Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie Informacje

Subskrybuje zawartość
Zaktualizowano: 19 min. 20 sek. temu

Przystanek nad brzegiem Warty

38 min. 22 sek. temu
25 sierpnia Stare Miasto zmieni się w dzielnicę sprzed 100 lat. Wszystko za sprawą pikniku „Przystanek Warta”, który rozpocznie się o godzinie 16.00 na terenie parkingu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. Ten sentymentalny ukłon w stronę minionych lat to działanie Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” i lokalnych przedsiębiorców. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.


Głównym zamysłem pikniku jest nawiązanie do świetności przemysłowej miasta sprzed II wojny światowej. Motywem przewodnim imprezy będzie nastrój i klimat lat 20. i 30. XX wieku i Częstochowy w tamtym okresie. Zależy nam, aby poprzez stroje, muzykę i poszczególne punkty programu pokazać walory zróżnicowanego kulturowego miasta. "Przystanek Warta" będzie eksponować w lokalnym ujęciu dawny handel i rzemiosło (stoiska odpowiadające poszczególnym branżom np. fryzjer, mydlarnia), muzykę i jej koloryt (występ Arkadiusza Kluby, Tymka Brzezińskiego), historię Częstochowy z dwudziestolecia międzywojennego.

Imprezę po raz kolejny poprowadzi muzyk, wokalista i konferansjer Arkadiusz Kluba - laureat „Szansy na sukces”.

Inicjatorem działania jest Fundacja Chrześcijańska „Adullam” realizująca zadanie publiczne pn. „Stare Miasto – Nowe Życie – Nowe Możliwości” w zakresie organizowania społeczności lokalnej w dzielnicy Stare Miasto. Piknik współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro” oraz ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.

Harmonogram pikniku:

Scena:

16:00 – 16:10 Muzyczne otwarcie pikniku Arkadiusz Kluba

16:10 – 16:30 Powitanie Elżbieta Ferenc

Wprowadzenie Prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk

Występ – niespodzianka

16:30 – 18:30 Występy i pokazy artystyczne

16:30 Występ wokalny w klimatach okresu międzywojennego: Arkadiusz Kluba, Tymek Brzeziński

16:45 Wbicie ekologicznej tabliczki na Starym Mieście

17:00 Pokaz tańca w klimatach retro: Szkoła Tańca A+S

17:30 Pokaz fryzur i strojów: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

18:30 – 19:30 Wspólne śpiewy i tańce

19:30 – 20:00 Zakończenie pikniku
Zapraszamy!


Dentyści z Czech wyleczą zęby niepełnosprawnym Polakom

2 godziny 5 min. temu
 • Dentyści w Polsce wciąż niechętnie podejmują się leczenia niepełnosprawnych. Co więcej, w kraju brakuje gabinetów mogących leczyć tę grupę pacjentów w narkozie. 
 • Dziurę w polskiej stomatologii zaczynają łatać dentyści z… Czech. W Ostrawie powstał właśnie pierwszy gabinet leczący wyłącznie osoby niepełnosprawne z Polski. Za ich zabiegi płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. W dostępie do leczenia ma natomiast pomóc program prozdrowotny „Kierunek: Uśmiech”, jaki uruchomiła czeska klinika.
 • Za południową granicą leczeni są już niepełnosprawni m.in. z woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

O dziurach w polskiej stomatologii czytaj na: http://czest.info/zdrowie

[MOTORYZACJA] Gdzie kupujemy opony?

2 godziny 22 min. temu
16%kierowców kupuje opony na giełdzie lub szrocie

57% badanych nabywa opony w sklepach lub serwisach


Dla wszystkich kierowców, którzy kupują nowe opony w serwisach oponiarskich oraz warsztatach samochodowych, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przygotował specjalny materiał informacyjny. 5.000 największych serwisów motoryzacyjnych zostało wyposażone w grafiki opisujące oznaczenia na oponach. Pomogą one kierowcom oraz pracownikom serwisów w doborze odpowiedniego ogumienia do warunków oraz typu samochodu.

Znaczenie używanych oznaczeń sprawdź na: http://czest.info/motoryzacja


Filharmonia Częstochowska zaprasza na koncerty plenerowe

6 godzin 38 min. temu
26.08.2017, godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie

„JASNA GÓRA – POLSKA KANA”
Widowisko artystyczne w ramach uroczystości 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Wystąpią:

 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, Chór z Rzeszowa, Camerata Silesia, Chór prawosławny OKTOICH, Monodia 

Soliści: Agnieszka Cudzich, Krzysztof Cugowski, Angelika Korszyńska–Górny, Andrzej Lampert, Dariusz Malejonek, Marek Piekarczyk, Małgorzata Regent, Adam Strug

Zespoły: Mariachi Sol Latino, New Life
Dyrygenci: Justyna Maj i Marcin Pospieszalski

Aktorzy: Dominika Figurska, Michał Kula, Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Andrzej Młynarczyk

Wstęp wolny

*****


27.08.2017, godz. 20.00 Plac Biegańskiego VOŁOSI Z ORKIESTRĄ FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ  Koncert w ramach 25. Dni Częstochowy

Wystąpią:
 • Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
 • VOŁOSI w składzie: 
 • Krzysztof Lasoń – skrzypce
 • Zbigniew Michałek – skrzypce
 • Jan Kaczmarzyk - altówka, gajdy
 • Stanisław Lasoń – wiolonczela
 • Robert Waszut – kontrabas

"VOŁOSI to jeden z najbardziej ekscytujących i dynamicznych zespołów na współczesnej scenie muzycznej” - Gerald Seligman, former General Director of WOMEX

"VOŁOSI to rewelacja - ich zniewalająca energią gra przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbuj ich nie pokochać!” - Mary Ann Kennedy, BBC

VOŁOSI zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory VOŁOSI są nieprzerwanie w trasie.

Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Koncerty zespołu były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3.

VOŁOSI współpracowali m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Markiem Mosiem i Orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo'jo, norweskim Sigrid Moldestad Trio.

W roku 2016 VOŁOSI zdobyli Grand Prix Czech Music Crossroads podczas Festiwalu Colours of Ostrava.

Wstęp wolny
***02.09.2017, godz. 16.30 Bazylika Jasnogórska  KONCERT w ramach JASNOGÓRSKICH DOŻYNEK 2017

Wystąpią:
 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
 • Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
 • Natsha Day – sopran
 • Mykhailo Malafii – tenor
 • Adam Kutny - bas
 • Adam Klocek – dyrygent
 • słowo o muzyce – Małgorzata Zuzanna Nowak
W programie: arie, chóry z najpopularniejszych polskich oper, m.in. „Halka” i „Straszny dwór” Moniuszki, „Legenda Bałtyku” Nowowiejskiego

NATASHA DAY – szkocka sopranistka o polskich korzeniach. Studentka ostatniego roku międzynarodowej szkoły operowej przy Royal College of Music w klasie śpiewu solowego Dinah Harris (w ramach stypendium Fundacji Fishmongers). W sezonie 2012/2013 brała udział w operowym kursie mistrzowskim organizowanym przy English National Opera. Jest stypendystką Josephine Baker Trust oraz laureatką nagrody Ian Evans Lombe. Otrzymała I nagrodę na Konkursie „Złote Głosy” w Warszawie i II nagrodę na Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie, a także nagrodę dla najbardziej obiecującej śpiewaczki podczas Konkursu Emmy Destinn Competition w Pradze.

Śpiewała na wielu scenach operowych, m.in.: English Touring Opera, Haddo House Opera, Nevill Holt Opera, Winslow Hall Opera, Edinburgh Grand Opera, Park Opera, Westminster Opera, Woodhouse Opera. Poza partiami operowymi z równym powodzeniem wykonuje muzykę oratoryjną.

Jest oficjalną artystką Concordia Foundation.

MYKHAILO MALAFII – ukraiński tenor urodzony w 1990 roku, student V roku Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki. Jest zdobywcą I nagród na wielu konkursach wokalnych: 48. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka w Karlowych Warach, Międzynarodowym Forum Wokalnym „Wykonawstwo i pedagogika muzyczna” we Włoszech, Międzynarodowym Konkursie „Sztuka XXI wieku” w Kijowie, konkursie muzyki kameralnej zorganizowanym z okazji jubileuszu Mykoły Łysenki we Lwowie oraz ukraińskim konkursie dla wokalistów Oksany Petrusenko. Mykhailo Malafii jest solistą prestiżowego ukraińskiego Chóru Męskiego „Homin” oraz wokalno-tanecznej Grupy „Galicja”. Koncertował we Francji, we Włoszech, w Czechach, Polsce, Serbii oraz Rosji.

ADAM KUTNY – bas, urodzony w 1992 roku w Poznaniu, absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W latach 2003-2007 przebywał na stypendium w Stanach Zjednoczonych, gdzie w roku 2007 ukończył Pacific Boychoir Academy. Śpiewał w wielu chórach, między innymi w Polskich Słowikach i Pacific Boychoir. Koncertował w kraju i za granicą. Obecnie jest studentem I roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego Jarosława Bręka.

Jest zdobywcą I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” we Vrable (Słowacja), III miejsca oraz dwóch nagród specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz nagrody specjalnej „Grazia Cavanna” na IX Concorso Internazionale di Canto Lirico „Rinaldo Pelizzoni” w Parmie. W roku akademickim 2013/2014 oraz 2014/2015 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i nagrodę Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej.


ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” IM. STANISŁAWA HADYNY
to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował, by dojść do perfekcji i najwyższej maestrii oraz zdobyć miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym, którego dowodem są liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach; dał ponad 7 tysięcy koncertów dla 25 milionów widzów. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Cztery z nich posiadają status Złotej, jedna – Platynowej. Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli na temat bogactwa artystycznego Regionu.

Wstęp na zaproszenia

****
Kasa Filharmonii tel.: 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek 09.00-19.00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem
Sprzedaż i rezerwacja biletów online www.filharmonia.com.pl

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem Filharmonii Częstochowskiej we wrześniu 2017:
http://czest.info/Filharmonia-repertuar-wrzesień-2017


II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „SILESIA”

22 sierpień, 2017 - 12:25
28 sierpnia - 3 września 2017 roku
Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Koszęcin, ul. Zamkowa 3

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby na drugą edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”. W programie tygodniowego Festiwalu m.in. otwarte dla publiczności wieczory folklorystyczne: turecki, irlandzki, słowacki, ukraiński, polski i biesiadny - z koncertami zaproszonych gości i potańcówkami. Wstęp wolny.
Szczegóły: http://czest.info/FESTIWAL-FOLKLORYSTYCZNY-SILESIA


[ZDROWIE] Sekrety piękna. Sposoby na urodę, makijaż i pewność siebie - Joanna Cymbalista

22 sierpień, 2017 - 11:07
[POLECAMY KSIĄŻKĘ]

Zapraszamy do odkrywania Sekretów Piękna Panny Joanny! 
W osiągnięciu perfekcji pomoże Ci właśnie ten przewodnik po dobrym stylu!

Panna Joanna, czyli Joanna Cymbalista od lat uczy, jak dbać o siebie i swój styl!
Zaufały jej tysiące kobiet, a jej kanał na YouTube zyskał ponad 230 tysięcy subskrypcji. Z zapałem demaskuje kosmetyczne buble i pokazuje, że nie makijaż zdobi kobietę (chociaż bywa przyjemnym dodatkiem).

Ten poradnik to nie tylko przepis na urodowe triki czy kosmetyczne sztuczki. To wielki ładunek motywacji i przewodnik po dobrym stylu!
Polecamy na: http://czest.info/zdrowie


[MOTORYZACJA] Ostatnie wakacyjne podróżowanie.

22 sierpień, 2017 - 08:54
Przed nami ostatnie wakacyjne wyjazdy.
Prognozy pogody zapowiadają się zachęcająco.

Gdy wybieramy się w drogę trzeba zatankować samochód.
Przyjemnie także będzie podróżować autem czystym.
Jednak masz mało czasu, a zmęczenie powoduje, że nie chce Ci się wysiadać z auta podczas jego mycia i tankowania?

Przyjedź na Stację Paliw i Myjnię WEGA,
 na ul. Żyzną 1 w Częstochowie.

Tu zatankujesz, umyjesz auto w nowoczesnej myjni i możesz wyruszać w drogę!

Życzymy przyjemnego podróżowania!


Projekt termomodernizacji

22 sierpień, 2017 - 08:29
W Częstochowie trwa realizacja programu Termomodernizacja Obiektów Użyteczności Publicznej. Szkoła Podstawowa nr 33 zyskała właśnie nową elewację i docieplone kolorowe ściany, ale także nową instalację c.o., elektryczną, energooszczędne lampy. Docieplono stropodach, wykonano izolację fundamentów, zainstalowano system rynien.
16 sierpnia przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Goszczyńskiego w dzielnicy Trzech Wieszczów z dziennikarzami spotkał się prezydent miasta, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, dyrektorka szkoły i przedstawiciele wykonawcy.

Trwają ostatnie prace kompleksowej termomodernizacji budynku, który jest jednym z 11 wytypowanych do programu.

Jego efekt to z jednej strony ograniczenie kosztów eksploatacji ponoszonych przez miasto, a z drugiej – ograniczenie niskiej emisji, co ma duże znaczenie dla naszego środowiska i tego czym oddychamy.

W 2014 roku opracowano dokumentację projektowo-kosztorysową dla 11 obiektów, która przewidywała m.in. wymianę stolarki okiennej (tam gdzie nie zrobiono tego wcześniej); docieplenie ścian i stropodachów; kompleksową wymianę instalacji c.o. oraz ciepłej i zimnej wody we wszystkich obiektach; wymianę instalacji oświetlenia na energooszczędne wraz z wymianą instalacji gniazd wtykowych oraz w SP nr 39 zmianę źródła ciepła z kotłowni węglowej na ciepło sieciowe, a w SP Nr 52 zamianę kotłowni olejowej na gazową. W budynku Bursy Miejskiej dodatkowo zamontowana zostanie instalacja solarna na potrzeby c.w.u.

Placówki wytypowano do programu na podstawie wcześniej zleconych audytów energetycznych – wybrano te, które wymagały tego typu kompleksowego remontu w pierwszej kolejności, generowały najwyższe koszty utrzymania. Były to: Szkoła Podstawowa nr 33 przy ul. Goszczyńskiego 9/11, Zespół Szkół Samochodowo - Budowlanych przy ul. Św. Augustyna 3/7, Szkoła Podstawowa nr 53 przy ul. Orkana 95/109, Szkoła Podstawowa nr 50 przy ul. Starzyńskiego 10, Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Szczytowej 28/30, Szkoła Podstawowa nr 48 ul. Schillera 5, Szkoła Podstawowa nr 31 przy ul. PCK 18, Bursa Miejska przy ul. Legionów 19/21, Szkoła Podstawowa nr 39 przy ul. Kopernika 79/87, Szkoła Podstawowa nr 49 przy ul. Jesiennej 42, Szkoła Podstawowa nr 52 przy ul. Powstańców Warszawy 144a.

W 2016 roku zakończono termomodernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 39 i Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych. W tym roku będą zakończone prace przy SP nr 33 i 31. Rozpoczną się też prace termomodernizacyjne w siedmiu pozostałych budynkach szkół.

W wyniku zakończenia procedury przetargowej zostały podpisane już umowy oraz przekazany plac budowy wykonawcy robót w budynkach SP nr 48, 50 oraz 53. Umowy dla czterech pozostałych budynków szkolnych będą mogły być podpisane po zmianach budżetowych wprowadzonych na najbliższej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Zakończenie robót budowlanych we wszystkich budynkach planowane jest w listopadzie 2018 roku.

W marcu ubiegłego roku Częstochowa złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji termomodernizacji projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego. Umowę z Urzędem Marszałkowskim podpisano 3 lipca tego roku.

Koszty kwalifikowane projektu wynoszą obecnie prawie 33,5 mln zł z czego planowane dofinansowanie to blisko 28,4 mln zł.

Źródło:  PAP S.A. 


Lady Pank podczas 25. Dni Częstochowy.

22 sierpień, 2017 - 08:19
25. Dni Częstochowy, które odbędą się 25 i 27 sierpnia, upłyną pod znakiem wielu znanych artystów i interesujących atrakcji.

Impreza tradycyjnie rozpocznie się w dzielnicy Północ na skwerze za pętlą tramwajową, a zakończy w niedzielę na Placu Biegańskiego.

Świętowanie zaczniemy o godz.18.15 od koncertu wrocławskiego zespołu Sen, który w tym roku wypuścił debiutancki krążek „W dobrą stronę”. Po nim przed częstochowską publicznością wystąpi Jula, znana i lubiana popowa piosenkarka, promująca właśnie swój najnowszy album „Milion słów”. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będzie legendarny zespół Lady Pank, który niedawno świętował 35-lecie działalności i ma na swoim koncie między innymi takie hity jak „Kryzysowa Narzeczona”, „Mniej niż zero”, czy „Zamki na piasku”. Koncertowy piątek odbędzie się pod hasłem „Lato #naMAXXXa”.

Z kolei w niedzielę 27 sierpnia na uczestników 25. Dni Częstochowy czekają kolejne atrakcje. O godz. 11.30 w III Alei NMP przy LO im. Sienkiewicza rozstrzygnięty zostanie konkurs elegancji, w czasie którego poznamy wybór najładniejszych zabytkowych pojazdów i strojów poszczególnych ich załóg. Na wydarzenie zaprasza Automobilklub Częstochowski.

Po południu Park Lisiniec ogarnie prawdziwe barwne szaleństwo, w ramach odbywającego się tam Festiwalu Kolorów. Plac Biegańskiego wypełni się z kolei muzyką Kapeli z Targówka, prezentującej folklor warszawski. Będzie to wyśmienita okazja do przypomnienia sobie znanych szlagierów międzywojennej i powojennej stolicy, wśród których nie zabraknie takich utworów, jak „U cioci na imieninach” czy „Bal na Gnojnej”. Tego dnia poznamy również laureatów konkursów: „Najładniejsza działka rodzinnych ogrodów działkowych w Częstochowie 2017” i „Najładniej ukwiecony balkon 2017”. A w Ratuszu o godzinie 18 dowiemy się, kto otrzyma w tym roku nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury oraz wyróżnienia Mecenasa Kultury. Później Muzeum Częstochowskie zaprasza jeszcze dodatkowo na promocję książki Zuzanny Talar poświęconej jej ojcu, dyrektorowi i aktorowi częstochowskiego teatru, zatytułowaną „Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Lata 1994-1997”. Na zakończenie Dni Częstochowy zebranych na Placu Biegańskiego mieszkańców czeka wyjątkowy występ. O godzinie 20 na scenie pojawi się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz grupa Vołosi. Utytułowani muzycy smyczkowi zaprezentują nietypowe połączenie muzyczne, wyrastające z karpackich korzeni, ale noszące znamiona jazzowej improwizacji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Źródło: UM Częstochowy


POLSKA NOC KABARETOWA 2017

21 sierpień, 2017 - 10:16
20.10.2017
Hala Sportowa Częstochowagodz. 20.00
Polska Noc Kabaretowa to coroczne widowisko rozrywkowe, które w każdym z kilkudziesięciu miast Polski zbiera kilka tysięcy fanów rozrywki na najwyższym poziomie. 
Skład widowiska co roku ulega modyfikacjom, jednak zawsze są to kabarety odnoszące w danym sezonie największe sukcesy, najbardziej lubiane i rozpoznawalne przez publiczność w całym kraju. Ekipa tworząca Polską Noc Kabaretową dobierana jest tak, aby trafić w gusta wszystkich fanów kabaretowych, niezależnie od wieku i poczucia humoru. Polska Noc Kabaretowa to widowisko dla każdego, o czym świadczy różnorodność widzów, a łączy ich jedno – niepodważalne zadowolenie, uśmiech na twarzy i chęć odwiedzenia Polskiej Nocy Kabaretowej podczas kolejnej edycji.

Polska Noc Kabaretowa 2017 to kolejna już edycja tego wyjątkowego show kabaretowego. Tym razem zaskoczymy Was nie tylko składem, ale także tematyką widowiska, a przede wszystkim ogromem premierowych skeczy, które zaprezentuje czołówka polskiej sceny kabaretowej. Hasło tegorocznej edycji to Radio, muzyka, żarty! To nie pomyłka – u nas nie usłyszycie faktów, wiadomości i rzetelnie sprawdzonych lub naciągniętych informacji. Znajdziecie natomiast to, co naszym zdaniem najważniejsze, aby dobrze się bawić! Tylko u nas najlepsi prezenterzy, niepowtarzalne audycje i najmodniejsza muzyka i cała masa żartów. Nasi doświadczeni dziennikarze z Kabaretu Skeczów Męczących i ich niezwykli goście: Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Nowaki i Jerzy Kryszak zapraszają na największe wydarzenie rozrywkowe roku!

Więcej wraz ze zwiastunami u nas na: http://czest.info/Polska-Noc-Kabaretowa-2017www.POLSKANOCKABARETOWA.PL


Warsztaty literackie - Willa Kreatywnych Działań - warsztaty twórcze

21 sierpień, 2017 - 10:05
26 sierpnia 2017, g. 10.00–15.00 – Pisania literatury nie da się nauczyć
To nie zbiór tajnych reguł, których rozpoznanie i opanowanie zapewni sukces artystyczny. Można jedynie – choć to już jest bardzo wiele – próbować podglądać literaturę, zaglądać pod jej podszewkę. Literatura pomiędzy innymi formami działalności artystycznej zajmuje miejsce szczególne, i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, rodzi się w języku, a więc w tym, co dla człowieka najbardziej naturalne i swojskie. Posługiwania się dłutem czy mieszania farb musimy się uczyć. Mówimy od dzieciństwa. Po drugie, tekst literacki jest nagi: wszystkie użyte w nim słowa są widoczne dla każdego, wszystko jest dostępne. Co zatem sprawia, że dwaj czytelnicy mogą z tego samego tekstu wyczytać tak różne rzeczy? I co sprawia, że jedni pisarze potrafią z tych samych słów lepić pełne głębi opowieści, a inni nieudolnie ślizgają się po schematach? To pytania bez prostych odpowiedzi. Jedyne, co można zrobić, to wchodzić w literaturę coraz głębiej, odkrywać pod powierzchnią słów ich utajone relacje, zobaczyć, jak te słowa żyją.


Wit Szostak podczas warsztatów skupi się na dwóch sprawach. Pierwsza to podglądanie innych pisarzy. Na przykładzie wybranego fragmentu tekstu będzie rozmawiał z uczestnikami warsztatów o technikach narracyjnych, o roli narratora i o tym, co można zyskać przez pozorną niezdarność. Druga to praca nad przygotowanymi wcześniej przez uczestników krótkimi fragmentami prozy na zadany temat, połączona z rozmową o roli języka, wyborach pisarskich i strategiach opowieści. 
****

Prowadzący: Wit Szostak – pisarz, z wykształcenia filozof, na co dzień nauczyciel akademicki. Zaczynał jako autor cyklu powieści fantasy o Smoczogórach, na który złożyły się „Wichry Smoczogór”, „Poszarpane granie”, „Ględźby Ropucha” oraz tom prozy „Oberki do końca świata”. Uznanie przyniosła mu tzw. trylogia krakowska, w skład której wchodzą powieści: „Chochoły”, „Dumanowski” i „Fuga”. Ostatnia część tego trójksięgu została nominowana do Nagrody Nike, wcześniejsze zaś ogniwo stało się podstawą literacką słuchowiska wyreżyserowanego przez Jana Klatę i zrealizowanego w Radiu Kraków. Ostatnio związany z wydawnictwem Powergraph, w którym ukazały się „Zagroda zębów”, „Wróżenie z wnętrzności” oraz nominowane do Paszportu Polityki „Sto dni bez słońca”.


Szczegółowe informacje na stronie www.muzeumczestochowa.pl

Wstęp na wszystkie zajęcia jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.
Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony:  http://gaudemater.pl/imprezy-cykliczne/willa-kreatywnych-dzialan/

Zgłoszenia należy dostarczyć do Ośrodka Promocji Kultury “Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1)

Partnerem projektu jest : Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

Projekt Willa Kreatywnych Działań warsztaty twórcze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Częstochowy[MOTORYZACJA] Sprawne szyby po podróży

21 sierpień, 2017 - 07:51
Wróciłeś z urlopu. Za tobą mnóstwo przejechanych kilometrów.
A czy Twoje szyby przetrwały wakacyjne podróżowanie bez uszczerbku?

Powinny być bez skazy, ponieważ nawet najmniejszy odprysk może spowodować fatalne skutki.
Zużyte wycieraczki  nie zapewnią nam już  doskonałej widoczności.
Chcesz dalej podróżować bezpiecznie?
Sprawdź stan szyb w swoim samochodzie!

SZYBEX SERVICE zaprasza. 
Częstochowa ul. Zaciszańska 8 
Piotrków Trybunlaski, ul. Żelazna 7
 Tel.: 34 365 07 88; 44 647 76 41;
http://www.szybexservice.pl/


Zakończ wakacje udanym remontem

21 sierpień, 2017 - 07:50
Zakończ wakacje udanym remontem.
Zrób zakupy w firmie WODMET.
Ciesz się nowoczesną łazienką przez dług czas.

Sprawdź wiele promocji.
Obejrzyj ciekawe ekspozycje.

WODMET - technika grzewcza i wyposażenie łazienek zaprasza na zawsze udane zakupy:
ul. Mirowska 32,  Częstochowa.

W bogatej ofercie znajdziesz wszelkie produkty z działu hydraulicznego, grzewczego i wyposażenia łazienek renomowanych producentów.***WODMET to wiodący dystrybutor polskich kabin łazienkowych Radaway oraz polskich grzejników marki Instal Projekt i Luxrad.
Roca przyznała częstochowskiej firmie status SALONU SPRZEDAŻY GOLD.
***Strażacy-siatkarze wrócili z Igrzysk w Los Angeles bez medalu, ale na mocnej pozycji (zdjęcia)

21 sierpień, 2017 - 07:00
Siatkarska drużyna z Polski zajęła 4. miejsce na organizowanych w Los Angeles Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych (World Police and Fire Games). Impreza, określana mianem olimpiady dla strażaków i policjantów, zgromadziła w tym roku ponad 10 tys. sportowców z 70 krajów.Pojechali na Igrzyska do Los Angeles i nie wracają zawiedzeni, chociaż od podium dzielił ich jedynie krok. Siatkarska drużyna strażaków, w której grają mundurowi sportowy m.in. z Częstochowy, Warszawy i Raciborza zajęła wysokie, 4. miejsce podczas rozgrywanych w USA turniejów.

Walka o podium była zacięta – przyznają strażacy. Po wygranych ćwierćfinałach, w których Polacy pokonali mocną Brazylię, w półfinałach drużyna musiała zmierzyć się z reprezentacją Rosji – drużyną Dynamo Tatarstan. Ostatecznie jednak po meczu o 3. miejsce polska ekipa znalazła się poza podium. Dynamo Tatarstan natomiast wywalczył złoto.

Co pocieszające, wśród drużyn strażackich, ekipa z Polski zajęła mocne, 2. miejsce!

- Walka była zacięta i oczywiście pozostaje niedosyt, bo jednak od podium dzieliło nas niewiele. Mimo to cieszymy się ze startu, bo udowodniliśmy, że jesteśmy w świetnej kondycji i możemy spokojnie mierzyć się z takimi siatkarskimi potęgami jak Brazylia, USA czy Chiny. Dla chłopaków także sam wyjazd był przygodą – mówi Jacek Gawroński, zawodnik.
To ostatnie nie powinno dziwić. World Police and Fire Games to impreza, która gromadzi drużyny sportowe strażaków i policjantów z całego świata. W tym roku na Igrzyska przyjechało aż 70 ekip. W sumie 10 tys. zawodników, którzy stanęli ze sobą w szranki podczas turniejów piłki nożnej, koszykówki, golfa, karate, ping-ponga, a nawet… paintball’a. Impreza w tym roku przyciągnęła ponad 100 tys. widzów.
- To ogromne przedsięwzięcie sportowe, które można porównać tylko z Olimpiadą. Zresztą liczba sportowców bliska była w tym roku liczbie uczestników m.in. Olimpiady w Londynie. Dla nas była to szansa na pokazanie swoich umiejętności, ale także okazja do wymiany doświadczeń ze strażakami z innych krajów – mówi zawodnik.

Z drużyną siatkarzy poleciał również bilardzista – Dariusz Andryszkiewicz, który do turnieju bilardowego stanął w szranki z 44 zawodnikami z całego świata i wywalczył 6. miejsce. Zawodnik został wyróżniony główną nagrodą w turnieju bilardowym, otrzymując komplet profesjonalnych bil ARAMITH TOURNAMENT PRO-CUP. Wśród Europejczyków zajął drugie miejsce, natomiast w kategorii open był szósty.
Wyjazd strażaków możliwy był m.in. dzięki wsparciu, jakie fani siatkówki udzielili ekipie poprzez portal PolakPotrafi.pl. – Bez kibiców, fanów, znajomych i rodzin nie udało by się nam pojechać do Los Angeles. A jednak udało się. Apetyt na podium jednak pozostał. Zapewne będziemy walczyć o kolejny wyjazd za dwa lata – deklaruje zawodnik.

Pomoc w starcie już zadeklarowała m.in. Galeria Jurajska, która w tym roku także wsparła ekipę. – W chłopakach jest ogromny potencjał. Swoim starem w Los Angeles pokazali nie tylko doskonałą formę, ale także ducha rywalizacji. Taki diament trzeba wspierać – mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

GJDni Otwarte w CNT Snake Dance

18 sierpień, 2017 - 13:24
Już 2 września zapraszamy na DNI OTWARTE do Centrum Nauki Tańca SNAKE DANCE. Aby wziąć udział w bezpłatnych zajęciach, należy  wcześniej zapisać się: 
Poniżej przedstawiamy plan zajęć:

Sala nr 1 (Wejście tam gdzie Solarium "LENA", I piętro), ilość osób w grupie do 15:


10.00 - 10.45 - Break Dance, 9 - 12 lat, instruktor Rafał Pilawka

11.00 - 11.45 - Break dance, 13 +, instruktor Rafał Pilawka

12.00 - 12.45 - Hip Hop, 9 - 12 lat, instruktorka Roksana Saniuk

13.00 - 13.45 - Dancehall 12 +, instruktorka Roksana Saniuk

14.00 - 14.45 - Gimnastyka Artystyczna 8 - 12 lat, instruktorka Yanelys Salazar Serrano

15.00 - 15.45 - Gimnastyka Akrobatyczna 5 - 8 lat, instruktorka Edyta Musiał

16.00 - 16.45 - ActivKids/Zumba kids 6 - 10 lat, instruktorka Yanelys Salazar SerranoSala nr 3, II piętro (Wejście tam gdzie Solarium "LENA", ilość osób do 15:

10.00 - 10.45 - Hip Hop 13 + lat, instruktor Szymon Spychalski

11.00 - 11.45 - House Dance 13 + lat, instruktor Szymon Spychalski

12.00 - 12.45 - Hip Hop 6 - 8 lat, instruktor Szymon Spychalski

13.00 - 13.45 - Break Dance Kids 6 - 8 lat, instruktor Arkadiusz Skuza

14.00 - 14.45 - Latino Dance Kids 8-12 lat, instruktorka Yanelys Salazar Serrano

15.00 - 15.45 - Popping 8 - 12 lat, instruktor Arkadiusz Skuza


Sala nr 2, I piętro, (Wejście tam gdzie Szkoła Policealna ATUT),ilość osób w grupie do 15.:

12.00 - 12.45 - BailaActivo/ Zumba Fitness, grupa OPEN, instruktorka Yanelys Salazar Serrano

13.00 - 13.45 - Latino Dance, grupa OPEN, instruktorka Yanelys Salazar Serrano

CNT Snake Dance 
ZAPRASZA SERDECZNIE !


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Przeczucie - Tetsuya Honda

18 sierpień, 2017 - 10:39
Tetsuya Honda to cesarz japońskiego kryminału. Jego seria o Reiko Himekawie sprzedała się w kilku milionach egzemplarzy i była podstawą kilku filmów i serialu. Sama Reiko jest jedną z najbardziej wyrazistych bohaterek w japońskich kryminałach.


To bohaterka nietypowa, młoda, piękna i – co najgorsze – kobieta, która w konserwatywnej Japonii stoi wysoko w policyjnej hierarchii. Ten właśnie fakt, na tle wielu elementów charakterystycznych dla japońskiej kultury, jednocześnie dziwi i zachwyca. Czytelnik wyraźnie widzi inną niż w znanej mu kulturze rolę kobiety jako szefa. Zauważa ogromne przywiązanie do hierarchii, wymóg okazywania szacunku czy to, jak bardzo wychodzenie przed szereg jest nieakceptowane w pracy zespołowej. Tematy tabu, anegdoty i symbole.

A wszystko zaczyna się od zwłok podrzuconych pod żywopłotem. Jak śmieci. I to w Tokio, gdzie nikt nie wyrzuci na ulicę nawet papierka.

Czy japoński kryminał ma szansę przyćmić skandynawski? 


Przeczucie to pierwsza część cyklu o młodej komisarz Reiko Himekawie. W samej tylko Japonii sprzedało się ponad 4 miliony egzemplarzy serii. Stała się ona podstawą dwóch seriali, filmu telewizyjnego i kinowego hitu.
Polecamy na: http://czest.info/książki


"Niedziela z Teatrem" na placu Biegańskiego

18 sierpień, 2017 - 10:23
W niedzielę, 20 sierpnia w ramach obchodów 90. rocznicy utworzenia w Częstochowie Stałego Zespołu Aktorskiego na placu Biegańskiego pojawi się teatralne miasteczko. Wydarzenie jest częścią projektu "Aleje - tu się dzieje!".

O godz. 14 aktorzy miejskiej sceny zaprezentują spektakl dla dzieci ,,Jaś i Małgosia”, a głównym punktem całodniowego programu będzie finałowy koncert o godz. 20, który wypełnią piosenki śpiewane przez członków zespołu Teatru Adama Mickiewicza oraz wybrane sceny z repertuarowych spektakli. O godz. 17.00 rozpocznie się natomiast spotkanie z aktorami. Już teraz można przesyłać do nich pytania na adres bow@teatr-mickiewicza.pl.

Pomysł, aby z działaniami artystycznymi wychodzić poza mury budynku teatru, dyrekcja częstochowskiej sceny miejskiej realizuje od kilku lat. Mieliśmy już m.in. prezentacje „Piaskownicy” na osiedlach oraz Skwerze Solidarności, a także spektakle realizowane na teatralnym podwórzu. Przedstawienia częstochowskiego zespołu aktorskiego znalazły się także w programie plenerowej akcji ,,Aleje – tu się dzieje!” w poprzednich latach.

Wstęp na ,,Niedzielę z Teatrem” jest wolny.

Program

 • godz. 14-15.15 – spektakl dla najmłodszych widzów – „ Jaś i Małgosia”
 • godz. 15.15-15.45 – spotkanie aktorów z publicznością (uczestnicy będą mieli możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć z aktorami w kostiumach ze spektaklu, obejrzenia z bliska elementów scenografii i dotknięcia bajkowych rekwizytów)
 • godz. 16 -16.50 – animacje dla dzieci (poprowadzi je aktor częstochowskiego teatru Bartek Kopeć)
 • godz. 16-17 – spotkanie z Agnieszką Pobratyn, wykładowcą Akademii im. Jana Długosza, autorką książki „Zjawiska kultury teatralnej i filmowej w Częstochowie do 1939 roku”. Autorka opowie o częstochowskich scenach teatralnych okresu międzywojennego, a następnie zaprosi na spacer śladami dawnych scen teatralnych w mieście. Będzie też możliwość zakupu książki.
 • godz. 17-19 – spotkanie z aktorami Teatru im. A. Mickiewicza
 • godz. 20-21.30 – koncert finałowy, na którym wystąpią Waldemar Cudzik, Michał Kula, Agata Hutyra, Antoni Rot, Marta Honzatko, Teresa Dzielska, Adam Hutyra, Agnieszka Łopacka, Bartek Kopeć, Iwona Chołuj, Maciej Półtorak i Robert Dorosławski. Towarzyszyć im będą muzycy współpracujący z częstochowskim teatrem – Michał Rorat i Andrzej Młodkowski.

Źródło: UM Częstochowy


Ogród i balkon pod koniec wakacji

18 sierpień, 2017 - 09:47
Szkółka Drzew i Krzewów KULAS  zaprasza.
Tu znajdziesz wszystko co potrzeba: drzewa iglaste, liściaste, drzewa i krzewy alejowe, ozdobne, pnącza.
Fachowa obsługa doradzi co potrzeba Twoim roślinom u schyłku lata.
Co zrobić, aby dobrze przygotować je do nadejścia jesieni..


Zapraszamy do punktów w Częstochowie:  
Szkółka Drzew i Krzewów KULAS ul. Rocha 219 b oraz Jana Pawła II 2 w Częstochowie.www.Kulas.pl


Dobry arbuz, czyli jaki? Podpowiadamy jak wybrać dojrzały owoc

18 sierpień, 2017 - 09:40
 Orzeźwiający, słodki i pełen cennych substancji odżywczych – taki jest arbuz, który w przeróżnej postaci stanowi idealny pomysł na smaczne i lekkostrawne ochłodzenie podczas gorących, letnich dni. Aby w pełni korzystać z jego zdrowotnych zalet, warto przed zakupem dobrze sprawdzić każdy owoc. Jak zatem wybierać arbuzy, aby ominąć te zbyt wodniste, mające gąbczasty miąższ i niewyraźny smak?


Poznajmy kilka wskazówek, dzięki którym nasz owoc będzie świetnym dodatkiem do sałatek, koktajli oraz domowych lodów: http://czest.info/kulinaria
Sfera PR
Na zakupy świeżych warzyw i owoców zapraszamy na RYNECZEK z tradycjami: na Wałach Dwernickiego 11w Częstochowie.


Tylko dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, kiedy zaczyna się życie człowieka

18 sierpień, 2017 - 09:09
Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami lekarzy, naukowców: http://czest.info/Procedura-in-vitro-NIE-Naprotechnologia-TAK
Zachęcamy do regularnego korzystania z serwisu www.pro-life.pl, gdzie znajdą Państwo aktualności, filmy, informacje dotyczące obrony życia człowieka.


GALA NAJPIĘKNIEJSZYCH ARII OPERETKOWYCH w Filharmonii już w październiku

18 sierpień, 2017 - 08:42
"GALA NAJPIĘKNIEJSZYCH ARII OPERTKOWYCH" 
w wykonaniu artystów 
Narodowego Teatru i Baletu z Odessy


 21 października, godz.: 17.00
Filharmonia CzęstochowskaNarodowy Teatr Opery i Baletu to obecnie najstarszy teatr obwodu odeskiego Ukrainy.

Jego siedzibą jest najbardziej rozpoznawalny budynek Odessy pochodzący z 1887 roku, zaliczany do najpiękniejszych i najlepszych teatrów operowych w Europie. Artyści na co dzień pracujący w teatrze to muzycy, soliści i tancerze prezentujący najwyższy poziom, biorący udział w projektach międzynarodowych.

Podczas trasy koncertowej "GALA NAJPIĘKNIEJSZYCH ARII OPERETKOWYCH", którą będziemy mieli okazje gościć w Polsce , zobaczymy najlepszych wykonawców: solistów, muzyków, tancerzy baletowych oraz chórzystów-łącznie ponad 50 osobowy skład artystyczny.

W programie koncertu nie zabraknie znanych i lubianych arii operowych i operetkowych oraz tradycyjnych pieśni narodowych Ukrainy. Publiczność bawić będzie również repertuar musicalowy wzbogacony cudownymi strojami oraz tańcem baletu.

Czy może być coś piękniejszego niż uczucia wyrażane tańcem, muzyką i śpiewem?
a to pytanie odpowie Państwu właśnie ten koncert.

Niezapomniana podróż muzyczna przez wszystkie historie miłosne operetki i musicalu, na której nie może Państwa zabraknąć! Polecamy na: http://czest.info/GALA-NAJPIĘKNIEJSZYCH-ARII-OPERETKOWYCH


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

17 sierpień, 2017 - 08:29
Adam Bujak, Jolanta Sosnowska


Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: „No, co tam, Marek? Jak tam z tym twoim Levinasem?” – ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity. Gdy zapytany odrzekł, że niedługo będzie się bronił, usłyszał w odpowiedzi: „Co? Bronić się? Ty masz zwyciężać!”. Księdzu Markowi nie pozostało nic innego, jak tylko wziąć sobie do serca papieskie wezwanie i kierować się nim przez całe życie. Świadectwem tego jest ta książka, jakże bogata w treści; z jednej strony prezentuje drogę życiową ks. Marka Jędraszewskiego, z drugiej jego niezwykłą aktywność.

Dzięki zdjęciom mistrza fotografii sakralnej, Adama Bujaka, oraz wciągającemu tekstowi Jolanty Sosnowskiej, specjalistki od tematów charyzmatycznych, możemy spotkać się z bohaterem tej książki w bardzo wielu miejscach i w przeróżnych sytuacjach.
Polecamy na: http://czest.info/bialy-kruk


Amatorska scena artystyczna

17 sierpień, 2017 - 08:15
Zespół Alternatywy 21 i Fundacji Oczami Brata zaprasza do Klubokawiarni „Alternatywa 21” (ul. Mielczarskiego 20) wszystkich młodych artystów którzy, choć swoich talentów nie wykorzystują zawodowo, to już teraz mogą pochwalić się warsztatem i twórczością mogącą zainteresować nie tylko stałych bywalców lokalu.


Niezależnie od tego, czy jesteś wokalistką, gitarzystą czy poetą to znajdziesz tu scenę i zaplecze niezbędne do zaprezentowania się! Zachęcamy szczególnie osoby ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które potrafią już naprawdę dużo i chciałyby zaprezentować się w kameralnej lokalizacji przed rodziną, znajomymi, a także osobami zainteresowanymi ich twórczością.
Organizator zapewnia przygotowanie techniczne lokalu oraz pośredniczy w kontakcie z mediami. Wszystkie występy indywidualne uzgadniane są z artystami. W wypadku osób niepełnoletnich, również z rodzicami.

Klubokawiarnia jest miejscem niezwykłym, ponieważ założonym przez Fundację Oczami Brata i Urząd Miasta Częstochowy. Jest to jedna z czterech w Polsce funkcjonujących Klubokawiarni, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, stwarzając im często pierwszą okazję do podjęcia aktywności zawodowej. Wierzymy, że bogata oferta kulturalna w naszym lokalu wspomoże częstochowską kulturę, jak i również stanie się okazją dla nowych osób, by nas odwiedzili.

Możliwość wystąpienia  w Klubokawiarni „Alternatywa 21 jest całkowicie bezpłatna!
Do tej pory wystąpili tu  m.in.: Dzika Plaża, Katarzyna Maria Bodziachowska, Maciej "Święty" Jankowski i Przyjaciele, Paweł Łowicki, Sandra Kazik, Sorryline, Wombat.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Bartoszem Karczewskim:

Tel. 693 548 142
e-mail: b.karczewski@oczamibrata.plNajlepszy moment na zwiedzanie Włoch z Almaturem. Sprawdź ofertę SUPER LAST MINUTE!

17 sierpień, 2017 - 07:47
Sierpień, wrzesień, październik to znakomite miesiące  na dostarczenie sobie niezapomnianych przeżyć.To jest najlepszy moment na zwiedzanie włoskich perełek.
Biuro Podróży ALMATUR poleca WYCIECZKI OBJAZDOWE-z rabatem do 30%.

Teraz możesz skorzystać z oferty SUPER LAST MINUTE Biura Podróży ALMATUR

Sprawdź najbliższe  terminy i rabaty:


CAPRI TOUR 9 dni
2.09-10.09.  - cena od 1499 zł 
9.09-17.09.  - cena od 1449 zł 
16.09-24.09. -  cena od 1399 zł 
23.09-1.10.  - cena od 1449 zł

VIVA ITALIA 7 dni 
2.09-8.09. cena od 1099 zł
9.09.-15.09. cena od 999 zł
16.09-22.09. cena od 1049 zł
23.09-29.09. cena od 1049 zł
30.09-6.10. cena od 1049 zł


Polecamy na: http://czest.info/podroze
ALMATUR Częstochowa, ul. Nowowiejskiego 2 Tel.: 34 3 655 561
[POLECAMY KSIĄŻKĘ] TRZECIA - Magda Stachula

16 sierpień, 2017 - 12:26
Trzecia  to nowa powieść Magdy Stachuli. Niepokojąca, trzymająca w napięciu do samego końca. Znowu nie będziesz mógł przestać czytać. I będziesz chciał więcej. Ciągle więcej. 

***
Moglibyśmy napisać, że to książka idealna dla fanów Dziewczyny z pociągu  czy Zaginionej dziewczyny, ale Ci, którzy przeczytali  Idealną  wiedzą, że to zupełnie nowa jakość.
Przed Wami Trzecia thriller z gatunku domestic noir w mistrzowskim wykonaniu.
 Thriller, który uświadamia, że cała wiedza o nas jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko chcieć ją zdobyć.

***

Autorka Idealnej, najlepiej sprzedającego się debiutu kryminalnego ostatnich lat, wraca z nową historią, która nie pozwoli ci zasnąć.


Najpierw był błysk flesza – ktoś zrobił jej zdjęcie z ukrycia.
Później usłyszała tajemniczy głos w mieszkaniu.
Potem ktoś stał pod jej drzwiami. Nasłuchiwał.

***

Polecamy na: http://czest.info/książki
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta