Promed Optyk. CZAS NA WZROK 40 +
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

ŚWIĘTO ŚLĄSKA

XVI EDYCJA PIKNIKU ARTYSTYCZNEGO

„ŚWIĘTO ŚLĄSKA”

 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza publiczność do Koszęcina na szesnastą edycję swojej urodzinowej imprezy - „Święto Śląska”. Rok temu Zespół świętował 60 lat, w tym roku okazja do spotkania jest nie mniej uroczysta - dobiegł końca kilkuletni projekt inwestycyjny dofinansowany ze środków Unii Europejskiej pn. „Rewitalizacja Zespołu Pałacowo - Parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej – II i III etap”. Wielkie otwarcie 28 czerwca o godz. 18:30.

 

Przez kilkanaście lat historii Święta Śląska, Zespół zdążył przyzwyczaić publiczność do wysokiego poziomu artystycznego imprezy. Zakończenie kolejnego sezonu i rocznica urodzin „Śląska” to doskonała okazja do wspólnej, rodzinnej zabawy w odnowionym zespole pałacowo - parkowym w Koszęcinie - siedzibie Zespołu „Śląsk”. Na tegoroczną edycję imprezy, połączoną z otwarciem zrewitalizowanej siedziby, Zespół „Śląsk” zaprasza do Koszęcina od 27 do 29 czerwca. 

 

 „Śląsk” zaprosił na swoje urodziny znakomitych gości, którzy wystąpią na plenerowej scenie w koszęcińskim parku oraz podczas licznych imprez towarzyszących Z okazji „Święta Śląska” siedzibę Zespołu wypełnią: muzyka, teatr, taniec, śpiew i kabaret.

 

Dzień pierwszy - 27 czerwca

 

Już w piątkowy wieczór zapraszamy do Koszęcina na inaugurację projektu pn. Platforma Artystyczna „Wehikuł Sztuki”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To inicjatywa, której celem jest zaprezentowanie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych polskich teatrów dramatycznych, teatrów tańca - tych klasycznych w formie, jak i teatrów prezentujących alternatywne formy wypowiedzi artystycznej z wykorzystaniem współczesnej techniki i nowoczesnych form scenicznych. W  ramach projektu przez trzy dni zapraszamy publiczność na wyjątkowe spektakle, wstęp na wszystkie z nich jest wolny:

- 27 czerwca, godz. 19:00 - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach- „Mayday” - scena plenerowa w siedzibie Zespołu „Śląsk”.

- 28 czerwca, godz. 22:00 - „Ballo d’Amore” Balet Dworski „Cracovia Danza” - dziedziniec i scena plenerowa. w siedzibie Zespołu „Śląsk”.

- 28 czerwca, godz. 22:00 - „e/motion” Krakowska Akademia Tańca - dziedziniec i scena plenerowa.             

- 29 czerwca, godz.16:00 – „Kilku Ekscentryków i Słoooń” - Teatr Klinika Lalek w Wolimierzu -  dziedziniec i scena plenerowa w siedzibie Zespołu „Śląsk”.

Miłośników muzyki organowej z pewnością zainteresuje koncert Huberta Marona, 
z towarzyszeniem chóru chłopięcego „Śląskie Słowiki” - Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej (godz. 18:00). W Klubie Muzycznym GAMA - Dom Pracy Twórczej, odbędzie się 
z kolei koncert jazzowy Adam Taubitz Fusion Band (godz. 21:00)

Dzień drugi i trzeci - 28 i 29 czerwca

 

Gwiazdą programu tegorocznego Święta Śląska będą dwa największe zespoły pieśni i tańca w Polsce - „Śląsk” i „Mazowsze”. Na galowy, plenerowy koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszamy w sobotę, 28 czerwca o godz. 20:00. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpi na scenie głównej w niedzielę, 29 czerwca, godz. 20:00. Nie zabraknie także wielkich gwiazd polskiego kabaretu: Joanny Bartel (sobota, godz. 15:00), grupy Paranienormalni (sobota, 17:30) i Marcina Dańca (niedziela, 15:00). Wszyscy, którzy potrafią i lubią opowiadać dowcipy będą mogli zaprezentować się na kabaretowej scenie osobiście, w ramach konkursu na mistrza śląskich kawałów pod kierunkiem Joanny Bartel. W sobotni wieczór występy na scenie głównej dopełni - wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach - big band Wind Band z Olesna, który zaprezentuje najpiękniejsze standardy muzy rozrywkowej i jazzowej (sobota, godz. 16:00)

 

Niedzielę w siedzibie Zespołu „Śląsk” zainauguruje show Marcina Dańca (godz. 15:00) - artysty kabaretowego, znanego i uwielbianego przez polską publiczność już od dwudziestu lat. Nurt muzyki folkowej - tak chętnie prezentowanej podczas każdego „Święta Śląska” - będzie reprezentował Finalista Must be the Music - zespół Bubliczki (niedziela, godz. 18;00). Pop - rock zagra kolejny uczestnik popularnego talent show Polsatu - zespół Great Line z Kalet (niedziela, godz. 17:00). Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” (godz. 20:00)

 

Imprezy towarzyszące

 

Program artystyczny wzbogacą liczne imprezy towarzyszące, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród znakomitych atrakcji między innymi pokaz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca (sobota, park, od godz. 14:00), premiera filmu „Tylko Taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej” (niedziela, Sala Widowiskowa, Pawilon im. E. Kamińskiej godz. 16:00). warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik (boisko, sobota - niedziela godz. 13:00), metamorfozy z Zespołem „Śląsk”, które poprowadzi grupa artystyczna Intercoiffure Polska (sobota, godz. 16:00 - 20:00), show kwiatowe w wykonaniu laureatów Mistrzostw Polski Florystów oraz artystek Zespołu „Śląsk” (sobota, scena główna, godz. 19:00). Wystawę kwiatową będzie można zwiedzać w niedzielę, od godz. 13:00 w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej.

W niedzielę zapraszamy miłośników aktywnej rozrywki do parku, gdzie odbędą się Mistrzostwa Śląska w Nordic Walking (od godz. 9:00 do 15:00) i Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Lublinieckiego i Dyrektora Zespołu „Śląsk” (godz. 11:00). O Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk” będą także walczyć wielbiciele skata (niedziela, Klub GAMA w Domu Pracy Twórczej, godz. 13:00).

Ponadto w sobotę i niedzielę konkurs wokalny - Rozśpiewany „Śląsk” (Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej, Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej, godz. 9:00 - 15:00), możliwość zwiedzania Izby Tradycji Zespołu „Śląsk” (9:00 - 19:00), smakołyki śląskiej kuchni (polana w parku i dziedziniec od 13:00 do 20:00), park zabaw i rozrywki (od 13:00), warsztaty florystyczne, plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci (dziedziniec, godz. 13:00) a na „Polanę Leniwców” zapraszamy miłośników letniego pikniku na łące (polana między pałacem a stawem, od godz. 13:00)

Wstęp na XVI Piknik Artystyczny „Święto Śląska” jest wolny!

 

Harmonogram „Święta Śląska” od A do Z…

 

SOBOTA 28.06

 

15:00 - Joanna Bartel                 

16:00 - Wind Band                                  

17:30 - Kabaret Paranienormalni      

20:00 - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”                                 

 

NIEDZIELA 29.06

 

15:00 - Marcin Daniec                      

17:00 - Great Line                                   

18:00 - Bubliczki                                      

20:00 - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”                 
 

Imprezy i wydarzenia towarzyszące:

 

PIĄTEK 27.06

 

17:30 - Wernisaż wystawy „Opuszczone klasztory, sekularyzacja klasztorów śląskich w 1810 roku i ich dalszy rozwój” – zbiory z muzeum Oberschlesischnes Landesmuseum w Rattingen -  sala wystawiennicza w Pałacu.

18:00 - Hubert Maron – koncert organowy z towarzyszeniem chóru chłopięcego „Śląskie Słowiki” -  Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej.

19:00 - Teatr Śląski – „Mayday” – w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” - scena główna.

21:00 - The Adam Taubitz Band - koncert jazzowy - Klub GAMA,  Domu Pracy Twórczej.

 

SOBOTA 28.06.

 

9:00 – 15:00 - Rozśpiewany „Śląsk” – konkurs wokalny - Kameralna Sala Koncertowa 
w Kaplicy Pałacowej,  Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej.

13:00 - Warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik – dziedziniec, boisko.

14:00 - Pokaz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca – park.

15:00 - Śląski Wic – konkurs na najlepiej opowiedziany żart  –  prowadzi Joanna Bartel - scena główna.

16:00 – 20:00 - Metamorfozy z Zespołem „Śląsk” – grupa artystyczna Intercoiffure Polska.

19:00 - Show kwiatowe w wykonaniu laureatów Mistrzostw Polski Florystów  (Monika Łątka, Ilona Szołtysek, Tomasz Iwanow) oraz artystek Zespołu „Śląsk” – scena główna.

22:00 - Cracovia Danza i Krakowska Akademia Tańca – teatralny kolaż artystyczny 
- w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” - dziedziniec i scena główna.

 

NIEDZIELA 29.06.

 

9:00 – 15:00 - Mistrzostwa Śląska w Nordic Walking - park.

9:00 – 15:00 - Rozśpiewany „Śląsk” – konkurs wokalny - Kameralna Sala Koncertowa 
w Kaplicy Pałacowej,  Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej.

10:00 - Turniej Skata o Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk” - Klub GAMA, Dom Pracy Twórczej.

11:00 - Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Lublinieckiego i Dyrektora Zespołu „Śląsk” – mecze finałowe - park.

13:00 - Warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik – boisko.

13:00 Wystawa kwiatów - Sala Wystawienniczej - Pawilon im. E. Kamińskiej.

16:00 - „Kilku Ekscentryków i Słoooń” – Teatr Klinika Lalek z Wolimierza – w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” – dziedziniec.

16:00 - Premiera filmu: „Tylko Taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej” – Sala Widowiskowa, Pawilon im. E. Kamińskiej.

 

Ponadto w sobotę i niedzielę:

 

9:00 - 19:00 -  Skarby „Śląska” – Izba Tradycji otwarta dla zwiedzających - Domu Pracy Twórczej.

13:00 -  Park Zabaw i Rozrywki - park.

13:00 –  22:00 - „Gotowanie na polanie” w wykonaniu najlepszych kucharek na Śląsku 
- polana i dziedziniec.

13:00 - „Polana Leniwców” – dla miłośników letniego pikniku na łące - polana między pałacem a stawem.

13:00 - Warsztaty florystyczne, plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci – dziedziniec.

18:00 Klub GAMA - Dom Pracy Twórczej.

 

Zakończenie projektu inwestycyjnego

 

Podczas tegorocznego „Święta Śląska” nastąpi uroczyste otwarcie obiektu po zakończeniu prac związanych z realizacją Projektu pn. „Rewitalizacja Zespołu Pałacowo – Parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej – II i III etap” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.1. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

 

Kosztem ponad 40 mln złotych wykonano szeroki zakres prac remontowych zarówno w pałacu, jak i wokół niego. W lewym skrzydle pałacu przebudowano strefę wejściową, przywracając pierwotną formę wejścia od strony parku. Przebudowano także pomieszczenia dydaktyczne, w tym reprezentacyjne, administracyjne, sanitarne oraz komunikacyjne na wszystkich kondygnacjach w przebudowywanej części skrzydła. W prawym skrzydle pałacu przebudowano i wyremontowano pomieszczenia kostiumerni, szwalni, szewca oraz komunikacyjne. Przywrócono także przedwojenną formę wieży pałacowej tj. kopuły z tarasem widokowym oraz zegarem w południowej ścianie wieży, a także zaadaptowano trzon i część nieużytkowanego poddasza na bazę noclegową.

W łączniku zaadaptowano parter i I-e piętro na bazę noclegową (pomieszczenia na parterze przystosowano dla osób niepełnosprawnych) oraz poddasze z przeznaczeniem na salę wystawienniczą. Rewitalizację przeszedł też park wokół pałacu. Przeprowadzono renowację parkowej roślinności, wykonano nowe nawierzchnie parkowych alejek, dróg dojazdowych i parkingów, wybudowano nowe ogrodzenie, w parku pojawiły się ławki i latarnie, jest też plac zabaw dla dzieci, dwufunkcyjne boisko sportowe do koszykówki i siatkówki oraz kort do tenisa ziemnego. W ramach projektu poddano rekultywacji parkowy staw, który ozdobiła efektowna fontanna. Przebudowie podlegał także budynek garażu, który już w nowoczesnej formie będzie służył zespołowemu transportowi. Zadbano również o to, czego na co dzień nie widać, a zdecydowanie usprawnia prawidłowe funkcjonowanie całego obiektu - pracom remontowym poddano sieć uzbrojenia podziemnego, w tym m.in. kanalizacji, sieci niskoprądowych i elektrycznych.  

 

Celem strategicznym Projektu jest rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego na terenie Polski i Europy, a przede wszystkim:

-      Poszerzenie form programowej działalności Zespołu - profesjonalnej instytucji kultury wyspecjalizowanej w scenicznej prezentacji muzyki, pieśni, tańców oraz strojów regionalnych i narodowych;

-      Rozpowszechnianie wiedzy o tradycyjnych i współczesnych problemach regionu śląskiego wśród dzieci i młodzieży;

-      Wzrost poziomu wiedzy poprzez szkolenia i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli specjalizujących się w tematyce regionalnej, instruktorów amatorskich zespołów artystycznych, animatorów kultury, studentów kierunków uniwersyteckich;

-      Poszerzenie kręgu odbiorców warsztatów wokalnych i choreograficznych kierowanych do polskich, polonijnych i zagranicznych grup artystycznych;

-      Zwiększenie liczby prezentacji muzycznych, widowiskowych i teatralnych form artystycznych;

-      Zwiększenie zakresu oddziaływania jako ośrodka gromadzenia oraz wystawienniczego udostępniania eksponatów dokumentujących regionalną kulturę materialną;

-      Poszerzenie grona odwiedzających koszęciński pałac i Kościół Świętej Trójcy

-      Projekt przyczyni się do realizacji zadań Ministerstwa Kultury związanych z promocją dorobku polskich artystów w kraju.

 

Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie od 1953 roku jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W 2001 roku, w ramach istniejącej struktury Zespołu powstał Dział Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, którego głównym celem jest rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego Śląska. W 2005 roku Zespół „Śląsk” pozyskał fundusze ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na prace mające na celu rewitalizację Zespołu Pałacowo-Parkowego, na potrzeby m. in. powstałego Działu Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Pozyskane środki pozwoliły sfinansować projekt architektoniczny oraz pierwszy etap remontu. W ramach prowadzonych prac pierwszego etapu do lipca 2008 roku wyremontowano dawny budynek ujeżdżalni (Pawilon im. Elwiry Kamińskiej), w którym znajduje się nowoczesna Sala Widowiskowa, sale wystawowe, sala baletowa oraz studio nagrań. Odtworzono również budynek folwarczny (Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza), który zaadaptowano na potrzeby dydaktyczno – szkoleniowe oraz wyposażono w zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Prace remontowe w samym pałacu objęły skrzydło zachodnie, w którym adaptowano nieużytkowe poddasze na bazę noclegową, poddano remontowi m. in. sale Balową, Kominkową i Zieloną wraz z wyposażeniem oraz dokonano częściowej przebudowy i remontu pomieszczeń parteru (recepcja, hol, szatnia, sanitariaty).  W 2010 roku przyznane zostały środki finansowe na kontynuację rozpoczętych prac remontowych. Dofinansowanie przyznane zostało przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt pt. Rewitalizacja Zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej – II i III etap, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe”. Prace II i III etapu objęły dalszą przebudowę pałacu, remont i przebudowę garażu dla autobusów, remont i budowę sieci uzbrojenia podziemnego, ogrodzenia, remont dróg i chodników oraz odtworzenie założenia parkowego wraz ze stawem.

 

 

 

 

Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta