT

13 grudzień, 2017 - 17:55

W środę 13 grudnia przedstawiciele Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wręczyli nagrodę Radiu FIAT oraz portalowi radia częstochowskie24.pl. Z rąk rektor uczelni dr. hab. Anny Wypych – Gawrońskiej nagrodę odebrali ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia FIAT oraz wicedyrektor Radia i redaktor naczelna częstochowskie24.pl – Aleksandra Mieczyńska.

Przedstawiciele częstochowskiej uczelni wyrazili głębokie podziękowania za dotychczasową współpracę radia oraz jego portalu informacyjnego częstochowskie24.pl z Akademią im. Jana Długosza, akcentując nieocenioną wartość wszystkich audycji i informacji, które w sposób profesjonalny i niebanalny zarazem promowały postacie i zjawiska, które są ważne dla polskiej historii, kultury i tradycji.

Wskazano również na zaangażowanie dziennikarzy radia w liczne programy i projekty, których celem jet służba społeczeństwu i przekazywanie najważniejszych wartości kształtujących życie częstochowian. Wyrażano podziękowania za takt i fachowość, które charakteryzują postawę dziennikarzy oraz pracowników technicznych stacji, a także nadzieję na kontynuację znakomicie rozwijającej się współpracy.

PNMGS – piękny rok 2017

13 grudzień, 2017 - 17:12

Koniec roku to czas na podsumowania i refleksje. Każdy z nas robi roczny rachunek sumienia, swoją działalność podsumowują również instytucje kultury. Anna Paleczek Szumlas, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, rok 2017 ocenia bardzo dobrze:

Posłuchaj rozmowy

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudzień, 2017 - 14:36

(fot. wikipedia)

13 grudnia mija kolejna, w tym roku już 36. rocznica stanu wojennego w Polsce. Sama operacja wprowadzenia stanu wojennego została dość dokładnie przygotowana na wiele miesięcy przed 13 grudnia 1981 roku. Prace studyjne w tej materii zainicjowano w Sztabie generalnym Ludowego Wojska Polskiego jeszcze w październiku 1980 roku, a na początku listopada ówczesny minister spraw Wewnętrznych wydał rozkaz przygotowania akcji pod kryptonimem „:Wrzos”, której celem było internowanie około 13 tys. czołowych działaczy „Solidarności”.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji solidarnościowej. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Najbardziej powszechną formą oporu w pierwszych daniach stanu wojennego były strajki okupacyjne. Miały one miejsce także w regionie częstochowskim, między innymi w Radomsku

Strajki okupacyjne były na ogół tłumione przez masowe wykorzystywanie wojskowo- milicyjnych grup szturmowych. W ten sposób spacyfikowano strajki między innymi w Stoczni gdańskiej, krakowskiej hucie im. Lenina, hucie w Katowicach oraz w FSC w Lublinie. Najbardziej dramatyczny przebieg miały w kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie górnicy stawili czynny opór. W wyniku pacyfikacji „Wujka” zabito 9 górników i zraniono kilkunastu innych.

Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wystąpiły Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie.

Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono formalnie 22 lipca 1983 roku.

PNSprawa Wójta Wręczycy Wielkiej do ponownego rozpatrzenia

13 grudzień, 2017 - 09:27

Ciąg dalszy sprawy sądowej najdłużej urzędującego w Polsce włodarza gminy. W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Częstochowie ponownie przekazał Sądowi Rejonowemu do rozpatrzenia sprawę Henryka K., wójta Wręczycy Wielkiej w powiecie kłobuckim i jego współpracownika, Andrzeja J. Zarzuty wobec mężczyzn dotyczą ustawiania przetargów i działań na szkodę gminy w latach 2004-2006.

Proces wobec części oskarżonych będzie się musiał rozpocząć od początku. Pierwotnie w sprawie występowało 12 oskarżonych, obecnie należy powtórzyć postępowanie tyko wobec 5 z nich. Sąd Okręgowy w Częstochowie doszedł do wniosku, że należy jeszcze uzupełnić postępowanie w tej sprawie, choć składa się ono z ponad 40 tomów, to daje nam 10 tys. kart różnych dokumentów. Mimo to sąd doszedł do wniosku, że trzeba jeszcze raz zbadać tę sprawę dogłębniej  – mówi Adam Synakiewicz, Prezes i rzecznik częstochowskiego Sądu Okręgowego.

Oskarżony Wójt Wręczycy Wielkiej nie chciał komentować tej sprawy.

Henryk K. władzę we Wręczycy Wielkiej objął mając niecałe 25 lat w styczniu 1974 roku, wówczas jako naczelnik gminy. Nominację otrzymał od ówczesnego wojewody śląskiego gen. Jerzego Ziętka. Obecnie sprawuje swoją 11. kadencję.

Paweł KmiecikZapal światło wolności

13 grudzień, 2017 - 09:11

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, która polega na zapaleniu świec w środę, 13 grudnia o godz. 19.30 w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej, w szczególności jednak w zwykłych domach.
„Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić” – to fragment bożonarodzeniowego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który w 1981 roku wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego. Stan wojenny był jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski, w tak trudnym czasie gest solidarności wobec Polaków wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Świecę, symbolizującą światło wolności, zapalił tamtej zimy w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie Papież Jan Paweł II. Zapłonęła także w Białym Domu i szeregu innych miejsc. W podobny sposób swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.
Przed nadchodzącą 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej chce po raz kolejny przypomnieć o wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę oporu, zachęcając do uczczenia pamięci tym samym gestem ofiar stanu wojennego. Niech 13 grudnia 2017 roku o godz. 19.30 zapłoną w oknach świece.
Publikacja „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne“ pod red. prof. Adama Dziuroka (do pobrania ze strony IPN)
Na książkę składa się 9 artykułów poprzedzonych wstępem, będących pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w dniach 13-14 grudnia 2016 r. Celem publikacji jest prezentacja wkładu pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej w ściganie zbrodni komunistycznych, popełnionych w okresie stanu wojennego. Przedstawiono m.in. szczegóły śledztw prokuratorów IPN związanych z internowaniami, tłumieniem demonstracji i pacyfikacją strajków, weryfikacją dziennikarzy, stosowaniem tzw. „ścieżek zdrowia” oraz funkcjonowaniem wojskowych obozów internowania. Pokazane zostały również prawne i faktyczne przeszkody w ściganiu zbrodni komunistycznych popełnionych w tym okresie, kulisy śledztwa w sprawie pacyfikacji KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy”, jak i działania Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach związanych ze stanem wojennym.
Do pobrania ze strony IPN:
https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/44267,Publikacja-Zbrodnie-stanu-wojennego-aspekty-prawne-pod-red-prof-Adama-Dziuroka-d.html

Dziewięciu z „Wujka” – audycja Radia Kraków Środa,13 grudnia godzina 21.05
To była najbardziej krwawa pacyfikacja stanu wojennego. Tragedia w KWK „Wujek” pozostaje do dziś symbolem złamania siłą przez tamte władze polskich aspiracji do wolności. A także symbolem nierozliczenia sprawców stanu wojennego przez wymiar sprawiedliwości wolnej Polski. O masakrze w „Wujku” po 36 latach w programie RK i IPN „Pamięć Niepodległości” rozmawiać będą Krzysztof Pluszczyk, były górnik uczestnik strajku w grudniu 1981, obecnie szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, historyk, autor wielu prac dotyczących strajków górniczych na Górnym Śląsku w 1981 roku. Program poprowadzi Jolanta Drużyńska. Środa,13 grudnia godzina 21.05
http://www.radiokrakow.pl/

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przez Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach dla upamiętnienia 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego:

Bielsko-Biała
13 grudnia godz. 14.30 – Spotkanie przy tablicy upamiętniającej represjonowanych w stanie wojennym – kościół pw. Opatrzności Bożej (pl. Opatrzności Bożej 19)
13 grudnia godz. 18.00 – Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego (kościół garnizonowy pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Sobieskiego 10 a)

Gliwice
13 grudnia godz. 12.00 Wykład Tomasza Goneta „Grudniowy wstał świt, nie wiedział nikt nic…” w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8 a)

Katowice
16 grudnia uczcimy 36. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Społeczny Komitet Pamięci Poległych 16 grudnia 1981 r, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności“ oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają do udziału w tegorocznej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 14.00 mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8, Katowice). Około godziny 15.15 odbędzie się przemarsz pod Krzyż–Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek” (Plac NSZZ Solidarność). Tutaj o godz. 15.45 odbędzie się apel poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów.
O godz. 11.00 rozpocznie się piąta edycja Biegu Dziewięciu Górników. Weźmie w nim udział około 500 osób (uczniów wraz z opiekunami). Uczniowie reprezentujący jedną ze szkół woj. śląskiego będą, jak zawsze, ubrani w koszulkę z wizerunkiem jednego z Górników zastrzelonych w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek“ – 16 grudnia 1981 r. Wszyscy biegacze spotkają się u zbiegu ulicy Wincentego Pola i Mikołowskiej, skąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, pobiegnie pod Pomnik Krzyż.

Sosnowiec
13 grudnia – Wykład Ryszarda Mozgola „Grudniowy wstał świt, nie wiedział nikt nic… Stan wojenny w województwie katowickim” w II Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu (ul. Parkowa 1). Wydarzeniem towarzyszącym jest prezentacja wystawy IPN „586 dni stanu wojennego“ w dniach 8-20 grudnia.
15 grudnia godz. 10.00 Wykład Tomasza Goneta „Stan wojenny w woj. katowickim” w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu (plac Zillingera 1).

Zabrze
13 grudnia – Uroczystość upamiętniająca opór społeczny wobec stanu wojennego w Zabrzu
godz. 12.00 Uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu (ul. Wolności 504)
godz. 13.00 Złożenie kwiatów pod krzyżem upamiętniającym internowanych w stanie wojennym
godz. 14.00 Spotkanie opłatkowe zaproszonych gości w „Łaźni Łańcuszkowej“ w Zabrzu, ul. Wolności 408 (wstęp za okazaniem zaproszenia).
W uroczystości weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.Świąteczna zbiórka żywności

13 grudzień, 2017 - 08:41

W dniach 1-2 grudnia wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Białej brali udział w 21. Świątecznej Zbiórce Żywności zorganizowanej przez Bank Żywności w Częstochowie. Zbiórka artykułów spożywczych odbywała się w sklepie Państwa Katarzyny i Roberta Tałajczyk w Białej. Hojność i życzliwość mieszkańców Białej, przeszła wszelkie oczekiwania wolontariuszy. Nie brakowało też wzruszeń z powodu ludzkiej dobroci. Dzięki bezinteresowności ludzi dobrej woli oraz życzliwości Państwa Tałajczyk wolontariusze zebrali 199,442 kg żywności. Zebrane dary zostały przekazane rodzinom znajdującym się w potrzebie oraz dzieciom z Domu Dziecka w Kłobucku. W sumie w dniach od 1-3 grudnia, wspólnie z Bankiem Żywności, zebrano w Częstochowie i regionie 22 tony żywności. Zakończenie „Świątecznej Zbiórki Żywności” zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Podczas szkolnego apelu Dyrektor Szkoły wręczyła podziękowania wolontariuszom, którzy brali udział w zbiórce oraz tym, którzy wspierali pracę wolontariuszy. Wszystkim zaś działającym w Szkolnym Klubie Wolontariatu złożyła najlepsze życzenia i podkreśliła, że wolontariusz to ktoś, kto bezinteresownie rozsiewa dobro i dzięki niemu inni odzyskują radość i sens życia.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Białej, którzy ofiarowali dary serca. Dzięki temu wielu ludzi będzie miało obfite i radosne święta. Dobro posiada ogromną moc i wraca do tych, którzy dzielą się z innymi, ze zdwojoną siłą. Wszystkim darczyńcom, obdarowanym i wolontariuszom życzymy radosnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.Miejska wigilia w Radomsku już w niedzielę

13 grudzień, 2017 - 08:00

Miasto Radomsko oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku zapraszają na Wigilijne Spotkanie Radomszczan. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, na Placu 3 Maja. Na to świąteczne niedzielne popołudnie zaplanowano kiermasz świąteczny i wiele atrakcji dla mieszkańców miasta.

Od godziny 12:00 na kiermaszu świątecznym będzie można nabyć bożonarodzeniowe ozdoby, rękodzieło, domowe ciasta czy tradycyjne wędliny. Swoje stoiska przygotują radomszczańskie szkoły, organizacje pozarządowe, Środowiskowy Dom Samopomocy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz lokalni wystawcy.  Wspólne świętowanie rozpocznie się o godz. 14:45 występem chóru „Złocisty Promień” oraz życzeniami świątecznymi od władz miasta. Mali artyści z radomszczańskich szkół i przedszkoli przedstawią bożonarodzeniowy program artystyczny, podczas którego zobaczyć będzie można jasełka w wykonaniu przedszkolaków, jak również wysłuchać kolęd i pastorałek przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych czy obejrzeć „żywą szopkę”.
Na zakończenie wieczoru dla radomszczan z recitalem kolędowym wystąpi Magda Steczkowska.Festiwal Kolęd i Pastorałek w ROK-u

12 grudzień, 2017 - 23:32

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie rozpoczął się dzisiaj XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika. W trakcie częstochowskich przesłuchań, w ramach pierwszego etapu festiwalu, zostaną wyłonieni soliści lub zespoły, które wezmą udział w finale festiwalu w Będzinie. Artystów oceniać będą Iga Kozacka, Paulina Zarzycka oraz Dariusz Madejski. Przesłuchania w Regionalnym Ośrodku Kultury potrwają do 13 grudnia. Jury zaprezentuje się 52 wykonawców – solistów i zespołów z Częstochowy i regionu częstochowskiego.

ZDRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta