Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie Informacje

Subskrybuje zawartość
Zaktualizowano: 6 min. 3 sek. temu

Już dziś w Filharmonii Częstochowskiej Koncert Oratoryjny Niemieckie Requiem op. 45

14 godzin 4 min. temu


Wystąpią: 
 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” (przygotowanie Janusz Siadlak)
 • Chór Filharmonii Łódzkiej (przygotowanie Dawid Ber)
 • Ewa Biegas – sopran, Adam Szerszeń – baryton
 • Adam Klocek – dyrygent
 • Małgorzata Jeruzal - słowo o muzyce
W programie: Johannes Brahms – Niemieckie Requiem op. 45

__________________________
Kasa Filharmonii tel.: 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek 09.00-19.00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem.
Sprzedaż i rezerwacja biletów online www.filharmonia.com.pl

Zapraszamy!Zaplanuj wakacje właśnie teraz - korzystaj z największych rabatów

14 godzin 9 min. temu
 Jesień, chłodne wieczory to najlepszy moment, aby pomarzyć i zaplanować LATO 2018 .
Teraz znajdź najlepsze oferty, w najlepszych cenach.
LATO 2018 już w sprzedaży!
Korzystaj z najatrakcyjniejszych rabatów!


Biuro Podróży GANDALF przygotowało specjalne propozycje!
Teraz zyskujesz:
 • rabaty do 60%
 • niską zaliczkę
 • gwarancję ceny
 • parking gratis
W GANDALFIE kupisz także: bilety lotnicze, promowe, autokarowe, wczasy, wycieczki obozy, zimowiska
 Sprawdź  ofertę specjalną:  AUTOKAREM TANIEJ i odpoczywaj tak jak lubisz najbardziej.
Miejsca, gdzie znajdziesz słońce i wakacyjną aurę czekają na Ciebie:
Nie zwlekaj,  planuj swoje podróże już dziś!
Sprawdź całą ofertę  Biura Podróży GANDALF:  Częstochowa, Al. NMP 23, tel.: 664 139 387

Zapraszamy: http://czest.info/polecamy
[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Matka świętego - Milena Kindziuk

19 październik, 2017 - 10:17
Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko.
Opowieść o miłości, która jest silniejsza od śmierci.


Marianna Popiełuszko nigdy nie szukała rozgłosu.
Nie planowała, że stanie się bohaterką serwisów informacyjnych, a jej zdjęcia obiegną media na całym świecie. Nie chciała sławy, której początkiem było brutalne morderstwo jej ukochanego dziecka. Po wielu latach od tych wydarzeń opowiedziała o swoim synu, o miłości do niego, o tym, jak był wychowywany, o wartościach, które wyniósł z rodzinnego domu. Opowiedziała też o wydarzeniach, które na zawsze zmieniły jej życie. Z bólem wspominała dzień, kiedy świat się dla niej zatrzymał.

Kim była kobieta, której kłaniali się kościelni dostojnicy i politycy z całego świata? Skąd czerpała siłę, która pozwoliła jej udźwignąć tak wielką tragedię? Jak wyglądało jej życie, kiedy została matką świętego męczennika?
Matka Świętego to niezwykłe i poruszające świadectwo rodzicielskiej miłości, wiary w Bożą opatrzność i nadziei na to, że dobro zawsze zwycięży. Książka zawiera liczne fotografie z rodzinnego archiwum oraz niepublikowane dotąd zeznania z procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.
Polecamy na: http://czest.info/książki


„Dzień zdrowia” w Galerii Jurajskiej: podpowiedzą, jak właściwie siedzieć, jeść i ćwiczyć

19 październik, 2017 - 10:05
Proste badanie, cenna porada eksperta, 5 minut – czasami tyle wystarczy, aby lepiej zadbać o zdrowie swojego organizmu. Już w najbliższą sobotę w Galerii Jurajskiej będzie można skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów zajmujących się m.in. wadami postawy i dietetyką. Wszystko w ramach „Dnia Zdrowia”, który galeria organizuje wspólne z Centrum Aktywnej Rehabilitacji Salveo z Częstochowy.

Odpowiednia postawa np. podczas 8 godzinnego dnia pracy jest niezbędna dla zdrowia kręgosłupa, tak samo jak dobrze zbilansowana dieta jest konieczna dla zdrowia m.in. serca, nerek czy żołądka. O tym, jak m.in. dbać o kręgosłup i rozsądnie komponować codzienne menu, będzie można przekonać się podczas organizowanego w Galerii Jurajskiej „Dnia Zdrowia” . Przez całą sobotę w 5 specjalnie przygotowanych strefach, będzie można zasięgnąć porad ekspertów i specjalistów, wziąć udział w pokazach zajęć ruchowych, a także wykonać bezpłatne, proste badania diagnostyczne. Do dyspozycji odwiedzających będą fizjoterapeuci, trenerzy osobiści, dietetycy, a nawet eksperci zajmujący się uroginekologią.

- Odwiedzając w sobotę Jurajską będzie można dowiedzieć się m.in. jak dbać o swój kręgosłup podczas codziennych czynności i jak go nie przeciążać. Będzie można także zdiagnozować wadę postawy i problemy z kręgosłupem oraz dowiedzieć się, jakie ćwiczenia pomogą nam w bólu i napięciu mięśni. Z poradami czekać będą także dietetycy oraz trenerzy, którzy z kolei podpowiedzą, jak dzięki ruchowi zadbać, nie tylko o sylwetkę, ale także o zdrowie – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, marketing manager Galerii Jurajskiej.

I tak oto w strefie przygotowanej przez Centrum Aktywnej Rehabilitacji Salveo przez cały dzień odbywać będą się m.in. pokazowe zabiegi fizjoterapii z użyciem innowacyjnej technologii INDIBA activ, która łagodzi chroniczne bóle, zajęcia edukacyjne w zakresie wykonywania indywidualnych ćwiczeń domowych i pokazowe zabiegi fizjo-estetyki, których celem jest poprawa kondycji ruchowej organizmu. Ponadto będzie można ocenić wadę postawy i stan kręgosłupa. Na gości czekać będą także konsultacje fizjoterapeutyczne z dziedziny uroginekologii, poświęcone problemowi nietrzymania moczu (NTM). W strefie dla dzieci z kolei przygotowane zostaną gry i zabawy. Stoiska Salveo działać będą od godz. 11.00 do godz. 20.45.

Skład swojego ciała, czyli % masy mięśniowej i tłuszczowej będzie można poznać w strefie przygotowanej przez Calypso Fitness Club. Wiedza na ten temat pozwala na lepsze zaplanowanie diety, zajęć na siłowni, a także codziennych aktywności mających poprawić kondycję organizmu. Specjaliści Calypso doradzą także, jak dopasować ćwiczenia i zajęcia do celów, jakie chce się osiągnąć dzięki większemu ruchowi. Strefa działać będzie od godz. 11 do 18. O tym, jaką dietę najlepiej dobrać dla swojego organizmu, problemu i schorzeń dowiemy się natomiast w strefie dietetyka. Tam przez cały dzień oprócz analizy składu masy ciała, będzie można także zdobyć uzyskać porady dotyczące żywienia, codziennego menu i układania swojej diety. W strefie dietetyka poradę uzyskamy w godz. Od 11 do 19. Po porady dotyczące pielęgnacji będzie można natomiast udać się do strefy SuperPharm.

Pomóc osobom w potrzebie będzie można z kolei w strefie DKMS. Fundacja przez cały dzień prowadzić będzie rejestr dawców szpiku kostnego. Na miejscu będziemy mogli dowiedzieć się, na jakich zasadach zostaje się dawcom, jakie warunki należy spełnić i jak wygląda sama procedura, jeśli znajdzie się osoba potrzebująca szpiku. Stoisko DKMS działać będzie od godz. 11 do 18.


Prestiżowy Salon Aut Bezwypadkowych zaprasza

19 październik, 2017 - 09:07
Chcesz kupić dobre, pewne i  sprawdzone auto?

Sprawdź tutaj:
RENT CAR Paweł Karoń *SAMOCHODY Z GWARANCJĄ-VIP GWARANT*, 
ul. Główna 56 oraz  Główna 24, Częstochowa.
Tel. 34 324 30 72

Zobacz jak dojechać:
 http://www.rent-car.auto.com.pl/dojazd_do_komisu.php

Sprawdź najnowsze oferty: http://www.rent-car.auto.com.pl

Polecamy na: http://czest.info/motoryzacja


[PORADNIK] Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!

19 październik, 2017 - 07:49

Miejsce, sala, zespół, data, menu, kreacja, goście – każda przyszła para młoda, tuż po pomyślnych zaręczynach, zaczyna mnożyć w wyobraźni listę potencjalnych problemów i spraw wymagających dopilnowania.
 Jeden z najromantyczniejszych dni w życiu nie powinien jednak kojarzyć się z wielomiesięcznymi i stresującymi przygotowaniami.
Jaki jest sekret wesela, które na zawsze pozostanie w pamięci i będzie budzić jedynie miłe wspomnienia?

Zapraszamy na http://czest.info/podroze
Salon Poezji w ramach projektu pn. "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie"

19 październik, 2017 - 07:36
Serdecznie zapraszamy na Salon Poezji w ramach projektu pn. "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie", który odbędzie się w piątek, 20 października o godz. 11.00, w Klubokawiarni Alternatywa 21.

Salon Poezji promuje umiejętności literackie osób z niepełnosprawnościami oraz udowadnia, że osoby mniej sprawne posiadają niesamowitą duszę artystyczną. Salony Poezji są inicjatywą aktorki Anny Dymnej i są organizowane w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami. Fundacja Oczami Brata postanowiła, iż będzie prezentowała twórczość osób, które w społeczeństwie, na co dzień są zapomniane i niedocenione. Muzycznie spotkanie ilustrują osoby o różnej sprawności w duchu integracji i tolerancji.
Fotosprint 2017

19 październik, 2017 - 07:31
Po sukcesach konkursów „Fotomaraton 2013”, „Fotomaraton 2014”, "Fotosprint 2015", "Fotomaraton 2016" i "Fotosprint 2016" w Częstochowie i Województwie Śląskim, oraz projektów: "Częstochowianki" i „Fotograficzne Wtorki” i portalu Fotomedaliki.pl z ich Konkursami Miesiąca, wzmocnieni o nowych, uznanych w środowisku, członków zarządu i rady Fundacji Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie postanowił w tym roku przenieść sprawdzoną i lekko zmodyfikowaną formułę na teren pięknej Jury Krakowsko - Częstochowskiej, a ściślej do dwóch , leżących na jej terenie, dynamicznie rozwijających się i pięknych Gmin: Olsztyna Jurajskiego i Mstowa.
Organizator zapewnia,że nowa  formuła będzie ciekawsza, bardzo dynamiczna, uwzględniająca uwagi uczestników.

I edycja konkursu „Mistrzostwa Jury w Fotografowaniu. Fotosprint 2017” odbędzie się 21. października 2017 w malowniczych jesiennych plenerach Olsztyna Jurajskiego, Mstowa i na terenie obu tych Gmin.

Aby wziąć udział w konkursie, należy najpóźniej na dzień przed startem wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 zł (w przypadku, jeśli wpłata nastąpi nie później niż trzy dni przed startem) lub 15 zł jeśli wpłata nastąpi po tym terminie lub w dniu startu. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebne będzie jeszcze wypełnienie krótkiego formularza. Na start wystarczy zabrać ze sobą cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartą pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.

Więcej informacji, szczegółowy Regulamin Konkursu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na: www.festiwalsztukifotoreportazu.org/rejestracja 
www.festiwalsztukifotoreportazu.org/regulamin-konkursu/  lub www.fotosprint.org
Szczegóły na stronie: http://rok.czestochowa.pl/events.php?GroupId=4&ItemId=508


[KINO DLA DOROSŁYCH] Czarujący wieczór dla kobiet już jutro w Cinema City!

18 październik, 2017 - 14:42
Co byś zrobiła, gdybyś w wyniku katastrofy znalazła się w niebezpiecznych górach, a twoje życie zależałoby od kogoś, kogo w ogóle nie znasz?
 Czy Kate Winslet zaufa Idrisowi Elbie? 

Przyjdź koniecznie na najbliższą edycję Ladies Night, gdzie pokażemy przedpremierowo film „Pomiędzy nami góry”, i zobacz tę porywającą opowieść o miłości i przetrwaniu. 
Oprócz pokazu filmowego na Panie czeka prezent powitalny i mnóstwo konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. 
Zapraszamy już w czwartek 19 października o godz. 19:30 do wybranych kin Cinema City. 
Bilety są dostępne w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl.

Do zwyciężczyń w naszym konkursie wysyłamy mail-e z informacją.
Sprawdzajcie pocztę

Polecamy na: 
http://czest.info/kino-dla-doroslychJuż dziś RECITAL w ramach V RUBINSTEIN PIANO FESTIVAL

18 październik, 2017 - 11:30
Filharmonia Częstochowska zaprasza:
18.10.2017, godz. 19.00 Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej 
SERGEI BABAYAN RECITAL FORTEPIANOWY
W programie: Arvo Pärt, Ferenz Liszt, Vladimir Ryabov, Johann Sebastian Bach (Preludium C-dur BWV 939, Preludium c-moll BWV 999, Menuet-Trio g-moll BWV 929, Preludium E- dur BWV 937, Sinfonia Es-dur BWV 791, Preludium d-moll BWV 926, Preludium Cis-dur BWV 872, Preludium F-dur BWV 901), Fryderyk Chopin (Polonez cis-moll op. 26, Walc cis-moll Op. 64 Nr 2, Barkarola Fis-dur op. 60), Sergei Rachmaninov (Études-Tableaux op.39 Nr5 es-moll, Momenty muzyczne op. 16 Nr 2 es-moll, Momenty muzyczne op. 16 Nr 6 C-dur)
****
Ceniony za intensywność emocjonalną, wyrazistość, nadzwyczajną rozmaitość muzycznych odcieni , które sprawiają, że stylistycznie zróżnicowany repertuar Sergeia Babayana (54 koncerty) staje się przystępny i w całej pełni zrozumiały. Chwalony za perfekcyjnie harmonijne frazy i zapierającą dech w piersiach wirtuozerię.

Urodził się w Armenii w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek. Jego nauczycielami byli: Luisa Markaryan i Lev Naumov, a później w Moskiewskim Konserwatorium Vera Gornostayeva i Mikhail Pletnev.

W 1989 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Wtedy też zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodwym Konkursie Fortepianowym im. Roberta Casadesusa. Inne trofea konkursowe to zwycięstwo w Palm Beach International Piano Competition i Hamamatsu International Piano Competition. W 1991 roku był laureatem Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety. Pierwszą nagrodę wywalczył na Szkockim Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym, trzecią na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego. Był także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Esther Honens w Calgary.

Na jego repertuar składają się utwory kompozytorów romantycznych, jak Rachmaninow, współczesnych, jak Witold Lutosławski, György Ligeti, Carl Vine i Arvo Pärt. Jest ceniony za wybitne interpretacje Johanna Sebastiana Bacha.

Ceny biletów: 32 zł (normalny), 22 zł (ulgowy), 18 zł (UTW) 
Oficjalna strona Festiwalu www.arturrubinstein.pl

Zapraszamy: http://czest.info/SERGEI-BABAYAN-RECITAL-FORTEPIANOWY


Szukasz pracy za granicą? Zapytaj o szczegóły w języku polskim lub wyślij CV.

18 październik, 2017 - 11:10
Jobs4europe – biuro pośrednictwa pracy dla Polaków poszukuje: PRACOWNIKÓW PRODUKCYJNYCH!
Miejsce pracy: Holandia

Wymagania:
 • doświadczenie przy pracy produkcyjnej
 • dobry stan zdrowia
 • komunikatywna znajomość języka niemieckiego lub angielskiego
 • chęć do pracy
 • prawo jazdy mile widziane!
W ofercie:
 • praca w stabilnej firmie
 • zakwaterowanie
 • ubezpieczenie
 • transport z i do pracy
 • pensja wypłacana co tydzień
 • opiekę polskiego koordynatora
Życiorysy prosimy wysyłać na adres: info@administracja.nl
lub kontaktować się w języku polskim pod numerem telefonu: 0031 541 55 24 87; www.jobs4europe.nl
Polecamy na: Czest.Info- Praca


[KINO DLA DZIECI] Dziecięcy savoir vivre, czyli jak się dobrze zachowywać „Filmowy Świat Dziecka” w Cinema City

18 październik, 2017 - 10:27
Dobre maniery to nuda? 
Dlaczego na obiedzie w restauracji nie można trzymać łokci na stole? Co wypada, a czego nie wypada podczas rodzinnych spotkań, pobytu w szkole, czy na spacerze? 
Odpowiedź na te i inne nurtujące najmłodszych pytania będzie można znaleźć już 19 października podczas kolejnych zajęć edukacyjnych z cyklu Filmowy Świat Dziecka w Cinema City. 
Ciekawą lekcję zakończy oczywiście pokaz filmu. 
Tym razem będzie to animacja: „Emotki: Film”.

Polecamy na: http://czest.info/kino-dla-dzieci


Recepta na szczęście doktora Mieczysława Wyględowskiego. Wernisaż w Gabinecie Wybitnych Częstochowian...

18 październik, 2017 - 09:25


Dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk zaprasza na otwarcie wystawy: "Recepta na szczęście doktora Mieczysława Wyględowskiego" - Gabinet Wybitnych Częstochowian.RatuszWernisaż: 27 października 2017
Wystawa poświęcona wybitnemu chirurgowi, wieloletniemu ordynatorowi oddziału chirurgii ogólnej oraz dyrektorowi szpitala im. L. Rydygiera w Częstochowie.

****
Dr Mieczysław Wyględowski przebudował i zmodernizował szpital, wyposażając go w nowoczesny sprzęt komputerowy i medyczny. Wprowadził szereg innowacyjnych rozwiązań, które usprawniły funkcjonowanie placówki i znacząco poprawiły poziom leczenia. Pod jego kierunkiem 46 lekarzy uzyskało specjalizacje w zakresie chirurgii.

Dr Wyględowski to nie tylko wybitny lekarz – to przede wszystkim człowiek kochający życie. Zapalony narciarz i żeglarz. Szczególnie bliski jest mu świat sztuki, kultury i nauki. Przez lata zgromadził niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję dzieł sztuki: obrazów, grafik, zegarów, ikon, książek, antyków, pamiątek z licznych podróży… Część z nich zaprezentujemy – obok eksponatów związanych z jego dorobkiem naukowym, działalnością społeczno-polityczną – na wystawie w Gabinecie Wybitnych Częstochowian.

Dr Mieczysław Wyględowski jest i zawsze był zaangażowany w życie naszego miasta. Przez dwie kadencje był radnym Miejskiej Rady Narodowej, przewodnicząc Komisji Zdrowia. W latach 1991–1997 był Senatorem RP II i III kadencji, gdzie przewodniczył Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Od 1997 do 2001 roku był radnym Sejmiku Śląskiego. Działał w zarządzie Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, prezesem Zarządu Wojewódzkiego PCK w Częstochowie. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Dowodem aktywnej działalności społecznej Doktora był zorganizowany pod jego kierownictwem Pierwszy Światowy Kongres Polonii Medycznej w Częstochowie w 1991 roku.

Dr Mieczysław Wyględowski jest też autorem kilkunastu książek oraz szeregu publikacji z zakresu chirurgii i historii medycyny.

W 2002 roku mieszkańcy Częstochowy i województwa śląskiego docenili postać wybitnego chirurga, wybierając dr. M. Wyględowskiego do grona100 najmądrzejszych województwa śląskiego w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.

Dr Mieczysław Wyględowski odznaczony jest m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie Złotą Odznaką „Za zasługi dla województwa częstochowskiego”, Złotą Odznaką Zasłużonemu Województwa Śląskiego, Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, Nagrodą specjalną indywidualną II stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Odznaką Bene Meritus, Medalem Gloria Medicinae.

Jest ojcem dwóch córek, również lekarek: dermatolog Marioli Wyględowskiej-Kani i okulistki Doroty Wyględowskiej-Promieńskiej, oraz dziadkiem Justyny, Damiana i Niny.

Mimo że dr M.Wyględowski nie urodził się w Częstochowie, to z tym miastem związał całe swoje dorosłe osobiste i zawodowe życie. Dziś możemy spotkać Doktora w teatrze, filharmonii, w muzeum, galerii, czy spacerującego po Alejach z uśmiechem na twarzy.

A jak ktoś będzie w potrzebie, to dr Wyględowski chętnie wypisze receptę na szczęście…

/Anna Krakowian, kurator ekspozycji/


Wystawa w ART FOTO Pstryk

18 październik, 2017 - 09:18
Regionalny Ośrodek Kultury oraz Galeria Art Foto zapraszają na otwarcie wystawy grupy fotograficznej PSTRYK27 października, godz.: 18.00ROK, ul. Ogińskiego 13a,Częstochowa
Termin ekspozycji: 27.10-15.11. 2017


Wraz z powstaniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, a było to w roku 2004, zaczęły działać koła zainteresowań. Grupa artystyczna „Werniks” skupia malarzy, klub literacki „Fraszka” - osoby lubiące pisać, a grupa Pstryk to fotograficy. Działa również chór Canto Cantare pod batutą p. Przemysława Jeziorowskiego.

A wszystko to dzieje się pod czujnym okiem przewodniczącej Uniwersytetu p. Grażyny Omeljaniuk Szulc.

Tajniki sztuki fotograficznej twórcy zgłębiają pod kierunkiem artysty fotografika p. Roberta Sękiewicza, który na co dzień pracuje w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater.

Tam też, dzięki uprzejmości dyrektora Ośrodka p. Tadeusza Piersiaka, fotograficy spotykają się od października do maja każdego roku akademickiego.

Spotkania odbywają się również w plenerze. Grupa Pstryk odwiedziła z aparatem m.in. Stare Miasto, dzielnicę Podjasnogórską jak również park jasnogórski. Jesienią ub.r. i wiosną b.r umożliwił to, otwarty na sztukę, o. Nikodem Kilnar.

Każdego roku, wraz grupą Werniks, fotograficy prezentowali swoje dokonania w Klubie Spółdzielczym C.S.M. „Nasza Praca”. W marcu br., po raz pierwszy, samodzielnie wypełnili salę wystawową wspomnianego klubu.

Liczba osób biorących udział w spotkaniach w każdym roku akademickim się zmienia. Waha się między 10 a 12. Tym razem swoje prace wystawi 10 fotografików.  
Są to: Elżbieta Antoniewicz,Zenon Jeznach, Wiesława Kmiecik, Henryka Kossak, Krystyna Maluszkiewicz, Jolanta Niewiadomska, Krzysztof Jacek Niewiadomski, Violetta Janus-Nowotarska, Lech Nowotarski, Marika Plusova


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Listy na pożegnanie - Helmut James von Moltke

17 październik, 2017 - 11:09
Zapis korespondencji Helmutha i Freyi von Moltke. 
Prawdziwa historia odwagi, wiary i miłości aż po… egzekucję.

Helmuth James i Freya von Moltke – dwoje młodych ludzi, opozycjonistów w nazistowskich Niemczech.
On był jednym z twórców Kręgu z Krzyżowej.
Ona – gospodynią tajnych obrad w dolnośląskim majątku rodzinnym.
Gdy on w więzieniu oczekiwał na proces i egzekucję, ona trwa przy nim aż do końca.
Ten zbiór nigdy wcześniej nie publikowanych po polsku listów jest dokumentem miłości pokonującej więzienne mury i śmierć. Jest również świadectwem głębokiej wiary i nadziei.

****

Helmuth James i Freya von Moltkowie mają nam jeszcze dużo do powiedzenia. Życie ich może dodawać odwagi do działania wtedy, kiedy prawa człowieka i demokracja są zagrożone. Ich listy pożegnalne dowodzą, że ta odwaga idzie w parze ze szlachetnością serca.
Polecamy na: http://czest.info/książki


Twoje ważne uroczystości w niepowtarzalnym klimacie. ASTORIA i SONEX zapraszają!

17 październik, 2017 - 10:06
Masz urodziny, rocznicę ślubu, chrzciny, ważne spotkanie służbowe lub chcesz ugościć przyjaciół na najwyższym poziomie?

Świętuj swoje ważne uroczystości w ASTORII.
Po imprezie odpoczywajcie w Hotelu SONEX.

Twoje przyjęcie będzie zorganizowane fachowo.
Spędzicie czas w pięknym otoczeniu.
Skosztujecie wykwintnych potraw popijając doskonałym winem.
Dla zmęczonych lub gości z daleka czekają tuż obok przytulne pokoje w hotelu Sonex

Zapraszamy do Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEXna ul. Krakowską 45 w Częstochowie.Tel.: 34 366 80 80


Polecamy na: http://czest.info/kulinaria


fot.: Astoria


Baw się i śmiej do łez

17 październik, 2017 - 09:45
Polska Noc Kabaretowa już w ten piątek w  Hali Sportowej Częstochowa - godz. 20.00
Przed nami coroczne widowisko rozrywkowe, które w każdym z kilkudziesięciu miast Polski zbiera kilka tysięcy fanów rozrywki na najwyższym poziomie.
Tym razem zaskoczy Nas nie tylko składem, ale także tematyką widowiska, a przede wszystkim ogromem premierowych skeczy, które zaprezentuje czołówka polskiej sceny kabaretowej.
Hasło tegorocznej edycji to: Radio, muzyka, żarty!
To nie pomyłka – tu nie usłyszycie faktów, wiadomości i rzetelnie sprawdzonych lub naciągniętych informacji.
Tylko podczas Polskiej Nocy Kabaretowej wystąpią najlepsi prezenterzy, usłyszymy niepowtarzalne audycje, najmodniejszą muzykę i całą masę żartów.
Doświadczeni dziennikarze z Kabaretu Skeczów Męczących i ich niezwykli goście: Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Nowaki i Jerzy Kryszak zapraszają na największe wydarzenie rozrywkowe roku!


Zapraszamy do udziału w konkursach organizowanych przez ROK w Częstochowie

17 październik, 2017 - 09:19
Konkursy organizowane i współorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
1. Regionalny Konkurs Poezji Śpiewanej „*** żyje się tylko chwilę…” - zgłoszenia do 20 października br.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w Regionalnym Konkursie  Poezji Śpiewanej „*** żyje się tylko chwilę…” 
Konkurs jest imprezą otwartą, adresowaną do młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w subregionie północnym województwa śląskiego (region częstochowski) oraz w Częstochowie.
Uczestnicy występują w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie gimnazjów
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

W Konkursie biorą udział soliści, dopuszczalne są też duety wokalne.
Każdy zgłoszony do Konkursu solista/duet zobowiązany jest do wykonania dwóch utworów śpiewanych z dowolnymi tekstami poetyckimi, publikowanymi w książkach lub prasie literackiej.
Szczególnie doceniane będą aranżacje muzyczne do wierszy Haliny Poświatowskiej.
Organizator zachęca do korzystania z akompaniamentu na żywo. Do akompaniamentu może być stosowany dowolny instrument, można wystąpić z towarzyszeniem małego zespołu muzycznego (do trzech osób).
Łączny czas prezentacji obu utworów nie powinien przekroczyć 10 minut.
Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie czytelnie wypełnionej karty zgłoszenia do dnia 20 października br. na adres Regionalnego Ośrodka Kultury, ul. Ogińskiego 13 a, 42-200 Częstochowa.
Kartę można przesłać pocztą tradycyjną lub na adres mailowy: teatr@rok.czestochowa.pl 
Przesłuchania konkursowe uczestników odbędą się w dniu 24 października br. od godz. 10.00 w sali kameralnej Regionalnego Ośrodka Kultury, według kolejności, z jaką zostaną dostarczone karty zgłoszeń.
Ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym oraz Koncert Laureatów zaplanowane są w dniu 16 listopada br. o godz. 16.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury. (w ramach uroczystości Finałowych 38. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej)

Szczegóły na stronie:http://rok.czestochowa.pl/events.php?GroupId=1&ItemId=424


2. VIII KONKURS WOKALNY „ŚPIEWOBRANIE” 

organizowany przez ALA Autorskie Liceum Artystyczne i Akademickie w Częstochowie oraz AGA Gimnazjum Artystyczne i Akademickie w Częstochowie
we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Konkurs ma zasięg ogólnopolski.

I. CELE KONKURSU:
1. Popularyzacja śpiewania piosenek w języku polskim,
2. Prezentacja i promocja twórczości młodzieży,
3. Wychowanie przez śpiewanie - oddziaływanie profilaktyczne,
4. Rozbudzanie i rozwijanie aktywności muzycznej dzieci i młodzieży,
5. Wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu wśród dzieci i młodzieży,
6. Inspirowanie do rozwijania własnej twórczości.
II. UCZESTNICY
Uczestnikami Konkursu mogą być soliści i solistki, mieszkający na terenie Polski. Uczestnicy startują w 2 kategoriach wiekowych:
• kat. I - uczniowie szkół podstawowych klas 6,7 oraz uczniowie gimnazjów klas 2-3,
• kat. II - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych klas 1-3.
III. TERMINY i LOKALIZACJE
1. Przesłuchania wstępne odbędą się na terenie Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich ALA w Częstochowie (ul. Nadrzeczna 5, Częstochowa) w dniach:
• 13 listopada od godziny 10:00 - kat. I,
• 14 listopada od godziny 10:00 - kat. II.
2. Warsztaty wokalno-estradowe dla finalistów odbędą się 23 listopada 2017 o godzinie 15:00 – 18:00.
3. Przesłuchania finałowe odbędą się wspólnie dla obu kategorii dnia 27 listopada 2017 od godziny 18:00 podczas uroczystej gali konkursowej w sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie (ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa).

Szczegóły na stronie:http://rok.czestochowa.pl/events.php?GroupId=1&ItemId=503


3. XXII Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej - "Myszków 2017"

W przesłuchaniach festiwalowych mogą wziąć udział wykonawcy działający w ośrodkach kultury, szkołach, kościołach czy też innych organizacjach, stowarzyszeniach a także uczestnicy indywidualni.
Przesłuchania dla uczestników festiwalu odbędą się w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie, ul. 3 maja 15 w terminach: 26 października (czwartek) w godz. 14.00-20.00 i 27 października (piątek) w godz. 9.00-15.00.
Koncert Galowy Festiwalu odbędzie się 11 listopada w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie.
Termin nadsyłania kart zgłoszeń upływa dnia 22 października br. Prosimy o dokładne i czytelne wypełnienie karty oraz nadesłanie na adres Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie lub na adres e-mail: d.art@mdk-myszkow.pl (w tytule proszę wpisać "PATRIOTYZM")
Informacji o Festiwalu udziela Dział Artystyczny MDK w Myszkowie. Tel.:/034/ 313-26-59, tel./fax. /034/ 313-18-34.
Zapraszamy do udziału!
Organizator: Miejski Dom Kultury w Myszkowie
Współorganizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Szczegóły na stronie: http://rok.czestochowa.pl/events.php?GroupId=1&ItemId=507

 4. XXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK w BĘDZINIE im. Księdza Kazimierza Szwarlika

Trwają prace nad XXIV edycją Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie!
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału.
I etap tegorocznego konkursu odbędzie się w terminie 4-18 grudnia 2017 r.
Przesłuchania eliminacyjne w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędą się 12-13 grudnia 2017 r. w godz. 11.00-17.00.
W karcie prosimy o podanie pasującego terminu (ułatwi to ułożenie harmonogramu kolejności przesłuchań)
II etap przesłuchania finałowe w Będzinie odbędą się w terminie 11-13 stycznia 2018 r.
Koncert galowy 14 stycznia 2018 r.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 25 listopada 2017 r.

Szczegóły na stronie: http://rok.czestochowa.pl/events.php?GroupId=1&ItemId=496


PhotoArtMedica 2017. V Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej Lekarzy

17 październik, 2017 - 09:14
21 października 2017 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza na uroczystość wręczenia nagród i wernisaż V Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica 2017.


***
92 autorów z 14 krajów – Australii, Indonezji, Irlandii, Izraela, Kanady, Niemiec, Polski, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii zaprezentowało 618 fotografii – 303 w kategorii „Natura” oraz 313 w kategorii „Temat wolny”.
Szczegóły: http://www.muzeumczestochowa.pl/inne/photoartmedica-2017v-miedzynarodowy-salon-fotografii-artystycznej-lekarzy21-pazdziernika-2017/


Jurajskiej przybywa najemców. Kolejni się rozbudowują

17 październik, 2017 - 09:07
Galerii Jurajskiej przybywa najemców. Kolejni jednocześnie relokują swoje salony, wymieniając dotychczasowe powierzchnie na większe.
Więcej książek i męskiej mody w Jurajskiej

Ruch na mapie najemców Galerii Jurajskiej. Z początkiem października w centrum handlowym zostały otwarte dwa nowe salony księgarskie – Świat Książki i Świat Książki Kids. Najemcy zajęli odpowiednio powierzchnię 175 m kw. oraz 89,34 m kw. W ofercie księgarni można znaleźć m.in. nowości, hity wydawnicze, a także klasykę, począwszy od literatury pięknej, po kryminał. Ofertę Świata Książki uzupełniają także artykuły papiernicze i multimedia. Świat Książki Kids to z kolei księgarnia wypełniona ofertą książek i artykułów papierniczych skierowany do najmłodszych czytelników.

- Nowi najemcy znacząco poszerzają naszą ofertę prasy i książek, wzbogacając ją o nowości z rynku księgarskiego, ale także multimedia, zabawki i artykuły papiernicze. Dzięki Światowi Książki zyskujemy także pierwszą w okolicy księgarnię stworzoną z myślą o najmłodszych i ich edukacji. To dla nas ważne, chociażby z racji tego, że większość klientów Jurajskiej stanowią dziś rodziny z dziećmi – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej. Świat Książki i Świat Książki Kids dołącza tym samym do oferty, która składa się z salonów Empik, Inmedio oraz Kolporter.

To jednak nie jedyne nowości w Jurajskiej. Z końcem września w galerii został otwarty salon Pako Lorente. Nowy najemca zajął lokal o powierzchni 102,6 m kw. W ofercie marki znaleźć można eleganckie ubrania dla mężczyzn m.in. garnitury, marynarki, koszule, kurtki, płaszcze, a także ubrania i dodatki dla kobiet.
Zmiany zaszły także w ofercie wysp handlowych. We wrześniu swój punkt w Jurajskiej uruchomił salon ME&B – marka zajmująca się usługami szybkiego manicure, pedicure, henną i usługami fryzjerskimi. Marka tym samym dopełnia segment zdrowia i urody, na który składają się już m.in. salony Jean Louis David, Inglot, Douglas, Sephora, PAESE czy Way To Beauty.

4 najemców z nowymi lokalizacjami

Jednocześnie od kilku miesięcy dotychczasowi najemcy relokują swoje salony. Na taki krok zdecydowało się 9 sklepów. M.in. Vistula, która w ostatnich tygodniach przeniosła się z salonu na II-poziomu, do lokalu na I-poziomie, który ma 130 m kw. Podobny ruch wykonał salon jubilerski W. Kruk, przeprowadzając się lokalu na II-poziomie, do 72 m kw. na I-poziomie. Pod koniec września na poziom 0 przeniósł się natomiast salon Wólczanki, zajmując ponad 35 m kw. – Relokacja i modernizacja salonów wciąż jest w toku. Przed nami także kolejne zmiany. Cieszy nas natomiast to, że dotychczasowi najemcy, którzy zdecydowali się na zmianę adresu wybrali większe lokale, poszerzając tym samy swoją działalność w Jurajskiej. W dużej mierze jest to zasługa wyników finansowych, jakie osiągają oni w galerii, ale także rosnącej popularności obiektu w regionie – mówi Roman Bugajczyk.

Kolejne otwarcia w planach

Najbliższe miesiące również w galerii zapowiadają się pracowicie. W listopadzie swój salon w galerii otworzy marka A&A Dom Jubilerski, który zajmie ponad 81 m kw. Przeprowadzka czeka także SMYKA, który przeniesie się do większego lokalu, który ma ponad 887 m kw.


Chryzantemy i znicze - szeroki wybór, specjalne oferty na Giełdzie Kwiatów

17 październik, 2017 - 09:03
Giełda Kwiatów, zaprasza w październiku:

Tutaj znajdziesz: 
SPECJALNĄ OFERTĘ CHRYZANTEM I ZNICZY

Częstochowa, ul. Radomska 14
poniedziałki, środy i piątki w godzinach: 3.30-10.00.


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Wasz wymarzony dzień - Anna Dąbrowska, Kamila Romanow

16 październik, 2017 - 16:17
Czy wiecie, jak zorganizować wymarzony ślub i wesele bez ofiar w postaci przyszłego męża/żony i kochanej teściowej?

Przedstawiamy nowoczesny poradnik ślubnego savoir-vivre’u i praktyczny organizer!


Jest w 100% AKTUALNY I KONKRETNY, a przede wszystkim na miarę naszych czasów. Dzięki niemu pary młode dowiedzą się, jak uniknąć ślubnej wpadki, nie dać się zaskoczyć i nie zbankrutować.
To genialna SKRZYNKA Z NARZĘDZIAMI, zawierająca gotowe rozwiązania: wzory zaproszeń, listy utworów muzycznych, listy „to do”, listy pytań do fotografa, orkiestry, firmy cateringowej, harmonogram działań, a także pytania i odpowiedzi prawdziwych panien młodych.
Co najważniejsze, RADZĄ PRAWDZIWE EKSPERTKI: Kamila Romanow (jedna z najbardziej znanych wedding plannerek w Polsce, dyplomowana konsultantka ślubna, organizatorka wyjątkowych uroczystości ślubnych wielu znanych osób, m.in. Agnieszki Szulim) i Anna Dąbrowska (założycielka bloga o eleganckim życiu „Ambasada dam”, znawczyni zasad savoir-vivre’u, dziennikarka „Polityki”).

WASZ WYMARZONY DZIEŃ Jak zorganizować idealny ślub i wesele z klasą - a przy tym nie paść ze zmęczenia i naprawdę cieszyć się tym dniem.

Polecamy na: http://czest.info/książki


COLOR SETTINGS VOL 2. WYSTAWA STEFANA PARUCHA. Wernisaż w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

16 październik, 2017 - 15:52
Jaki kolor mają słowa? Czy klasyki literatury odmalowane są w innej gamie barw niż proza współczesna czy eksperymentalna? Stefan Paruch, kierownik Pracowni Multimediów w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, zaprasza do zabawy w translacje słów na kolory. Prezentowana na wystawie instalacja namalowana jest na podstawie autorskiej aplikacji komputerowej, która pozwala użytkownikom zmieniać teksty w abstrakcyjne obrazy. W ten sposób internetowy generator tekstu staje się szkicownikiem. Maszyną do tworzenia dzieł sztuki. 

COLOR SETTINGS VOL 2. WYSTAWA STEFANA PARUCHA Wernisaż w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” Pawilon Wystawowy w Parku Staszica 20 października 2017, g. 18.00 ZAPRASZAMY!
/na wernisaż wstęp wolny/
Poznaj tajniki sztuk walki

16 październik, 2017 - 15:47
Bezpieczeństwo to podstawa, zwłaszcza gdy towarzyszy mu dobra zabawa! W sobotę 21 października mali goście Centrum Handlowego Auchan Poczesna będą mieć okazję poznania tajników sztuk walki. W ramach „Rodzinnych spotkań ze sportem” spróbują swoich sił w taekwondo, aikido czy krav madze. Nie wszystkie ruchy dozwolone!

Na jesienną chandrę i podwyższenie poziomu endorfin najlepszym rozwiązaniem będzie aktywność fizyczna w duchu dobrej zabawy. Wszyscy fani rozmaitych sztuk walki, zarówno amatorzy, jak i ci bardziej doświadczeni będą mogli już w najbliższą sobotę wziąć udział w instruktarzowych warsztatach i kursach prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. W programie przewidziano zajęcia m.in. z aikido, taekwondo czy krav magi. Niech forma będzie z Wami!

Dla fanów „miękkiej” aktywności również przewidziano moc rozrywek. W pasażu galerii stanie dmuchany ring, na którym wszyscy chętni wezmą udział w prawdziwym bokserskim treningu. Miękkiego lądowania!

„Sportowy skok w szkolny rok” odbędzie się 21 października w Centrum Handlowym Auchan Poczesna przy ul. Krakowskiej 10 w Poczesnej koło Częstochowy. Zabawa sportowa rozpocznie się o 12.00 i potrwa do 18.00, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny![POLECAMY] Kiedy wszystko zawiedzie, UPS musi dać radę

16 październik, 2017 - 08:35
Awaryjne zasilacze UPS nie pozwalają na długą pracę, ale muszą być idealnie niezawodne i zagwarantować, że uda się zapisać wyniki.

 Dlatego ich wybór jest trudny – innym zasilaczem podtrzymuje się pracę komputera, serwera, a innym maszyn z silnikami.
Do czego służy zasilacz awaryjny sprawdź na: http://czest.info/agictproject-pl


Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta