Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie Informacje

Subskrybuje zawartość
Zaktualizowano: 19 min. 57 sek. temu

Sprawdź, jak to jest pojechać z psem na kolejową wycieczkę!

10 godzin 6 min. temu
1 lipca swój dzień obchodzą… wszystkie psiaki. Z tej okazji Koleje Śląskie postanowiły przygotować niespodziankę dla czworonogów i ich właścicieli – w dniu swojego święta psy będą mogły bezpłatnie podróżować pociągami.

Możliwość bezpłatnego przewozu psów z okazji Międzynarodowego Dnia Psa będzie obowiązywać przez cały dzień we wszystkich pociągach Kolei Śląskich (z wyłączeniem przygranicznego odcinka Chałupki – Bohumin). Oczywiście właściciel czworonoga musi mieć w takim wypadku wykupiony bilet na przejazd dla siebie. Nie wolno również zapomnieć o wymogach bezpieczeństwa, jak np. kaganiec dla psa.

Na co dzień Koleje Śląskie plasują się w górze stawki, jeśli chodzi o atrakcyjność cenową biletów na przewóz psów. Taki bilet kosztuje bowiem tylko dwa złote. Korzystając z wyjątkowej okazji, jaką jest Międzynarodowy Dzień Psa, chcieliśmy dodatkowo zachęcić pasażerów do sprawdzenia, jak przyjemna i komfortowa może być kolejowa wycieczka z czworonożnym przyjacielem – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – W miarę naszych skromnych możliwości staramy się być firmą przyjazną czworonogom. W naszym Centrum Obsługi Pasażera na dworcu w Katowicach psy mogą się napić wody w upał, z inicjatywy naszych pracowników są też organizowane zbiórki darów dla schronisk – dodaje.

Czy trudno podróżować z psem? Żeby to sprawdzić Koleje Śląskie zaangażowały twórców bloga podróżniczego sofarsofine.com. W ramach współpracy z KŚ blogerzy na własnej skórze sprawdzali, jak podróżuje się Kolejami Śląskimi w towarzystwie psa. Relację z ich wojaży – tym razem w składzie poszerzonym o testera na czterech łapach – można przeczytać na ich blogu: http://sofarsofine.com/pociagiem/bij-kradnij-zabijaj-ale-siewierz-omijaj-czyli-gdzie-przekornie-na-weekend/

W 2016 roku śląski przewoźnik sprzedał łącznie prawie 15 500 biletów na przewóz psów. Oznacza to, że średnio pociągami Kolei Śląskich jeździło dziennie ponad 40 większych psów. Te mniejsze, jeśli są przewożone w transporterze lub trzymane na kolanach, podróżują bowiem zawsze bezpłatnie.

Regulamin promocji z okazji Międzynarodowego Dnia Psa jest dostępny na stronie przewoźnika: http://kolejeslaskie.com/o-psie-ktory-jezdzil-koleja-bezplatnie/

Sztuka dla każdego - wydarzenie plenerowe na Placu Biegańskiego

10 godzin 20 min. temu

Przez dwa dni sztuka wkroczy w przestrzeń miejską, miasto otworzy się na sztukę, a  Plac Biegańskiego objawi się jako scena kultury.
Sztuka dla każdegowydarzenie plenerowe w ramach miejskiej akcji „Aleje, tu się dzieje” – czwarta edycja - adresowane do szerokiego grona odbiorców, od najmłodszych po dojrzałych. 
Sztuka dla każdego to działania będące z jednej strony formą targów sztuki, podczas których artyści na przygotowanych przez siebie stoiskach prezentują swoją twórczość z możliwością sprzedaży prac;  z drugiej  - oparte na dynamicznej interakcji z widzem, bezpośrednim kontakcie działania włączające widzów w poznawanie i współtworzenie sztuki, wychodzące poza formułę instytucjonalnych pokazów. 
Na program warsztatów artystycznych złożą się m.in. warsztaty ceramiczne (”Dwojaczki”) i graficzne („Graficzny aeroplan”), tworzenia obrazów z wykorzystaniem plasteliny („Barwne łąki”), tworzenia lalek z papieru. Program pokazów obejmuje m.in.:  pokaz druku grafik, pokaz tworzenia lalki artystycznej, pokaz tworzenia rzeźby figuralnej, action painting (malarstwo gestu), „Kuchenną litografię czyli nowe, ekologiczne przepisy na piękne odbitki” – pokaz druku płaskiego grafiki. Na placu pojawi się Cyklop – instalacja Dominika Cierpiała, a niedziela upłynie pod znakiem działającej na Placu „Czytelni szkicowników”, w której  grupa artystów podzieli się z widzami swoimi umiejętnościami patrzenia i zapisywania świata.
Mini-wystawy twórczości z możliwością sprzedaż dzieł sztuki, autorskie prezentacje i rozmowy przy stoiskach przygotowali m.in.: Elżbieta i Lech Ledeccy, Justyna Rybak, Ola Rybak, Magdalena Kmiecik, Arkadiusz Zając, Galeria ZPAP, Mariusz Chrząstek, Jadwiga Wosik, Romualda Anioł-Lubas, Grażyna Tarkowska, Marian Panek, Szymon Stala, Agata Marcinkowska.
  Szczegółowy program: http://czest.info/Sztukadlakażdego2017


72. sezon artystyczny za nami.

10 godzin 35 min. temu
Filharmonia Częstochowska SERDECZNIE DZIĘKUJE Melomanom, Artystom, Patronom Medialnym i wszystkim Przyjaciołom!
W wakacje zapraszamy na niedzielne Podwieczorki z klasyką w ramach projektu Aleje – tu się dzieje! (9, 23, 30 lipca oraz 6 i 13 sierpnia).Okazja do podziwiania Orkiestry podczas koncertu plenerowego na Placu Biegańskiego będzie również w niedzielę 27 sierpnia w ramach Dni Częstochowy.
Poniżej pierwsze propozycje sezonu 2017/2018:
27.08.2017 KONCERT w ramach 25. DNI CZĘSTOCHOWY Plac Biegańskiego       
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
02.09.2017 KONCERT w ramach DOŻYNEK JASNOGÓRSKICH Bazylika JasnogórskaOrkiestra Symfoniczna Filharmonii CzęstochowskiejChór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”Adam Klocek – dyrygentSoliści: Natasha Day - sopran, Mykhailo Malafi – tenor, Adam Kutny - baryton
09.09.2017 JUBILEUSZ 30-lecia COLLEGIUM CANTORUM Sala koncertowa
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium CantorumOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Janusz Siadlak - dyrygent
15-17.09.2017 VII FESTIWAL MUZYCZNY RODZINY BACHÓW
29.09.2017 INAUGUARCJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018 Sala koncertowaOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek – dyrygentBomsori Kim (Korea Południowa)– skrzypce
Laureatka drugiej nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016) W programie: P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, M. Musorgski – Obrazki z wystawy
Kasa Filharmonii 
26 czerwca - 07 lipca 2017 czynna  w godzinach  08.00 - 15.00
08 lipca - 15 sierpnia 2017  nieczynna


Lipiec w OKF

27 czerwca, 2017 - 13:47
Sprawdź co poleca Kino Studyjne ILUZJA w lipcu:
http://czest.info/Lipiec-w-OKF


[KINO] Ryzykowne akcje, piękne samochody i energetyczna muzyka! Zapraszamy na pokazy przedpremierowe „Baby driver” w Cinema City

27 czerwca, 2017 - 11:07
Zapnij pasy, dodaj gazu i załóż słuchawki! 
Wyrusz spontanicznie z Baby driverem do ciemnego półświatka po dawkę emocji i dobrego humoru. Miłość, wolność i muzyka, czyli komedia kryminalna „Baby driver” z Kevinem Spaceyem w jednej z głównych ról. 

Zapraszamy na pokazy przedpremierowe już w środę 28 czerwca do kin Cinema City. Bilety są dostępne w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl.
Polecamy na http://czest.info/kino


Wakacyjny remont? Kupuj w firmie z 20- letnią tradycją.

27 czerwca, 2017 - 09:06
WODMET - technika grzewcza i wyposażenie łazienek zaprasza na ul. Mirowską 32, w Częstochowie
WODMET to wiodący dystrybutor polskich kabin łazienkowych Radaway.
Roca przyznała częstochowskiej firmie status SALONU SPRZEDAŻY GOLD.

WODMET to także dystrybutor polskich grzejników marki Instal Projekt i Luxrad.
W bogatej ofercie firmy znajdziemy wszelkie produkty z działu hydraulicznego, grzewczego i wyposażenia łazienek renomowanych producentów.

WODMET już od  20 lat działa na rynku częstochowskim!

Przyjdź zobacz ekspozycje!
Sprawdź liczne promocje!


**********
WODMET:  Częstochowa, ul. Mirowska 32, tel.: 34/ 361 66 80; wodmet@wodmet.plgodziny otwarcia: poniedziałek – piątek 7:00-17:00, sobota 8:00-13:00

**********

GRZEJNIK ŁAZIENKOWY 40×100 cm AMBRA FIRMY Instal Projekt - 139 zł
Polecamy na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj


Galeria Jurajska inwestuje w wygodę kierowców

27 czerwca, 2017 - 08:51
Nowy miejsca postojowe dla rowerów, najnowocześniejszy system zarządzania parkingiem czy nowy parking dla autokarów - Galeria Jurajska coraz intensywniej inwestuje w wygody dla zmotoryzowanych.

Galeria, która się zmienia

Aż 92 proc. klientów Galerii Jurajskiej odwiedza ją samochodem – wynika z badań ARC Rynek i i Opinia. Ten odsetek rośnie z roku na rok, w miarę jak wzrasta liczba klientów. Tym bardziej, że galeria stała się popularna nie tylko wśród mieszkańców Częstochowy, ale także mieszkańców miast ościennych m.in. Kłobucka, Myszkowa, Radomska.

Coraz częściej staje się także ważnym punktem postojowym dla kierowców poruszających się krajową „jedynką”. W ich zatrzymaniu ma pomóc m.in. uruchomiona niedawno akcja „Jurajska STOP”, zachęcająca do podróżnych do postoju. – Z roku na rok przybywa samochodów na naszym parkingu. Więcej osób przyjeżdża do nas, niż przychodzi piechotą. To wymaga zmian w działaniu galerii, usprawnienia ruchu i polepszenia komfortu kierowców – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.


Większy komfort parkowania

Nic więc dziwnego, że galeria od kilku miesięcy inwestuje w infrastrukturę dla zmotoryzowanych. W maju ruszyły prace nad najnowocześniejszym systemem zarządzania parkingiem w Polsce. Jurajska będzie go miała zainstalowany jako pierwszy obiekt w kraju.

Cały system oparty zostanie na czujkach wyposażonych w tzw. inteligentne kamery. Umożliwiają one obserwację w czasie rzeczywistym każdego samochodu znajdującego się na parkingu. Specjalna kamera zarejestruje zarówno obraz samego samochodu, jak również odczyta jego tablicę rejestracyjną. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś zapomni, gdzie zaparkował swój samochód będzie mógł go z łatwością odszukać. Pomoże w tym specjalna aplikacja, zainstalowana na infokioskach w galerii oraz udostępniona posiadaczom smartfonów.

To nie jedyne usprawnienie, w które inwestuje galeria. Dzięki systemowi łatwiej i szybciej będzie można znaleźć wolne miejsce. Specjalna sygnalizacja świetlna kolorem zielonym będzie wskazywała wolne miejsca postojowe, z kolei kolorem czerwonym miejsca zajęte. Miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oznaczone zostaną natomiast niebieskim światłem.

O liczbie aktualnie wolnych miejsc informować będą przy wjeździe na parking specjalny totem. Z kolei wyświetlacze w alejkach wskazywać będą wolne miejsca w poszczególnych częściach parkingu. Ma to skrócić czas poszukiwań miejsca oraz wyeliminować błądzenie po parkingu. Nad bezpieczeństwem i sprawnością parkingu czuwać będzie w sumie ponad 600 kamer obsługiwanych przez pracowników monitoringu.

To system, który będzie pomagać naszym klientom wielowymiarowo. Z jednej strony ułatwi zaparkowanie, a tym samym oszczędzi nerwów, z drugiej pomoże znaleźć samochód, jeśli zapomnimy gdzie go zostawiliśmy. Nie bez znaczenia będzie także znacznie większe bezpieczeństwo pojazdów i klientów. Nowy system obejmie bowiem swoim zasięgiem wszystkie miejsca postojowe – mówi dyrektor Galerii Jurajskiej.


Parkingi dla rowerów, motocykli i autokarów

Dzięki inwestycjom zyskali także rowerzyści. Na początku maja galeria uruchomiła nowy, drugi parking rowerowy mających 36 miejsc postojowych. Powstał on w wydzielonej części parkingu. Strefa, w której można zostawić rower jest stale monitorowana. Znajduje się w niej także samoobsługowa stacja naprawcza z niezbędnymi narzędziami dla cyklistów. Na tym samym poziomie parkingu galeria stworzyła także 27 miejsc postojowych dla motocykli.

Nowych miejsc postojowych doczekali się także kierowcy autokarów. Na zewnątrz galeria stworzyła specjalny parking dla autobusów mogący pomieścić aż 40 pojazdów. Stworzony został on przede wszystkim z myślą o wycieczkach, które przyjeżdżają do Częstochowy, a także z myślą o turystach poruszających się busem trasą północ-południe Polski.

- To jedna z kluczowych dla nas inwestycji dzięki której nasz obiekt staje się atrakcyjny wśród grup wycieczkowych. Specjalnie dla nich stworzyliśmy wygodne miejsca postojowe, dające możliwość odpoczynku, ale także zrobienia w przerwie zakupów w galerii. Parking oddalony jest kilka kroków od wejścia głównego do galerii – mówi Bugajczyk.

Myśląc o kierowcach galeria ma także w planach kolejne inwestycje. – Wkrótce ruszają prace nad nowym parkingiem zewnętrznym. Już dziś widzimy, że w perspektywie kilku lat tego typu miejsca staną się dla nas niezbędne, jeśli myślimy poważnie o przyciąganiu klientów z coraz dalszych okolic Częstochowy – mówi.

Konkurs literacki pn. Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”

27 czerwca, 2017 - 08:44
Centrum Sztuki Mościce organizuje konkurs literacki pn. Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”, który ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do poetów jeszcze nieznanych bądź mało znanych oraz debiutantów.

Idea konkursu ma związek z ważnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd idziemy, jak siebie jako Polaków oceniamy, czego w życiu powinniśmy się mocno trzymać, z jakich źródeł wynika nasz system wartości, co jest w nim istotne i ważne. Chcemy zachęcić do szerszej refleksji poetyckiej, połączonej z wyobraźnią i wrażliwością na piękno rodzimego krajobrazu, z empatycznym odczuwaniem bogactwa duchowego innego człowieka. Topos domu rodzinnego, motyw dzieciństwa, prawda o współczesnych dramatach ludzkich, temat ziemi, ekologii, etos pracy, patriotyzm, polskość a uniwersalność, odkrywanie siebie samego dla siebie – to tylko niektóre tematy do podjęcia i przetransponowania na język poezji.

Laureaci Konkursu Poetyckiego zostaną uhonorowani nagrodami i wyróżnieniami pieniężnymi o łącznej puli 12 tys. złotych:
  • I nagroda – 3 500 zł
  • II nagroda – 2 500
  • III nagroda – 1 500
  • 5 wyróżnień po 600 zł
  • Nagroda Specjalna za utwór związany z regionem Małopolski

Zachęcamy  do wzięcia udziału w konkursie. Więcej informacji: www.csm.tarnow.pl


Sobótka w Pająku

26 czerwca, 2017 - 12:32
W miniony weekend dużym zainteresowaniem cieszyła się impreza plenerowa "Sobótka" na terenie GCKiR w Konopiskach nad zalewem "Pająk" .

Częstochowski animator kultury Roman Kryst   przygotował na ta okazję występ artystyczny zespołu połączonego z przedstawicielek wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Konopiska .
 -  Głęboko wierzę w to, że tradycja nie zaginie,  że zawsze będą chętni do tego, by uczyć się wić wianki w okolicy dnia  świętego Jana.  I nie ważne jak to będzie się nazywać: "sobótka", " noc świętojańska", "noc Kupały".... ważne, że magia będzie trwać nadal, że pomimo tej galopującej cywilizacji, ogromnego pośpiechu, gonitwy dnia co dziennego - najpiękniejsze polskie kwiaty, zioła ,pachnąca mięta, rumianki, rozchodnik, macierzanka, czy tez piękne róże z naszych ogrodów, będą zdobić głowy nie tylko pań z zespołów folklorystycznych, ale również młodzieży, dzieci, ich mam i babć, tak jak to jest w Konopiskach. Co prawda niektórym bardzo żal puścić te piękne wianki na wodę  jednak zioła miały zawsze "magiczną" moc , wierzyły w tę moc nasze prababcie i babcie . Z ziół robi się przecież tak wiele cennych leków - wierzmy w te moc również my - mówi Roman Kryst .- Wszystkim, których pracowicie wykonane na warsztatach  wianki, popłynęły po wodzie - życzę spełnienia wszystkich życzeń  - dodaje.


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Dziedzictwo - Ann Patchett

26 czerwca, 2017 - 11:39
Nowa powieść autorki Stanu zdumienia i Belcanto.
****
Bert zjawia się nieproszony na chrzcinach córki swojego kolegi, Fixa. Zanim przyjęcie dobiegnie końca, Bert pocałuje żonę Fixa, Beverly, doprowadzając do rozbicia dwóch rodzin i powstania nowej.

***

Ann Patchett powraca we wspaniałym stylu z powieścią na miarę doskonałych dzieł literatury amerykańskiej.

Dziedzictwo podtrzymuje tradycje amerykańskiej prozy w jej najlepszym wydaniu. To fantastyczna powieść dla wielbicieli Strout i Steinbecka. Dla tych, których zachwyciło Małe życie czy Szczygieł .

Premiera 14 czerwca.


Polecamy na: http://czest.info/książki"Rok 2017. Decydująca bitwa o Polskę" - dziś spotkanie z prof. Jerzym Nowakiem

26 czerwca, 2017 - 10:01

Już dziś, 26 czerwca, o godz.18 na zaproszenie Częstochowskiego Klucza Pobudki przyjedzie do Częstochowy prof.Jerzy Robert Nowak. 

Spotkanie odbędzie się w sali Muzeum Monet i Medali im. św. JanaPawła II w Częstochowie, przy ul.Jagiellońskiej 76 . 

Tematem wiodącym będzie "Rok 2017. Decydująca bitwa o Polskę".
Wstęp wolny


Wakacje w mieście na PÓŁKOLONIACH CYFROWYCH

26 czerwca, 2017 - 09:46
W Centrum Edukacji NOBEL twoje dziecko spędzi niezapomniane chwile oddając się swojej pasji.Podczas CYFROWYCH PÓŁKOLONII  młodzi ludzie programując na wesoło poznają elementy iluzji, muzyki i rysunku.
Zapisz swoje dziecko już dziś.Niech te wakacje będą niezapomniane!


Centrum Edukacji Nobel  zaprasza  na 
PÓŁKOLONIE CYFROWE czyli
PROGRAMOWANIE NA WESOŁO

Turnusy od 26 czerwca do 25 sierpnia. 
Zapisz swoje dziecko już dziś:

Częstochowa,  ul. Przerwy -Tetmajera 15, 
Lubliniec ul. Częstochowska 1a, 
tel. 600 213 550 
 e-mail:kontakt@nobel.edu.pl

CENTRUM EDUKACJI NOBEL zaprasza już także na zajęcia dodatkowe od wrześniaZapraszamy: http://czest.info/polecamy


[ZDROWIE] Badania na temat in vitro

26 czerwca, 2017 - 09:17
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało ponad czterystu-stronicowe zestawienie badań z recenzowanych światowych pism naukowych dotyczących ryzyka, jakie niesie procedura „in vitro” zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Obecnie przygotowywana jest wysyłka tych materiałów do polskich polityków.
Zachęcamy do pobrania pliku: wybrane prace naukowe dotyczace ryzyka zwiazanego z metodą in vitro
Czytaj więcej: http://www.pro-life.pl/tak-dzialamy/nasze-inicjatywy/badania-na-temat-in-vitro
Polecamy na: http://czest.info/zdrowie


Fot. FreeDigitalPhotos


Ruchy w ofercie Galerii Jurajskiej: najemcy powiększają lokale, wchodzą także nowi

26 czerwca, 2017 - 09:02
Najemcy Galerii Jurajskiej kontynuują modernizację swoich lokali. Kolejne marki właśnie zdecydowały się na powiększenie salonów, a tym samym działalności w największej galerii handlowej w Częstochowie. Do galerii weszli także nowi najemcy.
Najemcy inwestują w większy metraż
Od kilku miesięcy salony znajdujące się w Galerii Jurajskiej przechodzą modernizację. Część najemców zdecydowała się na odświeżenie wnętrz, część na ich powiększenie lub powiększenie i przeprowadzkę. Od początku roku taki ruch wykonało już 13 sklepów m.in. Big Star, Giacomo Conti, Lee/Wrangler i ECCO.
Także ostatnie tygodnie przyniosły zmiany. Z początkiem maja zakończył się w galerii remont sklepu Coccodrillo. Najemca zdecydował się na odświeżenie lokalu. Z kolei pod koniec maja Ochnik rozpoczął swoją działalność w prawie dwukrotnie większym salonie, zwiększając powierzchnię najmu z ponad 102 m kw. na 162,88 m kw.
Na większy salon, ale w nowej lokalizacji zdecydowała się z kolei marka Intermoda/Tom Tailor, przenosząc się z 87,51 m kw. do salonu mającego 136,56 m kw. Taki sam ruch wykonał także salon Ryłko, zamieniając powierzchnię na większą o 56,53 m kw.
- Nasi najemcy, zwłaszcza z branży odzieżowej i obuwniczej, osiągają w ostatnich miesiącach bardzo dobre wyniki finansowe, notując konsekwentny wzrost obrotów.  Wpływ na to miały m.in.  liczne inwestycje Jurajskiej w komfort wizyt klientów,, a także rosnąca frekwencja, zwłaszcza rekordowy 2016 roku. To skłoniło właścicieli marek i franczyzobiorców do inwestycji w nową aranżację lub większy lokal ze znacznie szerszą ofertą. Sami najemcy w modernizację swoich salonów zainwestowali już łącznie ponad 7 milionów złotych. Ta skala pokazuje tylko, jak bardzo cenią sobie tutejszy rynek i rozwój w naszej galerii – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.
Takie ruchy najemców w Galerii Jurajskiej nie są jednak nowością. Na przestrzeni ostatnich 2 lat kilkunastu najemców zdecydowało się na podobne zmiany. W większości są to marki, które w galerii są od jej otwarcia. – Najemcy widzą, że Jurajska się zmienia. Galeria od kilku miesięcy mocno inwestuje w swój rozwój, a nasi partnerzy biznesowi idą tym samym tropem. Rozwój działalności dotychczasowych marek pokazuje jak bardzo doceniane są te zmiany – mówi Bugajczyk.
Nowe otwarcia
W Galerii Jurajskiej przybywa także nowych najemców. Z początkiem czerwca swój supermarket uruchomiła tutaj Biedronka. Portugalska sieć zdecydowała się na lokal mający 1618 m kw. – jeden z większych w centrum handlowym. Nowy operator spożywczy zastąpił Almę, która pod koniec 2016 roku zamknęła swój sklep.
Z kolei w połowie czerwca w galerii otwarto salon marki Recman. Ta polska marka odzieżowa, w ofercie której znajdują się ubrania dla mężczyzn, zajęła lokal o powierzchni 87,51 m kw. Dołączając tym samym do grona takich marek jak Vistula, Bytom, Wólczanki, Giacomo Conti, Lavard czy sklepu multibrandowego Men’s Casual. Ten ostatni Najemca otworzył swój mający 58,94 m kw. salon w połowie marca tego roku. Tym samym od początku 2017 roku w centrum handlowym pojawiło się już 5 nowych najemców.

- Galeria rozwija się wielotorowo. Z jednej strony są to inwestycje w komfort klienta m.in. udogodnienia na parkingu, nowe parkingi rowerowe czy bezpłatne wi-fi, z drugiej strony jest to nieustanna inwestycja w relacje z najemcami. W obu przypadkach nasze działania przynoszą efekty. Dzięki inwestycjom zwiększamy liczbę klientów, ale także przyciągamy nowych najemców i zachęcamy dotychczasowych do rozwoju. Efektem tego jest ponad 6,5 miliona klientów w 2016 roku i prawie całkowicie skomercjalizowana galeria – mówi Bugajczyk.


[SPORT] Jedenaście miejsc na podium częstochowskich Vikingów w Pucharze Polski w Elblągu

26 czerwca, 2017 - 09:00
W rozegranym w elbląskim Lesie Bażantarnia czwartym etapie Pucharu Polski Nordic Walking częstochowscy kijkarze wywalczyli aż jedenaście miejsc na podium. 


Zawodnicy Viking Nordic Team Częstochowa znaleźli się w najlepszych trójkach na każdym z pucharowych dystansów. Po półmetku Pucharu Polski nasi reprezentanci znajdują się na czołowych miejscach zarówno w klasyfikacjach indywidualnych, jak i drużynowych.Kolejne zawody w ramach PP już 8 lipca w Polanicy Zdrój.Półmaraton:
Jarosław Pietrzyk - 3m kat. M30, 5m open
Paweł Stępniewski - 2m kat. M18, 7m open
Mariola Pasikowska - 1m kat. K30, 1m open kobiet
10km:
Daniel Wojtasiński - 1m kat. M30, 2m open
Agnieszka Kolarska - 2m kat. K30, 3m open kobiet
Ewa Dusiel - 3m kat. K50, 10m open kobiet
Ewelina Suriak - 1m kat. K18
Michał Suriak - 2m kat. M18
5km:
 Michał Stolarski - 3m kat. M45Joanna Stolarska - 3m kat. K-junior
Beata Kaniowska - 3m kat. K45
Magdalena Stolarska - 9m kat. K45


Kaziki i Orkany - wręczone! Gimnazjum nr 18 żegna absolwentów

24 czerwca, 2017 - 10:24
 Rok szkolny 2016/2017 dobiegł końca. Czas opuścić mury szkoły. 
W Gimnazjum nr 18 dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele pożegnali swoich wychowanków.
Każdego roku pożegnanie absolwentów to wielka uroczystość i wiele wzruszeń.
Uczniowie otrzymują wspaniałe nagrody za swoje osiągnięcia, dziękują nauczycielom za trud i poświęcenie.

Szkoła ma w swojej wieloletniej tradycji wręczanie złotych, srebrnych i brązowych medali uczniom za ich wybitne osiągnięcia i świadectwa z wyróżnieniem. Gimnazjum wśród złotych medalistów wybiera także "Absolwenta Roku". Jest to osoba, która w ciągu trzech lat nauki uzyskała najwyższą średnią ocen.
Tytuł ten, w tym roku przypadł dwóm absolwentom Kornelii Zębik i Oskarowi Grabowskiemu.
Podczas uroczystej gali wręczane są podziękowania dla wychowawców. Nagradzani są wybitni sportowcy, którzy godnie reprezentowali szkołę w licznych zawodach. Wyróżnieni zostają także ci, którzy chętnie pomagali innym, czynnie działając w szkolnym wolontariacie.


Gimnazjum nr 18 to szkoła z Oddziałami Integracyjnymi, a więc nie mogło obejść się bez nagrody dla tych, którzy całe swoje serce wkładali w pomoc niepełnosprawnym kolegom i koleżankom.
Nagrody wręczyła pani Agnieszka Szczepaniak - opiekun szkolnego koła wolontariatu.

Szkoła kochająca swoich uczniów nagrodziła ich w jeszcze jednej konkurencji: "Kazik" - dla najsympatyczniejszego ucznia i uczennicy gimnazjum. "Kazika" otrzymali Kornelia Zębik i Filip Bąk.


Gala Orkanów w tym roku, w dyskotekowym klimacie, wprowadziła nas w radosny wakacyjny nastrój.

W tym roku prowadzący galę uczniowie klas trzecich, w disco-polowym rytmie uhonorowali swoich nauczycieli.

Nagrodę "Orkana" otrzymali nauczyciele w następujących kategoriach:
1. Najlepsze scenariusze lekcji - p. Alicja Ostalska

2. Lekcje z dreszczykiem - p. Anna Bergier

3. Złotousta, czyli kto nas zachwyca mówiąc - p. Joanna Piątkowska

4. Kraina łagodności - p. Agnieszka Czubat

5. Inspiracja młodych czyli dobry przykład - p. Anna Langier

6. Siła spokoju - p. Lidia Kapkowska

7. Wdzięk, czar i styl - p. Elwira Kutera

8. Super Orkan - dyrektor Henryka Sikora


Teraz czas na wakacje i kolejny etap w życiu młodych ludzi.Życzymy dobrego wypoczynku i samych sukcesów w przyszłości!
Zapraszamy na: http://czest.info/Kaziki-Orkany2017[ZDROWIE] „BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU – usługi teleopiekuńcze w mieście Częstochowa.

23 czerwca, 2017 - 12:59
Miasto Częstochowa, stowarzyszenie „EBI Association” oraz OpiekaNOVA, zapraszają seniorów do udziału w projekcie „Bezpiecznie we własnym domu – usługi teleopiekuńcze w mieście Częstochowa”, współfinansowanym przez Unię Europejską.

Projekt jest realizowany od 01.06.2017 – 31.05.2019.
Projekt jest przeznaczony dla 200 osób nie w pełni samodzielnych (głównie seniorów) z miasta Częstochowy, których aktywność jest ograniczona do własnego domu z uwagi na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia.

Szczegóły: http://czest.info/zdrowie


[KULINARIA] Słone lody i słodka cebula, czyli o umiejętnym łączeniu smaków

23 czerwca, 2017 - 10:36
Zjawisko zestawiania ze sobą pozornie kontrastujących smaków nie jest wbrew pozorom nowością w świecie kulinarnym. Niejednokrotnie kontrowersyjne duety, znane na świecie pod nazwą„foodpairing”, to coś znacznie więcej, niż sposób na zaszokowanie smakoszy. 

Wykraczając poza utarte szlaki zyskujemy bowiem szansę na odkrycie nieznanych dotąd horyzontów sztuki tworzenia nowych potraw.

Zapraszamy na: http://czest.info/kulinaria
[PODRÓŻE] Twoje wakacje z Tours Eco

23 czerwca, 2017 - 08:32
Biuro Podróży z wieloletnim doświadczeniem "Tours Eco" z Częstochowy zaprasza do skorzystania z oferty:

LATO 2017 LAST MINUTE

Już dziś zaplanuj  swoją wielką przygodę z EGZOTYKĄ 20117/2018

Tu znajdziesz także szeroki wybór propozycji na spędzenie wakacji z dziećmi oraz wycieczki objazdowe.

  Zapraszamy: TOURS ECO Częstochowa, ul.Śląska 20,
tel: 660 508 44, 600 896 186

Polecamy na: http://czest.info/podroze
Twoje wakacje - bezpośrednio przy plaży

Egzotyka 2017/2018 - dalekie kierunki już od 1990 zł

 Grecja - odkryj jedną z tysiąca wysp już od 619 zł Beztroskie wakacje: Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

23 czerwca, 2017 - 08:18
Rozpoczynający się sezon urlopów to przede wszystkim czas wypoczynku, zabaw na świeżym powietrzu i niekończących się podróży. Jednak dłuższa nieobecność i pobyt poza domem wiąże się jednocześnie z pewnymi obawami. Najczęściej sprowadzają się one do kradzieży oraz zniszczenia mienia pod naszą nieobecność. 
Aby zapewnić sobie wypoczynek pozbawiony jakichkolwiek trosk, warto zastanowić się nad wprowadzeniem udogodnień, które choć sprawiają wrażenie niepozornych, diametralnie podnoszą stopień zabezpieczenia domu przed włamaniem i kradzieżą.

Zapraszamy na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzajMasz bilet na pociąg Kolei Śląskich? Idź z nim do Muzeum Śląskiego!

23 czerwca, 2017 - 08:07
Od 1 lipca bilety do Muzeum Śląskiego w Katowicach będzie można kupić 20 procent taniej. Wystarczy mieć bilet na pociąg Kolei Śląskich.
Rozmowy śląskiego przewoźnika kolejowego i śląskiej instytucji kultury na temat współpracy rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku. – Już na samym początku spostrzegliśmy, że łączy nas nie tylko jeden organizator, ale także chęć stworzenia czegoś wyjątkowego na wakacje dla mieszkańców naszego województwa – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. – Lato, kiedy młodzież ma wolne, a dorośli korzystają z urlopów, to dogodny czas na skorzystanie z takiej propozycji. Mamy nadzieję, że zachęci ona osoby z różnych zakątków regionu do podróżowania pociągiem i odwiedzania Muzeum w Katowicach – dodaje.

 - Doceniam inicjatywę Muzeum Śląskiego oraz Kolei Śląskich, dwóch podmiotów podlegających Zarządowi Województwa Śląskiego – stwierdził Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa – Cieszę się z podejmowanych przez Koleje Śląskie działań związanych z ofertą kulturalną i turystyczną naszego regionu, którą proponuje i udoskonala Muzeum Śląskie.

Bilety do Muzeum Śląskiego będą dostępne w promocyjnych cenach od 1 lipca do 30 września. W tym okresie w śląskiej placówce będzie można m.in. odkryć tajemnicę zniknięcia Tomka Wilmowskiego (przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”) oraz zwiedzić wystawy stałe i czasowe, np. „Między Montmartre’em a Montparnasse’em”, „Vladimír Birgus. Fotografia”, „Nie jestem już psem”, czy też „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla”. – Zapraszamy także do uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach zarówno rodziny, które poszukują miejsca, aby spędzić czas z dziećmi, jak i seniorów, a także młodzież i osoby dorosłe. Poczynając od naszego kina pod chmurką, czyli Kina Kuźnia, poprzez plenery malarskie, po minispektakle o poznawaniu dalekich krain. Każdy gość Muzeum znajdzie coś dla siebie – zachęca dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.

Bilety z 20-procentową zniżką na wstęp do Muzeum Śląskiego będzie mógł kupić każdy, kto okaże kasjerowi ważny w danym dniu bilet na pociąg Kolei Śląskich - jednorazowy lub okresowy, którego relacja obejmuje stację Katowice.


[KINO DLA DZIECI] Pierwszy dzień wakacji w kinie

23 czerwca, 2017 - 08:02

"Gru, Dru i Minionki” zapraszają  na pokazy przedpremierowe do Cinema City!

Co Minionki - najsłodsze istoty na świecie - narozrabiały tym razem? Jeśli nie możesz się doczekać spotkania ze swymi ulubionymi bohaterami, zapraszamy już w ten weekend, 24 i 25 czerwca do wszystkich kin Cinema City na pokazy przedpremierowe najnowszego hitu „Dru, Gru i Minionki”. 
Premiera filmu odbędzie się dopiero w przyszły piątek 30 czerwca! Bilety na pokazy przedpremierowe są dostępne w kasach kin oraz na www.cinema-city.pl
Polecamy na: http://czest.info/kino-dla-dzieci[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy - Maciej Jastrzębski

22 czerwca, 2017 - 11:22
Jest w Moskwie pod Kremlem kryjówka, a w niej dwie komnaty, aż do sufitu zastawione skrzyniami. A komnaty te są dobrze zabezpieczone: drzwiami żelaznymi, wielkimi zamkami, łańcuchami i pieczęciami. W każdej z komnat jest jedno zakratowane okno, którego otworzyć się nie da...

Każde miasto ma swoje legendy, a jak wiemy, w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy. Im starsze i większe miasto, tym więcej legend. A Moskwa jest ogromna i tajemnicza. Ludzie powiadają, że jest przeklęta od XII wieku, gdy zamordowano ostatniego kapłana pogańskiego boga Jariły. Konając, rzucił on klątwę na tych, którzy w świętym miejscu chcieliby czcić innych bogów. Odtąd na Moskwę spadają różne nieszczęścia: zarazy, pożary i obce armie, a na kremlowskim tronie zasiadają okrutni władcy.

Jest to opowieść o tym, co niejednoznaczne, nieoczywiste, nieprawdopodobne, a jednak ma ogromny wpływ na życie moskwian.

Polecamy na: http://czest.info/książki


Nareszcie wakacje! Wyrusz w podróż zatankowanym i czystym autem.

22 czerwca, 2017 - 10:30
Koniec roku szkolnego, początek lata, urlopy - to czas wzmożonych podróży, a tym samym pośpiechu i zmiennej pogody.
Wybieramy się w drogę, więc trzeba zatankować samochód i przyjemnie byłoby podróżować autem czystym.
Jednak masz mało czasu, a zmęczenie powoduje, że nie chce Ci się wysiadać z auta podczas jego mycia i tankowania.
Przyjedź na Stację Paliw i Myjnię WEGA, na ul. Żyzną 1 w Częstochowie.
Tu zatankujesz, umyjesz auto w nowoczesnej myjni i możesz wyruszać w drogę!
Życzymy przyjemnego podróżowania.
Polecamy na: http://czest.info/motoryzacja

Ponad 1500 ryb zamieszkało w Galerii Jurajskiej. Takiej strefy w mieście jeszcze nie było

22 czerwca, 2017 - 10:13
Galeria Jurajska otworzyła właśnie największą w mieście strefę akwarystyczną, składającą się z 3 gigantycznych akwariów słodko- i słonowodnych zamieszkałych przez ponad 1500 żywych stworzeń. Wśród nich są ryby, krewetki, małże i rozgwiazdy.
Nowi, słodkowodni mieszkańcy


Jak wygląda życie na dnie morza, oceanu, rzeki i jeziora? Można się o tym teraz przekonać w Galerii Jurajskiej. Centrum handlowe otworzyło właśnie największą w mieście strefę akwarystyczną, składającą się aż z 3 akwariów. Do powstałego we wrześniu akwarium słonowodnego, dołączyły właśnie 2 nowe, tym razem słodkowodne. Każde z nich mieści 2080 litrów wody, a łącznie zamieszkuje je 1100 ryb, reprezentujących aż 26 słodkowodnych gatunków.

Wśród nowych „mieszkańców” Jurajskiej są m.in. zamieszkujące dorzecza Amazonki neony inessa, neony czerwone, zwinniki czerwonouste i otocinclusy, pochodzące z Indii prętniki karłowate, danio czerwone, żyjące w strumieniach i rzekach Argentyny, Wenezueli i Trynidadu kiryski spiżowe, pochodzące z Archipelagu Sunadyjskiego gurami mozaikowe, zamieszkujące Irian Jaya tęczanki Wernera oraz przylgi chińskie z.. Wietnamu.

Obok ryb w akwarium żyją także słodkowodne ślimaki m.in. anatome helena z Azji oraz raki i słodkowodne krewetki m.in. pochodzący z Ameryki Środkowej raczek orange i „krewetka wampir” ataya gabonesis z Afryki Zachodniej. Nowe akwarium wypełniają także słodkowodne rośliny znane z jezior i rzek, w tym m.in. lotos tygrysi z Egiptu, anubias niski z Afryki Zachodniej, jawa moss z Azji Południowo – Wschodniej, gałęzatka z jeziora Akan w Japonii i blyxa japonica z dalekiej Kamczatki. Łącznie 540 roślin z 24 gatunków.

- Akwaria są okazją, żeby podejrzeć życie najbardziej egzotycznych słodkowodnych ryb zamieszkujących ciepłe jeziora i rzeki. To największe tego typu skupisko podwodnych stworzeń w Częstochowie, a jednocześnie szansa na lepsze poznanie ich ekosystemu, zwyczajów, a także regionów, z których pochodzą. To połączenie zabawy z edukacją – mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Nie 1, a 3 akwaria!

Nowa akwaria są już kolejną biologiczną atrakcją Galerii Jurajskiej. We wrześniu w centrum handlowym powstał pierwszy akwen, mieszczący 4 tys. litrów słonej wody zbiornik morski, w którym zamieszkało ponad 400 stworzeń, w tym ryby, rozgwiazdy, krewetki i koralowce, z tak dalekich regionów jak m.in. Meksyk, Japonia, Nowa Kaledonia, Australia, Hawaje czy Karaiby.

Odwiedzając nową strefę akwarystyczną w prosty sposób można dowiedzieć się wiele o rybach tutaj mieszkających. Przy akwariach znajdują się specjalne ekrany interaktywne, które ułatwiają odszukanie gatunku ryby czy rośliny, a tym samym poznanie ich pochodzenia, życia, zwyczajów.

- Miejsce to powstało jako strefa edukacji. Od kilku miesięcy jest ono z powodzeniem wykorzystywane przez szkoły i przedszkola organizujące tutaj swoje lekcje biologii i warsztaty ekologiczne. Kolejne akwaria poszerzają te możliwości, dając tym razem wgląd w życie jezior i rzek, nawet tych najbardziej oddalonych od nas – mówi Violetta Dziubin.

Akwaria są stałą atrakcją Galerii Jurajskiej. Zbiorniki z rybami znajdują się na 2. Poziomie galerii. Ich oglądanie jest bezpłatne.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta