Osiedle Neonowe zlokalizowane jest w obrębie Starego Miasta, przy ulicy Katedralnej, w sercu Częstochowy, które aktualnie jest w fazie rewitalizacji. Na naszych oczach przekształca się w niezwykle atrakcyjną część miasta, nabierając świeżości, energii oraz ducha nowoczesności. Osiedle Neonowe swoją nietuzinkową architekturą wpisuje się w ten trend i daje przykład, jak można nadać nowe oblicze Staremu Miastu.
 
Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Filharmonia Częstochowska zaprasza w styczniu!

 Niedziela 9.01.2022, godz. 18.00 Sala koncertowa

„W RYTMIE WALCA” KONCERT NOWOROCZNY

 

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej

Wioletta Białk – sopran

Anita Maszczyk - sopran

Adam Klocek - dyrygent

Dominika Kowalczyk, Marcin Kiszteliński - tancerze

 

Tanecznymi rytmami "na trzy" rozpoczniemy w Filharmonii Nowy  2022 Rok. Artyści zaproszą nas do walców tak różnych, jak różne bywają dni całego roku. Usłyszymy więc porywające i żywe walce wiedeńskie, spokojne i romantyczne angielskie, nastrojowe francuskie i powolne bostony. Artyści sięgną nie tylko do repertuaru "króla walców" Johanna Straussa, usłyszymy też niezapomniane walce z oper Gounoda czy Pucciniego, operetek Lehara. Dopełnieniem będzie para taneczna, która zaprezentuje się na scenie w mistrzowskich układach. Nie zabraknie noworocznego toastu.

 

Bilety: 100 zł (normalny), 85 zł (ulgowy), 70 zł (UTW) do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie www


 

Środa 12.01.2022, godz. 18.50 Sala kameralna

AKADEMICKI KONCERT KAMERALNY

 

 

 

Wystawa

TERRA MORTUUM Agnieszka Półrola (Katedra Grafiki, UJD)

 

Wykład
„Kamaf tut całym sercem - miro pszał i duszą” dr hab. Adam Olech, profesor UJD (Katedra Filozofii UJD)

 

Koncert

Michał Maślak – saksofon Justyna Jażdżyk – fortepian (Wydział Edukacji Muzycznej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

 

W programie: William Grant Still, Andre Waignein, Karol Szymanowski, Marcin Kopczyński, Erwin Schulhoff

 

Bilety: 19 zł (normalny), 16 zł (ulgowy) do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie www


 

Niedziela 16.01.2022, godz. 17.30 Kościół rektoracki, Aleja NMP 56

KONCERT KOLĘD

 

 

 

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum

Janusz Siadlak - dyrygent

ks. Mikołaj Węgrzyn - prowadzenie

_________________________________________________________________
Niedziela 23.01.2022, godz. 17.00 Kościół pw. Nawiedzenia NMP, ul. Okólna 113

KONCERT KOLĘD

 

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum

Janusz Siadlak - dyrygent

Dariusz Madejski - prowadzenie

 

Czas kolędowanie trwa. Zapraszamy na dwa KONCERTY KOLĘD w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka w częstochowskich świątyniach. Zaprezentuje on specjalny świąteczny program pieśni i kolęd bożonarodzeniowych z całego świata. Przeniesiemy się do gorącej Argentyny oraz rozświetlonych lampkami Stanów Zjednoczonych z ich świątecznymi piosenkami. Dzięki muzyce powędrujemy również daleko na wschód. Podczas koncertu wykonawcy zabiorą Państwa również w podróż po naszej rodzimej ziemi prezentując kolędy, które wszyscy znamy, ale również takie, które popularne są w konkretnych regionach Polski.

 

Wstęp za okazaniem wejściówek, dostępnych w Kasie Filharmonii, odpowiednio od 10 stycznia (koncert w Kościele rektorackim) i od 17 stycznia (koncert w Kościele Nawiedzenia NMP)


Piątek 21.01.2022, godz. 19.00 Sala koncertowa

BOLERO

 

 

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej

Juan Carlos Lomonaco -  dyrygent

 

Nikołaj Rimski-Korsakow – Capriccio espagnol op. 34

Maurice Ravel - Pavane pour une infante défunte

Maurice Ravel - Boléro

oraz muzyka meksykańska

 

Boléro, czyli najsłynniejsze crescendo na orkiestrę (a i jeden z najpopularniejszych motywów w muzyce klasycznej wszechczasów) powstało w 1928. Jego autorem jest francuski kompozytor Maurice Ravel, który swoją kompozycje nazywał również studium instrumentacji. Sceniczna premiera Bolera, z Idą Rubinstein (muzyka powstała właśnie na zamówienie zaprzyjaźnionej z kompozytorem tancerki), odbyła się w Operze Paryskiej 22 listopada 1928. Przedstawiona była jako taniec młodej Hiszpanki na stole stojącym pośrodku gospody, pośród siedzących przy winie wieśniaków, którzy początkowo nie zwracają na nią uwagi, ale w miarę narastania muzyki i coraz większej ekspresji tancerki podchodzą i urzeczeni stają wokół. W tempie dwukrotnie wolniejszym od ludowego tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie, Bolero ma formę prostych wariacji. Przez mniej więcej kwadrans dynamika narasta, choć rozwija się tylko jeden, 18-taktowy temat, grany coraz głośniej kolejno przez różne instrumenty przy wtórze jednostajnego werbla. Po zaprezentowaniu tematu kolejno przechodzą one do akompaniamentu i w finale gra ich naraz 26. Utwór odłączony od baletowego oryginału nie od razu zawojował sale koncertowe, ale z czasem stawał się jednym z najchętniej wykorzystywanych motywów klasycznych w kulturze popularnej, m.in. w filmach i reklamach.
W programie wieczoru znajdzie się również: Pawana na śmierć infantki Ravela, Kaprys hiszpański Rimskiego-Korsakowa oraz muzyka z rodzinnego kraju dyrygenta.

 

Juan Carlos Lomonaco – meksykański dyrygent, dyrektor muzycznym i artystycznym Yucatan Symphony Orchestra. Ukończył studia dyrygentury w Curtis Institute of Music pod kierunkiem Otto-Wernera Muellera. Studiował także u Charlesa Brucka w The Pierre Monteux School i na Uniwersytecie w Montrealu, gdzie jego nauczycielem był Marc David.

Pełnił funkcje dyrektora muzycznego orkiestr: Carlos Chavez Symphony, IPN Symphony, National Conservatory Symphony oraz The Mexico-Philadelphia Ensemble w USA. W roku 1994 Maestro Lomonaco pełnił funkcję dyrygenta-asystenta w The Domaine Forget Academy of Music w Kanadzie. Jest założycielem i dyrygentem zespołu Ensamble Iberoamericano w Madrycie.

Już w wieku lat 17 współpracował, jako instrumentalista i jako dyrygent, z rozmaitymi zespołami muzycznymi, a w wieku lat 23 debiutował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Meksyku, z którą pracował dwa lata  jako dyrygent-asystent.

Na polu międzynarodowym dyrygował gościnnie takimi orkiestrami jak: Krasnojarska Orkiestra Symfoniczna, Polska Orkiestra Kameralna, Radomska Orkiestra Kameralna i Orkiestra Filharmonii w Kaliszu, Orkiestra Symfoniczna w Vojvodinie, Orchestra Filarmonia Veneta, Fondi Festival Orchestra we Włoszech, Gaia Philharmonic w Portugalii, Simon Bolivar Symphony w Wenezueli, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Peru i Filharmonia w Limie, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ekwadoru, Domain Forget Academy w Kanadzie oraz orkiestrami w USA: Salt Lake Symphony, Garland Symphony, Arlington Symphony, Las Colinas Symphony, Longy Symphony Orchestra. The Sherbrooke Youth Symphony Orchestra.

W ojczystym Meksyku prowadzi regularnie takie zespoły, jak między innymi: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Meksyku, Filharmonia Mexico City, Opera Theatre Orchestra of Fine Arts, Filharmonicy UNAM, Fine Arts Chamber Orchestra, orkiestry filharmonii Queretaro, Jalisco, orkiestry symfoniczne Guanajuato, Xalapa, Aguascalientes czy orkiestra kameralna Coahuila.

Jego szeroki repertuar dyrygencki obejmuje różne dziedziny, w tym operę (m.in. Carmen, Cyrulik Sewilski, Traviata, Cyganeria, Napój miłosny, Samson i Dalila, Cesarz Atlantydy), balet (Dziadek do orzechów, Don Kichot, Eugeniusz Oniegin, Kopciuszek, Carmina Burana), muzykę symfoniczną, muzykę kameralną, koncerty multimedialne.

Ostatnio magazyn „Mexican Leaders” umieścił go na liście „300 najbardziej wpływowych postaci w Meksyku”.

 

Bilety: 45 zł (normalny), 38 zł (ulgowy), 20 zł (UTW) do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie www


 

 

 

 

 
 

Niedziela 23.01.2022, godz. 17.00 Kościół pw. Nawiedzenia NMP, ul. Okólna 113

KONCERT KOLĘD

 

 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
 • Janusz Siadlak - dyrygent
 • Dariusz Madejski - prowadzenie

 

 

 

 

Czas kolędowanie trwa. Zapraszamy na KONCERT KOLĘD w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka w Kościół pw. Nawiedzenia NMP. Zaprezentuje on specjalny świąteczny program pieśni i kolęd bożonarodzeniowych z całego świata. Przeniesiemy się do gorącej Argentyny oraz rozświetlonych lampkami Stanów Zjednoczonych z ich świątecznymi piosenkami. Dzięki muzyce powędrujemy również daleko na wschód. Podczas koncertu wykonawcy zabiorą Państwa również w podróż po naszej rodzimej ziemi prezentując kolędy, które wszyscy znamy, ale również takie, które popularne są w konkretnych regionach Polski.

 

Wstęp za okazaniem wejściówek, dostępnych w Kasie Filharmonii

 

 

 

Piątek 28.01.2022, godz. 19.00 Sala koncertowa

INAUGURACJA ROKU BRONISŁAWA HUBERMANA

 

 

 

 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
 • Janusz Siadlak - przygotowanie chóru
 • Tomasz Kulisiewicz – skrzypce
 • Zofia Kulisiewicz – wiolonczela
 • Adam Szerszeń - baryton
 • Adam Klocek – dyrygent

 

 

 

 • Johannes Brahms – Koncert podwójny a-moll op. 102
 • Gustav Mahler – 3 pieśni z cyklu „Des Knaben Wunderhorn”
 • Leonard Bernstein – Chichester Psalms

 

Projekt afiszów: Dariusz Madejski / Filharmonia Częstochowska


KASA FILHARMONII tel. 795 451 438 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00


Fanpage Filharmonii www.facebook.com/FilharmoniaCzestochowska/
Kanał YouTube Filharmonii https://bit.ly/FilharmoniaCzestochowska_yt
Profil Instagramowy Filharmonii www.instagram.com/filharmonia.czestochowska/
Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl  

KASA FILHARMONII tel. 795 451 438 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00

Impresariat Filharmonii tel. 34 324 18 54