Green Pack Częstochowa
 
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

 

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 18 min. 39 sek. temu

Kłobucka Skarbowka pomogła w zatrzymaniu vatowcow

22 maj, 2019 - 19:36

Działania sprawców zostały udaremnione w wyniku wspólnych działań organów ścigania oraz organów skarbowych – w tym Urzędu Skarbowego w Kłobucku.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka–Konopka, zatrzymania tych pięciu osób na polecenie prokuratury dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej.

Zatrzymane osoby to – jak podała rzeczniczka prokuratury – członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej od początku września 2015 roku do maja 2016 roku zarówno w Polsce – na terenie województwa mazowieckiego i śląskiego, jak i w Czechach i na Słowacji.

– Zatrzymania nastąpiły w wieloosobowym śledztwie prowadzonym w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie (…), w którym na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono strukturę zorganizowanej grupy przestępczej oraz ujawniono przestępcze działania związanych z nią osób – podała rzeczniczka prokuratury.

343 miliony nienależnego zwrotu podatku

Poinformowała, że „celem działania sprawców było uzyskanie z Urzędów Skarbowych łącznej kwoty ponad 343 mln zł z tytułu nienależnego zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług na rzecz powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych, które działały w ramach badanej grupy przestępczej”.

Zabłocka- Konopka przekazała też, że w celu uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT podejrzani stworzyli „łańcuch podmiotów gospodarczych” obracających łatwo zbywalnymi towarami, takimi jak kawa, baterie, maszynki do golenia, krem czy drażetki znanych marek.

Ponadto dokonywali „przelewów pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi firm założonych dla celów działania grupy, prowadzili pozorną działalność gospodarczą, sporządzali dokumentację poświadczającą nieprawdę oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT”.

Tymczasowy areszt

Prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie, a Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia uwzględnił je i podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Za zarzucane przestępstwa grozi podejrzanym kara pozbawienia wolności do 10 lat a także kara grzywny.

Prokuratura poinformowała też, że sprawa ma charakter rozwojowy, gromadzone są też dowody, „które pozwolą na ustalanie kolejnych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z badanymi przestępstwami”.

Działania sprawców zostały udaremnione w wyniku wspólnych działań organów ścigania oraz organów skarbowych – w tym Urzędu Skarbowego w Kłobucku.

ŹRÓDŁODrób górą!

20 maj, 2019 - 15:38

KONKURS. Za nami finał regionalnego XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, organizowanego przez KRUS. Wygrało gospodarstwo rolne pani Renaty Wiesner z miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim

Etap regionalny rozstrzygnięto w zabytkowych, pięknych wnętrzach historycznej części Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – sali marmurowej. Patronat nad tą częścią wojewódzkiego konkursu objął Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Nagrody wręczał gospodarz miejsca, wicewojewoda śląski, Robert Magdziarz. Oprócz wręczanego uczestnikom cennego sprzętu i narzędzi do gospodarstwa domowego nagrodą były zdjęcia ze słynnego westybulu katowickiego urzędu.

Zwyciężczyni, pani Renata Wiesner, gospodarzy na powierzchni 2,6 hektara. Od 20 lat prowadzi działalność ujętą, według nomenklatury urzędniczej, w „dziale specjalnym produkcji rolnej” – czyli hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 tys. sztuk tych zwierząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Do hal wejść nie można, ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób. Zautomatyzowane wnętrza, jak i pomieszczenia nafaszerowane maszynami i osprzętem, robią duże wrażenie.

Drugie miejsce przyznano państwu Annie i Piotrowi Mikołajczykom z miejscowości Czechowice-Dziedzice, w gminie Czechowice-Dziedzice, w powiecie bielskim.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo pani Barbary Waleczek z miejscowości Mnich, w gminie Chybie, powiat cieszyński.

Do XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, zgłosiło się 14 indywidualnych gospodarstw rolnych z terenu działania Placówki Terenowej KRUS w Katowicach oraz współpracujących placówek terenowych w: Rybniku, Raciborzu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu. Oprócz laureatów nie zapomniano nagrodzić pozostałych uczestników konkursu, w którym udział wymaga trochę odwagi od startujących. Podstawą do oceny jest bowiem profesjonalny audyt dokonywany przez specjalistów z PIP, KRUS, ŚODR, Śląskiej Izby Rolniczej.

Dziewieciorgu uczestnikom przyznano wyróżnienia. Byli to: Edyta Grela z Woli Libertowskiej, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Justyna i Zbigniew Czech z Jeziorowic, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Leszek Adamczyk z Olzy, w gminie Gorzyce, w powiecie wodzisławskim; Dominik Hohenberg z Pniowa, w gminie Toszek, w powiecie gliwickim; Grzegorz Badura z Kieleczek, w gminie Wielowieś, w powiecie gliwickim; Dorota i Adam Cieślar z Dzięgielowa, w gminie Goleszów, w powiecie cieszyńskim; Waldemar Kukla z Jasienicy, w gminie Jasienica, w powiecie bielskim; Grzegorz Krywult z Bielska-Białej, Piotr Gruszka z Żabnicy, w gminie Węgierska Górka, w powiecie żywieckim.

Specjalnie wyróżniono Mariolę i Damiana Walusiów z Tychów oraz Pawła Salamona z miejscowości Połomia, w gminie Mszana, powiat wodzisławski.

Cenne nagrody dla laureatów i wyróżnionych ufundowali: OR KRUS w Częstochowie, Śląska Izba Rolnicza w Katowicach, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, AGROFUN Ośrodek szkolenia i pozyskiwania środków unijnych w Raciborzu, Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach, Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. (oprac. red.)Były właściciel Wisły znowu zatrzymany

18 maj, 2019 - 08:25

POLICJA. Pochodzący z Rędzin Jakub M., były właściciel Wisły Kraków znów ma problemy z prawem. Jak podał TVN mężczyzna został zatrzymany w Warszawie podczas próby wyłudzenia drogiego sprzętu elektronicznego oraz samochodu marki porsche.

Jak podał TVN 24 pochodzący z Rędzin Jakub M., który w 2016 roku był właścicielem Wisły Kraków miał zostać zatrzymany podczas próby wyłudzenia sprzętu elektronicznego o wartości 240 tys. zł oraz samochodu porsche o wartości ponad pół miliona złotych. Mężczyzna miał posługiwać się przy tym sfałszowanymi dokumentami. Śledczy wstępnie zakładają postawienie M. zarzutu oszustwa.

W przeszłości Jakub M. miał już problemy z prawem. Kiedy na krótko stał się właścicielem Wisły, wypłacił sobie wszystkie pieniądze znajdujące się na koncie klubu pieniądze – było to blisko 500 tys. zł. Wiosną bieżącego roku M. został za to skazany na 60 tys. zł grzywny, musiał również zwrócić klubowi wszystkie przywłaszczone pieniądze. Ponadto w grudniu minionego roku przeciwko M. skierowano akt oskarżenia dotyczący przejęcia Wisły. Mężczyzna będzie odpowiadał za posłużenie się sfałszowanymi gwarancjami bankowymi oraz fałszywymi listami intencyjnymi od potencjalnych sponsorów.Nasi walczą o finał

17 maj, 2019 - 21:52

Zespół HaszTak, który współtworzą mieszkańcy naszego regionu, ma szansę na świetny wynik w programie Disco Star na kanale Polo TV. Jak możemy pomóc naszym w sukcesie? I czym wyróżnia się zespół HaszTak? O tym właśnie piszemy

Członkowie zespołu HaszTak rozpoczęli wspólną przygodę z muzyką trzy lata temu. Początkowo nawet jeszcze bez obecnej nazwy – po prostu nagrywając i umieszczając wszystko na YouTube. Z czasem o swej działalności zaczęli myśleć bardziej na poważnie. Zespół, w którego składzie występuje Paweł Jędrzejczyk z Kłobucka, Michał Robak z Radomska i Anita Alex. z Łodzi, jeszcze w zeszłym roku zaznaczył swoje ambicje nagranym pierwszym teledyskiem do piosenki „Mamy całą noc”. Tym razem to własna kompozycja tych trojga muzycznych przyjaciół. Każdy bez trudu znajdzie ją na YouTube oraz może wysłuchać na antenie radia Twoja Polska Stacja z Częstochowy (101.9 FM). Zespół wybrał działalność artystyczną w nurcie muzyki tanecznej. Ale już wspomniana piosenka pokazuje, że ambicją muzyków nie są jedynie suche i ograne, czysto elektroniczne brzmienia klawiszy. HaszTak wplata w to też dość obficie brzmienia prawdziwego saksofonu oraz klarnetu i sporą szczyptę akordeonu. Łączy więc tak lubianą przez masy prostotę tego gatunku muzyki z nienarzucającą się odrobiną ambitniejszej przyprawy, która całość dostrzegalnie urozmaica. Naszym zdaniem efekt jest ciekawy. I na pewno wart tego, by na własne uszy przekonać się, jak to brzmi. A potem – wybrać się na koncert. Już tego lata HaszTak wystąpi na kilku dużych imprezach w kraju, m.in. w naszym, podczęstochowskim Olsztynie oraz na największym w Polsce festiwalu muzyki tanecznej w Olsztynie (w tym roku zamiast Ostródy) na północy kraju.

Zespół daje z siebie wszystko nie tylko na koncertach. Z powodzeniem bierze też udział w programie Disco Star. Miłośnikom muzyki disco wyjaśniać tego nie musimy, ale dla tych, którzy rzadziej sięgają po tę muzykę wyjaśnijmy, że to popularny program na Polo TV – dostępnej wszak za darmo i dla każdego w pakiecie naziemnej telewizji cyfrowej. Ten rodzaj talent show miał już kilka kolejnych edycji i cieszy się zasłużonym miejscem na antenie stacji od siedmiu lat. Prowadzi go gwiazda i legenda disco polo – Marcin Miller, lider zespołu Boys.
Tu dochodzimy do sprawy aktualnie ważnej i pilnej. Jak często bywa w takich programach, wiele zależy od widzów. HaszTak ma szansę dostać się do finału. Aby tak się stało – zrobimy najlepiej, jeśli sami wesprzemy swych ziomków. Jak to zrobić? O to pytamy Pawła Jędrzejczyka, czyli tego z trójki muzyków, który mieszka dokładnie w najbliższym nam regionie.

– Gdyby zdarzyło się tak, że podczas programu nie dostaniemy się do finału, to jeszcze nic straconego. Bo ciągle miejsce w finale będą mogły dać nam SMS-y. I w takich okolicznościach, nie ukrywamy, bardzo będziemy liczyć na Was, drodzy Czytelnicy. Na to, że tymi SMS-ami zechcecie dać nam miejsce w finale. Głosowanie w ten sposób jest łatwe. Pod koniec odcinka będą pokazani wszyscy uczestnicy, którzy będą mieli swoje numery. I trzeba będzie po prostu wysłać SMS na swojego faworyta. Czyli, rzecz jasna, na HaszTak – śmieje się Paweł Jędrzejczyk. – Jaka będzie treść SMS-u i na jaki numer trzeba będzie go wysłać, to wszystko okaże się w sobotę. Podczas oglądania Disco Star na Polo TV. Zachęcamy również do śledzenia profilu tej stacji na Facebooku – dodaje muzyk z Kłobucka.

Takie wsparcie od swoich rodaków będą pewnie dostawać wszystkie zespoły. Gdyby się więc miało okazać, że HaszTak będzie potrzebować tej SMS-owei pomocy, to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy pokazali, że to my „mamy moc”. Co w zamian? Zespół zapowiada, że odwdzięczy się ciekawymi nowymi projektami.

– Mogę już zdradzić, iż wkrótce odbędzie się premiera naszego nowego utworu, którego tytułu jeszcze nie podajemy. Bez wątpienia będzie to produkcja „na bogato”, z powerem, do której nakręciliśmy bardzo zaskakujący i nietypowy teledysk, jakiego jeszcze w Polsce nie było. I który zaskoczy na pewno nie jedną osobę w branży – uchyla rąbka tajemnicy nasz rozmówca. Szczerze zachęcamy, by wesprzeć naszych. I życzymy im sukcesów. W programie – i w ogóle na scenie. (jar)Nowe bezpłatne e-wydanie jest już dostępne!

16 maj, 2019 - 18:17

Zachęcamy do pobrania elektronicznego wydania Nowej Trybuny Częstochowskiej

Pobierz E-WYDANIE bezpłatnie!NOC MUZEÓW 2019 W CZĘSTOCHOWIE

14 maj, 2019 - 17:15

Impreza jak zwykle będzie szansą, aby za darmo odwiedzić placówki Muzeum Częstochowskiego i wziąć udział w specjalnie zaplanowanych na tę okazję wydarzeniach. W tym roku noc muzealnych atrakcji odbędzie się 18 maja i potrwa od godz. 18.00 do północy.

 

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Pomysł wkrótce podchwyciły inne miasta w całej Europie. Podczas tej wyjątkowej nocy liczba gości odwiedzających placówki muzealne, sale wystawowe czy galerie znacząco wzrasta w stosunku do zwykłych dni. Dogodna pora – późnowieczorne godziny w weekend – sprawia, że wiele osób właśnie wtedy korzysta z okazji, aby zapoznać się z ofertą wystawienniczą swoich lokalnych muzeów, a przez to lepiej poznać swoją miejscowość, jej dzieje i dziedzictwo kulturowe zgromadzone w postaci muzealnych eksponatów czy dzieł sztuki. Pierwszym polskim miastem, w którym zorganizowano Noc Muzeów, był Poznań – miało to miejsce w 2003 roku. Od lat akcję organizuje także Muzeum Częstochowskie.

Podczas Nocy Muzeów swoje podwoje otworzą: Ratusz, Galeria Dobrej Sztuki, Pawilon Wystawowy, Zagroda Włościańska, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Kamienica Mieszczańska – Muzeum Żydów Częstochowian oraz Rezerwat Archeologiczny.

Wstęp na wydarzenia Nocy Muzeów – wolny.

Oto szczegółowy program:

Ratusz
godz. 18.00, 19.30 – Wagi, odważniki, stemple… i sklep kolonialny – spotkanie z Barbarą Szyc na wystawie (Bez)miar objętości, kolekcja metrologiczna Mieczysława Szyca. Warsztaty tematyczne dla dzieci w wieku 7–10 lat z konstrukcyjnymi klockami K’ Nex z Multicentrum „Zodiak”

UWAGA! Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr tel. 504 757 502. Liczba miejsc ograniczona. Prowadzenie – Justyna Cocyk, Katarzyna Ociepa

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – oprowadzanie kuratorskie z Małgorzatą Szczęsną i Mariuszem Grzybem po wystawie Dzieje miasta Częstochowy

godz. 18.00 – Ratusz w Starej Częstochowie nad Wartą w świetle badań archeologicznych, wykład Iwony Młodkowskiej-Przepiórowskiej, archeolożki prowadzącej badania wykopaliskowe na Starym Rynku w Częstochowie

godz. 21.00 – recital Macieja Rudlickiego

godz. 22.00 – oprowadzanie kuratorskie z Markiem Nowakiem po wystawie Ku gwiazdom… przygotowanej w ramach 50. rocznicy lądowania na Księżycu (z atrakcjami)

Ratusz, plac Biegańskiego
godz. 18.00–21.00 – Opowiadamy o świecie… W mongolskiej jurcie – autorskie warsztaty etnograficzne. Gry planszowe z wybranej części świata. Degustacja specjalnie przygotowanej mieszanki herbat

Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47
godz. 19.30 – spotkanie z fotografikiem Jacentym Dędkiem na wystawie portretprowincji.pl

Pawilon Wystawowy, Park Staszica
godz. 18.00 – Skarby jurajskiego morza – plastyczne warsztaty rodzinne na wystawie Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej. Odkryj, czym są i jak powstają skamieniałości, kto to jest paleontolog, jakie zwierzęta zamieszkiwały przed 160 milionami lat na naszym terenie. Prowadzenie – Elżbieta Janik

godz. 19.00, 20.00, 21.00 – oprowadzanie kuratorskie z dr Ewą Kaczmarzyk po wystawie Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej

godz. 20.00 – Wprowadzenie do świata komiksu – spotkanie z Krzysztofem Skrzypczykiem, komiksologiem na wystawie Historia Polski według komiksu

godz. 21.00 – Tworzyć komiksy każdy może – warsztaty scenariuszowo-rysunkowe dla początkujących. Prowadzenie Krzysztof Skrzypczyk

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica
godz. 18.00, 19.00, 20.00 – oprowadzanie kuratorskie z dr. Łukaszem Pabichem po wystawie Historia górnictwa rud żelaza. Liczba miejsc ograniczona

Zagroda Włościańska, ul. 7 Kamienic 4
godz. 18.00 – udostępnienie zbiorowej wystawy tkanin Pasje twórcze członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Wandy Wereszczyńskiej

Rezerwat archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20
godz. 20.00 – Wino w starożytnym Sudanie – otwarcie wystawy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniuoraz spotkanie z dr Dobiesławą Bagińską zatytułowane Sudan w przeszłości. Wystawa przedstawia historię uprawy winnej latorośli w Sudanie (starożytnej Nubii), funkcjonowanie tłoczni wina, produkcję lokalnych amfor na wino oraz wymianę handlową i transport amfor z winem z terenów położonych nad Morzem Śródziemnym do Nubii w okresie meroickim, postmeroickim i chrześcijańskim, czyli od II w. p.n.e. do XIV wieku n.e.

Dom Poezji, ul. Jasnogórska 23
godz. 19.00 – Halina Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach. Spotkanie z autorami książki Zbigniewem Mygą i Kaliną Słomską

Kamienica Mieszczańska. Muzeum Żydów Częstochowian, ul. Katedralna 8
godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – oprowadzanie kuratorskie z Wiesławem Paszkowskim po wystawie Żydzi Częstochowianie

godz. 18.00 – Chasydzi II – otwarcie wystawy prac Joanny Sidorowicz (w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów Częstochowian)

godz. 20.00 – Częstochowa lata 50. i 60. – slideshow. Spotkanie z pracownikami Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy

Archiwum Państwowe, ul. Rejtana 13
godz. 18.00–21.00 – Co kryją magazyny archiwalne? – zwiedzanie wybranych magazynów archiwalnycZ MYŚLĄ O ROWERZYSTACH

12 maj, 2019 - 17:45

Od 11 maja w weekendy zacznie kursować pilotażowa, sezonowa linia podmiejska 67R – dzięki specjalnej przyczepie wraz z naszym rowerem wygodnie dojedziemy nią do podczęstochowskiego Olsztyna. 21 maja na 30 miejskich rowerach pojawią się z kolei foteliki dla dzieci. To nowe – obok sukcesywnie budowanych ścieżek – inwestycje z myślą o częstochowskich użytkownikach ,,dwóch kółek.”

Autobusy pilotażowej, przyśpieszonej linii sezonowej 67R – z dostosowaną do przewozu rowerów przyczepą – będą kursować w weekendy i dni świąteczne – od 11 maja do końca września. Z połączenia skorzystają jednak nie tylko rowerzystki i rowerzyści – linia 67R jest bowiem wzmocnieniem dotychczasowej, zwykłej linii 67, kursującej na trasie Częstochowa Estakada – Olsztyn Rynek. Linię 67R będzie obsługiwał standardowy, 12-metrowy pojazd z przyczepą na 20 rowerów – cztery kursy dziennie umożliwią więc przewóz 80 jednośladów.

– To efekt współpracy naszego miasta z gminą Olsztyn. – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Być może dla początkujących rowerzystów już sama trasa do Olsztyna stanowi wyzwanie – teraz będą mogli dostać się do niego bez żadnych problemów. Takie rozwiązanie sprawdzi się również, gdy pogoda spłata figla. Chcemy sprawdzić, czy nowa linia przypadnie do gustu mieszkańcom zarówno Częstochowy jak i Olsztyna, a także turystom.

Na swojej trasie autobus zatrzyma się na trzech przystankach. W kierunku Olsztyna będą to: przystanek początkowy przy C.H. Jagiellończycy (zbiegają się tam ścieżki rowerowe), Odrzykoń (gdzie zaczyna się Jurajska Ścieżka Rowerowo-Biegowa) i Olsztyn Rynek. W kierunku Częstochowy przystanki autobusu to z kolei: Olsztyn Rynek, Odrzykoń, przystanek końcowy przy ul. Jagiellońskiej (przed PZU przy Estakadzie). Pojazd będzie oczekiwał na przystankach początkowych 10 minut przed godziną odjazdu. Kierujący autobusem pomoże umieścić rowery na przyczepie i zabezpieczy je zbiorczo; do specjalnych uchwytów jednoślady przymocują sami ich właściciele. Przyczepa, zakupiona przez MPK za ok. 10 tys. zł, będzie dodatkowo ,,pod okiem” kamery systemu monitorującego. Przewóz osób oraz rowerów na linii 67R będzie się odbywał zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat – za bilet podmiejski normalny zapłacimy 4,20 zł, za podmiejski ulgowy – 2,10 zł, a bilet na przewóz roweru będzie kosztował 4,20 zł.

Nowe rozwiązanie zostaje wprowadzone także do systemu Częstochowskiego Roweru Miejskiego (CRM). 21 maja na 30 rowerach pojawią się dziecięce foteliki. Z doposażonych w ten sposób rowerów będzie można korzystać bez dodatkowych opłat. Ich wypożyczenie i zwrot będą możliwe na każdej stacji dokującej. Na foteliku znajdzie się instrukcja użytkowania, zgodnie z którą opiekunowie malucha będą zobowiązani właściwie go zabezpieczyć.

9 maja w zajezdni MPK odbyło się spotkanie poświęcone nowym udogodnieniom, wpisującym się w założenia zarówno programu ,,Kierunek przyjazna Częstochowa” jak i służącemu poprawie jakości transportu i infrastruktury drogowej programu ,,Lepsza komunikacja w Częstochowie.” Obok prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka, wziął w nim udział także wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski. Obecny był również społeczny konsultant ds. polityki rowerowej w Częstochowie Łukasz Kot oraz przedstawiciele MPK i MZDiT.

Podczas spotkania mówiono też o realizowanych przez oba samorządy inwestycjach w infrastrukturę rowerową. Gmina Olsztyn finalizuje budowę drogi rowerowej wzdłuż DK-46 od Odrzykonia do Olsztyna. Sieć połączy się przy granicy z miastem z przyszłą drogą rowerową budowaną w ramach miejskiej inwestycji „Korfantego II”, która ma być w tym roku zaprojektowana na zlecenie MZDiT. W trakcie realizacji jest natomiast budowa pierwszego etapu nowej ul. Korfantego na odcinku od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników wraz z 2,5 km odcinkiem drogi rowerowej. Zakończenie robót planowane jest na drugą połowę tego roku.

Rowerowa społeczność Częstochowy skorzysta także z infrastruktury powstałej przy okazji budowy centrów przesiadkowych. Trzy największe dworce kolejowe w mieście zostaną bowiem połączone wybudowanymi bądź przebudowanymi drogami rowerowymi – łącznie będą liczyć blisko 5,5 tys. m długości. Wszystkie ,,rowerowe” inwestycje w Częstochowie łączy idea tworzenia spójnej całości z istniejącej infrastruktury i sukcesywnie budowanych, nowych odcinków ścieżek. Dzięki temu powstaje kompleksowa sieć rowerowa oraz połączenia z gminami ościennymi. Obecnie rowerzyści mają do dyspozycji już łącznie 76 km ścieżek, a w ciągu następnych kilku lat w planach jest przekroczenie 100 km.ZA CO PŁACI SAMORZĄD, CHOĆ POWINNO PAŃSTWO?

12 maj, 2019 - 17:44

ZA CO PŁACI SAMORZĄD, CHOĆ POWINNO PAŃSTWO? – to temat debaty w ramach cyklu ,,Okrągłe Stoły 2019”, która odbędzie się w poniedziałek, 13 maja, o godz. 14.00 w Ratuszu. Wstęp wolny.

Głównym tematem będzie kwestia wpływu decyzji rządowych na finanse samorządu, a także na wydatki mieszkanek i mieszkańców miasta. Zostaną poruszone kwestie dopłacania do oświaty z samorządowego budżetu, podatku śmieciowego czy sposobów finansowania miejskiej służby zdrowia.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaproszeni zostali też: Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, prof. MarekSzajt z Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Robert Kalinowski, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciech Konieczny, a także skarbnik miasta Ewa Wójcik oraz naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta Częstochowy – Andrzej Szczerba (Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa) i Piotr Grzybowski (Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju)

Debata w sali reprezentacyjnej Ratusza na pl. Biegańskiego będzie miała charakter otwarty. Jej organizatorami są Gazeta Wyborcza oraz Miasto Częstochowa.,,DECYDUJESZ, POMAGAMY”

12 maj, 2019 - 17:43

Do 13 maja można się zgłosić do udziału w programie ,,Decydujesz, pomagamy” i uzyskać grant na realizację swojej inicjatywy, poprawiającej jakość życia w najbliższym otoczeniu. Pula środków do ponad 1 mln zł.

Program jest adresowany do organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, instytucji publicznych i każdej grupy mieszkanek i mieszkańców, która aktywnie działa w lokalnej społeczności.

Zgłaszane inicjatywy mogą dotyczyć edukacji dzieci i młodzieży, promocji zdrowego stylu życia, odświeżenia przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych, działań na rzecz zwierząt i środowiska naturalnego, pielęgnowania lokalnych tradycji lub innych obszarów, na które mieszkańcy chcą mieć większy wpływ.

Zgłoszenia są przyjmowane do 13 maja, do godz. 17.00

Więcej informacji o programie i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie organizatora: www.tesco.pl/pomagamySpotkanie Młodych z Biblią

12 maj, 2019 - 17:41

„Młodzi bibliści” w rocznicę zamachu na Jana Pawła II modlić się będą na Jasnej Górze

Tradycyjnie w rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II przy jednej z najcenniejszych jego relikwii, przestrzelonym pasie papieskiej sutanny, na Jasnej Górze modlić się będą, 13 maja, uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Spotkanie Młodych z Biblią będzie też okazją do włączenia się w modlitwę ekspiacyjną za profanację Maryi w znaku Jasnogórskiej Ikony.

Przedstawiciele niemal wszystkich polskich diecezji, uczniowie szkół średnich, zabiorą małe kopie jasnogórskiego Wizerunku, by „strzec” tej Świętości w swoich środowiskach.

Takie spotkania odbywają się już od 12 lat i mają miejsce zawsze 13 maja, by przypomnieć o cudownym ocaleniu przez Maryję życia papieża z Polski. Gościem będzie m.in. o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów, na ręce którego Jan Paweł II złożył swój zakrwawiony papieski pas.

Uczniowie zobaczą też wystawę „Człowiek Zawierzenia”, która w wyjątkowy sposób z wykorzystaniem technik audiowizualnych, opowiada o szczególnych związkach Ojca Świętego z Jasnogórską Panią. Przypomina o pierwszej pielgrzymce na Jasną Górę i do Polski w 1979r.

U Matki Słowa, młodzi spoglądając na Jezusa trzymającego w ręku Biblię, rozważać będą o „mocy Bożego Ducha”.

Pod pomnikiem papieża, największego z jasnogórskich pielgrzymów, przedstawiciele polskich diecezji prosić będą o wstawiennictwo Świętego za Polską. Za Ojczyznę modlić się będą również podczas Mszy św. celebrowanej przez abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w Kaplicy Matki Bożej o godz.15.30.

Kontynuacją błagania za Polskę będzie różaniec prowadzony przez uczestników Spotkania. W czasie tej modlitwy będą też przepraszać za profanację Maryi i prosić o zgodę i ład społeczny.

Z Jasnej Góry młodzi udadzą się do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie k/Częstochowy. Tam przygotowywać się będą do finału konkursu biblijnego, który odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie.

Organizowane po raz 12. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią w Częstochowie ma charakter formacyjno-warsztatowy, a jego założeniem jest duchowe i merytoryczne przygotowanie uczestników do finału Konkursu Biblijnego. Chodzi również o zawiązanie wspólnoty między młodymi z różnych diecezji, bowiem organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreślają, że w tym dziele nie chodzi o rywalizację samą w sobie, ani też o samą tylko księgę, lecz o poznanie i przyjęcie Wcielonego Słowa.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu otrzymali zwycięzcy etapów diecezjalnych XXII Konkursu Biblijnego, które odbyły się w całej Polsce 25 kwietnia br. Zgodnie z regulaminem eliminacji, do finału może zakwalifikować się troje najlepszych z każdej diecezji. To oni, wraz ze swymi katechetami, przybywają na Jasną Górę, by podziękować za dotychczasowe zwycięstwa i za wstawiennictwem Matki Chrystusa prosić o kolejne – nie tylko konkursowe. W sumie organizatorzy spodziewają się ok. 170 osób. Można powiedzieć, że udział w Spotkaniu Młodych z Biblią to swego rodzaju nagroda dla finalistów, bowiem ich pobyt finansuje „Civitas Christiana”.

Nieprzypadkowa jest data spotkania, którego ważnym elementem od samego początku jest wspomnienie cudownego ocalenia życia papieża z Polski – św. Jana Pawła II, które miało miejsce 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec Święty był głęboko przekonany, że zawdzięcza je matczynej opiece Maryi. W rok po tym wydarzeniu, złożył dla Niej jako wotum pocisk, pochodzący z broni tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağcy. Nabój wyjęty po zamachu z ciała Jana Pawła II został umieszczony w koronie figury Matki Bożej w Fatimie. Drugim niemym świadkiem tego wydarzenia jest przestrzelony pas papieskiej sutanny, który Jan Paweł II przekazał na Jasną Górę w roku 1983, gdzie od początku zawierzył Matce Bożej swoją osobę, Kościół, Polskę i świat. Naznaczony krwią świętego, upubliczniony od 2004 r., stanowi dziś niepowtarzalną relikwię tego Świętego i znak, że dla Boga nie ma sytuacji beznadziejnych. Młodzi ze wszystkich diecezji mają okazję „dotknąć” także tamtych wydarzeń, by powrócili do swych środowisk jako świadkowie wielkich rzeczy, jakich dokonuje moc zawierzenia Bogu, szczególnie przez wstawiennictwo Maryi.

Głównym celem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest zapoznanie młodych z Biblią, która jest nie tylko Listem Boga do człowieka, ale także uniwersalną Księgą zawierającą nieoceniony zbiór mądrości życiowej.

Co roku w Konkursie Biblijnym udział bierze ok. 30. tys. uczniów z ponad 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

Patronat honorowy nad Konkursem objęli Prymas Polski, abp Wojciech Polak i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

PROGRAM SPOTKANIA
13 MAJA – PONIEDZIAŁEK
10.30 – 10.45 recepcja – Kaplica Różańcowa na Jasnej Górze
10.45 – rozpoczęcie spotkania
11.00  – „Pas sutanny, szczególna relikwia Jana Pawła II na Jasnej Górze w 38 lat po zamachu na papieża” – spotkanie ze świadkiem o. Józefem Płatkiem, paulinem
– „W mocy Bożego Ducha” – konferencja o. Marcina Ciechanowskiego

12.15 – TU BIJE SERCE NARODU – w 40.rocznicę I. pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę – zwiedzanie wystawy i modlitwa przed pomnikiem papieża
14.15 – obiad w barze Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze
15.30 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przew. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, poświecenie Ikon Jasnogórskiej Maryi
16.00 – Ekspiacyjna modlitwa różańcowa w Kaplicy Matki Bożej prowadzona przez uczestników spotkania
17.00 – wyjazd autobusem do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie k/Częstochowy (odjazd gł. parking jasnogórski k/Domu Pielgrzyma)
18.30 – kolacja w Ośrodku św. Puszcza
19.15 – wyjście na „Jasnogórski Giewont” – nabożeństwo w plenerze
21.00 – ognisko – spotkanie integracyjne

Patronat: Radio Jasna Góra, Niedziela, Miesięcznik „Civitas Christiana”

www.okwb.pl, www.civitaschristiana.plParada Schumana w Warszawie

9 maj, 2019 - 17:24

11 maja o godzinie 12:00 z ul. Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie wyruszy coroczna Parada Schumana, kolorowy korowód zwolenników integracji europejskiej. W wydarzeniu w ramach projektu „Wybieram swoją Europę” wezmą udział uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół im. Gen. Władysława Andersa w Częstochowie.

Parada Schumana to proeuropejskie obywatelskie zgromadzenie, organizowane przez Fundację Schumana już po raz dziewiętnasty. – W tym roku chcemy szczególnie podkreślić, że przynależność Polski do UE gwarantuje nam szereg korzyści. Nie tylko w szerszym kontekście społeczno – politycznym i gospodarczym, ale i codziennym życiu każdego z nas.  –  zwraca uwagę Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana. – Dlatego tak ważne dla nas jest, aby tego dnia, bez względu na partyjne zamiłowania uczestników Parady, wspólnie zamanifestować nasze poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. – dodaje.

Parada Schumana rozpocznie się o godzinie 12:00 na skrzyżowaniu ulicy Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Miodowej, a zakończy w Miasteczku Schumana, które będzie miejscem spotkań i dyskusji o tematach europejskich, wymiany doświadczeń i informacji podanych w atrakcyjny i interaktywny sposób. W Miasteczku zaprezentują się najciekawsze inicjatywy organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych działające na rzecz integracji europejskiej.

 

Parada Schumana jest manifestacją obywatelską, jej intencją nie jest promocja jakiejkolwiek partii politycznej.15. HOT JAZZ SPRING, CZYLI FESTIWAL SWINGUJĄCEJ TRADYCJI

9 maj, 2019 - 17:18

Publiczność powinna rezerwować czas od 6 do 9 czerwca – Częstochowa znowu stanie się mekką muzyków grających dixieland, swing, gypsy jazz czy bluesa. Będzie można posłuchać m.in. grających razem Scotta Hamiltona, Wojciecha Karolaka i Wojtka Kamińskiego czy standardów Gershwina w wersji Waldemara Malickiego. Czeka nas kilka atrakcji plenerowych – m.in. pierwszy jazzowy piknik na … ul. Jazzowej.

 

Czwartek, 6 czerwca, będzie przeznaczony na festiwalową rozgrzewkę – w klubie ,,Five O’Clock” przy naszej Filharmonii wystąpi ,,Smooth Gentelman”, którego motorem jest Bartłomiej Szopiński, znany wcześniej z ,,Boogie Boys”. Klubem zatrzęsie przesycona duchem amerykańskiej muzyki rozrywkowej mieszkanka soulu, bluesa i boogie.

I oficjalny dzień 15. Hot Jazz Spring to piątek, 7 czerwca. O godz. 18.00 nawet przypadkowi przechodnie – za sprawą Parady Nowoorleańskiej maszerującej od ,,Biegana” do Filharmonii – dowiedzą się, że o tej porze roku tu obowiązkowo gra się jazz. Godzinę później w sali koncertowej wystąpi ,,Ida Zalewska Quartet” – zaprezentuje repertuar śpiewany dekady temu przez legendarną Billie Holiday. Tadeusz Ehrhardt-Orgielewskiza swoje zasługi artystyczne i popularyzatorskie odbierze Honorowego Swingującego Kruka, a potem wystąpi w supergrupie złożonej z dumnych posiadaczy tych statuetek, przyznanych podczas poprzednich edycji festiwalu. Na jednej scenie zagrają więc – obok lidera ,,Five O’Clock Orchestra” – m.in. saksofonista Scott Hamilton(główna gwiazda zeszłorocznego Hot Jazz Spring), klawiszowiec Wojciech Karolak, pianista Wojtek Kamińskii perkusista Trevor Richards. Wieczór to zwyczajowo kameralne koncerty i jam sessions w klubie festiwalowym – o godz. 22.00 akustyczne, swingujące frazy, przywołujące Paryż ery Django Reinhardta  zagra ,,Siergiej Wowkotrub Gyspy Swing Quartet”, a dzień zakończy wspólne ,,jammowanie”.

Sobotę, 8 czerwca, rozpocznie jazz w plenerze –  między godz. 15.00 a 18.00 Alejami przemaszeruje ,,Leliwa Jazz Band”, grając zanurzone w tradycji zespołów Louisa Armstronga ,,Hot Five” i ,,Hot Seven” standardy lat 20. i 30. Standardów z pewnością nie zabraknie też podczas koncertu słynącego z ogromnego poczucia humoru Waldemara Malickiego o godz. 19.00 w Filharmonii. Sala koncertowa rozbrzmi muzyką George’a Gershwina, a znanego m.in. dzięki niezliczonym programom telewizyjnym pianistę wesprą częstochowscy filharmonicy pod batutą Adama Klocka. Późny wieczór w klubie ,,Five O’Clock” znowu upłynie pod znakiem jam session i występu zespołu Tadeusza Ehrhardta-Orgielewskiego.

W niedzielę, 9 czerwca, festiwalowa nowość, czyli muzyczny piknik na ul. Jazzowej na Stradomiu przy muzyce aż trzech formacji. Finałowy koncert festiwalu rozpocznie się o godz. 17.00 w Filharmonii. Wystąpi pochodzący z Anglii Neil Wilde, od ponad czterech dekad zabawiający publiczność na całym świecie swoim żywiołowym boogie-woogie, granym nieraz z pomocą nóg, łokci, a nawet … wieszaków czy wałków malarskich. Gościowi będzie towarzyszyć znana częstochowskiej publiczności grupa ,,Forsal” z Jakubem Konieczko na harmonijce. Na sam finał wystąpi międzynarodowy skład ,,The Sazerac Swingers” z wokalistką i tancerką Emily Rault na pierwszym planie. Nazwa formacji pochodzi od typowego nowoorleańskiego drinka o nazwie sazerac, którego historia – zdaniem niektórych – sięga czasów sprzed Wojny Secesyjnej. Muzyka grupy to współczesny jazz Nowego Orleanu, a żywiołowe występy zapewniły jej już status jednego z najlepszych zespołów poruszających się w takiej stylistyce.

Dyrektorem 15. Hot Jazz Spring jest Ireneusz  Kozera, a dyrektorem artystycznym – Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego, a współorganizatorem – Filharmonia Częstochowska. Bilety na koncerty w Filharmonii będzie można kupić w jej kasie albo online na stronie https://filharmonia.com.pl Wejściówki na wieczorne, klubowe koncerty dostępne będą w klubie ,,Five O’Clock”. O historii festiwalu  można przeczytać na www.hotjazzspring.eu

szczegóły programu i biogramy zaproszonych artystów w załączniku poniżej
http://trybunaczestochowska.pl/wp-content/uploads/2019/05/15._hot_jazz_spring_-_program_i_biogramy.pdfBEZPŁATNY PROGRAM REHABILITACJI I WSPIERANIA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ SENIOREK I SENIORÓW

8 maj, 2019 - 22:01

Skorzystać z niego mogą osoby powyżej 65. roku życia z niepełnosprawnością narządu ruchu. Na wszystkich, którzy zakwalifikują się do programu, czeka seria zabiegów dopasowanych do ich problemu zdrowotnego.

Bezpłatny program o nazwie „Rehabilitacja i wspieranie aktywności ruchowej dla seniorów, mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2013 – 2017 – kontynuacja programu na lata 2018-2022 w 2019 r.” jest kierowany do osób powyżej 65. roku życia z niepełnosprawnością w zakresie narządu ruchu.

Warunkiem udziału w programie jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie narządu ruchu. Każda z zakwalifikowanych pacjentek/pacjentów skorzysta z trwającego 10 dni cyklu zabiegów, na który złoży się z kinezyterapia i fizykoterapia. Łącznie na każdą osobę przypadnie 30 zabiegów dostosowanych do jej konkretnego problemu zdrowotnego.

Szczegółowych informacji udzielają placówki – realizatorzy programu. Oto ich lista:
– ZAKŁAD REHABILITACJI LECZNICZEJ SP. Z 0.0. UL. ŁÓDZKA 33, tel. 34 322 08 66, adres e-mail: rejestracja@rehabilitacja.phg.pl, www.rehabilitacja.phg.pl
– NZOZ PRZYCHODNIA LEKARSKA „KSIĘŻYCOWA” SP. Z 0.0. UL. KSIĘŻCOWA 5, tel. 34 370 46 64 adres e-mail: ksiezycowa5@gmail.com, www.przychodniaksiezycowa.pl
– PRZYCHODNIA RODZINNA EURO-MEDICUS UL. KOPALNIANA 4, tel. 34 365 96 25, 34 361 27 62 adres e-mail: wtyrek@o2.pl, www.przychodniaeuro.pl
– CENTRUM REHABILITACJI EKOVITA SP. Z 0.0 UL. KLASZTORNA 23 tel. 730 676 561, adres e-mail: rejestracja@ekovita.pl,http://ekovita.net
– NZOZ PRZYCHODNIA LEKARSKA „NASZA PRZYCHODNIA” AL. WOLNOŚCI 46, tel. 34 366 96 03, adres e-mail: nasza-przychodnia@op.pl, www.przychodnia.czest.pl
– NZOZ CENTRUM MEDYCZNE AMICUS SP. Z 0.0 AL. POKOJU 44, tel. 34 372 56 01, adres e-mail: biuro@cm-amicus.pl, www.cm-amicus.plSPRAWA WOJEWÓDZTWA – LIST DO PREMIERA

8 maj, 2019 - 21:56

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przypomina obietnice dotyczące województwa częstochowskiego i pisze list do premiera Mateusza Morawieckiego. Zdaniem władz miasta, jeżeli sprawa korekt administracyjnych nie zostanie załatwiona w ciągu najbliższych miesięcy, temat zostanie „zamrożony” na najbliższe 10 lat. Powodem jest rozpoczynający się proces negocjacji dotyczący podziału środków na regiony w perspektywie unijnej po 2020 r.

 

Prezydent miasta pisał już w sprawie województwa częstochowskiego listy m.in. do premier Beaty Szydło, Prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskigo. Teraz wysyła list do obecnego premiera, bo – jak wyjaśniał na spotkaniu z dziennikarzami – są ku temu istotne powody:

– To jest ostatni moment, żeby wywiązać się ze składanych obietnic – uważa Krzysztof Matyjaszczyk. – Już teraz trwają prace nad budżetem europejskim na nowy okres programowania, czyli na lata 2021-2027. Rozdysponowanie środków na 16 województw praktycznie rozstrzygnie temat podziału administracyjnego kraju do roku 2030. Jeżeli przy podziale pieniędzy z UE nie będzie nowego województwa, to mówienie nam o tym, że sprawa będzie procedowana w nowej kadencji parlamentu, jest nabijaniem nas w butelkę oraz okłamywaniem mieszkańców miasta i regionu. Wysyłam kolejny list, bo chcę mieć pewność, że wszyscy ci, którzy decydują o kształcie państwa, zostali o tych faktach dobrze poinformowani oraz znają nasze argumenty. Chcę także mieć poczucie, że ze swojej strony, deklarując wsparcie dla idei odrodzenia województwa, dochowałem wszelkiej staranności i zwróciłem się do każdego, który mógł coś w tej sprawie zrobić.

Warto dodać, że do działań na rzecz przywrócenia województwa częstochowskiego obliguje też prezydenta stanowisko przyjęte w tej sprawie przez Radę Miasta Częstochowy w końcu 2015 r., czyli na początku obecnej kadencji parlamentu.

Zdaniem prezydenta oraz osób odpowiedzialnych za rozwój miasta i pozyskiwanie pieniędzy unijnych brak statusu wojewódzkiego ogranicza pułap środków, które może zdobyć Częstochowa i subregion. Tylko w przypadku Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, czyli puli funduszy europejskich, którymi dysponują subregiony, gdyby Częstochowa była osobnym regionem, miałaby do dyspozycji kwotę dwukrotnie większą niż obecnie (także dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym). W przypadku obszaru subregionu północnego województwa śląskiego byłby to więc – w obecnym okresie programowania – miliard, a nie pół miliarda złotych.

Poza tym Częstochowa – z perspektywy wojewódzkiej – miałaby pewność uznania wielu swoich istotnych projektów za projekty kluczowe.

– Nie mam wątpliwości, że w takiej sytuacji mielibyśmy możliwość realizacji np. takiej inwestycji, jak Bugajska bis – ze środków unijnych, jakimi dysponuje region – uważa naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM Piotr Grzybowski.

W liście do Prezesa Rady Ministrów prezydent miasta przypomina wcześniejsze deklaracje polityków rządzącej partii, składane przez wyborami parlamentarnymi w 2015 r., wskazuje na brak rekompensat dla Częstochowy z tytułu utraty statusu stolicy regionu oraz wnioskuje o informację, czy w sprawie województwa częstochowskiego były, są lub będą w najbliższym czasie podejmowane jakiekolwiek działania stwarzające podstawy do zmian administracyjnych.

W załączeniu treść listu wraz z załącznikami.

Żródło kopii listu prezesa PiS:
http://www.solidarnoscczestochowa.pl/images/dokumenty/wojewodztwo-2015-09.pdf

Załączniki:
http://trybunaczestochowska.pl/wp-content/uploads/2019/05/zalacznik1_kopia_odpowiedzi_nszz_solidar.jpg
http://trybunaczestochowska.pl/wp-content/uploads/2019/05/zalacznik2_kopia_oswiadczenie_wojewodzt.jpg
http://trybunaczestochowska.pl/wp-content/uploads/2019/05/list_premier_mateusz_morawiecki_maj2019.pdfRadiowcy spotkali się ze słuchaczami

8 maj, 2019 - 18:58

Jak od kuchni wygląda praca w radiu? Kto spotkał się z ekipą Twojej Polskiej Stacji, ten już nieco o tym wie

Twoja Polska Stacja to radio muzyczne. Nie przypadkiem ma w swej nazwie słowo „polska”, bo swoim słuchaczom proponuje repertuar złożony wyłącznie z utworów polskich artystów. W ostatnich dniach redakcja zorganizowała w Galerii Jurajskiej spotkanie ze słuchaczami. I Zaprosiła ich do zorganizowanego tam plenerowego studia. Każdy, kto tu wstąpił, mógł zajrzeć za kulisy programu radiowego. I porozmawiać z dziennikarzami.

– Skupiamy się w 100% na polskiej muzyce. Na różnych utworach. Od produkcji starszych po najnowsze. Chcemy też promować nowe projekty muzyczne – zapowiada Michał Andruszko, szef anteny i koordynator muzyczny Twojej Polskiej Stacji.

Dodajmy na koniec, że rozgłośnia rozpoczęła próbną emisję we wrześniu 2018 roku. Nadaje na 101,9 FM. Wsłuchuje się stale w opinie swoich słuchaczy, którzy dzielą się uwagami i sugestiami co do tego, czego chcieliby słuchać w Twojej Polskiej Stacji. Takie spotkanie, jak to niedawne w Galerii Jurajskiej, też służy wymianie tego rodzaju opinii. (opr. jar)PRZETARG NA BOISKO ZE SZTUCZNĄ TRAWĄ PRZY SP 54

8 maj, 2019 - 18:03

Miasto ogłosiło przetarg na budowę boiska typu „Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 54 przy ul. Kukuczki. Oferty można składać do 15 maja. To jedno z zadań wybranych przez mieszkańców do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.

Inwestycja obejmie budowę boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej i wymiarach 30m x 62 m (w tym pole do gry o wymiarach 26 x 56m) wraz z wyposażeniem i odwodnieniem.

W ramach prac zostaną także zamontowane piłkochwyty, wykonane schody terenowe i dojście utwardzone oraz oświetlenie zewnętrzne boiska. Przy boisku zamontowane zostaną też elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci.

Oferty w przetargu można składać do 15 maja do godz. 10.30, w Biurze Obsługi Interesanta UM Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13.

Boisko powinno być gotowe na początku kolejnego roku szkolnego, gdyż wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie zrealizować inwestycję do 30 września.TECHNIKUM NR 12 W PROGRAMIE WSPARCIA SZKÓŁ MON-U

8 maj, 2019 - 18:03

Technikum nr 12, będące częścią Zespołu Szkół Technicznych, zakwalifikowało się do 3. edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej dla szkół ponadpodstawowych prowadzących certyfikowane klasy mundurowe.

Celem programu jest wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie jednolitego szkolenia wojskowego, a przez to lepsze przygotowanie młodzieży zainteresowanej armią do ewentualnej służby.

W programie uczestniczy ponad 100 szkół z całej Polski. W procesie rekrutacyjnym brano pod uwagę m.in. dotychczasową działalność klas mundurowych potwierdzoną odpowiednią dokumentacją. Punktowano także m.in. czas prowadzenia szkolenia wojskowego, jego zakres i jakość, współpracę z podmiotami wojskowymi, bazę szkoleniową i wyposażenie szkoły, a także kompetencje i doświadczenie nauczycieli przedmiotów wojskowych.

Szkoły przyjęte do programu staną się częścią powiatowej sieci szkół certyfikowanych przez MON i będą realizować opracowany przez ministerstwo kompleksowy program nauczania wojskowego. Rozpocznie się on 1 września i zostanie podzielony na trzy etapy. Pierwszy potrwa półtora roku – obejmie cały rok szkolny klasy drugiej oraz pierwsze półrocze klasy trzeciej. Młodzież pozna m.in. regulaminy wojskowe i musztrę, zagadnienia profilaktyki i dyscypliny, przejdzie szkolenie inżynieryjno-saperskie oraz bojowe, w tym taktykę i szkolenie strzeleckie. Zajęcia będą organizowane przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia.Absolwentki i absolwenci zyskają m.in. pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej oraz ułatwienia w trakcie egzaminów wstępnych do uczelni wojskowych.Dominika Fiut ścigana listem gończym

7 maj, 2019 - 19:20

List gończy za Dominiką Fiut rozesłała prokuratura rejonowa w Nowym Sączu. 34-letnia kobieta jest podejrzana o oszustwa.

Dominika Fiut ma na sumieniu fałszerstwo i oszustwa. 34-latka jest poszukiwana przez śledczych Komendy Policji w Limanowej w województwie małopolskim. List gończy wydała Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu.

Dominika Fiut mierzy około 172 cm. Ma szczupłą sylwetkę – według śledczych waży około 50 kg – długie blond włosy, niebieskie oczy.

Nie posiada znaków szczególnych. Poszukiwana 34-latka ma pociągłą twarz, przylegające uszy, prosty nos i pełne uzębienie. Mieszkała w Limanowej przy ulicy Z. Augusta.

Prosimy wszystkie osoby, które mogą znać miejsce pobytu ściganej kobiety, o kontakt osobisty lub telefoniczny – apelują policjanci.

Funkcjonariusze dyżurują pod numerem telefonu: 18 33 79 401. Można też dzwonić bezpośrednio do Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej: 18 33 79 450 albo pisać na adres: kpp@limanowa.policja.gov.pl.

Źródło: o2.plNordic Team Częstochwa zainaugurował występy w Pucharze Polski NW

7 maj, 2019 - 18:49

W sobotę w Mielnie została zainaugurowana jubileuszowa dziesiąta edycja Pucharu Polski Nordic Walking, której ambasadorem jest najlepsza polska narciarka biegowa – Justyna Kowalczyk. Obecna w Mielnie mistrzyni olimpijska dekorowała najlepszych walkerów.

W zawodach udział wzięła dwudziestojednoosobowa reprezentacja Nordic Team Częstochowa. Nasi zawodnicy zajęli 6 miejsc na podium.
Na dystansie półmaratonu pierwsze miejsca w kategoriach wiekowych wywalczyli Agnieszka Paprotna i Bogdan Barczyk, na trasie dziesięciokilometrowej drugie miejsca zajęli Magdalena Rajek i Jarosław Pietrzyk. Natomiast, na najkrótszym dystansie pięciu kilometrów zwyciężył kategorię wiekową Bartłomiej Dębski, a trzecie miejsce zajęła Beata Kamińska.

Wyniki pozostałych zawodników NTCz:

10km:
Zbigniew Szczęśniak – 5 miejsce kat. M50
Ewa Contucci – 9 miejsce kat. K40
Michał Pinis – 6 miejsce kat. M30

5km:
Tomasz Rajek – 6 miejsce kat. M50
Janusz Kubat – 7 miejsce kat. M45
Agnieszka Pinis – 6 miejsce kat. K40
Alicja Bugała – 5 miejsce kat. K-junior
Marcin Kustal – 9 miejsce kat. M40
Renata Gawor – 5 miejsce kat. K50
Joanna Stolarska – 7 miejsce kat. K-junior
Anna Bugała – 8 miejsce kat. K40
Nadia Kolarska – 6 miejsce kat. K-dzieci
Jolanta Barczyk – 5 miejsce kat. K55
Monika Kubat – 8 miejsce kat. K45
Gabiela Pinis – 7 miejsce kat. K-dzieciREBEL BABEL ENSEMBLE, CZYLI L.U.C. I INNI NA SCENIE FRYTKI OFF-JAZD

7 maj, 2019 - 18:45

Tłum będzie i przed sceną i na niej, bo prowadzony przez L.U.C-a oraz Johna Feata ,,Rebel Babel Ensemble” to rodzaj międzynarodowego big-bandu o otwartej formule. W Parku Lisiniec 15 czerwca o godz. 21.00 połączy siły z Orkiestrą Dętą OSP Konopiska oraz Abradabem i Marceliną.

 

Przez ,,Rebel Babel Ensemble” przewinęło się dotychczas ok. 10 tys. muzyków z całej Europy. Zespół łączy nowoczesne brzmienia z muzyką tradycyjną, kulturę wysoką z kulturą ulicy, krzyżuje kultury i języki różnych regionów. To tygiel łączący solistów, kompozytorów, autorów tekstów oraz amatorskie i zawodowe orkiestry, a przyświeca mu idea budowania dialogu i porozumienia poprzez muzykę. Chodzi także o spełnianie marzeń młodych muzyków – umożliwianie im scenicznych spotkań z zawodowcami i gwiazdami wielkiego formatu.

Liderami przedsięwzięcia są L.U.C. oraz John Feat. Łukasz L.U.C Rostkowski jest producentem muzycznym, kompozytorem, autorem tekstów oraz reżyserem klipów i koncertów. Przekracza gatunki, tworząc na pograniczu m.in. nu-jazzu, trip-hopu, hip-hopu czy elektroniki, a muzykę łączy z obrazem i słowem.  Za swoją pracę, charyzmę, oryginalne performance i edukacyjne projekty społeczne otrzymał liczne nagrody – m.in. Paszport Polityki, Mateusza Trójki, Wrocławską Nagrodę Muzyczną czy Yacha. Nagrywał choćby z Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Marią Peszek, Krystyną Prońko, Grubsonem czy Melą Koteluk. Występował jako ,,support” m.in. przed Tricky’m, The Prodigy czy Michałem Urbaniakiem.

John Feat. (Jan Eleński) to duński kompozytor i performer polskiego pochodzenia. Dorastał we Wrocławiu, a potem mieszkał m.in. w Portugalii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Studiował grę na instrumentach perkusyjnych na Conservatorium van Amsterdam. Zajmuje się performance’m, w którym kluczową rolę odgrywa dźwięk – dołączał do ulicznych orkiestr, wraz z grupami ornitologicznymi ,,udźwiękawia” zimą parki północnych miast Europy śpiewem egzotycznych ptaków, na Litwie, Łotwie i w Estonii zrealizował serię performance’ów na temat czasu i przestrzeni pod hasłem ,,Everything is just a memory flash”. Od najmłodszych lat zafascynowany brzmieniem ochotniczych orkiestr, dzisiaj wykonuje z nimi muzykę z pogranicza popu, funku i hip-hopu.

Na tegorocznej Frytce OFF-jazd zespół wystąpi z Orkiestrą Dętą OSP Konopiska oraz Abradabem i MarcelinąAbradab – raper i producent muzyczny – był współzałożycielem ,,Kalibra 44”, a od 2002 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Jest laureatem nagrody Fryderyk; współpracował m.in. z Maciejem Maleńczukiem, Wojciechem Waglewskim, Grubsonem czy O.S.T.R.  Marcelina jest z kolei absolwentką wokalistyki na wydziale jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wydała jak dotąd trzy duże płyty solowe – ostatnią w 2015 roku. W listopadzie 2012 roku jej utwór „Wroclove” został jednogłośnie wybrany hymnem Wrocławia w konkursie, na który wpłynęło ponad 200 zgłoszeń.

Tegoroczna Frytka OFF-jazd odbędzie się w Parku Lisiniec 14 i 15 czerwca. Dotychczas swoje występy na festiwalu potwierdzili m.in. Dezerter, Kapela ze Wsi Warszawa, Mela Koteluk, Krzysztof Zalewski czy Xxanaxx.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta