Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Zagraniczny wyjazd – jak się zabezpieczyć?

Jeśli planujesz zagraniczny wyjazd do pracy lub szkoły i nie wiesz, w jaki sposób możesz ubezpieczyć się na wypadek chorób, to znak, że jesteś we właściwym miejscu. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o najważniejszych faktach związanych z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

 

Wyrób EKUZ w Częstochowie

Jeśli chcesz wyrobić kartę osobiście, to musisz pamiętać o tym, że jest to możliwe tylko w oddziale NFZ właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. 

W przypadku, gdy jesteś z Częstochowy oraz nie wiesz, gdzie powinieneś się udać, wejdź na stronę: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-czestochowie/ i sprawdź adresy placówek NFZ. 

Czym tak naprawdę jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niezwykły dokument, który uprawnia swojego właściciela do korzystania z publicznej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju jego aktualnego pobytu. Pamiętaj jednak, że karta to nie tylko przywileje, ale również udział w obowiązkach wynikających z lokalnych przepisów. Jeśli więc będziesz w kraju, w którym konieczna jest dopłata z własnej kieszeni do honorarium lekarza, to EKUZ Cię przed tym nie uchroni.
W jakich krajach obowiązuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa we wszystkich krajach, które są członkami Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jeśli więc zachorujesz poza granicami Polski i będziesz posiadaczem karty EKUZ, to będziesz mógł skorzystać z jej ochrony w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. 


Ile jest ważna karta EKUZ?

W tej kwestii wiele zależy od statusu konkretnego ubezpieczonego. Okres ważności karty jest zmienny i prezentuje się w następujący sposób: 

 •  5 lat – emeryci,
 • 12 miesięcy - osoby zatrudnione oraz właściciele firm, studenci i rodziny ubezpieczonych w NFZ, 
 • 2 miesiące – osoby bezrobotne, ale zarejestrowane w Urzędzie Pracy. 

Czego nie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Nie ma ubezpieczenia, które pokrywa wszystkie usługi i podobnie jest z kartą EKUZ. Program na swoje granice i nie finansuje: 

 • zabiegów planowanych,
 • leczenia w prywatnych klinikach, 
 • zabiegów, które nie stanowią konieczności, 
 •  transportu ciała do Polski, 
 • OC, 
 • odszkodowania za odwołanie lub opóźnienie lotu, 
 • ratownictwa, 
 •  transportu zwłok. 

Czu można wyrobić kartę EKUZ przez Internet?

Tak i jest to bardzo wygodne. Wystarczy tylko, że wypełnisz dostępny na stronach Internetowych formularz i prześlesz go wiadomością email. Jeśli jesteś posiadaczem konta ePUAP, to zawsze możesz również skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Pamiętaj jednak, że ubieganie się o kartę w trybie korespondencyjnym może wydłużyć proces przyznania dokumentu nawet do 10 dni roboczych. Dobrze też będzie, jeśli złożysz swój wniosek wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. W sezonie letnim możesz bowiem trafić na długą kolejkę i czekać na kartę o wiele dłużej niż poza sezonem.

Jak widzisz, karta EKUZ to dokument, który warto posiadać podczas zagranicznego wyjazdu. Jeśli jednak zależy Ci na szerszym zakresie ochrony, to zastanów się nad wykupieniem polisy turystycznej, która gwarantuje zwrot kosztów leczenia w prywatnych ośrodkach. Wejdź tutaj: https://ekuz.com.pl/kiedy-ekuz-nie-wystarczy/ i sprawdź, kiedy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy.