Wydawnictwo Literackie
KOMUNIZM PO POLSKU - Nikołaj Iwanow
Skoro Churchill twierdził, że „skomunizować Polskę to czyste szaleństwo”, a Stalin miał powiedzieć, że „komunizm pasuje Polsce jak siodło krowie”, jak to możliwe, że PRL powstał i przetrwał niemal pół wieku?
Jakimi metodami Stalin próbował podporządkować sobie Polskę i dlaczego jego polityka nie dała trwałych efektów?
Dlaczego polska opozycja antykomunistyczna okazała się trwalsza od kolosa spod znaku sierpa i młota?
Komunizm po polsku to książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie.
Iwanow korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Jako historyk rosyjskiego pochodzenia ma bezbłędne wyczucie w analizie mechanizmów zniewolenia, jakie stosowali Sowieci – poczynając od samego Stalina, jako bardzo ważnej w książce postaci, a kończąc na działaczach NKWD czy przedstawicielach różnych służb sowieckich u dołu hierarchii władzy, wcielających w terenie wytyczne swoich naczelników.
Marilyn na Manhattanie - Elizabeth Winder
Autorka ukazuje Marilyn Monroe przez pryzmat roku spędzonego w Nowym Jorku, gdzie aktorka uciekła w listopadzie 1954 roku, zostawiając daleko za sobą szaleństwa Hollywood i małżeństwo, które okazało się katastrofą. Zapierający dech w piersiach Manhattan pozwala Marilyn na zachowanie anonimowości, za którą tak tęskniła. Może biegać po Central Parku, wychodzić do klubów, godzinami oglądać obrazy w Metropolitan Museum of Art, spotykać się ze znajomymi.
To tutaj głupiutka Sugar z Pół żartem, pół serio pokazuje swoje nowe ja – poznaje Trumana Capote, zaczyna romansować z przyszłym mężem, Arthurem Millerem, poszerza grono przyjaciół i postanawia zrobić porządek ze swoją karierą, zrywając kontrakt z Fox Studios i zakładając własną wytwórnię.
Dla Marilyn to rok wolności, inspiracji, nowych wrażeń, szczęścia.
Zostań do rana - Agnieszka Krakowiak-Kondracka
Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością i… gromada porzuconych czworonogów. Będziesz śmiać się przez łzy! Bo Agnieszka Krakowiak-Kondracka jak nikt inny opowiada historie z życia wzięte. Dowiodła tego w Jajku z niespodzianką i Cudzych jabłkach.
Pieczołowicie wznoszony przez lata szklany zamek Baśki rozpadł się z dnia na dzień niczym domek z kart. Andrzej, którego przysięgała kochać w zdrowiu i w chorobie, na dobre i na złe, póki śmierć ich nie rozłączy, odszedł do innej. Z litości zostawił Baśce dom na prowincji (mieli tam, z dala od stolicy, zbudować swoje szczęścia), ale przywłaszczył sobie wspólnie tworzony przez ostatnie lata projekt architektoniczny. Nie oponowała, nie miała siły. Samotna kobieta z wielkiego miasta uwięziona na odludziu, bez pracy i dochodów... Z rozpaczy zaczęła przygarniać psy – obolałe, porzucone, niekochane. A one odwdzięczały się z nawiązką, poza jednym – choć bardzo próbowała, nie potrafiła zdobyć zaufania największego i najgroźniejszego z nich, Baszira. A jednak wciąż wierzyła, że wszystko się ułoży... Gdyby tylko nie wypadek i ta przeklęta złamana noga!
Kto pomoże samotnej kobiecie na skraju bankructwa? Taka może liczyć co najwyżej na pomoc recydywisty! Kostek ma za sobą mroczną i tajemniczą przeszłość. Może właśnie dlatego jako jedyny potrafi zdobyć zaufanie Baszira? Czy uda mu się oswoić również Baśkę? Czy najzdolniejsza na roku pani architekt odzyska wiarę w siebie i zbuduje na nowo swoje „szklane gniazdo”?
Jasna godzina - Nina Riggs
Nina Riggs, młoda mama, żona i poetka, podświadomie wie, że jej kolej w końcu nadejdzie. Pochodzi z silnie obciążonej genetycznie rodziny – jej matka, dziadek, ciotki i kuzynowie umarli na raka. Gdy ma 38 lat, staje twarzą w twarz z nowotworem. Złośliwy rak piersi. Jedna mała plamka.
Jasna godzina miała być pamiątką dla synów – 9-letniego Freddy’ego i o dwa lata młodszego Benny’ego – która w przyszłości pozwoli im zrozumieć, jak ogromną miłością ich darzyła. Chłopcy widzą chorobę na swój naiwny sposób, a Nina stara się przygotować ich jak najlepiej na czas, w którym jej zabraknie.
Błyskotliwa, rozbrajająco zabawna i głęboko poruszająca Jasna godzina uczy, jak kochać każdego dnia, nawet kiedy coś idzie nie tak. To książka o spojrzeniu śmierci prosto w twarz, a także niezwykle udana próba pogodzenia się z losem. Swoisty balsam dla duszy i forma modlitwy. Nina pisze bez zbędnego patosu, dzieląc się z czytelnikami swoją codziennością. Uczy, jak doceniać proste przyjemności i nie tracić pogody ducha.
Jasna godzina niemal natychmiast po premierze znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Książka podbiła serca amerykańskich czytelników, a prawa sprzedano już do kilkunastu krajów. Dziennikarze i recenzenci porównują ją z bestsellerowym Jeszcze jednym oddechem Paula Kalanithiego, opublikowanym przez Wydawnictwo Literackie w 2016 roku.
Kiedy była porządną dziewczyną - Philip Roth
Wnikliwy i jak zawsze prowokacyjny portret amerykańskiego społeczeństwa pióra Philipa Rotha – mistrza współczesnej powieści.
Lata czterdzieste dwudziestego wieku, małe miasteczko na Środkowym Zachodzie. Lucy Nelson ma za sobą trudne dzieciństwo. W walce z uzależnieniem alkoholowym ojca, który ostatecznie trafił do więzienia, poniosła sromotną porażkę. Pomimo tego wciąż próbuje zmieniać mężczyzn wokół siebie, nawet jeśli może to doprowadzić do jej zguby.
Jednym z kolejnych „pacjentów” Lucy staje się mąż, Roy – człowiek niedojrzały i nieodpowiedzialny, życiowy nieudacznik. Czy Lucy wygra w tej nierównej walce?
Kiedy była porządną dziewczyną (jedyna w karierze amerykańskiego pisarza książka z żeńską główną bohaterką) to fascynujące i przerażające zarazem studium małżeństwa, w którym dopatrywano się – co nie rzadkie u Rotha – wątków autobiograficznych. Autor Kompleksu Portnoya tym razem wyszydza prowincjonalną amerykańską pobożność i chorobliwy wręcz przymus czynienia dobra.
Premiera: 31 sierpnia
Sznurek - Adam Lang
TRZECIA POWIEŚĆ ADAMA LANGA!
Spodziewacie się banalnych, wyssanych z palca problemów nastolatka, dylematów w stylu „lepsza ta nereczka czy tamta”?
Nic bardziej mylnego.
Krystian mieszka na wsi. Typowa dziura na Podlasiu. Jeśli wrony rzeczywiście gdzieś zawracają, to u nas – opowiada. Ojciec to sadysta i okrutnik, odbicie dziadka, który podjudza go do działania. Matki właściwie ciągle nie ma, bo co rusz opiekuje się babciami, ciotkami i znajomymi, które bardzo potrzebują jej pomocy. Starszy brat Seba nie jest lepszy. To przez niego i jego kolegów osiłków Krystian przeżywa kolejne dramaty. Są też kumple, no i oczywiście dziewczyny. Tę wymarzoną i zdawałoby się nieosiągalną Krystian poznaje, odwiedzając matkę, pomieszkującą obecnie u chorej ciotki w Warszawie.
Sonia jest inna – mądra, piękna, z wielkiego miasta i zdaje się lubić Krystiana. Szkopuł w tym, że to dziewczyna Konrada, jego przyjaciela z dzieciństwa, który dawno temu przeprowadził się do stolicy. Czy taki związek ma rację bytu? Czy Krystianowi uda się wyrwać ze szponów toksycznej rodziny i stworzyć swoje małe szczęście? A może nie tylko rodzina jest toksyczna...?
***
Adam Lang to ewenement na polskiej scenie literackiej. Pisze dla chłopców i o chłopcach, co należy do rzadkości w rodzimej literaturze młodzieżowej. Zawojował serca czytelników i krytyków książką Klucze. Jego literacki debiut był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i – podobnie zresztą jak druga powieść Nagroda pocieszenia – trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W swojej trzeciej książce pt. Sznurek Adam Lang opisuje historię Krystiana Kowalskiego.
Sekretarz dwóch papieży
- abp Mieczysław Mokrzycki, Krzysztof Tadej
„Jaki sens mają rozmowy pozbawione szczerości?”, pyta Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, na początku książki, w której odpowiada na dotychczas niezadane, zaskakujące pytania.
To fascynująca i wzruszająca opowieść o życiu następców świętego Piotra widziana oczami najbliższego współpracownika – skromnego, pełnego pokory „Mietka”, jak nazywali go papieże. Niegdyś osobisty sekretarz, dziś przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, opowiada o codzienności Jana Pawła II i Benedykta XVI – ich harmonogramie dnia, przyzwyczajeniach, rytuałach. O życiu w Watykanie, w którym nie uczestniczyli dziennikarze. To także bardzo poruszająca, osobista opowieść o ostatnich godzinach życia papieża Polaka, świadectwo jego świętości i pokory.
Książka, która powstawała przez kilka lat w Watykanie, na Ukrainie i w Polsce, stanowi vademecum wiedzy o dwóch Namiestnikach Chrystusa oraz sytuacji katolików na Ukrainie. Całość dopełnia galeria unikalnych zdjęć z prywatnego archiwum abpa Mokrzyckiego, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne.
Ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki spotykał najważniejszych i najbardziej wpływowych ludzi świata. Widział świętość życia dwóch papieży – codziennie, w najbardziej prywatnych sytuacjach. A później, w innym miejscu, zobaczył w ludzkich oczach przerażenie, strach i rozpacz. Dramat, jaki zawsze związany jest z wojną.
Zamach - Jacek Tacik
JAN PAWEŁ II
-13 Maja 1981
SPISEK
ŚLEDZTWO
SPOWIEDŹ
Zamach na Papieża oczami świadków i... zamachowca!
26 osób. 45 000 kilometrów. 3 kontynenty. 1000 dni pracy.
Pociągnął za spust. Pistolet Browning HP zareagował – wyrzucił z siebie dziewięciomilimetrowy pocisk, który leciał z prędkością trzystu pięćdziesięciu metrów na sekundę. Niewidoczny dla ludzkiego oka. Pielgrzymi, którzy byli na placu Świętego Piotra, usłyszeli przeraźliwy huk. A po nim drugi. Trzecia kula nie wydostała się z lufy…
Cały świat zamarł, kiedy 13 maja 1981 roku głównym placem Watykanu wstrząsnęły huki wystrzałów. Czy Jan Paweł II przeżyje? – to dramatyczne pytanie cisnęło się na usta milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną.
W 100. rocznicę objawień fatimskich, które zapowiedziały śmierć „biskupa odzianego w biel”, te mrożące krew w żyłach wydarzenia możemy przeżyć na nowo dzięki relacjom osób, które były wówczas najbliżej Jana Pawła II i zamachu. W książce opowiada o nich m.in. Mehmet Ali Ağca, który tego majowego dnia przed 36. laty oddał strzały na placu Świętego Piotra. Jacek Tacik namawiał go na rozmowę przez kilka lat i do ostatniej chwili nie był pewien, czy do spotkania z zamachowcem rzeczywiście dojdzie. Udało się. Autor Zamachu był drugim po papieżu Polakiem, który rozmawiał o wydarzeniach z 1981 roku z tureckim zabójcą.
Ağca to jednak nie jedyny bohater i narrator tej opowieści. Do głosu zostali dopuszczeni naoczni świadkowie – poczynając od kardynała Dziwisza, ówczesnego sekretarza papieskiego, przez siostrę Letizię Giudici, która zatrzymała uciekającego zamachowca, osoby poszkodowane w wyniku strzałów i ich rodziny, aż po lekarzy, którzy uratowali życie rannemu Papieżowi. Nie brakuje także wywiadów z postaciami kontrowersyjnymi: generałem Wojciechem Jaruzelskim, bp. Johnem Magee,drugim sekretarzem Papieża oskarżonym niegdyś przez media o zabójstwo Jana Pawła I czy o. Konradem Hejmo, posądzanym o zdradę Jana Pawła II. Jacek Tacik rozmawia też z Lechem Wałęsą oraz włoskimi śledczymi (Rosario Priore oraz Ilario Martellai sędziami, którzy prowadzili dochodzenie w sprawie zamachu, a teraz zdradzają kulisy śledztwa.
Autor niczym zawzięty śledczy odtworzył najważniejsze detale. Pracował nad tą książką ponad trzy lata. Pokonał czterdzieści pięć tysięcy kilometrów, przemierzył trzy kontynenty, wykonał setki telefonów, dociekał, porównywał szczegóły, nie stronił od pytań trudnych i niewygodnych. Siłą stworzonej przez niego opowieści są rozmaite punkty widzenia, rozmówcy pochodzący z różnych warstw społecznych, zajmujący odmienne stanowiska i wspominający zamach poprzez pryzmat własnych przeżyć, lęków i kontaktów z Janem Pawłem II. To nie tylko wspomnienia dotyczące zamachu, ale także ich prywatnego życia. Dla każdej z tych dwudziestu sześciu osób prawda ma inne oblicze. I to sprawia, że Zamach jest fascynującą lekturą!
FLOWER Jak kwiat
- Elizabeth Craft, Shea Olsen
Miała swoje plany. Ale wtedy spotkała jego…
Osiemnastoletniej Charlotte nie w głowie chłopaki, randki i wielkie miłości. Ma jasno określony plan i dopnie swego. Pójdzie na studia, zrobi karierę, udowodni coś rodzinie, a przede wszystkim sobie. Przecież zawsze wiedziała, czego chce, a zwłaszcza, czego chce uniknąć – głupich, nastoletnich zauroczeń, złamanego serca, niechcianej ciąży. Gdy w jej życiu pojawia się ON, nagle o wszystkim zapomina…
A zjawia się znikąd. Wkracza do jej świata bez uprzedzenia czy pytania. Z dnia na dzień wywraca jej poukładane życie do góry nogami. Ale takim chłopakom się nie odmawia. Tate jest przystojny i pewny siebie. Ma niski, zmysłowy głos, za którym – jak się okazuje – kryje się niejedna tajemnica. Czy Charlotte go posłucha? (Którego głosu posłucha Charlotte? Tate’a czy swojego serca?)
Premiera: 15 lutego 2017!
Dzisiaj rozmawiamy o Pani - Agnieszka Nabrdalik

Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa, Wiesława Starska… Były i są żonami, matkami, kochankami, powiernicami i gospodyniami… Przez całe życie z wyboru stały w cieniu sławnych mężów.
Reportażystka i dziennikarka, Agnieszka Nabrdalik, namówiła na wywiady siedem niezwykłych kobiet, które za swój cel obrały wspieranie mężów − muzyka rockowego Roberta Gawlińskiego, reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza Wiesława Myśliwskiego, fotografa Chrisa Niedenthala, kompozytora jazzowego Włodzimierza Pawlika, kardiochirurga Zbigniewa Religi i scenografa Allana Starskiego. Dzisiaj rozmawiamy o Pani to rozpisana na siedem żeńskich głosów opowieść o życiu w pozornym cieniu męża, które wcale nie musi być nużące, pozbawione wyzwań. Wręcz przeciwnie. Zawarte w książce rozmowy to barwne portrety kobiet pełnych pasji, zdobywających kolejne zawodowe i życiowe szczyty; kobiet szczęśliwych.
Życie motyli - Katarzyna Ryrych
Powiadają, że życie pisze najlepsze historie.
Tylko dlaczego niektóre są pasjonujące, a inne… po prostu nudne?
Zupełnie jakbym czytała nieciekawą książkę, myśli o swoim życiu Izydora. Syn, któremu poświęciła młodość, wydoroślał, wyjechał i automatycznie wykasował ją z pamięci. Izydora ma pięćdziesiątkę na karku i sporą nadwagę. Wspomnieniem po dorosłym już Jerzyku są jedynie kartki na święta i życzenia na Dzień Matki. Były mąż, artysta – nigdy nie mieli sobie zbyt wiele do powiedzenia – układa sobie życie z nową partnerką w luksusowym apartamencie. A ona, niedoszła tancerka (Izydora od Isadory Duncan), która zawiodła ambicje swojej matki i nadzieje, jakie w niej rodzicielka pokładała, przyjmując posadę księgowej, kończy z debetem na karcie, mieszkając kątem u ciotki na prowincji. Urocze sielskie małe miasteczko? Bynajmniej! Małe miasteczka też bywają nieciekawe i niechętne nowo przybyłym. Dobre miejsce i czas na zmianę? Najlepsze.
Amerykańska sielanka -Philip Roth
Nowe, filmowe wydanie przełomowego tekstu autora Kompleksu Portnoya.
Powieść została uhonorowana Nagrodą Pulitzera za 1998 rok.
Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza.
Bohaterem Amerykańskiej sielanki jest Szwed Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu.
Oto ukochana córka Szweda, Merry, wyrosła z kochającej, bystrej dziewczynki na zamkniętą, fanatyczną nastolatkę zdolną do niebywale brutalnego aktu politycznego terroryzmu. Z dnia na dzień Szwed zostaje wyrwany z wytęsknionej amerykańskiej sielanki i rzucony w odmęty szaleństwa. Przykuwająca, napędzana żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci, powieść ta jest arcydziełem Rotha.
Amerykańska sielanka to druga, po Kompleksie Portnoya, powieść Rotha wznowiona przez Wydawnictwo Literackie – odtąd wyłącznego wydawcę dzieł pisarza w Polsce. Teraz książka ukazuje się ponownie w filmowym wydaniu w związku z premierą (27 stycznia 2017) ekranizacji w reżyserii Ewana McGregora, który zagrał też głównego bohatera Szweda Levova. Na ekranie towarzyszą mu Dakota Fanning oraz Jennifer Connelly. To pierwszy oparty na powieści Rotha film, który spodobał się pisarzowi.
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »
- Aktualności
- "Telewizja kłamie" już 24 marca w Filharmonii Częstochowskiej
- Filharmonia Częstochowska - repertuar marzec 2019
- Filharmonia Częstochowska- repertuar LUTY 2019
- JEZIORO ŁABĘDZIE - Filharmonia Częstochowska - kwiecień 2019
- Krzysztof CUGOWSKI – Złoty Jubileusz 50 lat na 100%
- Michał Szpak Dreamer Tour 10 marca 2019
- Teatr Baniek Mydlanych oraz FUNNY BALLS SHOW
- Turnau Bedford Tour
- Wyjątkowy koncert 30-lecie na bis zespołu IRA!
- ŚMIERTELNA PUŁAPKA w Filharmonii Częstochowskiej
- Światowy Projekt 10 Tenorów w marcu 2019 w Filharmonii
- Kultura
- 56 POPIS Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- Ciało człowieka - ruchem i rytmem rodzi taniec
- Konkurs Poetycki
- LUNCH O PÓŁNOCY
- Statuetka dla organizatorów inscenizacji bitwy pod Mełchowem
- Wręczyckie Jasełka 2016
- „ETNOSTRADA” SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE 2016 r.
- Muzeum Monet..
- 58 POPIS Uczniów Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- 62. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
- Andropauza 2
- BROADWAY KAMERALNIE
- Charakterystyka sztuki współczesnej
- Cztery pory roku opowiedziane tańcem
- Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
- Festiwal filmów dokumentalnych
- Finał III Wojewódzkiego Konkursu Filmowego Video ergo sum - Widzę więc jestem - relacja
- GAUDE MATER 2016 - program
- Gwiazdy dla dzieci z Hospicjum
- Hot Jazz Spring 2016
- II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „SILESIA”
- INAUGURACJA 73. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018 Filharmonii Częstochowskiej
- IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS TRADYCYJNEGO POWOŻENIA O TROFEUM „ŚLĄSKA”
- Indywidualna Wystawa Malarstwa Gabrieli Polaczek
- Jubileusz 15 lecia Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej "Grupa Romana"
- Jubileusz 40-lecia Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie
- Koncert: EDYTA GÓRNIAK akustycznie w Filharmonii Częstochowskiej
- MUZYKA FILMOWA Krzesimira Dębskiego
- NA CZWORAKACH
- NOC MUZEÓW
- Po Portugalskim Tournée
- Potrójny wernisaż w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
- Premiera MEDIUM
- SERCA NA ODWYKU
- SIOSTRUNIE
- Sztuka dla każdego
- TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ
- Wernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki - grudzień 2018
- XX PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- Zespół 69 z Częstochowy zwycięzcą Festiwalu Bergera w Kaliszu!
- ŚWIĘTO ŚLĄSKA
- Śląski Ogród Sztuk
- Święto Śląska 2017
- Sport
- Fotele samochodowe nie tylko dla rajdowców
- Gdzie kupić najwyższej jakości deskorolkę?
- Spodnie motocyklowe – w co się ubrać na motor?
- Turniej Piłki Nożnej Dzielnicy Trzech Wieszczów
- Uprawianie sportu i urządzenia elektroniczne
- Wybieramy obuwie sportowe do gry w koszykówkę
- Wybieramy sprzęt do domowej siłowni
- Światowy sukces częstochowskiego Zespołu Tanecznego SPLOT
- Praca
- Kraj
- Świat
- Kino
- Książki
- Kulinaria
- Zdrowie
- Bezpłatne szczepienia dla dzieci mieszkających w Częstochowie
- FUNDACJA PROMYCZEK SŁOŃCA przekaż 1%
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Częstochowie i regionie.
- Kalkulator BMI
- Bezpłatne szczepienia przeciw grypie
- Chcesz zbudować masę mięśniową? Sięgnij po te odżywki!
- Jak dbać o powietrze w warsztacie samochodowym?
- Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników budowlanych?
- Jak ortodonta może skutecznie promować swoje usługi?
- Jak pielęgnować skórę twarzy?
- Jak pielęgnować włosy latem?
- Jak urządzić idealne SPA?
- Jak urządzić idealne SPA?
- Jakie właściwości ma czarny węgiel na skórę?
- Kalendarz dla Zosi
- Lasery w medycynie estetycznej – depilacja laserowa
- Na oczyszczalni biologicznej zyskasz nie tylko pieniądze
- Najskuteczniejsze metody korygowania wad zgryzu
- Piotruś prosi o 1%
- Pomiar hałasu w pracy — dlaczego warto go przeprowadzić?
- Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV
- Renta dożywotnia
- Sposoby na zdrowy styl życia dla zabieganych
- Wkładki do butów: nie tylko wygoda, ale także zdrowie!
- aparat lingwalny
- Żeby chciało się więcej!
- Podróże
- Co trzeba załatwić przed wyjazdem za granicę?
- Czym właściwie jest zielona szkoła?
- Dlaczego opłaca się zostawiać samochód na parkingu przy lotnisku?
- Dlaczego warto odwiedzić Kraków?
- EKUZ to za mało. Ile kosztuje i co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?
- Jak wybrać dobrą polisę dla dziecka na ferie?
- Nie daj się zaskoczyć zagranicą – ubezpiecz iPhone’a
- Parking na lotnisku - zadbaj o bezpieczeństwo swojego samochodu
- Podróż kamperem – o czym warto pamiętać?
- Rozkłady niedzielne w miejskiej komunikacji w święta, Sylwestra i Nowy Rok
- W poszukiwaniu najlepszego zakwaterowania w górach
- Wynajem apartamentu w Warszawie – jaki standard?
- Polecamy
- Duże i małe przyjęcia w ASTORII
- Jakie zmiany w emeryturach
- Kasy fiskalne a Internet
- Stare klucze dla "Budzika"
- 1% - nasze propozycje
- 5 najczęstszych mitów dotyczących olejów silnikowych
- Agregaty chłodnicze – jak działają i kiedy warto z nich korzystać?
- Armatura wodna na miarę potrzeb
- Balustrady z uchwytami punktowymi: o czym pamiętać?
- Beata Dysiewicz – stylistka z Częstochowy wyznacza trendy podczas światowych pokazów fryzjersko-artystycznych
- Bezpieczna jazda zimą – jak zadbać o pojazd?
- Ciepłe parapety do każdego okna
- Czas Zegarków
- Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?
- Czym są farmy renderujące?
- Czym zajmuje się branża car-audio?
- Dlaczego powinieneś wybrać styropian? Oto najważniejsze powody
- Do czego można wykorzystać butle LPG?
- Hydroponika - przyszłościowa dziedzina kultywacji roślin
- Internet skarbnicą wiedzy
- Jak dobrać odpowiedni zegarek?
- Jak ochronić taras przed słońcem i deszczem?
- Jak ożywić wnętrze?
- Jak promować usługi geodezyjne i skąd brać klientów?
- Jak przygotować ogród na przyjście wiosny?
- Jak rozsądnie podzielić majątek po rozwodzie?
- Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się zalegającego złomu?
- Jak tworzyć niezapomniane stylizacje?
- Jak usprawnić procesy produkcyjne?
- Jak wybrać skuteczny tester sieci LAN?
- Jak zadbać o urządzenia elektroniczne typu iPhone, albo Mac?
- Jak założyć akwarium? – porady dla początkującego akwarysty
- Jakie etui na telefon wybrać?
- Kiedy potrzebna jest pomoc tłumacza
- Kiedy wszystko zawiedzie, UPS musi dać radę
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Koszty związane z kampanią billboardową
- Kupić dom, czy wybudować samodzielnie?
- Lokalizator GPS do auta - czy warto kupić?
- Najbardziej uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie nie tylko w domowych instalacjach
- Niwelatory laserowe – niezawodne na placu budowy
- Osiągnij cel z szybką pożyczką
- Oświetlenie ogrodowe – styl i funkcjonalność
- Perły - biżuteria kobiet eleganckich
- Planujemy biznes - otwieranie skupu złomu
- Podróż busem – to się opłaca
- Poznaj pierwotne sposoby nabywania własności
- Precyzyjne cięcie blach maszynami CNC
- Prezent na święta dla dziewczynki – sprawdzone pomysły
- Profesjonalna obsługa BHP i przeciwpożarowa
- Profesjonalne nadruki
- Przeprowadzka za granicę krok po kroku
- Przydomowa szklarnia
- Rodzaje rynien
- Rodzaje taśm klejących, które najczęściej wykorzystujemy
- Rolety czy firanki – co warto wybrać?
- Rozwiązania usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa
- Samodzielne malowanie elewacji domu krok po kroku
- Segmentacja baz danych – efektywne działania marketingowe
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 5 w Częstochowie ogłasza nabór na rok szkolny 2018/2019
- Sprzedaż platyny – sposób na dodatkowy zarobek
- Sprzęt w salonie fryzjerskim – funkcjonalny czy designerski?
- Straciłeś oszczędności na polisolokatach? Jeszcze możesz coś zrobić!
- Szkolenia dofinansowane — kto i jak może je zyskać?
- Tapicerowane czy drewniane - które łóżko lepiej sprawdzi się w kobiecej sypialni?
- Technologia QLED TV – czym się charakteryzuje?
- Top trendy modowe na zimę 2018
- Udogodnienia dla branży przemysłowej - co warto wiedzieć?
- Urządzanie pokoju dla dziecka
- Vostok – zegarki z klasą i tradycją
- Wady i zalety gotowych projektów domów
- Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2016 r.
- Wprowadzasz się do mieszkania? Zobacz na czym nie oszczędzać!
- Wymarzony prezent dla chłopaka - zaskocz go pozytywnie!
- Wysyłanie paczek zagranicznych — czyli jak wysłać coś za granicę?
- Zakupy powinny być przemyślane
- Zestawy świąteczne dla wymagających
- [PORADNIK] Twoja emerytura
- Łożyska do wrzeciona tokarki – detal, od którego może zależeć wszystko
- Patronaty
- 70-lecie Filharmonii Częstochowskiej
- KLIMAKTERIUM 2 czyli MENOPAUZY SZAŁ
- KOCHANIE NA KREDYT
- Kochamy każde dziecko
- LUNCH O PÓŁNOCY
- OKNO NA PARLAMENT
- POLSKA NOC KABARETOWA
- Program specjalny podczas Wystawy i Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich
- Przez park na bosaka w Częstochowie
- Rusza druga edycja programu Zwolnieni z Teorii
- SIOSTRUNIE w Politechniku
- Tour de Pologne Amatorów
- Zespół Śląsk - Dni Otwarte
- Święto Śląska
- "ŚLUB DOSKONAŁY" czyli doskonała zabawa w doborowej obsadzie!
- Cud medyczny w Wilkowyjach
- IV Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków
- „Hallo Szpicbródka” w Filharmonii Częstochowskiej
- SIOSTRUNIE
- Weekend z modą w Galerii Jurajskiej
- Wizjonerzy mody w Galerii Jurajskiej
- Dobry Wieczór Kawalerski w Filharmonii
- KONCERT CHARYTATYWNY GRUPY DŻEM
- Nagrody i wyróżnienia Częstochowskich Targów Budownictwa
- Warsztaty wizerunkowe
- "Gdybym był bogaczem" - koncert w Filharmonii Częstochowskiej
- "PIKNANTNI" w Filharmonii Częstochowskiej
- 100 LAT PAŁACU NIEZNANICE
- 12. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana
- 15-lecie Kabaretu Skeczów Męczących
- 57 POPIS SSzB oraz SOB
- ALICJA W KRAINIE MUZYCZNEJ MAGII - multimedialny spektakl dla dzieci w Filharmonii na Święta
- ANDRZEJKOWY KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
- BIŻUTERIA WYROBY JUBILERSKIE MINERAŁY I SKAMIENIAŁOŚCI
- BOEING BOEING - rewelacyjna komedia już 8 października w Filharmonii Czętochowskiej
- BYĆ JAK ELIZABETH TAYLOR
- Beata Kozidrak & Bajm
- Bonnie Tyler w katowickim Spodku
- Chór Alexandrowa - koncert światowej sławy w Częstochowie
- Czysta energia – przymus przyszłości
- DZIADEK DO ORZECHÓW
- DZIADEK DO ORZECHÓW
- DZIEŃ KOBIET w Filharmonii: ANNA MARIA JOPEK & KROKE w KONCERCIE NIE TYLKO DLA PAŃ
- Dirty Dancing Music & Dance Show w Częstochowie!
- Dziadek do orzechów
- Dzień Kobiet w Cinema City
- DŻEM
- DŻEM w Filharmonii - 21.04.2018
- EDUKACJA RITY
- FESTYN INTEGRACYJNY „WRZOSOWIAK 2018”
- FESTYN INTEGRACYJNY WRZOSOWIAK 2017
- Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego na Folwarku w Kamyku
- Festyn WRZOSOWIAK 2016 [FOTY]
- Filharmonia Malucha
- Filharmonia: repertuar GRUDZIEŃ 2015
- GALA NAJPIĘKNIEJSZYCH ARII OPERETKOWYCH
- GALA TANECZNA SNAKE DANCE
- GALA ZAKOŃCZENIA ROKU CNT SNAKE DANCE 2015/2016- zapowiedź
- GOŁO I WESOŁO
- GRUPA MOCARTA I PRZYJACIELE
- Giełda Minerałów Luty 2016
- Gimnazjum nr 18 żegna absolwentów
- Godzinka spokoju
- Gra „Teraz Błeszno” - relacja
- Grzegorz Turnau “L - LIVE”
- HISZPAŃSKA MUCHA
- HOT JAZZ SPRING 2018
- I LOVE YOU
- II Jurajski Turniej Siatkówki Plażowej
- III Jura ROK Festiwal - Kłomnice - 2017
- ILUZJONIŚCI
- IMIĘ
- IX Piknik Leśno-łowiecki "CIETRZEWISKO'"
- Intryga w Filharmonii
- JEZIORO ŁABĘDZIE w Filharmonii już w marcu!
- Jak najłatwiej zdobyć bilety na wydarzenia artystyczne?
- Jezioro Łabędzie marzec 2017
- Jurajski Piknik Country
- KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU
- KABARET MŁODYCH PANÓW - "BOGOWIE"
- KLATKA DLA PTAKÓW - PREMIERA
- KLIMAKTERIUM 2
- KONCERT NIEMIECKICH ROMANTYKÓW - wygraj bilet!
- KONCERT PRZY ŚWIECACH
- KONCERT SMOLIK/KEV FOX
- KONCERT SYMFONICZNY - Anna Malesza - wygraj zaproszenie!
- KONCERT SYMFONICZNY w Filharmonii Częstochowskiej
- KONCERT WIEDEŃSKI
- Kabaret "Neo-Nówka" z najnowszym programem
- Kabaret HRABI Cyrkuśniki już 9 kwietnia w Filharmonii Częstochowskiej
- Kabaret Neo-Nówka w Filharmonii Częstochowskiej
- Kabaret Smile w premierowym programie
- Karnawałowa Gala Operetkowa
- Kaziki i Orkany - wręczone! Gimnazjum nr 18 żegna absolwentów
- Kiedy kota nie ma... w Katowicach
- Koncert "Usta milczą, dusza śpiewa" - klasycznie i humorystycznie już 12 maja w Filharmonii Częstochowskiej
- Koncert - Kasia Kowalska - 25-lecie
- Koncert 10 TENORÓW
- Koncert Dżem w Filharmonii
- Koncert IRA
- Koncert Varius Manx w Filharmonii Częstochowskiej
- Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
- Kultowe komedie: Złodziej i Klimakterium
- LUDZIE INTELIGENTNI
- LUNCH O PÓŁNOCY w Filharmonii już w listopadzie
- Ladies Night - Pomiędzy nami góry
- MICHAŁ SZPAK w Częstochowie
- MIĘDZY ŁÓŻKAMI
- MOSCOW CITY BALLET-Jezioro Łabędzie
- Maraton Pisania Listów
- Maraton Pisania Listów Amnesty International 2017
- Maraton Zumby
- Marcin Wyrostek POLACC
- Musical METRO - Spodek Katowice 18 marca 2018
- Muzyka Pink Floyd w blasku księżyca
- Na cygańską nutę
- Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili”
- Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili”
- Nie tylko MUSICALE
- Operetka z Odessy
- Osiedlowy Piknik Rodzinny na Trzech Wieszczów
- Osiedlowy Piknik Rodzinny- relacja
- Ostra Jazda
- PAWEŁ DOMAGAŁA - Koncert w Filharmonii
- POLOWANIE NA ŁOSIA - plejada gwiazd w kryminalnej komedii romantycznej
- POZORY MYLĄ - PREMIERA OGÓLNOPOLSKA!
- PRZYGODA Z OGRODNIKIEM
- Pectus - Koncert z okazji Walentynek!!!
- Percival Schuttenbach rusza w trasę
- Piknik naukowy [zdjęcia]
- Piknik osiedlowy na ulicy Filomatów
- Polak – to brzmi dumnie
- Polska Noc Kabaretowa 2016
- Polska Noc Kabaretowa 2017
- Pomoc pokrzywdzonym przestępstwem
- Pozytywni
- Procol Harum w Polsce
- Projekt (Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie.
- Projekt Getto. Częstochowskie Dziedzictwo.
- ROMEO I JULIA - KLASYKA ŚWIATOWEGO BALETU w Filharmonii Częstochowskiej
- Rocznica Klubokawiarni Alternatywa 21
- SERGEI BABAYAN RECITAL FORTEPIANOWY
- SYLWESTER Z KSIĘŻNICZKĄ CZARDASZA
- SYMPHONICA - muzyka, wizualizacje, taniec i światło czyli wyjątkowy spektakl.
- Silesia Wokal Tour - wybieramy najlepszy głos na Śląsku
- Soyka dla Hospicjum
- Spektakl komediowy "KŁAMSTWO'" w Filharmonii Częstochowskiej
- Spódnice w górę na Ladies Night!
- Stare Dobre Małżeństwo zagra w Częstochowie
- Studniówka 2019 w II L.O. im. Romualda Traugutta
- Sztuka dla każdego - wydarzenie plenerowe
- SŁONECZNA LINIA
- TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY MAŁY KSIĄŻĘ
- TRIATHLON STORY
- Tak Galeria Jurajska świętowała 5-urodziny [zdjęcia]
- Targi Biżuteri, Wyrobów Jubilerskich i Skamieniałości
- Targi ślubne w Częstochowie - fotorelacja
- Tłumy na koncercie Mrozu w Galerii Jurajskiej [zdjęcia]
- V Gala Zakończenia Roku CNT SNAKE DANCE
- V Konkurs Wokalny im Reszków
- VIII Bal na rzecz Hospicjum Dziecięcego w ASTORII
- W Krainie Operetki i Musicalu
- WIELKA GALA NOWOROCZNA w Filharmonii Częstochowskiej
- Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu
- Weekend z KLIMAKTERIUM w Filharmonii Częstochowskiej!
- Wystawa fotografii uczniów Zespołu Szkół im. B. Prusa 2017
- Wystawa i Giełda Biżuterii, Rękodzieła, Minerałów i Skamieniałości -3 i 4 lutego 2018
- Wystawa i Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich w Klubie Politechnik
- Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich
- Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich
- Wystawcy Targów Biżuterii i Skamieniałości znowu zaskoczyli kreatywnością
- XI FESTIWAL WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA
- XXIV Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych
- XXIV Salon Artystyczny
- ZAKOŃCZENIE 72. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2016/2017
- Zabawa stulecia. Polska Noc Kabaretowa 2018
- ZŁODZIEJ w Filharmonii
- ZŁODZIEJ w Filharmonii
- Złodziej
- ŚMIECHOTERAPIA – recital KRYSTYNY SIENKIEWICZ
- ŚWIATOWY PROJEKT 10 TENORÓW TOUR 2018/2019 w Polsce
- “Tego jeszcze nie grali” - najnowszy program Kabaretu Moralnego Niepokoju
- „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” podczas Ladies Night w Cinema City
- „LISTY DO M.3” PODCZAS „LADIES NIGHT”
- „Raz się żyje”, czyli kwietniowe Ladies Night na wesoło
- Opinie o pracodawcach