Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego na Folwarku w Kamyku

III Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego na Folwarku w Kamyku odbędzie się 07.08.2016 roku. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 14.00 paradą kapel Pod batutą Romana Krysta - organizatora i kierownika Festiwalu.
 
 

Kapele przejdą ulicą Strażacka w Kamyku wspólnie muzykując, zapraszając publiczność do wspólnej zabawy, do tańca i do śpiewu.

Roman Kryst wyznaje zasadę :
- " gdzie słyszysz śpiew - tam bracie idź - tam dobre serca mają, uwierzcie mi, że ludzie źli przenigdy nie śpiewają. Przysłowie to jak innych sto - ma mądrość w sobie wielką - bo każdy z nas - przynajmniej raz - zły humor leczył piosenką. Każdemu z nas przynajmniej raz - zdarzyło się być w gniewie - lekarstwo znam - przyrzekam wam , że będzie Wam jak w niebie ..."

 Każdy z Państwa więc powinien w tym dniu odwiedzić Folwark Kamyk, gdzie czekać będzie nie tylko dobre jedzenie , ale i wspaniała muzyka. Każdy z nas słyszał o kapelach - zjawisku kiedyś tak popularnym w krajobrazie wielu polskich miast. W różnych miastach, różnie ich nazywano: we
Lwowie byli batiarzy, w Warszawie - cwaniacy, w Krakowie czy Łodzi -andrusi.
Grali na ulicach i podwórkach niezapomniane do dziś szlagiery.
Grali mieszkańcom, przyjezdnym gościom, dzieciom i starcom, zakochanym, parom i samotnym duszom, ulicom, placom i kamienicom, niejednokrotnie wyciskając" łezkę z oka", a w trudnych chwilach dodając otuchy.
Piosenki wykonywane przez kapele zagrzewały do walki, pozwalały przetrwać. Wielu muzyków za wykonywanie zakazanych piosenek trafiło do obozów. Przez lata kapele troszeczkę zmieniały swój charakter. Muzykowanie podwórkowe zamierało, ale kapele wciąż istniały i urozmaicały wesela, przyjęcia, dancingi  w prestiżowych lokalach, festyny, imprezy w  domach kultury. Obecnie ich poziom muzyczny jest bardzo wysoki, posługują się też instrumentarium wysokiej klasy.
Nie zmieniły się tematy piosenek, które śpiewają , a mimo upływu lat podwórkowe przeboje wcale się nie zestarzały. Każdy z nas zna:  " U cioci na imieninach", "Bal na Gnojnej", "Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka" i wiele, wiele innych.

Oprócz standardów, które śpiewają, coraz częściej sięgają po własne utwory, tworzą własny folklor o swoich miastach, miasteczkach o samych sobie. Najlepszym tego przykładem jest nasza częstochowska kapela "Grupa Romana", której  utwory na wszystkich festiwalach są bardzo wysoko cenione.
Roman Kryst dbając o oryginalność tego folkloru i starając się pokazać bogactwo dziedzictwa kulturowego stara się zaprezentować kapele z różnych stron Polski.
Na III edycji w Kamyku usłyszymy:" Warszawską Orkiestrę Uliczną Janka Stokowskiego" - wywodzącą się bezpośrednio z legendarnej Orkiestry z Chmielnej, kapelę "Czarnoleską" z Czarnej Białostockiej (Podlasie), kapelę "Cianto" z Rzeszowa, kapelę "Łochowską " z Łochowa, oraz kapelę "Z Naszego Miasteczka" z Czerwionki Leszczyny - śpiewającej w autentycznej gwarze śląskiej. Kapele rywalizować będą o miejsca na podium - statuetkę złotej, srebrnej, brązowej gęsi - symbolu Folwarku Kamyk, oraz o wprowadzoną w tym roku nagrodę publiczności .
 Wśród publiczności,  która zagłosuje także będzie rozlosowana nagroda.

Celem organizowania przez Romana Krysta takich imprez jest ochrona i pielęgnowanie tradycji miejskiego folkloru, prezentowanie twórczości kapel i promowanie ich.
Roman Kryst za działalność w dziedzinie kultury był już wielokrotnie nagradzany, między innymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Srebrnym Krzyżem Zasługi"

Kalendarz tego znanego częstochowskiego artysty jest wypełniony po
brzegi.
Niedawno wrócił z tourne po Rumuni, gdzie koncertował z Zespołem Pieśni i Tańca Koziegłowy zarówno jako akompaniator jak i solista.
Partia solowa wykonywana przez Romana Krysta wzbudzała wielki aplauz publiczności. Po powrocie były również koncerty dla gości Światowych Dni Młodzieży. Z Częstochowska Kapelą Biesiadną "Grupa Romana" uświetnił uroczyste spotkanie Związku Kynologicznego w Polsce dając koncert dla gości II Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych.
 29 lipca o godzinie 18.00 będzie można się spotkać z" Grupą Romana" na scenie przed "Sienkiewiczem" w III Alei ,podczas Muzycznego Punktu Spotkań Jarosława Woszczyny. Tuż koncercie kapela musi pokonać ponad 500 kilometrów, bowiem w sobotę 30 lipca koncertuje w Gołdapi. Początek sierpnia to również pracowity czas.
8 sierpnia odbędzie się wesnisaż prywatnej wystawy zbiorów unikatowych akordeonów w  Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, z kolei już 20 sierpnia odbędzie się REKORDEON - próba
pobicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Wystawa  Romana Krysta i Grażyny Łoś , oraz ich wiedza na temat instrumentów będzie towarzyszyć spotkaniom akordeonistów z całej Polski. Wystawę prywatnych zbiorów instrumentów Romana i Grażyny będzie można oglądać w
Pałacu Kultury Zagłębia do września.
Serdecznie zapraszamy.