Wakacje w Turcji – czy potrzebuję paszportu?

 

Bogata historia, zabytki, piękne widoki i plaże. Wszystko to sprawia, że coraz więcej Polaków, również turystów z Częstochowy, decyduje się na wakacje w Turcji. Jak zaplanować podróż? Jakie przygotować dokumenty? O czym pamiętać?

 

 

 

Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć?

Aby czuć się pewnie, podróżując po Turcji, warto poczytać o tym kraju i dowiedzieć się czegoś o jego kulturze i religii.

Religia

W Turcji przeważają wyznawcy islamu (ponad 95% ludności to muzułmanie), co wpływa na kulturę i zwyczaje ludności, np. związane z targowaniem się podczas zakupów.

Waluta

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka, jednak mieszkańcy kraju są bardzo otwarci na płatności także środkami pieniężnymi z innych krajów. Największą popularnością cieszą się dolary amerykańskie i euro, więc większość turystów decyduje się na zabezpieczenie gotówki na wyjazd właśnie w jednej z tych walut.

Język i komunikacja

Językiem urzędowym i powszechnie użytkowanym jest oczywiście turecki. Znajomość angielskiego w Turcji znajduje się na niskim poziomie. Oczywiście inaczej jest w przypadku wakacji z biurem podróży z Częstochowy – pracownicy oddelegowani do kontaktu z turystami potrafią się sprawnie komunikować.

Zagrożenia

Aktualizowane na bieżąco informacje o zagrożeniach związanych z pobytem w Turcji znajdziesz na stworzonych w tym celu stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obecnie MSZ ostrzega przed:

  • trzęsieniami ziemi,
  • atakami terrorystycznymi,
  • podróżami na tereny w pobliżu granicy z Irakiem i Syrią – toczą się tam działania policyjne i wojskowe.

Pobyt w Turcji – czy obywatel RP musi mieć paszport?

Polskie dokumenty tożsamości honorowane w Turcji to:

  • paszport – ważny przynajmniej 60 dni dłużej niż czas, w którym możesz przebywać w Turcji bez konieczności uzyskania wizy (więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://paszporty.com.pl/czy-do-turcji-potrzebny-jest-paszport/),
  • paszport tymczasowy – jeśli chcesz wjechać na terytorium Turcji z tym dokumentem, nawiąż najpierw kontakt z przedstawicielem tureckiej ambasady,
  • dowód osobisty – możesz legitymować się tym dokumentem, jeśli wyjeżdżasz do Turcji w celach turystycznych lub tranzytowych (łącznie maksymalnie 90 dni w ciągu 6 miesięcy).

Jeśli wybierasz się do Turcji na okres dłuższy i w celach innych niż te wyżej wymienione, również skontaktuj się najpierw z Ambasadą Turcji w Warszawie. Z kolei o formalnościach związanych z wyrobieniem paszportu w Częstochowie, np. wykonaniem odpowiedniego zdjęcia, przeczytasz pod adresem https://paszporty.com.pl/ile-zdjec-do-paszportu/ i na pozostałych stronach w serwisie.

Wakacje w Turcji a kryzysowe sytuacje

Pisząc o sytuacjach kryzysowych, mamy na myśli przede wszystkim te związane ze zdrowiem, jak np. wypadki czy konieczność podjęcia niezwłocznego leczenia. W przypadku Turcji nie możesz wykorzystać karty EKUZ, dlatego jedynym i najbardziej odpowiedzialnym wyjściem z sytuacji jest wykupienie ubezpieczenia. Warto mieć świadomość, że większość tureckiej służby zdrowia jest sprywatyzowana, a wydatki na leczenie potrafią być bardzo wysokie. Z tego powodu MSZ zaleca Polakom kupno ubezpieczenia mogącego pokryć koszty o wartości co najmniej 50 tysięcy euro. Szczegółowe warunki warto omówić z ubezpieczycielem, uwzględniając swój stan zdrowia czy planowane aktywności. Po więcej informacji dotyczących formalności dla podróżnych zapraszamy do serwisu paszporty.com.pl.